Optocht Drankweer-Comité. BINNENLAND. VISSCHERIJ. Bij beschikking van den Minister van Arbeid is een bouwpremie toegekend van f 900 ten behoeve van J. Sintenie te Bloe- mendaai voor woningbouw te Santpoort. Een Bad- en Zweminrichting. Wij krijgen vlak bij onze plaats een nieuwe Bsd- en Zweminrichting. De Bever- wijksche Bad- en Zweminrichting stelt zich n.l. voor een Bad- en Zweminrichting te bouwen aan den mond van Zijkanaal A en wel aan den oostelijken oever van dat kanaal nabij fort Velsende inrichting zal door inwoners van Velsen zeer gemakkelijk bereikt kunnen worden langs den noor delijken oever van het Noordzeekanaal (ongeveer 12 min. van de Ponten) en per roeiboot over Zijkanaal A. De inrichting zal ongeveer 15 Juni gereed zijn, en bestaan uit twee bassins, n.l. één bassin diep 2.50 M., lang 35 M., breed 18 M., en een diep 0.90 M., lang 15 M., breed 17 M. Op het ontwerp staan 40 kleedhutten, waarvan voorloopig 15 klaargemaakt worden. Het voor den bouw benoodigde kapitaal wordt verkregen door het plaatsen van een geld'eening in aandeelen van f25 rentende 5 pCt., aflosbaar in 10 jaren; van de be noodigde f 5000 is in Beverwijk reeds f 3500 geplaatst terwijl thans ook in Velsen getracht wordt een deel van de restant onder te brengen. Voor het jaar 1922 gaf de gemeente Beverwijk een subsidie van f 1000; aan het gemeentebestuur van Velsen zal ook een verzoek om subsidie gericht worden. Zoodra de inrichting gereed is zal een gediplomeerd badmeester in functie treden, bijgestaan door een hulp. Van het Rijk werden de benoodigde vergunningen aangevraagd en gedeeltelijk reeds verkregen. De abonnementsprijzen zullen zijn Volwassenen f 7Oezinsabonnementen f tl Kinderen f 3.502 of meer kinderen uit één gezin f 5. Oedurende 2 maal l1/» uur per week zal de inrichting kosteloos geopend zijn voor minvermogenden. Het bestuur bestaat uit de heeren F. Blaauw en J. van Splunter Jr. alhier en C. Jongejans, Th. Wesemann, G. Admiraal, AWesemann en van der Groen te Beverwijk. Ouderavond School E. Deze ouderavond werd gehouden op Vrijdag 19 Mei j. 1., voorzitter was de heer Groenewold, die de vergadering om acht uur opende. 17 ouders en een onderwijzer hadden aan den oproep gehoor gegeven. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom en meende dat het den ouders wel aangenaam zou wezen de schoollokalen eens te bezichtigen. Hieraan werd gaarne voldaan en de opmerking gemaakt dat het lokaal van de derde en vierde klasse onvoldoende verlicht was. Het hoofd, dat hierover reeds geklaagd had, zonder succes, zou, geruggesteund door de ouders, nogmaals op verbetering van dit lokaal aandringen. Het punt „Schoolgeldheffing" werd toe gelicht door den voorzitter. Over het zingen werd veel gesproken. Het ging over 't al of niet zingen van Vaderlandsche liederen op school. Enkele ouders hadden 't betreurd dat hun kinderen niet de vaderlandsche liederen konden zingen Een der ouders vond de oudercommissie incompeient om over de wijze, waarop 't onderwijs wordt gegeven te beslissen. Een ander begreep niet waarom Nederlanders geen vaderlandsche liederen zouden zingen, anderen vonden dat de ouders wel degelijk moeten ingrijpen als 't onderwijs hun niet bevalt, omdat er anders wel eens ouders konden zijn die hun kinderen naar de bijzondere scholen stuurden, zoodat de onderwijzers in de openbare school niet meer noodig zouden zijn. Een der ouders vond't van groot belang dat de ouders invloed kunnen uitoefenen op wat het kind leeit. De voorzitter kon zich voorstellen dat er ouders zijn, die het onaangenaam vinden, dat hun kinderen geen vaderlandsche liederen kunnen zingen. Het leerplan spreekt er niet over. Hij was wel genegen in de 5e en 6e klasse deze liederen te laten zingen. Punt 6, aansluiting