ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 59 Woen*dag?24 Mei 1922' 7e Jaargang Verschijnt Woensdag* Zaterdag» DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op ta geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. en VOORUITBETALING Kleine Advertenties Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per repel. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. HINDERWET. BURGERLIJKE STAND. Het Fransch terug op de lagere school. Genade boven recht. WITTE KRUIS. RAADSOVERZICHT. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMU1DER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ijmuiden Ingezocde mededeelingen 40 ets. per regel Adrertenties van 11. en m, 5 regels fl.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.85, iedere regel meer 85 et». Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 ets Hij niet con ante betaling worden de gewone prijze» berekend Advertenties vadres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzeu worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 18 Mei 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H. Pieterse en C. Smit resp. Voorzitter en Secretaris van de St. Aloysius Patronaat Comm., wonende te Schoten, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de zaal van het perceel, gelegen aan de Kerklaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 19 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester, Rijkens De secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. Burgemeester en wethoudersdergemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat, de verzoeken van N. Huizing, te Velseroord, om op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling Ijmuiden, Sectie M No. 946 (ged), gelegen aan den Velserduinerbuurtweg, een broodbakkerij te mogen oprichten; de N.V. Vereenigde Exploitatie Maat schappij, te Ijmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdee ling Ijmuiden, Sectie L No. 729, gelegen aan de Middenhavenstraat, hare smederij te mogen oprichten; J. van der Windt, te Ijmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling Ijmuiden, Sectie 1 No. 1954, plaatselijk bekend Bloemstraat, Wijk C No. 41, een inrichting te mogen oprich ten voor bereiding van suikerwerken door hen is toegestaan en van de firma P. Heere en Zonen, te Ijmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling Ijmuiden, Sectie L No. 1589, gelegen .aan de Huijgens- straat, een timmerfabriek te mogen oprichten, door hen is toegestaan voor een proeftijd van 6 maanden. Velsen, den 18 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. B u r e a u-u ren op Donderdag 25 Mei 1922 (Hemelvaartsdag) De ambtenaar van den burgerlijken stand in de gemeente V e Is e n maakt bekend, dat op 25 M e i a.s. (Hemelvaartsdag) het bureau van den Burgerlijken stand op verzoek van belanghebbenden ALLEEN TOT HET DOEN VAN OVERLIJDENS- AANGIFTEN zal worden geopend tusschen 9en 10 u u r voormiddags, indien de verzoeker aantoont dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 22 Mei 1922. De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd, E. W. de Boer. De beweging, om het onderwijs in het Fransch of een andere vreemde taal op de lagere school weer in te voe ren, neemt in den laatsten tijd sterk toe. Zoo beveelt een commissie van ad vies uit de Amsterd. Comm. v. Toez. op het Lager Onderw. aan, dat voor de daarvoor voldoende begaafde leerlin gen op de lagere school de noodige ge legenheid zal bestaan in den gewonen schooltijd onderwijs in een vreemde taal te ontvangen. Ook verzoeken meerdere oudercom missies, om het Fransch in de 5de of en 6de klassen der lagere school weer in te voeren. Er is hier ook pro en contra. Niet zonder reden wordt er geklaagd over overlading van het onderwijs op de la gere school, waardoor huiswerk voor de hoogere leerjaren noodzakelijk is. De afschaffing der toelatingsexamens tot de H. B. S. brengt er het onderwij zend personeel der lagere scholen al licht toe, hun onderwijs zoo hoog mo gelijk op te voeren. Men zou kunnen zeggen, dat de examens voor de kin deren zijn afgeschaft, maar voor de scholen