HUNKEMOLLER LEXIS MAATCORSETS f 20-, f 25.-, f 30 - j SPECIALE AANBIEDING jT'h. a. Visser-Buisman I Een tiental nieuwe leden werd aange worven. .Met een woord van dank aan den spr. en eene krachtige aanbeveling der Ver- eeniging in den steun der aanwezigen sloot de voorz. de vergadering. - Naar de Deputaten-vergadering der Ant. Rev. Partij op 13 April te Ut recht werd door de Statenkring-cen- trale Velsen afgevaardigd de heer Joh. Verkuyl Mz. In de gehouden jaarvergadering der Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Nome" alhier in de school op Wijker- oog, werd na opening en een kort woord van den voorzitter, Ds. Eggink, het jaar verslag door den secretaris uitgebracht. Hieruit bleek dat de school in bloeiende toestand verkeert, die na de uitbreiding zeker nog zal toenemen, liet financieel verslag gaf aan dat de uitgaven de ont vangsten in 1921 met o.g. f 4500 over troffen. Echter behoefde dat geen reden tot ongerustheid te geven, aangezien van het Rijk en de Gemeente nog be langrijke bedragen over 1920 en 1921 te goed zijn, waarmede dit tekort gedekt kan worden. De heeren D. Jongens en Joh. Broeze werden als bestuurslid herkozen, ter wijl in de vacature door het bedanken van den heer M. van Geelen gek, werd de heer L. W. Kuiper. liet dagelijks bestuur bestaat nu uit de heeren Ds. j. Ph. Eggink, voorzitter; L. Broeze, secretaris en J. Smit, pen ningmeester. VELSEN. Zaterdagmiddag te half drie, gaf «ie afd. Velsen en Omstreken van de Nederl. Ver. ter Bescherming van Dieren een Kindermatinée, in het Gebouw voorchris telijke Belangen te Wijkeroog. Reeds een half uur van tevoren stond eene joelende kinderschare voor de deuren te wachten en toen 't hek eindelijk open ging, schoof zich een lange, onrustige en rnmoerige file van kinderen en hunne geleiders naar binnen. Ongeveer kwart voor drie was de zaal geheel gevuld met het kleine volkje, in afwachting van de dingen die komenzouden. Mej. Chr. Doorman uit den Haag besteeg het podium en begon een sprookje te vertellen „Vleugeltje", waarbij de heer Oderkerk met behulp van een projectie- lantaarn aardige gekleurde plaatjes op een scherm deed verschijnen. Een dankbaar applaus beloonde Mej. Doorman. Onder leiding van Mej. Kerberi zongen de kinderen toen een paar liedjes, terwijl eenige andere dames onderwijl de kinderen allerlei aardige plaatjes met versjes, met betrekking tot dierenbescherming uit deelden. Daarna verhaalde Mej. Doorman nog een kleine poppengeschiedenis en om 4 uur konden de kinderen huiswaarts keeren. Jammer dat de afdeeling een nadeelig saldo te boeken zal hebben, want ofschoon ruim f 43 aan toegangsprijzen binnenkwam, wordt dit bedrag door de uitgaven nog lameiijk overtroffen. We gelooven echter dat de kinderen wel genoten hebben, en dat is maar het voor naamste. Een woord van hulde aan de dames en heeren, die allen er het hunne hebben toe bijgedragen, dezen middag te doen slagen. Zaterdagavond gaf de tooneelver- eeniging „Concordia" in het gebouw „Concordia" te Wijkeroog eene uitvoering» Voor de tweede maal werd opgevoerd de "Suikerfreule", nu ten bate van het Cenirale Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies voor de uitzen ding van kinderen uit deze Gemeente i)3ar één der koloniehuizen in het komende seizoen. De opkomst van het publiek was geringer dan we verwacht en gehoopt hadden, daar de opbrengst voor dit schoone doel nu beneden de verwachting bleef. De uitvoering was zeer goed en de medewerking van de muziekvereeniging „Euphonie" van Veiser- oord werd blijkens het dankbaar applaus na de verschillende nummers zeer op prijs gesteld. Had de Voorz. der Vereeniging, Dr. de Weert de bijeenkomst geopend, ze werd onder een woord van dankzegging door den Secretaris den heer Reitsma gesloten. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de 1 ste klasse der Rijksdagnormaalschooi 10 leerlingen, n.l. 3 j. en 7 m. Tot de 1 ste klasse der voorbereiding 9 leerlingen 1 j. en 8 m. Tot de 2e klasse der voorbereiding 7 leerlingen 5 j. en 2 m. Dr. M. Sypkens Smit te Arum (Fr.) heeft de benoeming tot gemeentelijk genees kundige niet aangenomen. De nieuwe voordracht luidt als volgt: A. J. Cohen, arts, assistent bij de Path, anatomie aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam en P. C. Mensonides, arts, officier van gezondheid le klas, Chef van den Mil. Geneesk. Dienst te Delft. SANTPOORT. In de bewaarschool van Mevr. Wüste komt morgenavond voor de Commissie voor Winterlezingen spreken de Heer Gemmel, voorzitter van den Bond van Surinamers in Nederland. Zijn causerie over Suriname zal verduidelijkt worden door lichtbeelden. - Door de politie is aangehouden E. W., wonende te Schoten, als verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen met kinderen. VOETBAL. Stormvogels—Sparta 2—2. Na een wedstrijd, die op een heel wat hooger peil stond, dan die van de vori ge week, hebben de Spartanen en Stormvogels de punten verdeeld. Tot tweemaal toe wist Stormvogels de lei ding te nemen, maar heide malen maak te Sparta door Roomburg weer gelijk. Bij Stormvogels was Van Hemert ver vangen door v. d. Plas, die een goeden wedstrijd speelde en het genoegen smaakte een prachtigen goal te maken. Van Blinkhoff Sr. kan hetzelfde gezegd worden, al kon men bij dezen speler duidelijk merken, dat Van Hemert niet present was. Oldenburg was wel de minste uit de voorhoede. De middenlinie, waarin Snoeks en Struys het meest opvielen, voedde stuk ken beter dan de vorige week. Bakker- was minder dan zijn collega's; geregeld was hij de min of meer bekende '/s se conde te laat. Voor de backs niets dan lof. Heel wat Spartaansche aanvallen zijn dooi- hen onderbroken. Reuzenaar heeft het niet bijzonder druk gehad, maar verwerkte hel weini ge naar behooren. Ook Sparta speelde een goeden wed strijd. Vooral haar middenlinie was enorm op dreef, zoowel in het verdedi gen als in het aanvallen. Technisch speelde deze linie zeker beter dan tl ie van Stormvogels. In de voorhoede viel Van Mens het minst op. Tegen Koster had hij zoo goed als niets in te brengen. Ruffelse en Vos verrichtten handige dingen, maar het voorzetten van eerst genoemde was niet best. V. d. Mark was de „sjouwer" in de voorhoede en Boom berg de schutter. De beide backs hebben zich loffelijk van hun taak gekweten. Roem in het doel leek ons niet zoo zeker. Vooral dat wegtrappen in plaats van opvangen van den hal stond ons niet best aan. Scheidsrechter v. d. Lee kon ons wel bekoren. Natuurlijk was hij er wel eens naast, maar welken arbiter overkomt dit nooit? Meer dan Bos echter was hij volkomen onpartijdig. Een fout echter, die hij moet leeren vermijden, is het te laat fluiten na de overtreding. De Wedstrijd. Ruim twee uur stellen de volgende elftallen zich op: Roem. v. Aken Klip Zuyddam, de Korver, Steeman v. Mens, Boomberg, v. d. Mark, Vos, Ruffelse. O Oldenburg, v. d. Plas, Scharpff, Blink hoff Sr., Visser. Bakker, Snoeks, Struys Koster Blinkhoff