ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 70 Zaterdag 1 Juli 1922 7e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJMU1DER COURANT Abonnementsprijsfl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden - WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezorde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11 en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet con'nnte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bui eau <an dit blad» 10 ets. extra; voor bezorging van op" advertentios ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties ran buiten de gemeente eisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Gent per regel. V.--- V: - OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 27 Juni 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Anthonie Rozenheek, van beroep winke lier, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteithet voorlokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt C No. 42 en gelegen aan de Trawlerkade Z.Z. Visschershaven aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 27 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester, Rijkens De secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls VAN DEN WACHTTOREN. Brutale rakkers of voorlichters van het publiek. Journalisten zijn jagers, die in hun hartstocht licht op verboden terrein komen. Zij moeten overal bij zijn, waar iets interessants te zien of hooren valt Daarom is de eerste vereischte, om een goed journalist te zijn, een genoegelijke brutaliteit. De ongenoegelijke stoot af. sluit toe en werpt uit. Maar met een mengelmoes van minzaamheid, be schaving en brutaliteit opent men alle deuren en monden. Men moet met een journalist nooit vertrouwelijk en par ticulier praten; 't is, alsof men in den tuin van een Nimrod vlak voor zijn raam een paar hazen loslaat. De pers kaart is als het tooverwoord: Sesam, open u! Je verbreekt er de stevigste af sluiting door politie mee en verbreekt het cordon van bestuursleden en zaal wachters, die de wereld scheidt van gasten, genooden en ingewijden. Men kent het zware en hooge ijzeren hek, dat om den tuin van het Vredes paleis is opgericht. Als het hek dicht is, komt er geen giraffe binnen en Frans Rossier zal met het modernste inbrekersmateriaal de dikke spijlen niet kapot krijgen. In den Haag bevin den zich de best afgerichte journalis ten ter wereld, om verslag uit te bren gen van de Conferentie. Ze vonden het hek gesloten. Alleen de afgevaardigden werden op vertoon van hun kaart toe gelaten. Er was politie, soldaten schrikten met hun bajonetten af en toch hebben de journalisten eeri gaatje gevonden, om naar binnen te sluipen en onze minister van buitenlandsche zaken kwam er bij te pas, om hen te kalmeeren en op behoorlijken afstand der gesloten vergadering te houden. Zulke brutale rekels zijn die kranten- schrijvers! Wee de praatgrage en los lippige leden der Conferentie en hun familieleden en vrienden en dienstper soneel. Ze zullen dezer dagen achter volgd, aangeklampt, uitgehoord wor den. Men zal hun gezicht bespionnee- ren, als ze van de Conferentie de stad weer ingaan. Men zal er op letten, met yie ze wandelen en praten. Men is niet tevreden met enkele officieele commu- niqué's. Maar men bedenke, dat deze journa listen meer doen dan een bedrijfs- sport, de nieuwtjesjacht beoefenen. Zij vertegenwoordigen het publiek, dat in gelicht wil worden en recht heeft, om te weten, wat er gesproken en besloten wordt, want het geldt zijn belang. Er is al veel te veel in het geheim bedisseld en bekonkeld en wat het licht niet velen kan, is gewoonlijk niet veel goeds. De regeering der Duitsche repu bliek heeft een moedige daad verricht door alle geheime stukken, op de bui tenlandsche aangelegenheden der laatste jaren betrekking hebbende, te publiceeren. Openlijk zouden de vor sten en diplomaten en generaals niet zulke gevaarlijke en soms zelfs ge- meene dingen hebben durven doen, als ze achter de schermen wel gedaan heb ben. De journalisten zijn vaak te in dringerig en onbescheiden, lastig en brutaal volk, maar ze verrichten uit nemend werk, door