IJmuider Courant BESLISSING V Zaterdag 13 Mei Tweede blad OFFICIEEL. over verzoeken om verbetering der vast gestelde kiezerslijst De burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedei gelegd en in afschrif, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld de beslis singen van het gemeentebestuur, dd. 11 Mei 1022 over de verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door F. J. Martens, J. P. Nijssen, P- D. Schoen maker, W. N. Voogt en Jac. Zuurbier. Velsen, 12 Mei 1922, de burgemeester voornoemd. W. Landeweert 1. b. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 16 Mei 1922, des namiddags 7 nnr ten gemeentehuize. AGENDA 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Tweede stemming over het voor stel van den heer Netscher betref fende de handhaving van de post bestelling op Zondag te Velsen. 4. Verleening van machtiging aan de commissie tot ondersteuning van uitgetrokken werklieden in de ge meente Velsen tot terugbetaling van f 60.75 aan den opzichter K. Lanser. 5. Heffing en invordering van gelden voor het innemen van een stand plaats voor woonwagens. 6. Crediet voor het aanbrengen van herstellingen aan het perceel Uijtendaalstraat 25 te Jan Gijsen- vaart. 7. Grondoverdracht voor verbetering van den hoek Driehuizerkerkweg en Zeeweg en van den hoek Bie- zenweg en zijtak Biezenweg. 8. Bestrating van den Hagelingerweg 9. Crediet voor het maken van een afscheiding langs het terrein van School A. 10. Overplaatsing van den onderwij zer L. van Hameien van school D naar school II en als gevolg daar van overplaatsing van den onder wijzer D. de Wilde van laatstge- melde school naar eerstgenoemde school. 11. Idem van de onderwijzeres H. C. Niessen van school C naar school H 12. Regeling betreffende de toeken ning eener toelage uit de gemeen tekas aan de in deze gemeente wo nende ouders of verzorgers van leerlingen welke in verband met hunne verdere studiën het onder wijs aan een gymnasium te Haar lem volgen. 13. Invoering van jaarklassen aan- en uitbreiding van school D, alsmede tijdelijke onderbrenging van een klas dier school in een lokaal der nijverheidsavondschool voor am bachtslieden. 14. Gebruik van eigen toestellen door turnvereenigingen bij oefening in ge meentelijke gymnastieklokalen. 15. Vaststelling van pensioensgrond slagen. 16. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkom sten-belasting, dienst 1922/1923. 17. Adressen: a. een adres van W. Smit te IJmui- den om ontheffing van het be paalde in art. 7 der bouw- en wo ningverordening, ten behoeve van den verbouw van een woon huis tot woon- en winkelhuis; b. als voren van de oudercommis sie voor school H, betreffende de totstandkoming van één of meer gelegenheden in de ge meente, waar schoolgaande kin deren onder behoorlijk toezicht kunnen zwemmen. 18. Benoeming van: a. één lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting, standplaats IJmuiden; b. stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en den Gemeente raad. PRED IK BEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. V. Oostrom Soede. 3 uur: Ds. Erdman. Bediening van den Heiligen Doop. DOÓPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Ds. Haumersen van Beverwijk. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman, van IJmuiden. 5 uurDs. Eggink, van Velsen. GEREF. KERK. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Eggink. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. G. A. van den Bergh v. Eysinga. „Gods Trouw" 1 Thess. 5:24. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. NATUURWANDELINGEN. I. Na den buitengewoon langen en strengen winter die wij doorleefden, opgevolgd door een gure lente die nog slechts weinige schoone dagen gaf, be gint het verlangen naar milder en war mer weder alom bij een ieder sterker te worden. Met de eerste lente-ver schijnselen kwam ook voor diegenen die gedurende de lange winterdagen in benauwde kamers hebben opgesloten gezeten of van het ziekbed verrezen zijn, de zucht om zich in de vrije na tuur te bewegen. Want zonder uitzon dering snakt toch iedereen van klein tot groot, naar groen en bloemen en daarbij naar vrije beweging. Nog meer dan op het land, waar men dagelijks volop kan genieten van frissche lucht, schaduwrijke bosschen of het verge zicht over grazige weiden, komt het verlangen naar de natuur bij den ste deling aan den dag. Men waardeert de met groote moeite en kosten aangelegde parken bij de stad, als oases in de oneindige steen massa's van huizen waar het geraas van het alledaagsche leven opstijgt en U op den duur neerdrukt. De kleine kinderen op straat worden reeds aan getrokken om te spelen in den zand hoop daar buiten door den straatma ker neergeworpen. Het spreekt van zelf dat de zome bovenal tot rondzwerven in boseh en veld aantrekt, dat de stedeling zich bij uitzondering op het pad begeeft in het jaargetijde wanneer de stormen gieren, sneeuw en regen bij afwisseling op de aarde nedervallen en toch zijn cle vroe ge lente en hare eerste verschijnselen voor den natuurliefhebber een der be langwekkendste tijdstippen van het jaar. Nu is de Meimaand reeds ingetreden hoewel ze nog slechts een paar warme dagen gaf, toch gaat de groei en bloei van plant en boom zijn gang. De maand Mei, de bloemenmaand, het tijdperk van het jonge vernieuwde leven in de natuur, ze gaat zoo spoedig voorbij, haar sneeuwwit en rosekleurig gewaad valt af bij de aanraking van den onverwachten ruwen stormwind. Dat wij ons dan opmaken, trots koude en gure dagen desnoods in overjas of mantel gehuld om de Meikoningin onze hulde te brengen. Deze hulde be sta er niet door het roekeloos afrukken van bloemtak of bloemtros, doch liefst in het met èerbied en belangstelling gadeslaan der natuur in haar schoon ste tijdperk. Het moet ons van het hart, is het niet een feit dat de natuur dikwerf zoo onnoodig. verwoest wordt en dat zich daar dan later de spijt over openbaart. Afgezien van hetgeen op andere plaat sen geschiedt of reeds is geschied, heeft de natuurvernieling hier in IJmuiden's omtrek op geduchte wijze om zich heen gegrepen. Hier een zandwoestijn, waar vroeger zooals de geschiedenis zegt: de vrucht bare vlakte genaamd „de Breêsaap" zich uitstrekte; een duinvallei rijk aan kruiden en gewassen, doorsneden van een beek, waar het graan in den zo mer golfde en een boerderij met 100 stuks vee voedsel kon vinden. Wij wil len over de naasten omtrek van IJmui den hier liever niet spreken als uit spanningsplaats voor hem of haar die van natuur willen genieten. Werp U voor korten tijd in de spoorwegcoupé, bestijg Uw rijwiel of dergelijk of ook wel neem de beenen op en begeef U naar de niet zoo veraf gelegen mildere en vruchtbare streken, naar het bloe- menland, waar thans nog tulp en nar cis hunnen schitterende kleuren ver spreiden, maak een tocht van Haarlem tot Leiden en gij zult zien dat van af de spoorlijn aan weerszijden daarvan tot den verren gezichtseinder toe, het één en al bloem is. Ook noordwaarts naar den voet der duinen bij Castricum en het verder gelegen Limmen kan men de voorjaarsbloemen, waarvoor Holland zoo