ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verichflnt Woensdags Zaterdags Nó. 69 Woensdag 28 Juni 1922 7e Jaargang CONCERT IJMUlDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel'Advertenties van 11. en m 5i fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.SB, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0,76, iedere regel meer 15 ets Bij niet comsnte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bureau >an dit biad» 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties iigekomen brieven wordt 16 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties Tan buiten de gemeente Ve" DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na i uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. STEMMING. Burgemeester en Wethouders v. Velsen brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag, 5 Juli 1922, van des mor gens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Ttveede Kamer der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting,' opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede .te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefe ning van zijn kiesrecht moet aanmel den bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stern- district. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art 72, twee de lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie golden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn ver- loopen sedert eene vroegere veroordee ling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is gewor den, of de deswege opgelegde geldboe te vrijwillig is betaald, wordt geldboe te van ten hoogste tien gulden opge legd. I De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven be klaagde, wordt eene schriftelijke ver maning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, 2e lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voor geschreven bij art. 144 van het Wet boek van strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende: Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Velsen, 24 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de burgemeester, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. stuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, ge durende ten minste twee achtereen volgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namid dags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hun nentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamelijk; dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Konink lijk besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad no. 109) en- luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet be doelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onderne mingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, wel ke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstip pen niet gedurende twee achtereenvol gende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apothe kers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemin gen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kies wet bedoeld, zijn ter gemeentesecreta rie verkrijgbaar. Velsen, 24 Juni 19'22. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. 1 t gens, te Velsen, om vergunning tot het oprichten van een vernikkelinrichting, waarin gebezigd zullen worden 2 electro- motoren van 1 P. K. en 2 P. K. op het perceel kadastraal bekend'Gemeente Velsen, Sectie H No, 3371, plaatselijk bekend Doodweg L 8a. j Op Maandag, den 0 Juli 1922, desvoor- i middags te elf uren, ïal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde- i ling en schriftelijk toe te lichten, j Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op deSecretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te licmen. Velsen, den 26 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. UITOEFENING KIESRECHT, door personen, die in dienstbetrekking zijn. De BURGEMEESTER van Velsen herinnert personen, bij wie, en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover i&t bij algemeenen maatregel van be zitting centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het cen traal stembureau- een zitting zal houden in het gemeentehuis op Donderdag, 29 Juni a.s., des voormiddags 1030 uur, ten einde over te gaan tot deverkiezing van één lid van den gemeenteraad (vacature Mevr. J. M. Kerrebijn). Velsen, 24 Juni 1922. De Voorzitter voornoemd, RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dergemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van L. H. Rings, tejan