IJmuider Courant pred ik beurten doopsgez. gem. afd. prot.-bond. geref. kerk. chr. geref. kerk. geref. kerk. Ds. C. Diemer. Em. pred. te Zutfen Dezelfde. ned. herv. kerk. Ds. Eggink, Doopsbediening. Kinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. geref. kerk. ned. herv. kerk. visscherij. de visscherij in 1921. Zaterdag 1 Juli Tweede blad 10 uur: 5 uur IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. ned. herv. kerk. Ds. Erdman. Ds. V. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur bidstond. 10.30 uur: Prof. Eerdmans van Leiden. 10 uur: Ds. Jansen, van Ten Boer. 5 uurDezelfde. Ds. J. B. O. Croes. Dezelfde. VELSEROORD. ned. herv. kerk. Ds. A. Snetlage, van Heemskerk VELSEN. WIJKEROOG. Ds. van Gelder, van Langeslag. Dezelfde. SANTPOORT. Ds. O. A. van der Bergh van Eijsinga Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. evangelisatie. 10 uurDe Heer Wierstra te Amsterdam. 10 uur: 5 uur 10 uur 10 5 uur uur 10 uur 10 uur 10 uur 5 uur 10 uur 2 Chüt tort- t op dere leed rug- len. zijn ster den aar eelt :en, kte itijl oe- het sik ge- iep 'il- in op je ar irlj ae I Politieke moorden. 4 Er is in de meeste moorden voor ons iets onbegrijpelijks. De Engelsche bis schop, die een moordenaar ook om zijn zonde broeder noemde, omdat hij in zijn eigen hart dezelfde boosheid ken de, die dezen tot zijn misdaad had ge bracht, had voor een deel gelijk. De haat,, de nijd, de hebzucht, die tot moord kunnen leiden, zijn ook den bes ten niet vreemd. Maar deze hartstoch ten zijn toch bij de meesten niet zoo geweldig en gevaarlijk, dat ze tot moord zouden kunnen leiden. Daarom is moord voor de meeste menschen een ondenkbaar kwaad. De lust, om een vijand uit te schel den, een pak ransel te geven, op aller lei wijze te knauwen en te knoeien, is niemand vreemd. Maar de lust, om hem te vermoorden, komt toch zeker maar bij weinigen boven en dan is die lust gelukkig in den regel te zwak, om tot de daad te verleiden. Al moet men voorzichtig zijn met het oog op duistere, wilde driften, die in ieder kunnen losbreken, toch kunnen de meesten zeker wel naar waarheid getuigen, tot een moord zichzelf niet in staat te achten. Het verst staat van ons af de politieke moord. Er is in deze ver kiezingscampagne weer lustig geschol den en geschimpt, men heeft den tegen stander gekleineerd en beleedigd, bij debatten heeft de vuist de tong wel eens geholpen. Maar het is toch bij een por en een douw gebleven. Politieke leiders zijn hun leven veilig; er zijn hier zeker geen samenzweringen, om met hun le ven hun macht en invloed te vernieti gen. In tijden van onrust en beroering op staatkundig gebied, als nieuwe mach ten in den staat zich willen handhaven of de oude, verdrongen machten zich willen herstellen, drijft de baat meer malen tot moord. Ook tracht men van ouds wreedheid, onrecht en verdruk king van tyrannieke machten in den staat met geweld te wreken. Alle ty- rannen weten, dat de dood overal op hen loert. In geen staat zijn meer aan slagen geschied op de hoogste staats macht als in het Czaristische Rusland van vroeger. De politieke moorden der laatste ja ren zijn meest te verklaren als een po ging der oude macht, die gaan moest, om de nieuwe macht, die kwam, weer terug te dringen. Dat heeft Erzberger het leven gekost en de vorige week Rathenau, naar wiens woord geheel de wereld gaarne hoorde, voor altijd tot zwijgen gebracht. De afgodische gehechtheid aan Kei zer en Keizerschap, aan het oude regi me, waaronder Duitschland eens mach tig was, de haat tegen de nieuwe man nen der republiek, voor een deel als Rathenau zonen van het ouds gemin achte Joodsche volk, die van de wilde en gevaarlijke droomen van gewapend verzet tegen de overwinnaars niet wil len weten, maar eerlijk de vredesvoor waarden naleven, deze gevoelens zijn een gevaarlijk vuur in het hart van zeer vele Duitschers. Ook de moordaanslag op Rathenau is het werk der reactie, die daarmee nog eens haar gevaarlijk geloof