VELSEN No. 40 Woensdag 22 Maart 1922 Te Jaargang Uitjrsvt» van êa Naaasi, Vena Uitgever» MtL „IJMaulfta" A9RES VOOR REP ACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V, IrakkerD Sm/ewei, Willeaaspieis 11. IJiftiides IJ MUIDER COURANT Abo»ueHie*t8prJ)8i fl per 8 maanaen, fraasc per pofet 11.36 AboB*e»enten worde* »*ng«E0*e* het Bureau *n tefl de Agenten. Tot plaatsing va* advertentië* van Buite* de geweekte VELSEN in dit blad is. uitsluitend gereehtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIWN. Advertent,ën uiterlijk is te zenden "WOENSDAG tot 9 usr v.b. en YRII*AG tot 4 "uur s.sa. VarsehijKt Woensdags m Zaterdags Telsfnoa lf>8 Ingezonde mededeelingen *0 et*. per regel Advertentie* van 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 80 et*. Compact gezette advertentie* van 11 en m. t regel* f 1.86, iedere regel meer 85 et*. Klein* advertentie* en familieberichten zoomede vereeniginge advertentie* nit de gemeente, nltslnitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regel* f 0.75, iedere regel meer 16 cte. BQ niet contante betaling worden de gewone prQzen berekend, Advertentie* „adre* bur. v. d. blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertentie* ingekomen brieven wordt 10 *t*. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprtyzen worden met 6 et*, verhoogd voor advertentie* van buiten de gemeente Veisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den loopcr, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. STAAT DER GEMEENTE-EIGEN- DOMMEN. Burgemeester en Wethouders der Oe meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der Gemeente is, tegen betaling der kosten, ter Gemeentesecretarie verkrijgbaar is. Velsen, den 20 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, R1JKENS. de Secretaris, W1JNOLDY DANIELS. VAN DEN WACHTTOREN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de ver zoeken met bijlagen van S.J.Obbes, te Santpoort, omvergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, waarin geplaatst zullen worden verschillende machines, ge dreven door electromotoren, op het perceel kadastraat bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2661, gelegen aan den Hagelingerweg hoek Kruidbergerweg, ie Santpoort de firma Gebr Weber, te Santpoort', om vergunning tot het oprichten van een kalkblusscherij, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 1623; plaatselijk bekend Westlaan, Wiik G No. 2. Op Woensdag, den 5 April 1922, des voormiddags te elf uren, zal teri Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner ieder zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 22 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniels. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van De N. V. Vereemgde Koninklijke Rapier- fabrieken der firma van Gelder Zonen, te Velsen, om op het perceel, kadastraal be kend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4010. hare fabriek te mogen uitbreiden door het maken van een aanbouw De Electrische timmerfabriek „Vooruit gang", te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, af- deeling IJmuiden, Sectie L No. 1419, gelegen aan de Loggerstraat, hare inrichting voor machinale houtbewerking te mogen uit breiden, door hel bijplaatsen van een schuurmachine, gedreven door een electro motor van 3 P. K. R. Gomes Hzn., te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L Nos. 857 en 1493 plaatselijk bekend Middenhavenstraat, Wijk C no. 72, zijne kopergieterij te mogen uilbreiden, door het bouwen van een me taalgieterij, door hen is toegestaan. Velsen, den 16 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Gandlii, de Indische Messias. De Engelsche regeeringen verstaan de kunst, om nog precies op tijd eieren voor hun geld te kiezen. Ze hebben te genover Ierland de bakens verzet, toen het getij begon te verloopcn. De wape nen vermochten de Ieren niet van hun verzet te doen afzien; toen heeft Lloyd George Ierland zelfbestuur verleend. In Egypte dreigde een ernstige op stand tegen het Britsche gezag; toen heeft de Engelsche regeering Egypte zelfbestuur verleend. Deze geschiede nis heeft zich kort na den Boerenoor log