IJmuider Courant Adverteert in dit Waf- OFFICIEEL. HINDERWET. HINDERWET. PRED IK BEURTEN GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. G. Croes. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. PLAATSELIJK NIEUWS. Voorzichtig in het bosch! BINNENLAND. Zaterdag 10 Juni Tweede blad Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van de firma Poesiat en Pieters, te Santpoort, (jan Gijsenvaart) om op het perceel, kada straal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2183; plaatselijk bekend Bloemendaal- sihestraatweg, Wijk A No. 122, een inrichting voor machinale houtbewerking te mogen oprichten de Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te 's-Gravenhage, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, SectieA Nos. 930, 931, 614 en 330, gelegen in de Breesaap, te mogen oprichten twee hoog ovens met bijbehoorende windverhitters enz., giethallen en een electrische centrale door hen is toegestaan. Velsen, den 2 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deel neming aan een nieuwe stemming inge volge art. 135 der Kieswet. Velsen, 7 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van ijsfabrieken in Nederland, teljmuiden, om vergunning tot het uitbreiden harer fabriek, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. ljmniden Sectie L No. 1041 plaatselijk bekend Loggerstraat, WijkC No.2. Op Donderdag, den 22 Juni 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat", te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche benzine-bewaarpiaats met aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie C No. 603, gelegen aan den Rijksstraatweg, te Velsen. Op Vrijdag, den 23 Juni 1922, des voor- middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op deSecretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tol beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 9 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders van Velsen de Secretaris, de burgemeester, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. V. Oostrom Soede. 3 uurDezelfd. Bediening van den Heiligen Doop. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Ds. Binnerts, van Haarlem. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uurDezelfde. 5 uurDezelfde. Woensdagavond 7 uur te Velsen gebouw Chr. Belangen Ds. J. B. G. Croes. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. F. W. A. Korff, van Heem stede, Doop. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. Ds. G. W. C. Vunderink, KAMERVERKIEZING. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57 b tot en met 57 j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerlijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veerden dagen vóór den voor de stemming bepaal den dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester -of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stern- district in hetwelk hij het door hem adres heeft. Bij onzekerheic behoort hij tot het eerste stem 10 uur: Haarlem. van WIJKEROOG. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uur Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh v. Eysinga EVANGELISATIE. 10 uur: De Heer Doevendanste IJmuiden IJMUIDEN. Op Woensdag 21 dezer zal Dr. J. Metzelaar, visscherij-leeraar te Amsterdam, in de Visscherijschool alhier een lezing met lichtbeelden houden over zijn reizen. Daarbij zullen ook eenige leerlingen uit de hoogste klassen der lagere .scholen worden toegelaten. Bij de Woensdag ten overstaan van Notaris Dolleman gehouden verkooping van den motorlogger Aastroom 1J.M. 329 en den stoomlogger Texelstroom 1J.M. 304, werden deze schepen opgehouden. -De Donderdag gehouden algemeene vergadering der N. V. lnd. Mij. Hera alhier heeft de baians en de winst-en verliesreke ning met algemeene stemmen goedgekeurd. Het tienjarig bestaan der Coop. Spaar en Voorschotbank „Boaz" te IJmuiden Veertien November van dit jaar zal het tien