van het lagfcr bij het middelbaar onderwijs werd na ampele be spreking verwezen naar den gecombineer- den ouderavond. Ongeveer kwart voor elf sloot de voorzitter deze belangrijke ver gadering. Over den optocht vanwege het Cen traal Drankweer-Comité op a.s. Zater dag kunnen wij het volgende melden. De stoet wordt opgesteld op het terrein bij de Visscherijschool, gaat dan eerst door het nieuwe gedeelte van IJmui- den en vervolgens de brug over door Oud-IJmuiden. O.a. zal op het Wil lemsplein de stoet even stilstaan. Dan gaat het naar Velseroord, waar de stoet door verschillende straten trekt en ten slotte door de Willebrordstraat naar het Hanenland nabij het station, waar de stoet ontbonden wordt. Daar bij zal de heer D. de Clercq van Zand- voort het woord voeren. De stoet zal bestaan uit drie groepen. De eerste groep vertegenwoordigt een aantal der bij het Drankweer-Comité aangesloten organisaties. Voorop een wagen van het Drankweer-Cömité, vervolgens de Geref. Ver. voor Drank bestrijding, afd. IJmuiden; de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., afd. Velseroord met de jongens en meisjes van De Hoop der Toekomst; de Alg. Ned. Geh. Ont. Bond afd. Wijkeroog met een groep kinderen van „Kindergenot" uit Beverwijk. Deze groep wordt gesloten door de Chr. Mu- ziekver. Juliana van Wijkeroog. De tweede groep bestaat uit vereenigin gen, die met de Plaatselijke Keuze sympa- ihiseeren en telt de volgende deelnemers S. D. A. P., afd. Velseroord Soc. Dem. Vrouwenclub, afd. Velseroordde IJ muider Volksstem; de ljmuider Bestuurders Bond, de arbeiders Jeugd Centrale, afd. Velsen IJmuiden het Plaatselijk Arbeids-secretariaat IJmuiden en Omstreken; de Chr.Zangver. Hosanna te Velseroord. Voorts sluiten zich hierbij aan zakenfirma's(de fiima M. G. van Praag zal o. a. met een wagen uitko men) en versierde fietsen. De derde afdeeling bestaat weer uit drank bestrijdersorganisaties. De eerste daarvan is (men hoopt dat een muziekcorps deze groep voorafgaat), de Ned. Ver. tot Afsch. van AIc. Dranken, afd. Velseroord vervolgens komen de loge „In veilige haven" der Neutrale Tempelieren te IJmuiden, de Jonge lieden Geheel Onth. Bond, afd IJmuiden en tenslotte de afd. IJmuiden en omstreken der Spoorweg-Onthouders Vereeniging. De stoet zal tusschen 4 en 5 uur het punt van opstelling verlaten. Om een goede orde te verkrijgen, wordt het publiek ver zocht niet mee te loopen met den stoet, maar zich langs de wegen te scharen. De dagen tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren staan verder in het biauwe teeken. Blauwe bloempjes zullen worden verkocht, groote doeken, platen en Biauwe Weekbladen zullen de idee der drankbe strijders propageeren en voor dit alles, dat honderden guldens vereischt, moet de ver koop der blauwe bloempjes de kosten goed maken. Men weet dus, als dames of meisjes een blauw bloempje in deze dagen te koop aanbieden, dat het geld goed besteed is. De heer J. C. Versluys alhier is be noemd tot Ieeraar aan het Gooische Chr. Lyceum te Hilversum. De Ned. Spoorwegen gaan bezuini gen. Vooral op het personeel. De directie wil thans echter gaan bezuinigen op een wijze, die hoogst gevaarlijk voor voetgan gers, wielrijders en bestuurders van voer tuigen zal worden. Zij overweegt n. 1. de opheffing van verschillende wachtposten bij overwegen en dus ook van de afsluit- boomen. De wachters van verschillende overwegen in onze gemeente hebben op dracht alles wat passeert te tellen en te noteeren. Op een dezer overwegen, n.l. van den zeer drukken verkeersweg Haar lemIJmuiden, passeerden den eersten dag der telling 1600 fietsrijders. Het is haast niet te gelooven dat de Minister met deze wijze van bezuinigen zal instemmen. En toch moet dit het geval zijn. IJMUIDEN. Ernstig verzet. Maandagavond verkeerde zekere T. onder den invloed van sterken drank. De politie wilde hem naar zijn woning in de Kanaalstraat brengen, maar de man was daar niet mee ingenc men en verzette zich hevig. Het werd zoo erg, dat de politie van de sabel moest gebruik maken, zoodat T. eenige flinke klappen met dit wapen kreeg. De agent had het zwaar te verduren, want T. vloog hem naar de keel. Hij wist tenslotte aan den greep der politie te ontkomen en slóeg op de vlucht. Natuurlijk was er een massa menschen op de been bij dit opstootje. