No. 42 Woensdag S9 Maart 1922 Te Jaargang IJ MUIDER Aeoaoemeataprgei fl.— pst 3 traaeo per poet f 1.36 Abonnementen worden sangesOKe» **E ket Bureau en feg de Agenten. Tot plaatsing vas advertentie* van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is aitslnitend gereektigd ket Adverfestie- bareau P. F. C. ROELSE, HMUIMN.- Advertentiën uiterlijk ia to zt>adds WOENS&AG tot 9 ssr v.es. en VRIJDAG tot 4 anr e.sa. Verschijnt Woansdags e» Eatarda^s Uitgave van da 'Nasaal. Veco. Uitgtvsns Mij. „üaasidaa" ASRES VOOR RESACTII SN A»MINI8TRATIt N. V. ©rxkkarjj Siaiewel, Wille®splei» 11, Telsfooïi m - Ingezonde mededeelingen éO et*, per regel advertentie* van 11. en m. 6 regel» f 1.—, iedere regel meer SO et*. Compact gezette advertentie* van 11. en m. regel* f 1.85, Iedere regel meer 85 et*. Kieine advertentie* en familieberichten zoomede vereenigings advertentie* nit de gemeente, altsluitend b(j vooruitbe taling, van 1 t, en m. 6 regel* f 0.76, iedere regel meer 15 ets, Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties .,adrs* bur. v. d. blad" lOeta. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ct*. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprgzen worden met 5 #t*. verhoogd voor advertentie* van buiten de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen het ver zoek met bijlagen van J. van der Windt, te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een inrichting voor de bereiding van suikerwerken, waarin gebezigd zal worden een electromotor van 3 P. K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie i No, 1954; plaatselijk bekend Bloemstraat Wijk C. No. 11. Op Woensdag, den 12 April 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis hemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 29 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th J. Wijnoldy Daniëls. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 24 Maart 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H. van Wetering van beroep groentenhandelaar, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende ioca- liteitde winkel van het perceel, plaatselijk gemerkt E. No. 30 en gelegen aan de Lagerstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 25 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. VAN DEN WACHTTOREN. De ouderdom der anrde. Prof. John Joly heeft onlangs in een lezing te Londen verzekerd, dat de ouderdom der aarde op 100 millioen jaar gesteld moet worden. Een lieve leeftijd dus en het is verwonderlijk, dat dit oudje nog steeds zoo onrustig is als een jonge spring-in-het-veld. Volgens ande re geleerden is de leeftijd der aarde nog hooger, omdat in een tijdsduur van 100 millioen jaar de ontwikkeling der plan ten en dieren niet mogelijk is geweest. Prof. Joly merkt daartegen echter op, dat die ontwikkeling niet altijd regel matig is geschied maar soms sprongs gewijs gaat. Het komt op eenige duizenden eeuwen niet aan, maar zeker js de aarde veel ouder dan men vroeger wel meende. Vooral het onderzoek der aardlagen en de overblijfselen van de planten- en die renwereld, die men daarin heeft gevon den en verder allerlei veranderingen, die men in en op aarde heeft waargeno men, pleiten voor een hoogen ouderdom van ons aller woonplaats. Hier moet niet allerlei onderstellin gen gewerkt worden, die gezamenlijk echter een vrij groote mate van zeker heid geven. Veel belangrijker dan de vraag naar het verleden- vinden we de vraag naar de toekomst der aarde, in het bijzonder naar die der menschheid, die over die aarde een net van verkeers wegen heeft geschapen en de natuur al- meer vervangen door een bewoonde we reld en daarbij nog steeds den vrede en het geluk nog niet gevonden heeft. Som migen verwachten van wege de vele zonden een onverwacht en spoedig einde der aarde. De prediking van Joh. de Heer vindt vele geopende harten. Maar zoo vaak ais de wereld door groote ka- tastrofen geteisterd werd, heeft men den wereldondergang voorspeld en nog draait onze aarde en woelt daarop alles om verandering. Sommige geleerden hebben voorspeld, dat over millioenen eeuwen de aarde zal sterven door ge brek aan