■d fi u <i Een echte koker ZenuwJabletten n al/iid voorzien van den naam MUNHARDCZenuMlAr, Per koker 75c/ bij apoth en ssk dr00,15 ten ylb BIKBAF1NIS OMHINK Beveelt zich beleefd aan voor alle daartoe benoodiqde werkzaamheden I ï>0' Prins O*Hendrikstraat C 83-85 Tel. 421 Dames Japonnen Kinderjurken voor iederen leeftijd Blouses Costuumrokken Kinder- Plooirokken Zijn vragen betroffen zoowel de voor bereiding als de voornemens der re- geering. En hij bleek daarvan niet al te groote verwachtingen te hebben, welke blijkbaar door het antwoord van minister Van Karnebeek er niet op verbeterde. Herziening, althans bespre king van het verdrag van Versailles en herstel van de handelsbetrekkingen met Rusland achtte hij beslist noodza kelijk. En zijn motie wenschte de re geering daaromtrent een bindende op dracht te geven. Dit laatste was de re den, waarom de heer Troelstra, of schoon ook deze herziening en dit her stel een absoluut vereischte voor het herstel vanEuropa achtende, zich te gen de motie verzette, die dan ook door de Kamer verworpen werd. Daarmee scheen zij de meening van den minis ter te bevestigen, dat dergelijke confe renties onmogelijk werden, wanneer daarbij eerst de parlementen een be paalde gedragslijn voor de delegaties moesten vaststellen. Men wist trou wens alleen, dat de conferentie samen kwam overeenkomstig de resoluties van Cannes en wat zij in hoofdzaak be oogde. De beginselen waren dus, dat alle naties hun eigen huishouding mochten regelen, dat allen hun open bare schulden moesten erkennen en zich onthouden van storende propa ganda buitenslands. En het vraagstuk w as vooral het Russische. De minister meende daarom dat de vraagstukken van den geldkoers, van de taak der circulatiebanken, van het geldwezen, van een internationaal syndicaat en van de vrijmaking' van het handelsver keer, aan de orde zouden komen en herinnerde eraan, dat de conferentie van Stockholm getracht had een rich tingslijn voor de neutralen te zoeken. Maar over de eigenlijke verwachtingen, die de conferentie opwekte, liet hij zich wijselijk niet uit. De verwachting laat zich echter niet weg praten en sprak zich ook bij de be handeling onzer marinebegrooting nog uit, waarbij vooral de heer Hugenholtz zich tegen de stijging der uitgaven keerde. Deze afgevaardigde besprak ook naar aanleiding van zijn interpel latie over de veiligheid van het loods- personeel en het personeel bij het red dingswezen, die de ramp met de „Eems II" van Delfzijl hem had ingegeven, uit voerig het loodswezen en het daarbij gebruikte materiaal en kwam evenals de heer De Kanter, die een motie had ingediend voor vervanging van de zeil loodsvaartuigen door stoomloodsboo ten en voor betere regeling van het loodswezen op. De minister, die de zee waardigheid van de verongelukte „Eems II" en andere schepen volhield, vertelde, dat de zeilschepen langza merhand door stoombooten vervangen werden, maar dat treilers, wier aan koop was aangeraden, daarvoor onge schikt waren en dat iedere post, waar een zeilschip door een stoomboot ver vangen werd daardoor f 220.000 per jaar meer kostte, wat geen kleinigheid was, waar de loodsdienst reeds met, een verlies van f 6^ millioen per jaai werkte. Omtrent het loodswezen in de Wielingen meende hij, dat daar België uit concurrentiezucht, altijd meer loodsbooten zou stationeeren dan wij er plaatsen. De motie van den heer De Kanter werd niettemin aangenomen Dat geluk viel niet aan de motie van den heer Van Stapele ten deel, die steun voor de haringvisscherij bepleit had. Verschillende andere belangen waren nog door andere heeren bepleit, zoo o.a. het instellen van een rijkslandbouw proefstation ten behoeve van de bloem bollenteelt. In de Eerste Kamer werd de Indische begrooting goedgekeurd maar de Ta- riefwet verworpen. Bij de behandeling der Grondwetsherziening werclen voor i bezwaren ingebracht tegen de ont bindbaarheid der