georganiseerd, wat als voorwaarde voor de inschrijvers was vastgesteld. Rectificatie. In het verslag der rede van het Ka- nierlid Duijs zijn eenige drukfouten blijven staan. Zoo staat er: „De S. D. A P. predikt met den klassenstrijd, die is er", 't Woordje met had niet moeten zijn. Even verder staat er: „Men ver zint ons alleen te strijden voor materi- eele belangen," daar had moeten staan „Men verwijt ons." Aan den heer H. Keuris te IJmui- den is vergunning verleend tot het bou wen van zes woonhuizen met een win kelhuis aan de Trompstraat, hoek Vel- serduinerbuurtweg alhier. Op initiatief van het bestuur van hei Symphonie-orkest „Euphonie" alhier wordi a.s. Vrijdagavond in Tivoli een vergadering gehouden ter bespreking van de oprichting van een muziektent alhier. Voor de Ouder-Commissie der Openbare Scholen E, F, D en H te Vel- sen-Wijkeroog en Velseroord hield Maandagavond de heer van Oosterom, hoofd van school D alhier een inleiding over de aansluiting van Lager en Mid delbaar Onderwijs. De spreker kwam hierbij tot de con clusie dat het wenschelijk is dat het Gemeentebestuur ten spoedigste het besluit neemt om een speciale klasse van het 7e leerjaar dienstbaar te ma ken aan de vóóropleiding van H. B. S.- leerlingen, welk standpunt eveneens gedeeld wordt door den Inspecteur van het L. O., blijkens een ter vergadering voorgelezen schrijven van dezen amb tenaar. De conclusie van den heer van Oos terom werd door de Vergadering una niem overgenomen en zal, voorzien van een Memorie van Toelichting, spoe dig bij de bevoegde autoriteiten wor den ingediend, gesteund door een ad- haesiebetuiging van de Schoolhoofden. VELSEN. «BK» De wedstrijd, uitgeschreven door den Kennemer Kegelbond en gehouden in de kegelbaan van Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal, is afgeloopen. Uitgezonderd eenige vaste bezoekers is er zeer weinig deelneming geweest, vele leden hebben niet éénmaal eenige notitie genomen van deze mooie gele genheid voor een aangenamen sport. De 60-ballenwedstrijd had den vol genden uitslag: 1. M. L. van Holst te Bloemendaal 901 2. A. van der Ham te Bloemendaal 792 3. D. Walter te Bloemendaal 755 Hoogste serie A. W. C. van der Eem IJmuiden 155. Treffersprijs 60 treffers P. Hout graaf te Bloemendaal. Den prijs voor 8 om den langen won Lichtendaal te IJmuiden. Den prijs voor Groot Hamburg behaalde J. Kui per te Velsen. Dien voor Klein Ham burg bemachtigde L. Post te Beverwijk. J. A. Welsink te Velsen wierp 6 maal Koekoek en behaalde daarmee den Koekoeksprijs. De heer Fischer te Velsen verwierf den Duifjesprijs. Op de vrije baan was de uitslag als volgt: 1. J. Coppens te Beverwijk 42 2. L. Post te Beverwijk 40-40-37 3. G. Ileykoop, IJmuiden 39-37-36-36 4. J. Klauwers, Santpoort 39-37-"36 5. D. Meyer, Santpoort 39-36 6. C. de Liefde, Velsen 38-38-4X36 7. Van der Ham, Bloemendaal 38-35-34 8. Lichtendaal, IJmuiden 38-35 De algemeene ledenvergadering van den Kennemer Kegelbond zal ge houden worden in Hotel Vreeburg te Bloemendaal, waar de prijsuitreiking zal plaats hebben benevens de verkie zing van een lsten en een 2den secre taris. De „Slag van Waterloo", die Zon dagavond in 't park van „Concordia" te Wijkeroog geleverd werd, heeft weer een zeer groot aantal bezoekers gelokt. Hoogovenbedrijf. Zoo is dan gelukkig, na een strijd van 11 weken, het conflict aan het Hoogovenbedrijf geëindigd. Zaterdag hebben de stakingsleiders met de arbeiders langdurig