Zeilsloep Inenting Dr. Veldman idurterl 1dil id Boekhoudster ms WOONHUIS Nette Kostgangers l)i nstbode Schilderwerk Zit- en Slaapkamers Huis te koop gevr. Jonge herder?hond BUKGEliWOOSHUIS Jongen trekhonden HANDKAR DE SCH0 INMAAK et AT VLUGGER Dubbel Woonhuis Dultsch meisje Amerifc* OBGEt Gem. zit- sla»pkam*r 0 B O K li Tl KOOF, Woningrnil. PIANO TE KOOP, ORGANIST PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Egmond aan Zee. Burgerlijke Stand Velsen. ADVERTENTIES. B. z. a. net meisje als Jongste bediende 2 lette Commensaals Smedery of Pakhuis ORGEL m HÖW, Kettüisgoving Huis verhuurd YEL8EN. van die Vereen., het moest meer verdeeld worden. De heer Handgraaf zegt dat het wel ééns noodig is, laatst nog voor een gezin met 8 kinderen, dat anders op straat gezet was geworden. De heer War de naar dankt den heer Schiiiing voor diens pleidooi voor den Ouden Schulpweg en ondersteund diens woorden. De heer Ve r m e u 1 e n zegt dat in de Snelliusstraat een paai der electrische ver lichting een doorloopende draad in den grond heeft. Onlangs is daaraan iemand bijkans doodgeslagen. De Voorzitter zegt dat die al ge vraagd is en begrijpt niet dat het nog niet gebeurd is. Hierna wordt de vergadering gesloten. IJMUIDEN. IJMUIDEN. Een advertentie in dit blad doet aankondiging van een concert, te geven door het Chr. Fanfarecorps „YVilhelmina", directeur de heer D. Klut, op a.s. Woensdag in het gebouw voor Chr. Belangen alhier. Het goede doel, de opbrengst is voor de noodlij denden in de veenstreken, zoomede de goede reputatie van dit corps en van de welwillend medewerkende execu tanten, doen ons met vrijmoedigheid dit concert aanbevelen. Aan de N.V. Ijsfabriek voor de Yischliandelvereeniging is vergunning verleend voor het bouwen van een on- dergrondsche kolenbunker bij de fa briek aan het Sluisplein alhier; aan Ds. J. B. G. Croes alhier voor het bou wen van een woonhuis in de Marconi straat. Een kleine jongen, die zich nog al eens schuldig maakt aan verschillen de kleine vergrijpen, zoo'n echt straat- slijpertje, zat deze week in 't Postkan toor, inplaats van naar school te gaan. De politie heeft hem toen naar de R. K. School gebracht. In de Bloemstraat viel van het dak van de winkel van den heer Ro zenheek een stuk zink op de electrische geleiding, wat gevaar opleverde. De Centrale werd gewaarschuwd en er werd spoedig in voorzien. De politie bluschte een binnen brandje bij den heer W., Oranjestr. 21. VELSEROORD. Men deelt ons mede dat de pop pen voor de verloting ten bate van het Witte Kruis alhier zullen worden ten toongesteld, van Maandag tot Woens dag a.s. in de etalage der firma van Praag in de Kalverstraat, van Donder dag tot Zaterdag bij den heer de Liefde naast het Postkantoor. Aan deze adressen zijn tevens loten verkrijgbaar. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft, na behandeling der zaak met ge sloten deuren, het O. M. Donderdag te gen J. M. alhier, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een 5- jarig meisje in de duinen te IJmuiden, 5 jaar gevangenisstraf geëischt. Door M. van B. uit de Kortenaer- straat alhier werd aangifte gedaan van mishandeling contra L. S. in de Breesaap. Er zou ook nog een derde bij betrokken zijn. De politie stelt een ondrezoek in. VELSEN. Voor het examen Nuttige Hand werken is te Amsterdam geslaagd mej. C. A. Duinker alhier. Het bestuur van de Oudercom missie voor school II. te Velseroord, heeft aan den gemeenteraad 'n adres