ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 39 Zaterd&g 18 Maart 1922 Te Jaargang IJMUIDER COURANT Abosn««i6*tsprJjB i fl.pet 3 bumiiéêd, li&aec per poet f1.36 AbOËBeatenten worde* taagtBOne* aas bet Burean en bi} (ie Ageaten. Tot plaatsing va* advertentiëe van Buite* de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitead gereaktigd bet Adverteatie bcreaa P. F. C. ROELSE, UMUIMN. Advertentjö* uiterlijk i* te zendea "WOENSÊAÖ tot 9 a*r v,«. en VRIISA0 tot 4 uur e.bs. f ersekijnt W o^nMap m. Zaterdags Uitgave van de Nasaal, Yean. Uitgeven Mfe, »ÜBUi£«s" A9RES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS N. V. ®r*klrerö Si* je wel, WiUenspleia 11, IJmuiie* Telefoon 1*3 - Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regelAdvertenties van 11 en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact geratte advertenties vac 11. en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. KieinrMvertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, nitslnitend bij vooruitbe taling, van 1 t en m. 5 regelt f 0.76, iedere regal meer 15 ets. Bjj niet contante betaiing worden de gewone prtyzen berekend. Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprQzen werden met 5 et*, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij OFFICIEEL. ut U D vv n q KAMER VAN ARBEID voor de Bloembollenteelt te HAARLEM. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de op he den door hen vastgestelde kiezerslijs ten voor de bovengenoemde Kamer van Arbeid ter secretarie der gemeen te voor een ieder ter inzage zijn neer gelegd, en dat tegen betaling van de kosten afschriften daarvan verkrijg baar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden wor den ingediend bij Gedeputeerde Staten der provincie. De bezwaren kunnen zijn ontleend aan bet feit, dat de naam van den ver zoeker of van een ander, in- strijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het Kiesreglement voor die Kamers, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. De bezwaren kunnen op ongezegeld papier worden gesteld. Velsen, 15 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders, voorn., de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniels, de burgemeester, Rij kens. VAN DEN WACHTTOREN. Het geheim van het Oeheim Dagboek. De Haagsche-Post is je weekblad en wordt niet veel maar algemeen gelezen. Men zoekt vergeefs onder zijn kennissen een, die het niet leest. Voor een kleinigheid krijgt men iedere week een heelen bundel roSe papier, waarin allergenoegelijkst gekout wórdt over wetenschap en kunst, finantiën en politiek, over wereldreizen en vlekken op marmer. Er staan verder eenige goeie moppen in en een spionnageroman, die alle jongens echt vinden. Je kunt er je Zondag mee doorbrengen, als het slecht weer is. Het geeft je stof tot conversatie, als je op een visite uitgepraat bent. Als je in Oroningen een exemplaar koopt, valt de reis niet lang en ben je in Maastricht, voor je het weet. Ergernis geeft het blad nooit. Het zegt soms heel scherpe dingen, maar de lezers worden er niet door geraakt. Het geeft verder antwoord op alle mogelijke vragen. Onder de redactieleden is zeker een alweter, een vleesch geworden ency clopedie. Hij weet te vertellen, welke haar- watertjes de vrouwen der Egyptische Farao's gebruikten en of coteletten van een bizon smakelijk zijn. In de Post scripta, die zeker zoo heeten, omdat de krant ermee begint, lees je elke week, hoe dol en dom de wereld geregeerd wordt en krijg je het streelend gevoel: Wij, Haagsche-Postlezers zouden het beter doen Maar de groote attractie van De Haagsche- Post is het Oeheim Dagboek, 't Is niet meer dan vlot geleuter over alles en nog wat in de Haagsche wereld met een enkele goeie mop erin, een schitterende imitatie van de ':«?ge gedachten van een voornamen nul, wiens geest in beslag genomen wordt door zijn jas, de soos, zijn effecten, zijn maaltijd, zijn rheumatiek en wat nieuwtjes. Een geestige caricatuur van den deftigen Haagschen nietsnutter. De schrijver houdt dien rol meesterlijk voi. Maar bijzonder piquant is de stijl. In een paar kolom wordt van alles wat gezegd, min of meer in telegramstijl. Maar het eigenaardige en komische van den stijl van dezen dagboek schrijver zit toch nog in iets anders. Toevallig kregen we een geheim dagboek van een jongen H.B. S.