De heer Vermeulen zegt dat de heer aijssen beter over peultjes had kun nen spreken, want van visch heeft hij geen verstand, hij weet nog niet waai de kop of de staart zit. Spr. zegt dat de Duitsche reeders te IJmuiden geen zware belastingen betalen enz. Het voorstel van de heer Vermeulen wordt met 105 stemmen aangenomen De verordening wordt daarop vast gesteld. Het vóór-ontwerp van wet tot wijzi ging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heem stede, alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoüde en tot opheffing der ge meenten Schoten en Spaarndam, wordt goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot deelneming in de kosten, verbonden aan een bedrijfszekere koppeling van de twee gaszinkers in het Spaarne en tot vergoeding aan bijzondere school besturen voor boventallige leerkrach ten over 1920. Vastgesteld worden de 8e suppl. be grooting en een staat van onvoorziene dienst 1921. Bij het adres van L. H. Rings om af wijking van art. 22 der Bouw- en Wo ningverordening voor de stichting van een bovenwoning aan den Bloemen- daalschen straatweg te Jan Gijsen- vaart maken verschillende leden be zwaren. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek toe te staan wordt -toegestaan met 96 stemmen. De heer Schilling krijgt verlof tot het stellen van een vraag over de werkloosheid. Spr. zegt indertijd een verzoek van den IJmuider Bestuurdersbond te hebben verdedigd om aan de werkloo- ze zeevisschers uitkeering te verleenen Spr. zegt dat de meeste plaatsen daar mede geen moeite hebben, IJmuiden echter steeds wel. Spr. zegt. dat men in den Haag tel kens met verschillende bezwaren kwam. O.a. dat er actie was tusschen de reeders en de organisaties, wat hee- lemaal niet juist was, toen was het weer dat eerst de kwestie van de Duit sche trawlers moest worden opgelost. Spr. gelooft dat er één persoon in den Haag is, die dit alles tegenhoudt. De werkloosheid is verschrikkelijk en de mènschen kunnen er niet op wachten langer. Dat het werk aan 't Hoogovenbedrijf hervat is, zegt mets, want daar komen allereerst de stakers aan 't werk. Spr. vraagt hoe 't komt dat steeds Velsen weer de^e moeilijkheden heeft. De heer Handgraaf zegt niets n c er te weten dan de heer Schilling. De iieer^ de Vries is hier geweest en daarna heb ben wij niets gehoord. De Voorzitter zegt dat het is zooals de heer Schilling zeide. Maar we zullen nu een pertinent antwoord vragen. De heer Tusenius zegt dat men in den Haag toch wel advies in IJmuiden zal inwinnen. Spr. zou gaarne weten wie die adviezen geeft. Ook spr. meent dat er een oplossing moet komen, zóó kan het niet blijven. Spr. vraagt wat het gemeentebestuur in dezen doet. De Voorzitter zegt dat B. en W. het hunne doen. Spr. heeft binnenkort een onderhoud met den Minister van Land bouw, waarop hij nu niet zal vooruit- loopen. De heer Netscher vraagt of B. en W. de regeering niet kunnen verzoeken de overtollige menschen van IJmuiden te verplaatsen naar een -ander deel van het land. De heer Wardenaar zegt dat de er Schilling zelf de schuld is dat hei zoo geloopen is. Hij-heeft de werkverschaf fing niet gewild. Spr. vergeeft dit den hoer Schilling nooit en ook de arbei ders niet. De heer Schilling dient den heer Wardenaar van antwoord, waarop de heer Vermeulen den Voorzitter vraagt zulke persoonlijke verwijten toch niet toe te laten. De Voorzitter houdt de rondvraag. Nu het vrouwelijk lid er niet meer is, begint spr. aan den anderen kant, bij het oudste lid, de heer Vermeulen. De heer Netscher klaagt over woon wagens te Santpoort. De Voorzitter zegt dat dit met de grenswijziging wel opgelost zal worden De heer Sluiters wijst op het voorne men der Ned. Spoorwegen om wacht posten bij de overwegen op te heffen. De Voorzitter zegt dat dit de aan dacht van B. en W. heeft. De heer Tusenius wijst op de gevaar lijke hoek Velserduinerbuurtweg-Zee- weg en vraagt het laatste gedeelte van de Kanaalstraat te IJmuiden te bestra ten. Daarna wordt de vergadering geslo ten en gaat de raad over in besloten zitting. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op de Internationale Eendaagsche- Hondententoonstelling, gehopden 25 Juni II. te Delft, behaalde Boy (Blenheim Spa-1 niël) van Mevr. Tismeerde Waard alhier, in de Open klasse een le. prijs, in de Limite-klasse een le. prijs met speciale prijs. Men verzoekt ons belangstellenden er op te wijzen, dat a.s. Zondag in de Doopsgez. Kerk hoopt voor te gaan Prof. Eerdmans uit Leiden, de gevierde redenaar, die hier vroeger meerdere malen voor de afd. Prot. Bond optrad. „Onder Ons". Dinsdag j.l. kwam onder presidium van den heer Joh. van der Pias in Thalia de vereeniging „Onder Ons" in Jaarvergadering bijeen. Het is een goede gewoonte van hei bestuur dezer vereeniging om aan de jaarver gadering een attractie te verbinden, waardoor de opkomst van het grootste deel der leden verzekerd is. Deze keer werden de bespre kingen vooraf gegaan en onderbroken door een zestal zangnummers van het bekende en wat meer zegt hoog gewaardeerde Haarlemsche Mannenkwartet. „Euphonia". Het is het kwartet, dat in den kwartetten- wedstrijd voor eenige jaren in het gebouw voor Chr. Belangen in de eerste afd. den eersten prijs behaalde. Ook thans heeft zij zich op schitterende wijze van haar taak gekweten en het geweldig applaus na elk nummer bewees wel ondubbelzinnig hoe zeer haar optreden door de leden van „Onder Ons" op prijs werd gesteld. Eenige humoristische liedjes brachten er de vro lijkheid in en de spontaan gebrachte hulde dwong het kwartet nog een extra nummer te geven. De agenda liep vlug van stapel. De verslagen van secretaris en penningmeester werden zonder aanmerkingen goedgekeurd, de aftredende bestuursleden, deheerenjac. Stam, J. Hauer en J. Duinker bij acclamatie herkozen, tot leden der kascommissie be noemd de heeren de Waard, Geus en Heijkoop. De plannen voor het a s. seizoen werden na enkele opmerkingen en verzoeken aan het bestuur ter vaststelling overgelaten. Uit de mededeelingen stippen wij aan dat ruim 30 leden bedankten en dat een 15 tal nieuwe leden toetraden waardoor nog een klein aantal leden kan worden toegelaten. Wie dus in het volgende seizoen voor het geringe bedrag van f 5.50 drie misschien wel vier tooneelvoorstellingen wil bijwonen, moet zich onverwijld bij het bestuur aan melden. De rondvraag bracht een langdurige bespreking over de plaatsenkwestie met als resultaat de benoeming van een commissie om met het bestuur te overwegen op welke wijze aan ieder lid recht kan worden gedaan en een onverkwikkelijke plaatsenrun kan worden voorkomen. ONZE VOLKSZANGDAG op Donderdag S Juli a.s. Er bestaat in ons land eene'Vereeni ging voor den Volkszang, die zich ten doel stelt op alle .mogelijke wijze den zang te bevorderen in school, en huis en op straat. Deze Vereeniging organi seert ook congressen voor- den Volks zang, waarin allerlei besproken en be sloten wordt wat voor het doel der Ver eeniging dienstig kan zijn. Het laatste dezer Volkszang-congressen is gehou den te Utrecht op 20 April onder voor zitting van Monseigneur J. A. S. van Schaick van Culemborg, terwijl in het eere-comité zitting hadden Minister de Visser, Monseigneur H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht, alle commissarissen der Koningin enz. Op dit congres te Utrecht is besloten ook weer dit jaar voor ons heele land een Volkszangdag te houden en wel op Don