ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 62 Zaterdag 3 Juni 1922 7e Jaargang Verschjjnt Woensdags Zaterdags DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons ba- rean WILLEMSPLEIN 11, op te gaven. Da Administratis. en VOORUITBETALING Kleins Advertenties Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. De grenswijziging IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, ÏJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te renden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" adres voor redactie en administratie N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingexoude mededeelingen 40 et», per regel Adrertenties ven 11. en m a regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compeot gexette edvertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten soomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooroitbet»- ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijiei berekend Advertenties .adres bureau »au dit blad' 10 ots. extra; voor besorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gsmeeate eisen OPENBARE VERQADERINO van den raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 6 Juni 1922, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Belastingzaken. ingekomen stukken en mededeelingen. Verkoop van oude gaskachels. Grondovername voor wegverbreeding te Veiseroord. Ontheffing van voorwaarde 16 der bij raadsbesluit van 11 Februari 1914 ver leende vergunning tot het in exploitatie brengen van gronden te Santpoort. Praeadvies op het adres van Mevr. A. H. B. J. van VoorstWesterwal, waarin voorziening wordt verzocht tegen eene op grond van artikel 8c der woningnoodwet tot haar gerichte waarschuwing. Verlenging termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaarverklaarde wo ningen te Veiseroord. Praeadvies betreffende het verzoek van de Wed. A. Visser te IJmuiden om voorziening tegen eene aanschrijving als bedoeld in artikel 17, alinea l,der woningwet. Vaststelling eener verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vleeschkeuringswet (Staatsblad 1919 no. 524). Wijziging der melkverordening. Verlaging van den gasprijs. Vaststelling balansen en verlies- en winstrekeningen van het gasbedrijf en de waterleiding per 31 December 1921, benevens de 2e suppietoire begrooting voor die bedrijven dienst 1921. Goedkeuring der uitbreiding van het personeel der school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden met eene tijdelijke onderwijzeres in de nuttige handwerken. Wijziging van het schoolgeldtarief voor uitgebreid lager onderwijs. Vaststelling der rekeningen van de gemeentelijke handelsavondschool en de visscherijschool over 1921. Financiëele besluiten. Adres van K. L. O. Mollevanger, druk ker te IJmuiden, om deskundigen te benoemen inzake een geschil over de uitbetaling van een bedrag voor het drukken der kohieren van den hoofde- lijken omslag, dienst 19201921. Benoeming van een directeur van openbare werken. Vrijdagavond hield de commissie uit de ingezetenen inzake art. 131 der Gemeentewet een openbare vergadering ten raadhuize. Voorzitter is de Burgemeester. Het volgende concept-verslag was door de commissie uitgebracht. Velsen, 26 Mei 1922. Aan Heer en Gedep. Staten van N.-Holland. Aan onze commissie werd overeenkomstig artikel 131 der gemeentewet voorgelegc een door Uw college samengesteld ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal Heemstede alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude en tot opheffing der gemeen ten Schoten en Spaarndam. Ten aanzien van deze aangelegenheid lebben wij de eer Uw college het volgende e rapporteeren. Samenstelling en werkwijze der commissie. Vooraf zij medegedeeld, dat op lóFebr. 1922 bij enkele candidaatstelling tot lid onzer commissie werden benoemd de heeren D. Bruijn, J. Deinum, J. Heiligers, J. van Houwelingen, A. Krijger, P. J. van der Linden, W. F. J. Meijer, G. Mostert, M. G. van Praag, C van Pel, P. Rings Jr., P. Schaar, B. G. Schuitenmaker, Joh. Slings, F.J. A.Strijbosch, W. Verhoef, G. A. Verkade, W. F. Visser en Jac. Zuurbier, die allen hunne benoeming aannamen. De eerste vergadering had plaats op 27 April 1922, waarin, na benoeming van den heer J. Kostelijk, hoofdcommies ter secretarie, tot secretaris der commissie, de lijnen werden aangegeven, welke zouden worden gevolgd bij de samenstelling van het verslag. In deze vergadering waren 14 leden tegenwoordig. De tweede en laatste vergadering, waarin 13 leden aanwezig