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte de politie dat de deur van de Geref. Kerk aan de Wilhelminakade open stond. De sleutels staken er nog in De predikant werd gewekt en aan hem de sleufels, die men er 's avonds blijkbaar in had laten zitten, afgegeven. Door Mej. de Wed. S. werd kennis gegeven dat haar woning aan de Wiihel minakade door een jongen beschadigd was. Deze was bekend en door bemidde ling der politie heeft zijn vader de schade vergoed. Door een douane werd aan het politie bureau gebracht de DuitscherL., opvarende van den Duitschen stoomtrawler Börse, liggende "in de Visschershaven, wegens fraudeleuze invoer van sterken drank. De kommies verificateur bij de Dir. Belastingen J Piek is van hier naar Lobith verplaatst en de tot kommies-verificateur bevorderde kommies le kl. D.C. de Zwart van Venlo naar hier. De nieuwe sluisbouw. Over het grootsche werk voor den bouw van de nieuwe schutsluis dat hier in voor bereiding is, meldt men aan het „Hbld." eenige bijzonderheden, waarvan wij de volgende overnemen Zooals men weet zal de Amsterdamsche haven door den bouw van deze nieuwe sluis die de grootste der wereld wordt, in 1926, bij gelegenheid van het 50-jarig oe- staan van het l\oordzeekanaal, door scnepen elke bestaande afmeting kunnen üezocht worden. Van welke geweldige beteekenis dus deze bouw voor üen bloeien de ontwikkeling van de Amsterdamsche ha ven en den handel voor geheel ons vader land is, behoeft hier wei niet te worden uiteengezet het feit dat de schutlengte op 400 M., de breedte op 50 M. en de drempel-diepte op 15 M. beneden N.A. P. bepaald is, spreekt voldoende voor zich zelf. Up het oogenblik bestaan de werkzaam heden in zand- en baggerwerk en bureau- arbeid, in verband staande met terrein- waarnemingen. Aanvankelijk is gedacht de sluis in de natte te bouwen, aocii er hebben zich omstandigheden voorgedaan, die het wenschelijkjnaakten ook den bouw in den droge te onderzoeken. Daarbij moet rekening gehouden worden dat de omlig gende water-voorzieningen niet benadeeld mogen worden en dit heeft aanleiding gegeven tot het zoeken naar een oplossing om de wateraders, die deze watervoor zieningen voorzien, af te sluiten, zóódanig dat bij het maken van een diepen fundee- ringsput geen water aan deze aderen wordt onttrokken. Nu iiggen ongelukki ger wijze deze water-aders vrij diep n. 1. ongeveer 30 a 32 M. beneden N.A.P. Om deze anderen af te sluiten, moest een afsluitende wand ontworpen worden die het geheele bouwwerk omsluit en reikt tot in de waterdichte lagen onder de wa ter voerende iagen. Hiervoor heeft men ge bruik willen maken van een ijzeren dam- wand, dat zijn ijzeren platen van bijzon deren vorm ter breedte van ongeveer 40 cM., die verticaal in den bodem worden gedreven en met groeven voorzien op el kaar aansluiten. De afmetingen in ver schillenden zin zijn door de groote diepte van de water-aderen abnormaalzijn moet ten minstens 26 M. lang zijn. Zulke plan ken waien in deze lengte nooit gemaak en dus evenmin bekenuover ae dicht heid van zulk een wand is dus ook niets bekend. Daarom is besloten een proefput te ma ken van 5X5 M2 in doorsnee, die zal worden uitgegraven tot den onderkant der sluisfundeering