Bijverdienste. ADVERTENTIES. Dienstbode Dienstbode een woning 2.370.000 jonge zalmpjes losgelaten Verder werden uitgezet door Pruisen 540.000, door Baden 211.000, door Zwit s. rland 953.000 en door de Deutsche Fischereiverein 780.000 jonge zalmpjes In totaal werden dus 4.854.000 stuks losgelaten. Omtrent de proefneming met het kweeken en loslaten van jonge zalm pjes in Nederland gedurende het ver slagjaar deelde de met de leiding en het toezicht daarop belaste Commissie o.a. het volgende mede. In het geheel werden in Duitschland 1.229.000 zalmeieren aangekocht. Daar van werden 885.000 in het broedhuis te Arnhem en 344.000 stuks in dat te Ernst ondergebracht. Tot den zesweek schen leeftijd waren de verliezen vrij normaal; zij bedroegen 173.305 stuks of 14.1 Van de overblijvende 1.055.695 zes weeksche zalmpjes werden 344.120 in verschillende Limburgsche beken los gelaten, terwijl 711.575 stuks in de broedhuizcn te Arnhem, Ernst en Gul pen tot driemaandsche zalmpjes wer den opgekweekt. In het geheel stierven vóór zij dien leeftijd bereikt hadden 369.771 van deze zalmpjes. Van de overige werden weer ongeveer 191.000 in verschillende Limburgsche beken losgelaten, terwijl gepoogd werd onge veer 150.000 in de drie bovengenoemde broedhuizen tot zesmaandsche zalmp jes op te kweeken. Dit gelukte met 72.667 zalmpjes, die ten deele in de Maas, ten deele in Lim burgsche beken werden gepoot. Het bleek gewenscht, geregeld na te gaan de wijze waarop en den omstan digheden waaronder de zalmpjes, los gelaten in de Limburgsche beken, ge dijen en toezicht op deze uit te oefenen teneinde te voorkomen, dat deze zalm pjes weggevangen of vernield worden Met de Administration des Eaux et Forêts in België werd ter wille van de wederzijdsche belangen bij de instand houding van den zalmstand overeenge komen, dati in 1922' bij wijze van proef ten hoogste 100 paaizalmen ter beschik king van Nederland zullen worden ge steld, om te worden afgestreken en dat de op deze wijze gewonnen eieren hier te lande zullen worden opgekweekt tot zesweeksche zalmpjes, z.g. „dooier- broed", waarvan de helft zal worden losgelaten in Nederlandsche beken in Zuid-Limburg en de andere helft in de beken in het Belgische Maasgebied. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. Voor de Communisten trad gister- a ond in Flora als spreker op de heer J. de Kadt. Op uitnoodiging van het Symphonie- orkest „Euphonie", kwamen gisteravond alle besturen der Muziek- en Zangvereeni gingen bijeen ter bespreking om te komen tot het oprichten van een muziektent alhier. Een voorloopige commissie, bestaande uit de heeren J. Visser, H. A. Repko en C. C. Post, werd benoemd. VELSEN. Op het Concours op Donderdag 27 Juli a.s. te Naaldwijk vanwege den Holl. Bond van Christ. Harmonie en Fanfare Ver. hoopt de Christ. Muziek- ver. „Juliana"' alhier mede te dingen in de 3e Afd., met „Idylle Villagoise" van L. Blemant als verplicht, en de Lofzang van Simeon als vrij nummer. De Ver. liet zich ook inschrijven voor den Marschwedstrijd. De stoomtram. De Directie der Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. heeft besloten de lijn Haarlem-Alkmaar op te heffen. Zie daar een bericht, dat velen zal treffen gelijk een bliksemstraal bij helderen hemel. Dat is toch wel 't gemakkelijk ste, als in dezen moeilijken tijd iets niet goed gaat, te besluiten: dan scheiden wij er maar mee uit. Stel u voor, dat men aan de Papierfabriek zeide: wij zetten den boel stop of dat men in IJmuiden besluit het geheele vissche- rijbedrijf maar op te doeken. Wat een ramp voor de menschen en ook voor 't land zou dit zijn! De Directie der N.Z. Hollandsche wil echter over de lijn HaarlemAlkmaar, die zeker wel 't minst voordeelig is, geen zorg meer hebben en besluit daar om de exploitatie maar te staken. Zonder er de betrokken gemeentebe sturen der tusschengelegen plaatsen over te polsen. Het is fraai. Deze lijn is voor vele plaatsen onont