vergaderd, ter bespreking van de bemiddelings voorstellen, die eindelijk met 160 stem men vóór en 80 tegen werden aange nomen. Het werk is nu Maandagmorgen weer hervat geworden. De loonen zul len voortaan bedragen voor de bouw vakarbeiders 81 en 87 cent per uur, dat is dus het tweede klasseloon, zoodat men niet gedaan heeft gekregen dat de IJmuider loonen zouden gelden, dat onder de eerste klasse valt. Voor de andere arbeiders zullen de loonen, al naar gelang van het werk, bedragen 65, 69 en 73 cent per uur. Als werktijd zal gelden de 48-urige werkweek. Echter zal ruimte worden gelaten om, indien andere arbeiders daardoor zouden moeten wachten, den werktijd verlengen tot 55 uur, voor welke meerdere uren dan overwerk- percentage zal betaald worden. Er worden geen rancune-maatrege len genomen. Alle ai'beiders zullen weer worden aangenomen, daarom zullen geen nieuwe arbeiders aangeno men worden, alvorens alle gestaakt hebbende arbeiders weer aan het werk zijn gesteld. Wij zijn onzen burgemeester zeer dankbaar voor zijne bemiddelingspo gingen, die weer tot een gunstig resul taat hebben geleid. SANTPOORT. Ons hulppostkantoor moet 1 Juli verplaatst worden. Het tegenwoordige lokaal waar wij gedurende een groot aantal jaren onze spaarduitjes gingen brengen en halen, waar al onze gehhei- men en geheimpjes terecht kwamen, voor zoover wij dezen durfden toever trouwen aan het corps bestellers, dit lokaal zal eerdaags worden omgetoo- verd inn een kapperszaak annex siga renwinkel die alsdan door den heer Spanjaard zal worden betrokken. Het hulppostkantoor komt ten huize van de dames Traan in het lokaal waar thans het hulptelefoon en telegraaf kantoor is gevestigd. De heer S. blijft echter brievengaar der. Examens krankzinnigenverpleging. Dezeexamens zijn voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte, 34 candidaten, afge wezen 21, geslaagd: Y. W. van Beem, E. Bieman, A. J. M. D. C. Blom, M. J. G. A. Blom, J. M. Blomkurst, A. de Boer, W. Bor, T. Bot, A. E. Bouwmees ter, C. A. M. van den Brink, J. M. Zwij- senButer, S. Clarenburg en J. Elsnig. Tweede gedeelte, 9 candidaten, afge wezen 2, geslaagd: A. W. Bestelink, E. H. Blok, D. Diepeveen, M. M. Entjes, E. G. Kluppers, G. van Leeuwen en G. Maarsse. Derde gedeelte, 15 candidaten, afge wezen 3, geslaagd: A. M. van Beek, T. de Bruin, G. C. Davelaar, C. Draijer, A. van der Drift, L. Drukker, H. W. Hof man, P. C Hulshoff, J. Keuning,. C. Klumper, G. P. Kooistra en W Koster. Eerste gedeelte, 34 candidaten, afge wezen 18, geslaagd: J. M. Huttjes, F. Koning, S. J. Kramer, H. M. A. Legebe- ke, H. A. Lenten, J. C. Oostvogels, S. L. L. Rigter, A- H. RobertSj C. J. Boszhard geb. Servaas, A. Sondorp, H. Stolk, J. Tappers, W. A. van Tatenhove, L. den Tuinder, J. Nittieu en A. H. J. H. Vogel zang. Tweede gedeelte, 9 candidaten, afge wezen 3, geslaagd: G. Muller, J. E. van Niftrik, S. E. Nowee, M. Punt, W. Schipper en H. P. M. Versteeg. Derde gedeelte, 14 candidaten, afge wezen 4, geslaagd: A. Muller, Z. Olin- ga, C. Piet, B. W. Scharrenberg, A. M. E. Schevenhoven, H. M. Siegmann, R. Stappershoef, J. Steensma, D. Sturze- negger, en G. G. J. GielingDe Winter. Aan J. B. Hamburg te Schoten is vergunning verleend tot het bouwen van 2 woonhuizen aan de Enschedé- s'traat alhier en aan W. H. Strating te Haarlem tot het bouwen van een woon huis aan den Hagelingerweg alhier. Hoewel de aardbeienpluk in „vollen gang" is, bemerkt men van de drukte