en vervolgens leeg- gemalen. Met dezen proefput moet dus be wezen worden le. dat een 26 M. lange dampiank temaken is2e. dat deze te heien is3e. dat er een dichte wand van te maken is4e. dat het droogleggen van den put geen invloed op de omgeving heeft. Van deze zaken zijn punt 1 en 2 reeds in onderzoek ge weest en daarbij is de mogelijkheid ge bleken een 26 M. langen damwand te maken, waarvan bereids reeds 140 tot op het terrein is aangevoerd. Ook is moge lijk gebieken een 26 M. langen damwand over de volle lengte in fijn zand te heien, zonder dat zich gebreken voordoen.* Zoover zijn thans de werkzaamheden gevorderd voor de toekomst staan nu op het program het heien van den proefput, met het ontgraven en verdere waarnemingen. Middelerwijl zijn op eenige plaatsen waarnemingsbronnen geslagen, waarin de tegenwoordige toestand van het duinwa ter wordt waargenomen, zoodat het mo gelijk is, nadat de proefput bemalen wordt, den invloed daarvan op de omgeving vast te leggen. Deze waarnemingen worden gedaan in samenwerking met het rijks bureau voor Drinkwatervoorziening, zoo dat er waarborgen beslaan dat geen wer ken worden gemaakt die gevaarlijk zijn voor de omliggende watervoorzieningen. De vraag zou kunnen rijzen of de sluis bouw door deze onderzoekingen niet te veel zou kunnen worden uitgesteld. Dit is niet het geval omdat de sluisbouw niet kan beginnen voordat de sluisput is ont graven. Deze ontgraving is nog slechts voor een klein deel gevorderd tot 9 M. on der N. A. P., voor het overgroote deel tot slechts 5 M. boven N. A. P., zoodat dus nog over 't* grootste gedeelte van den sluis put nog plm. 25 a 27 M. grond moet wor den verwijderd. Dit grondwerk is nu in vollen gang. Wekelijks worden ongeveer 50.000 kub. M. grond uit den sluisput ver wijderd door een viertal altoos doorwer kende excavateurs met het noodige trans portmateriaal. Dit grondwerk begint des morgens om 5 uur en eindigt des avonds om 11 uur; er wordt met twee ploegen gewerkt. De totale grondmassa, die uit sluisput en toeladingskanalen te verwerken is bedraagt plm. 16 millioen kub. M. Behalve de ontgraving van den sluisput in den droge wordt nog op drie andere plaatsen door middel van zandzuigers en baggermolens grond verwijderd tot hoe veelheden die afwisselen van 25.000 tot 50.000 kub. M. per week. Er zijn dan ook weken, dat er 100.000 kub. M. zand wordt afgevoerd bijna alles gaat naar Amsterdam ten einde aldaar voor terreinophooging te dienen bij den woning bouw in plan Zuid of Watergraafsmeer. VELSEROORD. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde A. M., grondwerker alhier, wegens huisvredebreuk en vernieling tot f20 boete of 10 dagen hechtenis. Gistermorgen is de caféhouder D. alhier met zijn motorfiets in botsing geko men met een melkwagen, bespannen met een hond. De heer D. kwam daarbij van zijn rijwiel te vallen, waardoor zijn kleeding vernield werd. Ook is zijn motor beschadigd. De politie doet onderzoek wie de schul dige in deze is. De motorrijder wijt de schuld aan den melkslijter. SANTPOORT. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde K. F., bediende te Jan Gijzenvaart, wegens verduistering tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden met een proef tijd van 2 jaar. Zondag j.l. bracht het fanfare korps „Soli Deo Gloria" aan het echt paar CastienHandgraaf een serenade ter eere van zijn gouden huwelijks feest. De buren gaven van hunne be langstelling blijk door het uitsteken van vlaggen, het oprichten van een eerepoort en het aanbieden van een prachtigen bloemenmand. Het was voor de oudjes een onverge telijke dag. Onze plaatsgenoot de heer P. W. Oversteegen, komt als nummero negen voor op de lijst van de zoogn. rapalje- partij. Na officieele opening heeft Maan dag