FEUILLETON De verborgen vallei PLAATSELIJK NIEUWS. UMUIDEN. Het immer actieve bestuur der Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose houdt twee vergaderingen in de volgende week. Op 21 Maart in de Wil lem Barendsz te Umuiden, op 23 Maart in „De Prins" te Wijkeroog. In beide vergaderingen spreken de lieeren Dr. Anema, consulteerend ge neesheer en L. Th. Lumpey van Haar lem. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit blad. Bij de gisteren ten overstaan van Notaris Dólieman gehouden verkooping werd perc 1, een Heerenhuis aan de Juliana-' kade, gekocht door den heer D. Bakker q. q. voor i 8400; de perc. 6 en 7, twee Woon huizen aan de Wilhelminakade 58 en 59 door J. W. Verwoerd alhier voor f 8017. De perc. 25 werden opgehouden. VELSEN. De levering van de bénoodigde rij- wielonderdeelen ten behoeve van de rijwielen der gemeente in 1922 is opge dragen aan den heer B. van Jelgerhuis alhier voor f 903.20. Zondagmiddag had een tamelijk druk bezochte ledenvergadering plaats van de R.K. Fabrieksarbeiders. Het voornaamste punt Mas, de uit slag der conferentie te Amsterdam bij de firma Van Gelder Zonen, over de nieuwe loonregeling. Nadat door den secretaris de ver schillende besprekingen aldaar waren weergegeven, kwamen stemmen uit de vergadering om aan te toonen, hoe on rechtvaardig de wijze is, waarop deze loonregeling is gebaseerd. De vergade ring protesteerde dan ook eenparig te gen deze regeling en verzocht het be stuur het daarheen te leiden, dat als nog de vermindering procentsgewijze wordt ingevoerd. Mededeeling werd gedaan, dat, in dien het bedrijf dezelfde resultaten be reiken blijft als het afgeloopen half jaar, de firma Van Gelder vóór October geen andere loonregeling zal voorstel len. De plaatselijke organisatie heeft in dit verband nog een succes te boeken. Zij wist te bereiken dat voor twee pa piermachines te Velsen een gunstiger regeling wordt ingevoerd dan de nu be staande. De nieuwe loonregeling zal voor het eerst in werking treden op 12 Api'il. De verlaging bedraagt f 1.50 en vier weken later nogmaals f 1.50. N. Hl. Ct. De Vereeniging voor Ambachts- onderwijs in Kennemerland hield Woensdagavond haar algemeene le denvergadering in Hotel De Prins. De voorzitter heette in 't bijzonder welkom de gedelegeerden van de ge meente Velsen in het bestuur, de raadsleden Sluiters en Tusenius. Het is ons bijzonder aangenaam, omdat beide heeren met het ambachtsonder- door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 27. Hij daalde de helling af, ging een beekje over en liep door het bloeiende gras. Nooit nog had hij zulke prachti ge wilde bloemen gezien boscliklok- jes, wilde rozen, anemonen, dichte frambozenstruiken en allerlei bloemen waarvan hij den naam niet kende. De hoornen, alleenstaand of in kleine groepjes, hadden de volmaaktheid in hun soort bereikt. Het was te mooi, al les, dan dat het werkelijkheid scheen te kupnen zijn; toen Ralph daar tus- schen de glinsterend witte stammen doorging in zijn donkere kleeren, voel de hij zich niet. op zijn plaats - - als een sterveling, die in een sprookje is te recht gekomen. Hij ging een tweede beekje over, dat zijn van de bergen komend water naar het meer voerde. Voor het zich daarin uitstortte, vloeide het uit in kleine stroompjes, de een miniatuur delta doorsneden. Ralph, wiens aandacht ge lrokken was door eenige voorwerpen, die dicht aan den waterkant in het gras lagen, ging er op toe, om een na der onderzoek in te stellen. Hij vond oen schop, een groote, ondiepe kom en wijs op de hoogte zijn. Spr. hoopt op een prettige samenwerking. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester worden gelezen. Van de heeren Schaafsma en Dingier, ac countants te Beverwijk, is bericht ont vangen dat de bescheiden van den pen ningmeester volkomen in orde zijn be vonden. De penningmeester wordt voor zijn beheer gedechargeerd. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat de heer I). Bais Jz. te Umui den herkozen werd. De voorzitter, de heer Fr Netscher te Santpoort, wenschte voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer F. Teyinck, in genieur bij het Hoogovenbedrijf. De wijziging van art. 4 der statuten, (betreffende het bestuur) werd goedge keurd. De Voorzitter deelde mede dat de schoolruimte te lJmuiden te klein wordt. Het bestuur kan de beschikking krijgen over nog een barak van het Rijk te lJmuiden, voorloopig voor 15 maanden. Medegedeeld werd dat voor den nieu wen cursus zich 74 leerlingen hebben aangemeld, waarvan 62 zijn toegelaten n.l. 27 voor de afd. bankwerkers, 15 voor de afd. electro-teehniek en 20 voor de afd. timmeren. Boven de Vleeschhal aan den Stations weg wordt voor rekening van den heer K. Koster, een woongelegenheid gebouwd. De uitvoering geschiedt in eigen beheer. In Café „De Groentenbeurs" te Beverwijk heeft de heer L. Kaan van Velsen in 101 beurten 500 caramboles gemaakt tegen de heer A. Schoenma ker van Beverwijk 276. In Café „De Zwarte Os" te Velsen is de eerste helft van den wedstrijd tus- schen de biljarters Kaan en Van Hooff gespeeld. De heer Kaan had in 58 beurten 350 caramboles, hoogste serie 66. De heer Van Hooff 408; hoogste serie 54. Maandag a.s. wordt de strijd voort gezet, 's avonds 7 u. De heer Kaan rhoet dan weer 350 caramboles maken tegen de heer Van Hooff 592. Van de voorgift van 300 heeft de heer Van Hooff dus 58 ingehaald. VISSCHERIJ. De centrale commissie voor de visscherij-examens zal aanvangende 30 Maart, zitting houden te 's-Gravenha- ge. Aanmeldingen vóór 20 Maart bij den voorzitter der commissie, Prinse gracht 4-, 's-Gravenhage. De nota van wijziging van Hoofd stuk VHb der Staatsbegrooting bevat ook een voorstel tot wijziging van art. 146 en strekkende om den post voor schot aan het Staatsvisschershavenbe- drijf te Umuiden tot uitbreiding van kapitaal, van f 600.000 terug te bren gen op f 150.000. Haring-visscherij. De visscherij heeft momenteel behoefte aan eenige rechtstreeksche staatshulp, [en het zou buitengewoon onverstandi ge politiek zijn haar daarvan nog lan ger verstoken te doen blijven. De wijze waarop de minister zich deze hulp denkt, lijkt ons op zichzelf juist, en mij hopen en verwachten dan ook dat de beide Kamers der Staten-Generaal zich met het voorslei zullen vereenigen. De eerste zorg, waaronder het groot ste deel van net bedrijf gebukt gaat, wordt ongetwijfeld veroorzaakt dooi de verliezen, welke met de z.g. haring- combinatie zijn geleden, weine combi natie in 1920 groote voorraden haring- heeft moeten overnemen om het bedrijf voor een ineenstorting te behoeden. Die ineenstorting is toen ook inder daad voorkomen, en daarmee zijn groote rampen voor de visscherij, de daarbij be.trokken nevenbedrijven, de visscherijbevoiking en de visscherij- plaatsen afgewend. Maar de verkoop der overgenomen haring-voorraden is slecht gegaan, slechter dan iemand had kunnen vermoeden of vermoed had, en ei- is een geweldig geldelijk verlies geleden, dat op de gezamenlijke deelnemers is blijven rusten, en wel op zoodanige w ijze dat onderling de deelnemers voor elkaar aansprakelijk zijn en blijven. Vooral in dit laatste nu schuilt het groote gevaar, ledereen toch weet dat op dit oogenblik ver scheidene haringreederijen in zulk een financieëlen toestand verkeeren, dat ze haar aandeel in de schuld niet zullen kunnen voldoen. Daarvoor moeten dan echter de overschietende reederijen opkomen, welke dus niet slechts hun eigen aandeel zullen moeten betalen, maar een aanzienlijk iioogcr bedrag; een omstandigheid welke tot gevolg- zal hebben dat weer andere reederijen eveneens in gebreke moeten