Zaterdag 24 Juni Tweede blad OFFICIEEL. Tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van den Hagelingerweg vanaf den Rijksstraatweg tot den zijtak van den Biezen weg, van 3 Juli 1922 tot nader order voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Velsen, den 21 juni 1922. Burgemeester en Wethouders voorn de Secretaris, de Burgemeester, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. Openbare Vergadering van den raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 27 Juni 1922, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Tweede stemming over het voorste van den heer Vermeulen, om het voor- stel van burgemeester en wethouders tot verbetering van den Brederodeweg vanaf de grens der gemeente Boemen- daal tot de Velserenderlaan en van den Duinweg voorzoover het begrinde ge deelte betreft, aan te houden en te behandelen bij de begrooting voor 1923 4. Verandering in de wijze vuilopruiming 5. Overname in beheer en onderhoud van een gedeelte van den Kruisbeek- o Oude Schulpweg. 6. Crediet voor verplaatsing van palen van het electrisch net. 7. Vaststelling eener verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vleeschkeuringswet (Staatsblad 1919 no. 524) en wijziging der verordeningen op de heffing en invordering van keurloonen. 8. Vóór-ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede als mede Haarlemmerliede enSpaarnwoude en tot opheffing der gemeenten Schoten en Spaarndam. 9. Deelneming in de kosten, verbonden aan een bedrijfszekere koppeling van de twee gaszinkers in het Spaarne. 10. Vergoeding aan bijzondere schoolbe sturen voor boventallige leerkrachten over 1920. 11. Financieële besluiten, 12. Adres van L. H. Rings om afwijking van art. 24 der bouw- en woning verordening voor de stichting van een bovenwoning aan den Bioemendaal- schen straatweg te Jan Gijsenvaart. en eenige onderwijzers merkten wij op Dr. Metzelaar, die op prettige wijze weet te vertelen, had dan ook wel de aandacht der jongens en zal later nog eens weer comen en dan vertellen van de haring- visscherij. - De heer P. Nuyens, onderwijzer aan school C, hoofd de heer J. Atema, zal 1 Juli a.s. 40 jaar bij het onderwijs werkzaam zijn. - De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de N. V. Agentuur- en Handels maatschappij alhier. Mej. G. Vonk, onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool alhier, is be noemd aan de Chr. school te Rhenen, maar heeft voor deze benoeming bedankt. - De op den 14 Juni gehouden aanbe steding van vleesch voor de Marine, Instu- tuut, Hospitaal en Lichtschepen te Helder, is wederom Leverancier voor de maanden Juli, Augustus, September, de heer L. de Beurs, van hier. Kennemer Biljartbond. Bovengenoemde bond zal dit jaar voor de aangesloten vereenigingen een competitie houden en wel in 4 klassen. Ciubs welke nog niet bij dezen bond zijn ingeschreven kunnen dit alsnog voor 1 Juni schriftelijk doen bij den Secretaris, den heer J. Zeil maker, Engelmundusweg 95, Velseroord. 10 uur: 5 uur 10 uur: 5 uur PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. Ds. V. Oostrom Soede. Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. Geen Dienst. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Eskes, Em. pred. te Leiden. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. Ds. J. B. G. Croes. Dezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. M. A. J. de Vrijer, van Bloemendaal GEREF. KERK. De heer W. A. Wiersinga, theol. candidaat van Kampen Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. F. van Gheel Gildemeester van 's-Gravenhage Kinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Ds. A Frouer, van Haarlem. Bevestiging van Jongelieden uit Haarlem en Hillegom EVANGELISATIE. 