f 3697.— SCHEEPVAART. Niet alleen door de Nederland- sche trawlerreeders wordt geklaagd over het aanvoeren van visch door Duitsche stoomtrawlers te IJmuiden, doch ook de Vereeniging van Duitsche kleinhandelaren in versche zeevisch voert een sterke actie om den visch- uitvoer en den verkoop der vangsten van Duitsche trawlers in het buitenland te doen verbieden. Men meent, dat sommige Duitsche reederijen het te bont maken, waardoor de eigen markten van voldoende aan voeren verstoken blijven. Eene verga dering van marktbesturen kwam tot dezelfde slotsom en doet nu bij de be trokken autoriteiten stappen om eene bepaling in het leven te roepen, volgens welke de met Duitsche kolen varende trawlers gehouden zijn uitsluitend in eigen havens te markten. Msb. Op de vragen van den heer A. P. Staalman betreffende het verleenen van steun aan de Noordzeeharingvis- scherij heeft Minister Van IJselsteijn geantwoord: In verband met de om standigheid, dat de vooruitzichten voor den afzet van haring voor het oogen- blik zeer ongunstig zijn, schijnt het on geraden vooralsnog het uitvaren van schepen ter Noorzeeharingvisscherij door het verstrekken van toeslagen van Regeeringswege kunstmatig in de hand te werken. Op grond hiervan meent de Minister nog geen gevolg te moeten geven aan zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van 4 April j.l. te kennen gege ven voornemen om, voor het geval zulk een steun alsnog wenschelijk bleek, hierover in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Financiën. Op de vraag van den heer Snoeck Henkemans betreffende de keuze van den Maandag als dag voor de stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, mede ten gerieve van de visschers der kustplaatsen, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken, geantwoord: Om verschillende redenen is het niet wel doenlijk, den Maandag als dag der stemming aan te wijzen. Vrachtverlaging naar het buitenland. Teneinne tegemoet te komen aan de vele klachten over te hooge vrachten voor den export van visch naar het buitenland, heb ben de NederlandscheSpoorwegen de vracht prijzen naar de grensovergangen aanmer kelijk verlaagd. Werd de extra-heffing ad 25 °/0 waarmede de oorspronkelijke vracht prijzen destijds werden verhoogd, vana 1 Mei j.l. voor zendingen IJl- en vrachtgoed visch naar het Buitenland weder ingetrokken, bovendien zijn die gereduceerde vracht ten van 15 Mei j.l. af bij wijze van proe voor den tijd van drie maanden nogmaals met 20% verlaagd. Dat deze verlaging heel wat beteekent voor verzenders per spoor, moge uit onder staande vergelijking blijken Vracht per 5000 Kg. als ijlgoed tot Vóór 1 Mei j.l. N4 1B Mei j.l Roozendaal grens f 78.60 f51.70 Eijsden grens f116.10 f75.70 Groesbeek grens f 79.50 f 52.50 Zevenaar grens f 78.60 f51.70 Oldenzaal grens f 98.25 f64.50 Vracht per 100 Kg. als ijlstukgoed tot: Vóór i Mei j.l. Na 15 Mn j.l Roozendaal grens f2.19 f 1.39 Eijsden grens f2.99 f 1.94 Groesbeek grens f2.14 fl.39 Zevenaar grens f2.19 fl.39 Oldenzaal grens f2.59 fl.69 Baarle Nassau gr. f 2.29 fl.49 In deze bedragen zijn de stationskosten enz. begrepen. Dergelijke tariefverlaging geldt eveneens voor vrachtgoed en voor zendingen naar Amsterdam, Rotterdam, Hoek van Holland, die voor uitvoer over zee bestemd zijn, wat blijken moet uit den vrachtbrief. Gedurende de week van 11 Mei t./ni. 17 Mei 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 51 Hollandsche, 20 Duitsche stoomtrawlers, 49 Zeilloggers, 2 Motorloggers, 1 Stoom- logger 3 Stoombeugers, 6 Sloepen, 2 Deen- sche-Motor-Kotters, en 15 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 865.tot f 3042. Duitsche Stoomtrawlers ft f 943.