blijven, enz., enz. Zoo ontstaat voor een al klei ner aantal bedrijven een steeds aan groeiende schuld, en wel dermate dat het ten slotte uiterst twijfelachtig zou worden of er wel één haringreederijbe drijf op de been zou blijven. Reeds eenigen tijd bedreigde deze massale ramp de lieele visscherij, en voor een niet gering deel is daarin de oorzaak te zoeken van de onmogelijk heid om eenigen gang te verkrijgen in de noodige werkzaamheden ter voor bereiding van de nieuwe haringteelt. Het bedrijf is als het ware met lamheid geslagen. Worden nu voorstellen van den mi nister van financiën aanvaard, dan zal althans deze doodelijke beklemming van het bedrijf worden weggeruimd. De regeering is namelijk bereid er toe mede te werken dat de onderlinge aan sprakelijkheid tusschen do deelnemers aan de haringcombinatie vervangen worde door de individueele aansprake lijkheid, zoodat een afrekening kan worden opgemaakt waarin ieder deel nemer voor een vaststaand bedrag in het geleden verlies wordt aangeslagen. Op deze manier kan met de liquida tie der combinatie worden aangevan gen. De deelnemende reederijen, welke in staat zijn haar verliesaandeel te vol doen, of welke de noodige maatregelen kunnen nemen om daartoe in staat te geraken, kuniien dat aandeel betalen een kleinere kom, alle ruw vervaar digd uit katoenboomhout. Toen hij in de kleine kom keek, stok te Ralph de adem van verbazing. Zij was voor de helft met goud gevuld. De kleine, geelglinsterende korrels kon den onmogelijk iets anders zijn. Ralph was nooit een slachtoffer geweest van de goudkoorts van het Noorden; hij vond het glanzende metaal mooi, maar telde het verder weinig, maar toch ging zijn adem sneller, en werden zijn oogen grooter bij het zien van zoo'n enorme waarde in een klein, ruwhou ten kommetje. Hij begroef zijn handen erin en liet het tusschen de vingers doorglijden. Het was meer dan genoeg om de heele „Tewskbury" te koopen, of een stel van de beste pony's uit de streek, of om op royale wijze een we reldreis te kunnen maken. Ralph vroeg zich af, of het ooit nog voorgekomen was, dat goud op die ma nier, open en bloot en onbewaakt werd achtergelaten. Hij verschoof de kom een eindje, en bemerkte dat het gras er onder wit was. Blijkbaar had het er dus verscheidene dagen reeds zoo ge legen. aarlijk, het goud moest hier in dit dal wel voor het oprapen zijn, dat men op het bezit ervan zoo weinig prijs scheen te stellen. In zijn geest doemde vaag een visioen op van een gelukkiger wereld, waar goud versmaad werd ge lijk dit. Hij liet het verder liggen, en vervolg de zijn weg. Hij kwam thans in een dicht begroeid gedeelte, waar de hut ten een oogenblik aan zijn blikken wa i ren onttrokken. Endelijk een zacht glooiende helling opklimmend, stond hij onverwacht voor het kamp. Vlak bij hem zat een volwassen en flink Indiaansch meisje in een pot te roeren, die over een vuur hing. Naast haar op een deken lag een naakt kind je in de zon te spartelen. Toen zij Ralph gewaar werd, ontsnapte de moeder een onderdrukte kreet van schrik. Ontsteld staarde zij hem aan; met een wild ge baar greep zij het kindje en drukte het aan de borst; Het gaf een doordringen den schreeuw) Achter de vrouw, ver der af, zat een oude man op den grond gehurkt; hij was bezig met het maken van een boog. Hij keek op, en ook zijn gelaat verstarde van plotselingen schrik. Twee halfvolwassen jongens kwamen van het strand aanloopen, en bleven vreesachtig op een afstand staan. De verschrikte gezichten van twee meisjes vertoonden zich in de opening van een hut. Ralph voelde zich verlegen met de uitwerking, die zijn plotseling verschij nen teweegbracht. Waar hij zichzelf nooit als een schrikaanjagend perso nage had beschouwd, kon hun houding hem slechts dwaas en onnatuurlijk schijnen. Hij wist evenmin wat te