Handelsavondschool te IJmuiden. desniettemin de arbeiders de dupe zijn van de kortzichtigheid van zijne excel lentie. Dat er thans een ongekende werk loosheid heerscht onder de zeelieden en die werkloosheid zich steeds meer uitbreidt door het aanhoudend opleg gen van meerdere schepen. Redenen waarom hij een dringend beroep doet op Uwen Raad om over te gaan, met of zonder medewerking van de betrokken departementen, tot het verleenen van steun in welken vorm dan ook. Gezondheids-Commissie. Op de twee laatste vergaderingen van de Gezondheids-Commissie wer den de gewone woning- en andere klachten behandeld, waaronder een klacht van de bewoners der onbewoon baar verklaarde woningen in de Kal- verstraat te Velseroord, waarvan d< ontruimingstermijn verlengd was, maar waar de toestanden nu zoo ble ken te zijn, dat de Commissie besloot bij gemotiveerd schrijven aan B. en W. mede te deelen, dat volgens haar op vatting, hier in geen geval van een eventueele nieuwe verlenging van den ontruimingstermijn sprake kan zijn. In overeenstemming met het op een vorige vergadering genomen principi eel besluit om op verzoeken tot het houden van varkens in de bebouwde kom in het algemeen zonder meer on gunstig te adviseeren werd op drie zulke verzoeken tot zulk ongunstig ad vies besloten. Vastgesteld werd het jaarverslag over 1921, dat weer in druk zal verschij nen en aan verschillende personen cü autoriteiten gezonden zal worden. De rekening en verantwoording over 1921, die een batig saldo van 1' 135. opleverde, werd vastgesteld, ter nadere goedkeuring door het Gemeentebe stuur. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Dierenmishandeling Onze voorzitter, de heer Fischer, Rijksveearts te Velsen heeft goed werk verricht! Hij heeft de hand ge legd op den jeugdigen dierenbeul Cor- nelis St. uit IJmuiden! Dagelijks kon men zich ergerer., aan den jeugdigen deugniet, die, op het karretje gezeten, het arme, gewillige paard, tergde en sloeg! Herhaaldelijke waarschuwingen, drongen niet bij hem door, zoodat de heer F. er nu voor goed een eind aan maakte! Gelukkig, dat er nog menschen zijn, die eer- open oog hebben voor hei onrecht een dier aangedaan, dat zijn beul niet kan aan klagen! Ouders waakt over uwe kinderen, dat zij geen lafaards worden, die weer- looze dieren mishandelen! Sluit U aan in onze gelederen, strijdt voor alles wat zwak en hulpeloos is! Mej. E. A. KERBERT, Secr.sse. Velsen en Omstr. der N. V. t. B. v. Dieren. Aan de inwoners van het dorp Velsen en Velseroord. Het voorloopige Comité tot oprich ting eener Vereeniging voor Kraamver- zorging heeft op 11 Mei 1922 vergaderd en is met het ontwerp statuten tot overeenstemming gekomen. De Vereengiing zal strikt neutraal zijn. In het bestuur zullen alle richtin gen zooveel mogelijk vertegenwoor digd zijn en van de kraamverzorgsters en andere in dienst der Vereeniging staande personen zal de m,eest strikte eerbiediging geeischt worden van ieders godsdienstige en staatkundige overtuiging. In het Comité hebben de vertegen woordigsters van verschillende rich ting zich namens hun groepen met de ze bepalingen vereenigd, zoodat nie mand in dat opzicht eenige vrees be hoeft te hebben en ieder de hulp der Vereeniging kan inroepen. Voor dit zoo nuttige doel is geld noodig, veel geld en wij stellen ons voor dit te krijgen als volgt: 1. bijdragen van haar, die van de hulp der kraamverzorgsters