ook afgespeeld in Zuid-Afrika. Met edelmoedigheid kon Engeland zijn ge zag daar beter handhaven dan met hardheid; en alweer heeft Engeland toen zelfbestuur verleend. Canada, Australië idem, idem. Op den duur zal het zoo ook gaan met Britsch-Indië. Daar strijdt op zeer eigenaardige manier Gandhi voor zelfbestuur. Hij is een dweepziek, vurig man, die een ge weldigen aanhang heeft en door hon derduizenden Indiërs beschouwd wordt als een heilige, liet merkwaar dige van dezen revolutionair is wel, dat hij afkeerig is van alle geweld. Toen eenigen zijner volgelingen de wa penen gebruikten, heeft hij persoonlijk door vasten daarvoor boete gedaan. Hij is de Oostersehe dicipel van Tol stoy en toont, dat. lijdelijk verzet een geweldige kracht kan ontwikkelen en het staatsleven veel erger ondermijnen dan met bomaanslagen en revolverge vechten het geval is. Zijn beginsel is de non-coöperatie, de weigering, op eeni- gerlei wijze met het Britsche gouver nement samen te werken. Alleen reeds de belastingweigering op grooten schaal is voor den staat levensgevaar lijk. Zijn volgelingen weigeren ook alle samenwerking met de Engelsehen en deze toestand is op den duur onhoud baar. Godsdienstige geestdrift geeft jaan deze beweging groote kracht en als i Lloyd George thans antwoord moest geven op de vraag, wie Engelands ge- Svaarlijkste vijand is, zou hij wel I Gandhi moeten noemen. Het gaat in dezen strijd ook om zelfbestuur. Indië wil niet langer onder Engelsche voog- j dij staan. De regeering heeft Gandhi gevangen genomen, vergetende, dat een martelaar, die voor heilig ver- jklaard is, ook in de gevangenis een 'uiterst gevaarlijke tegenstander is. Op den duur wint Gandhi den strijd. Maai de Engelsche regeering is overtuigd, dat Britsch-Indië voor zelfbestuur nog niet rijp is. Men laat een kind niet los, als men vrij zeker is, dat het zonder hand niet zal vallen. Indië is een samenstel van landen, die eeuwen lang in een voortdurenden staat van oorlog tegen elkaar waren, totdat Engeland er zijn gezag vestigde. Liet men Indië thans aan zich zelf over dan zou dat zeker noodlottige gevolgen hebben. Zoo is algemeen de meening in Engeland en zoo heeft ook een tele gram uit Londen voor de wereld de ge- vangenname van Gandhi gerechtvaar digd. Wij zouden niet graag willen uit maken, of dit oordeel ook juist is. Maar zeker zal Gandhi eens in Indië geëerd worden als de groote vrijheidsheld en dat Britsch-Indië wellicht betrekkelijk WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. spoedig mondig verklaard zal moeten worden, staat voor ons ook vast. Dan zal het weer heeten: En toen heeft En geland zelfbestuur verleend! Ook in buitenlandsche aangelegen heden zullen de koloniën of dominions zich steeds meer zelfstandigheid van handelen weten te veroveren. Over het algemeen beginnen tie onderdrukte volkeren van Azië en Afrika zich te roeren en le voelen en neemt de macht van Europa in deze beide werelddee len af. Dit merkwaardige proces is dooi den oorlog zeer versneld. Wij leven in het begin van een geweldige verande ring, die de oorlog ook in dit opzicht in de wereld heeft gebracht. Treinen zonder klassen. i let is eigenlijk nogal dwaas, dat we ons in den trein sorteeron of door onze beurs sorteeren laten in heel voorname menschen, middelmatig deftigen en ge wonen. In de meest demokratische lan den Amerika en Engeland vindt men die onderscheiding lang niet algemeen meer en in de trams in onze groote ste den reist ook iedereen in de eerste of derde of eigenlijk nulde klasse. Men behoeft nog geen communist te zijn om het hokjessysteem op reis af te keu ren. Er komt thans nog bij, dat de eer ste en tweede klasse voor de spoorweg maatschappijen een dure instelling vormen. Prof. van Gijn, anders waar lijk geep links-radikaal, heeft met het oog op bezuiniging onlangs in Do Ilaagsche Post oog gepleit voor de af schaffing van dergelijke luxe-inrieh ting. Ook in de N.R.Crt. spreekt een in zender denzelfden wensch uit. Hij wijst erop, dat in de eerste en tweede klasse steeds vele plaatsen on bezet blijven. Dat beteekent verlies aan brandstof, arbeidskracht, onnutte slij tage. De hoogerte klassen-wagens kos