10 uurK. Koopman, te Bloemendaal 10 uur 5 uur 10 uur 10 uur 10 uur 5 uur 10 uur PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de Visscherijschool heeft Woensdag Dr. J. Metzelaar, Rijksvisscherijleeraar te Amsterdam, verteld van zijn reizen, n.l. eerst ter trawl-visscherij en daarna ter beugvaart. Daarbij vertoonde hij een groot aantal lichtbeelden, die een mooien kijk gaven op het visschessleven en de visch- vangst. Deze lezing werd bijgewoond door de leerlingen der Visscherijschool en een aan tal jongens van de hoogste klassen der Gisteren maakten de leerlingen van de hoogste klasse van school B. een uitstapje naar Alkmaar en Bergen. Hoewel het weer nu juist niet in allen deele had medegewerkt, vertelden de vroolijke gezichten voldoende, dat men genoten had. Het visscherijbedrijf. Door de besturen der vakorganisa ties in het Visscherijbedrijf te IJmui- den is het volgende schrijven verzon den aan Dr. H. J. Lovink commissaris generaal voor landbouw en visscherij te 's Gravenhage. De besturen der Vijf het meest en direct bij het Visscherijbedrijf belang hebbende vakorganisaties, te weten: Yfd. IJmuiden v/d. Centralen Bond van Transportarbeiders, IJmuider Federa tie Afd. v/d. Ned. Federatie van Trans portarbeiders, Afd. IJmuiden v/d Christelijken Zeemansbond, Afd. IJmuiden v/d. Bond van Chr. Haven en Transportarbeiders „St. Bonifacius' hebben de eer zich tot U te wenden naar aanleiding van en met betrek king tot den zeer ongunstigen toe stand van het Noordzeevisscherijbe drijf, speciaal het trawlerbedrijf. Zij meenen, op grond van het feit, dat U, als Commissaris-Generaal voor de Landbouwproductie ook de leiding van de Afdeeling Visscherij waar neemt, bij U bekend te mogen veron derstellen dat die toestand buitenge woon ongunstig is, al vreezen zij dan ook dat de omvang en de beteekenis der gevolgen daarvan niet ten volle tot U zal zijn doorgedrongen; dat het bv aan U niet bekend zal zijn dat tenge volge daarvan vele inwoners der plaat sen IJmuiden en Egmond aan Zee thans reeds, niet alleen bittere armoe de en ellende, doch helaas reeds in de ware beteekenis van het woord, hon ger lijden. Ook meenen zij op diezelfde gronden bij U den ernstigen wil om daarin zoo mogelijk verbetering te brengen of te helpen brengen, te mogen veronder stellen, wat zij dan ook inderdaad doen Wat de oorzaken van die ongunstige bedrijfstoestand betreft, wordt alge meen als vaststaande aangenomen dat die moeten worden gezocht in den on zekeren stand der valuta, en in het te IJmuiden markten van Buitenlandsche meer in het bijzonder Duitsche, traw Iers. Tegen de eerstgenoemde belemme ring voor een behoorlijk functioneeren van het visscherijbedrijf wordt eigen onmacht door alle bij het bedrijf be langhebbenden volkomen gevoeld en begrepen; echter, tegen de laatst ge noemde belemmering zouden, naar de meening van alle groepen belangheb benden wel maatregelen getroffen kun nen worden, terwijl die groepen het ook hierover eens zijn, dat daardoor belangrijke verbetering in den bedrijfs toestand zou kunnen worden gebracht. Er zijn dan ook enkele dier groepen, die verschillende stappen deden om dergelijke maatregelen uit te lokken of te bevorderen echter steeds zonder het gewenschte resultaat. Ook van de zijde der vakorganisaties werd zulks gedaan. De laatst daartoe door deze ondernomen poging bestond in het voeren van besprekingen over die aangelegenheid mét de Besturen van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden, en van de Vereeniging van Vischhandela- ren aldaar, met beide afzonderlijk. Dat deze besprekingen afzonderlijk werden gevoerd, vond zijn oorzaak hierin, dat ons gebleken was dat bij onderlinge bespreking van deze kwes tie tusschen die beide genoemde cor poraties, de wederzijdsche verdenking- van het daarbij op den voorgrond plaatsen van wederzijds groepsbelang, van het meer algemeene belang, dat van de plaatsen IJmuiden en Egmond aan Zee, waarvan vele inwoners met totalen ondergang worden bedreigd, de kans om tot overeenstemming te ko men, vrijwel uitgesloten kon worden geacht. Het was daarom dat onze Besturen in dezen zich voorloopig een min of meer bemiddelende rol hadden toegedacht waarvan zij als resultaat wensenten dat het hun mogelijk zou zijn deze beide groepen belanghebbenden tot het inzicht te brengen dat, wilde men met. eenige kans. op overeenstemming over leg plegen, juist omgekeerd, persoon lijk of