ge bruik maken; 2. Contributie van leden en begunstigers; 3. Subsidies van de gemeente en van andere openbare lichamen. I. Bijdragen van haar die hulp ver langen. Het Comité zal voorstellen die hulp te verleenen naar draagkracht. Iemand, die heel weinig bezit, betaalt het minste f 4.50, en wie meer bezit naar verhouding meer. Er komen dus verschillende klassen en om alle moei lijkheden te voorkomen, zal de klasse bepaald worden door het biljet van de Inkomsten belasting. Wanneer iemand hulp zal noodig hebben, gaat zij met belastingbiljet naar het bestuurslid der Vereeniging dat daarvoor is aangewezen. Deze kijkt dan na in welke klasse de vraagster thuis hoort en geeft dan een kaart af tegen betaling van het bedrag, dat voor die klasse is vastgesteld. Het min ste bedrag zal, zooals gezegd f 4.50 zijn, doch in geval van langdurige werkeloosheid zou dit bedrag nog min der kunnen worden als de kas het toe laat. Een bedrag van f 4.50 is een schijntje, als men weet dat de kraamverzorgster le. hulp verleent bij de geboorte; 2e. gedurende 14 dagen 's morgens en 's avonds, dus twee maal per dag, moeder en kind verzorgt; 3e. de moeder alles leert wat een goede moeder moet weten en kunnen doen, dus voeden, verzorgen, waschen, kleeden enz. Zij doet dus een heeleboel voor wei nig geld. Om goed te helpen, zoodat niemand reden heeft om te klagen en zoo, dat zij niet te gauw overwerkt is, is het aantal menschen, waar zij voor zorgen kan, natuurlijk beperkt. Bovendien mag zij geen te groote afstanden hebben af te leggen. De ondervinding heeft nu ge leerd, dat het niet veel meer dan 100 per jaar mogen zijn. Plet bedrag dat op deze wijze binnen komt, is dus ook beperkt. Wij hebben uitgerekend, dat deze inkomsten zul len bedragen ongeveer f 900. Daarme komen we niet toe, want er is zoowat f 2000 per jaar noodig. Nu hebben wij zoo geredeneerd. De Vereeniging moet natuurlijk leden en begunstigers hebben en wanneer we nu de leden een minimum contributie van f 1.— laten betalen en de begunsti gers f 10.—, wordt het te kort alweer geringer. Er zullen waarschijnlijk heel veel menschen zijn, die geen kin deren hebben of er geen meer kunnen verwachten en toch heel veel voor het goede doel over hebben. Nu moet men één ding goed begrijpen. Het is niét noodzakelijk om lid te zijn. Ieder, lid of geen lid, kan van de hulp der ver zorgsters gebruik maken, als nu n de kaart maar betaald heeft al naar de klasse. Voor ieder, die hulp zoekt, lid of geen lid, is het bedrag, dat men daarvoor betalen moet, hetzelfde. Iemand b.v. die lid is en in de laagste klasse thuis hoort, betaalt f 4.50 voor de hulp, en die geen lid is ook f 4.50. Maar het Comité vertrouwt, dat ieder die maar eengszins kan, lid zal worden en het liefst nog voor meer dan f 1.want dan wordt het te kort des te kleiner. Voor hetgeen er dan nog te weinig is, zal de hulp van de gemeente wor den ingeroepen. De tijden zijn voor de gemeentekas wel zeer ongunstig, doch vbór de groote meerderheid der vrou wen, die de zorg der Vereeniging noo dig hebben, nog veel slechter. Voor haar kan het tijdstip niet gunstiger zijn, want' als er flink geld verdiend wordt, komen moeder en kind niets te kort en is het niet noodig bij de ge meente aan te kloppen. Het Comité hoopt, dat na deze toe lichting allen zullen teekenen op de lijsten, die deze en de volgende week zullen worden aangeboden. Het