in het bloed als „kostelijk vocht" uitspreekt. Zulke daden zijn even slecht als dom. Zeker het is voor de jonge Duitsche republiek een zware slag een uitnemend knap man als Ra thenau te moeten verliezen, een verlies zelfs voor heel Europa, maar de ex- keizer te Doorn zal wel begrijpen, dat zijn vrienden hem geen slechter dienst hebben kunnen bewijzen en dat zijn kans, om terug te keeren, weer aan zienlijk kleiner is geworden. De wil, om de Duitsche republiek te behouden en te beschermen, is door den dood van Rathenau sterker geworden. Hij is ge vallen in dienst der republiek en zijn dood sterkt haar meer nog dan hij in zijn leven heeft kunnen doen. De reactie heeft een storm tegen zich ontketend, die in het parlement los barstte, maar ook in het geheele land gevoeld wordt. Het bloed der martela ren is het zaad der kerk en de dood van mannen als de Duitsche minister van buitenlandsche zaken zal zoo ook het zaad hlijken hunner ideeën. Rathenau is heen, maar zijn geest blijft en heeft aan invloed gewonnen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door de Haarlemsche rechtbank is in staat van faillissement verklaard de N.V. Visscherij en Sleepdienst Mij. Volharding IV alhier. Aan deze Mij. behoorde vroeger de sleepboot-trawler „Wie weet 't", Y.M. 311. Tot lid van den gemeenteraad is Donderdag door het Centraal Stembu reau gekozen verklaard de heer K. van Pel, Vischhandelaar alhier. Ontzettend was de windhoos, die Donderdagmiddag plotseling vanuit de zee kwam opzetten. De wind had een geweldige kracht en wolken van zand stoven over de straten, tot een flinke regenbui alles weer kwam zuiveren en we een half uur later 'weer heerlijke zonneschijn hadden. Men verzoekt ons er op te wijzen dat in de Herv. Kerk Zondagochtend niet voorgaat Ds. P. E. Barbas van Haarlem, maar Ds. A. Snethlage van Heemskerk. Mej. C. M. J. van Lierop van hier is te Haarlem geslaagd voor het eindexamen der Hoogere Handelsschool. Gevonden voorwerpen. Een grijs jongensjasjeeen penning van de hondenbelasting no. 803een grijze cen tuur. VELSEROORD. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde A. M. en W. M„ beiden ma chinist alhier, wegens wederspannig- heid ieder tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. 11. II. R„ stoker alhier, werd voor het zelfde feit tot dezelfde straf veroordeeld. Voor de afd. IJmuiden-Velseroord der Chr. Sociale Partij sprak Woens dagavond in het lokaal bij de Ilerv. Kerk de heer G. Voet alhier over „Geen Coalitie". Spr. zeide dat de Christ. Soc. Partij geheel vrij wil staan en in haar begin- el-program uitsprak dat zij ons land geregeerd wil zien in Protestantsch Chr. geest. De coalitie is altijd in 't voordeel geweest van Rome en steeds tot schade van de Prot. Chr. partijen. De nieuwe leider der Anti-Rev. Partij, heeft dit erkend. De coalitie is onheilig en onwaarach tig. Herhaaldelijk is dit gebleken, o.a. bij de kwesties inzake opheffing van het processieverbod; van den internun tius enz. Spr. citeert artikelen van mr. Bomans in de N. Haarl. Ct„ die schreef over de schier ondragelijke lasten, die de coalitie oplegt. Spr. stelt de Anti- Rev. en Chr. Hist. Pers tegenover de R.-Kath„ waaruit blijkt dat men her haaldelijk met elkaar botst. Het gaat met de coalitie niet om hoo- ge beginselen, maar om de macht. En Rome zal straks met de Socialisten sa mengaan, als dit haar meer voordeel brengt. Dat bewijzen Duitschland en België, ook het vroegere samengaan met de liberalen. Zeer scherp gispt spr. het optreden der Prot. Chr. partijen, die tot eigen schade en met verdoeze ling van eigen beginselen steeds weer hengelen om de coalitie, alleen om de regeermacht te behouden en wekt op de Chr. Sociale Partij, die in het zuive re uitleven van eigen beginsel haar kracht heeft en dan wil strijden om het recht, om sociaal recht vooral, te steunen. Met groote aandacht werd deze rede gevolgd. Een der aanwezigen stelde een drie tal vragen, de door den spreker