a.s. in de concertzaal „Zomerlust" de eerste uitvoering plaats, waarvan de baten aan een liefdadig doel ten goede komen. Er wordt dien avond een mooie film afgedraaid, terwijl de bari ton N.J. Arisz en het symphonie-orkest „Caecilia" het muzikale gedeelte zullen verzorgen. Hedenavond komt de afd. Sant poort van „Volksonderwijs" in huish. vergadering bijeen. Behalve de ge woonlijk op de agenda voorkomende punten zal den leden ook de vraag voorgelegd worden, of zij voor Sant poort openbaar lager onderwijs vol doende vinden, of dat zij U. L. O. prefe- reeren. Eri wordt hier al weer hard naar regen verlangd. Eiken avond ziet men meenig tuinder en landbouwer met een vragend gezicht den grooten hemel koepel bekijken. Als het levenverwek- kende vocht maar niet te laat komt! Evans Barry. In het Frisia-thealer te Hoorn zou de psycholoog Evans Barry Vrijdagavond een seance geven in hypnose en suggestie en proeven nemen met personen die stotterden, gedeeltelijk verlamd waren, ziels-en zenuw zieken. Bij den aanvang deed de heer Barry de mededeeling, dat hij op last der politie autoriteiten dien avond geen zieken mochi genezen en dat zij, die daarvoor hier waren gekomen, hun geki aan de kassa terug konden krijgen. Bijna alle aanwezigen in dt goed gevulde zaal stonden op en verhelen protesteerende het gebouw. Inwendige Zending. De Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland houdt haar voorjaarsver gadering op Woensdag 31 Mei in he' Americain-Hotel te Amsterdam. Ds. D. E. Boeke, van Schagen, zal inleiden het onderwerp „Godsdienstonderwijzers als hulppredikers in onvervulbare predikants vacatures". Oók candidaten! De Vrije Socialist brengt zoowaar een candidatenlijst van de „Repaille partij". No. 1. Klaas Driehuis, komiek-dichter- zangerNo. 2. Mej. Koster, de bekende water- en vuurvrouw uit dejordaan; No. 3. Hubertus Zuurbier, lid van den Amster- damschen gemeenteraad en colporteur; No. 4. Roel Knaap, ex-bommenmaker; No. 5. S. Tiggelaar en no. 6. G. Miedema, beiden typische figuren uit de Friesche beweging; No. 7. G. A. Lenderink en no. 8. W. v. d. Broek, beiden colporteurs te Arnhem No. 9. P. W. Oversteegen, tuinder te Sant poort, die zich door deze candidatuur wreken wil voor de schandelijke behandeling bij zijn vroegere stemweigering (zie „Van de Straat in den Raad" door G. Rijnders.J De Scheveningsche Visschershaven. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot verbetering der Scheveningsche Vis schershaven verworpen. Over de behande ling in de Eerste Kamer lezen we in De Tel. het volgende Werden alle ontwerpen ten slotte zonder verzet aangenomen oppositie kwam er tegen het wetsontwerp houdende de voor zieningen ten aanzien van de buitenhaven van Scheveningen (31 s millioen gulden). Hierbij hield de heer Kraus (Lib.) een rede, waarin hijer op wees dat voor het geld niet eens een diepere haven verkregen zal worden. De verzanding zal niet ophouden, de deining niet verminderen, in één woord: met dit ontwerp is het vraagstuk volstrekt niet opgelost en blijft de toestand zeer onvoldoende. De haven blijft een gebrekkig werk. Daarom had hij, ook met het oog op den toestand van 's lands financiën, tegen het ontwerp bezwaar. Hiertegenover betoogde de heer Wittert van Hoogland (R.K.), dat de voorgestelde verbetering voor de haringvisscherij van belang is, en dat het Rijk in ieder geval tot verbetering van de buitenhaven verplicht is. Voorts kwam hij er tegen op ook de heer Kraus had dat reeds gedaan dat het Departement van Oorlog verdedi gingswerken wil, zoodat Den Haag min of meer een versterkte stad zou worden. Minister König verdedigde het ontwerp. Hij zette uiteen dat het Rijk steeds voldaan heeft aan de wettelijke verplichting in zake de Scheveningsche havens. Die