waren en het verslag werd vastgesteld, hield de commissie op heden. Beide vergaderingen werden door den Burgemeester als voorzitter gepresideerd. Alleen de laatste vergadering was voor de pers en het publiek toegankelijk. Onderzoek van het wetsontwerp. Reeds dadelijk na de aanneming hunner benoeming werd aan elk der leden een exemplaar van het wetsontwerp uitgereikt, kort daarop gevolgd door een situatietee kening van dat deel der gemeente Spaarndam, hetwelk vermoedelijk naar de gemeente Veisen zou overgaan. Hierdoor kreeg ieder voldoende gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van de portée der grensregeling. in de eerste vergadering kon dan ook reeds aan de hand vandetevenstoegezonden aanteekeningen op het wetsontwerp en gegevens nopens de bevolking, de uitge strektheid en de financiëele positie der gemeente Spaarndam een grondslag voor de besprekingen worden gevonden. Vol ledigheidshalve zijn deze gegevens als bijlage hieraan toegevoegd. De voorgestelde gebiedsverruiming, voor zoover die de gemeente Velsen betreft, werd algemeen toegejuicht, omdat voor deze gemeente daardoor meer gelegenheid wordt geopend om zich ais industrie centrum te ontwikkelen. Al valterdoordetegenwoordige economische malaise niet te denken aan den opzet van groote industriëele plannen, de hoop wordt levendig, dat in de toekomst ook in deze gemeente vestiging van nieuwe of expansie van bestaande nijverheidson dernemingen zal worden gezocht. Dit zou ongetwijfeld voor Velsen een belang zijn, immers zij zou daardoor als gemeenschap meer en meer onafhankelijk worden van de fluctuëerende invloeden der visscherij, en een bestaan verkrijgen, dat ook in andere takken van nijverheid zijn grondslag vindt. Maar in dit verband is het absoluut noodig, dat geschikte terreinen hiervoor kunnen worden aangewezen. De beide boorden van het Noordzeekanaal komen langzamer hand, vooral wanneer de hangende ont eigeningsplannen doorgaan, tot op zekere breedte in handen van het Rijk, dat daarmede de belangen van de scheepvaart wil dienen Voorts is de bebouwing tusschen Velsen en IJmuiden zoo intensief geworden, dat er niet aan kan worden gedacht daar op eenigszins ruime schaal fabrieksterrein aan te wijzen. Aan de noordzijde van het kanaal is alles in beslag genomen door den Rijks waterstaat, het hoogovenbedrijf en de papierfabrieken, terwijl de uitvoering der bovenbedoelde onteigening belangrijke grondstrooken ten oosten van het stoom pontveer voor de eventueele kanaalver breeding aan de noord- en zuidzijde za opvorderen. De drang gaat daarom naar de beide zijkanalen B en C. die een gezochte gelegenheid openen voor de totstandbren ging van fabrieken en werkplaatsen. Uit dien hoofde is het voor de gem. Velsen van zeer veel belang dat de Spaardammerpolder en de polder Buitenhuizen bij haar gebied worden getrokken. Doch dan ook gehee en niet verdeeld gelijk de Haarlemsche commissie uit de ingezetenen dit wenscht, uit welke splitsing allerlei grenskwesties zouden kunnen voortvloeien. De commissie heeft zich de vraag gesteld of zij zou moeten volstaan met de voren- jedoelde beoordeeling van het plan van Uw college. Zij is echter tot de conclusie gekomen dat de gemeentewet zich er niet tegen verzet, het geheele wetsontwerp onder de oogen te zien en met name dus ook de regeling, die ten aanzien der grenzen van de gemeente Haarlem wordt voorgesteld. Daar nu ook volgens het wetsontwerp bloemendaal, als zelfstandige gemeente, grenzende aan Velsen zal blijven bestaan, meent zij er de aandacht op te moeten vestigen, dat het altoos voor twee innerlijk naar expansie zoekende gemeenten als Haarlem en Velsen een bezwaar oplevert, dat daartusschen een vluchtoord voor jeiastingplichtigen bestaat. De plaatselijke inkomstenbelasting te Bloemendaal is laag omdat in die gemeente tal van welgestelde ingezetenen woonachtig zijn, die te zamen gemakkelijk de lasten kunnen dragen, welke de gemeente van hen vordert. In plaatsen met een groeiende arbeiders bevolking daarentegen is de belasting in verhouding hooger en daarom is het van belang, dat zoowel de eene als de andere categorie van contribuabelen daarin behoor- ijke vertegenwoordiging vindt. Wordt 31oemendaal als zelfstandige gemeente opgeheven, dan zal dit niet nalaten een gunstigen invloed uit te oefenen op het belastingcijfer der gemeente Velsen. Want door deze annexatie komt er eene behoor lijke niveileering op belastinggebied in de vergroote gemeente Haarlem tot stand eri wordt tevens aan Velsen de gelegenheid geboden om te behouden de welgestelden die zij heeft en door haar natuurschoon te trekken die gegoeden, welke er overigens de voorkeur aan geven in het voor villa- 30uw zoo geschikte landelijk gedeelte der gemeente Velsen, in het bijzonder te Santpoort, te wonen. Op grond van deze beschouwing, meent de commissie adhaesie te kunnen betuigen aan het plan Slingenberg, zooals dat door den gemeenteraad van Haarlem is aange nomen en voor zoover dit betrekking heeft op de gemeente Bloemendaal. C o n c 1 u s i n. Het bovenstaande samenvattende, komt onze commissie met algemeene stemmen tot de vol gende conclusiën. 