-er in handen en ging ons een licht op over het geheim Dagboek. Deze jeugdige snaak had een nieuw schrift bestemd voor algebra of Fransche themas, in gebruik genomen voor zijn geheim dagboek. Een paar regels daar uit ter kenschetsing. „Maandagmorgen ter schole. De ouwe Mop als gewoonlijk zanikend over drie hoeken. Ondertusschen voor krats mooie Litthouwsche postzegel van Jaap gekocht. Jaap daarvoor vier cent gekregen benevens een tik met de lineaal van de ouwe. Op mijn gelaat de onschuldige trek ter afweer. Bij de algemeene ellende het tweede uur zeer geboft. Alle Punische oorlogen opge zegd, correct met het boek op de knie. Oa zoo door, jongen Welke raad van de kale in het oor geknoopt. Toen de natte historie met een heele botjeswinkel. Alle maal goed afgekloven en zeer leerzaam. Lekker geen beurt en de heele morgen zonder ongelukken. Thuis moeder nog in de keuken, vader een duppie voor post zegels afgetroggeld, vader vroeg weg en moeder alleen, haar ook een duppie afge- troggeld. Laat de eene helft niet weten, wat de ander doet. Voldaan van boterhammen en dankbaar voor de duppies, een beste dag, enz. enz Wat is nu het rare in dit jongensgekrab- bel Niet de ongegeneerde grolenlen maar het uitsluitend gebruik van verleden deel woorden. Schrijf in deelwoorden en gij hebt de heif van den roem van den Geheimen Dagboekman veroverd PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Te Amsterdam slaagde voor het elec- tricien's diploma onze plaatsgenoot den heer W. H. Wetting. De afdeeling Velsen van het Witte Kruis, waarvan de Zusters dag-aan-dag onze zieken en herstellenden deskundigen vriendelijk hulp verleenen en daarbij nog beschikbaar stellen, geheel kosteloos,diverse verplegingsartikelen, kan, hoe spaarzaam er ook met de gelden wordt omgegaan, niet rondkomen en moet zich bij de vele en moeizame zorgen verbonden aan een goede functioneering van den verpleeg- dienst, ook nog veel geldelijke zorgen getroosten. En dat mogen wij, die behalve een zeer geringe financiëele opoffering in den vorm van onze jaarlijksche contributie, niets doen om onze zieken en zwakken het lijden te verzachten, niet dulden. Wij moeten meer contributie betalen, zooveel als onze middelen maar eenigszins toelaten en ook anderzins onze medewerking verleenen. Thans kunnen we het doen door het koopen van loten op een tweetal zeer fraaie poppen, die bij de volgende firma's zijn tentoongesteld waar tevens loten verkrijgbaar zijn. M. G. v. Praag, Prins Hendrikstr. van 20 tot 25 MaartS. Smit, (Drogist) Kanaalstr. van 27 Maart tot 31 MaartDekker, Heerenartikelen) Kanaalstr. van 1 April tot 6 April; Stuut, (Manufacturenwinkel) J. v. Heemskerkstr. hoek W. Barendzstr. van 7 April tot 12 April; Firma Tijssen, (Manu facturen) Huijgensstr., hoek Snelliusstr. van 13 April tot 18 April. IJ muider Bestuurdersbon d. Donderdagavond trad voor een aanvan kelijk matig, doch later goed bezette zaal in Cycloop als spreker voor de IJmuider Bestuurdersbond in Openbare Vergadering op de heer R. Stenhuis, Voorzitter van het Nederl. Vakverbond. Spr. had tot onder werp voor zijn rede genomen „De taak der Arbeidersbeweging in tijden van ma laise". De heer Schilling opende de bijeenkomst met een paar pittige uitvallen tegen de arbeiders alhier, die volgens spreker specia- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. iiteiten zijn in kankeren en wegblijven van vergaderingen. Hij verklaart dit hieruit, dat hier een bijzonder soort arbeiders is n.l arbeiders, die nergens aan denken dan aan zichzelf en het resultaat van het oogenblik. Zij hebben dat gemeen met de werkgevers hier, zegt hij, die ook dagjesmenschen zijn en niet verder zien dan den dag van heden. Alvorens de heer Steniiuis het woord nam zong de IJmuider Volksstem onder leiding van den heer Post, niet onverdiens telijk een paar propagandistische liederen, die veel bijval oogstten. De heer Stenhuis begon met een historisch overzicht te geven van de ontwikkeling van de arbeidersbeweging; de invloed van den oorlog op die beweging en van de tegenwoordige malaise op de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. De heerschende klasse zegt hij o. m. is niet in staat gebleken de door den oorlog ontwrichte maatschappij weder op te bou wen. Haar groote fout is ge .veest, dat zij ge tracht heeft zulks te doen buiten de arbei dersbeweging. Wat haar mislukt is. Was oorspronkelijk na den ooriog bij de