ORGAAN VOOR DE GEME VELSEN No. 56 Zaterdag 18 Mei 1922 7Jaarcraogf AöoaaeHicstsprgB i fl.per 8 m&£0g«n, Iruco par post f L3è AbosMeKieBtsE worcss a*ng®£OKes aass het Bureau en de Age*.ten. Tot plaatsing v*ê advsïttntiëa van Buitea de geweeste VELSEN in dit blad is uitslaitead gerechtigd het AdverteEii® feareaa P. F. C, R0EL3E, IJMUIDEN, AdvertenrAH niterligk is te zenée» WOENSDAG tot 9 asr y.êk. en YRIJMA0 tot 4 sur s»s, Vsraehijiii Woea§4agi «u. Zat^rdaga Uitgave va» 4.9 Nwwsl. Vm». Uitgevers M§, „Ifst* A#RES VOOR REDACTIE IN ADMINISTRATIE N. Y. Srekkerij Sisiewel, Wllleatapleiit li, IJazstées Telefooé iS? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nlenwe adres, NIET aan den Iooper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op: 5 Mei 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. Demmers, van beroep Caféhouder, wonende te Velsen (IJmuiden), om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de navolgende locaiiteit: van het perceel, plaatselijk gemerkt No. 14 zwart en gelegen aan La Reijstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagieekening dezer bekendmaking kari een ieder tegen het verieenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 10 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester Rijkens De secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. VAN DEN WACHTTOREN. Een spiritistische Kamercandidaat. Et' worden Kamercandidaten als han delsreiziger, als kunstenaar, als boer, als onderofficier, dokter, onderwijzer, ingenieur enz. aanbevolen. Iedere be lang oir vak en groep zoekt een verte genwoordiger ter verdediging in de Ka mer. De Kamer zal naast en bij de ver deeling naar politieke beginselen, waar bij ook al haarfijne onderscheidingen gemaakt worden als b.v. tusschpn de Demokratische Partij en de Vrijz. Dem. Partij, voortaan voor een groot deel uit specialiteiten bestaan. Ieder, die met 'n kringetje een bepaalde wensch of grief heeft, wil een woordvoerder in de Tweede Kamer hebben. Het nieuwste op dit gebied is wel de aanbeveling, di wij in „Het Toekomstig Leven" van Mei lazen in een artikel over de ver kiezingen voor de spiritisten. Daarin schrijft de heer van Holthe tot Echten, dat eenige jaren geleden een poging gedaan is, om de vrije uitoefening der geneeskunde te doen zegevieren over bet artsenmonopolie. Een kleine 8000 Nederlanders verklaarden in 13 aan de Regeering hun wensch, dat voortaan niet vervolgd zou worden de niet-arts, die een zieke behandelde en aanmer kelijke of geheele genezing verkreeg. In England en Duitschland bestaat die vrijheid. Daarop heeft minister Cort van der Linden een commissie tot on derzoek benoemd, wier leden allen te genstanders waren van de vrije uit oefening der geneeskunst. Daarnaast werd een commissie ingesteld, waartoe o.a. Mr. S. van Houten, Prof. Simons an Prof. van Hamel behoorden, die een ontwerp-wetswijziging indiende. De re geering heeft dat ontwerp ontvangen en.naast zich neergelegd. „Voor ons spiritisten", schrijft Mr. van Holthe tot Echten, die ook lid dier laatste commissie was, „is er geen an dere weg dan de keuze van een man tot Kamerlid, die de zaak weer aan de orde brengt en weet te volharden tot is tot stand gekomen de vrijheid niet alleen om te kiezen de geneeswijze die men wenscht, maar ook dat zij, die deze kunnen geven, daardoor niet als wets overtreders worden bedreigd of ge straft." Deze candidaat is de heer P. Goed hart, een bekend en zeer strijdlustig spiritist. Zijn naam is geplaatst op de lijst van H. ter Hall, een der algemeene lijsten van den Vrijheidsbond. Tusschen spiritisme en de vrije uit oefening der geneeskunst is eigenlijk geen verband. Men kan voor de laatste zijn en tevens meenen, dat de dood het einde is of dat althans alle verkeer over de grenzen der beide werelden on mogelijk is. Maar Mr. van Holthe tot Echten richt zich tot de spiritisten met de aanbeveling van den spiritist Goed hart als Kamercandidaat. Is het wel licht, opdat deze de doode staatsman nen van grooten naam en talent zal raadplegen in de nieuwe en bijzonder moeilijke parlementaire periode, die wij dit jaar beginnen zullen? Wat we allen weten. Het is niet noodig, te vertellen, dat de