warmte. Die groote brand in ihet heelal zal ook eenmaal ineenzakken en dan zal de koude op aarde alle leven vernietigen. Andere geleerden zien niet \in de koude maar in de hitte het eind aller dingen. De aarde zou langzamer hand dichter bij den zonnegloed komen en dus na verloop van vele millioenen eeuwen al het leven op aarde verzen gen en verstikken. De eerste onderstel ling is troostelijk in den zomer bij een temperatuur boven de 80" Fah.r. de tweede doet goed, wanneer Nederland bedenkelijk dicht bij de Noordpool schijnt te liggen en de kwikzuil der thermometer geheel dreigt weg te krui pen in het bolletje. Wat zal er van de menschheid wor den, als ze nog vele en vele eeuwen voor ontwikkeling zal mogen doorma ken? Die vraag is wel het meest be langwekkend. Men beweert, dat Europa 'thans lijdt aan de gevolgen van den ouderdom verergerd döor een slecht le- ven in zijn goeie jaren. Zal .Europa over eenige eeuwen bewoond worden door 'Mongolen en Afrikaansche negers en leen gemengd ras van blank en geel en 'zwart? Men heeft groote verwachtingen over de hooge vlucht, die hot vliegwe- zen in de komende eeuwen za-1 nemen jen dat de monsch der toekomst alle ver keer en vervoer zal doen plaats grijpen in de hooge lucht. Zal er dus in het jaar :5000 een afschuwelijk geraas, getoeter, gefluit, gesnor, geronk boven ons zijn en de lucht gaan gelijken op de drukste straten onzer groote steden? Wij gaan naar de Vereenigde Staten van Europa en op den duur komt er een Wereldsta- tenbond. Dan spreken we allen Espe ranto en, zaligheid voor de jeugd! dan zal het onderwijs in vreemde talen zijn j afgeschaft. Ieder volk mag zijn oude taal als een liefhebberijtje blijven be oefenen, zooals de provinciaal thans zijn dialect. Maar er zal één officieele alge meen gebruikelijke en doodeenvoudige taal zijn. Of zou de eenheid en broeder schap aller naties een ideaal blijven De macht der draadlooze telegrafie breidt zicli al verder uit en straks zal men van de Zuid- naar de Noordpool kunnen sei nen. Langzamerhand zal de uitvinding van Marconi haar vleugelen nog verder uitslaan en nog hooger vlucht nemen. Dan komen de eerste berichten uit de sterren, die het dichtst bij onze aarde zijn. Er ontstaat communicatie tusschen de hemellichamen. De sterrenwereld, die thans nog stom is, gaat spreken. Men seint van Mars beursberichten over WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het uoodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is mén lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pieegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. naar de aarde, een interastrale handel ontstaat. Voor onze fantasie opent zich hier een terrein van de gweldigste mo gelijkheden. Over eenige eeuwen is het rooken, het voetballen, de detectivero man, de belastingen, de kraamvisites, de treinvertragingen en nog veel meer, dat het leven nu onaangenaam maakt, afgeschaft. En over 100 millioen jaar, als het eind gekomen zal zijn, zullen de menschen zuchten; Jammer, dat het nu ophoudt; het begon juist zoo goed te worden. ?vlaar de toekomst laat ons fantaseeren; ze staart als de steenen Sfynx met haar geheimzinnige blik en zwijgt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Donderdags vor.hield de afdee ling der Geref. Vereem voor Drankbe strijding alhier haar feestelijke jaarver gadering in Irene. Het zaaltje zag er echt feestelijk uit en was geheel gevuld. In zijn openingswoord wees de voorz., M. van Voelen op de teleurstelling der drankbestrijders, hen bereid door de verwerping van „Plaatselijke Keuze", doch spoorde meteen aan nu met te meer ijver te strijden voor het ideaal: een drank vrij Nederland. De seer., tie heer J. Foitsma, bracht het jaarverslag over 1921 uit, waaruit o.m. bleek, dat de afd. 35 leden telt, en waarin gememoreerd werd het werk door de afd. verricht. De penningm'., de 1 heer li. Fidder, deed verantwoording van inkomsten en uitgaven. Er was 31 Doe. nog een batig saldo in kas. Onder applaus der vergadering werd een telegram voorgelezen, pas ontvan gen van den oud-voorz. der afdeeling, de heer S. Klein te Terschelling: „Har