groepsbelang ondergeschikt be hoorde te worden gemaakt aan dat meer algemeene, terwijl zij de hoop koesterden den goeden wil daartoe bij beide te vinden. Tot* onze diepe teleurstelling moeten wij echter constateeren dat het eerste ons niet gelukt is, en dat ten aanzien van het laatste bij ons nog lang niet alle twijfel is opgeheven. Waar het voor ons vast staat dat toch, en zelfs vrij spoedig, een oplos- sing^gevonden zal moeten worden, wil men het ontstaan van toestanden, wel ke zouden kunnen doen denken aan gebeurtenissen in het Russische hon- gergebied, voorkomen, kwam het ons gewenscht voor U beleefd te verzoeken onder Uwe leiding, of namens U ge leid wordende besprekingen te willen doen plaats vinden over deze aangele genheid, tusschen de Besturen der Vereeniging van Reeders van Vis schersvaartuigen, de Vereeniging van Vischhandelaren en de in dit schrijven genoemde vakorganisaties te IJmui den, en desgewenscht met daarvoor naar Uwe meening in aanmerking ko mende Gemeentelijke Autoriteiten, ten doel hebbende, in de eerste plaats het bespreken der kwestie zonder dat daarbij persoonlijke of groepsbelangen op den voorgrond worden geplaatst, om zoo mogelijk tot overeenstemming te komen omtrent eventueel te treffen maatregelen, en de practische uitvoer baarheid daarvan onder de oogen te zien. Hoezeer wij bij ervaring weten hoe moeilijk zulks is, zelfs zoo dat het ons niet mogelijk bleek, beschouwen wij zulks toch niet onbereikbaar indien daarbij zijdelingsche of directe invloed van Regeeringswege in het spel komt. Ofschoon zulks vanzelfsprekend is, willen wij ten slotte toch nog wel ten overvloede ons bereid verklaren tot liet verstrekken van alle eventueel verder gewenscht wordende voorlichtingen, voor zoover zulks ons mogelijk zal zijn. Een afschrift van dit schrijven is ge zonden aan de gemeentebesturen van Egmond aan Zee en' Velsen, met de vraagf dit verzoek aan Dr. Lovink te willen ondersteunen, opdat de confe rentie zoo spoedig mogelijk kan plaats heben. VELSEROORD. Rede J. E. W. Duys. Voor een stampvolle zaal is gisteravond in Flora alhier opgetreden het Kamerlid j. E. W. Duys. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer Schaar, zeide de heer Duys dat hij met zijn rede niet alleen de arbeideis wil opwekken om op 5 Juli rood te stemmen, maar om de arbeidersklasse zeif socialistisch te doen worden in denken en voelen. Het gaat over den grondslag der samenleving, n.l. het kapitalisme. Spr. wijst op het tekort, dat de arbeider heeft van de wieg tot het graf. Gedeeltelijk is dit eigen schuld, voorkomend uit gebrek aan goed onderwijs. Wat is kapitalisme Uitvoerig schetst spr. het maatschappelijk proces: voort brenging, verdeeling, gebruik. Kapitaal en arbeid hebben elkaar noodig, het kapitaal is echter maar voor een klein deel in handen der gemeenschap. Dus bezit het kapitaa een groote macht, waardoor de belangen der gemeenschap ondergeschikt gemaakt worden aan die van het kapitaal. Vandaar dat kapitalist en arbeider meestal vijandig tegenover elkaar staan. Het kapitaal toch wil steeds vermeerdering (winst, dividend), vandaar de klassetegenstellingen. De S. D. A. P. predikt met den klassenstrijd, die is er. Spr. gaat dan na hoe de arbeider zijn arbeidskracht moet verkoopen, hoe die raakt uitverkocht en dat het een aanklacht tegen de maatschappij is, dat voor den arbeider nog een staatspensioentje gevraagd moet worden. De Chr. regeering geeft iets als gunst, als liefdadigheid. Men verzint om alleen te strijden voor materieële belangen spr. zegt dat de S. D. A. P. strijdt om den mensch waarlijk mensch te doen zijn. Spr. houdt dan een historische beschou wing over de verhoudingen in de maat schappij, maar eerst was de slavernij, daarna het gildenwezen en vervolgens het kapita lisme. Zoo komt eenmaal de beurt aan het socialisme. De chaos van thans is het laatste stadium van het kapitalisme, waarbij spr wijst op de conferenties van Cannes, Genua en den Haag. Het kapitalisme, uit de Fransche revolutie ontstaan, aanvankelijk misschien noodig is nu een vloek geworden. Spr. wijst