gezonden, waarin zij, in opdracht van de gehouden vergadering van ouders van school H. bezoekende leerlingen, verzoeken de mogelijkheid van de tot standkoming van een of meer gelegen heden in de gemeente voor het zwem men van schoolgaande kinderen, on der toezicht, te willen overw egen en de totstandkoming daarvan te willen be vorderen. Ofschoon zich onthoudende van het in overweging geven van eenig be paald voorstel, meent de commissie zich toch wel te mogen veroorloven de aandacht van den raad te vestigen op een tweetal ter vergadering bespro ken mogelijkheden om daartoe te kun nen komen, zonder hooge kosten daar voor te maken, n.l. door gebruikma king van een gedeelte der nieuwe Ha ringhaven of (en) van een vijver in Velserbeek. De belangstelling in de wedstrij den van den Kennemer Kegelbond neemt af, tengevolge waarvan de bij eenkomsten op Zaterdag 11 Maart en Zaterdag 1 April zijn afgelast en zullen plaats hebben op de daaropvolgende Zondagen. .SANTPOORT. ling voor de sprekers van den Vrij heidsbond, Mevr. Wynandts Francken- Dyserinck en Mr. Smeenge, maar heel gering, veel te klein althans voor spre kers met zulk een naam als genoemde twee. Wij hadden vooral het vrouwe lijk element veel sterker vertegen woordigd gedacht. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der afdeeling, den heer J. v. d. Lijn, die na een woord van wel kom en van teleurstelling en na de mededeeling, dat, in plaats van Mej. Joh. Naber, die verhinderd was, Mevr. Francken zou optreden, het woord gaf aan de spreekster van den avond. Ook deze vond lret merkwaardig, dat, terwijl de Vrijheidsbond overal volle zalen trok, hier de belangstelling zoo gering was. Zij hoopte, dat dit spoedig zou veranderen en dat weldra gespro ken zou worden van een krachtige af deeling Santpoort van den Vrijheids bond. Tot haar eigenlijke rede overgaande, betoogde zij, dat er stelling dient te worden genomen tegen uiterst links en uiterst rechts, S.D.A.P. en Revolu tionairen aan den eenen kant, - Katlio- lieken aan den anderen. Wordt dit niet gdaan, dan worden de middenpartijen tusschen dit blok gedrukt, vooral, waar de politiek van de Katholieken niet zoo is afgeweken van die van de roode broederen. De middenpartij is thans nog klein, doch bedriegen de voorteekenen niet, dan zal zij bij de verkiezingen zeker sterker te voorschijn komen. Spr. geeft dan een overzicht, hoe en i uit'welke partijen de Vrijheidsbond tot stand kwam. Tot de oprichting werd i overgegaan, omdat men zag, dat het alleen niet ging. De eer den eersten stoot te hebben gegeven komt toe aan de Liberale Unie. Alleen de Vrijz. De mocraten wilden niet fusioneeren. De Vrijheidsbond en de partij van Prof. Heeres zijn de eenige partijen tot nu toe, die opgericht zijn, nadat de vrouw het actief kiesrecht had verkre gen. De partij van prof. Heeres trekt echter- geen vrouwen. Wel de Vrij heidsbond. In Groningen begon de af deeling met 25 vrouwelijke leden, thans heeft zij er 500. Dit behoeft geen verwondering te wekken, waar de De vergadering van de afd. Sant poort van den Bond van Staatspensio- Voor het examen als stuurman neering was maar matig bezocht. In deze vergadering werd in de vacature Veenis tot bestuurslid de heer Strijker gekozen. op stoonizeevisschersvaartuigen is te 's Gravenhage geslaagd de heer A. J. Hopman alhier. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Nieuwer-Amstel, D. W. Janssen, ontvanger der directe belas, tingen, invoerrechten en accijnzen al hier. 