en de onderwijzers zijn inge voerd. Zij moeten zorgen, dat de kin deren klaar zijn en het middelbaar on derwijs kunnen volgen. De kennis der moedertaal is zelfs bij de leerlingen der hoogste klasse der lagere school niet schitterend. Hoevele kinderen kunnen hun gedachten behoorlijk op schrift brengen zonder grove taalfou ten, als zij de lagere school verlaten? Dat alles pleit voor vereenvoudiging van het onderwijs en dus verbanning van het onderwijs in vreemde talen van de lagere school. In de praktijk heeft deze afschaffing echter groote bezwaren. In het eerste leerjaar van menige H. B. S. wordt het beginonderwijs in de Fransche taal thans onder hoogen druk gegeven; het gaat zoo snel, dat vele leerlingen niet mee kunnen komen. Bovendien is het ook een bezwaar, dat de leerlingen daar nu met twee vreemde talen tege lijk moeten beginnen. Haastige spoed is zelden goed, geldt vooral voor het onderwijs in een vreemde taal: herhalen en nog eens herhalen is daar zeer noodig. Wordt het onderwijs in het Fransch in een langzaam tempo aan de beide hoogste leerjaren der lagere school gegeven, dan hebben de kinderen een goede ba sis, waarop zij bij het middelbaar on derwijs kunnen voortbouwen. Wellicht zit de grondfout in gemis aan een goede aansluiting bij deze beide takken van onderwijs, die alleen gevonden kan worden, indien de eischen voor het middelbaar onderwijs ook lager gesteld worden. Dan zou men allicht zonder bezwaar de afschaffing van het onderwijs in een vreemde taal voor de lagere school kunnen handha ven. Wij zijn geneigd, om het veel schoo ner te achten, genade boven recht te doen gelden, dan het recht te handha ven' tegenover de genade. In ieder ge val van berouw, ja zelfs in ieder geval, waarin we een misdaad zoo goed kun nen begrijpen en verklaren, zouden wij willen zeggen: Ga heen en zondig niet meer! Daarom vinden we de recht spraak vaak hard en meeneu we, dat "men toch geen hart moet hebben in menig geval, om als rechter te vonnis sen. Wij laten ons allicht leiden door het eerste gevoel en vooral geldt dit van zulk een spontaan volk als het Fransche is. Daar wordt dan ook nu en dan een vrijspraak gegeven, die al leen uit gevoelsoverweging te begrij pen is en met het recht en het verstand niet te maken heeft. Wanneer een bevallige vrouw daar uit jaloerschheid tegen een ontrouwen Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. minnaar hem neerschiet, heeft zij een beste kans er zonder eenige straf af te kómen. Meermalen is in dergelijke, ge vallen van moord vrijspraak gevolgd. Dat daarmee de eerbied voor het leven ondermijnd wordt en moord minder afschuwelijk gemaakt, schijnt men te vergeten. Een treffend voorbeeld van zulk een gevoelsrechtspraak gaf dezer dagen het hof van Bordeaux. Daar is een jon ge man vrijgesproken, die zijn moeder doodschoot. De moeder schijnt een las tig mensch geweest te zijn, die haar zoon het leven moeilijk maakte. Deze stond gunstig bekend en had zich ook in den oorlog uitnemend gedragen. Frankrijk is dus wel een gevaarlijk land voor lastige vaders en moeders. Waarom zal men ook niet een leerling vrijspreken, die zijn meester neerschiet die hem onrechtvaardig behandeld en barbaarsch straft en den werkman, die gepest wordt door zijn patroon en woe dend met dezen voor goed afrekent en den soldaat, die zijn wapen gebruikt tegen een zeer onsympathieken supe rieur, die wegens een losse schoenve ter of een doffe knoop in de „petoet" sluit? Genade en recht behoeven geen te genstellingen te zijn. De rechter kan lichte en zware straf opleggen en door de verschillende strafmaat genadig zijn. Maar vrijspraak van een moorde naar is een genadigheid, die de recht vaardigheid aanrandt en daarom af te keuren valt. Zitting van 16 Mei. Iemand leende 100 pop van zijn buur man; ging daarmede naar zijn kleer maker en liet er een jas voor aanme ten. De snit, de lengte en de stof wer den nauwkeurg besproken. Toen de kleermaker de stof bij zijn grossier be steld had, bleek, dat er wel een dertig procent winst af kon. Hij deelde dit zijn klant mede, zeggende, dat hij hem de jas nu kon leveren voor 70 pop. De