IJmuider Öouran OFFICIEEL. PRED IK BEURTEN NED. HERV. KERK. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. CHR. GEREF. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. Zaterdag 20 Mei Tweede blad Burgemeester en wethouders van Velsen, maken bekend, dat in verband met de in ning van de plaatselijke inkomstenbelasting door het Rijk, te beginnen met het dienst jaar 1922/1923 de aanslagbiljetten vermoede lijk pprst laat de belastingplichtigen zullen bereiken, en dat na de uitreiking waar schijnlijk reeds direct enkele termijnen zullen moeten worden betaald. Belanghebbenden wordt aanbevolen hier op te rekenen. Velsen, den 8 Mei 1922. De burgemeester, RIJKENS. de Secretaris, WIJNOLDY DANIËLS. 10 uur: 5 uur: VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. lOuur: Ds. Erdman. 5 uurDs. V. Oostrom Soede. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uur: Dezelfde. Ds. J. B. O. Croes. Dezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Ds. M. Rosbergen, van Uitgeest Ds. G. B. Westenburg, v. Beverwijk. Ds, Wissink, Dezelfde VELSEN. Ds. Eggink. Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Dr. G. A. van den Bergh v. Eysinga EVANGELISATIE. Ds. v. Oostrom Soede te IJmuiden 10 5 uur uur: 10 uur: 5 uur 10 uur: 10 uur 10 uur 5 uur: 10 uur: 10 uur: VAN DEN WACHTTOREN. Beperking van geboorten in Japan. Japan is dichtbevolkt, een der voor naamste redenen, waarom dit land zoo sterk naar het bezit van koloniën heeft gestreefd. Een ingenieur, baron Isjimoto ijvert voor beperking van ge boorten, om de overbevolking tegen te gaan. Hij noemt overbevolking een der voornaamste oorzaken van oorlogen schrijft verwaarloozing der jeugd aan dit kwaad toe. In Japan heeft een echt paar gemiddeld zes kinderen, terwij een dozijn geen uitzondering is. Een Amerikaansche dame mevr. Sanger helpt hem in zijn propaganda voor be perking der geboorten. Wel mag zij db van de regeering niet doen, maar het is haar toegestaan, op de kwade gevol gen der overbevolking te wijzen en het 1 publiek mag dan daaruit zijn en haar conclusies trekken. Zij noemt ook oor 1 logen een gevolg van overbevolking cn wijst op de misere der groote gezinnen Hen, die over de beperking der geboor ten meer willen weten, verwijst ze naar ons land, waar volgens haar de tech niek in dit opzicht het verst gevorderd is. Wij willen op de godsdienstige en ze - delijke bezwaren tegen de kunstmati ge geboorte-beperking hier niet ingaan maar wijzen liever op de fout in boven staande redeneering. De dichtstbevolkte landen der we reld zijn ook de meest beschaafden en welvarenden. België en Nederland staan veel hooger dan de Balkansta ten, waar de bevolking lang niet zoo talrijk is. Onze kinderen hebben niet te klagen over mindere ontwikkeling ver geleken bij de kleine Bulgaren of Ser viërs. Dat dichtstbevolkte staten het gauwst naar het zwaard grijpen, val: ook te betwijfelen. Japan zelve heeft aan den oorlog weinig of geen deel ge nomen, wel landen met een zeer gerin ge bevolking als Australië, Zuid Afri ka, Canada. Bovendien is door het mo derne ruilverkeer dichte bevolking geen kwaad. België kan zeker niet al zijn inwoners voeden, maar het kan al les invoeren, wat het noodig heeft en daarbij zijn industrieele producten uit voeren. De kunstmatige beperking der geboorten wordt niet door de armeren maar door de rijkeren het meest toege past en voorkomt dus ook niet de mi sère van al te groote gezinnen. Meer om het gemak dan om den nood wor den de preventieve middelen gebruikt. Zij leiden tot een nummerieke ver zwaking vooral der middelklasse dei- maatschappij, maar verminderen niet de armoe. De nadeelen komen ons aan merkelijk grooter voor dan de voordee en. Voor wezenlijke overbevolking be hoeft de wereld ook niet te vreezen. Er is nog plaats genoeg voor allen, als men alle bodem in cultuur gaat bren gen en de bevolking vooral rationeeler over de aarde verdeeld dan thans het geval is. Heet chauvinisme en de wetenschap. In de oorlogsjaren waren ook de ver bindingen