kapi talistische klasse het besef wakker geworden, dat de arbeidersbeweging in het maat schappelijk leven een andere plaats had ingenomen en haar ook toekwam, langzaam steekt de reactie weder het hoofd op en tracht zij de arbeiders er weder onder te krijgen. Zij wil de wereld weder opbouwen op een onderworpen arbeidersklasse. Wat haar niet gelukken zal, als de arbeiders dat niet willen. Vele phrasen van billijkheid, rechtvaardigheid, kan het wei of kan het niet, zijn uit den booze, alleen de macht beslist in de maatschappij en de maatschap pelijke verhoudingen moet men zoo stellen le de kracht van de arbeidersbewegingen 2e de kracht van de tegenstanders dier beweging. Was de achturige arbeidsdag niet wettelijk geregeld geweest, waarop de modernen altijd zoo sterk hebben aange drongen, er was ai lang niets meer van over geweest. Zeker in dezen tijd van malaise is aan een zekere teruggang niet geheel te ontkomen, althans in de slechte bedrijven, doch onze taktiek moei zijn, die teruggang zoo gering mogelijk te doen zeggen, bij de goede be drijven geen stap terug gegaan en bij de slechte bedrijven te zeggen Bijd uw tijd. Er zal wel weder een anderen tijd komen waarin wij elkander nader zullen spreken. De Nederlandsche werkgevers zijn instinc tief reactionair en zien allen heil in ver meerdering van het aantal werkuren. Aan het twee pioegenstelsei, dat in Duitschland goed kan voldoen, willen ze hier niet aan. Als bij de nieuwe verkiezingen het conser vatisme zegepraalt wordt de achturige ar beidsdag den nek omgedraaid. Wat hij van de heerschende klasse heeft gezegd omtrent haar incompetentie om de gedesorganiseerde wereld weder op te bouwen, wil niet zeggen, dat hij meent, dat de arbeidersklasse zulks wel zou kunnen. Daar heeft deze de bekwaamheid niet toe zooals ten duidelijkste in Rusland gebleken is. Uitvoerig schetst spreker daarop de noodzakelijkheid van samenwerking van alle arbeiders om front te kunnen maken tegen over het kapitaal en meent hij dat die eenheid niet bereikt zal worden zoolang de R. K. arbeiders beweging staat tegen over en niet naast de gelederen der modernen. In zijn voor de arbeiders leerzame rede toonde de heer Stenhuis zich een ijverig propagandist van de parlementaire actie. Voor de betrekking van concierge in de Ambachtsschool alhier hebben zich 95 sollicitanten aangemeld. Vanwege de Christ. Sociale Partij zal a.s. Donderdag 23 Maart in de Nieuwe Willem Barendsz een openbare vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden Mr. H. F. van Meer van Halfweg, met het onderwerp „De Christelijk-Sociale Rechtsstrijd" Het bouwen van een batterij van 40 cokesovens op de terreinen der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken in de Breesaap alhier s opgedragen aan de firma Evance Coppee te Brussel. Deze.firma heeft de levering van ruim 1000 ton vuurvaste materialen voor den bouw der ov§ns opgedragen aan de N.V. Ver. Chamöttefabrieken. VELSEROORD. Aan H. Keuris en C. Janus is een hypotheek van f 10.000 verleend voor den bouw van 2 woonhuizen alhier. De heer B. Lavoo, le onderwijzer aan school D alhier, komt voor op de voor dracht voor onderwijzer aan een openbare school te Haarlem. VELSEN. Zaterdag en Zondag had alhier de verkiezing plaats voor de R. K. Groslijst Haarlem—Helder. Het resultaat was als volgt: Mr. Bomans 1719 punten; Ch.v. d. Bilt, 1597 punten Mevr. Bronsveld-Vitringa 1361 punten; P. Reymer 1329 punten; A. B. Michielsen 1182 punten Mr. Leesberg 866 punten A. Loerakker 852 punten J. Veltman 532 punten P. Heilker 521 punten Chr. Jansen 313. Bovendien behaalden de heeren Hooy en Zonneveld respectievelijk 90 en 52 punten. In totaal zijn 205 stemmen uitgebracht, waarvan 142 vóór het politiek advies en 17 van onwaarde. Opmerkelijk is ook dat 128 vrouwen en 47 mannen stemden. N. Hl. Ct. UIT DE GEMEENTE. Drankweer-Comité. Verschenen is het jaarverslag over 1921 van het Centraal Drankweer-Co mité in deze gemeente. Allereerst wordt een woord van waardeering ge wijd aan den overleden penningmees ter, den heer S. Koning. Inzake de algemeene actie wordt meegedeeld dat met het gemeentebe stuur meermalen contact werd gezocht Ook met de Directie der Rijksvisschers- haven en met de vakorganisaties in het transportbedrijf, om het-drankmis bruik onder de transportarbeiders te gen te gaan. In het afgeloopen jaar werd begon nen met verspreiding