't Is merkwaardig hoe laks, hoe onverschillig men hier op Santpoort op politiek gebied is. Werd de vorige week al eens een vergadering uitgesteld, we gens gebrek aan belangstelling, ook Donderdagavond was de belangstel- Bond de eischen, Comité, bestaande Nederl. vrouwen, haar geheel heeft indertijd door een uit vooraanstaande geformuleerd, in overgenomen. Wel ruimen S.D.A.P. en Katholieken aan de vrouw een grooter plaats in, maar dat kunnen zij ook, waar deze partijen veel grooter zijn. De Vrijheidsbond strijdt voor het ge zinsleven. Maar dat willen toch alle Hollanders, zult gij zeggen? Mis, lees slechts wat Mevr. KolthekTim mer en Mevr. Roland Holst hier over schrijven. Deze willen de zorg voor het jonge kind tot gemeenschapszorg ma-j ken. En hier is de Vrijheidsbond tegen. Hij wil niet, wat de heer Hazevoet eind Nov. 1920 in de Kamer voorstelde, n.l. de groote onkosten, die drukken op ieder economisch niet sterk gesitu eerd gezin, dat meer dan drie kinderen heeft, te betalen uit het Rijkskinder fonds. Dit zou dan ook weer gschieden door middel van zegeltjes, door werk gevers te plakken. Zeker ook weer, aldus de spr. om de Raden van Ar beid in het leven te houden. De Vrij heidsbond wil er niet toe meewerken het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders te ondermijnen. Het is een voor recht een groot gezin te hebben, maar het gaat niet aan je buurman hiervoor te laten zorgen. Dat is het Hollandsche volk onwaardig. Vervolgens keert de spr. zich tegen het departement van Arbeid, dat de laatste jaren al zooveel kwaad in de wereld heeft gebracht. De 45-urige werkweek is een strop voor de arbei ders. De Vrijheidsbond heeft dit inge zien en verklaart zich er daarom open lijk tegen, zij 't dan ook misschien ten koste van talrijke arbeidersstemmen. Sommige bedrijven, als mijnwerkers, fabrieksarbeiders e.a. wil de Bond er van uitzonderen, maar de overigen kunnen best langer werken, 't Is vol komen waar, wat de heer Treub inder tijd eens zei. Het Schip van Staat is lek, en we zullen allemaal aan de pompen moeten, als we nog willen red- !den, wat te redden is. De spreekster eindigt als nu haai rede met een beroep op de aanwezigen, om den Vrijheidsbond zooveel moge lijk te steunen. Nadat door één dei- aanwezigen ge bruik was gemaakt van de gelegen- jheid tot vragen stellen, kreeg de heer Smeenge het woord. Deze vertelde, dat hij hier was gekomen, om blijk te ge ven van zijn onverzwakte meening dat de vrouwen het actief kiesrecht moe ten hebben, om blijk te geven, dat hij wil meewerken aan den opbouw van den Vrijheidsbond, maar vooral, om den Santpoorters zijn dankbaarheid te toonen, voor hun groote opkonïst bij zijn redevoering over Volksonderwijs in de Ned. Herv. Kerk. Daarom speet het hem nu zoo, dat de opkomst zoo gering was. Onze arbeid wordt wel slecht betaald, aldus spr. Spr. brengt dan eerst de vorige spreekster dank voor haar vriende lijke woorden aan het adres van de L. U„ sprekers vroegere partij. Vervolgens gaat spr. de aanwezigen iets vertellen uit tie politieke geschie denis van 1888 tot heden, waarbij o.a. de revue passeeren: Onderwijs, Alge meen- en Vrouwenkiesrecht, Belastin gen, Bezuinigingen enz. Geregeld nam spr. bij dit greepje uit de politieke hi storie de gelegenheid te baat, om er op te wijzen, dat de Vrijzinnige partijen samen moeten werken, het: „Een dracht maakt macht" moeten toepas sen. De verschillende partijtjes, die we