ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yerschynt Woensdags Zaterdags No. 58 Zaterdag 20 Mei 1922 7e Jaargang DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. GEMEENTERAAD. Vervolg. Aan de orde is de tweede stemming over het voorstel van den heer Net- scher, betreffende de handhaving van de postbestelling op Zondag te Velsen. Dit wordt verworpen met 143 stem men. Vóór Mevr. Kerrebijn en de hee- ren Netscher en Tusenius. De Voorzitter zegt dat nu nog ge sproken kan worden over net ant woord, aan den Post-directeur te geven De heer Vermeulen zou willen ant woorden dat het niet op den weg ligt van den raad medewerking te verlee- nen.-Dat is een zaak, door de regeering heeft uit te maken. De heer Dalmeyer is wei voor af schaffing van de Zondagsbestelling, mits de laatste bestelling op Zaterdag avond wordt uitgevoerd. De heer Davidson weet niet of hij hiertoe kan medewerken, daar het 't begin is van meer inkrimping als be zuinigingsmaatregel. Spr. stelt voor te berichten dat de raad geen medewer king kan verleen<ui. Dit wordt met 125 stemmen ver worpen. Vóór Mevr. Kerrebijn en de heeren Peek, Landeweert, Davidson en Tusenius. De heer Vermeulen stelt voor te be richten dat deze zaak niet bij den raad thuisbehoort. Dit wordt met 13-4 stem men verworpen. Vóór de heeren Die- pendaal, Landeweert, Dunnebier en Vermeulen. De heer Dalméyer stelt voor de ge vraagde medewerking te verleanen, mits de laatste bestelling Zaterdags avonds 9 uur uitga. Dit wordt met 107 stemmen aan genomen. Tegen Mevr. Kerrebijn en de heeren Tusenius, Nètscher, Nijssen, Langendijk, Wardenaar en Vermeulen Goedgekeurd worden de voorstellen tot verleening van machtiging aan de commissie tot ondersteuning van uit getrokken werklieden in de gemeente Velsen, tot terugbetaling van f 60.75 aan den opzichter K. Lanser; tot hef fing en invordering van gelden voor het innemen van een standplaats voor woonwagens; tot verleening van een crediet voor het aanbrengen van her stellingen aan het perceel Uijtendaal- straat 25 te Jan Gijsenvaart; tot grond- overdracht voor verbetering van den hoek Biezenweg en zijtak Biezenweg; tot het verleenen van een crediet voor het maken van een .afscheiding langs het terrein van school G. Een voorstel van den heer Peek om een houten schutting te maken, werd met alleen de stem van den heer Peek vóór verworpen. Bij het voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer L. van Hameien van school D naar school H en als gevolg daarvan overplaatsing van den onder wijzer D. de Wilde van laatstgemelde naar eerstgenoemde school vraagt de heer Netscher een besloten zitting. De Voorzitter schorst de openbare vergadering, die na een klein half uur wordt heropend. De heer Schilling zegt over deze zaak zijn licht te hebben opgestoken. Spr. heeft de overtuiging dat de verhou ding tusschen het hoofd van school D en genoemden onderwijzer het noodig maakt dat ze gescheiden worden. Deze oplossing echter heeft wel gemaakt dat er aan de rechtspositie der onder wijzers getornd wordt. Want het heeft nu het voorkomen dat de onderwijzer voor straf wordt overgeplaatst. En, al is spr. overtuigd dat beide personen fouten hebben gemaakt, hij wijst er op dat het hoofd meermalen irriteerend tegen het onderwijzend personeel is opgetreden. Spr. zegt dat er beschuldigingen te gen den heer van Hameien zijn inge bracht, waarover deze zich niet heeft kunnen verdedigen. Spr. zegt dat dit geen democratisch mensch kan goedvinden cn wil dan ook dat deze bezwaren worden onder zocht, waarbij de heer van Hameien zich kan verdedigen. Dit zal voor spr. voorwaarde zijn om voor de overplaat sing te stemmen. De Voorzitter raadt den heer Schil ling de twee zaken niet aan elkaar te verbinden. De raad zal wel voor een als door den heer Schilling gewild on derzoek zijn; of dit voor den betrokke ne gunstig zal wezen moeten we nog afwachten. De heer Landeweert zegt zich met het door den heer Schilling gesproke ne te kunneh vereenigen. De toestand aan school D was zoo geworden, dat de overplaatsing van den heer van Hame ien beslist noodzakelijk was. Spr. zet de zaak uitvoerig uiteen en zegt dat de schoolopziener