werden beantwoord. De voorzitter, de heer J. R. Huiser van IJmuiden, sprak een openings- en slotwoord. VELSEN. Wat lang verwacht werd, is ge schied, Dr. Heslinga is Woensdag, 58 jaar oud, na een langdurig lijden te Bussum overleden. Rust, in den schoo nen zin van het woord, dat hij zijn le vensavond in het schoone Gooi rustig zou mogen genieten, is hem dus niet beschoren geweest. Wij behoeven niet in den breede over zijn werken hier uit te wijden, want Ds. Heslinga is nog. te kort van ons weg Verleden jaar, bij zijn afscheid, bleek hoe hij in de harten van honderden een plaats had veroverd, niet alleen als dokter, maar ook als mensch, als vriend. Wij weten allen nog van zijn werken voor de gemeenschap, voor het Witte Kruis, de Tuberculosebestrijding, in den gemeenteraad, waar hij steeds ijverde voor een ziekenhuis, van welks noodzakelijkheid hij zoo overtuigd, was, dat hij tenslotte voor het verzoek van de Haarlemsche Mariastichting stemde, die hier een ziekenhuis zou bouwen, wat echter ook niet verwezen lijkt is. Bij het afscheid bleek, hoe ïroode men Dr. Heslinga zag heengaan. En nu is hij voorgoed heen. En velen zullen hedenmiddag op De Biezen aanwezig zijn, om te treuren over dit verschei den van „onzen dokter", zooals zoove- len hem noemden. Voor de Ant. Rev. Kiesvereeniging alhier sprak Dinsdagavond in het gymnastieklokaal der Chr. School op Wijkeroog de heer J. Schouten van Rotterdam, lid van de Tweede Kamer. De rede vond een aandachtig gehoor. Eenige door den heer D. Schuyt gestel de vragen, werden door den spreker beantwoord. SCHEEPVAART. De Italiaansche regeering is voor nemens, in de maand September een bezoek aan Amsterdam te doen bren gen door het opleidingsschip van de Italiaansche marine Ferruccio, dat ver gezeld zal worden door den torpedo jager San Martino. Aan hot Noorsche opleidingschip r'ordenskjold is vergunning verleend in de maand Juli onze havens te be zoeken. Het zal van 610 Juli te Am sterdam en van 11 15 Juli te Rotter dam vertoeven, waarna het naar Ant werpen zal vertrekken. Bbld. BINNENLAND. Centrale Bond van Transport arbeiders. In de groote zaal van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht hield de Centrale Rorid van Transportarbeiders zijn tweejaarlijksch congres onder presidi um van den heer Joh. Brautigam uit Rotterdam. Blijkens de verslagen bedraagt het bondsvermogen thans f 156.971.36V2- De bond telt 100 afdeelingen met 22075 leden. Het aantal afdeelingen vermeer derde met 13, het aantal leden vermin derde met 6686. Die vermindering wijt rnen in hoofdzaak aan de groote sta king in 1920 van havenarbeiders en zeelieden in Amsterdam en aan de con- tributieverhooging. De voorzitter deelde mede, dat door een commissie uit het bondsbestuur en dat van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een onderzoek was ingesteld omtrent samenwerking en eventueele samensmelting van beide organisaties. De conclusie der commis sie luidde tot voorloopige gedeeltelijke samenwerking op verschillende terrei nen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Belanghebbenden maken wij attent op eene bekendmaking in de Staats courant van 8 Juni 1922 No. 110, waar in voorkomt dat men zich tot het ver krijgen van inlichtingen omtrent bin- nenvaart-aangelegenheden zal kunnen wenden tot de navolgende Ambtenaren voor de Binnenvaart: K. Salomons te Gasselternijveen, Tel. No. 12. G. S. Vlieger, O.Z. Voorburgwal 151 te Amsterdam, Tel. C503. M. C. Dekkers, Thorbeckestraat 24a te Rotterdam, Tel. 13688. Wier tusschenkomst desgewenscht kan worden ingeroepen bij het opma ken van verklaringen nopens scheeps rampen en ongevallen in de binnen vaart. Visscherij en luchtvaart. Londen. De pogingen om de te- genwoordigheid van scholvisschen te ontdekken van uit vliegtuigen zullen, zegt de Schotsche Fishery Board, de zen zomer worden hernieuwd. De Board bericht, dat de tot dusver geno men proeven, ofschoon zij de mogelijk heid aantoonen van waarnemingen van uit de lucht, niet beschouwd kun nen worden haar practische toepas sing voor visscherijdoeleinden te heb ben aangetoond en men hoopt, dat door latere proefnemingen meer licht op deze zaak zal worden geworpen. De Hollandsche haringvloot in 1922. We geven hieronder een overzicht van het aantal vaartuigen van elke visscherijplaats van verleden jaar en thans, waarbij we ter vergelijking dq cijfers over 1914 plaatsen. 