het volle licht dei- openbaarheid te brengen, waar over de meest belangrijke aangelegenheden, die volkeren en staten betreffen, ge sproken en beslist wordt. De schoolbioscoop. De Onderwijsraad heeft aan de re geering een rapport uitgebracht over de beteekenis der bioscoop als leermid del. In het rapport worden de proeven met de schoolbioscoop nog te gering in omvang genoemd, om tot een oordeel genoeg grond te geven. In het buiten land, vooral Duitschland en Amerika manen de resultaten tot voorzichtig heid in het negeeren der beteekenis van dit aanschouwingsmiddel. Zoo drukt de Onderwijsraad zich heel voorzichtig uit. Maar hij blijkt verder voorstander te zijn van de bioscoop als leermiddel, maar dan vooral voor leerlingen van het vervolg en ander voortgezet ondei - wijs. Hij raadt de oprichting van een centraal instituut voor opvoedings- en onderwijsbioscopie door rijk, gemeen ten en andere vereenigingen aan. Daar door moet gezorgd worden voor ge schikte schoolfilms enz. Wanneer we de jeugd zelf als des kundigen raadplegen, dan krijgen we geen onverdeeld gunstig advies voor d< schoolbioscoop. Ze vinden het natuur lijk fijn een paar uur vrij te zijn van het gewone onderwijs en een film te gaan zien. Maar ze zijn lang niet altijd opgetogen over hetgeen ze te zien krij gen. Veel hangt er af van den explica teur; het moet een onderwijzer zijn, die de kunst van eenvoudig en vleiend verklaren in hooge mate bezit. Maai méérmalen hoorden we jongens zeg gen, dat er aan de schoolfilm niks was. De verklaring duurde vaak te lang en er was te weinig afwisseling in de beelden. Een enkele maal, zoo na de Shackleton-film en de platen van het Yellowstone-park, waren ze echter op getogen. De fout ligt waarschijnlijk bij de jongens, die in een bioscoop nu ecu- maal grappige en dolle dingen ver wachten. Zij moeten het hezoek der bioscoop niet als een soort schoolfeestje maal ais een les leeren beschouwen. Dan zal de schoolfilm hen inderdaad op een prettige en duidelijke wijze veel kum nen leeren, waarvan ze zich uit een leerboek nooit een goede voorstelling kunnen vormen. Jammer dat dit leermiddel nog zoo duur is; door samenwerking kunnen de kosten echter heel wat verlaagd worden. GEMEENTERAAD. Vergadering van 27. Juni 1922. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Peek. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeckweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Ane ua uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Een bericht van den heer E. Bradcr, dat zijne benoeming <ot directeur van openbare werken aanneemt en 1 Aug. a.s. in functie kan treden. Rapporten van der verificateur der gemeentefinanciën over de maanden Januari, Februari, Maart en April 1922. Een schrijven, van Mevr. J. M. Kerre- bijn, dat zij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad, van de commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Bur gerschool en van het stembureau van district VII. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Eeri schrijven van de raadscommis sie, ingesteld voor het onderzoeken van de verhoudingen tusschen het hoofd en het onderwijzend personeel van de o.l. school D te Velseroord, welke aanleiding gaven tot overplaat sing van .den onderwijzer van Hame ien. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de aan haar gegeven opdracht, m verband met formeele bezwaren, u te trekken en het aan deze verga i s ing over te laten, nader ;e overwegen, of het onderzoek aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs zal worden opgedragen. Medegedeeld wordt. B. en W. deelen ten aanzien hiervan als hunne zienswijze mede, dat, waai de overplaatsing van den onderwijzer van Hameien zooveel stof heeft doen opwaaien, het niet gewenscht is de zaak nu als afgedaan te beschouwen, te minder waar èn het hoofd van school D èn de betrokken onderwijzer er prijs op stellen in de bekende kwestie ge hoord te worden, opdat de juiste toe dracht van het ontstaan van de minder goede verhoudingen tusschen genoem de onderwijskrachten, welke ten slotte tot de overplaatsing hebben geleid, blijke. Waar de overplaatsing op zich zelve