beerlijk. Ook voor Velsen, Wijkeroog en Santpoort. Voor deze afdeelingen is het de eenige verbinding met Haarlem. Ook met elkander. Als men van Velsen naar Santpoort moet, kan men wel per trein, maar dan moet men eerst een kwartier loopen naar 't station Velsen en dan nog eens een kwartier van 't station Santpoort naar het dorp. Ook met Schoten, Heemskerk enz. is de tram de eenige verbinding. Gelukkig in onze Burgemeester als altijd actief. Hij heeft de Burgemees ters der omliggende gemeenten uitge- noodigd tot een bespreking over deze zaak op a.s. Dinsdagmiddag ten raad huize alhier. Wij hopen dat een krachtige actie van hen moge uitgaan, om dit besluit ongedaan te maken. Want het zal zeer vele menschen dupeeren. Velen hadden nog wel gehoopt dat de tram binnen niet al te langen tijd electrisch zou worden! Jubileum. De heer H. Groeneveld, machinist aan de stoomponten alhier, vierde gis teren zijn 25-jarig jubileum bij den Rijkswaterstaat. De heer Groeneveld is een man, die voor zijn vakgenooten steeds op de bres heeft gestaan. Sedert jaren is hij voorzitter der Vereeniging van Machi ne-personeel in dienst van den Rijks-Waterstaat. Ook in het Vereeni- gingsleven hier is hij bekend, o.a. als voorzitter der Vereen. Kindervreugd voorzitter indertijd ook van Velsens Mannenkoor, enz. De afdeeling Beverwijk, IJmui den, Velseroord en Velsen der S. D. A P. organiseeren tegen Zondagmiddag 3 uur een meeting op een terein naast hotel „de Prins" te Wijkeroog. Spre kers zijn de heeren A. de Vries, van Zaandam, en W. v. d. Vall, van Heilo „De stem des volks" van IJmuiden en Beverwijk zal de bijeenkomst opluiste ren met eenige zangnummers. Zoo nu en dan vindt men in zijne brievenbus een strooibiljetje, ander zou men niet deeken dat de verkiezingsstrijd in vollen gang was. Thans is een biljetje verspreid, waarop vermeldt wordt, dat Zondag 2 Juli a.s. naast Hotel „De Prins" eene groote meeting zal gehouden worden door de S. D. A. P Sprekers zijn A. de Vries van Zaandam en W. van der Vall van Heilo, afgewisseld door Zang van „De Stem des Volks" van Beverwijk en IJmuiden Aanvang's middags 3 uur, tien cent entrée. SANTPOORT'. Mej. Dini Rijbroek, die indertijd haar medewerking verleende bij het concert ten bate aan noodlijdend Rus land, is benoemd tot organiste bij de Ned. Herv. Gemeente. Talrijke onzer huismoeders pro- fiteeren hier van goedkoope melk, haar thuis bezorgd door een melkboer hier ter plaatse. Terwijl de algemeen gel dende prijs 14 cent per liter is, betalen ze bij laatstgenoemden melkboer-slijter slechts 12 cent. Hedenmiddag wordt op ons kerk hof „de Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Dr. Hes- linga, vroeger geneesheer te Veis. IJMUIDEN. Politieke vergaderingen. Om de kiezeressen en kiezers in de laatste dagen vóór den grooten dag nog eens terdege op hun stemplicht te wij zen en die gelegenheid te benutten de voortreffelijkheid hunner politieke programs te demonstreeren zullen nog optreden: Maandagavond in Cycloop voor de S. D. A. P. de heeren Thomas sen en Schilling met het onderwerp De Verkiezingen". Maandagavond in de Nieuwe Willem Barendsz voor de Liberale Partij (co mité van Houten) de heeren Viruly en Gelder; en Maandagavond in het Ge bouw voor Chr. Belangen voor de Chr. Sociale Partij, de heer G. Voet met het onderwerp: „Geen Coalitie!" en de heer Mr. IJ. F. van Meer met het onder werp „Waarom Chr. Sociaal?" Dinsdagavond in het gebouw voor Chr. Belangen voor de Chr. Hist. Unie de heer B. J. Gerritson. Anti-Revolutionaire Partij. De bovengenoemde partij had een openbare vergadering uitgeschreven, gisterenavond in de Gereformeerde Kerk, alhier waarin als spreker optrad de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer en eerste candidaat op de anti revolutionaire lijst. De spreker werd na zang en gebed ingeleid door den voorzitter der afdeeling, den heer F. Popta, die er op wees dat deze verga dering een eenigszins bijzonder karak