is een groot belang, dat ieder naar zijn ver mogen moet steunen. Velen zullen vragen waarom een kraamverzorgster voor Velsen en Vel seroord en waarom geen voor IJmui- den en waarom geen voor Wijkeroog. Plet Comité verzoekt om geduld. Alles kan niet ineens. Wanneer de proef in Velseroord gelukt en de belangstelling van de bevolking zeer groot is, zal zoo spoedig mogelijk tot uitbreiding wor den overgegaan. Met Velseroord is be gonnen, omdat daar de meeste kinde ren geboren worden, omdat de kinder sterfte daar het grootst is in vchou- ding tot die in de andere deelen der ge meente, en omdat de afstanden door de verzorgsters af te leggen, daar niet zoo groot zijn, Wij hopen, dat deze toelich ting voldoende zal ziji\om U een denk beeld te geven van het doel en de werk wijze der Vereeniging en dat U als lid of begunstiger zult teekenen op de lijst die U zal worden aangeboden. Over een paar weken zal dan de ver gadering der leden en begunstigers plaats hebben, waarin de statuten zul len worden vastgesteld en een bestuur zal worden gekozen. Het voorloopig Comité. DE PSYCHOLOOG. Wanneer je komt, door zijn kracht In suggestieve macht, Doe je net wat hij wil, Je loopt, of staat stil, Je hoofd beweegt naar zijn verkiezen Door een geheimzinnige streek, Wordt je tammig, of week, In Juli laat hij je bevriezen. Met een griezelig gebaar Strijkt hij over je haar Of je schokt loopt met twee stijve kuiten, 't Publiek wordt nerveus Als hij wrijft aan een neus, Zoodat een pareltje pingelt er buiten. Zijn oogen, zij vuren 't Is niet te verduren, Zijn wil maakt de vrouwtjes tot lammeren. Hij suggereert tot je gaapt, Tot je knipoogt en slaapt, Dat ieder man die dit niet kan is te bejammeren. Ook ik stond bijwijlen Een weinig te ijlen, 't Leek alles zóó waar en zóó eerlijk, Tot een dame riep hij „Kom nu daad'lijk bij mij"! En zij deed het: ik vond het als man overheerlijk. Komt hij weer eens terug Dan bezoek ik hem vlug, Ik wil graag deze macht van hem leeren, Wat ik het eerst leeren wou ls 't, laten stijfstaan der vrouw, Want ik wil graag alleen uit logeeren J. F. A. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht op het Handelsonderwijs en alle aan den cursus verbonden ieeiaren had Maandagavond j.l. de uitreiking plaats van de Diploma's van de Gemeentelijke Handelsavondschool. Gemelde diploma's worden toegekend aan de leerlingen, die na den driejarigen cursus te hebben door- loopen, met gunstigen uitslag het eind examen hebben afgelegd, dat gehouden is van 1 t./m. 9 Mei. Onderstaande leerlingen verwierven het diploma: Bets Bouwmeester, Marie Dam mers, Jet Greve, Mien de Liefde, Janny van der Mast, Cor van Strien, Stijntje Bais, Jo öestelink, Catrien Rijkeboer, Betsy Meyer, Reintje van Pel, Lies Schol, Gu utje de Vos, A. de Back, J. van Gelder, C. van der Groen, M Luyt. F. van den Boo gaard, P. van Croonenborg. Vrijdagavond, 12 Mei, had de bevorde ring der leerlingen naar een hoogere klasse plaats. Bevorderd naar de 2e klasse Adr. de Bruyn, J. de Bruvn, W. Bak, Louise van der Born, A. Bierenbroods pot, J. Bosman, S. van Gelder, C. Groen N. Huisman, H. van Diggelen, W. van Gelder, L. Gravemaker, H. van der Kuyl, P. Klein, J. Krab, R. Kramer, Car Bouw meester, St. Koningstem, J. Lavoo, C. Molenaars, M. Roodenberg, G. Schoen, J. Haanepen, J. de Mayer, P. Rem, C. Rob, W. Verloop, M. Voogd, H. van der Valk, W. Zwier. Bevorderd naar