niet als strafmaatregel kan gelden en het nog steeds in het voornemen van B. en W. ligt, aan deze overplaatsing voor den heer van Hameien een waar schuwing te verbinden een maatre gel, mede ingegeven door liet oordeel van de schoolinspectie, berustende op de overtuiging, dat in het ontstaan van de minder goede verhoudingen de schuld grootendeels ligt bij den heer van Hameien stellen B. en W. er evenzeer prijs op, dat de zaak alsnog een punt van onderzoek uitmaakt bij de commissie van plaatselijk school toezicht. Het college is dan ook van plan, aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs te verzoeken, hen spoedig te rapporteeren omtrent de juiste toe dracht van het ontstaan van het be kende geschil en omtrent maatregelen, welke naar haar oordeel alsnog ter be rechting dienen te worden genomen. Naar aanleiding van de daaromtrent door Mevrouw Kerrebijn bij de rond vraag in de raadsvergadering van 25 April j.l. geuite klachten inzake een lagen gasdruk, is voor de leden ter in zage gelegd een terzake uitgebracht rapport van den directeur van het gas bedrijf. f. een schrijven van Ged. Staten, dat over de eerste drie kwartalen van 1922 telkens een bedrag van f 8719.aan de gemeente zal worden uitbetaald als nooduitkeering krachtens de wet van 12 Nov. 1921; voor kennisgeving aange nomen. g. als voren van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat door de Kroon, met toepassing der wet van 21 April 1922, Staatsblad no. 195, machtiging is verleend tot uit voering der plannen tot aanbouw en vergrooting der R.K. school te Driehuis en tot den bouw eener nieuwe R. K. school aan den Zeeweg te Velseroord; voor kennisgeving aangenomen. h. een verzoek van cle ambtenaren ter secretarie der gemeente, beneden den rang van commies, om een jaar- lijksch verlof van drie weken, (in han den van burgemeester en wethouders en de commissie van overleg voor de ambtenaren, om advies.) i. als voren van de afd. IJmuiden der S. D. A. P. en de S. D. Vrouwen club aldaar om te voorzien in de be hoefte aai^ neutraal voorbereidend la ger onderwijs te IJmuiden. j. als voren van M. Kroonenberg om een bijdrage in de kosten van het schoolgeld voor zijn zoon die de IJ. B. S. te Haarlem bezoekt. k. als voren van het bestuur der vereeniging tot bevordering v. h. Arme Kind Jezus 'waarbij een bedrag van f 2300.aangevraagd wordt voor de aansluiting van de R.K. Meisjesschool te Wijkeroog aan de waterleiding. 1. als voren van de vereeniging ,,Pro Juventute" te Haarlem om voor het jaar 1922 een subsidie te verleenen van f 100.—. m. als voren van het besfuur dei- Meisjes Gymnastiekvereeniging te Santpoort om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal van school F en de zich daarin bevindende werk tuigen. Alle naar B. en W. om advies. Bij de mededeeling inzake de kwestie van den onderwijzer van Hameien zegt de heer Schilling dat. hij zich daarbij moet neerleggen, vanwege de onvol doende rechtspositie der onderwijzers. De Inspecteur van het Onderwijs toch heeft te kennen gegeven, dat hij, indien de raad met deze zaak zou doorgaan, hij vernietiging van het raadsbesluit zou vragen. Waar spr. geloofd dat dit zou geschieden, moeten wij ons er wel bij neerleggen. De heer Baarda vindt de mededee ling van B. en W. wat partijdig en voor barig. Hierin toch schuilt een waar schuwing voor den betrokken onder wijzer. De heer Sluiters zegt niet te gelóo- ven dat als de raad een commissie be noemt, een Inspecteur van het onder wijs dit besluit te niet kan doen. De heer Schilling: Hij vraagt vernie tiging er van. De heer Vermeulen zegt schoorvoe tend een benoeming als lid der com missie te hebben aanvaard, maar spr. was toen al overtuigd dat de raad te ver ging. De heer Baarda vraagt of de school commissie competent is om in deze zaak recht te doen. De heer Landeweert zegt dat daarin hoofden en ook onderwijzers zitten. Spr. zegt dat nu door de organisaties over deze zaak zooveel stof is opge jaagd, wij met het uitspreken van de waarschuwing hebben gewacht, maar spr. is overtuigd dat die volkomen ver diend was. De he.er Schilling wil hier toch tegen protesteeren. De heer