tusschen de wetenschappe- ijke kringen in de verschillende lan den verbroken. Er waren geleerden, die onderscheidingen van buitenlandsche academies van een vijandig volk te rugstuurden. De Duitsche professoren toonden zich bekrompen nationalis tisch en de oorlogszucht had hun we tenschappelijke alzijdigheid en objecti viteit afbreuk gedaan. Zij waren meer Juitschers dan geleerden. Maar er werd van beide kanten gesmaald op de wetenschap van den vijand. De meeste internationale verbindin gen zijn hersteld. In Londen luistert men weer naar de muziek van Bach en Wagner en in Berlijn voert men weer de tooneelwerken van Shakespeare op. De arbeiders hebben zich internatio naal georganiseerd en komen samen, zonder dat de oude vijandschap hin dert. De handel was er het eerst bij, om te bewijzen, dat het belang samenwer king van allen eischt. Zaken gaan zelfs boven den haat. Te Genua zitten afgevaardigden van de verschil lende volkengroepen, die elkaar bestre den hebben, aan een tafel. Dat feit alleen al maakt Genua belangrijk. Een der grootste geleerden van Duitscland, Prof. Einstein, wiens rela tiviteitstheorie boven de bevatting der leeken gaat, maar die op het gebied der natuurwetenschappen een baanbreker is, als een Darwin was, heeft lezingen in Amerika gehouden en is warm toe gejuicht. Zachtkens aan komt er toch wel eenige verandering in de interna tionale verhoudingen. Maar er zijn nog altijd geleerden, die hun vaderland meer lief hebben dan hun wetenschap. Prof. Einstein heeft ook te Parijs ge sproken. In de Academie van Weten schappen kon hij echter niet optreden, omdat een dertigtal geleerden dezer wetenschappelijke instelling van plan waren tegen hem te betoogen. Kan het kleiner voor zulke mannen? Terecht is gevraagd, of de Franschen zouden weigeren gebruik te maken van een radikaal middel tegen kanker of tuberculose, indien het een Duitscher gelukté, dit te vinden. Nog kleiner is dit gedrag, omdat Prof Einstein een der Duitsche geleerden is geweest, die vrij bleef van de oorlogs psychose en niet alleen Duitscher maar ook mensch is. Wij zijn zeker, dat dezt Fransche geleerden zelf na eenige ja ren zullen inzien, hoe kinderachtig zij hebben gehandeld. De tijd geneest vele wonden en doet allerlei vijandschap en vooroordeel ook verslijten. -De oorlog heeft niet alleen economisch maar ook geestelijk slechte gevolgen gehad, die hun tijd moeten hebben. Einstein, die zich verdiept in kosmische vragen, zal zich van het kleine gedoe zijner Fran sche collega's even weinig aantrekken als van het steken van een lastige, boo ze vlieg. De grootheid van een groot man blijkt ook uit de wijze, waarop hij de kleinheid der kleinen verdraagt. NATUUK WANDELINGEN. II. Da Velser Bosschen. Ons uitgangspunt is IJmuiden via Velseroord in wier onmiddellijken om trek voorloopig geen stil natuurgenot te smaken valt wegens den voortdu renden onrust der sluiswerken en die van de stichting der Hoogovens. Zuid waarts ligt ons doel. Den Spoorweg overstekende ont waart ons oog spoedig het groen van de bosschen van „Velserbeek" of we wat er na de gedeeltelijke slooping daarvan nog is overgebleven. We ko men spoedig aan het oude dorp Velsen de hoofdplaats van de sedert de ka naalgraving zich zoozeer uitgebreid hebbende gemeente Velsen. Het com plex van het oude dorp is niettegen staande al de beweging rondom, het zelfde gebleven zooals het voor meer dan honderd jaren geleden was. Zijn kerk met den ouden Romaanschen to ren waarin zich nog het beeld van- den H. Engelmundus bevindt, herinnert aan 'een lang en grijs verleden, aan den tijd dat de eerste predikers van het Christendom in deze lage landen hun roeping vervulden. Lang is Velsen met de aanliggende landgoederen en zijn eenvoudig dorp het type geweest an een oude Heerlijkheid. Die Heer lijkheid omvatte Velsen en Santpoort met al hunne landerijen, bosschen en duinen. In laatstgenoemde, de be schermers tegen de baren der zee, heerschte inzonderheid het konijn als schadelijk gedierte en het was