doen als zij. Eindelijk stond de oude man, na een merkbaren strijd met zichzelf, op, en naderde Ralph. Zijn gelaat was ver trokken van angst, en zijn oude oogen staarden met vreemden glans. Uit zijn manier van doen bleek duidelijk, dat hij zich verplicht achtte den jongens en zijn dan van alle verdere aanspra kelijkheid af. Die reederijen, welke momenteel in financieel vermogen te kort schieten, zullen liet onbetaalde deel liarer ver liezen schuldig blijven aan de bankin stellingen, die de financiering der ha- ringconibinatie mogelijk gemaakt heb ben, terwijl de staat voor haai' garant blijft. Aan die bedrijven wordt uus de gelegenheid gegeven thans op de been te blijven, en te trachten in de toe komst weer in beteren doen te geraken om dan later hun schuld af te betalen. De regeering overweegt ook om de rente voor het thans onbetaald blijven de deel der schuld aan de bankinstel lingen te laten bijschrijven, terwijl in elk geval het rentepercentage tenge volge van de regeeringsgaiantie be langrijn verlaagd zal kunnen worden. ij stellen ons geenszins voor dat bij aanneming dezer voorstellen het ha- ringbedrijf weer uit de zorgen zal zijn; wel echter staat vast dat het ergst dreigende en meest onberekenbare ge vaar er dooi- zal worden afgewend. En ongetwijfeld berust het denkbeeld van den minister op dit gezonde beginsel, dat voor de opleving van het bedrijf in de eerste plaats noodig is, dat elke zaak kan overzien hoe ze er bij staat. Dit kan niet zoolang de haringcombi natie niet afgewikkeld is en de onder linge aansprakelijkheid voor de deel nemers gehandhaafd blijft; het zal wél kunnen als de voorgestelde hulp wer kelijk verleend is. Dan ook zal blijken in hoeverre de visscherij uit eigen kracht weer zal worden uitgeoefend, dan wel, en zoo ja, welke bijzondere maatregelen daartoe nog aangewend moeten worden. Het is gevaarlijk zich te dezer aan zien aan voorspellingen te wagen, en w ij willen ons daarvan dan ook geheel onthouden. Wel echter stellen wij er prijs op er aan te herinneren dat ook vroeger de haringvisscherij meermalen in groot en nood verkeerd heeft, maar dat telkens opnieuw door de echt-Hol- landsche durf en energie weer betere tijden worden bereikt. Welnu, deze eigenschappen zijn ook thans nog ruimschoots aanwezig, en daarom be hoeft •aan de toekomst der haringvis scherij nog geenszins gewanhoopt te worden. Gedurende de week van 9 t/m. 15 Maart 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 72 Hollandsche-, 18 Duitsche Stoom trawlers, 52 Zeil-, 2 Motor-, 1 Stoom- logger, 6 Stoombeugers, 2 Sloepen, 1 Engelsche Haringdrifter en 19 Kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Hollandsche van 797.— tot 4859.— Stoomtrawlers Duitsche van 614.tot 4190. Zeillogg. 339.— 1251.— Alotorlogg. 455.685 Stoomlogg. 524.^— Stoomb. 1516. Sloepen 1231. Engelsche Ilaringdriftor van 962. terwijl de Kustvisschers totaal f 2886.- besomden. De aanvoer bestond uit 941638 K.G. trawlvisch, 30112 K.G. beugvisch en 7602 K.G. drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 264.593.83l/a De stoomtrawler Helga 1J.M. 146, welk schip is gekocht door den heer J. v. d. Made alhier, is aan de werf van Gebr. v. d. Windt en de Machinefabriek Kreber te Vlaardingen weer voor de visscherij in gereedheid gebracht. De proeftocht slaagde uitstekend. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 10 Maart: Presto, st., Blyth, steenkolen; 13 Maart: Bonus, st., Reval, papier hout, id.; Batavia, motorboot, Arendal, houtstof. Vertrokken 13 Maart: Presto, st., Newcastle, ledig. Aangekomen 15 Maart: Hilda, st., Swansea, steenkolen, papierfabriek. Vertrokken 15 Maart: Batavia, m.b., Amsterdam, restant-lading; Bonus, st., Middelburg, id. In de week van 6 tot 13 Maart kwamen alhier yit zee binnen: 54 stoomschepen en vertrokken naar zee: 53 stoomschepen en 2 zeilschepen. Burgerlijke Stand Velsen Bevallen: H. PoldervaartKok, z.; S. Swieserijn—Cossee, z.; N. Meijboom—de Ridder, z.; M. Koertsvan der Pol, d.; j. Aubroeck Her.nevanger, z.; Th. Meijer Wouteleers, z.; C. J. de haasde Jong, d.; C. E. de Klerk— Rijntjes, d.; K. F. Oosterman Muider, d.; Ondertrouwd: C. Boender en O. Siewertsen, J. Herweijer en B. Dolstra, J. van Fucht en J. schoenmaker. J. Jongsma en Th. J. Turkenburg; J.J.J. Stam en E. van der Does; H. Droog en A. C. Oooijer. Gehuwd: W. van Zanten en K. W. Dijk A. van der Wateren en J. C. de Goeij G. W. Keppel en C. F. Stol; J. van den Bosch en G. Kool. Overleden: J. Steenbakker, lj.; J. Schoorl, 72 j., vrouw van R. Stam; H. Brallen, 22 j., ongehuwd. 24 2112.— 1500.- Uir DE PROVINCIE De Kamerverkiezingen. Door den kieskring Haarlem van den Vrijheidsbond zijn op de candidatenlijst voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de navolgende perso nen gebracht 1. Mr. H. C. Dresselhuys, Den Haag. 2 K. Czn. de Boer. Assendelft. 3. P. Otto, Bioemeudaal. 4. Mevr. W. Wynaendts Francken Dyserinck, Den Haag' 5. Mr. J. Gerritsen, Den Haag. 6. Prof. Mr. Dr. A. van Gijn, Den Haag 7. Jhr. J. C. Mollerus, Bioemendaal. een voorbeeld te geven. Niet zonder een zekere waardigheid stak hij Ralph een bevende hand toe. „Hoe?" zeide hij. „Spreekt ge Engelsch?" vroeg Ralph gretig. „Klein beetje," zeicfe de oude man, moeilijk de woorden vormend. „Ik geen zie blanken man, twee, drie winters. Ik vergeten, mijzelf." Toen hij dit ge zegd had, wachtte hij hoffelijk, dat Ralph weer.het woord zou nemen. Al leen was diep n zijn oogen zijn gespan nen angstige verwachting te lezen. „Ik kom hier met vriendschappelij ke bedoelingen," haastte zich Ralph te verzekeren. „Ik zal niemand kwaad doen." De oude man haalde mismoedig de schouders op. „Niet hang voor kwaad," zeide hij. Hij zwreeg, zoekend naar En gelsche woorden om uit te duiden wat hij bedoelde. „Wij alleen hier langen tijd," vervolgde hij. „Vergeten vreem delingen. Vreemdelingen komen oah! Het is als zon neergevallen van hemel." Ralph begon een verklaring te vin den, voor de uitwerking van zijn plot seling verschijnen. „Waarvoor hier komen?" vroeg de oude man. Ralph wist een oogenblik niet, wat te antwoorden. „Ja, om zoo maar eens te kijken," zeide hij toen. De oude man boog. Zijn manieren waren vriendelijk en correct. Ralph voelde er een innige goedheid des har ten in. JUj was nooit een groot man ge weest, en nu hij door ouderdom gebo gen was, had hij nog een zekere plech tige waardigheid. .Honderden fijne, goedige rimpeltjes groefden zich om zijn oogen. Hij was gekleed in een oude jas, vervaardigd uit een deken. Rond zijn voorhoofd droeg hij een zwarten band, die zijn grijze lokken beletten over zijn gelaat te vallen. „Hoe gekomen hier?" vroeg hij. „Door het hol onder de bergen door," {antwoordde Ralph. „U blanke dokter!? riep de oude man plotseling uit, hevig verschrikt hij zijn eigen onderstelling. „Juist," zei Ralph. De oude man liet het hoofd op de borst zinken, en een diepe zucht ont snapte zijn borst. Hij mompelde iets in zijn eigen taal. „Wat is er toch?" riep Ralph geprik keld uit. „Waarom zou ik hier niet mo gen komen, als ik een eindje loopen w il? Denken jullie soms dat ik hier on geluk zal aanbrengen?" De oude man hief het hoofd weer op. Zijn gelaat stond onuitsprekelijk droef. 11 ij maakte een onbestemd gebaar. „Ik niet spreken," zeide hij. „Niet goede woorden hebben, ik. Nahnya vertellen. Nahnya is hoofd hier. Spoedig zij ko men, dénk ik." „Maar wat heeft dat toch allemaal te beteekenen?" riep Ralph. „Willen eten?" vroeg de oude maa, op zijn plechtig-hoffelijke manier. „Ik eerst, niet aan denken. Wij hebben her- tenvleesch." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2