1922 1921 i914 Vlaardingen 146 150 171 Maassluis 54 57 J01 Maasland 3 3 Scheveningen 224 249 296 Katwijk a. Zee 120 116 139 Noordwijk a. Zee 3 3 2 IJmuiden 83 92 32 Middelharnis 4 Enkhuizen 2 632 670 748 Zooals men ziet heeft Scheveningen het sterkst van de malaise te lijden. De vloot daar is de laatste jaren zeer sterk ingekrompen, terwijl Katwijk de eeni ge reederijplaats is die bij verleden jaar vergeleken de stijgende lijn vertoont. Dit wat de bestaande haringvloot be treft. Het aantal schepen dat de vis scherij uitoefent dit jaar, zal wel een ander beeld te zien geven. Wanneer we mogen veronderstellen dat alleen die schepen in de vaart zullen gaan waar van de schippers reeds bekend zijn, dan komt ook IJmuiden als bijzonder gedrepessieerd naar voren. Immers we zouden dan het vólgend staatje krijgen. Ter vergelijking geven we de cijfers daarbij van de schepen die in 1921 en 1920 in werkelijkheid aan de visscherij hebben deelgenomen. 1922 1921 1920 vlaardingen 75 78 129 Maassluis 32 29 51 Maasland 2 2 0 Scheveningen 179 174 215 Katwijk a. Zee 100 86 116 Noordwijk a. Zee 3 2 3 IJmuiden 24 45 54 415 416 560 De haringvloot zou dus, zoo be- chouwd, ongeveer gelijk blijven aan het vorig jaar. Intusschen is met. ze- herheid daaromtrent niet veel te zeg gen en hangt zeer veel af van de resul taten van de visscherij gedurende de eerste maanden. Zijn die matig, dan zullen nog wel verschillende schepen .toesteken" maar zijn die ongunstig, dan zal het getr-1 van ruim 400 schepen nog niet eens gehaald worden. Bijzondere beschouwingen over de veranderingen in de vloot behoeven we niet te houden. De teruggang betreft voornamelijk de loggervloot, waarvan enkele voor de vrachtvaart en vele ter looping werden verkocht. Het aantal toomloggers is niet noemenswaardig teruggegaan. Slechts een paar Scheve- ningsche stoomloggers werden naar IJmuiden en naar Frankrijk verkocht. Het aantal reederijen is met enkele verminderd, zooals uit onderstaand overzicht blijkt. 1922 1921 Vlaardingen 39 35 Maassluis 23 26 Maasland 1 1 Scheveningen 74. 31 Katwijk a. Zee 37 32 Noordwijk a. Zee 1 1 IJmuiden 35 40 210 216 De lijst van sloepen is vermeerderd met de 4 beugschepen van Maassluis, die als uitsluitend ingericht voor de beiigvaart, onder de haringschepen eigenlijk minder op haar plaats zijn, hoewel zij ook daaronder nog meege teld zijn. Door aankoop vermeerderde het aan tal stoomtrawlers met 2. Het bedraagt thans 159, waarvan 152 van IJmuiden varen. Het aantal stoomtrawlers dat vaart onder directie van de Vereenigde Exploitatie-Maatschappij is weer met enkele toegenomen. Er staan thans 7 sleepboottrawlers in het boekje vermeld, tegen het vorig jaar 6. Als nieuwe reederijplaats is Iiardinxveld er bijgekomen, waar de voormalige stoomtrawlers Strathbogie van IJmuiden nu onder den naam van Insulinde voor de visscherij werd inge schreven. Het valt nu op dat Helder en Iiardinxveld hetzelfde merkteeken voe ren. Het zou toch wel gewenscht zijn dat dit ter voorkoming van abuizen veranderd werd. (N.Vl.Ct.) Vischvervoer op de spoorwegen. Bij de Directie der Nederlandsche spoorwegen werd voorts aangedrongen op verbetering van het vischvervoer en verlaging dei" daarvoor berekende prijzen, welke zooals is opgemerkt, zoo hoog waren, dat zij een wezenlijke be lemmering vormden voor den afzet van visch zoowel in het binnenland als bui tenlands. Aan verschillende wenschen, rnet betrekking tot de gelegenheid tot verzending van versche Zuiderzeeha- ring en IJbokking geuit, werd in