derdag 6 Juli. De liederen, welke op dien dag gelijkelijk door het heele land gezongen zouden worden, zijn op dit congres, dat dus uit personen van zeer verschillende Godsdienstige en politie ke inzichten bestond, vastgesteld en zoo gekozen, dat allen zonder onder scheid ze zingen kunnen en niemand daarvan aanstoot behoeft te nemen. Toen ook tot IJmuiden het verzoek kwam den Volkszangdag voor 1922 te organiseeren is men daar terstond op initiatief van den heer Gonlag aan het werk getogen. Wei deden zich in den aanvang allerlei technische bezwaren voor en was vooral de korte tijd van voorbereiding een ernstige grief, maar men heeft zich daardoor niet laten oht- moedigen, aangepakt, doorgezet, geor ganiseerd, de tekstboekjes uitgedeeld en.reeds zingt men thans naar har telust op vele scholen deze liederen, zoodat ondanks de korte tijd van voor bereiding deze Volkszangdag een aar dige demonstratie voor den Volkszang belooft te worden. Een andere eigen aardige moeilijkheid, die de commissie niet vermocht te overwinnen, was het zich afzijdig houden van de bijzondere scholen. Zónder eenig onderscheid van school en richting, hadden wij gaarne op 6 Juli hier alle kinderen als „uit één adem laten zingen". Maar noch de Roomsch-Katholieken Scholen, noch de Christelijke scholen doen aan onzén Volkszangdag mede. Waarom de R.K- zich afzijdig houden weten wij niet. Zij hebben de vergaderingen niet bezocht, en op de correspondentie, behoudens eene uitzending, niet geantwoord. Voor de Christelijke onderwijzers was het bezwaar dat het Wilhelmus niet gezon gen wordt. Hier zij nog eens vermeld dat het Comité te IJmuiden deze liede ren niet heeft vastgesteld, maar het Congres in Utrecht, waarin de hoogste R.K. geestelijkheid vertegenwoordigd was en mannen van allerlei Christelij ke en Anti-rev. beginselen zooals de Minister van Onderwijs. Intusschen is de deelname van andere zijde zoo groot geworden, dat wij toch een voldoende demonstratie van den Volkszangdag kunnen geven. Ruim 500 kinderen zul len in den namiddag van Donderdag 6 Juli op het Willemsplein te IJmuiden, onder leiding van den heer Gonlag en met begeleiding van een muziekcorps het tiental volksliederen zingen. Daar na zullen al deze kinderen in optocht met muziek zich begeven naar Velser- oord en daar op het plein voor school II weder hetzelfde programma uitvoe ren. Des avonds zal op het Willems plein te IJmuiden en op het schoolplein te Velseroord door verschillende zang- vereenigingen uit IJmuiden en Velser oord wederom Volksliederen worden vertolkt voor en door volwassenen. Alles te samen vertrouwen wij dat dit een zeer a'hrdige zangdag, een demon stratie voor de Volkszang zal worden. Wat de bedoeling daarvan is? Enkel de kinderen en volwassenen 'n aardigen zangdag te bereiden? Neen het doel ligt veel verder. Het doel met dit alles is, deze eenvoudige liedjes in gang te doen vinden bij kind en vol wassenen, inplaats van de leelijke straatdeunen, die nu in de straten weergalmen. Op groote schaal zijn er tekstboekjes onder de kinderen ver deeld en zullen ook op 6 Juli verder voor allen verkrijgbaar worden gesteld. Dan verwachten wij dat allen, oud en jong, die bij den zangdag van 6 Juli te genwoordig zullen zijn, wanneer zij eenmaal het lied hebben gehoord, het spontaan mee zullen zingen, daartoe zal zeker de algemeene leider van dien dag, de heer Gonlag de gelegenheid en het sein geven. Want niet alleen een concert op groote schaal in de open lucht is het doet, maar ook om allen met elkaar opgewekt en leutig deze lie deren te leeren zingen daarom: Kun je zingen, zing dan mee! op 6 Juli. SANTPOORT.. De directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Santpoort-Station maakt bekend, dat het hulppostkantoor te Sant poort (dorp) met ingang van 1 Juli a.s. wordt overgebracht naar het perceel van het hulptelegraaf- en telefoonkantoor ter plaatse. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte redactie! Verzoeke vriendelijk plaatsing van onderstaande in Uw veelgelezen blad. De vischhandelaren vergaderen, con- fereeren en vergaderen weer.... Sedert mijn laatste ingezonden stuk is er in zooverre verandering gekomen dat de VEM geen visch meer zal laten uitzoeken, welke voor hunzelf bestemd is, en alle visch van hun booten door tusschenkomst van het Rijk zal laten verkoopen. Iedereen moet hiervan maar gelooven wat hij wil. Volgens het bestuur v. d. Vischli. Ver. heeft de VEM dit al eerder beloofd. Wat mij op de laatste vergadering v. de Vischh. Ver. over de VEM ter oore is gekomen, o.m. hun wijze van verkoo pen in Amsterdam en elders, is van dien aard dat de krachtigste maatrege len welke de vischhandelaars kunnen nemen, nog niet krachtig genoeg kun nen zijn. Ook de Ned. spoorwegen moet helpen, door de vrachten aanzien lijk te verlagen, b.v. bestelgoederen en snelvervoer moet minstens 50 procent verminderen. Verkoopen met verlies kan alleen de VEM, maar wij handelaars niet, even min de kleinhandel. Tegen iedere eerlijke concurrentie kan de hande laar het hoofd bieden, tegen het wer ken van de VEM niet. Of wil de VEM soms beweren dat een dergelijke ex ploitatie de kosten dekt? Het werken van de VEM zal een ramp worden voor IJmuiden en zeer veel andere plaatsen. De toestand kan haast niet erger denkt men? De tijd zal het leeren! De arbeiders klagen steen en been, en met reden. Hun toestand is meer als erg. Laten zij echter niet enkel en aD leen de Duitschers hiervan de schuld geven, omdat die met hun booten hier komen markten. Maar wel die reeders welke een VOORBEELD gaven met het markten in vreemde havens. Daar moet verandering in komen, en de ar beiders kunnen daar zeer veel aan doen De vischhandelaren vergaderen, con- fereeren en vergaderen weer.... IJmuiden, 26 Juni 1922. X.X. BINNENLAND. Een monument te Egmond aan Zee. Om de tijdens en door den duikboot oorlog omgekomen visscherslieden uit Egmond aan Zee een 95-tal op waardige wijze te gedenken, vormde zich geruimen tijd geleden daar ter plaatse op initiatief van mevrouw Schipper en burgemeester Eyma een uit 16 personen bestaand comité, dat meende het best aan het beoogde doel te beantwoorden door de stichting van een monument, waarop de namen van al de gevallenen voorkwamen. Al spoe dig was een bedrag van ruim f5000 bij een (meest uit het dorp zelve) waarna de verwezenlijking van het idee werd opgedragen aan den beeldhouwer L. Bolle te Amsterdam. Het monument is dezer dagen gereed gekomen. Het is geplaatst vlak vóór de kerkhoven aan den weg van Egmond aan Zee naar Egmond aan den Hoef, boven op een duintop, die voor dit doel geëffend en met graszoden belegd is. Langs dennen voert een breede steenen trap er heen. Het monument in 't vier kant opgetrokken van gewone metsel steen, heeft een hoogte van ongeveer vier meter en een breedte van plm. twee meter. Het toont een kruisvorm. Aan den voorkant draagt het een hard- steenen plaat, waarop een trawler en een logger en daaronder in flinke blok- letters: „Het zwaar geteisterde Eg mond aan zijne zonen, in vreedzamen arbeid ter zee gebleven tengevolge van den oorlog van 1914." Daaronder staan 24 namen van verongelukten met de jaartallen van geboorte en overlijden, elke naam afzonderlijk op een hard- steenen plaat. Op elk der andere zijden van het monument evenzoo, alleen, is het beeld daar anders. Aan de rechter zijde staat een treurende vrouwenfi guur met de handen voor de oogen, links