— ft Zeilloggers M f 71.— ft f 828.— Motorloggers ft f 189.— ft f 477.— Stoomloggers 1t f ft f 887.— Stoombeugers ft f1369.— tt f 1999.— Sloepen tt f 1041.— ft f2160.— Deensche Motorkotters ft f 597.— n f 698.— terwijl de Kustvisschers totaal f 3108 besomden. De aanvoer bestond uit 599475 K. O. trawlvisch en 40412 K.G. beugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 168.901,11. De loonen bij de Haringvisscherij. Het Hoofdbestuur van den Chr. Zee- liedenbond schrijft als volgt: Begin dezes jaars vroegen wij aan de Reedersvereenigingen het loon der jNoordzeevisschers te bepalen op f 12.- per week, plus 1 °/o der besomming, zoolang dit meer is dan het loon uit vroeger jaren, zijnde 2% pCt. der be somming. Een garantieloon werd gevraagd om de gezinnen te steunen, als de man naar zee is; een percentage, omdat de reeders van ooraeel zijn, dat dit ge- wenscht is om den prikkel levendig te houden. Het gevraagde garantieloon kon in circa 2d weken seizoenarbeid schom melen tusschen f 300 en ruim f 400 per matroos. Van Reederszijde werd telkens be weerd, dat dit heel weinig is, doch dat het bedrijf zelfs dit lage loon niet dra gen kon. Ten slotte voeren eenige schepen uit op f 12 en 1 pCt.; zegden Vlaardigen en en Maassluis f 15 per week garantie loon toe en bleven Scheveningen en Katwijk op f 12 staan/ terwijl het aan de welwillendheid der reeders werd overgelaten om de f 12 elke week uit te betalen aan de gezinnen of aan 't- ein de der teelt te verrekenen. Van Regeeringszijde werd ons eenige malen officieus medegedeeld, dat de Regeering, op grond van de besprekin gen in de Tweede Kamer, waar woord voerders van alle partijen op steun voor de visscherij, met handhaving van het bovengenoemde garantieloon aan drongen, wel bereid was hulp te bie den, indien zulks door werkgevers en werknemers gezamenlijk gevraagd werd. De meerderheid in de Reedersver eenigingen heeft echter tot heden per tinent geweigerd gezamenlijk met onze vakorganisatie aan de Regeering een dergelijk verzoek te doen; hoewel men weet, dat verdere bedrijfssteun (boven de bankgarantie van f 650.000) niet te verwachten is, terwijl met zekerheid valt te zegen, dat de vraag om een be scheiden toeslag op het loon in zeer gunstige overweging zou worden geno men. Nu dit verzoek alleen van onze zijde komt, kan de Regeering er begrijpelij kerwijze niet op ingaan, want het zou den indruk maken, dat zij in een loon- conflict ingreep. Onder deze omstandigheden en in het vaste vertrouwen, dat de Regeering die veel voor de werklooze visschers deed, hen ook thans niet aam hun lot zal overlaten, heeft het hoofdbestuur geadviseerd om aan te monsteren op het door Vlaardingen en Maassluis aangeboden garantieloon van f 15 per week. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door de directie van het Hoogoven- bedrijf in gisteren aanbesteed het bouwen van twee dubbele opzichterswoningen. Ingekomen waren de volgende biljeiten K. van 't Veer, Assendelft, f 41658; P. J. H. Sliphorst, Haarlem, f 39600; J. P. Schelvis, Beverwijk, f40497; A. G. Höfle, Amsterdam, f 39500 C. N. Blok, Velseroord, f 38760 D. Kiljan en H. Koek, Amsterdam, f 34500N. V. Kennemerland, Velseroord, f34377; C. J. Gagel en J. Rensenbrink, Haarlem, f36500; L. Brand, Beverwijk, f35180; H. J. Morren, Obberink en