jaar geleden zijn, dat onze Bankinstel ling definitief werd opgericht, hetgeen zeg gen wil, dat op dezen datum van het jaar 1912 de acte van oprichting notarieel werd verleden. De omstandigheid, dat deze Al gemeene vergadering valt in het jubileum jaar, was voor ons aanleiding eens een blik te slaan op het verloop der zaken over het afgeloopen tijdvak en veronderstellen wij dat het U ook interesseeren zal hieromtrent eens iets te vernemen. In 't algemeen kan geconstateerd worden, dat de instelling heeft bewezen, te voor zien in een groote behoefte, hetgeen voor de oprichters, waarvan verschillende vanai het begin tot heden in het Bestuur zittirg hebben, zeer zeker de grootste voldoening is. Trots de moeilijke jaren, welke doorge worsteld moesten worden, heeft de Bank zich geleidelijk ontwikkeld en bleven wij gespaard voor groote tegenslagen. Waar over 't algemeen het hooren op lezen van cijfers en getallen spoedig ver veelt, vragen we toch een oogenblik Uwe aandacht voor het met getallen toelichten van enkele onderdeelen onzer instelling, waardoor zal getracht worden U in groote trekken een beeld te geven van de ont wikkeling in 't afgeloopen tijdperk. Spaargelden. Op het einde van het eerste jaar 1912 was aan spaargelden in gelegd een bedrag groot f5584.54, welk bedrag in den loop der jaren is aange groeid tot een bedrag groot f 189.584.54 Tot en met 1921 dus in negen jaar een stijging van rond f 184.000. De stijging bereikte haar maximum ovei het jaar 1916 n.l. ruim f79.500. De volgen de jaren daalde de stijging tot deze in rond f12.000 meer ingelegd dan terugge vraagd, Voor ieder, die de gang van zaken, spe ciaal voor IJmuiden, over de laatste jaren heeft gevolgd, zal het duidelijk zijn, dat in 't verloop der spaargelden tamelijk wel wordt weergespiegdd de welvaart en de inzinking van 't economische leven ter plaatse. Voorschotten. Op het einde van 1912 was aan voorschot verleend f1725. Dit bedrag steeg in den ioop der jaren tot f 78362. Tot en met 1921 dus een stijging van rond f76.600. De grootste stijging der voorschotten werd bereikt in het jaar 1915 n.l. ruim f27.000. De kleinste stijging werd bereikt in 1918 n.l. rond f 750. In het afgeloopen tijdvak zijn 2 jaren aan te wijzen waarin het uitstaande bedrag aan voorschotten verminderde n.l. in 1915 met f6965 en in 1920 met f 11.249. Hieruit slijkt zeer zeker, dat het Bestuur in de crisis aren voor de belangen van de Bank uit stekend heeft gewaakt; immers 1915 was het jaar, dat het geldverkeer zeer was be moeilijkt en 1920 het jaar van de groote moeilijkheden in het zakenleven. In 1914 het begin van den oorlog werd gebruik gemaakt van 't aanbod der ge meente om financiëel gesteund in staat te zijn voorschotten te verstrekken aan nering doenden en werd tot dat doel ontvangen een bedrag groot f25.000, welk bedrag in 1915 weer aan de gemeente werd terug betaald. Rekening Courani. In 1917 werd een begin gemaakt met het verstrekken van geiden in rekentng courant, waarvan tot nu toe een bescheiden gebruik wordt ge maakt. Het is onze overtuiging, dat deze afdeeling niet tot zijn recht zal komen, al vorens besloten wordt de Bankinstelling dagelijks geopend te hebben. Het grootste totaal in Rekening Courant verstrekt, werd gereikt in 1920 n.l. rond f30.400. Op het einde van 1921 was verstrekt een bedrag groot f 19.000. K a s s a. De totale ontvangsten bedroegen in 1912 ruim f6000. In 1921 ongeveer 358.000. De grootste kasontvangst had plaats over het jaar 1919 n.l. ruim f 600.000. Winsten. Ais bijzondei heid dient ver meld, dat alle boekjaren met een winstsaldo sloten. Over 1913 bedroeg de winst f 125.42. Over 1921 f 1647.225. De grootste winst werd behaald over het jaar 1919, n.l. f2026.06. Reservefonds. De winsten werden elk jaar gestort in een Reservefonds, 't welk op t einde van 1921 was gestegen tot f8505.53. Eigen Gebouw. In 1918 werd be sloten tot aankoop van een eigen gebouw met woning voor den boekhouder. Met inbegrip der verbouwing werd voor dit gebouw besteeed en bedrag groot f 14387.50 waartoe het bedrag van 't Reservefonds werd aangewend. Óp de waarde van het gebouw werd jaarlijks 2!