niet veel. Groote vrachten ziet men maar heel zelden naar Beverwijk vertrekken en als zulks nog het geval is, dan behoort zoo'n lading aan verschillende eigenaars. Het aardbeienjaar 1921 zal dan ook met een zwarten kool in de tuinders-geschiedboekeii worden aangeteekend. Onze plaatselijke handboog- schietvereeniging heeft in Amsterdam een mooi succes te boeken gehad. Be halve, dat enkele harer leden perso- neele prijzen verwierven, behaalde zij zelve den eersten korpsprijs, met als nummer twee „De Jonge Batavieren", die eenige weken geleden den eersten prijs behaalden. Het totaal aantal pun ten van „De Jonge Batavieren" is ech ter nog hooger dan van „Vooruitgang zij ons Streven". De keien voor de bestrating van den Hagelingerweg zijn gearriveerd. Het is te hopen, dat er nu ook spoedig tot bestrating wordt overgegaan, want verbetering is dringend noodzakelijk. Bij het beklimmen van een hek kreeg het zeven-jarig zoontje van den heer Kuper een ijzeren pen door het been. De heer K. riep direct de genees kundige hulp van dokter de Groot in. Gelukkig bleek de verwonding niet van ernstigen aard. IJMUIDEN. Jaarvergadering „Stormvogels". Stormvogels bestaat 10 jaar en ge durende al dien tijd heeft de heer J Michels de financiën der vereeniging met de meeste nauwgezetheid beheerd. Wat hij voor de vereeniging geweest is en nog steeds is, weten de ingewijden voldoende. Niettegenstaande dat, was het den voorzitter van Stormvogels op bovengenoemde vergadering een be hoefte een en ander te memoreeren en den heer Michels te danken voor al het geen hij in het belang van Stormvo gels had gedaan. Een hulde, waarbij we ons gaarne aansluiten! Het tienjarig bestaan zal feestelijk herdacht worden. Tot dit doel is een feestcommissie in het leven geroepen, welke bestaat uit de heeren Carst, Deu- tekom, Groenendaal, v. d. Plas en Stam. De aftredende bestuursleden, Mi chels, Slikkerveer en Suwerink werden bij acclamatie herkozen, een welver diende hulde voor hun harde werken! De elftal-commissie zal het volgend jaar bestaan uit de heeren Hoogerduin, Kuyck en Van Leeuwen. Chr. Historische Unie. In het gebouw voor Chr. Belangen trad Maandagavond voor de afd. IJmuiden van bovengenoemde Unie als spreker op Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk met het onderwerp: „Ons Ideaal". In een gloedvolle rede zette de spreker de Christelijk-Historische le vensbeschouwing aan een talrijk opge komen publiek uiteen. Niet in wat er voor klanken op een program staan, maar in wat nagestreefd wordt en be reikbaar is, schuilt voor spr. de waar de eener politieke partij. Daarom is hij overgegaan tot de Unie, omdat deze, staande op christelijke grondslag, wil voortbouwen op wat historisch gewor den is en zij dit bereiken wil als een Unie (eenheid) van allen, die in begin sel gelijkdenkcnd zijn. De vergadering werd met gebed ge opend en gesloten. Vrijheidsbond - Afd. Vrouwengroep IJmuiden en Velsen. Op initiatief van het bestuur van de afd. IJmuiden en Velsen van den Vrij heidsbond is in deze gemeente even eens een Vrouwengroep van den Bond opgericht. Door een dames-comité is de laatste dagen hard gewerkt om propa ganda voor dezen groep te maken en waren de dames, die zich tot den vrij heidsbond voelden aangetrokken tot een bijeenkomst uitgenoodigd op Vrij dagavond in hét Kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente en Ned. Prot bond alhier. Deze vergadering stond in het teeken van het