momenteel in het land hebben, be reiken afzonderlijk niets. Wat bereikt bijv. de plattelands-afgevaardigde Braat? Ilij, die tot kiezen geroepen is, moet op de dingen een breeden kijk hebben. „Mijnheer", zei eens een ker misreiziger tegen spreker, „mijnheer", ik ben S.D.A.P.'er, maar ik stem Henri ter Hall, want die zal wel zorgen, dat de kermissen niet afgeschaft worden." Spr-. is wel toegeroepen, hoe hij in den Vrijheidsbond kan samengaan met menschen, die vroeger op politiek ge bied zijn tegenstanders waren. Spre kers antwoord daarop luidde: „Zoo lang niet blijkt, dat tegen ons gemeen schappelijk programma wordt gezon digd, zoolang heb ik niet het recht hen te wantrouwen." Spr. partij is het volkomen eens met hen, die zeggen, dat we moeten bezui nigen. We hebben ambtenaren te veel; bij het aanstellen van nieuwe, willen we ons eerst vergewissen, of er wel werk voor hen is. Persoonlijk heeft spr. zich op de hoogte gesteld van den bouw van een marechausseés-kazerne te Wormerveer, waar met geld gegooid is. Deze verkiezing moeten we met de noodige voorzichtigheid tegemoet gaan We moeten zorgen, dat het midden- blok tusschen S.D.A.P. en Katholieken zoo sterk mogelijk wordt. Jammer is het, dat deze woorden hedenavond tot zoo weinigen doordringen. Aan u de taak om ze in ruimer kring bekend te doen worden, aldus eindigt spr. Nadat ook de heer Smeenge één der aanwezigen beantwoord heeft, sluit de voorzitter met een opwekkend wooi'd de vergadering. Men is thans begonnen met de verkleining van den z.g. driehoekigen vluchtheuvel bij den inrij van den Stationsweg, waardoor het verkeer uit alle drie richtingen zeer verbeterd wordt. De put wordt hier wel laat, gelukkig echter niet te laat gedempt. N.Hl.Ct, Geboren: Maria Theodora, d. van Cornelis Zwart en Aafje Visser. Overleden: Mathijs Hoebe, 72 j., echtgenoot van Johanna Zwagerman. Ondertrouwd: Cornelis Kra nenburg, 35 jaar en Alida Catharina Toren, 26 jaar. Bevallen: C. IvoudijsHaring, z.; E. VersluisGeerlofs, 2 zns.; M. Ven del Zwaneburg, z.; J. SnijdersWa- remenhoven, d.; A. van der Velde Butter, z.: W. C. HeeremansGozeling, zoon. G e h u w d: G. W. Kamkes met P. J. F. A. 11. Exsteens; O. M. Tand met J. M. E. Schnatmeier. Ondertrouwd: A. P. Joppe en G. Scholder; J. Verheij en M. Luit; K. Wijker en A. Visser; B. van den Berg en J. Koster; J. C. Zijistra en M. de Graaf. Overleden: P. Levasier, 1 mnd.; D. J. Bais, 78 j., weduwnaar van N. Pijl In de week van 25 Februari tot 4 Maart is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. Hie mede vervullen wtj den treurigen plicht ke.inis te geven van het o»er- lyd- ii, na een korte ongesteldheid, In den ouderdom van bijna 79 jaar, van onzen Vader, Behuwd- en Groot vader, den heer D. J. BAIS Weduwnaar van Neeltje P(jl. Uit aller naam, P. BAIS. IJmuiden, 8 Maart 1922. Aangezien het ons onmogelijk is de talrijke, hartelijke blijken van belangstelling en deelneming ont vangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en grootvader de Heer P. VERMEULEN persoonlijk te beantwoorden, be luigen wij U bij dezen onzen harte- lijken dank daarvoor. Uit aller naam, H. M. VERMEULEN-PIomp Velsen, 9 Maart 1922- op kantoor ook genegen in een winkel behulpzaam te zijn. Brieven letter S Boekh. J. van Houwelingen Velseroord. steno-typiste, z. z. g. voor halve dagen op kantoor geplaatst in IJmuiden of omstreken. Br. no 1627 bureau van dit blad. Te koop gevraagd le IJmuiden, den prijs van f 7000 niet