Provinciale Staten, «■e evenredige vertegenwoordiging, de twee-jaarlijksche begrootingen, de re geling van de troonsopvolging, het vrouwenkiesrecht, enz. Enkele heeren betreurden het, dat het processiever bod was gehandhaafd. VISSCHERIJ. - Volgens een bericht uit Iïonoloe- loe is door een Japanschen visscher op een afstand van 13 mijl van de kust en op een diepte van 1200 voet een visch gevangen van een tot nu toe onbeken de soort. Deze visch weegt 80 pond, is plat en bijna cirkelvormig. Zijn lichaam is hoofdzakelijk zilvergrijs, met rooden taart en snuit, terwijl de 45 c.M. lange ruggegraat wit gespikkeld is. De kop i donkergrijs met zwart. De oogen zijn rond, en ongeveer ^0 c.M. in doorsnee. Volgens dr. H. Edmondson, iehtyo- loog aan de Universiteit van Hawaii, staat dit soort in geen enkel weten schappelijk werk vermeld. De visch zal aan 't Bisschop Museum te Hono- loeloe ten geschenke worden gegeven. Bij de lossing van de vischtraw- lers te Altona waren onregelmatighe den ontdekt en dientengevolge strenge maatregelen in de vischhal bevolen. De arbeiders der vischhal legden daarop Woensdagmorgen het werk neer. Van de tien vischtrawlers zijn slechts enke- le gelost. Dit geschiedde onder toezichtf der politie. Volgens een bericht uit Brussel heeft de volksvertegenwoordiger, inr. Baels uit Ostende in een interview over den ongunstigen toestand, waarin zich de Belgische vischvangst bevindt, .o.m. verklaard, dat de voornaamste oorza ken van dien toestand zijn het vast stellen door Frankrijk van invoerrech ten op visch, een maatregel, die voor namelijk tegen Engeland is gericht, en ten tweede gebrek aan uitvoer naar Duitschland. Een laatste oorzaak is het in België op de markt brengen van Duitsche visch. Dit doet zich volgens mr. Baels als volgt voor: Duitsche trawlers leg gen aan te IJ muiden, opdat hun waar in guldens betaald wordt, terwijl de exploitatiekosten door den lagen stand van de Mark worden bekostigd. Er is dus 'overvloed van visch in Nederland, die dan in massa naar Belgié wordt ge zonden. Wij vernemen, zoo luidt het verder, dat Nederland er aan d<mkt, tolrechten in te voeren, om overstel ping van de inlandsche markt te ver hinderen. Dat zou reeds helpen, want een invoer direct per spoor van Duit sche visch valt er om vele redenen min der te vreezen. Gedurende de week van 13 April t./ni. 19 April 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 34 Hollandsche, 8 Duitsche stoomtrawlers, 68 Zeilioggers, 2 Motorloggers, 2 Stoom- beugers, 2 Sloepen en 6 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 64.tot f4456. Duitsche Stoomtrawlers f1105.f4010. Zeilioggers f 41.f 513. Motorloggers f 174.f 338.— Stoombeugers f2809.f4010. Sloepen f1143.— f3043. terwijl de Kustvisschers totaal f 1412 besomden. De aanvoer bestond uit 404409 K. G. trawlvisch en 23655 K.G. beugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 134503.H1/^ Een en ander omtrent de houdbaarheid van visch en vischproducien. Dr. O. Rahn te Kiel schrijft: De vischindustrie vordert een veel zijdige kennis en verzorging, wil men dit voedingsmiddel zooveel mogelijk versch en houdbaar maken. Nóch de gewone conserve-, nóch de groentenin- dustrieön in heel hun omvang, nóch de brouwerijen of zuivelfabrieken, staan soms voor zooveel raadsels als de vischindustrie. Voor de bacteriologi sche studie ligt hier nog een wijd veld open. Rijk aan verscheidenheden. Alle voedingsmiddelen zijn houdbaar, dus op korteren of langeren tijd te bewaren, mits men den groei van bacteriën, schimmels, gistingcellen enz. voor komt. De eerste vraag rijst vanzelf, n.l. waar vandaan komen deze lagere orga nismen, in hun uiteenloopenden vorm en uitwerking? Beginnend met versche visch, daar zijn op heel de bekleedende huid, dus op heel den buitenkant van levenden visch, bacteriën aanwezig, evenwel in beperkt aantal. De spieren van den visch, dus het vleeseh is volkomen