ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN rt», IN- 'er- ->ch H- lam 143 9 u. r. 38 >EN Uitgave vaa de Nasaal. V*»s, Uitgave?» M§. ,Wsgui^es" AMRES VOOB REÜACTIE EN ABMDJI3TRAT1Ï N. V. Brukkertl Siajewsl, Willemspleix 11, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. - Spreekuur Burgemeester. 3. 5. 9. aar? >or- hts-. ranrs an-/ /at.:- :ht uit r fn HINDERWET. Bekendmaking Drankwet. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Open-brief aan de Directie van de V. E. M. IJmuiden. DE V. E. M. Mijnheer de Redacteur! Een Vischwinkelier UIT HET PARLEMENT. Niets toont wellicht duidelijker in welken betreurenswciardigen econo- mischen toestand we langzamerhand zijn vastgeraakt, dan de verwachtin gen, die men alom van de pas aange vangen conferentie van Genua koes tert. 't Is of de oogen van gansch Europa daarheen gericht zijn in ang stige hoop op eindelijke uitkomst en in de gespannen verwachting de handen rusten van den arbeid. „De regeering doet niets tijdens de Genueesche confe rentie", verklaarde minister Van IJsel- stein op de op hem geoefende drang tot invoering van tijdelijke invoerver boden ter bescherming onzer industrie, waarop ook de heer Nolens reeds bij de algemeene beschouwingen had gezin speeld. Wel toonde de regeering tegen over de toenemende malaise, die de heer Hermans met 'n beroep op de toe nemende werkeloosheid en het toene mend aantal faillisementen (nu 58 per week) had geïllustreerd, een sterke neiging voor dergelijke verboden, al be toogde ook de heeren Marchant, Teen stra en Schaper uitvoerig de schadelij ke uitwerking ervan op den levens standaard en de internationale gezind heid. Maar blijkbaar wil zij de beslui ten der conferentie in zake een nieuwe regeling van Europa's economisch le ven afwachten, alvorens zich de han den te binden. De aanneming van de motie-Oud, die de behandeling der Vlootwet uit stelde, toonde een dergelijke afwach tende houding der Kamer. Toen inder tijd de voorzitter der Kamer dit ont werp op de agenda wilde plaatsen, had de heer Hugenhóltz zich daartegen reeds met een beroep op de resultaten der Washingtonsche conferentie, de verwachting van Genua en den korten behandelingstijd verzet. De heer Kooien dankte het thans vooral aan zijn katholieke partijge- nooten, dat het ontwerp weer van de agenda werd afgevoerd. Want het was hun stem noor de motie, die haar lot bepaalde. Tevoren had het verzet van den heer Nolens reeds duidelijk ge maakt, hoe die stem zou uitvallen. Ook de katholieke leider meende dat thans de tijd voor behandeling te kort was en men liever de terugkomst van mi nister Van Karnebeek uit Genua moet afwachten, zelf scheen deze minister niet van dit gevoelen. Na den aanval der heeren Drion en Van Ravensteyn, die zich eveneens op Washington be riepen en op de spoedigste verandering van een vlootplan, ter verdediging te hulp geroepen, betoogde de heer Van Karnebeek dat het Washingtonsche vlootverdrag zich niet tegen bewape ning ter verdediging keerde en dat, zoo de toestand in het Oosten al was opge klaard en we een zekere garantie van de mogendheden ten onzichte van ons bezit gekregen hadden, dit ons niet mocht verleiden Indië weerloos te ma ken, waardoor immers het gevaar voor anderer aanval vergroot zou worden en bovendien onze neutraliteit niet te handhaven zou zijn. Maar de Kamer achtte afwachten voorloopig veiliger, waar aanname een stijging der marine- uitgave van 78 tot 137 millioen tenge volge zou hebben en Genua op gewij zigde politieke verhoudingen en over eenkomsten van ontwapening het uit zicht opende. Was het wonder, dat, waar zoo de Genueesche conferentie haar licht over den huidige gebeurtenissen vooruit wierp, ook deze conferentie zelve in de besprekingen betrokken werd. Het was de heer Van Ravensteyn, die onder de lijst van aan de regeering gerichte vragen, deze besprekingen inleidde. ÖE aasssa :de ers U( ider- erei adea )OR 3DE No. 50 Ztterdëg 22 April 1922 To Jaargang IJMUIDER COURANT AbOBBsaaestspr^js i fl.