oorlog een der zwaarste plagen is, die een volk kan treffen. Wij weten het allen en toch heeft na den oorlog niet de wereld maar wel het militairisme zich hersteld. Voor legers en vloten wordt niet op een paar millioen gezien. Het is uiterst moeilijk, om met nieuwe, sprekende woorden en beelden het oor logskwaad te beschrijven. Bloedbad, volkerenmoord, oorlogshei en dergelij ke uitdrukkingen zijn afgesleten cli- che's geworden. Zelfs cijfers maken niet veel indruk meer. Bovendien kan men ze niet narekenen en men wan trouwt hun juistheid. Dat behoeft niet te gelden voor de jongste Duitsche becijferingen, die op ambtelijk materiaal steunen en in .Tan. werden gepubliceerd. Er zullen nog wel verscheidene gevallen van dood en verwonding ambtelijk niet geconsta teerd zijn en dus zijn deze officieele cijfers eer te laag dan te hoog. De oorlogsverheerlijkende wijsgeeren hebben den oorlog wel een sterkend staalbad voor een volk genoemd. lede ren dag van dit staalbad kostte aan Duitschland 1114 man; ruim tweemaal zooveel werden er per dag verwond. Het totaal aan dooden was in de vier oorlogsjaren 1808505; bovendien waren er ruim vier millioen verwonden, die nog leven maar als blinden, verlam den, eenarmigen, eenbeenigen enz. Hoezeer de moderne oorlogstechniek aan vernielende en doodende kracht heeft gewonnen blijkt uit het feit, dat in den oorlog van '70 slechts 129956 Duitschers sneuvelden. Slechts! Verge leken n.b. bij het verliescijfer van den wereldoorlog. In den oorlog van '14 hebben 13 mil lioen Duitschers meegestreden. Van iedere zeven mannen is er een gevallen Wij ontleenen deze cijfers aan het pacifistische blad „Die Menschheit", dat daarbij nog deze opmering maakt: Hoeveel zielen in den waren zin van het woord bij dezen menschenmoord ten gronde zijn gegaan, daarover zwijgt iedere statistiek. Wij weten het echter en zullen het nooit vergeten. Het schoonste gedenkteeken voor de geval lenen, de invaliden en al de andere of fers van het kapitalisme zal onze plechtige belofte zijn: Nooit weer oor log! Niet toerekenbaar. Men zoekt tegenwoordig achter den misdadiger spoedig een geestesstoornis en pleit op grond daarvan voor ontoe rekenbaarheid. Men ziet in hem eer zieke en geen schuldige. Evenals ius schen misdaad en armoe is er ook tus schen misdaad en krankzinnigheid verband. Deze nieuwe zienswijze wordt door het publiek ook al toegepast op de jeugd. De jongen steelt en snoept, omdat hij het niet laten kan; het is een ziekelijke neiging in hem. Ook HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Wiilemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebnreau aldaar. praat het publiek al een stevig woord je mee over erfelijkheid van booze nei gingen. En het meent ook de kenmer ken der ontaarding te kennen. Toen we laatst een troep jongens van een Tuchtschool passeerden, hoorden we iemand zegen: Wat een ontaarde ge zichten! Men kan evenveel ontaarde gezichten zien bij eiken troep, jongens. Ontaarding is overal, vooral als men iedere eenigszins van het normale af wijkende trek een teeken van ontaar ding vindt. Wij zagen in die tucht schooljongens menigen fermen en flin- ken kop, zelfs verscheidene aardige en eerlijke gezichten. Dal er heele en halve ontoereken baarheid is, en erfelijkheid en ontaar ding in menig leven valt op te merken, zullen we niet ontkennen. Maar men hoede zich ook in deze voor overdrij ving. Dr. A. Ryperda Wierdsma verbonden aan het Rijkstucht- en opvoedingswe zen verzekert, dat hij bij zijn werk een verrassend klein aantal gevallen van uitgesproken zwakzinnigheid en gees tesstoornis ontmoet. Het groote blok van tuchtscholieren en rijksopvoede- lingen is hij gaan zien als normale jongens met de moeilijkheden van hun karakter-aanleg, leeftijd en millieu. In strijd met deze ervaring zag hij, dat steeds meer de nadruk gelegd wordt op ziekelijken en defecten aanleg. Er heerscht, zoo is zijn meening, in op voedingszaken overschatting van de psychiatrie en dat doet kwaad, want men werkt met meer vertrouwen aan een gezonden dan aan een ziek 01 en defecten jongen. Deze laatste opmerking is zeer juist en daarom moeten wij bij onze kinde ren niet te gauw denken aan zedelijke abnormaliteit en onmacht, om verkeer de gewoonte na te laten. Wanneer men in een kind een misdadigou en zieke lijken aanleg gaat zoeken, meent men dien ten slotte zeker ook te zien en daaraan kan immers niemand iets ver anderen. Men strijdt niet meer tegen verkeerdheden; men vindt het heel droevig, maar het kind is nu eenmaal uiet anders! Dr. Rypperda komt daar terecht tegen op. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Daartoe welwillend in de gelegen heid gesteld, mochten we 1.1. Zondag op ons bureau genieten van een con cert dat gegeven werd in den Haag en waarvoor we telefonisch verbonden waren met een ontvang-installatie voor draadlooze telegraphie en draad- iooze telephonie hier ter plaatse. We hebben de viool- en cello-solo's uitstekend gehoord en kunnen volgen tot in de fijnste nuanceering. Vooral het eerste gedeelte van het concert werd schitterend overgebracht en gaf ons de grootste voldoening. Het ligt echter voor de hand, dat een eigen ont- vanginstallatie, zonder gebruikma king van de gewone telefoon, nog meer voldoening schenkt, wijl de noodzake lijk aangebrachte versterking tevens de storende geluiden versterkt. Zij, die dus op deze wijze in hun huiskamer van muziek willen genieten, doen het best een eigen ontvanginstallatie te la ten aanbrengen. Tusschen de muzieknummers en in de pauze hebben we de voetbalwed strijd in het stadion tusschen Holland en België mede gemaakt Om de 5 mi nuten werd de stand het luchtruim in gezonden echfer met gebruik van een code, waardoor de waarheid voor ons verborgen bleef. „Hevige worsteling voor het roode doel", de scheidsrech ter constateert buitenspel van de groe nen; hevige ontstemming bij het pu bliek" enz. enz., tot de uitslag werd bekend gemaakt als volgt: „uitslag 18 voor de groenen, 21 voor de rooden". 21 voor de rooden zegt genoeg en geeft de uitslag bij eenig nadenken precies weer, doch dat ze onze oranjemannen als „de groenen" betitelen, zal voetbal lend Nederland niet zonder protest kunnen slikken. VELSëROORD. Het symphonie-orkest „Euphonie" gaf Woensdagavond zijn tweede uit voering in dit seizoen. De zaal van Ti- voli was ook nu weer geheel bezet. Het programma bevatte een 8-tal nummers, bijna alle klassieke muziek. Wij vernamen dat alle nummers keu rig werden uitgevoerd. Het publiek toonde zich dan ook zeer dankbaar. De heer P. Stam gaf als viool-solo „Ber ceuse de Jocelijn" van Godard en hij deed dit op een wijze, die het publiek in verrukking bracht, zoodat hij nog een toegift moest geven. Ook de solo voor hoorn en fluit door de heeren P. Zalm en G. Merkelbach werd zeer mooi uitgevoerd. Het was weer een mooi concert en Euphonie gaat onder den nieuwen di recteur naar wij hopen weer een mooi seizoen tegemoet. VELSEN. Bij de classificatie der Post- en Telegraafkantoren in ons land is Vel sen geplaatst in de derde klasse A, IJmuiden in de tweede klasse B en Santpoort in de vierde klasse A. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Boerlage in Hotel De Prins gehouden verkooping werd het heeren huis aan den Rijksstraatweg 63 alhier opgehouden. Dinsdagavond geraakte bij den arbeider B. door 't omvallen van een lampje een bed in brand, waarin een dochtertje sliep. De man was naar zijn werk, echter wist de vrouw den brand snel te blus- chen. Zij bekwam daarbij echter eeni- gc brandwonden en moest zich door den dokter laten verbinden. VISSGHERIJ. De toestand der visschérij in Noorwegen. Aan een rapport, uitgebracht door den Handelsattaché bij de Engelsche legatie te Christiania betreffende den industrieelen en economischen toe stand van Noorwegen, is het volgende ontleend: De moeilijkheden, waaronder de Noorsche visschérij in 1920 leeds ge hukt ging, zijn niet verlicht geduren de het voorgaande jaar, en de ellende in de visscherij-districten, speciaal in Oost-Finmarken, is dan ook zeer nij pend geworden. De prijsdaling van producten der visschérij ging niet gepaard met een verlaging van de prijzen voor benoo- digdheden van de visschérij, zoodat de meeste visschers er niet in slaagden hun kosten te dekken. De markt, voor al die voor gezouten haring, was bo vendien gedrukt door de aanwezigheid van groote oude voorraden, waarvoor geen