op dingen, gevolg van den wereldoorlog, die weer kwam door het imperialisme. Spr. schetst den strijd tusschen de kapitalisten der verschillende landen met den aankleve van geheime diplomatie, traktaten enz. Nu wil men bezuinigen. Spr. bestrijdt hierbij het optreden van den Vrijheidsbond. Daar wil men bezuiniging op de mindergoed bedeelden. Spr. critiseert ook de laatste troonrede. Spr. gaat uitvoerig na wat de wereld oorlog gekost heeft, 465 a 500 duizend millioen dollars. Aan ons land kostte de oorlog 1200 mil lioen. Wie betaalt dat. Een heffing ineens verwierp men. En dat zijn dan menschen, die spreken over vaderlands-liefde en den Iaatsten druppel bloed voor 't vaderland offeren. Spr. wijst er op dat ons nationaal vermogen steeg van 7 milliard in 1914 tot 13 milliard in 1920. Toch geen heffing in eens. Nu moet ons volk 87 millioen per jaar betalen voor aflossing en rente. De uitgaven voor leger en vloot stegen van 50 tot 136 millioen, zoodat we nu ruim 170 millioen per jaar meer moeten opbrengen voor 't militarisme. Toch wil men steeds pingelen op de ambtenaren en pensioenen. Spr. wijst ook nog op het vlootplan, dat honderden millioenen zal kosten, terwijl ouden van dagen geen hoogere uitkeering cunnen krijgen. Spr. wijst op 1918, toen men wel mee wilde. Later zei men dat Troelstra zich lad vergist, spr. zegt ja, maar alleen inzake de situatie der arbeidersklasse. Als spr. vraagt verdubbeling der ouder domsrente, doet hij dit omdat de Koningin ook verdubbeling van salaris kreeg. Spr. gispt het in de Chr. arbeidersafgevaardigden, dat zij daarvóór hebben gestemd. Tenslotte richtte spr. zich tot de vrouwen en wees hen op hun gewichtige taak. Gi moet nog vaak 's nachts zitten werken om iet goed uwer kinderen heel te houden, zegt spr. Zorg dat de toekomst er voor uw kinderen anders zal uitzien, dat zij u ater dankbaar kunnen zijn Tot den bouw van een nieuwe maatschappij moeten allen medewerken. Er was eenig debat door den heer Stek waarna de vergadering werd gesloten. Bij de gisteren alhier ten overstaan van notaris Boerlage, wegens faillissement gthouden verkooping werd een woonhuis met timmermanswerkplaats aan den Velser duinerbuurtweg gekocht door de heeren A. C. Bakker en A. en P. Bleeker alhier voor f 6875. Een daarnaast gelegen bouwterrein werd gekocht door den heer F. J. Kochx alhier voor f 1025. VELSEN. De heer M. K. Hofstede, controleur der gemeentebelastingen alhier, zal 17 Juli a.s. 12'/2 jaar iri gemeentedienst zijn. De heer Hofstede was eerst commies ter secre tarie en werd bij de instelling der betrekking van controleur der belastingen als zoodanig benoemd. Mej. E. C. Versluys, onderwijzeres aan de Chr. school op Wijkeroog, is als zoodanig benoemd te Numansdorp. oopenïïè serie, Uitgeschreven door don Kennemer Kegelbond, gehouden wor- len in de kegelbaan van Hotel „Vree burg" te Bloemendaal. SANTPOORT Van bevriende zijde verzoekt men ons er nog eens op te wijzen, hoe gevaarlijk het toch is, als een fietsrijder zich laat meetrekken door een vrachtauto. Gister morgen reed een jongeman nog bijna in vollen vaart tegen een paal der Elecirische geleiding, doordat de auto vrij ver moest uitwijken. Men zij gewaarschuwd. Bij de jaarlijksche grasverpachting bracht het grasgewas van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier f 4764 op, f 1200 minder dan verleden jaar. „Maandag 26 Juni a.s. zal in de Turnzaal van school H te Velseroord een gecombineerde ouderavond gehou den worden voor de scholen D, E, G en I-I. Besproken zal worden de aanslui ting van het lager onderwijs bij het middelbaar. Het punt zal ingeleid worden dooi den heer Oosterom, hoofd van school D. Uit het jaarverslag der voetbal vereeniging Kinheim. De Vereeniging mag met genoegen terugzien op de in het afgeloopen jaar gespeelde wedstrijden. Ze begon met het winnen van een eersten prijs in de Seriewedstrijden te IJmuiden, uitgeschreven door „Storm vogels", en een tweeden te Castricum uitgeschreven door de V. V. C. S. V. al daar. In de competitiewedstrijden van den H. V. B. mocht het 't eerste