ten ook meer aan onderhoud; ze heb ben een onnoodige driemaal zoo groote reserve aan zitplaatsen. Men kan nog wijzen op de meerdere slijtage van kus sens enz. Zoo vormen ze zeker een schadepost voor het spoorwegwezen. Als de derde klasse-wagens goed gerei nigd en onderhouden worden en men schaft wat oud materiaal, echte ram melkasten af, dan zijn ze zeer bruik baar en is er geen andere scheiding noodig dan tusschen rookers en niet- rookers, mannen en vrouwen. Het lijkt ons vrij wat verstandiger op deze ma nier de noodige besparing te zoeken, dan door werktijden te verlengen, per soneel af te danken, loonen wellicht te verlagen. De spoormannen hebben groote verantwoordelijkheid en het is daarom ook in het belang van het pu bliek, dat ze hun werk met opgewekt heid verrichten en niet in een „kanker- stemming" verkeeren. Toch zal dit laatste zeker het1 geval worden, wan neer men hun arbeidsvoorwaarden gaat verslechteren. Ook de administra tie zou vereenvoudigd kunnen worden, indien met het klassenstelsel op het spoor gebroken werd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Drankweer- Tentoonstelling Maandagmiddag had in het Gebouw voor Chr. Belangen de officiëele opening plaats van de Drankweer-Tentoonstelling georganiseerd door hef Centraal Drankweer Comité. Allereerst nam de voorzitter van het Drankweer-Comité, de heer IJ J. Reitsma, iet woord, die er op wees hoe vlijtige handen het Gebouw in enkele dagen hebben omgetooverd in een tentoonstellingsgebouw, speciaal gewijd aan de drankbestrijding. Spr. weeser op dat deïverwerping van lei wetsontwerp lot invoering der Plaats, keuze door de Eerste Kamer wel een teleurstelling voor de drankbestrijders be teekent, maar daarom zullen zij niet ver sagen, integendeel spoort dit aan tot nieuwe actie. Daarom ook organiseerden wij deze tentoonstelling. Spr. danktden Burgemeester, die zich bereid verklaarde de Tentoonstelling te openen en geeft dezen thans het woord. De Burgemeester sprak daarop het volgende Het is met genoegen dat ik aan uw wensch, om deze tentoonstelling met een enkel woord te openen, voldoe. Deze verzekering moge u een bewijs zijn dat ik die over het algemeen niet zoo spoedig voor zooiets te vinden ben met uw streven sympathiseer, En zou dat eigenlijk niet ieder moeten doen met eene vereeniging, wier pogen tot eindresultaat moet hebben, verbooging van onze zedelijke kracht, veredeling van ons bestaan Immers, wij kunnen er niet blind voor zijn, hoe misbruik van alcohol de vrije persoonlijkheid als in slavenboeien slaat, den geestelijken adel, de krachten der ziel verstikt in een alles verslindenden zucht naar meer. Hoe zedelijke verwildering en verlaging, afstomping van alle edele, menschelijke gevoelens het gevolg zijn, eindigende in een doffe hopeloosheid, waarbij zelfs de kracht om zich te vermannen, verlamd en gedood wordt. En nu heb ik het nog alleen maar ove; de gevolgen op moreel gebied, op het materieel ziet het er even hopeloos uit. Wat drinken en dronkenschap bekekenen, weten gemeenlijk niet allen, die wel eens een dronken mensch op straat hebben gezien. Neen, dat ervaart men het beste van al wat de dronkenschap baart: verwoest huiselijk geluk, armoe, ziekte, misdaad. Maar dit alles weet gijlieden, tot wien ik spreek, vermoedelijk beter dan ik, omdat gij voortdurend aan dit onderwerp uw aandacht wijdt, het kwaad tracht ie bestrijden. Dit is een bij uitstek menschlievende arbeid, een, die getuigt van gemeenschaps zin, een arbeid, die door de maatschappij nauwelijks hoog genoeg kan worden aan gedragen en gewaardeerd. Ook thans hebt gij daarvan weer een bewijs gegeven, door deze tentoonstelling te organiseeren, die ons alle gevaren, alle ellende zal loonen, die de drankzucht in haar gevolg heeft. Moge deze tentoonstelling u voldoening schenken en mogen de verwachtingen die gij daarvan koestert, niet worden be schaamd. Met dezen wensch verklaar ik de tentoonstelling van het Reizend Drank- weer-Museum geopend. Onder leiding van den heer J. Harders, den beheerder van het Reizend Drankweer- Museum, werd daarna een rondgang ge maakt en het voornaamste door dezen ver klaard. Vervolgens werd een kop thee