koopers gevonden konden wor den. Door den „Directeur der visschérij" wordt bericht, dat de opbrengst der groote haringvangst en die van voor jaarsharing niet meer dan 212.000 maal (1 maal 150 liter) en 667.000 maal MALLE GEVALLEN. Waar in deze rubriek op sommige feiten de aandacht gevestigd wordt, die zonderling aandoen en met weinig- góeden wil toch in het algemeen be lang recht te zetten zijn, vestigen wij Uwe aandacht op een groot inconve- niënt voor de reizigers naar plaatsen benoorden Haarlem en dus ook naar IJmuiden. De Parijsche trein, die des avonds als D-trein te 7.27 van Rotterdam DP vertrekt en waarvoor dus toeslag moet woi-den betaald komt te 8.38 te Haar lem aan. De laatste trein naar den Helder vertrekt te 8.37, dus juist één minuut vóór aankomst van den D-trein Alleen Alkmaar is nog met den trein van 10.02 van Haarlem te bereiken. Ook de reizigers voor tusschenliggende stations en ook die voor IJmuiden moeten van 8.38 tot 10.02 te Haarlem wachten, omdat trein 2243/465 juist één minuut vóór aankomst van den D-trein vertrekt. Zou met een weinig goeden wil, hier boven bedoeld, daarin geen verbete ring te brengen zijn. Wij bevelen het beleefdelijk der Directie der Neder- landsche Spoorwegen aan. resp. bedraagt, waarvoor een gemid delde prijs van kr. 12.30 en 4 kr. werd gemaakt. Slechts 171.000 maal groote haring en 142.000 maal voorjaarsha ring werden gezouten. De rest werd versch uitgevoerd, in Noorwegen zelf geconsumeerd of verkocht aan de olie- fabrieken. Ook de vette haringvissche- rij leverde slechts geringe resultaten op, bovendien waren de haringen slechts klein. De vangst ging in hoofd zaak naar de oliefabrieken. De vangst van kabeljauw wordt ge schat op 39.000.000 stuks, dat is iets meer dan in de laatste vier jaren, doch minder dan vóór 1917, regel was. De -yvaarde was kr. 22.000.000 of circa 55 ore per stuk, tegen kr. 48.000.000 (kr. 1.60 per stuk) in 1919. Circ? 18.600.000 stuks werden gezouten. Var de rest werd een klein deel in Noorwe gen verbruikt; het overige deel were gedroogd tot stokvisch. Teneinde de visschérij tegemoet te komen werden van regeeringswege de volgende maatregelen genomen: Ter bevordering van den export van oude voorraden gezouten haring, stel de de staat zich garant voor de beta ling van 30 pCt. van het aan buiten- landsche koopers te verieenen krediet, tot een maximum van 7.200.000 kronen. In December 1920 voteerde de volks vertegenwoordiging nog 10.300.000 kr., te bestemmen als volgt: 5.000.000 als toeslag voor visschers, die petroleum als drijfkracht gebrui ken; 2.300.000 voor den aankoop van be- noodigdheden voor arme visschers; 3.000.000 kr. als storting in het fonds voor diepzeevisscherij. In Juni 1921 stelde de staat zich ver der borg voor eventueele verliezen, te lijden op den verkoop van stokvisch tot een bedrag van 10 kr. per 20 K.G., eerste en tweede kwaliteit en 6 kr. per 20 K.G. derde kwaliteit. In dezelfde maand werd nog 1.700.000 kr. gevoteerd als onderstand aan de visschersbevolking van Fin marken. Voorts werd een visscherijbank op gericht, die haar werkzaamheden in November 1921 begon met een kapitaal van 15 millioen kronen, geleend met garantie van den staat. Ook werd het fonds voor de diepzeevisscherij, ten be drage van 7.750.000 kr„ overgedragen aan de bank. Ten slotte werd de verzekering voor ongevallen voor visschers en hun ver wanten uitgebreid tot een pensioenre geling, ingeval van overlijden of blij vende invaliditeit. Thans, zegt het rapport, zijn de voor uitzichten voor de haringvisschérij ietwat verbeterd; de prijzen van petro- JMUIDER Ingeionde mededeelingen ct*. per regui Advertentie* van 11. en m. 6 regel» f 1.—, iedere regel meer SO «ta. Compact gelette advertenties van 11. en m. 6 regel* f 1.86, iedere regel meer 86 ct*. Kieinc advertenties en familieberichte? zoomed* vereenigings advertentie* nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bnr. v. d. blad" 10 eta. extra; voor bezorging van op advertentie» ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht - Bovenstaande rege'prfizen worden met 6 tts. verhoogd voor advertenties »an buiten de gemeente Velsen

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1