klant krabde zich achter de ooren; keek ernstig, bedenkelijk ernstig en be toogde: „Neen, ridder van de naald; dat gaat niet. De honderd pop heb ik voor een jas geleend, dus snij jij me een jas van honderd gulden. Zet er een extra-kraagje op; maak haar vijf duim langer en zet >er een zijden voering in. Op hoeveel komt de jas dan." „Precies honderd pop" zei de kleerensmid. „Top", De jas werd gemaakt. Zoo doet ook onze gemeente. Ze had zeventig duizend pop geleend voor een weg van 4 Meter. Bij de aanbesteding, bleek dat die weg voor 40 duizend gemaakt kon worden, doch omdat de geleende 70 duizend pegees frisch gemaakt moes ten worden, werd de weg maar twee rfieter verbreed. Dat noemen ze hoogere oekoenemie. Ons dunkt, als had kun nen worden volstaan 'met een weg van 4 Meter breed bedoeld is de bestra ting van den Hagelingerweg dan had de gemeente, die dertig duizend guidon kunnen besparen. Denk niet, dat de Raad daar zijn tijd mee volgepraat heeft, 't Was met een handomdraai bekeken. Een kost baar uur ging zoek over een postbestel ling op Zondag te Velsen en een avond postbestelling te Santpoort. Op het laatst werd de verwarring Babijlonisch en werden ten slotte zooveel voorstel len afgestemd, dat de raadsleden ten einde raad tegen hun eigen voorstel len gingen stemmen. Een belangrijke discussie had plaats over de uitkeering uit de werkloozen- kas aan werklooze Noordzeevisschers. 't Was de heer Schilling, die in een warm pleidooi voor sommigen dezer in de bres sprong. Onder deze werklooze Noordzeevisschers zijn er, wier gezin nen dringend de uitkeering behoeven. Niet als een gunst, als een aalmoes ko men deze menschen daarvoor in aan merking. Als een recht eischt men dat voor hun op. Zij hebben er voor gecon tribueerd en door een onverklaarbaar inzicht van onze regeering, die het trambedrijf voor een seizoenbedrijf heeft uitgemaakt, wordt aan deze men schen het recht op uitkeering ontzegd. Vermoedelijk zal daar binnenkort ver betering in komen; doch hoelang kan een leege maag wachten? Hoelang kan men om 'n boterham vragende kinde ren met keisteeneii tevreden stellen? De heer Schilling vroeg ,in afwachting van 'n nadere regeeringsheslissing, die men ten gunste van deze Noordzeevis schers verwacht, onmiddellijke hulp lie op die beslissing onmogelijk kun nen wachten en zijn betoog vond weer klank bij het meerendeel der raadsle den. Toch heeft men om tactische re denen van dit middel afgezien, doch het dagelijksch bestuur zal trachten de beslissing van de regeering te bespoe digen. Laat deze beslissing lang op zich wachten, dan zal de raad in spoedver gadering het voorstel Schilling behan delen, waarbij de kosten, die niet ge ring zuilenrijn nader onder de oogen gezien zullen worden. De clou van deze raadszitting was echter de onderwijzerskwestie. Uit de raadsstukken en uit een ingezonden stuk in ons blad van Zaterdag 13 Mei zijn de lezers met de kwestie op de hoogte gesteld. Het geldt de overplaat sing van den onderwijzer L. van Ha- melen van school D naar school H en van de onderwijzeres H. C. Niessen van school C naar school H. Tegen beide overplaatsingen is geopponeerd door het hoofdbestuur van den bond van Nederlansche Onderwijzers en de af deeling Kennemerland van dien bond. De kwesties zijn niet dezelfde en eer lijk gezegd vragen we ons af of ze wel van zoo groot belang waren, dat het hoofdbestuur van den bond er voor in het geweer werd geroepen en gekomen is. We meenen van niet. We meencn, dat het de taak van den bond is voor ernstiger gevallen recht te zoeken voor zijn leden. Onmiddellijk na het lezen van het raadsstuk en na de toelichting van den heer Schilling moesten we er kennen, dat buiten alle motieven van den wethouder van Onderwijs om, de overplaatsing van den heer L. van Ha- melen een verstandige daad was, èn in het belang van het onderwijs èn in het belang van den heer van Hameien zel ve, zelfs al zou de schuld van de sleeh te verhouding tusschen hem en het hoofd van school D geheel bij de laat ste liggen. Als de heer van Hameion geen recalcitrant onderwijzer is, moet hij het dan niét toejuichen, dat hij, zonder