verplichting leidde thans tot de voorgestelde verbetering van de buitenhaven. De minister achtte het ontwerp wel degelijk een verbetering. Hij heeft getracht Oorlog tot een andere ge dachte te brengen, maar zijn ambtgenoot bleef zich tegen verdere diepte verzetten. De verdedigingswerken zullen niet van grootschen aard zijn en zich vermoedelijk beperken tot plaatsing van twee kleine kanonnen, en het leggen van mijnen. Het voorgestelde is noodig om verzanding van de haven tegen te gaan. Het ontwerp werd met 24 tegen 3 stemmen verworpen. De Scheveningsche Haven. Naar aanleiding van de verwerping door de Eerste Kamer van het voorstel van de regeering om 3'/s milllioen gulden beschik baar te stellen voor een verbetering van de buitenhaven te Scheveningen, heeft de Res. Bode een onderhoud gehad met den wethouder van publieke werken, mr. Droog lever Fortuyn. De wethouder betreurde de beslissing van de Eerste Kamer ten zeerste, omdat daardoor de verbetering van de Visschers haven opnieuw weer wordt uitgesteld, maar voor een al te groot pessimisme was z. i. geen reden. Deze beslissing, aldus zeide de heer Drooglever Fortuyn, treft alleen een bepaaid voorstel om de haven te verbeteren en hoe het Rijk de noodzakelijke verbeteringen wenscht aan te brengen, is een zaak, die ons niet aangaat. Het Rijk heeft de wette lijke verplichting, de buitenhaven in een goeden toestand te brengen en te houden en daaraan kan het niet ontkomen. In de wet-Leiy van 1899 staat uitdrukkelijk, dat de gemeente heeft te zorgen voor een goede binnenhaven en het Rijk voor een goede buitenhaven. De gemeente heeft steeds aan haar verplichtingen voldaan, maar het Rijk in geeneri deele. De toestand van de buitenhaven is thans van dien aard, dat de schepen in die haven stranden, Aan dezen toestand moet* het Rijk een einde maken, en volgens deskundigen is dit met baggeren niet te bereiken. Minister König heeft nu een plan ingediend om de havenhoofden te verlengen en den ingang dan breeder te maken, en dit plan Is verworpen. De regeering zal nu zoo spoedig mogelijk met een ander plan me eten komen. Ik zie geen enkele reden, aldus de wet houder verder, waarom de gemeente nu zou moeten afzien van den aanleg van een tweede binnenhaven, iets anders is, of de raad niet in de gelegenheid moet worden gesteld om zich uit te spreken de zaak aan te houden, totdat nieuwe plannen van de regeering gereed zijn, want zoolang de buitenhaven niet verbeterd wordt, heeft de binnenhaven geen beteekenis. Volgens mijn meening zal het gemeente bestuur thans krachtig bij het Rijk er op moeten aandringen, binnen een bepaalden tijd aan zijn verplichtingen in deze ie voldoen, en wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan zal men het rijk civiel rechte lijk aansprakelijk moeten stellen voor de schade, welke de gemeente lijdt, doordat het Rijk zijn aangegane verplichtingen niet nakomt Het raadslid Vink heeft aan B. en W. van Den Haag de volgende vraag gesteld Zijn B. en W. bereid, zoo spoedig mogelijk aan den raad mede te deden, welke consekwenties, naar de meening van het college, door het gemeentebestuur ge trokken moeten worden uit het votum van de Eerste Kamer, waardoor het den minister van waterstaat onmogelijk is geworden, afdoende verbetering van de buitenhaven te Scheveningen aan te brengen R e i k j a v i k. De vischtrawler „Admiraal Scheer" uit Bremerhaven, is op de kust van IJsland wegens onwettige visscherij opgebracht. De kapitein werd tot eene boete van 10.000 kronen veroordeeld, ter wijl de vangst en het vischgereedschap in beslag werden genomen. Velsen. Aangekomen 23 MeiYoke- fleet, St., Goole, steenkolen, papierfabriek. Vertrokken. 24 MeiYokefleet, st Goole, ledig.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2