is het een biddende vrouw en aan de achterzijde komt een berustende vrouwenfiguur voor. Na een dienst in alle kerken van het dorp had heden Donderdagmiddag de officieele onthulling van het gedenk- teeken plaats. De heer A. C. Bos, voor zitter van het comité, hield daarbij een rede. Spr. herinnerde aan het gevaarvolle in het zeeleven; wat de zon is voor de roos, de weide en de akker voor den landman, is de zee voor den visscher. Maar het brood dat zij hem geeft, is vaak geweekt in tranen. Velen zijn reeds omgekomen, maar nooit waren de offers zoo talrijk als in den oorlog. Dood en verderf trotseerend, trokken de visschers uit ter wille van hun gezin en tegelijkertijd om verlichting te brengen in de benauwende voedsel- schaarschte. Voor hen,*die niet terug keerden, gingen anderen. Den moed en het vertrouwen dezer lieden achtte spreker even hoog als die der soldaten in de loopgraven. Dan herinnerde spr. aan de vorming en het werk van het comité en de of fervaardigheid der Egmonders, waar door het oprichten van het monument mogelijk werd. Spr. achtte dit gedenk- teeken door vorm en kleur en materi alen geheel in overeenstemming met het verweerde duin en de ongepolijste gelaatstrekken van wie er door wor den herdacht. Het kruisbeeld, dat er in te zien is, is voor eiken christen, van welke richting ook, het beeld van troost en wederopstanding. De heer Bos geloofde dat men alle tevredenheid kan hebben over het werk van den heer Bolle, zeker niemand zou het niet toe passelijk, grof van gedachte of banaal vinden. Na eenige woorden van dank voor de zoo juiste opvatting van zijn taak aan den heer Bolle, aan de comité-le den voor hun werk en aan de ingeze tenen voor hunne bijdragen, zei de heer Bos, dat de plaats van het gedenktee- ken een heilige plaats is, die niet door spel en luidruchtigheid mag worden ontwijd. Daarna droeg hij het monu ment aan den burgemeester over, daar bij den wensch uitsprekende dat het steeds tot in lengte van dagen door de opvolgende magistraten dér gemeente met denzelfden eerbied moge worden behandeld als door den heer Eyma en diens medebe.sfuurderen. Met een korte toespraak aanvaardde de burgemeester hierop het gedenktee- ken voor de gemeente, Ter verhooging van de plechtigheid zong Egmond's Mannenkoor dep lied van den heer J. G. Bosschaart, hoofd der school, onder leiding van dezen. Tel. Landbouwtentoonstelling - Alkmaar. Men schrijft ons: Het schijnt het ernstig streven van het Hoofdcpmité van de Landbouw tentoonstelling Alkmaar September 1922 te zijn, de bezoekers aangenaam bezig te houden. Het gaf reeds een goed verzorgd pro gramma voor de tentoonstelling zelve. Bovendien ligt het in het voornemen op hef terrem eerwuoscoopff'r^^^^P richten, ton einde hierin tijdens de teri- toonstellingsuren verschillende land- bouw-wetenschappelijke films af te doen draaien. Tevens is besloten pogingen in het werk te ^stellen om gedurende 3 dagen nl. 14, 15 én 16 September in de mor genuren een excursie te organiseeren. Men neemt zich voor dan naar een der nieuwste zuivelfabrieken te gaan, naar een groote groentenveiling en naar de duinbeplanting. Armoede te Egmond aanZee Men schrijft uit Alkmaar aan het „Hbid" In verband met loopende geruchten over heerschende armoede in de kringen der visschers te Egmond aan Zee hebben wij den burgemeester, den heer C. J. Eyma, de vraag gesteld hoe of 't nu eigenlijk met die armoede stond. Hij antwoordde ons, dat deze niet zoo groot was als voormannen der S. D. A. P., met name het Alkmaarsche raadslid Wes terhof, propageeren. Door B. en W. van Egmond is meegedeeld, dat van gemeen tewege brood zou worden disponibel ge steld, indien dit gevraagd werd. Er kwa men vier