dikwijls met de grootste moeite dat de Land- heeren zich van hun taak konden kwij ten om dit allen plantengroei vernie lend knaagdier gedeeltelijk in toom te ïouden. Het nog zoo prachtige „Velser beek" met zijn zwaar geboomte, eiken kreupelhout, bloemen, hertenkamp en vijvers, werd doorsneden door de En- gelmundusbeek die haar oorsprong in het duin had, doch door de Kanaalgra- ving werd verstoord en opgedroogd. Haar glashelder water vloeide oudtijds langs de Velser kerk en ontlastte zich in het Wijkermeer. Wij gaan te Velsen het Kerkhof over en kiezen den weg die aan de rechter zijde langs „Velserbeek" en ter linker zijde langs de achterzijde der buiten plaatsen „Meervliet", „Waterland" en ,Beeckensteijn". Deze weg wordt Driehuizerkerkweg genoemd. Reeds vanaf Velsen loopen of fietsen wij hier onder het lommer van het groene dak der reuzen boomen, inzonderheid van eenige langs den weg staande eiken die door de dikte hun ner stammen er op wijzen dat zij eeni ge eeuwen oud zijn. Hoewel „Velserbeek" door de tegen woordige eigenaars geducht van boo men geplunderd is, toch is deze plaats aan het front langs den Driehuizer kerkweg nog vrijwel ongerept geble ven. Het wemelt er nog van vroeg bloeiende boomen en heesters, zingen de nachtegalen en groote vluchten blauwe boschduiven, die er hun ver blijf houden. Om dezen tijd in de Meimaand ziet men hetzij langs den weg, aan den zoom of in de bosschen, de sneeuwwit te bloemen van het Look zonder Look en het Fluitkrnid, afgewisseld door het schitterend rose der Koekoeks bloem, de Alliums of wilde Uien, die weder witbloeiende zijn en ook het Drieblad. Deze bovengenoemde vor men in de lage bosschen van eiken, wilgen, esschen, iepen, elzen, berken en abeelen, hoofdzakelijk daaronder den plantengroei. Om een mooie rus tige wandeling te hebben wijken we ter linkerzijde van den hoofdweg af, om niet gestoord, te worden door het getoeter van auto's en dergelijke wan klanken in de natuur en slaan de Doodlaan in, een heerlijke beschaduw de ouderwetsche zandweg. Heggen van Meidoorns, bloeiende Vogelkers alom ter weerszijden, de boerderij „Lievendaal" links, onder hoog geboomte gelegen, herinnert aan een Geldersche omgeving. Wij bevin den ons op deze lanen op en te midden der eigendommen van Jhr. Boreel van Hogelanden en tevens op de grenzen der landgoederen „Waterland" en Beeckestein". Weldra zullen ook de Syringen en Sneeuwballen bloeien. Op gemelde landgoederen vindt men daar van ook eenige in het wild groeiend Einde April en eenigen tijd in Mei schieten de Morilje's uit den grond op en worden gezocht om evenals de Champignons bij vleeschprijzen en ra goüts gegeten te worden. Zij vertoonen zich als kleine sponzen en zijn al naar den bodem waarop ze groeien ge kleurd, vanaf blauwgrijs tot donker en lichtbruin toe. Hoe natter de weêrstoe stand is, hoe meer Morilje's. Onder de vroege boomen en struiken bekleeden de Kastanjes, Elzen, Vlierboomen, Pru nus en de hier zoo veelvuldig groeien de Eschdoorns een eerste plaats. Op het landgoed „Beeckesteijn" houden de blauwe reigers sinds jaren in groote getale hun verblijf en nestelen er in de hoogste boomtakken. Verleden jaar is het ooievaarsnest op „Waterland" ook weer door de lang beenige bewoners betrokken geworden In de bosschen van deze omgeving treft men ook de groene Specht aan die den aandacht trekt door het hame rend getik met zijn snavel tegen de boomstammen. De zwart en wit geteekende Ekster wordt vrij zeldzaam aangetroffen trouwens voor het jachtveld is ze we gens het stelen van eieren en jonge kuikens van fazanten en andere vo gels vrij schadelijk. De Velser landgoe deren en de daartegenoverliggende „Meerweiden" waren vroeger rijk aan wild, vooral hazen. Door verschillende oorzaken is de wildstand echter zeer achteruitgegaan en bepaalt zich het wild hoofdzakelijk tot fazanten en wilde eenden; terwijl de konijnen hier nagenoeg zijn uitgeroeid. De hazen zijn minder geworden. Als we nu de Doodlaan die hare zeer mooi begroeide en rustige