ter droeg omdat ze in een kerk gehou den werd waardoor een ernstige stem ming veroorzaakt wordt. De heer Schouten zette uitvoerig uit een hoe de politieke toestand in ons land sinds 1918 zwak is doordien er geen zuivere rechtsche meerderheid was. Vervolgens besprak hij de malaise in ons economische leven met de ge volgen daarvan. Deze malaise is oor zaak dat allerwegen de bezuinigings- leuze wordt aangeheven hoewel spre ker die leuze b.v. in de mond der man nen van den Vrijheidsbond wel erger lijk vind. Evenzoo gispt hij sommige veelbe lovende programma's die beloven wat niet te betalen is. Hiervoor nam hij in het bijzonder het program der Chr. Sociale Partij onder handen hoewel hij geen bijzondere punten besprak. Wel de ontwapeningsleuze der S. D A. P. werd aan eenige critiek 'onder worpen. Nederland moet blijven een zelt'stan dig volk met een geheel eigen karakter Dit karakter is in ons volk tot werke lijkheid geworden niet onder liberale overheerschers maar omstreeks 1572 SJechts het voortbouwen op de Chris telijke grondslagen van ons volksleven kan dat karakter eerbiedigen. Dan is een antwoord op de vragen naar gezag en zedelijke vormen te vin den. Om deze te handhaven riep spr allen op a.s. Woensdag te stemmen op de lijsten der A.-R. Partij. En de leden tot een onvermoeide propaganda. Een tweetal der aanwezigen stelden den redenaar eenige vragen die beant woord werden op een wijze als van de ze n redenaar te verwachten was. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuaen van de N.V. Exploitatie en Administratie Mij. Shamrock I al hier. Ons Christelijk Fanfarecorps „Wilhelmina" toont zich den laatsten tijd bijzonder actief. IJet hoopt zijn me- dewerkng te verleenen aan den Volks zangdag 1922, die Donderdag 6 Juli ge houden zal worden. Op Donderdag houdt- het een Boot tocht naar Alkmaar en Schoorl. De toegangsprijs is vastgesteld op i' 1.75 per persoon. Donderdag 27 Juli hoopt het mede te dingen op het Concours van den Holl Bond van Christ. Harmonie en Fanfare- Ver. te Naaldwijk. Het komt daar uit in de 2e Afd., met als verplicht nuin mer: „Souvenir de Bruges", Fantaisie van Pr. Francois, terwijl als vrij num. mer gekozen is Gezang 50. Ook wenscht het Corps aan den Marschwedstrijd mede te doen. Corps en Directeur een goed succes gewenscht. De heer D. Klut alhier is benoemd tot dirigent der Christ. Muziekclub „Concinere" te Beverwijk. In de Dinsdag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken werd inzake de openstelling van den telegraafdienst te IJmuiden voorgesteld een schrijven te richten tot den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier, waarin de Kamer opgrond van verschillende argumenten adviseert om bij het hoofdbestuur der Posterijen en Ielegra fie er ten krachtigste op aan te dringen den bestaanden toestand ongewijzigd te laten. De Kamer was toch van oordeel dat het beperken van den tijd van openstelling van het Post- en Telegraafkantoor alhier hoogst ongewenscht is. Het voorstel werd aangenomen. SPORT. VOETBAL. Stormvogels in 1921-^-1922. Als er een seizoen is geweest, waarin Stormvogels een mooie kans heeft ge had een trapje hooger op de voetballad der te klimmen, dan is het wel het sei zoen 19211922 geweest. Behalve, dat onze plaatsgenooten, in den beginne vooral, een aardige partij voetbal speelden, hadden zij ook dit mee, dat er dit seizoen geen bepaald uitblinken de vereenigingen waren, zooals ten tijde van Feyenoord, Spartaan, V. V. A., vereenigingen, die als het ware regel recht op het kampioenschap afsteven den. Aanvankelijk scheen het, dat ook Stormvogels zulke grootsche plannen had en door menigeen werd zij dan ook als a.s. eerste klasser gedoodverft. Edoch, het heeft niet zoo mogen zijn! De tweede helft der competitie stelde hen in 't gelijk, die steeds beweerd had den, dat het zwaarste gedeelte nu pas aanbrak en dat Stormvogels moge lijk in de eerste helft wat boven haar kracht gespeeld had. Maar