de 3e klasse: E. Bakker, A. Bralten, J. van Dongen, Ant Peek, M. Schipper, C. van Veen, L. van den Berg, H. Borst, N Hin, G. Toornvliet, P. Visser, J. N'. Wijker, A. Lokker, C. Bravenboer, D. Frederiks, M. van der Heyden, N. Kok, A van der Plas, A. Stoutjesdijk, N. de Waal, C. Kelderman, H. Kleyn, 1. Kroone, J. Pannekoek, G. van Wijngaarden, M. van der Kuil, H. Croes. Haarlemsche Bankvereeniging In de 16 Mei 1.1. gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders werden Balans en Winst- en Verliesrekening goed gekeurd. De Heer Jhr. F. W. van Styrum werd als Commissaris herkozen, terwijl verder de Heeren J. Simonsz te Óverveen, Oud- Voorzitter der Commissie van Admissie van de Crediet vereeniging van DeTwent- sche Bank, en Herbert Cremer te Haarlem, Directeur der Deli-Maatschappij, tot Com missarissen werden benoemd. Tooneelwedstrijd IJ muiden. De tooneelvereeniging „Varia", te IJmui den, heeft ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan een tooneelwedstrijd uilgeschreven voor het volgend seizoen. Prijzen zijn f400, f250 en f150, benevens medailles, waaronder een medaille van H. M. de Koningin. Leden der jury zijn Dr. C. F. Haje, Frans Netscher, J. B. Schuil en F. J. H. Schneiders. Onze wethouder, de heer Dunnebier, heeft een ongeluk gehad, dat goed isafge- loopen. Nabij het Stations koffiehuis te Velsen is hij, rijdende op zijn motorfiets, met een wielrijder in botsing gekomen, met gevolg dat beiden tegen de straat smakten. De heer Dunnebier liep daarbij verwondin gen nabij zijn rechteroog op en moest zich door een dokter laten verbinden. Gelukkig werd het oog niet gekwetst. De heer Koster alhier heeft te Bremer haven aangekocht het motorschip „Sypsey". Het is op reis naar hier te Delfzijl aange komen. Gisteren werd in Gebouw Cycloop onder zeer veel belangstelling vertoond de Amerikaansche tendenz film „Slachtoffers" of de geslachts ziekten en hare gevolgen Deze buitengewonen film vervaardigd op last van het bureau of the Public Health Service wordt de geheele wereld over met uitbundig succes vertoond. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen heden de laatste voorstelling van deze bui tengewone tendenzfilm nog willen bijwonen. VELSEROORD. - Zondagmiddag had in de bovenzaal van café v. d. Bogaard een vergadering plaats waarin de heer J. Methöfer, administrateur van de Ver. Gemeenschappelijk Grondbezit, sprak over „Productieve Associatie". Besloten werd een afdeeling van Gemeen schappelijk Grondbezit op te richten, waar toe a. s. Zondag wederom een vergadering zal worden gehouden SANTPOORT. Op een waarlijk grootsche wijze is gisteravond de concertzaal „Zomerlust" geopend. De openingsrede werd uitgespro ken door den heer J. v. Dommelen, waarna nog het woord werd gevoerd door de voorzitters van „Kindervreugd" en „Vox Humana" en den heer Bongers. Tenslotte sprak de eigenaar, de heer J. H. Böhm, eenige woorden van dank. Verschillende vereenigingen hebben daarna de nienwe concertzaal ingewijd De muziekkorpsen „Soli Deo Gloria" en „Wilhelmina", de zangvereeniging „Vox- Humana", het symphonie-orkest „Caecilia" en de tooneelvereeniging „Varia". Ook de heer Arisz gaf een nummer ten beste. Het was een ware succesavond. In ons volgend nummer komen we op deze opening uit voeriger terug. Dat een ieder, bij wat hij doet, niet altijd nadenkt, bleek Zaterdagavond een tweetal dorpsgenooten, toen