vrouwenkies recht. Ze was alleen toegankelijk voor dames en als spreeksters traden op twee dames n.l. Mevr. A. M. Koek-Mul- der, Lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en Mevr. J. J. de Binck— Huetinck, Lid van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Het vrouwen kiesrecht bracht ons de vrouwelijke spreeksters en candidaten en voor zoo ver wij die vrouwelijke spreeksters hebben verslagen hebben we geen kla gen over de verandering. Er is meer af wisseling, want gewoonlijk komen de dames in gezelschap van een mede spreekster of spreker; zij maken het wat een contra-dictie lijkt gewoon lijk korter dan hun mannelijke colle ga's; zij zijn zoo verstandig niet te de- batteeren en wat het wel het meest sympathiek maakt, zij komen gewoon lijk niet spreken met een Oratio pro domo, doch springen meest in de bres voor een der vrouwelijke candidaten op de verkiezingslijst, die zelf niet kan ko men. Mevr. KoekMulder heeft een pret tig voorgedragen rede gesproken over de Vrouwenbelangen in het Algemeen en Mevr. de „BinckHuetinck over de belangen der Middenstandsvrouwen. Beiden hadden een dankbaar gehoor, want zeer zeker buiten verwachting was de opkomst van dames uit IJmui den en Velsen zoo groot, dat het kerk gebouw goed bezet was, een belang stelling, waar de mannelijke sprekers in deze verkiezingsperiode jaloersch op kunnen zijn. Mevr. Koek deelde o.m. mede, dat van de 2.800.000 kiesgerechtigden meer dan de helft vrouwen zijn, waar door vooral zij grooten invloed op de samenstelling van de Tweede Kamer en andere regeeringslichamen kunnen uitoefenen, als zij van haar kiesrecht een goed gebruik maken en niet gaan doen als vele vrouwen, die zich nog zoo afkeerig van de politiek toonen en haar grootste terecht, doch ook haar eenigste ten onrechte, ideaal zien in de behartiging van de huishoudelijke belangen. Mevr. Koek was van mee ning, dat de inrichting der tegenwoor dige huishoudelijke werkzaamheden aan de vrouwen voldoenden tijd liet om zich ook eens met de zaken van het staatshuishouden in te laten en zij vond daarvoor wel een bewijs in het drukke visitebezoek en het veelvuldig en druk bezoek aan theerooms en an dere openbare gelegenheden. Uitvoerig besprak deze spreekster daarop de voornaamste programpunten van den Vrijheidsbond, als daar zijn, betere hu welijkswetgeving, kinderbescherming, volledige gelijkstelling voor de wet van man en vrouw en gelijk onderwijs aan meisjes en jongens. De Vrijheidsbond is tegen gezinsloon, ook tegen een rijks kinderfonds, doch voor gelijkstelling van loon voor gelijke arbeidsprestatie. Mevr. de Binck ging eerst de tegen woordige partij formatie na om te too nen hoe weinig regeerkracht daarvan kon uitgaan bij een samenstelling als de tegenwoordige Tweede Kamer te zien geeft. Uitvoerig besprak zij de overheidsbemoeiing met het particu lier initiatief en het particuliere zaken leven, inzonderheid van den midden stand, de ruggegraat van de maat schappij. Daarna besprak zij de tegen woordige wetgeving, waarin de vele te kortkomingen tegenover de vrouwen in een schril licht werden geplaatst en waarbij treffende voorbeelden werden aangehaald, hoe slecht dikwijls de mannen zijn, als zij hun vrouwen wil len treffen en waarvan het maar geluk kig is dat deze schrille uitzonderingen de regel bevestigen, dat in doorsnee de mannen niet zoo slecht zijn. Beide spreeksters wekten bijzonder op, trouw naar de stembus te gaan en te