/2% afgeschreven. Op het einde van 1921 was totaal f 1079.03 afgeschreven, zoodat de boekwaarde op 31 December 1921 bedroeg f 13308.47. De exploitatie van 't gebouw leverde jaarlijks de volgende verliezen op; 1919 f684.57; 1920 f837.76; 1921 f763.38. Renten. In 1912 werd aan rente ge kweekt f 13.84, in 1921 f 11300.67. foe grootste rente werd verworven in 1919 n.l. 1 11832.885. In 1912 werd aan rente betaald f9.54, in 1921 f7285.93. De grootste rente betaling had plaats in 1919 n.l. f 7644.92. Hiermede hebben wij getracht U in groote ijnen een beeld te scheppen van de resul taten, met onze instelling over het afgeloopen tijdvak bereikt. Wij zijn er van overtuigd, dat een en ander ons allen tot tevredenheid kan stem men en dat een woord van dank aan allen, die meegewerkt hebben om de zaken zoo goed mogelijk te doen marcheeren, hier zeer zeker op z'n plaats is. opgegeven hieromtrent district. Aan het kiezer, die deel té nemen, van den burgemeester der'de plaatsingen overtroffen met een bedrag gemeente van dit adres de oproepingskaart van rond f17.500 voor de stemming in die gemeente. Gelukkig stond het jaar 1921 weer in een De mededeeling van den kiezer, dat hij beter teeken en werd over dit jaar weer opgegeven adres ontvangt de 1919 nog ruim f 19.000 bedroeg, terwi bevoegd is aan de stemming over 1920 voor het eerst die terugbetalingen Aan het verslag van de directie der N. V. Industrieele Maatschappij Hera", over 1921 ontleenen wij: Door de alomheerschende malaise had de gang van zaken der vennootschap in het afgeloopen boekjaar gevoelig te lijden. De omzet der handelsartikelen werd daardoor alreeds zeer gedrukt, terwijl tevens de aanhoudende prijsdaling een aanmerkelijke vermindering der winst-marge ten gevolge had, waardoor ten slotte het eindresultaat der handelsafdeeling van ge ringe beteekenis werd. Bovendien bleker aan het einde des jaars nog belangrijke afschrijvingen op de voorraaden nood zakelijk. In de eerste maanden van het nieuwe boekjaar valt echter eenige ver betering te constateeren. Het visscherij bedrijf ondervond eene belangrijke verlich ting door de aanmerkelijke verlaging der exploitatie-kosten, welke voornamelijk werd veroorzaakt door de sterke daling der kolen prijzen. Evenwel waren de vangsten in het algemeen geringer, terwijl in het laatst van het jaar de vischprijzen sterk werden gedrukt doordat een menigte Duitsche stoomtrawlers te IJmuiden kwamen markten Door deze omstandigheden werden de voordeelen, ontstaan door verlaging der exploilatie.kosten, dan ook grootendeels weder te niet gedaan. Hoewel de resultaten dooreengenomen eenigszins gunstiger waren dan in het voorafgaande jaar, bleek het toch niet mogelijk de geheele vloot voortdurend in de vaart te houden en verschillende schepen werden dan ook voor langen of korten tijd opgelegd. Vermindering van werkzaamheid was hiervan voor de fabrieks- afdeeling het gevolg. De werken onderhanden omvattende4 stoomtrawlers met machines en ketels2 machine installaties voor stoomponten der Amsterdamsche gemeentetram. Deze werden in het begin van 1922 afgeleverd; 1 stoommachine in aanbouw en diverse winches en handlieren. De langdurige onderhandelingen omtrent den verkoop van stoomtrawlers met een buitenlandsche onderneming hebben niei tot een resultaat geleid. Met het oog op de omsiandvastige valutaverhoudingen meende de directie het risico van een jarenlange credietverleening niet te mogen loopen. Het batig saldo der exploitatie fabriek en handel bedraagt f 17,433 (v. j. f 123.377). De omzetten fabriek en handel beliepen in 1921 totaal f 1,397.557. Als voorloopig winstaandeel op de bewijzen van deelne ming in de Vereeniging tot Regeling van het ljzervervoer ontving de Mij. boven de terugstorting dezer deelneming nog f 409. De met bijstand van prof. J. G. Ch. Volmer ingediende reclames tegen de aan slagen in de O.W.