met de over plaatsing werkelijk een strafmaatre gel bedoelt, n.l. een waarschuwing. Spr. zegt dat het hoofd der school de bevoegheid bezit een onderwijzer te. plaatsen in een.klas, die hij geschikt voor hem acht. De onderwijzer nam daarmede geen genoegen. Spr. gispt het optreden van den betrokken on derwijzer en zegt dat hij na onderzoek de handelwijze van het hoofd moest billijken. Spr. meent dat de onderwij zer zich heeft te corrigeeren, daar de heele zaak hij de schoolinspectie be kend is. De heer Schilling zegt dat het ten nadeele van den onderwijzer van Ha- melen is, dat deze de schriftelijke klachten van het hoofd niet kende. Dat behoort toch, daarom is aan zijn rechtspositie tekort gedaan. Spr. zou de zaak willen oplossen door een com missie van 3 personen, waarvan twee te benoemen door de betrokken perso nen. De Voorzitter zegt daar niet tegen te zijn, maar dit raakt niet de overplaat sing. De heer Sluiters zegt, dat waar nu blijkt hoe moeilijk het voor de raads leden is om hierin te beslissen, het van het begin af zoo had. moeten zijn dat de klachten van het hoofd en van deri onderwijzer van Hameien bij de Schoolcommissie waren gebracht om uit te zoeken. Het kan best znn dat ook het hoofd een correctie noodig heeft en wat zal het dan zijn voor den on derwijzer de Wilde, wanneer die bij een lastige baas komt? Spr. meent dat het beter is deze zaak nog aan te hou den, om een oplossing te zoeken, dan wordt er ook niet getornd aan de rechtspositie der onderwijzers. De heer Vermeulen drukt er zijn te leurstelling over uit dat de zaak nu zoo geloopen is en gelooft dat de heer Schilling de zaak van dezen onderwij zer meer kwaad dan goed heeft gedaan Als aan de rechtspositie van den on derwijzer is tekort gedaan, heeft deze bij de wet alles om zijn. rechten ge handhaafd te zien. De heer Schilling zegt hierin met den heer Vermeulen nogal te verschillen. De wethouder heeft trouwens reeds ge zegd dat de betrokken onderwijzer een berisping verdiend heeft, dus dat stond al vast. Spr. zegt dat de wet verschil lend wordt uitgelegd en zou van den heer Vermeulen wel eens willen we ten hoe de onderwijzer dan recht kon verkrijgen. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Veiser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. De Voorzitter staat in dezen aan den kant van den heer Schilling, al gelooft hij niet dat het in 't belang van den on derwijzer is. Maar spr. zou de zaak dan in den raad willen houden en een raadscommissie willen benoemen'. Dan is het de belangstelling van den raad voor de verhoudingen aan deze school. Het voorstel tot overplaatsing van de twee onderwijzers wordt met 161 stem aangenomen. Tegen de heer Slui ters. Bij het voorstel tot overplaatsing van de onderwijzeres H. C. Niessen van school C naar school H zegt de heer Schilling dat B. en Win deze zaak volkomen te goedertrouw zijn ge weest. Geen van de onderwijzeressen van school H wenschte overplaatsing en nu meenden B. en W. in 't belang van Mej. Niessen te handelen, omdat zij in Beverwijk woont. Waar Mej. N. de overplaatsing echter niet wenschte en er leerkrachten met minder leerja ren aan school C zijn, is het niet meer dan billijk dat B. (pi W. deze voor dracht 'terugnemen en met een andere komen. Het gaat toch niet aan de on derwijzers zoo maar als steenen te ver leggen. Spr. maakt hiervan een voor stel. De heer Landeweert zou met den heer Schilling kunnen meegaan, indien niet het personeel van school C de ge legenheid voorbij had laten gaan om een andere oplossing te verkrijgen. Er is aan het personeel geschreven, maar we kregen heel geen antwoord. In het belang van Mej. N. hebben we toen de ze oplossing gevonden'. Spr. heeft er heel geen zin in nog eens van voren aan te beginnen. De heer Peek vraagt of de wethou der niet kan informeeren of de betrok ken onderwijzeres met tegenzin aan school H werkzaam is. De heer Landeweert: Ik dank u. Dat staat niet in de wet. Ik doe zoo veel te gen mijn zin. Het voorstel tot overplaatsing van Mej. Niessen wordt met 107 stemmen goedgekeurd. Tegen de heeren Dal meyer, Baarda, Peek, Sluiters, Schil ling, Netscher en Davidson. In behandeling