vermaard is, bij geheele velden aanschouwen. Doch wenscht gij iets anders, wilt gij dwalen langs groene heggen van wel riekende meidoorns, langs partijen paarsche of witte syringen, de geur der lelie van dalen genieten, zoo begeef U naar het nog vrije duin of die bos schen die nog voor het publiek zijn opengesteld en daar kan men nog ge nieten van het ongerepte natuurschoon van de wilde planten en boomgewas sen die aan 't Hollandsch duin eigen zijn. De wilde planten, zij hebben onze bijzondere belangstelling, hoe nietig soms de bloemen zijn, die ze voort brengen. Juist nu in de Meimaand vertoonen vele van hen zich op zijn schoonst. Ons voornemen is om in e ui volgend artikel in 't kort op te sommen wat de streek van Kennemerland zoo al biedt aangaande het rijk der planten doch ook als onafscheidelijk daar bijbehoo- rende: iets over de dierenwereld te vermelden. Wij zullen rondzwerven hetzij in gedachte, hetzij inderdaad, door de nabijgelegen gemeenten van Kennemerland, de streek aan den voet der duinen gelegen, strekkende vanaf de Kennemerbeek onder Hillegom tot en met Bergen en Schoorl toe. Bij onze beschrijving zal het ook noodig en ge- wenscht zijn om bij die wandelingen eenige geschiedkundige aanhalingen te doen, die strekken zullen tot meer dere waardeering van de verschillen de natuurplekken. Santpoort. Chr. Lonbar Petri. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor hongerende kinderen in Rusland. Zooals te verwachten was is de op roep van de vereeniging Het Roode Kruis aan de dames alhier om voor de hongerende kinderen in Rusland te collecteeren niet vergeefs geweest. De collecte is thans vastgesteld op Woens dag en Donderdag a.s. Gaarne voldoen we aan het verzoek om deze collecte bij onze ingezetenen met aandrang aan te bevelen. De nood is ongekend groot. De mededeelingen in de pers daarover hebben ons met af grijzen vervuld. Hoe men ook over Rusland, de Rus sen of de Sovjets moge denke; de Rus sische kinderen mogen niet langer bij honderdtallen aan den hongerdood worden prijsgegeven. Daarom hopen we, dat er ruim, zeer ruim gegeven mag worden. Iedere gave is welkom; de kleine zoowel als de groote. Woensdagavond werd door de R. K. Tooneelvereeniging „Alb. Thijm" in „Cycloop" eene uitvoering gegeven. Op gevoerd werd „De Eikeboom". Waar wij als regel slechts verslag geven van vcreenigingen, die hun vveusch daar toe bekend maken door het zenden van een uitnoodiging, is het ons niet moge lijk met een gedetaileerd verslag te ko men maar moeten wij volstaan met de mededeeling, dat naar veler oordeel deze uitvoering uitstekend is geslaagd. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de Zeereerw. Pastoor en Kapelaan der Parochie. De heer J. Beider van hier is in gaande 1 Mei aangesteld als organist der Doopsgez. gemeente alhier. Bij de Geref. Kerk te Rotterdam is beroepen Ds. N. Buffinga alhier. Donderdag vervoegde zich aan het politiebureau de 15-jarige 11. W., die door een hond van den heer V. uit de Pres. Steynstraat gebeten was, zoodat zijn kleeren stuk waren. Hij vroeg de bemiddeling der politie om schadever goeding te verkrijgen. Talrijk zijn de klachten over het voetballen op straat en het ingooier van ruiten met de ballen. De politie doet wat ze kan, onlangs bij een letter kundige lezing in 't Gebouw voor Chr. Belangen joeg ze de balmaniakken tweemaal uiteen, 't Gaf echter niets, ze komen dadelijk weer. Een leger agenten zou noodig zijn om daar wat tegen te doen. 