Coöperatieve Stoonnvasscherg en Strgkinrichting annex Badinrichting SNEEUWWITTE WASCH N.V. IJmuider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, Drukkerij Sinjewel Flinke Dagdienstbode Oevraagd voor de kieskringen HaarlemHelder als volgt: 1. J. E. W. Duys, te Zaandam. 2. Th. van der Waerden, te Amsterdam. 3. C. Thomassen, te Bussum. 4. J. Wester- hoi', te Alkmaar. 5. F. van Meurs, te Amsterdam. 6. A. de Vries, te Zaandam 7. C. de Bie geb. Tiemens, te Overschie. 8. B. W. Binnendijk, te Wormerveer. 9. G. Miedema geb. Zondervan, te Amster dam. 10. A. W. Michels, te Helder. D rankbestr ij ding. De Drankbestrijdingsdag van de Noord-Hollandsche Propaganda-Com- missie van den Mariabond in het Bis dom Haarlem zal op Hemelvaartsdag te Warmenhuizen worden gehouden. Over de behandeling der ver meende verlaging van ambtenaars-sa larissen in de Tweede Kamer, ontlee- nen we aan het Kamerverslag in de Telegraaf het volgende: der ambtenaars-salarissen over weegt en zoo ja, op welke wijze denkt zij die vermindering toe te pasen? De Minister van Financiën (de heer De Geer), zeide, dat door deze interpel latie een eind kan worden gemaakt aan de vreemdsoortige geruchten, die door het land gaan. Het vreemdst ge rucht was wel, dat van hedenochtend, een vermindering van 18% in totaal. Hij had deze geruchten gaarne al vroe ger ontkend, maar.omdat er een in terpellatie was aangevraagd moest hij wachten. Het genoemde bericht 10 sala risvermindering en in rekening bron gen van 8% pensioen-premie sprak de minister met stelligheid te gen. Ook ontkende hij, dat de regeering zou willen tornen aan de bestaande f wedden. Intrekking van art. 40 zou niet In de avondvergadering heeft de heer1 beteekenen, dat aan de bestaande sa- Ketelaar (V.D.) zijn interpellatie ge- frissen werd geraakt. De regeenng houden in zake de voornemens der re geering met betrekking tot de ambte naars-salarissen. Aanwezig: 20 leden. Hij wees er op, dat er onder de amb tenaren groote beroering bestaat. De wildste geruchten hebben de ronde ge daan: in de pers werd zelfs een ver mindering van 20% gepubliceerd. In ieder geval is reeds als vaststaand ge bleken, dat de regeering overweegt de wijziging van art. 40 van het Bezoldi- gings-besluit. Wat staat er in dat artikel? Er staat in, dat de regeering de sala rissen kan verminderen, bij verminde ring van de heerschende duurte, maar zoo staat er bij „behoudens hand having van de wedden die eenmaal zijn toegekend". Dit laatste is zeer positief. Zelfs al zou de duurte sinds 1 Janu ari 1920 (datum K. B.) iets zijn vermin derd, dan blijft toch de bepaling, dat de bestaande salarissen gehandhaafd moeten worden. De afgevaardigde kan zich niet be grijpen, dat deze bepaling zou worden geschrapt. Zeker, het gaat wat slech ter met de Rijksfinanciën op het oogen- blik, maar moesten daar dus de amb tenaren het eerst worden aangespro ken? Tijden lang zijn. hun salarissen (speciaal de onderwijzers) zeer onvol doende geweest. Zou men dan nu het recht hebben eensklaps de wedden te gaan verminderen? De minister heeft onlangs een bedrag van f 500.000.000 genoemd, als totaal van ambtenaars salarissen. De afgevaardigde legde een becijfering over volgens welke de rijks ambtenaren in totaal f 236.000.000 aan salaris per jaar kosten. Wijziging of opheffing van art. 40 zou volgens hem zijn een verbreking van het met de ambtenaren aangegane contract. De afgevaardigde stelde deze vragen: 1. Is de minister bereid mede te deelen, op welken grond de re geering de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920 overweegt? 