A. P. Boeree, IJmuiden, f34980 J. Hart, Beverwijk, f35000; A. J. Janssen en G. Krom, Sant poort, 37979 M. v. d. Oever, 's-Gravenhage, f 36026 J. R. Bruin, Beverwijk, f 33400 F. de Vilder en Zn., Velseroord, 33900N.V. De Gebroeders, Beverwijk, f 29000; N.V. van Ommeren en Ketelaar's Aannemers. Bedrijf Haarlem, f 29000. Gunning aangehouden. Het bouwen van 46 arbeiderswonin gen voor het Hoogovenbedrijf is opge dragen aan de laagste inschrijver, de N.V. van Ommeren en Ketelaar's Aannemers bedrijf te Haarlem voor f 155000. Ernstig ongeval. De Dinsdag van hier naar de visscherij vertrokken stoomtrawler Zeehond IJ. M. 70 van Mij. De Marezaten kreeg Woensdag op zee een ernstig ongeval. In de machinekamer sprong een vlampijp, waardoor de stoker ernstige brandwonden aan hoofd, armen en beenen bekwam en de machinist aan gelaat en armen. De man nen werden zoo goed mogelijk verbonden en dadelijk keerde men terug. Men was echter reeds op 200 mijl afstand en men kon niet snel meer varen. Eerst Vrijdag middag kwam men hier aan. De stoker, een Katwijker, die er 't ernstigst aan toe was, is dadelijk per auto naar een Ziekenhuis in Haarlem gebacht, de machinist, de Jong genaamd, werd per auto naar zijn woning in de Trompstraat te Velseroord vervoerd. SANTPOORT. Voor het Haarlemsche Kantonge recht werd deze week tegen J. K. alhier f 1000 boete of 20 dagen hechtenis ge- eischt wegens overtreding der Huur- commissiewet. Zooals wij reeds in ons Woens dag-nummer mededeelden, is Dinsdag j.l. de concertzaal „Zomerlust" offici eel geopend. De belangstelling voor de ze opening was ontzettend groot, zoo groot zelfs, dat de ruime zaal te klein bleek alle belangstellenden te bevatten. Ten einde deze opening Dinsdag j.l. te kunnen doen plaats hebben, was er de laatste dagen door timmerman, schilder enz. hard gewerkt. Niettegen staande dezen lijver was het gebouw nog lang niet gereed, maar was men toch zoo ver gevorderd, dat de genoo- cligden ontvangen konden worden. Een ieder was bij het betreden van de zaal een en al bewondering, wat ook geen wonder was: Wij, die ons tot nu toe steeds met zulke kleine, lage zalen te vreden moeten stellen, zien ons thans in het bezit gesteld van een ruime, flinke zaal, plaats biedend aan onge veer 375 personen. In deze zaal is een flink tooneel, ook al iets, waaraan hier terdege behoefte was. Boven den in gang is een brandvrije ruimte gemaakt waarin de operateur met zijn bioscope een plaatsje kan vinden. In één der zij muren zijn vier groote nooddeuren ge maakt, waarvan, naar wij hopen, nim mer gebruik zal behoeven te worlen gemaakt. Gaan wij na deze korte beschrijving thans tot de eigenlijke opening over. Hoewel de opening bepaald was op half acht, liep het al aardig naar half ne gen, toen de bekende tooneelspeler en film-artist, onze plaatsgenoot de heer Jan van Dommelen, het woord nam en daarmee de zaal officieel opende. „Mij is", aldus de heer van Dommelen, „de vereerende taak opgedragen deze concertzaal te openen. Verwacht van mij echter geen rede, zooals die in de Staten-Generaal worden gehouden. Wie zulks wel verwacht had, zal ik moeten teleurstellen. Wat ik te zeggen heb, kan in een paar woorden geschie den. Ik wilde dan zeggen, dat ik re spect heb voor hem, aan wiens initia tief het te danken is, dat een plaatsje, als het onze inhet bezit is gekomen van een concertzaal van deze afmetingen. Als ik de vele verzuchtingen naga, die hierover reeds geslaakt zijn, dan ge loof ik, dat ik niet te veel zeg, wanneer ik