— per 3 maanfleri, fr&uao per post 11.36 AbOBHeBsentieD worden aangenomen aan het Bureau en bg de Agenten. Tot plaatsing van advertenti£i van Buiten de genaeeste VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertentie bureau P. F. C.ROELSE, If MUIBEN. Advertentiën uiterlijk in te aendss WOENSDAG tot 9 sur v.au •n VRIJDAG tot 4 uur a.m. V&rsfcMjst WooasitgB «P Zaterdag? T'alsfoOSl III Ingezonde mededeelingen 60 ets. per'regal Advertenties van 11 en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 30 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.86, iedere regel meer 35 cta. Kleine advertentie» en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, nitslnitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f0.75, iedere regel meer 16 ets. bjj niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 eta. extravoor bezorging van op advertentiea ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veleen De burgemeester van Velsen brengt bij dezen ter kennis, dat hij verhinderd is Maandag 24 April a. s. spreekuur te houden. Velsen, 20 April 1022. De burgemeester voornoemd, RIJKENS ons .70 .70 .90 .00 .40 14 Openbare vergadering van den gemeen- 'eraad van Velsen op Dinsdag 25 April 1922, des nam. 7 uur ten gemeentehuize AOENDA. 1. Belastingzaken. Ingekomen stukken en mededeelingen. Opheffing der postbestelling op Zon dag te Velsen. Pachten en verpachten van een ge deelte zeestrand te IJmuiden. Wijziging van het raadsbesluit lot aanvaarding van grond o.a. tot ver breeding van den Brederodeweg en tot overneming van den Duinweg (Duivelslaan). Vaststelling van een uitbreidingsplan voor de gemeente. Herziening van belastingverordeningen Financiëele besluiten. Verzoek van het tijdelijk hoofd van den vleeschkeuringsdienst om een extra-maand salaris over 1922. Praeadvies op het verzoek van de afdeeling Velsen van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" inzake het treffen van een steunregeling voor werklooze kantoorbedienden. 11. Overdracht van schoolbanken aan het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereni ging te Velseroord. '12. Praeadvies inzake adressen om ver vroeging der winkelsluiting en met betrekking tot Zondagssluiting van winkels. 13. Wijziging en aanvulling der algemeene politieverordening. 2. 4. 6. 7. 10. Hernieuwde openstelling van de gelegenheid jXc tot inschrijving van leerlingen aan O. L. School D te Velseroord. Behoudens goedkeuring door den Inspec teur van het Lager Onderwijs, zal worden overgegaan tot de invoering van jaarklassen aan o.l. school D te Velseroord. In verband daarmede wordt de gelegenheid openge steld tot inschrijving van leerlingen, die op 1 April j I. den leeftijd van 51/, jaar hadden bereikt. Aanmelding, onder overlegging van een geboortebewijs of trouwboekje en op gave van woonplaats, straat en huisnummer, t-o t 6 Mei a.s. bij het hoofd der school, den heer J. W. van Oosterom. f (Voor kinderen die reeds zijn toegelaten is geen hernieuwde aangifte noodig.) Burgemeester en Wethouders van Velsen. de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. «g en »P- h- ifl- er i i- n- e, ie ls te Burgemeester en Wethoudersdergemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de firma P. Heere en Zonen, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek, waarin geplaatst zullen wor den verschillende machines, gedreven door een zuiggasmotor van 15 P. K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Veisen, afd. IJmuiden Sectie L. No. 1589 plaatse lijk bekend Huijgensstraat, Wijk C. Op Vrijdag, den 5 Mei 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op deSecretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordi er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 21 April 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op: 13 April 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Fiikje. Donkersloot, wed. P. Huyer van beroep caféhoudster, wonende te IJmuiden, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de navolgende localiteitde gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt C No. 22 en gelegen aan de Bik en Arnoldkade aldaar. Binnen twee weken na de dagieekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 13 April 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester. Rijkens De secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls VAN DEN WACHTTOREN. Een nieuwe