2. Acht de minister de intrekking van bedoeld art. 40, al moge zij formeel toelaatbaar zijn, niet in strijd met de rechten, door de thans in dienst zijnde ambtena ren verkregen? 3. Is de minister bereid, mede te deelen, of de regeering verlaging denkt hier niet aan. Bij de regeering is alleen de vraag gerezen, of op den duur de salarisnor men gehandhaafd zouden kunnen wor den. Zelfs al zou art. 40 van het Bezol digingsbesluit worden ingetrokken of gewijzigd, dan nog zou daaraan geen terugwerkende kracht worden gege ven. Wil men op den duur bezuiniging bereiken, dan zou art. 40 moeten wor den ingetrokken, hetgeen echter alleen beteekenis zou kunnen hebben, ten eerste voor de nieuw aan te stellen ambtenaren en ten tweede voor de pe riodieke verhoogingen van de bestaan de wedden. De woorden: handhaving van de eenmaal toegekende wedden" in art. 40 slaan alleen op de wedden, die op het oogenblik concreet genoten worden, zoodat de periodieke verhoo gingen daar buiten vallen. Deze ver hoogingen zouden dus eventueel ge wijzigd kunnen worden. Art. 40 is uit staatsrechtelijk oogpunt een monstrum. Reeds daarom alleen, zou het moeten verdwijnen. Maar de bestaande rechten (d.w.z. de bestaande salarissen) zullen worden geëerbiedigd Op de vraag of de regeering verla ging der ambtenaarssalarissen over weegt antwoordde de minister dus zoo categorisch mogelijk: „daatoe be staat bij de regeering noch een voor nemen, noch een besluit." INGEZONDEN. RECHTVAARDIG? Er zullen in Velzen in de Raadszit ting van a.s. Dinsdag een tweetal voor drachten behandeld worden, waarop wij de bijzondere aandacht van de Bondsleden, en van het publiek wen sen te vestigen. Zij betreffen twee voordrachten tot overplaatsing van onderwijzend perso neel, die, naar wij hopen en vertrou wen, door de Raad van Velzen niet zul len worden aangenomen. Aan school C is een onderwijzeres te veel, aan school H is er een te weinig, en niets is dus natuurliker, dan dat B. en W. de Raad voorstellen een onder wijzeres van school C naar school H over ~te plaatsen. Volgens de nieuwe onderwijswet kan DE RAAD dit doen; het belang der ge meente en dat van 't onderwijs vorde ren het. Welnu dan moest het gebeu ren ook, al kan dat voor de betrokkene onaangenaam, misschien heel onaan genaam wezen. De vraag is maar HOE moet dit gebeuren, en WIE zal 't lot treffen. Aanvankelik bewandelden B. en W. de goede weg; zij droegen het hoofd van school C op aan de onderwijzeres sen te vragen, wie van hen voor over plaatsing naar school H, in aanmer king wenste te komen. Allen wilden echter liever blijven waar zij waren en B. en W. waren nu dus genoodzaakt er zelf een aan te wijzen. o Voor wie billik wilden handelen was o.i. deze keuze niet moeilik geweest. Waar 't belang van 't onderwijs blijk baar geen bepaalde persoon aanwees, anders hadden B. en W. 't immers niet aan de betrokkenen zelf willen over laten, had 't voor de hand gelegen waar er nu eenmaal één weg moest, de LAATSTAANGESTELDE over te plaatsen, en de anderen met immers de OUDSTE rechten te handhaven. Zo zou iedere particulier hebben ge handeld, zo hadden we 't ook verwacht van een kollege van Burgemeesters en Wethouders, dat stipt rechtvaardig dient te handelen ook tegenover zijn ambtenaren. 