kiemvrij, zoolang het dier leeft en daarbijeen goede gezondheid geniet De darmen daarentegen zijn gevuld met milliarden bacteriën, die mede le ven op het voedsel van de visch. Zoolang de visch leeft is het darm kanaal ondoordringbaar voor bacte riën, doch als de visch dood is, volgt spoedig een doorbreken door den darmwand in de buikholte, en vandaar treden ze in het vleeseh, n.l. eerst in de buikspieren om langzaam aan deze vleeschgedeelten door te dringen en ze in ontleding (ontbinding) te brengen. Eerst lahgzaam bederven rug en staart vleeseh. Tegelijkertijd worden de weeke ten ger gebouwde kieuwen mede aangetast, vooral omdat ze rijk zijn aan bloed, een eiwithoudende vloeistof, die gemakke lijk aan bederf onderhevig is. Tegen woordig tracht men het bederf vooral te bestrijden door koude, een conser veermiddel bij uitnemendheid. Hoe la ger de temperatuur, des te moeilijker groeien de bacteriën. Bij 0 gr. C. hou den bijna alle bacteriën op te leven en sterven. Een tweede ondersteuningsmiddel voor het behoud, is het wegnemen van de ingewanden. Daarmede wordt de grootste hoeveelheid bacteriën uit het lichaam verwijderd, evenwel tegelijker tijd besmeurt men de inwendige buik holte met bederfbacteriën, zelfs met de grootste voorzichtigheid is deze be smeuring niet te voorkomen. Men kan derhalve de groote massa bacteriën niet verwijderen zonder het groote na deel, besmeuring der buikholte. Van omstandigheden hangt het af of deze besmeuring groot of klein is. De oudste conserv.-methode van visch is vermoedelijk het drogen. Ge droogde visch houdt zich goed, omdat het noodige water voor den groei der lagere organismen ontbreekt. Water hebben ze noodig om bederf te verwek ken, m.a.w. zich te vermeerderen en te leven. Toch is deze bewerking niet al tijd voldoende, omdat sommige lagere organismen slechts weinig water vor deren voor hun ontwikkeling, ergo hun groei. Op gedroogde visch vindt men derhalve massa's niet doode, enkel onmiddellijk kunnen gaan groeien zoodra de visch vochtig wordt. Na het drogen vormt het rooken een conserveeringsmiddel. Daarbij wérken twee conserveerende momenten, n.l. de warmte hij het rooken en de rookgas sen (dampen). Beide samen kunnen evenwel den visch niet op den langen duur houdbaar maken. Men ziet zulks o.a. aan het beschimmelen van bok king. Men kan evenwel door het roo- kingsproces in goede banen te leiden de houdbaarheid zeer verhoogen en dit is van belang. Een paar dagen ver lengde houdbaarheid is reeds van on schatbare waarde voor den handel in deze waren. Men beweert wel eens dat de tempe ratuur- waaronder gerookt wordt geen waarde heeft. Schrijver i? het daarme de niet eens. Een niet gaar gerookte visch smaakt onaangenaam, weerzin wekkend en bederft ook spoedig. Even wel, zonder bepaalde warmtegraad, is rooken niet wel doenlijk. Ook bokking is zonder warme rooking moeilijk te bereiden. Eigenaardig is voor de bacteriologie ook het zouten van visschen. Zout is in hoeveelheden, zooais men dit gebruikt in de haringzouterijen, wel in staat de gevaarlijkste rottingskiemen in hun werking tegen te gaan, evenwel ge dood worden deze slechts langzaam, Zout is geen vergift voor deze bacteri- en. De hoofdbewerking is vochtonttrek- king, in zekeren zin dus evenals drogen Alle andere lagere organismen vormen zich in weerwil van het zout, in de pe keivloeistof. In groote hoeveelheden zelfs heeft mep. er een kleine schimmel plant in, die aan den pekel vermoede lijk de eigenaardige bijlucht geeft. Hoe de haring, op den langen duur in pekel bewaard, bederft, daaromtrent ontbreken nog nadere onderzoekingen. De zout-minnende bacteriën, die o.a. ook pekelvleesch, boter en andere ge zouten producten in bederf doen over gaan, zijn nog weinig bestudeerd. Een heel andere groep van levende wezens vindt men in gemarioneerde visch waren. Azijn werkt bederfwerend, omdat hij bepaalde soorten rottings