VELSEN No. 66 Zaterdag IT Juni 1922 7e Jaargang Verschijnt TV oeiis<fjïg& Zaterdags DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het ouAe en het nieuwe adres, NIET aan den looier, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, og te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. OFFICIEEL. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbnekweg 42, Velser oord. NATUURWANDELINGEN. Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P.F.C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezoide mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en ra. 5 regels f 1.95, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet com ante betaling worden de gewone I-rijzen berekend Advertenties cadres bu-eau - an dit bad' 10 ets. extra; vu< r tezorging van op advertenties i> gekt nun brieven wordt iO ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten- de gemeente Veisen en wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot in November of December, dan kan hij daartoe het verzoek doen aan den Districtscommandant. Zoo de aanvraag om zoodanig uitstel niet door tusschen- komst van de gemeentesecretarie wordt ingediend, moet zij gefrankeerd aan den Districtscommandant worden toegezonden. Velsen, 10 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, RljKENS ZEEMILITIE. Herhalingsoefeningen in 1922. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven zeemilicien- verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen, krachtens art. 80 der Militiewet (Staatsblad 1912, no. 21), worden opgeroepen om in 1922, ieder op den achter zijn naam aan gegeven dag, in werkelijken dienst te komen tot het volbrengen van hun herhalings oefeningen. Groeneveld P., Jongens C., Krispijn J. D., Versluis H.Lichting 1919; Gemeente Velsen; 15 September 1922 Marinekazerne Amsterdam. Velsen, 12 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. DIENSTPLICHT. Onderzoek van Verlofgangers. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer gemeente inge schreven verlofgangers der militie te land zal worden gehouden te Velseroord in de Turnzaal van schooi H, ingang Wijk aan Zeeërweg op Vrijdag 7 Juli 1922 des voor middags 9—11 uur. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1916 en 1920, van de lichting 1920 alleen voor zooveel betreft de verlofgangers, behoorende tot de bereden artillerie en tot de Maart- en April-ploeg der cavalerie. Aan het onderzoek behoeft voorts niet te worden deelgenomen door hen, die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door de verlofgangers, die: a. in het loopende jaar, vóór den dag, hierboven als dag van onderzoek aange geven, in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan voor straf; b. bestemd zijn in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen c. elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Westfalen, Oldenburg of de Rijnprovincie d. zich buitenslands bevinden tot uit oefening van de buitenlandsche zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij buitenslands) e. toestemming hebben verkregen het onderzoek in de maand November of De cember van het loopende jaar te ondergaan. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeente secretarie te worden overgelegd een gele galiseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Districtscommandant te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund het onderzoek in een andere gemeente binnen het District of in een gemeente in een ander District te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig en gefran keerd worden toegezonden. Maakt een ver lofganger, aan wien de vergunning is verleend om het onderzoek in een ander District te ondergaan, daarvan geen gebruik op den tijd, door of vanwege den com mandant van dit District bepaald, dan De prijsschommeling. IToe weinig we weten van de econo mische wetten en krachten, blijkt wel uit de prijsbeweging na den oorlog. Wie had vermoed, dat de prijzen na den oorlog in plaats van te dalen, aan vankelijk zeer scherp zouden stijgen? Na het topcijfer in Maart '20, de duur ste maand van de laatste jaren, is de daling begonnen, in de laatste helft van '20 vrij snel 'en daarna langzaam en geleidelijk. Maar dat we nu ook weer in betrekkelijk korten tijd de vre desprijzen zouden terugkrijgen, lijkt er nog niet op. Eerder krijgen zij gelijk, die voorspelden, dat wij dien terugkeer niet zullen beleven. Met de al duidelijk wordende verar ming en de verminderde koopkracht en vraag zou de daling sneller gaan, zoo luidde ook weer een voorspelling. Maar van andere zijde is veeleer een stijging opnieuw voorzien. Door d-e rna iaise zou het aanbod van allerlei pro ducten verminderen en de verminde ring van aanbod de verminderde vraag gaan overtreffen en daardoor de prijs beweging weer omhoog gaan. De prijsschommeling der laatste maanden schijnt deze voorspelling wel to bevestigen. Wij mogen bij de be schouwing der cijfers echter niet ver geten, dat bij het naderen van den nieuwen oogst en het gebruiken van de laatste voorraden van den vorige er al tijd een prijsstijging geconstateerd kan worden. De Index, die den gemiddelden prijs der levensmiddelen voor 1901 -05 stelt op 100, geeft voor Dec. '21 het cijfer 198, voor Jan. '22 194, voor Febr. 193, voor Maart 195, voor April 194 en voor Mei 198. Deze verhooging is voornamelijk een gevolg van prijsstijging der voe dingsmiddelen en der weefstoffen. De Index, een lijst van prijzen wordt voor iiMere maand in een En gelsch tijdschrift „Econömist" gepubli ceerd. Het zijn de prijzen van den groothandel. Ze zijn dus eerder te gun- tig dan te ongunstig. Prijsdaling wordt toch eerst in den groothandel openbaar. Het Indexcijfer, dat de levenskosten aanduidt, staat thans 70 hooger dan bij het uitbreken van den oorlog. Alle uitgaven voor een gezin zijn echter met een nog hooger percentage gestegen Men denke alleen maar aan belastin gen, huishuur en dergelijken. Gelet op de prijsstijging in de laatste maand, zijn de loonsverlagingen, die tegenwoordig in bijna alle vakken aan de orde van den dag zijn, des te pijnlij ker en het is te begrijpen, dat ze heftig verz.et uitlokken. De machinalisatie. Het is een leelijk woord voor het ver schijnsel, dat handenarbeid vervangen wordt door de kracht der machine. Die verandering is in een eeuw tijds zeei groot geweest en in de laatste vijf en twintig jaar is ze door de invoering van allerlei motoren ook in kleinbedrijf sterk toegenomen. Smeden, timmerlui, bakkers, wagenmakers ook in kleine dorpjes gebruiken tegenwoordig de kracht der electriciteit, die hun veel zwaar werk uit de handen neemt. De arbeider beschouwt daardoor de ma chine als een vijand en concurrent, die hem almeer verdringt. Invoering van Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. machines heeft dan ook vaak verzet uitgelokt. Men trachtte ze door staking te weren, zooals met de graanelevators in de Rotterdamsche haven gebeurde of sloeg ze kapot, zooals wei met een bag germachine in de veenderijen is ge schied. In het tijdschrift „Nederiandsehe Fabrikaat" toont de heer G. de Clercq echter aan, dat de machine volstrekt niet de vijand der arbeiders is, hun veeleer werk verschaft dan werk ont rooft. Hij noemt het onwaar, dat de machinalisatie de werkeloosheid in de hand zou werken. Veeleer is het tegen deel het geval. Een fabriek, die honderd man werk geeft, voert machines in, die vijftig man overbodig maken. De helft wordt dan ontslagen en de fabriek be houdt dezelfde capaciteit, hetzelfde vermogen, om zekere hoeveelheid voort te brengen. In werkelijkheid gaat liet anders. Door de invoering van machi nes daalt de kostprijs en neemt het con currentievermogen toe en moet de ca paciteit al spoedig .uitgebreid worden. Daarmee wordt aanstelling van nieuwe arbeiders noodig. Zonder de machines zou het bedrijf ten slotte on dergaan, omdat het niet meer in staat zou zijn te concurreeren en dus alle ar beiders ontslagen worden. Invoering van machines geeft, zoo al niet dadelijk toch op den duur, meer werk. Wanneer men thans nog even duur werkte als een halve eeuw geleden, zouden ver- chillende bedrijven nog maar