-belasting hebben tol resultaat gehad, dat boven het op de balans over 1920 onder de activa opgenomen bedrag ad f 11,529 en onder aftrek der gemaakte kosten, nog een bate werd ver kregen groot f 42,427. De winst- en verliesrekening over 1921 sluit met een nadeelig saldo groot f63.048. Met inbegrip van het saldo-verlies 1920 ad f 7773 bedraagt het totaal-verlies op nieuwe rekening derhalve f 70,821. De baians vermeldt onder activa o. a. vaste goederen f 272,647 (f 277,902), machines en gereedschappen f 134,238 (f 150,519), belangen bij andere vennoot schappen f 1,026,197 (f 659,987), goederen f 272,228 (f 460,544), debiteuren en termijn betalingen f 156,068 (346.473), werken onderhanden f 1,031,098 (f 965,146), emis- siekosten 1919 f 60,419 (f68,000). Onder passiva komen voor: gepl. gewoon aandeelkapitaal f 1,000,000 (onv.), idem 6 pCt. cum. pref. winstd. aand. kap. f 1,000,000 (onv.), bestemmingsreserves f 159.009 (f 159,461), bankiers f 496,526 (f 494,607), crediteuren en deposito's f 383,201 (f 306,847). VELSEN. Weg naar Wijk aan Zee. Men schrijft aan Haarl. Dagblad: Het is onbegrijpelijk, dat er op drukke dagen als de afgeloopen Pinksterdagen waren, en er waarschijnlijk gedurende den zomer nog meer zullen komen, op den weg van Velsen naar Wijk aan Zee (door Rooswijk) geen ongelukken gebeuren. Niet a+teen dat deze weg veel te smal is, maar op den naam van straatweg mag hifnauwe- lijks aanspraak meer maken. Hij is zoo goed als voor voertuigen onberijdbaar, en „men houdt soms zijn hart vast" als men ziet hoe auto's en rijtuigen door elkaar geslingerd worden. Wij weten niet precies wie met het onderhoud van dezen weg zijn belast, maar zouden langs dezen weg de aandacht der autoriteiten op de on houdbaarheid willen vestigen. Óf moeten er eerst- ongelukken gebeuren Als hier niet spoedig wordt ingegrepen zijn wij overtuigd dat dat niet kan uitblijven. Of is het.de bedoeling het reizigersver- voer van Velsen naar Beverwijk te verleg gen Hiervoor is het dan nu zoetjes aan de geschikste tijd, want met een of hoog stens twee weken zal de nieuwe weg BeverwijkWijk aan zee in gebruik worden genomen, wat niet zal nalaten een groote invloed uit te oefenen op het verkeer. Dat dit voor de gemeente Velsen 'n groote schadepost zou beteekenen, zal ieder met ons eens zijn. Laat dus de bevoegde autoriteiten niet wachten met de put te dempen, nadat het kalf is verdronken, doch spoedig ingrijpen Naschrift Bij informatie vernamen wij, dat de weg door Rooswijk en ook daarbuiten, tot Wijk aan Zee toe particulier eigendom is. Het is feitelijk als een gunst te beschouwen dat de vrachtauto's niet worden geweerd van den weg, die geheel vernield wordt en wij meenen zeker dat het alleen geschiedt omdat Wijk aan Zee anders bijna niet te bereiken is zoolang de weg Beverwijk Wijk aan Zee hersteld wordt. Dat hel belang van Velsen zoozeer gediend is met een verkeer door Rooswijk, kunnen wi niet geheel beamen. Wanneer de nieuwe bestrating van den weg van Beverwijk naar Wijk aan Zee klaar is kan men via den Groofen Houtweg toch nog naar Wijk aan Zee komen, terwijl degenen die geheel per trein en tram willen reizen dat alleen kunnen doen over Beverwijk. Auto mobielen en rijtuigen die van Haarlem of Amsterdam komen moeten toch altijd Vel sen (Wijkeroog) passeeren en het is zeer de vraag of Velsen van die menschen zooveel voordeel heeft, ze komen en gaan in den regel te snel. duin", heeft dezer dagen per adverten tie het publiek, dat do bosr ^hen Noot hof, Boschbeek en Jachtlust onder Vei- sen en Santpoort bezoekt, gewaar schuwd tegen het ondoordacht weg werpen van brandende sigaretten, si garen of andere brandende voorwer pen, omdat daardoor boschbranden kunnen ontstaan. Die waarschuwing