Jr. Reuzenaar. Reeds direct na den aftrap treedt Stormvogels aanvallend op. Blinkhoff Sr. lost in de eerste minuut een hard schot, dat via v. Aken corner rolt. Deze levert evenwel niets op. Het spel ver plaatst zich zeer snel. Beurtelings zien we beide achterhoeden aan het werk. Plotseling een snelle aanval van Storm vogels. De bal gaat van Scharpff naar Blinkhoff Sr. en van dezen naar v. d. Plas, die a la Van Hemert een rechte trap naar voren geeft, waarna Blinkhoff Sr. voor de rest zorgt (10). Stormvogels blijft even sterker. Visser krijgt van* Struys een paar vrije ballen toegespeeld, maar zet achter in plaats van voor. Dan komt Sparta wat opzet ten. Als Bakker er naast grijpt, zet Van Mens mooi voor, doch Koster trapt weg. Ruffelse weet den hal mooi vrij te ma ken en schiet hard in, waarna Reuze naar opvangt en wegwerkt. Het leder komt bij de Korver. Deze geeft over aan Vos, maar ook diens schot heeft bij Reuzenaar geen succes. Als aan den overkant de beste backs elkaar niet be grijpen, snelt v. d. Plas toe, maar Roem is hem te vlug af. Sparta weet dan een corner te forceeren, die Struys wegkopt. We blijven genieten van een mooi ge lijk opgaand spel. We noteeren drie fraaie aanvallen van Stormvogels vlak na elkaar, maar Klip en Mr. Buitenspel brengen redding. Dan krijgt Roomberg den bal vrij toegespeeld, even dribbelt hij door en passeert dan den niet uit loopenden Reuzenaar met een kalm schot (11). Een felle strijd om de leiding ontspint zich nu. Vlak na elkaar breekt v. d. Mark tweemaal door, doch Blinkhoff Jr. en Koster maken hem het leder afhan dig. Even later redt Reuzenaar- door uit- loopen. Als v. d. Lee ten onrechte Spar ta een corner toekent, schiet Gas Ruffel se expres achter. Roem schijnt zich dan wat in doel te vervelen, althans op ze ker moment zien we hem bij de hoek- vlag in een vreedzaam duel gewikkeld met, een Stormvogel. Dan krijgen we een mooi stukje voethal. Blinkhoff Jr. brengt een bal tot de helft van het veld op, om dan aan zijn broer over te geven. Roem loopt uit, doch Blinkhoff Sr. is hem te vlug en zet prachtig voor 't doel, waar v. d. Plas gereed staat, om met een fraaien kopbal de leiding te heroveren (2-1). In de resteerende minuten voor de rust zijn de Stormvogels-aanvallen het gevaarlijkst. Een corner trapt Snoeks hard tegen Scharpff aan. Roem trapt ais een back een hard schot van Scharpff het veld in en een schot van Van der Plas corner. Spoedig hierna is het rust. De tweede helft begint weer goed. Via Visser en Scharpff komt de bal bij v. d. Plas, wien een moeie kans ontnomen wordt door buitenspel. De Korver ver plaatst het spel naar de andere helft. Ruffelse zet fraai voor, doch Roomberg schiet naast. Struys plaatst prachtig naar den vrij staanden Visser, die ech ter niet ver behoeft te loopen, daar v. d. Lee, zij 't ook ten onrechte, voor buiten spel fluit. Direct hierop gaat Visser er toch van door. Steeman pakt den hal echter af en voor we goed weten, wat ei- gebeurt, heeft Roomberg ten tweede male Reuzenaar gepasseerd. (2—2). Dit is het sein voor een aantal gevaar lijke Stormvogels-aanvallen, die echter geen goal opleveren. Een vliegend schot van Blinkhoff Sr., van ver buiten het strafschopgebied, had beter lot ver diend dan via één der Spartanen achter te gaan. Als Reuzenaar treuzelt met wegwerken, trapt hij tegen v. d. Mark aan. Blinkhoff Jr. kopt den bal echter het veld weer in. Ruffelse krijgt den hal nu vrij, maar Snoeks verhindert hem voor