beweer, dat er op ons dorp aan een dergelijke zaal een groote behoefte be stond. Thans echter vraag ik namens hem, die het initiatief tot dezen bouw nam: „Stelt hem niet teleur, maakt zijn verwachtingen niet beschaamd!" (applaus) Het spijt den heer Böhm, dat hij he denavond niet alle plaatselijke ver- eenigingen heeft kunnen uitnoodigen. Ik ben er echter van overtuigd, dat men hem dit gaarne vergeven wil, als men den korten tijd van voorbereiding- in aanmerking neemt. De vereenigingen, welke hier heden avond zullen optreden, zijn u, op één uitzondering na, voldoende bekend Ik zal dan ook niet over haar uitwij den. Voor die ééne vereeniging (be doeld werd het symphonie-orkest) wil ik echter een uitzondering maken. Waar het nog slechts een wichtje is van slechts eenige weken oud, roept het Uwe toegevendheid in, die haar, daar ben ik van overtuigd wel geschon ken zal worden. Dan brengt spr. hulde aan hen, die hier hun beste krachten gegeven heb ben, nl. de heeren de Vries (architect) en Hamers (uitvoerder), om dan den heer Böhm op het tooneel te roepen. Onder donderend applaus voldoet deze aan het verzoek en wordt hierna op recht hartelijke, amicale wijze door den heer Van Dommelen toegesproken. Dat de aanwezigen het met den heer Van Dommelen eens waren, bewees hun langdurig applaus. Volgend spreker is „Vox Humana's voorz., die den heer Böhm dank zegt voor de stichting van een dergelijk ge bouw. Thans zal „Vox Humana" niet meer genoodzaakt zijn haar concerten buiten de gemeente te geven. Het kinder- en operettekoor „Kinder vreugd", was, zooals de voorzitter van dit koor, de heer G. Frankfort zeide, als blijk van vreugde met een kleine deputatie aanwezig. Ook voor het kin derkoor bleek de zaal van de Wey- man steeds te klein. Als kleine hulde uit kleine kinderhanden bood het dochtertje van den voorzitter een bloe menmand aan. Hierna neemt de heer Böhm het woord. „Het is," zoo zeide hij, „heden voor mij natuurlijk een dag van groote vreugde. Van harte hoop ik, dat alle goeds, dat mij hedenavond is toege- wenscht, in vervulling zal komen. Het tooneel was zoo langzamerhand in een bloementuin herschapen. Wij ontdekten bloemstukken van de too- neelver. „Varia", de Middenstands-af- deeling Santpoort, het symphonie-or kest „Caecilia", de Ver. Koninginne dag, „Vox Humana", de Ver. van Café houders en van talrijke particulieren. Na deze openingsplechtigheid is het „Soli Deo Gloria", onder Sam. Vles- sing, dat het eerst de zaal in gebruik neemt. Dat de muziek van dit korps van goede kwaliteit was, behoeven we zeker niet te vermelden. Daar staat èn de naam van het korps èn die van den directeur hoog voor. Het fanlare-korps „Wilhelmina", di recteur de heer Reinier v. 't Hof is de tweede vereeniging, welke het podium beklimt. Het bleek ons, dat dit korps, sinds we het voor het laatst hoorden, goede vorderingen had gemaakt. De derde vereeniging is „Vox Huma na". Deze vereeniging, waarvan de di recteur Nico Hogewerf afwezig was en daarom onder leiding van den heer N. J. Arisz stond, heeft op ons een uitste kenden indruk gemaakt. En niet alleen op ons, maar we durven gerust zeggen op alle aanwezigen. Het beste bewijs daarvoor is wel, dat er doodsche stilte heerschte in de zaal. Nu had „Vox Hu mana" ook een nummertje uitgezocht, dat wel inslaan moest. „Wiegeliedje" van Möhr is een eenvoudig, doch zeer melodieus liedje, dat door een ieder begrepen kan worden. Dat dit ook wer kelijk het geval was, bewees het donde rend applaus, dat den