bacteriën doodt, en vormt dus even ib rook, een vergift voor hen. Evenwel niet voor alle soorten en vandaar dat conservenbussen op deze wijze behan deld, somtijds bollen bodem gaan vei toonen, door gasontwikkeling. Dit is juist geen bederf, maar dergelijke con- serven smaken onaangenaam, sterk, w ilgingwekkend. Andere methoden bestaan in het ste- reliseeren van visch in busschim, met opvolgende, luchtdichte afsluiting. In gelei gehulde visschen met koken de zuren behandeld houden zich even eens. Conserveering in olie vormt een heel afzonderlijke tak van bedrijf. BINNENLAND. Loonsverlaging bij Van Gelder. De loonsverlaging aan de v. Gelder'? papierfabrieken heeft naar Het Volk meldt de gemoederen der arbeiders in beweging gebracht. Op de beide conferenties, welke de verlaging vooraf gingen, werd herhaal delijk van vakvereenigingszijde er op gewezen, dat f 3 minder weekinkomen noodwendig het levenspeil der arbei ders moet drukken, dat mogelijk ver zet het resultaat kan zijn. Volgens de directie was de verlaging een gebieden de eisch en werd dan ook niet afgewe ken van het bedrag der verlaging. Al leen zou in plaats van de verlaging in eens te doen plaats vinden, dit in twee tempo's geschieden. De loonen zijn in- tusschen met f 1,50 per week verlaagd. De afd. Renkum van den Fabrieksar- beidersbond' had een vergadering be legd, waarin de vraag onder het oog werd gezien, wat tegen een verdere loonsverlaging gedaan kon worden. Op deze bijeenkomst, waar ook vele Katho liek georganiseerden aanwezig waren, werd er op aangedrongen, de fabriek eens stevig aan te pakken en desnoods het scherpe wapen der staking te han- teeren. Ook in andere plaatsen, waar deze fabrieken heeft, is een soortgelijke geest te constateeren. In verband met dezen toestand besloot het hoofdue- stuur van den Fabrieksarbeidcrsbond met de andere organisaties overleg te plegen over wat gedaan kan worden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De veiling van strandvonderijgoederen, Woensdag alhier ten verzoeke van der. Burgemeester van Velsen gehouden, heeft f 315 opgebracht. DE BAZAR ten bate der T. B. C.-bestrijding nadert z'n voltooiing. Aan een en an der wordt nog 'n laatste hand gelegd en dan maar wachten tot Maandag middag de burgemeester officieel opent Ik mag natuurlijk niet uit de school klappen maar toch'k vind dat toekomstige bezoekers recht hebben om ten minste iets te weten van 't geen daar binnen in barak No. 3 in elkaar geflansd is. Wat er buiten is gedaan dat kan 'n ieder nu reeds bekijken en 'k denk dat de fiere eerepoort wel 'n ieders goedkeuring zal wegdragen. On der de eerepoort doorgegaan valt den binnentredenden bezoeker dadelijk één ding op: „Ze zijn niet zuinig geweest met de ruimte". Geprofiteerd is er van de groote oppervlakte der barak, flink wijd uit elkander alles, en breede door gangen laten voor de bezoekers. 't Eerst wat de bezoeker te doen krijgt is z'n capaciteiten toonen als metse laar en dan wordt hij de zaal inge stuurd om honderd, duizend en nog meer dingen te bezichtigen en te koo- pen. Schoone afgevaardigden van lJmuidens zwakke sekse prijzen hem om beurten hun waar aan en nooden hem tot koopen. En hij, hij koopt na tuurlijk, (niet alles! want dan heeft 'n volgende niets!) want de prijzen zijn zoo uiterst laag gesteld dat velen zich zullen verbeelden in 't zaaltje van de Wed. Outenaar te zijn bij de Amster- damsche kooplieden. 