't Is een ziekte en de grooten, die Zondags op het veld staan te brullen, zijn er de schuld van. De staking aan 't Hoogovcnbedrijf duurt nog onveranderd voort. Donder dag vergaderden de Hoofdbesturen ter bespreking van een hoogere uitkee- ring aan de ongeorganiseerden. VELSEROORD. Vanwege de Productieve Associ atie wordt morgen, Zondagmiddag, een vergadering gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer J. Met- hofer van Blaricum, met het onder werp „Productie-Associatie". De be doeling is om een organisatie te stich ten, om naast de bedrijven der pa troons de bedrijven der arbeiders te plaatsen. De optocht in de Blauwe Week vanwege het Centraal Drankweer-Co- mité zal door gaan. Verschillende ont houders-, zang- en muziekvereenigin- gen hebben zich aangemeld. Zoo moge lijk zal ook het Drankweer-Comité zelf met een wagen uitkomen. Aan den optocht kunnen ook zaken- firma's en personen met versierde fiet sen deelnemen. Men kan zich aanmel den bij den secretaris der Blauwe Week-Commissie, den heer G. Blaas, Zandersstraat 17 alhier. VELSEN. Een arbeider van het Hoogoven- bedrijf deed aangifte van het verliezen van een portefeuille met f 135. Later meldde de eerlijke vinder, P. B. zch aan, die een flinke belooning ontving. Bij beschikking van den Minister van Arbeid zijn aan de gemeente Vel sen de volgende bouwpremiën toege kend: aam P. A. Zeilmaker f 1200 voor den bouw van 1 woning; aan H. M. v. d. Pieterman f 2300 voor 2 woningen; aan Joh. Duyn f 2175 voor 2 woningen; aan B. van Geldorp f 2000 voor 2 wo ningen; aan W. Luca en P. C. Soeters f 2400 voor 2 woningen; aan W. van Heyst f 750 voor 1 woning; aan J. Wichman f 2400 voor 2 woningen; aan A. C. Bakker f 3075 voor 3 woningen; aan B. van Geldorp f 2400 voor 2 wo ningen; aan de firma P. Heere en Zn. f 5350 voor 5 woningen; aan de firma Janssen en Krom f 9600 voor 8 wonin gen; aan F. J. Kochx f 4560 voor 4 wo ningen; aan H. J. W. Meyran en Ant. ten Broeke f 3600 voor 3 woningen; aan J. L. Min f 4740 voor 4 woningen; aan G. J. Obbes en H. Cannemeyer f 2400 voor 2 woningen; aan G. J. Obbes f 2400 voor 2 woningen; aan J. G. Opbroek f 8000 voor 8 woningen; aan J. P. Per- quin f 2400 voor 2 woningen; aan M. J. Rolvink en J. en B. de Vilder f 6240 voor 6 woningen en aan J. v. d. Veen f 895 voor 1 woning. Totaal f 68865 voor 62 woningen. SANTPOORT. Aan de kantoorbediende 2e kl. Mej. D. Keers ten Postkantore (station) alhier is op haar verzoek eervol ontslag verleend. Het uitbreiden van het Vereni gingsgebouw der Kath. Sociale Actie in de Peperstraat te Beverwijk is opge dragen aan den heer P. Rings Jr. al hier voor f 41700. Per rondschrijven is aan de leden der Ned. Herv. Gemeente bericht, dat de Kerkeraad zich genoodzaakt heeft gezien, de Kerkelijke belasting dit jaar aanzienlijk te verhoogen. VÏSSCHERIJ. Het conflict in de Scheveningsche visscherij. In verband met een loongeschil tus- schen de reederij en den Christelijken Zeeliedenbond heeft men zich genood zaakt gezien uit het loggerschip Seh. 352 van de reederij W. Zuurmond, waarmede men ter haringvisscherij zou gaan, de netten te verwijderen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben zeelieden de vallen van de Sch. 159, reeder C. den Duik Jr. wegge gooid, zoodat ook dit schip geen zee kon kiezen. Ook Woensdagmiddag hebben zee lieden werkwilligen belet zulks te doen Vele zeelieden zouden ter haringvis scherij willen uitgaan, maar doen dit niet uit vrees gemolesteerd te worden door leden van den Chr. Zeelide mbond De schippers durven niet naar de Ar beidsbeurs te gaan, ook al uit vrees voor moeilijkheden van de zijde van die