te zetten. Bakker weet den bal mooi vrij te krijgen, waarna Scharpff tegen Zuyddam corner trapt. Deze wordt door Roem het veld weer inge- stompt. Van Scharpff en Visser komen een paar mooie voorzetten, die juist vóór Blinkhoff Sr. worden weggekopt. Visser legt eens een drietal Spartanen in de luren en zet dan voor, doch Blinkhoff Sr. schiet jammerlijk naast. Na dit Stormvogels-overwicht komt Sparta opzetten. We vreezen voor Stormvogels werkelijk het ergste. Kos ter is evenwel schitterend op dreef en brengt met Blinkhoff Jr. en Snoeks alle aanvallen tot staan. Een bijzonder gevaarlijk moment ont staat, als v. Mens den bal vrij van Hoorn berg krijgt toegespeeld en keurig voor zet. Blinkhoff Jr. kan den bal niet be reiken en Vos heeft een prachtkans. De ex-L.V.V.'er accepteert haar echter niet Spoedig hierop is het tijd en moeten bei de partijen zich met een gelijk spel te vreden stellen. INGEZONDEN MEDEDEELÏNG. 30 Filialen deer het geheele land1 i I Verkrijgbaar bij ORANJESTRAAT 9 IJMU1DEN. ïb w—mmmmmmmm. --- INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Verzoeke beleefd plaatsing van onder staande in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat dank. Hoogachtend, „Vischhandelaar,,. IJ muiden, 25 Maart 1922. Met eenige verbazing nam ik kennis van het schrijven van „Reederszijde" be treffende de Duitsche visch welke hier geregeld wordt aangevoerd. Wat maken de reeders zich toch bezorgd voor het Duitsche volk. De Duitsche reeders doen PRECIES hetzelfde wat de Ilol- landsche reeders doen, als het hun mo gelijk is, n.m. de Hollandsche visch el ders brengen, mits zij denken elders meer te zullen besommen. Hebben wij ook niet den tijd meegemaakt dat wij, vischhandelaars, hooge prijzen moesten geven door de geringe aanvoer omdat de Hollandsche reeders zulke hooge besommingen in Engeland maakten en het weinige wat nog werd aangevoerd zeer veel opbracht doordat de prijzen werden opgejaagd door die koopers welke naar Engeland zonden? De ree ders moéten zich niet zoo bezorgd ma ken vooi- de Duitsche bevolking, als het zoo erg was zou de Duitsche regeering wel maatregelen nemen. De Holland sche reeders doen wat mogelijk is hun bedrijf gaande te houden, hetzelfde doen de Duitsche reeders en voor ons, visch handelaars, is het hoofdzaak dat er vol- doende aanvoer is, wat de IIOLLAND- fSCHE REEDERS TOTAAL KOUD LAAT, gelet op hetgeen wat wij reed£ meegemaakt hebben. UIT HET PARLEMENT. Het bleek der Tweede Kamer, dat haai- zuster aan de overzijde .van het Binnenhof het bestaan had haar werk als 't ware over te doen. Dat zij een aan deze zijde aangenomen wet verwerpt, komt meer voor. Maar hier had zij door haar verwerping der premievrijdom uil de pensioenregeling voor burgerlijke ambtenaren weten weg te werken, door dat minister De Geer's onmiddellijk na de verwerping ingediend nieuw ont werp, waaruit die vrijdom was verval len, was aangenomen. Feitelijk was dus de minister hier de schuldige, die der Eerste Kamer in de gelegenheid stelde door zijn tweede indiening een recht van amendement uit te oefenen, dat on ze constitutie haai- niet toekent. Maai de Tw eede Kamer, op haar teenen ge trapt, had alleen verwijten voor onzen Senaat en scheen, getuige ook het amen dement van den heer Van der Stapele, voorstellend den premievrijdom weer te herstellen, wel geneigd, het op een con flict te laten aankomen. Bezadigder heeren waarschuwden daartegen en trachten aan te toonen, dat de zaak erg opgeblazen