aange boden terwijl Mej. de Beurs aan de piano voor opgewekte muziek zorgde. Van de tentoonstelling een beschrijving te geven is ondoenlijk. Hier was een schat van materiaal bijeen, statistieken, grafieken scheikundigegegevensenz.,allesaantoonend de slechte resultaten van den alcohol. Ook in beeld werd veel duidelijk gemaakt, er was o. a. een plattegrond van Amsterdam, waarop met zwarte en roode spijkertjes de kroegen en de bierhuizen waren aan gegeven. in de omgeving van Rembrandt- plein en Zeedijk krioelde het van spijker tjes. Amsterdam telt ruim 2000 van deze inrichtingen en is dus nog lang niet droog. Een duidelijk beeld gaven ook de groe pen kinderen van drinkers- en onthouders families, naar het onderzoek van - Prof. Demme. Voor attracties was ook gezorgd. In de kleine zaal kon men sjoelen, electrisch MALLE GEVALLEN. Hoe denk jij, vroeg mij dezer dagen een kennis, over de a.s. verkiezingen Over deze eens zoo gevierde zomeruit- spanning, beste vriend, was mijn antwoord, denk ik heeletnaal niet. Met een variant op een bekende onthoudersspreuk zou ik willen zeggen „denkende menschen stem men niet en stemmende menschen denken niet". In dezen aan bezuiniging zieken tijd zou k de honderd knappe koppen laten zitten met drie duizend gulden meer dan ze vragen. Dat kost dan wel een slordige dertig duizend pop extra maar aan ver kiezingsuitgaven besparen we drie a vier ton. En het merkwaardige verschijnsel dat hoe meer ze ontvangen en hoe langer ze zitten hoe minder kwaad ze doen, mag ook wel eens worden gezegd. visschen en het entos-spel beoefenen. Een kroegdeur moest dicht gespijkerd worden en haast alle bezoekers hebben een spijker geslagen in deze deur. Ook de Burgemeester en zijn echtgenoote klopten er een spijker in. Op het podium was door de goede zorgen van den heer M. O. van Praag, daartoe aangezocht door het comité, een theetent ingericht, waar men een mooi zitje had en de heele zaai kon over zien. Hier werd Keg's thee geschonken, benevens Hag's coffeïnevrije koffie. De firma Hag bad een stand op het podium en de koffie werd door haar eigen perso neel gezet. Wij hebben deze koffie geproefd en vonden ze zeer heerlijk van smaak, terwijl ze evengoed als de andere koffie de krachtige en geurige smaak bezit. Wij gelooven dan ook dat de Hag-koffie door velen, die haar geproefd hebben, voortaan gebruikt zal worden. De tentoontselling werd Maandagavond1 al druk bezocht. Gisterenmorgen werd zij bezocht door een viertal groepen school kinderen uit de hoogste klassen. Wij zullen Zaterdag nog 't een en ander van de tentoonstelling vermelden. Heden Woens dag, is het de sluitingsavond. Bij de opening merkten wij o. a. op wethouder Dunnebier, raadslid Davidson Ds. Erdman, Ds. Luikinga, Pastoor v. d. Poll benevens vele dames waaronder ook Mevr. Rijkens. Naar wij vernemen is door ljmuiden's Mannenkoor in studie genomen het aan dit koor door den heer G.'F. Haak opge dragen lied „Aan mijn land" getoonzet door onzen plaatsgenoot S. Vlessing. Mej. 1. Th. Nije, leerares in de gym nastiek aan de Rijks H. B. S. en de Openb. Scholen alhier, is benoemd tot leerares in de lichaamsoefening aan het Chr. Gym nasium te 's-Gravenhage. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie aangehouden en in arrest gesteld twee Noren, opvarenden van het Noorsche stoomschip Kristine Tysland, die in kennelijken staat van dronkenschap ver keerden. - Zondagmiddag is door de politie aangehouden R. H., stoker te Wijk aan Zee, die gesignaleerd stond in het Politieblad en nog een kleine straf tegoed had. Maandagavond is door de politie uit Velseroord aan het bureau gebracht en voor den Commissaris geleid IJ. V., arbeider te Velseroord, die in staai van dronkenschap verzet tegen de polttie had hepleegd. VELSEROORD. De commissie ter voorbereiding van de stichting van een drankvrij Verenigings gebouw alhier heeft dezer dagen een be stuur gekozen, dat als volgt is samen gesteld: IJ.J. Reitsma, voorzitter; G. Blaas, secretaris en J.Luyt, penningmeester. De commissieleden zullen binnenkort verschillende soortgelijke gebouwen in andere plaatsen gaan bezoeken.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1