zij den Schoterweg nabij de Delft passeer den. Op dat moment stonden daar een aantal' woonwagens, waarvan een der bewoners zijn paard aan een langs den wegstaanden boom had vastgebonden. Toen het tweetal per fiets naderde, stond rossinant midden op, den weg, het touw strak gespannen. Dit laatste zagen onze plaatsgenoot.au niet eerder, voor ze tot op een paar meters gena derd waren. Gelukkig reden, ze niet te snel en wisten door stevig remmen hun stalen rossen tot staan je bren gen, daardoor erger voorkomend. VISSCHERIJ. Een vischhandelaar te Grimsby heeft twee ton visch geschonken aan de armen van Londen. Aan de hand van de volgende getallen werd aan de „Daily Chronicle" uiteengezel, waarom hij dit deed. Op de markt gekocht voor pSt. 2.8.3 Kosten van bewerking en ijs 1.3.0 Spoorwegvracht 7.2.6 Visch, die 2 pence per stone (ongeveer 3 K. G.) te Grimsby kostte, kwam dus op 8 pence te Londen. Dezer dagen heeft de motor-visschers- boot „Lord Robert" een enorme visch, naar gemeld wordt, een tarpoen in Brighton aan wal gebracht. Deze visch wordt gewoonlijk Zuidelijker gevangen, in de warme wateren van Centraal-Amerika. De lengte van dit exemplaar was meer dan II voet, en het woog 500 K. G. Voordat het goed en wel gevangen was, had het reeds voor 20 pond schade toegebracht aan de netten. Waterstanden IJmuiden. Mei 1922 li. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 18 L. K. 8.03 8.36 3 25 3.48 19 9.04 9.39 4 14 4.49 20 10.11 10.45 5.16 6.0! 21 11.20 11.53 6.25 7.18 22 0.23 7.37 8 20 23 0.50 1.19 8.32 9.10 24 1.36 1.58 9.19 9.50 Geen Zomertijd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. Vosse—Bierman d., E. M. TurkenbkrgEmke d., G. van Breugel— Verwaters d., N. Verschuren—Broek z., C. van Rummelen Krop d., J. M. Vos van der Mast z., M. LuntzBruinzeel z., A. de Wolf—Kok z., M. Dekker Sloot z. Overleden: A. Abercrombie, 54 j., man van A. Jonker; M. J. Verkooien, 4 j. J A. Visser, 5 j.E. de Boer, 2 j. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Mei in Nederland uitgesproken 56 faillissemen ten tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Mei 1922 978 faillissementen tegenover 726 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Onbevoegd uitoefenen geneeskunde Tegen de zich noemende Evans Barry wonend te Velsen, die op den avond van 10 Mei in de Stadsgehoorzaal te Leiden een séance hield, tegen betaling van entrée, ter genezing van menschen, aan zenuwkwalen lijdende, is proces-verbaal opgemaakt we gens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde, De „Msb." noemt als vermoedeiij- ken datum voor de Tweede-Kamerver kiezingen Woensdag 5 Juli. Voor de verkiezingen wordt het liefst een Woensdag genomen, omdat de bestu ren der groote gemeenten op dien dag het gemakkelijkst de beschikking kun nen bekomen over schoollokalen voor stemhureaux. Ook is overwogen om de verkiezing op Maandag 3 Juli te doen houden ten behoeve van de zeevisschers, die voor een heele week uitvaren. Bij de over- weging van de voor- en nadeelen dezer twee data schijnt echter de beslissing te zullen overslaan naar 5 Juli. De directie van de N.V. Konin klijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken brengt ter kennis van aandeelhouders, idat een vijfde storting op de gewone aandeelen ter grootte van 15% zal moeten geschieden voor- of op 1 Juli 1922. De Kamerverkiezingen. De candidaten der Ant. Rev. Partij zijn als volgt: Lijst V. Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem. 1. J. Schouten te Rotterdam; 2. Mr. Th. Heemskerk te 's Gravenhage; 3. J. J. C. van Dijk te 's Gravenhage4. J. van der Molen te Renkum; 5. Chr. van den Ileuvel te Nieuw Vennep (Haar lemmermeer); Th. lleukels te Rotter dam; 8. Ds. M. van Grieken te Rotter dam; 9. L. Slagter te 's Gravenhage; 10. Mr. A. Bruch te Haarlem. De Nieuwe Katholieke Partij zal, naar men meldt, candidaat stellen: 1. W. J. B. van Liemt, Haarlem; 2. mr. I. A. Swane, Vught; 3. dr. A. M. .1. L. Kervel, Den Haag; 4. mej. dr. C. Al. van der Pijl, Den Haag; 6. P. N. J. M. Bolsius, Voorburg; 7. mr. J. Barendsè, Poeldijk; 8. mr. P. C. J. Cremer, Ut recht; 9. mr. G. L. de Vries Fijens, Am sterdam; 10. J. J. Verburg, Den Haag. Malariabestrijding. Er is een brochure verschenen, waar in er op gewezen wordt, hoe gaasbe scherming in slaapkamers een krach tig middel is in den strijd tegen de ma laria. Daarin wordt gezegd: De bezwaren eener volledige be scherming van het huis tegen binnen dringen der muggen zijn meestal te groot om er in ons land praktisch toe passing van te verwachten. De mug is een schemer- .>n nachtdier; in den slaap is men machteloos tegen den muggesteek. Het is daarom aller meest noodig dat men 's-nachts tegen den muggensteek beschermd wordt. Dit kan geschieden door: le het bed te omgeven met een geschikt aange bracht tule-net (de klamboe); 2e. de slaapkamer muggenvrij te maken. De slaapkamer kan tegen binnen dringen van muggen beschermd wor den door de openingen (vensters, deu ren, ventilator) af te sluiten door me taalgaas. Overdag dringen de muggen de wo ning niet binnen. Het is niet noodig alles door gaas af te sluiten, indien slechts gezorgd wordt, dat de niet be schermde vensters en deuren vóór het vallen van de schemering gesloten zijn. De openingen van het gaas mogen niet zoo groot zijn dat de muggen er door kunnen binnen komen. Voor goe de doorlating van licht en lucht moeten echter deze openingen zoo groot mo gelijk zijn. Proefondervindelijk is ge bleken, dat gaas waarvan 11 maaswijd ten op 2 centimeter gaan, aan dit doel beantwoordt. Niet 't geheele venster behoeft door gaas beschermd te worden, doch alléén dat gedeelte, hetgeen men voor venti latie wil openlaten. Gewoonlijk worden voor dit doel de zoogenaamde horre tjes gebruikt; meestal sluiten deze aan de kanten niet voldoende aan, in elk geval belemmeren ze niet geheel het binnendringen der muggen, die langs het benedenraam opkruip nde, aan den bovenkant van het benedenraam in de kamer kunnen komen. Op ver schillende wijzen kan dit binnendrin gen meer afdoende verholpen worden, hetwelk eenige modellen in de brochu re aantoonen. Enkele muggen die toch overdag mochten zijn binnengedrongen, kan men het best vangen, door ze tijdens de schemering, als ze langs het raam vliegen, te dooden, of wel ze aan de zoldering vangen, nadat het licht is opgestoken. Voor deze laatste wijze gebruike men een glas, waarin een dot watten, gedrenkt in petroleum. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 13 Mei 1922. 3 typografen, 4 zeilmakers, 1 sigaren maker, 6 kuipers, 2 mandenmakers, 2 timmerlieden 1 koperslager, 1 ketel maker, 2 vuurwerkers, 2 smeden 4 metaaldraaiers, 4 plaatwerkers, 1 voor- slaander, 1 autog. lasscher, 8 bankwer-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2