van lectuur in de schaftlokalen van de groote fabrieken. Met de Directie van het Iloogovenbe- drijf werd contact gezocht en verkre gen. Aan het bestuur van het Nutsde- partement werd verzocht onthouders- lectuur in de bibliotheken op te nemen. Met drie vakcentralen werd geza menlijk een manifest aan de georgani seerde arbeiders uitgegeven en in 6000 exemplaren verspreid. Op Oudejaars dag werd een Nieuwjaarsmanifest in 5000 ex. verspreid. De Blauwe Week-actie gaf veel werk. De blauwe bloempjes brachten f 338 op. In die week werden 5500 cou ranten verspreid. In Juli werd een openluchtsamen komst gehouden te Velseroord. Samen werking werd verkregen met den Bond van Abstinent Studeerenden, om con tact te zoeken met de leerlingen der middelbare scholen. Ter verspreiding op de ouderavon den van de Oudereommissies werden 1000 ouder-bladen besteld. In 't najaar nam het Comité het initiatief om te komen tot de stichting van een drankvrij Vereenigingsge- bouw te Velseroord. Daarvoor werd een vergadering gehouden, waar men een commissie benoemde om deze zaak aan te pakken. Bij het Comité zijn thans aangeslo ten 8 vereenigingen met o.g. 400 leden. Het jaarverslag van den penning meester heeft aan ontvangsten en uit gaven een bedrag van f 783.82, met een saldo van f 42.65. Ambachtsonderwijs. In het jaarverslag over 1921 der Ver- eeniging voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland lezen wij dat de zorg voor behoorlijke schoollokalen een dei- meest belangrijke zaken voor het be stuur was. In verband met den finan- cieëlen toestand van het Rijk is voor het oogenblik de kans, dat de Vereeni- ging binnenkort tot stichting van een eigen gebouw zal kunnen overgaan, be langrijk geringer geworden. Het be stuur moest dus maatregelen nemen om de tijdelijke gebouwen door verbou wing en verandering in de verdeeling aan de steeds groeiende eischen van het ambachtsonderwijs dienstbaar te maken. Door toename van het aantal leer lingen moest een der teekenzalen afge staan worden als werkplaats voor de afd. timmeren. Nu er 1 April a.s. een derde leerjaar electriciens bijkomt, kan deze zaal niet meer gemist worden en worden plannen gemaakt om de be staande barak te vergrooten. De cijfers van de school zijn trouwens voldoende om een dunk te geven hoe zeer zich het ambachtsonderwijs in breedte en diepte ontwikkelt en hoe niek, het instrumentmaken en electro- niek, het instumentmaken. en electro- technische montage een onderwerp van bijzondere zorg is geweest. Het bestuur is zich ervan bewust dat de voorloopige toestand, welke eenige jaren geleden in verband met de oor logscrisis ontstaan is, gedurende een reeks van jaren gehandhaaft zal moe ten blijven, temeer daar de exploitatie der school op de wijze, zooals die thans geschiedt, beslist veel goedkooper is dan bij het gebruik van een perma nent eigen gebouw. Het bestuur is in dezen unaniem van oordeel, dat ieder naar zijn vermogen moet bijdragen om de lasten, welke op staat en gemeente drukken, zooveel mogelijk te verminderen en vertrouwt dat de groote meerderheid der leden het hiermede eens is, zij het dan ook met eenige opoffering ten aanzien van het ambachtsonderwijs. In verband met de nieuwe Nijver heids-Onderwijswet ontstonden vele veranderingen in financieële regelin gen en moesten verschillende nieuwe formaliteiten worden vervuld. Ettelijke besprekingen met den Inspecteur van het Midd. Onderwijs en het gemeente bestuur van Velsen waren noodig om de financiën der Vereeniging in goede banen te leiden. Aan het einde van 1921 werd de school bezocht door 115 leerlingen, waarvan 62 in de afd. machine-bank- werken, 34 in de afd. timmeren en 19 in de afd. electro-techniek. Hiervan kwamen 100 leerlingen uit Velsen, 13 uit Beverwijk, 1 uit Heemskerk en 1 uit Uitgeest. Het financieële verslag sluit in ont vangst en uitgaaf met een totaal van f 56.445.01. De subsidie van het Rijk bedroeg f 38.237, van de gemeente Velsen f 14.653, van de gemeente Beverwijk f 600. De begrooting voor 1922 toont in ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 81000, met een subsidie van het Rijk ad f 54.599 en van de gemeente Velsen ad f 23.399. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Engel, zoon van Jan Stam en Jobje de Groot; Pieter, zoon van Gerardus de Graaff en Kniertje Buis.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1