Landeweert: Als hier een schoolbestuur had moeten oordeelen, was het voor den heer van Hameien slechter afgeloopen dan met een waar schuwing. De heer Baarda: De schuldige is nog niet bekend. De heer Landeweert: Wij hebben wat geconfereerd, tot in 't oneindige toe. De heer Schilling zegt dat het onder zoek voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. Spr. zegt dat de wethouder den on derwijzer al vast zou willen wegjagen. De heer Landeweert protesteert daar tegen. Spr. had dit. aan B. en W. kun nen voorstellén en dan had dit het ont slag kunnen geven. De heer Schilling: Ja, bij een meer conservatief college, maar democraten zullen anders doen. De heer Landeweert komt daar weer tegen op. Spr. zegt dat de betrokken onderwijzer nu op den goeden weg is Verbazing bij sommige raadsleden. De heer Landeweert: Ja, op den goe den weg De Voorzitter verzoekt nu niet verder op deze wijze in openbare zitting over een onderwijzer te spreken en sluit hierover de discussie. Bij de tweede stemming over het voorstel van den heer Vermeulen om het voorstel van B. en W. tot verbete ring van den Brederodeweg vanaf de grens der gemeente Bloemendaal tot de Velserenderlaan en om den Duinweg, voorzoover het b'egrinde gedeelte be treft, aan te houden en te behandelen bij de begrooting voor 1923, wordt thans met 411 stemmen verworpen. Vóór de heeren Nijssen, Langendijk, Vermeulen en Tusenius. De Voorzitter zegt dat dit waarschijn lijk verband houdt met het nieuwe voorstel. De heer Dunnebier zegt dat dit voor stel wel in portefeuille heeft gelegen, maar waar iedereen er nog niet mee in kennis zal zijn, stelt spr. voor dit aan te houden tot de volgende vergadering. Dit wordt goedgevonden. In behandeling komt het voorstel tot verandering in de wijze van vuilop- ruiming. De heer Schilling vindt dat B. en W. met dit voorstel nogal optimistisch zijn, waar zij gelooven dat dit zulk een groote besparing zal geven. Spr. wijst op het ernstige van dit voorstel, waar door arbeiders ontslag zullen krijgen. Spr. vraagt of de cijfers niet veel te gunstig zijn voorgesteld, of twee paar den f 3000 kosten aan voeding per jaar en of f 1500 voor opbrengst van com post niet zeer gering is. De heer Sluiters juicht het voorstel toe en zegt dat de directeur van den Reinigingsdienst te Haarlem hulde ver dient voor zijn medewerking in dezen. Het is een zaak, die al lang hangende is en wij moeten ook dezen weg op. De heer Dunnebier zegt dat verschil lende gemeenten dezen weg opgaan. De goede tijd voor den reinigingsdienst is voorbij, vroeger bracht de compost veel op, maar nu is ze niets waard. Spr. zegt aan den heer Schilling dat het wel wat kan schelen in de cijfers, maar ver kunnen de cijfers niet missen De heer Schilling gelooft dat er wel meer kosten bij zullen komen, er zal wel een opzichter enz. noodig zijn. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Landeweert wH geacht zijn tegen gestemd te hebben. De heeren Schilling en Sluiters: Wij hadden van dit tegen zijn gaarne een argumenteering gehoord. Bij het voorstel tot overname in be heer en onderhoud van een gedeelte van den Kruisbeek- of Oude Schulp weg zegt de heer Vermeulen daarvan geschrokken te zijn. Spr. wil daartoe niet medewerken. Verschillende leden, als de heeren Sluiters, Davidson en Langendijk, juichen het voorstel toe, dat wordt aangenomen. Tegen de heer Vermeulen Toegestaan wordt een crediet van f 308.50 voor verplaatsing van palen van het electrisch net. Aan de orde is de vaststelling eener verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vleeschkeuringswet en wijziging der verordeningen op de heffing en invor dering van keurloonen. Wij zullen heel deze discussie niet weergeven. De heer Vermeulen stelt voor om het keurloon voor buiten- landsch vleesch niet hooger te stellen dan dat voor 't binnenlandsch vleesch. De heer Nijssen zegt niet te kunnen begrijpen dat dit voorstel van den heer Vermeulen komt. Deze is bij de reede- rij betrokken en hij zal niet willen dat de visch van buitenlandsche schepen bevoordeeld wordt boven die van de eigen schepen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1