Gijsenvaart.om vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek, waarin geplaatst zullen worden verschil lende werktuigen,' gedreven door 3 electro- motoren van 5, 4 en V, P. K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2629, plaatselijk bekend Bloemendaalsche straatweg. Op Zaterdag, den 8 Juli 1022, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeenthuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 24 Juni 1922. A. J. Hempenius, te Zaandijk, en P. Jon VAN DEN WACHTTOREN. Amerikaansche humor. Waarom zullen we alleen smullen en ook onze lezers niet een proefje mee geven van Amerikaansche snedigheid, uit verschillende bladen bijéénverga derd. Duitschland en Rusland zullen lang vrienden blijven, want ze hebben geen geld, om elkaar te leenen. Wij zullen nooit Conan Doyle's bewering, dat het mogelijk is met de dooden in verbinding te komen, geiooven, totdat we een boodschap van den Volkenbond ontvangen. Gelukkig voor de gemeen schap zijn noch kapitaal noch arbeid zoo slecht, als ze van elkander bewe ren. Lloyd George zou graag voor tien jaar een niet-aanvalstractaat sluiten, vooral met zijn oppositie in het parle ment. Columbus ging van Genua naar Amerika, daar hij waarschijnlijk be greep, dat Amerika nooit naar Genua zou gaan. De Chineezen zijn, toch nog niet zoo beschaafd, als men gewoonlijk meent. Ze hebben in hun laatsten bur geroorlog niet eens gifgassen gebruikt. De toekomst van Europa is meer rood dan rooskleurig. Het probleem van Europa is, om Duitschland te bevrijden van zijn Mark en Rusland van zijn Marx. Dat zijn niet alleen leuke zetten, die typisch zijn voor den Angelsaksischen humor, maar ze leeren ons tevens den kijk kennen, die de nieuwe wereld op de oude heeft. Europa is voor de mees te Amerikanen een lekke schuit, waar van niets meer te redden is en die nog een klein poosje kan blijven drijven, maar onherroepelijk voor de haaien is. Het spijt Amerika, dat een deel der la ding van haar is. Maar ze komt over dit verlies wel heen en heeft terecht liever een onbetaalde rekening dan een doodvonnis. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijz. Dem. Bond. Afd. IJmuiden. Zaterdagavond trad Mr. Oud, Lid van de Tweede Kamer voor de Afd. IJmuiden van Vrijz. Dem. Bond als spreker op. Was 't de slecht gekozen avond of is de belangstelling voor de zen bond zoo verminderd? Bij de ope ning waren nog slechts weinig toe hoorders, dat echter later wat toenam. Doch een eminent spreker als Mr. Oud, had zeker een beter opkomst doen ver wachten. De geringe belangstelling een alge meen verschijnsel werd door Mr. Oud op rekening gesteld van drie oor zaken: le. de evenredige vertegenwoor diging; 2e. de algemeene malaise en 3e. de groote politieke verwarring bij dezen stembusstrijd. Allereerst neemt de heer Oud de Staatspartij voor Volkswelvaart onder handen, waarvan hij den Voorzitter, den heer Faubel schildert als een po- iitieken cameleon, die successievelijk uit ontevredenheid van alle vrijzinnige partijen afscheidt heeft genomen om nommer Een van een eigen partijtje te worden. Ook wraakt hij de stage koers verandering van Prof. Treub, dien hij overigens een zeer bekwaam man acht. Alle partijen heeten te streven naar Volkswelvaart. Ze verschillen alleen sterk in de manier, waarop zij die mee- nen te moeten dienen. Uitvoerig be toogt hij de zwakheid van het Ministe rie Ruysch, dat op geen enkele meer derheid steunt; geen programma had; tot aller neigingen bereid was en daar om geen leiding kon geven aan de re- geer'ingsmethode. Als voorbeeld wordt o.m. genoemd het eindeloos gesukkel met Marine en Oorlog. De Roomsch-Katholieken, zegt de lieer Oud, feitelijk groote en principi- eele tegenstanders van hooge militaire uitgaven, zijn daartoe gedwongen dooi de antirevblutionairen en Christelijk Historischen, terwille van het Kabi- nets-behoud. Spreker memoreert ter il lustratie van dwaze militaire toestan den hoe bij het korps grenadiers en jagers op 242 soldaten, 88 officieren in actieven dienst zijn. Na er aan herin nert te hebben, bij de bespreking van den enormen schuldenlast, waaronder we gebukt gaan en die met staatsban kroet dreigen, hoe de Vrijz. Dem. de heffing ineens hadden voorgesteld, toen die ruim betaald kon worden in den gouden tijd, doch daarvoor geen steun vondqn, deelt spreker in een breed betoog de redenen mede, waar om de Vrijz. Dem. Bond zich niet heeft willen aansluiten bij den Vrijheids bond, dien hij een allegaartje van zui ver conservatieve richting noemt. Vooral de houding van Mr. Dressel- huis, den