elftal ge lukken de tweede plaats te bezetten in zijne afdeeling, tengevolge waarvan dit elftal in het volgend seizoen in de lste klas van den H. V. B. eene plaats krijgt. Doordat Kinheim geen eigen terrein bezit, moeten de wedstrijden in den na- en den voorzomer uitgespeeld wor den. J.l. Zondag speelde Kinheim te Cas tricum tegen C. S. V. Het lste elftal overwon C. S. V. I met 21, terwijl het tweede tegen C. S. V. II met 00 gelijk speelde. Vol moed gaat de Vereeniging het volgend seizoen in, hopende het kampi oenschap te behalen. Tot ons genoegen kunnen we be richten, dat de Beverwijker straatweg onder handen genomen wordt en weer spoedig berijdbaar zal zijn. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. zullen de laatste wedstrijden van de INGEZONDEN. M. de Red. IJmuiden is een plaats met eenige duizenden inwoners en ligt „landelijk" bijna geheel geïsoleerd van zijne om geving. Naar het Noorden, Zuiden en Westen wordt het natuurlijk begrensd: de eengiste communicatie met de om geving bestaat in oostelijke richting. Slechts één weg een pijpela leidt het verkeer van vele honderdtallen auto'3 vrachtwagens en andere voer tuigen van vele duizenden fietsen en de ontelbare voetgangers. Nu bestaat er gelukkig reeds lang een plan van uitbreiding en daarin zijn enige nieuwe wegen geprojecteerd. We zullen dan de weelde niet op kun nen. Maar nu? Nu loopen vele straten dood op 150 Meter duin nu wonen duizenden van West-Veiseroord en IJmuiden over-de-Brug tegen 't duin nu zijn aan dezen duinrand te Oost-IJmuiden weer 5 nieuwe huizencomplexen in aanbouw, nu leiden reeds vele duizen den voetgangers en fietsers, hun ver keer met Velseroord en Velsen door deze 150 M. duin. Er bestaat een malaise op IJmuiden en het lijkt in dat verband bijna veel gevraagd, dat er eindelijk eens een paar honderd gulden gevoteerd wor den voor een noodverbinding. Er hoeft niet aan getwijfeld of IJmuiden zou zelfs in deze malaise (gesteld zij ware apart een gemeente) dezen toestand niet dulden. Ook zouden velen onzer minder zuurzoet hunne penningen of feren, indien zij voor een uitstedigheid niet eerst een omweg moesten maken - vervolgens den berg beklimmen om na velerlei dwarrelingen eindelijk te geraken op een der gebaande wegen uit de buurtschap. Bedoeling M. de Redacteur, van dit schrijven is: de publieke opinie ten dezen nog eens tot uiting te brengen de gemeenteraadsleden van IJmuiden nog eens op die zaak attent te maken en de niet-IJmuidensche gemeente raadsleden er op te wijzen dat tusschen station Velsen en kop IJmuiden de meeste kiezers wonen, verder, den Burgemeester Wethouders en den nieuwen Dir. v. O. W. voor deze kwestie bijzondere interesse te vragen. Onder dank voor Uwe bereidwillig heid. IJmuiden, 21 Juni '22 J. R. F. SCHEEPVAART. De volgende Ned. stoomschepen worden de volgende week alhier verwacht: Bachus, v. d. Midd.Zee; Vulcanus v. Tunis (via Zwijndrecht)Vesta v. SpanjeIris v. Kallholmen; Ganymedes v. d. Midd. Zee; Gaasterland v. W,-AfrikaHontestroom v. LiverpoolDanae v. Spanje ljselstroom v. W.-Afrika. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: N. H. AkkermanPossel d.M. H. Wevers—Lansdorp z.P. W. Nijssenvan der Lem d. Ondertrouwd: E. C. H. Lampe en J. van NederpeltC. A. M. Dicker en H. J. Gomes G. Duineveld en C. F. vanZutphen; J. A. Corten en W. Groen. Gehuwd: J. Delmonte en H. Schilstra; P. Schellevis en D. van der Does; J. Beider en M. Kruger. SS 2L «3 Q3 33 S3 03 Ondertrouwd: JAC. A. CORTEN EN WILH. GROEN Huwelijksvoltrekking 6 Juli. Oosterhout, IJmuiden, 21 Juni '22. Martinus Jacobus Vastenhouw vLv SrecUsche Steenweg Pres Stefjnstraat Heden overleed, ria een kortstondige ziekte, in de Maria-Stichting te Haarlem, onze geliefde zoon en broeder in den leeftijd van 14 jaar en 11 maanden. IJmuiden, 23 Tniii ]922 Pres- Jfrugerstraat 37. Zfju diepbedroefde ouders, broeders en zusters J. Vastenhouw K. Vastenhouw—Schol K. Vastenhouw Gl. Dekker—Vastenhouw K. Dekker B. Vastenhouw Gl. Vastenhouw J. Vastenhouw H. Vastenhouw

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5