hoofd zaak voldaan. Ook volgde met ingang van 1 September een verlaging van het tarief voor ijlgoedzendingen van visch. met 25 Ook na deze vermindering vonden belanghebbenden het tarief echter nog veel te hoog. Bij het vervoer van volks- visch welke ongeveer 85% van den totalen aanvoer van alle zeeviscli vormt en waartoe tevens belangrijke hoeveelheden kust- en riviervisch ge rekend kunnen worden als bestel- goed kon, meende men, de vrachtprijs nog tot het duhbele en bij snelvervoer tot het vijfvoudige van de waarde van het artikel stijgen, de ijlgoed-vracht- prijzen beliepen 80 h 135 de vracht- goedprijzen 65 100 van deze waar de. Men wenschte daarvoor, dat het ijlgoederenvervoer van visch zou plaats hebben tegen vrachtgoedprijzen, het bestelgoedvervoer tegen ijlgoedprijzen en het snelvervoer tegen bestelgoed- prijzen, dat de 25 toeslag voor visch vervoer afgeschaft', het ijs der verpak king slechts gedeeltelijk bij de bepaling- der vrachtkosten in rekening gebracht, mosselen en garnalen volgens een spe ciaal goedkoop tarief verzonden, waarvoor het bestaande tarief voor het vervoer van mestmossolen, in het bij zonder klasse D en E, zou kunnen die nen, het dure minimumtaripf bij spoed bestelling verminderd, de provisie van 10% bij voorschotten afgeschaft zou worden. Tevens achtte men gewenscht wederinvoering van rembours bij snel vervoer, het beschikbaar stellen van '11 voldoende aantal uitgeverfde wagens en koelwagens en het vaststellen van een speciaal tarief voor visch, welke voor het buitenland bestemd is. x). Het gebruik van het werpankertje door de haringvisscbers. De bezwaren, het vorige jaar van Engelschen zijde geopperd tegen het gebruiken van een werpankertje of dreg door Nederlandsche drijfnetvis- schers, teneinde averij te voorkomen bij het in elkaar geraken van vleten, werden onder het oog gezien op een samenkomst, welke den 26sten Octo ber van dit jaar te Londen plaats vond tusschen den secretaris van de Neder landsche Kamer van Koophandel te Londen, een vertegenwoordiger van de Visscherij-Inspectie en vertegenwoor digers der Nederlandsche reeders eenerzijds en Engelsche, Schotsche en Fransche autoriteiten en vertegen woordigers der - Engelsche en Schot sche haringvisscherij anderzijds. Het resultaat was, dat men zich ver eenigde met het denkbeeld van den secretaris van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Londen, om de berechting van gevallen, waarin ge handeld zou zijn in strijd met de bepa lingen der Noordzeeconfentie over te laten aan een scheidsgerecht, gevormd door 'n Engelschen en Nederlandschen deskundige onder voorzitterschap van een onpartijdig jurist. Dit scheidsge recht, hetwelk aan het einde der teelt te Lowestoft of IJmuiden zitting zou hebben, kon dan o.a. beoordeelen, of het gbruik van het werpankertje, hoe wel formeel in strijd met art. 22 der Conventie een eisch van goede zeeman schap en dus geoorloofd was geweest en bij verdénking van misdadig opzet de zaak verwijzen naar den bevoegden strafrechter. Voor een jaar zou met de ze regeling een proef genomen kunnen worden. Besloten werd, dat de zaak in den boezem der visscherijvereenigingen verder besproken zou worden, alvorens zij door een overeenkomst tusschen de betrokkenen een vasten vorm zou aannemen. De vertegenwoordiger der Fransche regeering zou zijnerzijds on derzoeken, in hoeverre Frankrijk aan de overeenkomst zou deelnemen. Uitzetten van visch. Evenals vorige jaren werden in het stroomgebied van den Duitschen Rijn jonge zalmpjes gepoot. Blijkens het verslag van den gevol machtigde volgens art. X van het zalrn- tractaat werden daar in het voorjaar van 1921 voor Nederlandsche rekening Den 17en Maart 1922 hadden be langhebbenden bij den haringhandel, den handel in versche zeevisch en den handel in zoetwatervisch een bespre king met de Directie der Nederland sche spoorwegen, welke een bevredi gend verloop hadden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5