komt het voorstel tot regeling - betreffende de toekenning eener toelage uit de gemeentekas aan de in deze gemeente wonende ouders of verzorgers van leerlingen welke in verband met hunne verdere studiën het onderwijs aan een gymnasium te Haarlem volgen. B. en W. stellen voor bij te dragen f 150 voor belastbare in komen beneden f 1500; f 125 van f 1500—2000; f 100 voor f 2001—2500; f 80 voor f 2501—3000; f 60 voor f 3001—3500; f 40 voor f 35014000; f 25 voor f 4001—5000; f 15 voor f 5001—6000. De heer Tusenius stelt voor te geven f 150 beneden f 1500; f 125 voor f 1500 f 4000; f 100 voor f 5000—f 6000. De heer Netscher is tegen dit voor stel, waarom dan ook niet bijgedragen voor hen, die gaan op de Technische school te Delft. Er zijn menschen, die een grandioos leven leiden en die mak kelijk de gymnasiale opleiding hun ner kinderen kunnen betalen. De heer Schilling zou ieder geval op zichzelf willen onderzoeken. Een per soon met f 5000 inkomen, die vier kin deren een universitaire opleiding geeft, kan het moeilijker hebben dan een met f 4000 met één kind. De heer Vermeulen stelt voor dat de bijdrage ook gegeven kan worden voor kinderen, die op een bijzonderen gym nasium of lyceum gaan. Dit wordt goedgekeurd, De heer Tusenius wijzigt zijn cijfers nog eens, welke daarna worden goed gekeurd. Tegen de heer Diependaal. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot invoering van jaarklassen aan- en uitbreiding van school D, alsmede tij delijke onderbrenging van een klas dier school in een lokaal der Nijver heidsavondschool voor ambachtslie den; tot gebruik van eigen toestellen door turnvereenigingen bij oefening in gemeentelijke gymnastieklokalen; tot vaststelling van pensioengrondslagen. Bij het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, dienst 1922/1923 vraagt de heer Schilling of dit kan. De toestand laat zich niet roos kleurig aanzien, spr. wijst speciaal op IJmuiden en we zijn steeds meer werk loosheid te wachten. De heer Tusenius onderstreept dit en wil nog positiever spreken. Men spreekt al over de doode steden aan de Noordzee en al gelooft spr. dat er nog nel opleving in IJmuiden zal komen, we gaan zeker een paar moeilijke jaren tegemoet. Ook de heer Sluiters spreekt in dezen geest en vraagt of, als 't heter gaat het vermenigvuldigingscijfer niet verlaagd kan worden. De heer Handgraaf zegt dat B. en W. dit voorstel met gerustheid meenen te kunnen doen en dat er ook flink wat bij is voor werkloosheidbestrijding. De heer Vermeulen juicht dit voor stel toe. Overal worden de belastingen verlaagd en het is dan ook noodig, want de laatste jaren hebben we al te veel aan belastingen moeten opbren gen. Een verlaging van 1.90 op 1.80 is toch niet zooveel. Het zal den ingezetenen genoegen doen te zien dat wij ook naar vermindering der uitgaven streven. De Voorzitter zegt dat B. en W. ge komen zijn met dit voorstel met het oog op de stijging van het zuiver inko men. Dit steeg in drie jaren van f 1.236.000 tot f 2.659.000 en f 4.841.000. Het percentage wordt daarna vast gesteld op 1.80. Op het adres van W. Smit te IJmui den om ontheffing van art. 7 der Bouwverordening wordt besloten te berichten dat dit niet tot de bevoegd heid van den raad behoort. Inzake het verzoek van de Ouder commissie voor school H betreffende de totstandkoming van één of meer ge legenheden in de gemeente, waar schoolgaande kinderen onder behoor lijk toezicht kunnen zwemmen, was ook een adres ingekomen der Ouder commissie van school E, waarbij de aandacht gevestigd werd op de Wijker- Pijp- De heer Schilling zegt dat dit veel te ver is. Een zwemgelegenheid in Vel- serbeek is ook onzin, dat worden mod derbaden, voor de Haringhaven voelt spr. echter wel, echter zal men reke ning moeten houden met het getij. Mis schien ware een drijvend bassin te maken. Besloten wordt de Commissie te be richten dat B. en W. in dezen diligent blijven. Tot lid der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting te IJmui den wordt benoemd de heer N. C. Hin aldaar. Benoemd worden de leden der stein- bureaux voor de verkiezing ran leden van de Tweede Kamer, Prov. Statc-n en Gemeenteraad. Besloten wordt een commissie te be noemen tot onderzoek der verhoudin gen tusschen hoofd en personeel van school D te Velseroord. In deze Com missie, waarvan de heeren Lande weert als voorzitter zal optreden, wor den benoemd de heeren Tusenius, Nijssen, Schilling en Vermeulen. De heer Vermeulen maakt bezwaren, hij vindt de commissie niet wettig. De Voorzitter zegt dat de klacht bij den raad is ingekomen, laat de raad dit nu ook onderzoeken. De heer Landeweert zegt meer aan de kant van den heer Vermeulen te staan. De heer Schilling: Ja dat begrijp ik. De heer Vermeulen wil zich dan wel bij d'e beslissing neerlegen. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Baarda vraagt of er geen toe zicht gehouden dient te worden op de gebouwen der vroegere tuchtschool. De Voorziter zegt dezer dagen bericht van den Minister van Justitie te ver wachten over de bestemming. Spr. ver wacht dat de Rijks H. B. S. er in ge vestigd zal worden. De heer Vermeulen herinnert er aan dat hij vroeger al maatregelen vroeg tegen de vrachtauto's, n.l. om daar be paalde wegen voor aan te wijzen, en om de snelheid te beperken. Spr. wijst er op dat deze zwaar be laden wagens voor verschillende per- ceelen te IJmuiden beslist gevaarlijk zdjn en schade kunnen berokkenen. Men legt 's nachts soms te schudden in bed, als deze wagens voorbij hollen. De Voorzitter zegt dat er een rijks wet in de maak is. De vergadering wordt daarop geslo ten. VISSCHERIJ. Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij. In de Donderdag te Scheveningen ge houden algemeene jaarlijksche verga dering van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvissche rij zijn de heeren W. Richter Uitdenbo- gaardt en A. van der Toorn Jzn. als lid van het hoofdbestuur herkozen. Na eenige discussie werd de contri butie van de gewone leden aan de al gemeene kas voor het jaar 1922 be paald op f 7.50 per schip, en de contri butie van de algemeene leden op f 20 per schip. De lijst van arbiters voor de beslech ting van vereenigingsgeschilhui werd ongewijzigd samengesteld. Bij de rondvraag vestigde de heer IJzermans de aandacht op nieuwe ta riefmoeilijkheden in de Vereenigde Staten voor onze haring, waardoor vooral de uitvoer van klein vaatwerk, de z.g. kegs, in hooge mate zal worden bemoeilijkt. De voorzitter zegde toe, dat het hoofdbestuur onmiddellijk alle maat regelen zal nemen om te trachten, dit nieuwe gevaar af te wenden, en zich daartoe in verbinding zal stellen met de Amerikaansche en de Nederland sche autoriteiten. .Dr. H. J. I.ovink, ter vergadering aanwezig, verklaarde zich eveneens gaarne bereid tot het verlee nen van alle mogelijke hulp. De heer L. J. van Gelderen hield eer inleiding over de gerechtelijke behan deling van Nederlandsch-Engelsche kwesties bij de haringvisscherij. De vergadering betuigde haar in stemming met een te treffen regeling te dezer zake, en liet de uitwerking daarvan over aan het hoofdbestuur. 's Middags sprak de lieer F. Liebert, directeur van het Rijksinstituut voor Hydrografisch Visscherijonderzoek, over visscherijzout en het conservee- ren van haring en bokking. De vergadering verzocht aan het hoofdbestuur, zich nog eens tot de re geering te wenden met het verzoek toch vooral verandering te brengen in de gevolgde zoutpolitiek ten opzichte van de visscherij. In het belang van het concurrentievermogen van het Neder landsche haringbedrijf is het, zoo meende men, dringend gewenscht, dat ook in Nederland gebruik zal mogen worden gemaakt van zout, dat snel verpekelt en dat dus beter en gemak kelijker conserveert dan het thans voorgeschrevene, dat voldoen moet aan het standaardmonster. iJMUlDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS MlJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezocde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m regelB f 1.iedere regel meer 20 ctB. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.25, iedere regel meer 25 ets Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau ran dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ots. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met B ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1