vereeniging. Aan een mededeeling van het hoofd bestuur van den Chr. Zeeliedenbond inzake het gebeurde ontleenen wij: Of leden van onze organisatie ande ren gemolesteerd hebben is ons niet bekend. Toen wij hoorden, dat eergis teren de bemanning der Sch. 159 op geheimzinnige wijze monsterde en het schip uitrustte, hebben wij ons zooveel mogelijk op de hoogte gesteld en zijn tot 's nachts 2 uur aan de haven ge weest. Er is niets onregelmatigs ge beurd. Dat in spannende dagen de gemoe deren bewogen zijn behoeft toch nie mand te verwonderen. Hiervan de le den van den Chr. Zeeliedenbond de schuld te geven, lijkt ons ongeoorloofd. Men wijze dan de personen aan. Naast onze organisatie van 1500 leden, be staan er nog twee andere, die samen misschien 300 leden tellen. En naast deze staan de jongeren, die aan boox-d niet voor vol deel meetellen, maar op tijden als deze dubbeldeelers zijn. Dat de schippers niet naar de Ar beidsbeurs durven gaan, is een praat je. Ze hebben het, ondanks ons streven, nooit gewild. Gedurende de week van 4 t/m. 10 Mei 1922, kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 42 Hollandsche-, 27 Duitsche Stoom trawlers, 49 Zeil-, 2 Motor-, 1 Stoom- logger, 3 Stoombeugers, 1 Sloep, 1 Deensche Motorkotter en 50 Kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Holl. van 771.— tot 4089— Duit. tt tt 916.- 2773— Zeil-log. tt tt 52.- 1145— Motor-log. tt tt 413.- 420— Stoom-log. tt tt tt 824— Stoomb. tt tt 1879.— 3177— Sloep tt tt tt 1117— Deensche Motork. tt tt tt 489— terwijl de Kustvisschers totaal f 4584.- besomden. De aanvoer bestond uit 734.725.- K.G. trawlvisch en 21.440.- K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 166.664.27. SCHEEPVAART. IJmuiden. Achterstaande stoom schepen worden de volgende week al hier verwacht. Ambon van Java. Rembrandt van Batavia. Riouw van Java. Rondo van Java. Merope van Valencia. Orestes van de Midd. Zee. Nickerie van Paramaribo. Drechtstroom van West-Afrika. Carna van de Midd. Zee. Stuyvesant van West-Indie Stella van de Midd. Zee. Zaanstroom van Bristol. Autenor van Java. Hebe van de Midd. Zee. Velsen. Aangekomen 9 Mei: Elbing VIII st., Libau, papierhout; 10 Mei: Madame Doretta, st., Blyth, steenko len; Vertrokken: 9 Mei: Desia, st., Rotter dam, ledig; 10 Mei: Bommestad, st., Methil, id.; Yokefleet, St., Goole, id; 11 Mei: Gerrat, st., Hamburg, id.; 12 Mei: Madame Doretta, st., Enge land, id. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Maarten, z. van Arie Glas en Trijntje Visser. Overleden: Trijntje de Graaif, 29 jaar, echtgenoote van Klaas Zwart. Ondertrouwd: Willem Visser, 52 jaar en Antje Gravemaker 52 jaar. BINNENLAND. Ver. van Ned. Gemeenten. In de ten Stadshuize te Amsterdam gehouden vergadering der afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, hield de heer P. J. de Kanter, directeur van de Bank van Nederlandsche Gemeen ten, een inleiding over genoemde Bank De vergadering bleek algemeen van oordeel, dat deze instelling in het be lang der gemeenten algemeen dient te worden gesteund, ook door het nemen van aandeelen van1 gemeentewege. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren W. Houwing, burgemeester van Helder, wegens periodieke aftre ding, en C. Haringhuizen, burgemees ter van Wieringerwaard, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Wagenfeld wegens diens aftreden als wethouder en raadslid van Hilversum. De Kamerverkiezingen. Het Volk meldt thans de definitieve candidatenlijst der S. D. A. P. Deze is

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5