een klei nen omvang hebben. Daarom moet de machinalisatie door de werkgevers be vorderd en de werknemers toegejuicht worden. Dat is een gansch andere beschou wing dan de gebruikelijke. De machine is niet een vloek voor den arbeider, ze ontneemt niet maar brengt nieuwe werkgelegenheid. Waarschijnlijk is de beschouwing van den heer de Clercq wat te optimistisch. In den eersten tijd der invoering ontneemt de machine aan meerdere arbeiders wel werk en brood. Maar het is zeker juist, dat ze goedkooper werkt, den prijs doet da len, de vraag toenemen en daardoor nieuwe werkrachten noodig maakt. IN EN OM DE VISSCHERSHAVEN TE IJMUIDEN. IV. Indien aan den toestand in de Vis- schershaven niets gedaan wordt, dan wordt eene bespreking daarover al licht eentonig. En die toestand wordt inmiddels hoe langer hoe meer onhouti baar! In de laatse weken zijn er nog wel enkele Ilollandsche trawlers ter vis- scherij uitgevaren; toch ligt het mee- rendeel der Hollandsche IJmuider- vloot thans stil. Voor de IJmuider-vloot zal het nu wel heeten: „Het seizoen is afgeloo pen". Laten wij echter met nadruk er op wijzen, dat trawlvisscherij nooit seizoen-visscherij was. Ook aanschouwen wij in de haven niet een demonstratief stilliggen. De aangevangen vacantie voor de 1 Jmuider-trawler-bemanning is geen vrijwillige, doch wordt een ware ramp. De nevenbedrijven en de neringdocn den in IJmuiden worden er ook ten zeerste door getroffen. Vreemde, buitenlandsche vischaan voer domineert thans in de Rijksvis- schershaven! De hadhotels gaan dezer dagen open, echter niet voor het Hollandsche zee banket! Wel is de verlaging der vrachttarie ven op de spoorwegen door Nederland dezer dagen in werking getreden. En zoo hierin van regeeriugswege aan ge werkt mocht heeten, dan zou men onze Regeering daarvoor een dankbetuiging niet mogen onthouden. Eere, wien eere toekomt! Want vrachtverlaging voor vischvervoer heeft z'n beteekenis voor de Hollandsche IJmuider-visscherij. Edoch, welk eene ironie, juist nu buitenlandsche vreemde vischaanvoer te IJmuiden het rijk alleen heeft, zoo ongeveer! Een Hollandsch spreekwoord zegt: Wie zee houdt, wint de reisl Heiaas 't is ditmaal niet de Hollan der! Er klinkt voor onze IJmuider-vloot an regeeringswege dan ook geen aan moedigend: IJmuiden cloeck, hou zee!!! Zullen wij te IJmuiden ook niet ge dwongen worden onze schepen voor een appel en een ei af te staan aan de met alles in de hand gewerkte buitenlan ders? Want, wel ingelicht, onderhan delt men tegenwoordig diplomatiek over, doch zonder ons met het buiten land! Misschien zullen ze van het buiten land uit onze schepen ook nog wel wil len charteren. Dan zullen de Hollandsche beman ningen al of niet ondersteund uit de werkeloosheidskassen waarvan de bodem zichtbaar wordt het nog moe ten aanzien, dat onze schepen met vreemden, buitenlanders worden be mand! En wanneer die buitenlanders over enigen tijd, als de ÏJmuider visscherij dood en begraven ligt, eens believen weg te blijven, nu eens niet langs di- plomatieken weg op verzoek, doch door plotseling zicli wijzigende toestanden en uitsluitend geleid dGor hun eigen belang, zitten wij dan te IJmuiden niet met een Rijksvisschershaven-be- drijf, dat geen reden van bestaan meer heeft? Of zal er dan van regeeringswege tot die buitenlanders nog het diplomatiek verzoek gericht moeten worden op IJmuiden te blijven varen onder aan bieding van verdere facileiten, welke men den landgenoot onthield? Zullen dan b.v. de retributie-gelden worden verlaagd in stede van ver hoogd? Bij het verleenen van steun van re geeringswege aan de Hollandsche I Jmuider-visscherij, zoolang ze nog ©eft, is -het plotseling wegblijven van buitenlandsche trawlers geen gevaar, hoogstens een reden om steunverlee- ning overbodig te maken. Beter vandaag dan morgen zou er van regeeringswege gesteund en zou den er afweer-maatregelen getroffen moeten worden, zóó, dat althans in de ze zomermaanden het iJmuider-Vis scherijbedrijf met eigen vloot voor een goed deel aan den gang kon blijven. Al bleef de buitenlander dan uit eigen