zijwegen naar links en rechts heeft, volgen tot de Kapel", heeft men rechts het Hel lepad of Heiletje dat zich door het bosch slingert en tegenover den Zee weg bij het gehucht Driehuizen uit komt. Dat de „Kapel" een oud gebouw is, uit den tijd der middeleeuwen overge bleven, toonen de spitsboogvensters; waarschijnlijk heeft het bij het oude slot „Beeckesteijn" gehoord, waarover later. Hier in de omgeving van het Helle pad groeit de Bremstruik in 't wild en vroolijkt het anders nog vrij achterlij ke eikenbosch, met hare heldergele bloemen op. Het Engelsche Konings geslacht voerde in vroegere tijden de Bremstruik in zijn wapen en noemde zich daarnaar „de Plantagenets De Bremstruik, de wilde Hulst en de Geiistruik waarover wij bij de duin planten zullen spreken, groeien alleen op de hooggelegen en diluviale gron den. Hier op en achter „Beeckesteijn" vin den wij reeds de nu bloeiende Braam struik en op de boschhellingen de lie ve kleine Witte Convolvulus en het driekleurige Boschviooltje in geheele velden bijeen. Op Driehuizen aangekomen ontwa ren wij de eerste tuinen waarop de Aardbeziën worden gekweekt. Zeer jammer dat er in den afgeloopen win ter zooveel van dit gewas door den strengen vorst geheel vernietigd is, tot groote schade der kweekers. Men ziet daar thans nog op de bollenkweeke- rijen de Late Tulpen bloeien, de zooge naamde Garwintulpen of Éenkleuren die volgend in bloei op de Enkele en Dubbele Vroege Tulpen, tegenwoordig zeer in trek zijn. Wij vertrouwen dat nu de meeste koude en nachtvorsten zullen voorbij zijn want het rijk der Drie gestrenge iieeren is uit. Volgens een oud Volks geloof en waar veel waars in is, zijn de 11, 12, 13 van Meimaand kritieke da- en. Dan kunnen plotseling nachtvorst en koude invallen en de jonge bloe sems der vruchtboomen vernielen. Op die dagen zegt men, regeeren de drie IJsheiligen. Ze zijn volgens den Roomsch Katholieke Kalender: de H. Mamertus, Pancratius en Bonifacius. Een volgende wandeling maken wij kennis met meerdere eigenaardige planten en gewassen die in Kennemer land tieren. S. Chr. L. P. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Van een klein, ziekelijk wichtje, is het thans, dank zij de energieke lei ding van Henri Pielage, opgegroeid tot een gezonde, bloeiende maagd, het Lïmuidens a Capella koor. Was het le dental in dien tijd van inzinking ge daald tot 12 leden, thans is het voort durende rijzende en telt het koor mo menteel reeds bijna 80 leden. Zondag 28 Mei komt het koor te Am sterdam uit in de le afdeeling voor Ge mengde Koren. Naar dit concours heeft het bestuur een boottocht georgani seerd. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie voorko mende in dit nummer. Wij wenschen onzen plaatsgenooten en hun leider veel succes. Wij ontvingen het eerste nummer van Om 't Recht, orgaan voor de Chris- telijk-Sociale partij in Noord-Holland onder redactie van G. Voet, Mr. H. F. v Meer en J. du Bois. Het eerste, nummer van dit Maand blad, waarvan de administratie geves tigd is bij H. Boer, Westzaanstraat 19 Amsterdam, bevat eenige pittig ge schreven artikelen, waarvan wij voor al aanstippen „Levenskracht" door v M. Voorts „Een woord van inleiding' door G. V., „Zie uw Koning" door K., en „Van onderen op" door J. d. B. Bij het opzetten der laadboomen geraakte de tweede stuurman van het in de sluis alhier liggend stoomschip „Zuid-Holland" met zijn linkerhand tusschen een blok bekneld, waardoor hem twee vingers werden afgeknepen. De heer G. van den Rijksstraat weg deed aangifte dat een ruit van zijn woning door het inwerpen van een steen werd vernield. De dader was een iongen, die naar andere kinderen zei- Namens de firma Wed. S. I. Groen werd door H. v. d. B. aangifte gedaan van de vermissing van 400 A 500 mand jes, die geladen waren op een wagen labij de haringlosplaats aan de Vis- schershaven. De Kerkvoogdij der Ned. ïlerv. Gemeente alhier had over het le kwar taal een tekort van f 400. Een bijzonde re collecte hiervoor bracht f 210 op, terwijl