aanvragers, van wie slechts één van het aangeboden brood gebruik maakte. Dit neemt niet weg, dat inderdaad hier en daar wel armoede wordt geleden doch aan een „noodtoestand" kon z.i. momen teel niet gesproken worden. Dat de S. D. A. P. te Alkmaar voor de visschers collec teert en daarvoor toestemming van het ge meentebestuur dier stad kreeg, verwonderde hem in de eerste plaats, omdat niet eerst bij hem geinformeerd was of inder daad de nood zóó hoog gestegen was, dat een collecte noodzakelijk kon worden ge acht en in de 2de plaats omdat het er z.i. dik boven op lag, dat hierbij gehoopt werd op politieke winst. Wat de toekomst betreft, deze mocht als de omstandigheden niet veranderen door herleving der zeevisscherij, donkerder worden ingezien. Dan zal echter werk moeten worden verschaft door wegenaan leg in de duinen. Op onze vraag of dit niet reeds nu kon geschieden, antwoordde de Burgermeester ontkennend, aangezien Egmond nog niet bij den Rijkswerkeloosheiddienst is aange sloten omdat de hiervoor benoodigde fondsen niet disponibel zijn. De visschers, die in de oorlogsjaren véél geld hebben verdiend, hebben niet ge spaard en dit ook weer met handen vol uitgegeven daarbij een hartigen dronk niet verzuimend)*). Nu dit geld opraakt en geen perspectief is, dat de huidige toestand di rect helderdei zal worden, wordt steen en been geklaagd. „Intusschen, zoo werd van andere deskundige zijde gezegd is het uiterst moeilijk een duidelijk en helder beeld van den momenteeien toestand te krijgen, want wat er precies onder de Egmondsche vis schers omgaat, is niet te controleeren. Zou er wel iemand zijn vroeg hij, ai wooni hij 25 of meer jaren in Egmond, die durft zeg gen de werkelijke Egmondsche visschers en diens omstandigheden te kennen? „Laten wij aannemen, dat bij den voor man der S. D. A P., den heer Wester hof, geen eogenblik bij het organiseeren zijner collecte de gedachte aan politieke winst heeft voorgezeten, maar alleen men- schenliefde hem diijft tot zijn plotselinge interesse voor de visschers dan is tóch de weg door hèm voor geld-inzameling ge kozen, niet de goede Zoo dit noodig mocht zijn of worden dan dient een algemeen comité zich hiervoor ie spannenSucces kan zeker verwacht worden, want 't is een feit, dat liefdadig Nederland zich nooit onbetuigd heeft geiaten voor onze „arme visschers" die in nood verkeert n En voor mij staat 't vast, dat de heer Westerhof, die absoluut vreemd is in fg- mond, zich eenzijdig heeft laten inlichten en daardoor den werkelijken toestand niet kent!" Of hier de burgemeester of de be richtgever van het Handelsblad zich niet eveneens elders geschiedt, blind staart op een enkele uitzondering onder de arbei ders lijkt ons niet twijfelachtig. Het fabeltje van den arbeider die er maar onbezorgd op los heeft geleefd, vindt tegenwoordig een buitengewoon goed onthaal. Red. l|m. Crl. Zendingsdag te Haarlem Te Haarlem is in den Btongebouw-tuin de vorige week de jaarlijksche zendingsdag gehouden van de Geref. I<erken in dé classis Haarlem. Als sprekers traden op Ds. H. Moolhuizen uit KrommenieDs. J. D. Bberkoel uit Velsen Ds. J. Douma, uit 's Gravenhage Ds. D- Bakker, uit Djokja en Ds, J. D, Wielinga van Hoofddorp, Er was veel belangstelling, De samenkomst werd geopend door Ds. W. Breukelaar, van Zaandam, met voor lezing van Ps. 67 en gebed. In zijn ope ningswoord merkt spr. op, dat de Christe lijke onderwijzers zich te weinig aan den zendingsarbeid geven en wees er verder op, dat er een groot gebrek aan geld is, God heeft den zendingsarbeid heerlijk gezegend, zoodat deze nog veel meer uitgebreid zou kunnen worden, wanneer er voldoende geld was.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2