werd. En ook de minister, .wien een te zwakke verdediging van den premievrijdom werd verweten, deed zijn best duidelijk te maken, dat uit art. 3ti oud niet de noodwendigheid van premievrij pensioen volgde en uit het nieuwe art. 36 niet het omgekeerde en dat de beteekenis der wijziging hierin bestond, dat voortaan géén wet zou noodig zijn om hot premievrij pensioen op te heffen, maar een Koninklijk be sluit echter nog geen plan bestond. Zijne Excellentie nam tevens de gele genheid waar om den heeren en het land voor te rekenen, welk exorbitant bedrag aan ambtenaarssalarissen wordt be- 'taald. Het totaal bedrag aan salarissen bleek 518 millioen per jaar. Maar liier- van ging af 100 millioen aan salarissen voor een deel der postadministratie en voor gemeentebedrijven. Er kw-arn ech ter bij 23 millioen voor wat de Staat aan de sporen moet bijpassen, zoodat het totaal bleef 441 millioen. Op een totale opbrengst van 840 millioen is dat zeker verbazingwekkend, ook al houdt men er overeenkomstig de opmerking van den lieer Van der Waerden rekening mee, dat hierbij ook do salarissen in de pro ductieve bedrijven begrepen zijn en dat de militaire salarissen als 't ware onder een afzonderlijk hoofd zouden te rang schikken zijn. Voorzichtigheidhalve legde de minister or den nadruk op, dat hij dit niet vermeldde om tegen de amb tenaren furore te maken, maar dat hij enkel de noodzakelijkheid van bezuini ging wilde aantoonen. Had ook de vak- bonder Stenhuis niet verklaard, dat de maatschappij niet meer geven kan dan zij heeft? En zou het ooit mogelijk zijn aller behoeften ohbeperkt te bevredigen van een inkomen van f 300 per persoon of f 8500 per gezin? Ongetwijfeld kon deze bezuinigings peroratie bizonder goed als oratio pro domo dienst doen en als zoodanig een prachtige inleiding vormen voor de voortgezette behandeling van de begroo ting van financiën. De opheffing dei- twee predikantsplaatsen, waartoe onder regeeringspressie besloten was, werd met dezo bezuinigingsoverweging verde digd, waar de twee vlootpredikanten de bezetting der plaatsen onnoodig maakte Maar ze kon de Kamer niet verhinde ren de motie-Duys tot afschaffing van de veilingsrechten voor land- en tuin bouwproducten aan te nemen of de mo tie-Ter Laan tot opheffing van den assi stentenrang bij de directe belastingen aan te nemen. Toch bleek ze op de Ka mer wel vat te hebben, want allerlei credieten werden op grond dezer over weging bestreden. Zoo de exportkredie ten en het garantiekrediet van 3 mil lioen voor de Handelskamer, dat de mo tie-Staalman, echter vergeefs uit de be grooting trachtte te lichten. De heer Brautigam bestreed op dien grond ook de steunverleening aan de haringree- ders, die hun strop van 21/., millioen, naar hij bpweerde, aan zich zelf te dan ken hadden, omdat ze eerst niet coulant genoeg tegenover Duitschland waren geweest en daarna door vasthouden van de haring tevergeefs getracht hadden dien op prijs te houden. Ook de uitbrei ding de* Staatsloterij werd voor een deel op grond Van deze hezuinigiugs- j overweging, die het noodzakelijk maak-* te overal zooveel mogelijk geld uit te halen, door den heer Staalman verde digd. Maar wel in zeer bizondere mate de- 1 den de heeren deze overweging geiden bij de behandeling der oorlogsbegroo- ting. Des strijd draait hier allereerst om de vraag, of men zich tegen aanvallen van anderen verdedigen wil. Wil men dat, dan is het verstandig zich op dez,e verdediging voor te bereiden. En