leider, toont aan hoe onop recht, de slingerpolitiek van den Vrij heidsbond is en hoe met name de ta baksbelasting er doorgejaagd is door het bij de stemming wegblijven van Mr. Dresselhuis en 8 andere Vrijheidsbon- ders en van een aantal Soc. Dem. leden. Bij de herdenking van den revolutio nairen Novemberstorm schetst hij de vreesachtige houding van liberalen en vrijheidsbonders, die allerlei beloften deden, onder den drang der omstandig heden, beloften, die ze wisten niet te zullen en niet te willen en niet te kun nen nakomen. Met een woord van opwekking te stemmen op de lijst Marchant, sloot spreker zijn met gloed en overtuiging uitgesproken rede, waarnaar met aan dacht was geluisterd. Er werd geen de bat gevraagd. Een der aanwezigen vroeg den heer Oud, hoe hij zich een kabinet voorstelde, als bijv. links de overwinning bij den stembusstrijd be haalde. De heer Oud zeide, deze vraag moeilijk te kunnen beantwoorden. Geen der linksche partijen zal op een belang rijke meerderheid kunnen steunen. Zelfs bij een overwinning van links, acht hij- de vorming van een zuiver links Kabinet onmogelijk. Hij vreest, bij de verkiezing een belangrijk aantal Vrijheidsbonders, een gemengd mini sterie van rechts en Vrijheidsbond. Bij een overwinning van rechts zou ver moedelijk ook niet een uitsluitend rechts ministerie kunnen optreden. Met eenige waarschijnlijkheid durfde hij geen voorspelling te doen. De kommies te water 2e klas bij de Directe Belastingen C. Koster wordt met 1 Juli van hier naar Lobith ver plaatst. De telefoniste 2e kl. Mej. E. van Rossum is van hier naar Amsterdam en de telefoniste 2e kl. Mej. M. C. Holt- ring van Amsterdam naar hier ver plaatst. Bij de te Haarlem gehouden exa- j mens vanwege de Ver. Het Nederland- sche Handelsinstituut slaagde voor Fransche handelscorrespondentie de heer J. Scharpff alhier. j Mevr. J. M. Kerrebijn alhier heeft wegens vertrek uit de gemeente ont slag genomen als lid van den gemeen teraad. Haar opvolger op de lijst van den vroegeren Econ. Bond (thans Vrij heidsbond) is de heer K. van Pel alhier. De volgende bouwvergunningen zijn verleend: aan de N.V. Exploitatie en Adm. Mij. Shamrock I tot uitbrei ding van haar ijsfabriek; aan de Ver. voor Ambachtsonderwijs in Kennemer- land tot het vergrooten van het tijde lijk schoolgebouw in barak 4 aan den Rijksstraatweg alhier; aan F. Peeters alhier tot het bouwen van een wacht huisje voor vletterlieden op het Sluis- eiland. te geven door de Harmonie „Concordia" Directeur S. Vlessing op Vrijdag 30 Juni a. s. in de Muziektent op het Willemsplein te IJmuiden 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Marche des Pierrots S. Vlessing 2. Fantaisie Tannhaüser Wagner-Kessels 3 Fantaisie Romantique L. Montage 4. Volkszangdag 1922. Potpourri 1 Duinlied. 2 In de regen. 3 Een liedje van Hollandsche jongens. 4 De vroo- lijke jongen. 5 Schoenlappertje. 6 Eigen land. 7 Ons lied van de zee. 8 Huzaren- lied. 9 Vliegerlied. 10 Naar huis. 5. Vivat Europa, marsch F. von Blon 6. Ange d' amour, valse E. Waldteufel 7 Carmen Fantaisie G. Bizet - Kessels 8. Goede bekenden. Potpourri populaire S. Vlessing f- Door den heer J. V. van de Wilhel- minakade werd aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel, hetwelk stond op de plaats achter zijn woning. Door W. Gr. uit de Middenhaven straat werd kennis gegeven dat hij Zaterdag in de Oranjestraat aangereden werd door een motorrijder, waarbij zijn rijwiel gedeel telijk werd vernield. Volgens een oogge tuige was de motorrijder de heer D. uit de Bloemstraat. De politie verleent haar bemiddeling tot het betalen van de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden twee onbekende personen geane- steerd wegens dronkenschap. Een van hen pleegde verzet en beleedigde de agenten. Deswege werd hij, K. Br. genaamd, in arrest gesteld. Mej. v. d. W., die vroeger met een zekere W. samenwoonde, wil nu niets meer van hem weten. Maar bij W. is de liefde nog niet verkoeld en Zaterdag hield hij de vroegere geliefde weer eens aan. De juffrouw had er echter niet van terug en liep dadelijk naar de politie, die zij om bescherming vroeg tegen W.'s liefde betuigingen. i i VELSEROORD. j De uitbreiding van het Patro naatsgebouw voor de St. Fidelisver- eeniging alhier, het bouwen van werk- plaatsen enz. op het terrein hij net klooster is opgedragen aan de R.K. Onderl. Velser Bouwers Bond alhier voor f 53284.zijnde op één na laagste j inschrijvers. i De laagste inschrijvers waren niet

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1