zangers(essen) ten deel viel. Eenzelfde aandachtig gehoor vond ook de heer N. J. Arisz, onze plaatsge noot, die de aanwezigen vergastte op het mooie „De Prins van de Zee" van Arn. Spoel. Arisz is zeer zeker een be gaafd zanger, wiens mooi bariton-ge luid de bewondering der aanwezigen had. Gaarne zullen we hem in deze zaal nog meerdere malen zien optre den. Hij werd op verdienstelijke wijze begeleid door Mej. Visser. Na de pauze trad het nog slechts korten tijd bestaande symphonie-or kest „Caecilia", directeur de heer A. Pusch, voor het voetlicht. De heer Van Dommelen had voor dit orkest de cle mentie der aanwezigen ingeroepen, edoch, het bleek ons al spoedig, dat dit niet noodig was geweest. Op zeer ver dienstelijke wijze bracht het „Abschied der Gladiatoren" van H. L. Blanken burg, „Humoreske" van A. Drörak en „Susser Traum" van E. Brunner ten gehoore. Waar dergelijke muziek nog nimmer op Santpoort gehoord was, is het te begrijpen, dat het publiek ten zeerste in extase was. Het laatst trad de tooneelvereeniging „Varia" op. Deze had voor dezen avond gekozen de komische scène in één be drijf: „Een soldatenstreek", een num mer juist geschikt voor een gelegen heid als deze. Het werd verdienstelijk gespeeld en het succes was dan ook groot. De bioscoop-voorstelling, die nu nog op het programma stond, kon door om standigheden, buiten den wil der orga nisatoren, niet doorgaan. Het bal, dat onder leiding van den heer Bongerts stond, kon daardoor hl vroegtijdig be ginnen. Tot ver na middernacht hield dit velen nog bijeen. Voor de Haarlemsche rechtbank moest zich verantwoorden de loopknecht K. V., die ten nadeele van zijn patroon P. R. te Santpoort f 200 verduisterd had. Het bleek dat hij door den kruideniersbediende H. W. was overgehaald om zich met het gele uit de voeten te maken. Hij had toegestemd en samen waren zij naar Duitschland ge trokken. Thans bewandelt hij weer het goede pad, is bij R. in dienst teruggekomen en betaalt wekelijks een bedrag van f 5 tot derving van zijn schuld. De officier wenschte beklaagde op dezen weg voort te helpen en eischte een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder voorwaarde dat bekl. zal voortgaan met de terugbetaling van het gestolen bedrag en zich onthouden zal van het gebruik van sterken drank. DRIEHUIS. De heer J.-A. Böhm en echtgenoote alhier hopen Dinsdag 30 Mei hun gouden huwelijksfeest te vieren. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: C. BeetsBier d., H. Anker-de Vriesd., J. Slootmans-Lauwers d., W. Dijkhuizen—Overduin d., A. Sintenie Rutte d., A. van LeeuwenAffourtit z., A. van Kooten-Broos d ,C. J. Dam-Elsnerus z., J. C. de Weers—Gerrits z, Th. H. J. Veld huisKuijl d. Ondertrouwd: P. Bruinink en A. Kramer, D. J. Tack en E A. Kramp, A. Marijnisse en Th. E. de Leeuw, K. Dekker en G. Vastenhouw, M. van Dijk en C. M. Mellema. Gehuwd: J. H. J. Boon en J. Hooggreef S. Smit en A. E. Havet, W. J Molenaar en C. A. Nijman, Th. Wolterman en G. Knegt, R. Smit en M. H. Lips, J. Bier en J. Plug- boer, Ph. ten Napel en A. Kramer, W. C. Spiers en M. Noordzij, R. C. Visser en M. Gouda, Ch. G. Zwaaneveld en C. J. B. Raaman, S. Boon en D. Blom. Overleden: A. C. Bart, 2 jaar. Velsen. Aangekomen 15 Mei: Ard- gryfe, st., Sivansea, steenkolen, Papier fabriek; Vertrokken: 12 Mei: Madame Dorette st„ Newcastle, ledig; ElbingVIII, st., Rotterdam, id.; 16 Mei: Ardgryfe, st., Newcastle, id. IJ m u i d e n. De volgende Ned. Stoom schepen worden de volgende week alhier verwacht Hector van de Midd. Zee. Juno van de Midd. Zee. Ares van Valparaiso. Iris van Valencia. Theseus van Portugal. Texelstroom van Hamburg. Orestes van Antwerpen. Oranje-Nassau van W. Indië. Rondo van Java. Diana van W. Indië. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. O e b o r e nGuurtje, dr. van Pieter Wijker en Cornelia Zwart. GetrouwdWouter Wijker, 26 jaar en Wilhelmina de Groot, 23 jaar. Staatspartij voor Volkswelvaart. De Staatspartij voor Volkswelvaart heeft thans de volgende beginselver klaring bekend gemaakt: 1. De nationale eenheid moet in overeenstemming met hare historische grondslagen worden versterkt en be vorderd, tot bloei van indivudi en volksgemeenschap en voor de handha ving van het onafhankelijk Neder- landsch volksbestaan. 2. Handhaving waarborg en ver dediging van ieders volle recht op de vruchten van zijn inspanniirg en ar beid zijn de onmisbare voorwaarden voor een gezonde ontwikkeling van rnensch en maatschappij. 3. Het vorenstaande is slechts te verwezenlijken in een, samenleving waar orde heerscht en het wettig ge zag ten volle wordt geëerbiedigd. 4. De staat en zijn organen behoo- ren bij de behandeling van alle aange legenheden volkomen onpartijdig te staan tegenover alle daarbij betrokken belangen. 5. In de praclische staatkunde moet de ontwikkeling van zelfstandige in- dividueele kracht en verantwoordelijk heid richtsnoer zijn; bij verzorging van eenig economisch belang wordt mede rekening gehouden met welzijn van al le ingezetenen. 6. Een aïgemeene welvaartspolitiek is de eenig juiste en rechtvaardige. Volksbelang boven partijbelang, bo ven klassebelang, boven groepsbelang. Waarheid en werkelijkheid, ook in de politiek. Het hoofdbestuur der partij bestaat uit de volgende heeren: A. F. L. Fau- bel, oud-kolonel-hoofd-intendant Ned. Ind. leger, 's-Gravenhage, voorzitter; ir. J. C. Ramaer, oud-inspecteur-gene- raai Rijkswaterstaat, 's Gravenhage, secretaris; J. Frijda Lz., lid van den ge meenteraad en voorzitter van den Mid denstandsunie, Utrecht, penningmees ter; mevr. R. M. A. Thiadens, geb. Prins, Utrecht; mr. Ph. S. de Laai; de Kanter, oud-rechtelijk ambtenaar, lid der Provinciale Staten van Zuid-Hol land, 's Gravenhage; J. H. Rippe, voor zitter van de Bezuinigingspartij en lid van den gemeenteraad, Delft; mr. J. P. Sieburgh, advocaat, secretaris van de Middenstandsunie, Utrecht, en mr. B. H. Vos, lid van den Rijkswoningraad, 's Gravenhage. Studiereis over het alcoholvraagstuk. De heer Persyn uit Darmstadt (Duitschland), lid der Intern. Order of Good Templars, heeft een studiereis ondernomen door Nederland, omtrent het alcoholvraagstuk. Zaterdag j.l. was genoemde heer te Haarlem, alwaar hij voor de Haarlem sche I. O. G. T. mededeelingen deed over zijn ondervindingen hier te lande en in Duitschland; o.a. deelde hij mede dat de organisatie van Plaatselijke Keuze en van de consultatie-bureaux hier te lande voor vele landen en voor al voor Duitschland ten volle navol ging waard is. Door het stellen van verschillende vragen betreffende het werken der I. G. O. T. in Duitschland, deelde de heer Persyn mede, dat er veel cursussen ge geven worden in Darmstadt, o.a. op de scholen, Rijksinstellingen, enz. Na een hartelijk woord van afscheid vertrok de heer Persyn naar Santpoort om inlichtingen te ontvangen over het werken in het Provinciaal Ziekenhuis en te onderzoeken op welke wijze deze menschen hier terecht zijn gekomen. Kenn. Ed,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6