is wel op het juis te oogenblik gekomen. Ten eerste om dat we in een periode van langdurige droogte leven; ten tweede omdat de va- canties in aantocht zijn en ten derde omdat zij juist vóór de Pinksterdagen kwam, die door velen gebruikt w orden om uit te gaan en liefst behalve naar zee naar de bosschen! We hebben naar aanleiding van deze waarschuwing den heer Reinders Fol- mer eens opgezocht, die o.a. mededeel de, dat de hierboven genoemde bos schen in eigendom toebehooren aan me juffrouw Van Wickevoort Crommelin, die vroeger op de Groote Markt alhier woonde en thans op de buitenplaats Wildhoef" te Bloemcndaal verblijf houdt.' „Juffrouw Crommelin, en ik natuur lijk óók", zei de heer Reinders Folmer, ,zien natuurlijk niets liever, dan dat deze bosschen, waarin zulk prachtig natuurschoon te genieten valt, door zóóveel menschen als maar eenigszins mogelijk is bezocht worden. Juffrouw Crommelin zegt zelf: „Het is een groot voorrecht, deze bosschen in eigendom te hebben, maar ik wil er ook andere menschen van laten genieten". Doch die menschen moeten dit ook op den juisten prijs weten te stellen en zich allereerst ordelijk gedragen. Hoe dik wijls hebben we al niet geconstateerd, lat grootere en kleinere stukjes bosch in brand zijn geraakt, alleen veroor zaakt door het achteloos wegwerpen van brandende lucifers, enz. Dit euvel, dat zulke hoogst ernstige gevolgen kan hebben, keert gestaag iedr jaar terug. De meenschen moestén 't eens leeren be- effen, wat zij aan natuurschoon moe ten missen, als wij er toe overgingen, die bosschen wegens de verschillende wandaden te sluiten. Want die maatre gelen zou niet alleen wegens brandge vaar genomen worden Het is nu een maal óók verboden, in die bosschen te fietsen. Dat verbod is niet voor niets uitgevaardigd. Welnu, ik kan u verze keren, dat dezer dagen een boschwach ter de grootste moeite heeft gehad met een kerel, die zich absoluut niet aan lit verbod wilde houden. Hij verzette zich ten heftigste en bezigde o.a. de woorden: „Verd.het is net zoo goed van mij als van jou!" Ik weet niet, waar dit ten slotte op uitgedraaid zou zijn, als niet juist in de verte een veld wachter te voorschijn was gekomen. Diens komst wachtte de „held" even wel niet af; hij nam zoo spoedig moge lijk de vlucht! Als een haas liep hij. Overigens mag het publiek zich zoo vrij mogelijk bewegen. Men mag er zelfs picniccen en water koken, als dit laat ste maar voorzichtig gebeurt en de overblijfselen meegenomen worden. Ik hoop dus, dat de menschen wijzer zul len worden en het niet voor elkander bederven; het is waarlijk niet de wensch van mejuffrouw Crommelin, dat de bosschen afgesloten worden; óók niet, nu de toevloed van bezoekers uit Amsterdam, Haarlem en zelfs uit Leiden zoo groot en de reisgelegenheid zoo gemakkelijk gemaakt wordt." De heer Reinders Folmer deelde ten slotte nog mede, dat ook het Naalden- veld met zijn uitgestrektheid van 130 II.A. door de Maatschappij „Veertduin" in bescherming genomen wordt. De op pervlakte van de bosschen onder Sant poort en Velsen bedraagt niet minder dan 162 H.A. Liet publiek is dus nu gewaarschuwd Men sla de ernstige waarschuwing niet in den wind! Hl. DbJ. DRIEHUIS. Op het Nat. Muziekconcours, den Tweeden Pinksterdag te Lisse gehouden, werd in de afd. uitmuntendheid Fanfare door ons corps Soli Deo Gloria een 2c prijs gewonnen, zijnde een verguld zilveren medaille en f 10. Ook in den Marschwedstrijd behaalde het corps een 2en prijs. De heer H. C. Reinders Folmer, di recteur van de Maatschappij „Veen- Geref. Zendingsdag. De Zen dingsdag van de clasis Haarlem der Geref. Kerken zal gehouden worden op Woensdag 21 Juni a.s. in het park van het Brongebouw. Als sprekers treden op de predikanten W. Breukelaar, H. Moolhuizen, J. D. Boerkoel, J. Douma, D. Bakker en J. D. Wielinga. Kenm. Ed. want uw zaak kan niet leven zonder drukinkt

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5