eenige opoffering van beteeke- nis een werkkring krijgt, waar aan hij zich met ijver en ambitie kan wijden; waar de rust voor zichzelf en voor zijn gezin kan terugkeeren. Ieder ander zou die gelegenheid met beide handen heb ben aangegrepen. Ja, maar het recht zie je; de overplaatsing tegen je zin wordt beschouwd als een straf en toe passing daarvan mag niet getolereerd worden, want op den heer van Hame len als mensch en als onderwijzer valt niets te zeggen. Wij gelooven het graag, ofschoon wij uit hetgeen in openbaren raad is gezegd, niet den indruk hebben gekregen, dat genoemde ambtenaar „een doetje" is, die door het hoofd van school D verdrukt wordt. Men zie de dingen toch in hun ware afmetingen. In de motieven van B. en W. omtrent de overplaatsing wordt geen woord ge rept van straf of strafbepaling. Hoe zeer we dus het voorstel van den heer Schilling toejuichen om een commissie uit of buiten den raad te benoemen, die zou onderzoeken waaraan de on houdbare verstandhouding tusschen deze twee onderwijzers te wijten is, wij deelen ook zijn meening, dat de over plaatsing een daad van goed beleid is geweest in het belang van het onder wijs en van den heer van Hameien. Iets anders is het gesteld met de overplaatsing van Mej. Niessen en hierin kunnen we het beleid van den wethouder van Onderwijs niet prijzen, allerminst na zijn uiteenzetting van de kwestie in den raad. Wc achten de zaak zelve genoeg bekend. Ook dit von den we geen aangelegenheid, die niet door de afdeeling Kennemerland zelve behandeld had kunnen worden. E r moest een onderwijzeres ver plaatst worden. Geen enkele wenscht zulks, wat tusschen twee haakjes pleit voor de verhouding aan die school. Waarom heeft het personeel zelf geen voorstel of voordracht ingediend om' één hunner over te plaatsen, als ze er geen van allen zin in hadden?" vroeg de wethouder van Onderwijs in den raad. Nou breekt onze klomp. Wat zou de wethouder wel gezegd hebben, als de onderwijzeressen, ongevraagd met zoodanig voorstel waren gekomen en wie hadden zij als vrouwelijke Jonas moeten aanwijzen. Zeker, een over plaatsing moest plaats hebben, doch we gelooven, dat langs minder autocra- tischen weg een schikking te treffen geweest ware, die althans den schijn van willekeurige aanwijzing had kun nen voorkomen. De apathiese houding van den wethouder gedurende de be handeling van deze beide kwesties heeft bij de pers niet den indruk ge vestigd, dat de heer Landeweert. voor deze tak van- zijn dienst bijzondere sympathie heeft. Ondanks het dure straatje niet van Vermeer maar aan den Hagelin gerweg, kan het vermenigvuldigings- cijfer voor den Hoofdelijken Omslag voor 1922/23 van 2.10 teruggebracht worden op 1.80, waarvoor we hier gaar ne hulde brengen aan B. en W. en den raad voor de bezuiniging en den wensch uitspreken dat op den ingesla gen weg moge worden voortgegaan. Misschien, dat er dan nog eens een wei nig wol op de Velser „schaapjes" over blijft. Alhier is opgericht een Chr. Ger. Jongelingsvereeniging genaamd Pred. 12: la „Gedenk uwen schepper in de dagen uwer Jongelingschap". VELSEROORD. De heer F. W. Carst, brugbaas aan de spoorbrug over het Noordzeekanaal alhier, gaat 3 Juni den dienst bij de Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten, waarbij hij gedurende 32 jaar eervol werkzaam was. De heer J. P. Hoil vierde Zaterdag zijn 40-jarig Jubileum bij de Ned. Lak- en Vernisfabriek der firma Korthals 8i .Co. alhier. Des morgens werd hij op het kantoor ontvangen en op waardeerende wijze toe gesproken door den heer Unger, die hem hartelijk geluk wenschte en hem namens de firma een geschenk in enveloppe aan bood en zijn echtgenoote een mand bloemen. Ook door het personeel werd den jubilaris een mand met bloemen aangeboden. Verder bereikten hem dien dag vele gelukwenschen. VELSEN. Het korps van het Leger des Heils uit Amsterdam houdt morgen, Hemelvaarts dag, een kampdag op het landgoed Rooswijk, onder leiding van stafkapitein Beekhuis. O.a. zullen spreken kommandeur en Mevr. Schipper zendelingen van het Leger des Heils in Ned. Indië.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1