1. Het ontwerp van Uw college, voor zoover dat de gemeente Velsen betreft, ver- dientten zeerste toejuiching met dezerestrictie dat daarin naar onze meening alsnog de vol yende wijzigingen zouden zijn aan te brengen; voorts hebben zich enkele vraag punten voorgedaan, die hierna zijn om schreven Artikel 11, 4de lid, te lezen: „De lasten, rechten en verplichtingen der gemeente Spaarndam uitsluitend be trekking hebbende op het gebied, dat aan de gemeente Velsen wordt toegevoegd, en op de daarin gelegen gemeente-eigendom men, gaan op deze gemeente over". Het woord „uitsluitend" komt ook voor in art. 12, tweede lid. Artikel 13 te lezen: „Het bestuur der gemeente Haarlem is verplicht vóór den lsten Februari 1923 aan de gemeente Veisen kosteloos een uittreksel uit het bevolkingsregister te ver strekken, bevattende de daarin voor komende gegevens omtrent d personen, op 1 Januari 1923 wonende op het naar Velsen overgaand gebied". Deze wijziging behoeft geen nadere toelichting. Artikel 18, 2de lid, te lezen: „De schadeloosstelling zal worden be paald op een bedrag, hetwelk tot het bedrag der op de gemeente Haarlem overgaande schulden en lasten der gemeente Spaarndam voorzoover dezen niet uitslui tend betrekking hebben op het aan eerstgemelde gemeente to te voegen gebied, in dezelfde ver houding staat als het bedrag dergezamen lijke inkomsten, welke de gemeente Spaarn dam gedurende de jaren 1920, 1921 en 1922 heeft getrokken uit het naar de gemeente Velsen overgaande grondgebied, zich ver ïoudt tot het bedrag der gezamenlijke inkomsten van de geheele gemeente Spaarndam gedurende die jaren". Het hierin begrepen element van schulden en lasten, rustende op bepaalde eigendom men, behoort te worden uitgeschakeld. (Zie ook art. 11, 4e lid). Wat wordt overigens verstaan onder: gezamenlijke inkomsten", getrokken uit iet naar de gemeente Velsen overgaande grondgebied en „gezamenlijke inkomsten" van de geheele gemeente Spaarndam Er zijn inkomsten, die moeilijk een bepaald gebied tot grondslag kunnen strekken. Zoo b.v. de subsidiên van het Rijk en eventueel van de Provincie. Het staat wel vast, dat dit inkomsten van de geheele gemeente Spaarndam waren, maar in hoeverre be treffen die het naar Velsen overgaande gebied Deze vraag is wèl te beantwoorden, aangaande den hoofdelijken omslag, de opcenten op de personeele- en de grond belasting, de rijksbijdrage per inwoner enz. De voorgestelde regeling zal, na het aanbrengen van de onderstreepte toevoe ging, oogenschijnlijk voor Velsen eerder voordeel dan nadeel opleveren, omdat het verhoudingscijfer voor Velsen strikt beperkt is. Doch alle bezittingen van Spaarndam, met uitzondering van een brandspuithuis, zijn gelegen in het gebied, dat naar Haarlem overgaat en ongetwijfeld zijn deze meer dan het bedrag der daarop rustende schulden waard. Artikel 20, 5de lid, te wijzigen in verband met de Pensioenwet 1922. Idem 9de lid: 13de iid te lezen: „De gemeente Velsen vergoedt aan de gemeente Haarlem een vierde gedeelte van iet bedrag der wachtgelden, welke laatst gemelde gemeente aan den voormaligen burgemeester en aan de voormalige amb tenaren van de opgeheven gemeente Spaarndam ingevolge dit artikel uitbetaalt, erminderd met de bijdrage bedoeld in artikel 22". Het is niet duidelijk, waarom in deze alinea gesproken wordt ook van „pensi oenen of bijslagen op pensioenen", want deze worden volgens dit artikel door Haarlem niet uitbetaald. Voorts is het billijk, dat Velsen ook deelt in de rijksbijdiagen in de wachtgelden. Artikel 21, 2de lid. Gelezen dient te worden „tweede lid van artikel 20". Wellicht geldt het hier een drukfout. Artikel 26. Te wijzigen in verband met de dienst plichtwet. Artikel 30, 3de lid, aan te vullen met de aanduiding van de andere gemeenten. Het wil ons voorkomen, dat hier een omissie is. Artikel 30, 4de lid, te lezen „Met afwijking in zooverre van de arti- celen 7, 27, 80 en 83 der Gemeentewet hebben de leden van de nieuwe Raden der gemeente Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarn woude en de door dezen be noemde wethouders zitting tot den eersten Dinsdag van September 1927". De wethouders worden volgens art. 80 der Gemeentewet gekozen voor vier jaren Het is wenschelijk den zittingsduur van hen te doen samenvallen met die van de leden van den raad, hetgeen het meest in den geest der wet is. 2. Het plan Slingenberg, zooals dit door den gemeenteraad van Haarlem is aangenomen, wordt gaarne ondersteund De commissie, uit de ingezetenen der gemeente Velsen de secretaris, de voorzitter, B ij 1 a g e. Oegevens met betrekking tot de bevol king, de uitgestrektheid en de financiëele positie der gemeente Spaarndam. Voorzooree Door het burgerlijk armbestuur bedeelden. Belastbaar inkomen kohier 1920 geen f450.300 f 107.750 (kohier 1921 f 105.700) Gekaele gemeente 1044 Bev. op 1 Jan.1922 Schoolgaande kinderen Oppervlakte 634 H.A. 63 A. 72 c.A. betreft het ge bied, dat even tueel naar 'Vel- Ben overgaat 220 28 openb. S 11 bijz. S. 580 H.A Schulden op 1 Januari 1922 f 75.075 Nog te sluiten leening f 13.000 Er kan gerekend worden, dat van dit totaal bedrag ad f 88.075 onmiddellijk ten laste van Haarlem zal komen f 41.175, zoodat Velsen in het restant van f 46900 zal hebben te participeer en. De heer Deinum brengt hulde aan den secretaris voor de nauwgezetheid, waarmede deze de besprekingen heeft weergegeven. Spr. wil echter een enkele opmerking maken, voornamelijk wat betreft de opmer king betreffende het belang voor onze gemeente van het voegen van den Spsarn- dammerpolder en den polder Buitenhuizen >ij het gebied onzer gemeente. Spr. zou dit veel scherper willen uitdruk ken. Op voorstel van den heer Bruyn wordt jesloten te spreken van bijzonder veel belang De heer Deinum brengt dan verder er sprake het belang van het voegen van 31oemendaal bij Haarlem. Spr. vraagt of de wenschelijkheid daarvan, ook voor de jemeente Velsen, niet sterker uitgedrukt can worden. De Voorzitter zegt dat dit reeds in iet concept-verslag voldoende is uitgedrukt. De heer Schuitenmaker vraagt zich af of het uit economisch oogpunt wel gewenscht is dat onze gemeente bij Bloe mendaal komt. Het zijn beide gemeenten met industrieën. Toch gelooft spr. dat het gewenscht is, dat Haarlem heel Bloemendaal er bij krijgt. Wij hebben er belang bij dat iaarlem zich zoo krachtig mogelijk kan ontwikkelen en spr. verwacht daarvan de 3este nabuurschap. De heer Bruyn wijst er op dat de Schotersche commissie ook de annexatie van Bloemendaal vraagt, zoodat dit alge meen gewenscht wordt. De Voorzitter: Juist en daarom is iet zoo jammer dat de schotersche com missie zich met allerlei dingen bemoeit, die haar niet aangaan. De heer Visser zegt zich met het concept-verslag te kunnen vereenigen, alleen zou spr. een amendement willen voorstellen, n.l. om aan den zin „Op grond van deze leschouwing, meent de commissie adhaesie te kunnen betuigen aan het plan Slingen- jerg, zooals dat door den gemeenteraad van Haarlem is aangenomen" toe te voegen „voor zoover dit betrekking heeft op de Ijemeente Bloemendaal". Ter toelichting zegt spr. dat in het plan Haarlem ook stukken van Heemstede, Haarlemmerliede enz. zijn begrepen. Hier moeten wij ons echter niet mede bemoeien. De Voorzitter voelt veel voor deze toevoeging, die met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Rings wijst op de vuilnisbelt van Bloemendaal, die op grondgebied van onze gemeente ligt. Kunnen we daar niet van af komen De Voorzitter zegt daar wel pogin gen toe gedaan te hebben. Deze had daar nooit moeten komen. De heer Rings: Ja, dat is te kwader ure gebeurd. Kunnen we die vuilnisbelt niet cadeau doen? De Voorzitter vraagt of men stem ming verlangt over het rapport. Niemand verlangt dit en wordt het met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter zegt dat de commissie hiermede haar taak geëindigd heeft. Spr. dankt de leden voor hun getrouwe opkomst. '4 Spijt hem dat de leden geen presentie geld krijgen, maar zij hebben de voldoening dat zij in 't belang der gemeente dit werk hebben gedaan. Het rapport is voor onze gemeente een historisch stuk. Spr. dankt in het bijzonder nog den secretaris der commissie, den heer J Kostelijk. Afwezig waren de heeren v. d. Linden, van Houwelingen, van Pel, Schaar, Verhoef en Heiligers.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1