prijsstijging. Prof. Treub schijnt gelijk te zuilen krij gen met zijn voorspelling, dat een der gevolgen der malaise een nieuwe prijs stijging zal worden. De werkeloosheid neemt toe, fabrieken worden stop hezetof liggen een paar dagen in de week stil, moed en lust tot nieuwe ondernemingen ontbreken. Het gevolg zal zijn, dat er min der geproduceerd en aaageboden wordt. Met het verminderden aanbod zal de prijs stijgen. Zoo redeneert Prof. Treub en hij lijkt helaas in zijn redeneering we! heel sterk te staan. Zal dus ook dit kleine lichtpunt in dezen donkeren tijd, terugkeer tot meer normale prijzen, verdwijnen. Werkloosheid, loonsverlaging en dan nog stijging der levenskosten men begrijpt, hoeveel ellende in dezen gedachtengang schuilt. Prof. Treub heeft in zijn voorspellingen niet altijd gelijk gekregen. Hij heeft tijdens den oorlog voorspeld, dat na den oorlog een tijd zou komen van sociale onrusten strijd en tevens een tijd van schijnbloei. Dit heeft hij juist ingezien. De tijd van dien schijnbloei zou volgens hem vijf jaar duren de malaise is echter eerder ingetreden. Al kent Treub de krachten en verschijnselen van hel economische leven nog zoo goed, hij kan zich vergissen in het maken zijner gevolg trekkingen. Voorloopig echter geven de indexcijfers hem bij zijn laatste voorspelling gelijk. Voor het eerst sinds het intreden der prijs daling in Sept. '21 is er in de vorige maand een kleine prijsstijging te constateeren Deze cijfers zijn ontleend aan de „Economist" en gelden voor Engeland. Maar de prijs beweging bekommert zich niet om de scheiding door het Kanaal en zal wei op het vasteland even merkbaar in stijgende richting zijn. In Amerika is een herhaling der duurte reeds eerder ingetreden. Men stel* bij de Indexcijfers de levens- kosten, die graan, vleesch, kleeding, brand stof, rubber, hout, petroleum betreffen, voor de eerste vijf jaar onzer eeuw op 100. Voor den oorlog was er al een stijging met 22 punten. Dan gaat het in de oor logsjaren snel de hoogte in tot 282 bij de wapenstilstand. De vrede bracht echter nog geen prijsdaling. De stijging ging door tot Maart 20. De levenskosten werden voor dien tijd op 397 berekend. Daarna gaan ze langzaam maar zeker omlaag. Jan. van dit jaar gaf het cijfer 194, Febr. 193, maar Maart 195. Wanneer rnen let op den zwaren belastingdruk en de hooge huishuren, mag men veilig zeggen, dat het leven tweemaal zoo duur is als voor 14. En nu weer een kleine stijgingHet kan in de volgende maanden weer in de goede richting gaan. ■Maar in verband met de redeneering van Prof. Treub is het Indexcijfer voor Maart niet onbedenkelijk. - De vijand in het Oosten. Men zou geen krant meer lezen het is alles narigheid! Zoo verzucht wel eens een getrouwe lezer. De krantenschrijver zou graag genoegeiijk en opgewekt schrijven, maar hij-heeft te maken met de werkelijk heid en deze geeft meer reden tot klagen dan tot lachen. De berichten over hongerend Rusland biijven ernstig. Het hongergebied dreigt zich steeds verder uit te breiden en ondanks vele schepen en treinen met levensmiddelen en kleeren, ammunilie in den strijd tegen den dood, gaat deze sombere macht voor! zijn tienduizenden te verslaan. Bovendien wordt het verzwakte Rusland geweldig geteisterd door verschillende epiaemiën. Het is een waarheid, die een zuigeling in de wieg wel begrijpen kan, dat gezondheid het beste middel is tegen ziekte. Krachtige, gezonde menschen loopen minder gevaar besmet te worden dan zwak ken en ziekelijker. Daarom steken gevaar lijke besmettelijke ziekten in tijden vari oorlog, mislukten oogst en duurte gewoon lijk den kop op en maken vele slachtoffers. Cholera, vlektyphus, pest en pokken woeden reeds lang in Rusland, maar volgens de laatste berichten nemen ze nog toe en be dreigen ook het overige Europa. Als de gezondheidsdienst van West-Europa niet zoo goed was geregeld, zou deze Russische bezoeking zeker ons ook reeds allang ge troffen hebben. Het Russische blad „Izwastia" noemt een aantal officieele cijfers. In hef tweede half jaar van 21 zijn er ruim 64000 gevallen van cholera geconstateerd. Natuurlijk zullen er ook velen patiënten geweest en ook ge storven zijn zondet eenige geneeskundige