te boven gaande. Brieven No. 1630 met bij zonderheden en waar gelegen, aan het bureau van dit blad. gevraagd bij Wed. Eggeraat, Tromp straat 8 Velseroord. Mevrouw Veltkamp Rijksstraat weg 68 vraagt wegens bijzondere omstandigheden een Zich aan te melden liefst 's avonds. gevraagd van particulieren of huis eigenaren, tegen billijken prijs. Br. letter K, aan J. van Houwelingen Boekhandel. Velseroord. aangeboden, voor 2 personen met pension. Adres te bevragen bureau van dit blad. te IJmuiden of omtrek, van 4 ad. Adres Kanaalstr. 9, alhier te koop, Wijkerstraatweg no. 116 Wijkeroog. 1 mille. begin Mei te aanvaarden, te koop aangeboden, in het nieuwe gedeelte van IJmuiden. Brieven No. 1629 bureau van dit blad. te koop, te bevragen bij D. van Hoorn, Bik en Arnoldkade 13, IJmuiden. te koop, ook genegen met een kleine handkar te ruilen, adres: Planciusstraat no. 47, Velseroord. te koop, omtrek Bloemstraat. 1 April te aanvaarden. Te bevragen Huijgensstraat No. 12. gevraagd in net gezin, degelijke kost. Koningsplein 16, vraagt netfe betrekking liefst te IJmuiden of omtrek. Br. no 1626 bureau van dit blad. Te huur een aan de Zuidzijde Visschershaven, voor alle doeleinden geschikt, huur f 3.50 per week. Adres: Zeeweg 36—38 te Velseroord. te koop, 2 spels, 11 registers, 2 kniezwellen, spiegeltop. Adres J. van Heemskerkstraat 31. 3 spel, 13 reg. mét dubbele harp, moderne kast. A. TRAP, Patrimo niumhuizen 46 zwart. te huur voor 1 of 2 Heeren die zamen willen wonen, met of zonder pension. Br. onder No. 1628 bur. van dit blad. en beter wanneer U Dubbel Blank Zeep gebruikt. Dubbel Blank is zacht, zuiver en zuinig, doch reinigt alles. leder gebruiker kan deelnemen aan den Dubbel Blank Wedstrijd, waarin ieder ;v, deelnemer een prijs wint. De hoofdprij zen zijn: 20 Rijwielen of 20 X f 200 en 10 Zilveren Horloges. Inlichtingen in elk pak. Vraagt daarom: DUBBEL BLANK ZEEP te koop gevraagd. Opgaaf met bijzonderheden, als prijs, wan. neer gebouwd, met of zonder tuig etc., onder no. 30, aan Boekh. van Hulst Vos te Kampen. (groot spel), pracht geluid, binnen werk koper. Adres te bevr. Boekh. J. van Houwelingen, Velseroord. Wie een huis of ruime beneden woning wil ruilen (eventueel ver- koopen) met een bovenhuis met mooi uitzicht gelieve daarvan mede deeling te doen a. h. bur. v. d. blad letter X. in uitstekenden staat, spotprijs f 250, desgewenscht termijnbetaling f2.50 per week. A. TRAP Patrimonium huizen 46 zwart. aan belanghebbenden P. VERWOERD. Bij de Doopsgezinde Oemeente te IJmuiden vaceert met 1 April a. s. de betrekking van organist. Orga nisten, die deze functie zouden willen waarnemen, worden verzocht zich te wenden tot Ds. W. Luikinga, secretaris van den kerkeraad.Wilhel- minakade 83, IJmuiden, bij wien tevens alle inlichtingen zijn te be komen voor salaris, regeling der diensten, enz. Aanmelding vóór 15 Maart. zal Dinsdag 14 Maart's namiddags 2 uur ten zijne huize inenten. Eiue kh me Freundin doch j>der Maim Groot succes krijgbaar met woorden in: Prijs 90 ets. Duitsche en Ver- Holl Plein. Aanmelding van leerlingen SCHRIFTELIJK vóór 1 APRIL a. s. bij den directeur met vermel ding van naam, voornamen, datum en plaats van geboorte, klasse waarvoor toelating verlangd wordt; school, waar het laatst onderwijs genoten is; nauwkeurig adres van van ouders of verzorgers. Spreekuur Donderdag en Vrijdag middag 2.30—3.30 uur. De Directeur Dr. N. BAKKER.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2