beweging eens niet weg, dan zou hij in zekeren zin gedwongen zijn gel delijk bij te dragen om ons het vissche rijbedrijf ook te kunnen doen volhou den. Afweren behoeft geen absoluut yer bieden te zijn. Van de kant van het Rijksvisschershaven-bedrijf zou men heel gauw en gemakkelijk tot de we tenschap kunnen komen, waar het eigenbelang van den vreemdeling op houdt, om IJmuiden met een noodlottig bezoek te vereeren. En men zou van die kant dan naar omstandigheden ac tief kunnen handelen. Jan Salie behoort volgens Potgieter op een hofje! (Jan, Jannetje en hun jongste kind) Op het Binnenhof behoort hij echter zeer zeker niet te zetelen en feite lijk moest er in IJmuiden *ror Jan Salie ook geen plaats zijn! Indien afweermaatregeleu, tagen vreemde overheersching, van regee ringswege uitblijven, dienen dan I Jmuidenaren, die daartoe in do gele- genhed zijn, niet zelf de hand aan den ploeg te slaan? Wie zal ten slotte iets doen?? Janmaat moet zee houden! X. V. Spaarnberg het Noothof. De Duinbeken. De Pinksterdagen zijn voorbij met hun drukte, reizen en trekken van men- schen; ook de bosschen en dreven van Kennemerland in 't algemeen en van Santpoort en Bloemendaal in 't bizon der waren getuigen van een druk be zoek, hoewel slechts een klein gedeelte der menigte aan het stille bosch de voorkeur gaf boven de publieke wegen. Eerst de nacht maakte een einde aan het getoeter der claxons van auto's en motorfietsen en de schellen der gewone rijwielen, die het gekweel der vogels voor een tijd overstemden. Onze tocht begint thans aan het station Santpoort lat in vergelijking met andere soms belangrijker plaatsen wegens zijn bouw en ligging keurig is ingericht. Op het perron staande zien wij reeds links en rechts het groene bosch en vriendelijke landhuizen aan den kant van da Jan Gijsenvaart, zoo heet hier het I tuurt- schap. Wij steken de spoorlijn ov er en gaan een wijle noordwaarts o n het aan beide zijden van den weg g degen vorstelijk „Spaarnberg" te bewonderen Spaarnberg is een buitenplaats dia dag- teekent uit het begin der 19e eeuw. Omstreeks het jaar 1880 werd h< t hee renhuis dat aan de lage zijde ten tosten van den stationsweg ligt, in den tegen- woordigen staat gebracht. Behalve prachtig hoog geboomte, roode en wit te kastanjes, bruine en gewone beuken, bezit het een groote hertenkamp, en ooral prachtig waterwerk. Lij de Zwitschersche Chalet begint ret Is een groote vijver, die eigenlijk een duin beek is en ontstaat door het water dat uit de duinen vergaderd wordt. Het aantal beken dié in de duinen ontspringen is groot, doch de waterlei dingen zijn oorzaak dat ze veel spoedi ger droog zijn dan vroeger hel geval was. In ouden tijd bevonden or zich aan den voet der duinen, juist op de mooiste natuurplekken bleekewjen en wasscherijen die zich van het heldere water der duinbek'en bediend; n. Dat duurde zoo voort tot het begin der 19e eeuw toen men tot de conclusie kwam om de bleekerijen te vervangt n door lusthoven en buitenplaatsen. Met de buitenplaats „Spaarnberg" w as dit ook het geval, die werd aangelegd op en bij het terrein van «en voovmalige bleekerij. Grillig zijn de talrijke duinbe ken in hun loop, eerst smoorde in oude tijden hun water in'het aan den voet der duinen gelegen veenmoeras. nader hand wist men het water der beken af te leiden in vaarten die op hun beurt zich in de groote wateren ontlastten. Ontelbare plaatsen leenden hun naam aan de beken uit het duin ontsprongen, b.v. „Velserbeek", „Beeckesteyn", „Beekvlied", „Scheijbeek", „Beek en Duin", „de Beek", maar ook naar de vroegere bleekerijen, zooals: „Bleeken- hove", „Bleek en Berg" enz. De buiten plaats „Spaarnberg" onder S uup >ort vormt met de belendende bosschen van heè Neethof en het schoon gelegen „Boschbeek" en „Zorgvrij", een heerlijk complex van bosschage en woeste na tuur. Eigenlijk sluit het zich ook ver der, geheel aan bij de Bloemendaalscho dreven, die langs den duinkant voorbij het Kasteel van Brederode beginnen. Ook hier overal rijke afwisseling van

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1