stemmen op Mevrouw WelmoetDyserinck te 's Gravenhage. No. 6 van de lijst in deze kieskring. Met voldoening mag ongetwijfeld het damescomité dat in zoo korten voorbereidingstijd deze belangstelling onder de dames wist te wekken, op dezen- welgeslaagden propaganda- avond onder de dames voor den Vrij heidsbond terugzien. IN EN OM DE VISSCHERSHAVEN TE IJMUIDEN. V5 Wie zal het niet loven, dat er in de laatste weken bij de enkele Holland- sche trawlers, die in de vaart gelaten waren, weer een paar trawlers meer in de vaart werden gebracht? En toch alleen door meerdere traw lers in de vaart te brengen kan het pleit niet gewonnen worden; daarmee verdringt men niet de ongewenschte buitenlandsche trawlers. Een paar Hollandsche trawlers moer in de vaart beteekent vooralsnog geen opleving van het IJmuider-beclrijf! Daarvoor liggen er te veel trawlers stil in de Rijksvisschershaven. Om het bedrijf naar mogelijkheid te doen opleven, moet er iets anders ge beuren! Wij blijven er dus op wijzen, dat de toestand in de Rijksvisschershaven te IJmuiden allertreurigst is, om te begin nen en zeker onmiskenbaar door het markten te IJmuiden van de vele bui tenlandsche trawlers, die reeds gedu rende tal van maanden de Hollandsche IJmuider—Visscherij en- wat daarmee samenhangt den dood aandoen. Deze toestand eischt noodzakelijkerwijs verandering! Onze buitenlandsche buren zouden zich in hunne havens niet zoo'n vreem den overlast laten aandoen; dat zouden belangstellenden, uit welken kring dan ook, niet dulden! Onze (Hollandsche?) houding bevreemdt zeer sterk den bui tenlander. Want, is er ooit sprake van geweest, dat wij een toevlucht mochten vinden in vreemde havens en daar den voorrang genieten? Onze buren zouden het wel weten; alleen wij in IJmuiden niet!? De velen in IJmuiden, die alleen den toestand moeten aanzien, doch on machtig zijn handelend op te treden, vragen zich af: Is er in IJmuiden zoo weinig eens gezindheid, zoo weinig samenwerking in de meest kritieke omstandigheden? Zeker, wij geven het toe,, wij geven het bij voorbaat toe,- dat samenwer king zoo moeilijk is in het maatschap pelijk leven en op maatschappelijk ter rein, waar men elkander doorloopend ontmoet met tegenstrijdige belangen! Tegenstrijdige belangen onder elkan der laten zich echter nu eenmaal niet eens vooral afschaffen. Laten wij dit om te beginnen bedenken, juist om iets gemakkelijker te komen tot samenwer king ondanks onvermijdelijke tegen werking. Zal het in stad of land eenigermate billijk toegaan, dan moet er toch zin blijven in het woord maatschappij en samenleving! En de toestand van IJmuiden brengt nu toch zeker wel mee, dat de noodige -aandacht wordt gewijd aan de ver- eischte samenwerking tot afwering van het vreemde gevaar en moge het zijn tot opleving van het IJmuider-be drijf. Zullen wij op regeeringssteun rustig blijven wachten, zoolang b.v. van re geeringswege het eene vóór en het an dere na overwogen, doch het noodige nagelaten wordt? De treurige gevolgen van de sleep- boottrawlvisscherij hebben wij al on dervonden „Cold Storage"conserveering van visch op groote schaal, werd bespro ken en aangemoedigd toen er wegens kolennood en te hoogen kolenprijzen geen vischje te IJmuiden kon worden aangebracht. Thans wordt er gewezen op „snurre- vaad"-visscherij voor IJmuiden die stoomtrawlvisscherij blijft maar zoo slecht!). Wil men zoo wij goed zijn inge licht van regeeringswege deze vis scherij aanmoedigen