bovenal bleek weer, dat het kwaad, waarop wij het vorige jaar reeds wezen, nog im mer aanwezig was, n.l. het niet hebben van goede reserves. Hoe is in die twee de helft gebleken, dat Van Ilemert maar niet op een eenigszins behoorlijke wijze kon worden vervangen. Was dit wel het geval geweest, dan waren de wedstrijden tegen Sparta beslist ge wonnen geworden en had Van Hemert, toen hij eenmaal met z'n knie sukkel de, zich niet telkens opnieuw weer be schikbaar hoeven stellen met het be kende negatieve resultaat. Staat dus voor ons vast, dat Stormvo gels met een reserve-team, zooals ze dit seizoen had, het eerste klasse-schap niet lang met succes zou verdedigd hebben, eveneens zijn wij er van over tuigd, dat het eerste Stormvogels-elf tal zelve in zijn huidige samenstelling nog lang niet eerste klas föhg is. Daar voor zitten er nog te veel zwakke plek ken in het elftal, daarvoor ontbreekt nog te veel eenheid Om dit goed ie be grijpen, hale men zich het Fijenoord elftal, dat in 19201921 het Overgangs klasse-kampioen behaalde, nog maar eens voor den geest. En dan moet men niet gaan vergelijken: Was de Rotter damsche rechtsback beter dan die van Stormvogels, was onze midhalf beter of slechter dan die van Fijenoord enz. maar welke elf spelers vormden meer een elftal, die van Fijenoord of Storm vogels, en dan slaat de schaal beslist naar de kant van Rotterdam over. In dividueel beschikken de meeste Storm vogels-spelers over bijzondere capaci teiten, doch één elftal vormen ze nog niet. Zeer zeker zou een serieus trainer iets krachtigs van Stormvogels kunnen maken, mits ook de spelers volkomen hun medewerking toezegden. Maar juist van dit laatste zijn we niet volko men overtuigd en bovendiende tij den zijn voor onze plaats momentee van dien aard, dat aan een trainer niet valt te denken! LAATSTE NIEUWS. Vrijheidsbond. Vrijdagavond trad in de Willem Ba rensz als spreker voor de Vrijheids bond op de heer P. Otto, Lid van de Tweede Kamer. Er was maar matige belangstelling, goed geteld een vijftig toehoorders, waaronder een aantal da mes. Ofschoon in de oproepingen en strooibiljetten had gestaan, dat debat niet zou worden toegelaten, sprak de heer Otto in zijn inleiding, dat hij gaar ne debat toestond en zulks ook op prijs zou stellen. De heer Otto wenschte te spreken over „Het eerst noodige". Na een dui delijke uiteenzetting van de tot heder gevolgde regeeringspolitiek, een uitvoe rig relaas over den financiëelen toe stand van ons land, waarbij ontstellen de cijfers (1500 millioen) werden ge noemd over de snelle toename en de thans drukkende vlottende .schuld, on ze toekomstige valuta-ellende, als ge volg van ongedekt papiergeld, onze al- gemeene verarming en hoe deze teza men onder dit ministerie en een minis ter de Vries zijn ontstaan, schetste spr. hoe de toestand zou worden bij behoud van de rechtsche Coalitie, doch ook bij een Rood-Roomsche combinatie, en hoe de beginsellooze R.K.! Staatspartij instaat is te regeeren zoowel met een fractie SchokkingColijn, als met een verbond TroelstraKolthek. Het eerst noodige achtte spreker voor ons land, oplossing van deze twee vraagstukken: le. hoe brengen we 's lands financieën weder in evenwicht en 2e. hoe brengen we het bedrijfsleven weder op een be hoorlijken voet. Daartoe is alleen in staat een zeer sterke regeering van bekwame man oen,, die ziende noch naar links, noch naar rechts, alleen op deze vitale be langen letten; die diep het mes in de wonden durven zetten, d.w.z. ingrij pende bezuinigingen over alle liniën zullen durven en kunnen invoeren en ons bedrijfsleven zal verlossen van het prangende, levensdoodende keurslijf van staatsbemoeiing en ambtenaren dom. Helder stelde spreker in het licht hoe ons land en volk wordt verambte- lijkt en de verdervende gevolgen daarvan voor ons bedrijfsleven en op onzen productieven en intensieven ar- bed. Hemeltergend noemde spreker de jeldverkwistende inrichting van amb