van een gemeentelid f 200 in kwam, zoodat het tekort daarmede was gedekt. VELSEROORD. Door de Velser Dam- en Schaak club worden binnenkort 2 medailles uitgeloofd, een voor schakers en een voor dammers. Mededingers kunnen zich iederen Donderdagavond opgeven in Flora te Velseroord. De heer van Dartelen, bekend dammer te Haarlem, hoopt binnenkort een simultaan te ge ven voor dammers in de gemeente Vel sen. Zij, die zich daarvoor willen opgeven, kunnen dit vanaf heden doen. De heer J. P. Holl is heden, Zater dag, 40 jaar in dienst bij de Ned. Lak en Vernisfabriek der firma H. F. Kort hals en Co. alhier. Toen de fabriek indertijd van Am sterdam naar hier werd overgeplaatst, kwam de heer Holl mede en hij ver richt nog steeds met lust en ijver zijn werk. VELSEN. Bij de N.V. Melkinrichting Velsen wil men de loonen verlagen en het aan tal vacantiedagen verminderen. Wij vernemen dat de afd. van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders zich hiertegen krachtig zal verzetten. Geen nieuws.. Haarlems Dagblad kwam deze week met een bericht over de nieuwe stoom- pont. Dit bericht luide als volgt: Er zijn plannen in voorbereiding voor de aanschaffing van een derde pont. (Dat wisten we al lang). Ter bevoegder plaatse deelde men ons mede dat er op de Staatsbegroo- ting voor 1922 en 1923 gelden voor bo vengenoemd doel zijn uitgetrokken, (al weer oud nieuws, want sinds de Staatabegrooting verscheen weten we dat er voor dit jaar f 75000 werd uitge trokken). De bedoeling is om een vrijvarende pont te nemen. (Ook bekend, want twee vaste ponten hebben we al en een der de zal men zeker niet wenschen). De laatste zin van het berichtdat al aardig aan den journalistieken kom kommertijd doet denken, vinden wij nog het meest interessant. Er stond n.l. dat men zoo mogelijk zal trachten nog dit jaar de nieuwe pont aan te beste den. Dat is zoo echt de Haagsche gang van zaken. Bij de toelichting tot de volgende Staatsbegrooting zal de Mi nister dan wel meedeelen, dat aange zien er van de f 75000 voor 1922 nog niets is verwerkt, voor 1923 geen gel den behoeven te worden uitgetrokken. Vanwege de bezuiniging. VISSCHERIJ. De Scheveningsche VIsschershaven. Bezwaren der Eerste Kamer. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvulling en verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegroo ting 1922, hadden vele leden tegen dit wetsontwerp bezwaar. Zij meenden, dat van de haven van Scheveningen nooit iets goeds was te maken, of het moest zijn ten koste van zeer hooge bedragen ten einde de haven om te scheppen in een van den aard van IJmuiden of Hoek van Holland. Aan een zoodanige derde haven bestond evenwel langs onze kust geen behoefte In de memorie van toelichtng wordt als één der redenen, waarom het zoo bezwaarlijk is den haventoegang op de bij de wet bepaalde diepte te houden, opgegeven de geringe capaciteiten van het baggermateriaal. Men meende, dat door versterking van die capaciteit en doelmatige keuze der werktuigen nog wel iets ware te bereiken. Het voor deel, dat men hoopt te verkrijgen door het bouwen van nieuwe hoofden om de bestaande heen, n.l. dat het dan ge makkelijker zal vallen de wettelijke U1|J xAtvvA-i U.11VXOX v niuuoioii V- -L den, met den steen een meisje had wil-j diepte te handhaven, achtte men voor len treffen. een bedrag van 3V2 millioen te duur ge- i kocht. Iets anders ware het wellicht Door de politie werd aangehou-1 als het Departement van Oorlog had den R. B. V. de W., zonder bekende ver- j kunnen goedvinden, dat een grootere blijfplaats, die gelijkenis vertoonde blijvende diepte in den haventoegang met een voor rijwieldiefstal gesigna-zou worden geschapen. Toch zou bij leerd persoon. De rijwielhandelaar Z.vele leden ook dan nog twijfel blijven herkende in hem den dader echter niet,' bestaan, of een uitgaaf van 3x/2 millioen waarom de man weer op vrije voetenonder de bestaande omstandigheden werd gesteld. voor dit doel verdedigbaar was.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5