't Achterste gedeelte der barak is ge heel afgezonderd. Wat daarin te doen is mag ik lieusch niet zeggen, maar wat je daór hoort, grenst aan 't ongeloof lijke, en wat 't mooiste is: met een beetje geluk draag je voor twee kwar tjes een waarde van 300 gulden mee naar huis. Wie in deze bazar geluk heeft en nagenoeg platzak binnenkomt, wandelt er als kapitalist weer uit! Na overal, gesnuffeld, gekeken, ge loot, geraden, gegrabbeld, gegooid en gekocht te hebben en na z'n nummers te hebben verdraaid op 't beroemde rad van avontuur, komt de vermoeide be zoeker aan 't eind der zaal in 'n ruime groote theetent waar ijverige dames als gediplomeerde kellnerinnen den bezoe ker lavenis na z'n vermoeiende tocht brengen. Niet zoo'n petiterig theetentje waar jij met je heenen op 'n ander- man's school of onder 'n ander's tafel zit, of je je in duizend bochbui moet draaien om niet in de weg te zitten, neen, een tpnt die je echt de indruk geeft: „hè, hier kan 'k eens effies lekker zitten en de drukte buiten de toavven op m'n gemak bekijken. En velen zullen er van profiteeven! Maar 'k zie al 't booze gezicht v in mijnheer V. dat 'k hier alles zit te ver klappen (ofschoon 'k 't tiende deel nog niet eens verteld heb) en 't bedenkelijke gezicht van mijnheer de redacteur dat 'k zooveel van z'n kostelijke ruimte verg en 'k zie me genoodzaakt m'n pen neer te leggen. Nog één wensch: Dat alle IJmuidenaren bezoekers mogen worden, alle bezoekers koopers, en dat 't geld van hen ontvangen, 't laatste steentje zal zijn aan 't Consul tatie Bureau der gemeente Velsen. D. M. v. d. B. Dank zij de eendrachtige samen werking van vereenigingen en perso nen mag het Bal-Varicté gehouden op 19 April j.l. ten gunste der T.B.C. Ver- eeniging al zeer welgeslaagd aange merkt worden. Wat aangaat de financieele steun die de Vereeniging door dezen avond heeft gekregen mogen wij noch geen bedragen noemen. Wel kan gezegd wor den dat de zuivere opbrengst tot ver boven verwachting is gestegen! 't Was 'n avond vol van afwisseling en geen der aanwezigen zal 't gespeten hebben een deel van z'n nachtrust ei aan te hebben opgeofferd. De leiding van 't bal berustte bij den heer Mar tens in uitstekende hand°n. 't Dansen werd afgewisseld door eenige pakken de zangnummers van mej. Künneke. Dat haar répertoire bij 't publiek in den smaak viel bleek wel uit 't herhaald applaus. Eenige leden van Kunstkring zorg den voor 't instrumentaal gedeelte, wat op de hun eigen, correcte en zuivere wijze geschiedde. De heer Smakman van lJmuidens Mannekoor zong ten slotte, begeleid door den heer Gonlag eenige liederen, waarvan vooral het zachte: „Heb lief Uw taal" bijzonder bij 't publiek in de smaak viel. Een woord van welgemeende dank ook aan de bloemist, den heer Geels die geheel belangloos voor bloemen had gezorgd, die ten bate der Vereeni ging door aanwezige dames werden verkocht. De Vereeniging kan in alle opzichten met genoegen terug zien op dezen wel geslaagden avond. VELSEN. Aanbesteding. Woensdagmiddag werd ten gemeentehuize aanbesteed het bestraten van een gedeelte van den Hage- lingerweg in de afd. Santpoort. Ingekomen waren 28 biljetten, ingeschreven was als volgt: Aannemers-Vereen. Eendracht, Assendelft f 45.750; Fa. Admiraal en Jaarsveld, Lich tenvoorde f 49.900 J. A. P. en C. Kros, Utrecht f 47.227F. W. Kochx, Driehuis f 52.500N. van Leeuwen, Haastrecht f 49.240 H. Bax en H. Steenkist, Haarlem f 46.910; H. P. Vale, Arnhem f 52.240; C. Turkenburg, Heemstede f 73.892; Fa. Visser en Arisz, Santpoort f 59.557A. Lodder, Nieuw-Beyerland f49.680 J. Linthout, Rot terdam f 47.355Janssen en Krom, Haar lem, f 59.462F. v. d. Pol, Amersfoort f 41.945; Fa. Schoffele en v. d. Pol, Bussum f 44.444; F. Beenhakker, IJmuiden f 42.212 J. Boere; Siiedrecht f 54.780; Fa. H. W. Jaarsveld, Lichtenvoorde f 49.3(0 G. Mas- sink, Schoten f55 531Assoc. Samenwerking, Velseroorö f 74.074; A. Keur, Haarlem f 78.444 C. de Vries, Purmerend f 49.830 J. S. van Stuyvenberg, den Haag f46.500; A. Boerema, Naarden f 49 200 Fa. Gebr. Dool, Leiden f 43.250Fa. van Balen Utrecht f 66.148 Wed. P. van Heyst Zn Velsen f 52.900 Aann. Mij. Noord-Holland, Heemskerk f 53.865 A. van Hoften, Haar lem f 48.465. De raming bedroeg o.g. f 50.000. De gunning werd aangehouden. ■d ^.851 PHflRM.f A8RIEK A niJfSHAROTZEOr. Jti KAPE« PznB AMSTELSTRAAT 12, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2