't Ging echter niet alzo. Geruime tijd vernamen de betrokkenen niets meer van de zaak, tot plotseling op 6 Mei, mej. NIESSEN, die reeds vijf jaar aan school C werkzaam is, bericht ontving, dat, haar overplaatsing naar school II door B. en W. zou worden bevorderd, EN DAT ZIJ ZICH REEDS 8 MEI IN AFWACHTING VAN EEN DEFENI- TIEVE BESLISSING AAN SCHOOL H TER BESCHIKKING HAD TE STEL LEN. En dat terwijl B. en W. wisb-.n, dat mej. N. een dergelijke overplaatsing niet wenste, en dat terwijl aan school C een andere onderwijzeres werk zaam is met nog slechts TWEE jaar dienst aan die school, en mej. N. dus met redenen mocht verwachten dat niet zij, maar mej. B., de laatstaange- stelde, daarvoor zou worden aangewe zen, en dat, ten slotte, nog vóór de Raad, DIE ALLEEN HET RECHT VAN OVERPLAATSING HEEFT, een be slissing had genomen. Er wordt inderdaad aan de afdeling onderwijs op het gemeentehuis te Vel zen, vreemd omgesprongen met de rechten der onderwijzers, en met die. van de Raad. Wij hebben het volle vertrouwen, dat de Raad a.s. Dinsdag, zich niet mede plichtig zal willen stellen, aan deze verregaand onrechtvaardige handel wijze van B. en W. Erger echter is het nog met de twee de voordracht tot overplaatsing. B. en W. stellen de Raad Voor de onderwij zer VAN HAMELEN van school D over te plaatsen naar school H. Aan school D is niemand overtallig en daar zal dus inplaats van VAN KA MELEN een ander moeten komen. VAN HAMELEN heeft om deze over plaatsing niet gevraagd; en wenst ze allerminst. Met VAN HAMELEN is over deze overplaatsing niet gesproken, noch is met hem enig overleg gepleegd. Hij ontving de mededeling van het voornemen van B. en W. op 10 MEI, per missieve gedateerd 5 Mei. Deze overplaatsing draagt klaarblij- kelik het karakter van een discipli naire maatregel, van een straf dus, maar aan VAN HAMELEN is dat niet medegedeeld, én hij zal dus gestraft worden zonder zijn fouten te kennen; hij weet dat een klacht tegen hem is ingediend, maar daarover reppen B. en W. niet; hij heeft die klacht niet ge zien, hij is niet in de gelegenheid ge steld van de over hem uitgebrachte rapporten kennis te nemen, niets van dat alles. Hij wordt overgeplaatst, op zeer korte termijn, „in 't belang van 't onderwijs", zooals B. en W. in hun schrijven zeggen, en daarmee uit. Is t niet of we een geschiedenis ho ren uit de Middeleeuwen? En zou de Raad van Velzen, willen medewerken, aanzulk een Middeleeuw se berechting van een onderwijzer, die in vakkringen bekend staat als iemand die zich steeds vol liefde en toewijding geeft aan zijn werk? 't Gaat er inderdaad zeer vreemd toe op de afdeling onderwijs van het Vel- zense gemeentehuis. Namens het Hoofdbestuur van de Bond van Nederlandsche Onderwijzers J. J. LAMERS, Alg. Secretaris. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de Staats-Courant zijn gevoegd de statuten der N. V. Zeevisscherij Mij. Helgoland alhier. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkooping werd het perceel Jac. van Heemskerkstr. No. 36 gekocht door den heer C. van Duijvenvoorde alhier voor f 3750. Alhier is opgericht een afdeeling van de Spoorweg-Onthouders-Vereeniging(S.O. V.) onder den naam „IJmuiden en Omstreken", met aanvankelijk 20 leden. Het dagelijksch bestuur bestaat uit :J. B. Hellings, voorzitter, F. Meeken, Pres. Steijnstraat 5 rood secre taris en D. van Oudenaarde, penning meester. We willen hopen, deze vereeniging succes zal hebben onder het spoorwegpér- soneel van IJmuiden en omgeving. Evans Barry. Het is buitengewoon, die belangstelling voor mtenschen, die zeggen te kunnen hyp- notiseeren en door suggestie genezende kracht te kunnen uitoefenen. In dezen tijd van malaise hadden velen een flink bedrag over om dit te zien. Het Thalia-theater was geheel bezet en ervoor stonden honderden te wachten, zelfs om over elven nog. Toen Evans Barry vroeg of er hier lief hebbers waren voor zijn hypnotische ex Men was er versteld van en telkens gfng een luid applaus op. Er waren nog meerdere gevallen. Wij vonden het ook verrassend, maar zeggen met „De Telegraaf" dat het moeilijk is een oordeel uit te spreken. Dat kunnen we eerst over maanden doen, als de genezingen blijvend zijn gebleken. VELSEN. Donderdagavond hield het Comité tot voorbereiding van de stichting eener Vereeniging van Kraamverzorgsters een vergadering ten raadhuize. Besloten werd binnenkort een openbare oprichtingvergadering te houden in Velser- oord, onder leiding van Dr. Barentsen. Ü,Ook zal er door verschillende groepen van vrouwen met lijsten gewerkt worden voor het lidmaatschap. SANTPOORT. Voor het examen apothekers-assistent is te Amsterdam geslaagd mej. F. O.J. N. Jansen alhier. POSTER IJ EN. VELSEN. Lijst van onbestelbare brieven brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Mei 1922. brieven binnnenland 1. Oedeputeerde Staten Haarlem 2. Drukkerij Kennemerland Beverwijk 3. v. d. Veen, Mej. B. Rotterdam 4. de Vries mej. Enkhuizen 5. Zonder adres. briefkaarten binnenland 6. Akersloot D. Heihuizen 7. Oravenkamp Mej. M. Rotterdam 8. Stuijk Mej. P. Amsterdam Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: [M.| Unger— Betten, d. C. StetDobbelaar, z.C. M. Lugtigv. Boekhoven, d.M. DiependaalBank, z. E. Stand- perimenlen, kwamen een 15-tal mannen het M Duijvelshoff-Remmers, z tooneel op. Viermaal achtereen trachtte de aard-NouwIand, z- Hollandsche Otto een van dezen onder Ondertrouwd: P. Heijligenberg en hypnose te brengen, maar het gelukte hem C. J. Brouwer; O. Dekker en E. M. B. niet. Hij vond de mannen geen geschikte OertelA. Zonneveld en N. J. Pannekoek mediums, zij werkten tegen inplaats vanC. Cossee en J. E. Tack; J. Baas en L. zich te geven. Met een dame ging het beter, deze bleek een geschikt medium en reageerde goed op de verschillende experimenten. Dat was geen plaatsgenoote en wij vonden het zeer merkwaardig dat van de IJmuider dames, die toen het tooneel opkwamen, er maar één uitgekozen werd en deze bleek ook niet te voldoen. De experimenteur zeide dat men hem hier tegenwerkte. Beter slaagden, althans momenteel, zijn proefnemingen met menschen, die gebreken hadden, n.l. psychische afwijkingen, als zenuwpijnen, stotteren enz. Verschillende menschen uit IJmuiden Velseroord en Santpoort werden behandeld en de uitkomst was bij allen verrassend. Een juffrouw, die 2 jaar haar rechter arm niet kon gebruiken door zenuwpijn, kon spoedig daarmede zwaaien en had geen pijn meer; een stotteraar las vlot alle stations tusschen Rotterdam en Haarlem uit een spoorboekjeeen juffrouw, die 26 jaar lang zenuwen op een harer oogen had gehad en nooit vast op één punt kor: zien, kon dat nu wel en werd ook verlost van pijn in den rugeen oude juffrouw die alleen met een stok kon gaan en tus schen twee personen het podium werd opgebracht, kon zonder stok loopen en ging alleen het trapje af. Kuiper. Gehuwd: W. Breek en A. P. van SambeekH. W. Rumping en H. C. Kal- denbachH. Wezelman en L. de Gans J. Spruit en O. Kuijper. 