door het garan deeren van de helft van hetver- lies?! Waarlijk, in DEZE TIJDSOMSTAN DIGHEDEN en BIJ DEN HEER- SCHENDEN NOOD zou men van re geeringswege veiliger kunnen bewe ren, dat de menschen aan de ommezij de van de maan pap eten uit zilveren schalen met gouden lepels!! Zoo'n bewering heeft immers het enorme voordeel, dat geen sterveling het bewijs kan bijbrengen, dat zulks niet waar is. En op verdere vragen om regeeringssteun als het te IJmuiden werkelijk om het dagelijksch brood gaat kan men dan welwillend ant woorden m,et: Loop naar de maanl Laat men onzentwege zijn gang gaan, ook met „snurrevaad'-'-visscherij, doch het voor de hand liggende noodige toch vooral niet nalaten! Zijn er geen middelen om zonder regeeringssteun de belangen van het IJmuider-bedrijf te laten voorgaan bij de belangen van het buitenlandsche? Wacht men van regeeringswege op het IJmuider initiatief om het noodige te doen??? X. NATUURWANDELINGEN De Junimaand. Alvorens onzen tocht in de omgeving van „Brederode" voorttezetten wijzen wij er nu onze lezers op dat in deze maand bijna alle boomen en planten hun vollen wasdom hebben bereikt. Een gevolg van de droogte en de bui tengewone hitte, die we reeds in de Meimaand doormaakten is, dat de vroege voorjaarsbloemen spoediger waren uitgebloeid dan andere jaren het geval was. Alle boomen hebben nu nagenoeg hun volledige bladerdos, zelfs de zoo late eik, popel, abeel en een der allerlaatste doch niettemin een der schoonste, de Acacia. Ook ge bruikt men tegenwoordig een soort olm of iep tot het beplanten van lanen en wegen die zeer laat in 't blad komt, doch ook des te langer groen blijft, de pyramidale iep. In Juni komt er meer stilte in de na tuur, vooral onder de zangvogels, vele zitten nog te broeden doch de meeste hebben jongen. Het gezang is verstomd, de koekoek blijft nog roepen, dat be gint reeds met het krieken van den dag Na half Juli hoort men de Koekoek niet meer. Ook de grootere vogels der bosschen hebben jongen zooals de blauwe boschduif en de wilde tortel duif. Deze duivensoorten leggen tel kens niet meer dan twee eieren. De kleine kraai of kauw nestelen ook in de Hollandsche bosschen evenals de groote zwarte kraai die inheemsch is. Reigers hebben hun nesten gebouwd in de hoogste boomtoppen; vooral wordt het landgoed „Beeckesteijn" on der Velsen door hen tot broedplaats uitgekozen, vroeger ook „het Klooster" onder Schoten, waar sedert lang het zoogenaamde Schoterkwartier verre zen is. Vóór 1901 was het een rustige buitenplaats. De ooievaars zijn ook dit jaar meestal op hunne oude nesten te ruggekomen, ook zij hebben jongen evenals de reigers, meestal niet meer dan 3 op zijn hoogst 5. Zij blijven hier tot einde Augustus. In Juni begint de tijd van maaien en hooien in de veenpolders en broeklan den. De hooitijd heeft veel van zijn poësie verloren, sedert het maaien uit de hand met de zeis is komen te ver vallen, en alles bijna machinaal ge schiedt. De bewoners der vochtige graslanden, die thans in Juni hoog in 't gras staan, worden nu opgeschrikt hetzij door den zeis van de maaiers of door de ratelend naderende, door twee paarden getrokken maaimachine. Die bewoners dat zijn: de wilde eend met haar kroost, de kievit, wulp, plevier en andere watervogels, die luid krijs- schend opvliegen; de haas met haar jongen die soms nog niet groot genoeg zijn om in tijds te kunnen vluchten en

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2