telijke bureaux en het overcompleet ian amtenaren over nagenoeg alle tak ken van staatsdienst. Sprekende cijfers werden daartoe aangehaald uit het rapport van den Staatscommissie voor bezuiniging, welke staatscommissie was ingesteld ingevolge de motie Rink-Otto. Vervolgens herdacht ook deze spre ker het revolutiespook van den heer Troelstra en hoe deze in alle vergade- ingen verkondigt, dat hij den weg naar de revolutie niet wenscht af te sluiten. De heer Otto achtte ons goed volk en onze Nederlandsche bodem gelukkig niet geschikt voor revolutio naire beweging. Met een opwekkend woord om te stemmen op den Vrijheidsbond, die in de nieuwe regeering pal zal staan te gen exessen van uiterst linksch en uiterst rechts, besloot spreker zijn hel der betoog en met aandacht gevolgde rede. Er werd geen debat gevraagd. En kele vragen over de houding van den Vrijheidsbond ten aanzien van het mili tairisme en de positie van den Vrij-, heidsbond tegenover of in het nieuwe ministerie werden door den heer Otto uitvoerig beantwoord. Ten aanzien van de eerste, wat daaromtrent in het pro gram van de partij staat en van de tweede, dat de Vrijheidsbond niet zal meedoen aan het bedisselen over de verdeeling der ministerzetels omdat de Vrijheidsbond geen regeeringspar- tij wenscht te zijn. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: W. Bilderbeek en I. J. Mulder; J. P. Gomes en G. C. Smit. Gehuwd: L. Pors en A. Rijke; H. E. Veldman en P. Dekker. Bevallen: M. H. HermansRas poort, d.; J. VersluisDuvekot, d.; R. de Ruiter—Buma, d. Overleden: K. Zwart, 23 j.; N. Wijker, 1 dag; M, Griekspoor, 24 jaar, vrouw van M. de Boer. Volstrekt eenige kennisgeving Heden overleed na een langdurig jijden onze lieve Man, Vader en Behuwdvader HESSEL HESL1NGA rustend geneesheer, in den ouderdom van 58 jaren. Uit aller naam. J. H. HeslingaSpaink. Bussum 28 Juni 1922. Bezoeken kunnen niet -worden af gewacht. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats vin den Zaterdag 1 Juli a.s. des middags 2 uur op de Begraafplaats De Biezen te Velsen, I I RUST ZACHT. Heden overleed zeer plotseling mijn inniggeliefde Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder Maartje de Boer-Griekspoor i in den nog jeugdigen leeftijd van 24 jaar en 7 maanden, mi) en nog 2 jeugdige kinderen nog te jong om het zware verlies te beseffen, in diepen rouw achter latende. Dat zjj ruste in vrede. Haar diepbedroefde Man en Kinderen M. de Boer Marretje de Koer Adam de Boer Velseroord, 29 Juni 1922. Heden overleed zeer plotseling I onze inniggeliefde Dochter en Zoster I Maartje de Boer-Griekspoor in den jeugdigen leeftijd van 24 jaar en 7 maanden. AUob die haar gekend II hebben zullen beseffen, boe zwaar |j ons dit verlies treft. rir,;.. Haar diepbedroefde Ouders, Broers en Zusters A. Griekspoor C. Griekspoor—Dirks C. Griekspoor en Verloofde D. Griekspoor J. Griekspoor G. GriekspoorBrouwer W. Brouwer en Kind G. M. J. Griekspoor Velseroord, 29 Juni 1922. Heden overleed tot onze groote droefheid, onze geliefde Behuwd dochter, Zuster en Tante Maartje de Boer-Griekspoor] in den nog zeer jeugdigen leeftijd van 24 jaar en 7 maanden. Dat zü ruste in vrede. Haar diepbedroefde Ouders, Zuster, Zwager en Kind, G. de Boer M. de BoerRomkens J. C. v. d. Bogaerde J. v. d. Bogaerde—de Boer G. J. v. d. Bogaerde Velseroord, 29 Juni 1922. Mevrouw Tusenius Rijksweg 54 vraagt een voor dag en nacht. Mej. Hagen, Wijkerstraatweg 9 Velsen, vraagt een nette zindelijke niet beneden 16 jaar, liefst voor den dag. Zondags vrij. Te IJmuiden, Velseroord en om liggende plaatsen solide agenten gevraagd voor den verkoop van een zeer mooi luxe artikel. Geen risico. Brieven of inlichtingen bij D. Vroonland Langeveldstraat 4 Wijkeroog Velsen. Jongelui die binnenkort gaan trouwen, vragen te huur of gedeelte van woning, met kook gelegenheid, einde Juli. Adres te bevr. Boekh. J. v. Houwelingen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6