1 V Terstond gevraagd een Adres Mevr. G. Dekker, Wilhelminakade73 AD YERTEK TIES. JANN1E KRUGER a./b. s.s. Prins der Nederlanden p. p. c. Iemand die in zijn vrije uren de boekhouding eener zaak op zich wenscht te nemen. Br. no 1690 bureau van dit blad. Samenwonen Weduwe met 2 kinderen, resp. 16 en 18 jaar, zoekt gelegenheid om bij iemand in te wonen. Br. no. 1691 bureau van dit blad. Te huur gevraagd een heerenhuis of wel een groot beneden- of bovenhuis te IJmuiden of omgeving. Huurprijs van f500 tot f800 per jaar. Brieven fr. onder letter H. bur. v. d. blad Heerenhuis te huur te IJmuiden bev. 5 kamers, keuken, kelder enz. Huurprijs f 65 per maand Br. fr. No. 1689 bur. v. d. blad. Onderwijzeres vraagt te Velseroord ofonm. omg. een zit-en slaapkamer of groote zit- slaapkamer met pension. Br. m. prijs opgaaf onder lettel R 104 Boekh P. F. C. Roelse, IJmuiden. Prima heerenrijwiel TE KOOP. AdresVelserduiner buurtweg 244, Velseroord. Damesfiets te koop, goed onderhouden, prijs f 35.-. A. Krijger, Pr. Hendrikstr. 23. Nieuw heerenrijwiel Ongem% hamers te koop, Engelsche uitvoering Spotprijs f 67.50. Adres te bevr. Boekh. Roelse. Een goede waak- en trekhond te koop. A. Visser Zuiderdorpstr. 1 Velsen. Te koop 1 Dub. woonhuis aan de Julianakade. Te bevragen Kanaalstr. 120 IJmuiden. Gemeubileerde Zit en slaapkamer aangeboden op eersten stand zeer geschikt voor 2 vrienden f 120 een persoon f 80. Brieven fr. No. 1692 Bureau van dit blad. Te koop een geheel nieuwe Catania Mandoline met 12 snaren. Adres: Bureau van dit blad. TE HUUR groote Bovenwoning Direct te aanvaarden. Kanaalstraat hoek Oranjestraat. Te bevragen bij H.J. Vet. Net Woonhuis te koop bevattende beneden 2 kamers, vestibule, gang en aange bouwde keuken, boven 3 kamers en zolderkamer Adres bureau van dit blad gevr. tegen Augustus e. k. te IJmuiden of omtrek, door beschaafde jongelui. Huurprijs nader overeen te komen. Br. no. 1688 bureau van dit blad. Micrometer te koop gevraagd. Br. onder no. 1693 bureau van dit blad. Te huur (Occasitm) Voll. gemeubl. heerenhuisje met tuin Electr. licht, gas, waterl., closet, nabij station Velsen. Huurprijs f800 f 1000 p. jaar. Br. fr. no. 1694 Boekh. Roelse. Te huur Royaal winkelhuis voor elk doel geschikt gelegen Verl. Prins Hen drikstraat 7. Te bevr. Willemspl. 17. VAN HET BLOEMENMAGAZIJN IRIS Levering van alle soorten planten en bloemen en tevens aanleg en onderhoud van tuinen Beleefd aanbevelend, M. Dl f KEMA Willebrordstraat E 20, Velseroord Heldere Wasch Zorgvolle Behandeling Telefoon 307 IJMUIDEN Snelliusstraat 39 droog toegeslagen of geheel opgemaakt Speciale afdeeling voor het waeschen van Wollen en Molton Dekens, Ketelpakken Zeemanswasschen De Badinrichting is geopend: Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir.: L. M. CAMMAN Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administratiëa Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 Levert alle Boek- en handels drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen bill ij kst berekende prijzen Woensdags van 2—6, Vrijdags van 4—10 en Zaterdags van 26 uur n.m.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6