telijk gelukgewenscht. Met versnelde pas voorwaarts." Vervolgens wisselden inleidingen, voordrachten en zang elkander af. Het lid J. Meijerink sprak over: Geheelont houding en Vakorganisatie, en de secr. door afwezigheid van een der inlei ders over: De Vrouw en het Drank- vraagstuk. Mej. Dijkhuizen, Meijerink en Oudakker zorgde voor voordrachten. Eén ervan werkte in hijzonderen zin op de lachspieren. Do heer A. Kramer gaf een opwek kend woord, naar gewoonte in dicht vorm. Hierna werd den voorzitter dank ge bracht voor zijn prettige leiding, en werd er aan herinnerd, hoe de afdeeling in October haar 10jarig bestaan her denkt. 't M as de vergaderden dezen avond zoo bevallen, dat met algemeene instemming besloten werd, dan op nieuw een feestelijke vergadering te houden. Op de e.v. ledenvergadering zullen hieromtrent nadere besprekin gen worden gehouden. Nadat de meisjes, die gezorgd had den voor ronddienen van consumptie, on K. Brouwer Jr., die op verdienstelijke wiize het orgel bespeelde, nog een woord van dank hadden ontvangen, werd de' vergadering gesloten. Opnieuw was ge bleken, dat een avond zonder alcohol, echt opgewekt en feestelijk kan zijn. Onder loiding van de afdeeling IJmuiden der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding is te Beverwijk ook een afdeeling dezer Vereen, opgericht. Duitsche Stoomtrawlers. Maandag is aan den Minister Presi dent en aan den Minister van Land bouw onderstaand telegram gezonden: Bestuur Vereeniging Reeders Vis- schersvaartuigen IJmuiden vraagt met klem Uwer Excellentie's tusschenkomst naar aanleiding van het feit dat gehee- le Nederlandsche Trawlvisscherij met ondergang wordt bedreigd door ongeli miteerde aanvoeren Duitsche visch op Nederlandsche markten, speciaal op Rijksvischmarkt IJmuiden. Onmiddel lijk ingrijpen Regeering noodzakelijk. Heden dertien Duitsche trawlers hier ter markt, waarvan acht ruim honderd duizend kilogram visch losten, terwijl 5 morgen lossen. Vlaardingsche stoom- beugers moesten visch lossen en ver- koopen in open lucht, doordat groot doel goed geoutilleerde Rijksvischmarkt in beslag genomen werd door Duitsche aanvoeren. Hier gevestigde reederijen dientengevolge genoodzaakt schepen op te leggen en personeel te ontslaan. In dien geen afdoende Regeeringsmaatre- gelen, zal voor ieder opgelegd Neder- landsch schip Duitsch schip te. IJmui den markten, met resultaat stoplegging geheele Nederlandsche Bedrijf inclusief nevenbedrijven. Reeds nu liggen 36 stoomtrawlers stil, terwijl dit aantal ge regeld stijgt, ontslag personeel houdt hiermede gelijke tred. Bestuur voor noemd doet in deze uiterste nood zeer dringend beroep op Uwe Excellentie ter afdoende bescherming van Neder- landsoh Trawlvisscherijbedrijf. VELSEROORD. Dooi' het Kiescollege der Ned. lierv. Gemeente is als predikant beroe pen Ds. \Y. Kroese te den Burg op Texel. De Haarierasche rechtbank veroor deelde J. P., rijwielhersteller, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, tot 3 weken gevan genisstraf. VELSEN. De uitslag van den in Café „De Zwarte Os" gehouden biljartwedstrijd is als volgt: De club „K.V.S." te Velser oord 489., „Excelsior" aldaar 457., zoo dat de eerste in 't bezit komt der zilve ren medaille, welke door den heer Otto, den kastelein, beschikbaar gesteld is.^ De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, afdeeling „Velsen" hield Donderdagavond in Hotel „De Prins" eene openbare bijeenkomst, eene herha ling van die, welke 2 dagen te voren in IJmuiden gehouden was en waar onge veer hetzelfde behandeld werd. Alleen de heer Limperg van Haarlem was ditmaal verhinderd. De opkomst had wel wat grooter mo gen zijn, er waren ruim 50 personen, van wie het grootste aantal vrouwen was. Nadat de Voorz., de heer Unger, de vergadering geopend had, bègon de heer Dr. Anema, consulteerend geneesheer, zijne voordracht. Na eene geschiedkundige beschou wing, waaruit bleek, dat de ziekte reeds lang voor het begin der Christelijke tijd rekening als de vijandin 1ste klasse van het mensehdom bekend was ging de spreker na welke middelen ter bestrij ding der ziekte kunnen aangewend worden. Als