de mate van die voorbereiding wordt na- tuurlijkerwijs voor een groot deei be paald door de al of niet waarschijnlijk heid van een aanval, liet was daarom van den minister nog zoo gek niet be dacht den heer Kluyt, die op een toena me van het militairisme in Europa vreesde, waarmee hij blijkbaar het Sovjet-leger van U/2 millioen wilde ver dedigen (meer dan heel het overig Euro pa samen, riep de heer Duys), den bes ten verdediger der begrooting te noe men. Maar behalve de aanwezigheid van gevaar is er nog een andere voorname factor, waarmee bij de voorbereiding re kening te houden valt en dat is de mo gelijkheid om die voorbereiding te beta len. De minister trachtte voor te reke nen, dat men met hem zoo goedkoop mogelijk uit was. Acht-en-zeventig mil lioen was de begrooting van zijn voor ganger. Maar daarop was al ruim 8 mil lioen bezuinigd. En de minister had er nu nog ruim 6 afgedaan. Engeland's be grooting was nog 62 millioen pond en naar dien maatstaf moesten wij er een - hebben van 106 millioen gulden. In 1913 bedroeg het totaal militaire uitgaven nog 14 pet. van het budget, nu slechts 8 pet. Maar niet alle heeren bleken overtuigd Vooral de heer Marchant,achtte de uit gaven te hoog en gaf de schuld aan den militairen geest van de beroepsofficie ren, waarmee hij min of meer in het schuitje kwam van den heer Van Wijk, die over den conservatieven geest aan bet departement van oorlog klaagde. De heer Marchant bleek nogal heil te ver wachten van vermindering van beroeps- personeel en diende een desbetreffende motie in. Enkele kleine ontwerpen werden goed gekeurd en de Eerste Kanier vereenigde zich met den Zomertijd. VISSCHERIJ. Volgens een le Kopenhagen uit Reikjavik ontvangen telegram is het lJslandscho motorschip „Talisman" bij het visschen in de lJslandsche wateren vergaan. Van de bemanning zijn 12 man verdronken; de overige vier konden zich in de scheepsboot redden. LORIENT. Tijdens den hovigen storm is een visschersboot gezonken. Drie man, een vader en twee zoons, kwamen hierbij om het leven. Naar uit Finisterre gemeld wordt, is ook daar een visschersboot vergaan. Van de vier opvarenden verdronken er twee. - SCHEEPVAART. M lu de week van 20 tol 27 Maart k'.\amen alhier uit zee binnen 65 stoom schepen en vertrokken naar zee 53 stoom schepen. Velscu. Aangekomen 25 Maart: Kids- borg, St., Wiborg, papierhout; 27 Maart: Pregel, st.„ Pillau, id. beide papierfa briek. Het stoomschip Casus arriveerde 24 dezer en het stoomschip Gen-at 25 do zer van Velsen te Hamburg. PLAATSELIJK NIEUWS. 1JMUIDEN. Shuultaan-séance schaken. Woensdag 5 April, 's avonds 7'/2 uur, geeft de heer M. Euwe, kampioen van Nederland, in hotel No. 1 een simultaan- avond. Dit is de eerste maal dat een schaak meester, IJmuiden de eer van een be zoek waardig keurt en een gevolg van iet tegenwoordig hier ter plaatse heer- schende opgewekte schaakleven. De IJmuider Schaakclub, die dezen avond arrangeert, noodigt alle schakers van IJmuiden en Velsen uit, dien avond in No. 1 te komen. Niet-leden der IJm. Schaakclub, die aan den wedstrijd wen- schen deel te nemen, worden verzocht dit vooraf aan den secretaris der club, de heer J. Bouwen, Kennemerlaan 35, IJmuiden, te berichten. Belangstellen den zijn ook welkom en behoeven voor af geen kennis te geven van hun komst. Wij hopen dat de IJm. Schaakclub eer van haar werk zal hebben en die avond in alle opzichten zal slagen. Een

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2