hulp. Met de koude nam de cholera af, maar in den zomer zal ze haar aanvallen wel hernieuwen. In 11 gouvernementen, waar de hongersnood heerscht, werden ruim 46000 gevallen van typheuze koortsen geregistreerd. Men vreest, dat deze en ander gevaarlijke ziekten zich naar het Westen zulien uitbreiden en via Polen ook Duitsch- and bereiken. Hulp aan Rusland is ook een zaak van eigenbelang en zelfverdediging voor Europa Bij ondervoeding en verzwakking is een epidemie moeilijk te bedwingen. Brood is hier dus ook medicijn. En wie spoedig helpt, helpt dubbel. De laatste jaren hebben ons wel geleerd, dat men niet doen kan, alsof men mef andere landen niet le maken heeft. De menscheid vormt ten slotte een lichaam en als een lid lijdt, kunnen de anderen niet gezond blijven, Mijne heeren. Er is al heel wat stof opgejaagd over Uw maatregel om, door middel van visch direct aan de verbruikers te verkoopen, het visch- eten te bevorderen. Of Uw wijze van werken de goede is zal de praktijk moeten leeren. Om verschillende redenen zouden wij het echter op prijs stellen en wij gelooven dan te spreken namens vele vischhande- laren, als U aantoonde dat Uw verkoop per auto zoo is, dat dit zonder verlies geschiedt. Toch zulien de vischhandelaren blijven proiesteeren en met recht, tegen Uwe han delwijze. Wij zijn geen onbekenden wat eigen verkoophuizen aangaat, kennen dus de enorme lasten enz. hiervan, weten bij ondervinding wat een vrachtauto aan onder houd kost, daarom zijn ook wij nieuwsgierig van U te vernemen, dat, als U rekening houdt met: salaris personeel dat met de auto-medegaat verblijfkosten van dat personeel onderhoud auto ais schoonmaken etc.; benzine, olieverbruik en andere kosten; afschrijving auto. of U dan billijker kunt leveren als andere kleinhandelaren. Uw betoog van 1 tong in IJmuiden ad f 0.70, in Amsterdam, restaurantprijs f 4 a f 5, komt ons wel wat onwaarschijnlijk voor. U noemt geen adressen. Wij bewijzen het tegendeel door U te noemen Krasnapolsky, de Pool, Schiller, de Roode Leeuw, waar men voor de helft minder terecht kan. U hebt het over hotels, doch hebt U zich wel eens afgevraagd de enorme lasten welke deze hebben Verder noemt U geen datums en ook niet wat de prijs was bij andere klein handelaren. Evenmin noemt U den dag waarop door U schol is verkocht voor 22—33 ct. per pond, trouwens zetschol van 23 in een pond wordt in de hal niet verkocht. Nu wij het over de hal hebben, waarom koopt U de door U benoodigde Gisch ook niet in de hal Laten we aannemen dat op een dag bij geringe aanvoer, er eens 10 kisten van een bepaalde soort schelvisch door een Uwer booten aangevoerd worden, echter geen aanvoer van andere booten. U neemt b.v. de helft direct van het schip voor auto-verkoop, en laat de rest voor alle vischkoopers. Denkt U dat op den duur zulks goed gevonden zai worden door de handelaars? Zeer zeker zulien wij het Staalsvisschers- havenbedrijf verzoeken maatregelen te nemen dat in ieder geval alle aangevoerde visch in de markt verkocht moet worden. Wat U doet lijkt ons een halve maat regel. Laat ALLES aan de vischhandelaars over, of NIETS. Reclame maken tot verhooging van het vischverbruik kan ook op andere wijze geschieden, b.v. te adverteeren of pakkende reclames uit te geven. Hoogachtend, IJmuider Vischhande! H. GLASTRA Co. IJmuiden, 20 April 1922- Met belangstelling las ik in de verschil lende bladen van den strijd dien de V. E. M. heeft aangebonden tegen de vischhandelaren en ik wil hieraan ook het mijne toevoegen. Als vischwinkelier zittten mijne collega's en ik hier en in de andere groote steden op hooge huren, lasten en belastingen en de billijkheicj eischt dat de eigenaars dier vliegende autovischwinkels als forens of anderzins eveneens bijdragen, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kunnen komen, in de gemeentelijke belastingen die wij als vischwinkeliers moeten opbrengen tot be kostiging van ons gemeentelijk huishouden. Wie van de lusten profiteert, moet ook de lasten mede helpen dragen. Hierop bij de Gemeentebesturen gemeen schappelijk aan te dringen is onze plicht. Met dank voor de opname Amsterdam 20 April 1922.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1