zoodanig noemde hij als de voornaamste vier goede voeding, goed wonen, zindelijkheid op lijf en kleeren en de oprichting van Consultatie-hu- reaux. Een groot gekik noemt spreker het, dat we de oorzaken der ziekte gevonden hebben, want daarin ligt de opsporing van het geneesmiddel en zijn we tevens te weten gekomen, dat de ziekte niet overerfelijk is. Kinderen komen zonder tuberculose ter wereld, maar kunnen wel al heel gauw door de ouders of andere huisge- nooten besmet worden met de uitge hoeste of uitgemeste bacteriën. Nu hangt het veel af van het weerstands- MALLE GEVALLEN. Hoe denk jij, vroeg mijn kennis mij dezer dagen over het algemeen vrouwen- en mannenkiesrecht 1 O, opperbest, waarde vriend, want hoe uitgebreider kiesrecht, hoe minder stemrecht en daar moet het heen. Luister. Heel lang geleden tijdens het zeer beperkte kiesrecht ging je opgewekt ter stembus, in volle overtuiging van je gewich tige burgerplicht. Je keus was onbeperkt, je stemde Jan, Piet of Klaas, 't hinderde niks, ze kwamen er toch niet en het land werd op voorbeeldige wijze bestuurd door Jonkheeren etc. Later bij het belangrijk uitgebreide kies recht mocht je alleen stemmen op officieel gestelde candidaten en thans bij ons onvolprezen algemeen mannen- en vrouwen kiesrecht zijn de zetels reeds goed en wel verdeeld voor je aan stemmen toe bent. Nog één stapje verder en we mogen alléén stemmen op de honderd aftredenden. Wat voor ons dierbaar vaderland een groot geluk zou blijken, want de honderd goede menschen, alzoo verzekerd van hunne zetels, zouden zich hopelijk onthouden ons volk bij voortduring te gebruiken als proefkonijn voor hun wonderlijke en veel tijds gewaagde óndernemingen. vermogen der kinderen of de ziekte spoedig tot grooten bloei komt. Nu ging spreker over tot de bespre king der 4 goede bestrijdngsmiddeien en legde er vooral den nadruk op, dat men niet moet zweren bij melk en eieren daar deze middelen met respectievelijk 85rc en 75% water, naar verhouding veel te duur zijn. Erwten, boonen en stokvisch bevatten naar verhouding veel meer voedsel voor minder geld. Bij het vierde strijdmiddel trad spre ker nog al in bijzonderheden, omdat dit zoo uitstekend werken kan en al zooveel gunstige resultaten gehad heeft, blij- tcens sprekers ervaring. Zoo gauw er omstandigheden zich voordoen, die het vermoeden doen ont staan, dat er van de gevreesde ziekte sprake is, dan moeten die personen zich direct tot het Consultatiebureau wen den, wat gratis kan geschieden en dan bestaat er veel kans, dat radicale gene zing kan volgen. Hierna werden lichtbeelden vertoond, betrekking hebbende op gezonde en aan getaste lichaamsdeelen, allerlei grafi sche voorstellingen enz., welke met alle aandacht beschouwd werden. Ton slotte werd er gelegenheid gege ven tot het doen van vragen. Hiervan maakte de heer Rem gebruik, die eenige opmerkingen wenschte te maken. Ie. Spr. had meegedeeld, dat bij de dieren zooveel tuberculose voorkwam en hoe kon hij dan vleeschvoeding aan bevelen? 2e. Als er zooveel zorg moest gedra gen worden, dat er goede woningen zijn, is het dan niet wenschelijk, dat er meer geld door de regeering beschikbaar ge steld werd in plaats van voor militaire doeleinden? 3e. Als er zoo voor frissche lucht ge ijverd wordt, waarom wordt dan van de bestuurstafel het voorbeeld gegeven om de zaal met nicotinedampen te vergifti gen. 4e. Als alcoholmisbruik de tubercu lose als bondgenoot in de vernieling van het menschelijk lichaam ter zijde treedt, waarom geeft spreker dan zulk een slecht voorbeeld door een glas bier te gebruiken tijdens de vergadering? Op de eerste opmerking antwoordde spr., dat de dierlijke organen, waarin de tubercelbacillen zitten, zooals longen bijv., niet gegeten worden, de rest is on schadelijk voor het gebruik. Op de tweede opmerking verklaarde spr. het met den vrager eens te zijn, dat het echter meer op den weg der politie ke vereenigingen lag om daarvan werk to maken. Op de 3e en 4e opmerking antwoordde hij, dat hij zich het matig gebruik dezer genotmiddelen niet wilde ontzeggen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1