ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 71 Woensdag 5 Juli 1922 7e Jaargang Verachynt Woensdags Zaterdags Schie toefening IJMUilDËR COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezordr mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f],25,iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets bij niet coin ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau <an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven werdt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegen heid tot kostelooze inënting en herin enting zal zijn opengesteld in: a. de afdeeling IJmuiden op Maan dag 10 Juli a.s., des namiddags te 2 uur, in de M. u .1. o. school A te IJmuiden; (terug voor na zien der vaccinatie Maandag 17 Juli a.s. des namiddags te 2 uur). b. de af deeling Velseroord op Maandag 10 Juli a.s. des namid dags 4 uur in de o.l. school D te Velseroord; (terug voor nazien der vaccinatie Maandag 17 Tuli a.s. des namiddags te 4 uur.) dag 11 Juli a.s. des namiddags 2 uur.) in de o. 1. school te Wij- keroog. Terug voor nazien dei- vaccinatie Dinsdag 18 Juli a.s. des nam. 2 uur. d. de afdeeling Santpoort op Dins dag 11 Juli des namidags 4 uur in de o. 1. school F te Santpoort; (terug voor nazien der vaccina tie Dinsdag 18 Juli a.s. des na middags 4 uur.) e. de afdeeling Velsen op Woens dag 12 Juli a.s. des namiddags 4 uur in de o.l. school E te Velsen; (terug voor nazien der vaccina tie Woensdag 19 Juli a.s. des na middags 4 uur.) Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en ge boortedatums der kinderen, is het gc- wenscht, dat bij de aanmelding wor den medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinde ren. Velsen, 30 Juni 1922. Burgemeester en wethouders van Velsen, de burgemeester, Rijkens. de secretaris-, Wijnoldy Daniels. van het fort bij IJmuiden. Op 10, 11 en 12 Juli a.s. zulien van het fort bij IJmuiden schietoefeningen met zwaar geschut worden gehouden, aan vangende 9 uur voormiddag. Onveilig is de zee ten Noorden van de haven tot op 5 zeemijlen van het fort. Drie uur voor het begin der schietoefe ning zal op het fort een roode vlag half stok waaien, die één uur voor het begin der schietoefening wordt voorgeheschen. Het einde der schietoefening wordt aan gegeven door het neerhalen der vlag. Schade door het schieten veroorzaakt zal slechts in het uiterste geval en na gehouden onderzoek worden vergoed. De Kapitein SCHMIDT VAN DEN WACHTTOREN. Per vliegtuig naar de Noordpool. Reeds eenige jaren is het plan geop perd, om de Noordpool per vliegtuig te bereiken. Natuurlijk hebben we toen om die onmogelijkheid gelachen. Men zou immers makkelijker en veiliger met een hondekarretje van Amsterdam naar Batavia kunnen reizen dan per vliegtuig door de barre koude en over het onherbergzame ijs- en sneeuwland naar de Noordpool. Toch zal deze luchtreis gewaagd worden door den bekenden Poolreizi ger Amundsen. Hij gaat eerst per schip de Poolzee zoo ver mogelijk in en zal van een klein vliegtuig gebruik maken voor verkenningen. In een groot, ge heel van staal vervaardigd vliegtuig zal hij vanaf zijn schip, de Maud den laatsten afstand naar de Noordpool af leggen. Hij neemt een zeer ervaren Noorschen vlieger mee. Verongelukt zijn schip, dan kan hij heel de beman ning in het groote vliegtuig bergen. Het kan zonder dalen ruim 30 uur in de lucht blijven en legt 200 K.M. per uur af, dat is meer dan tweemaal zooveel als een sneltrein. Het vliegtuig is voor zien van draadlooze telegrafie, zoodat de luchtreizigers niet van de wereld zijn afgesneden. Zij zullen geregeld de voor hen zoo belangrijke weerberich ten kunnen ontvangen. Dit alles is theoretisch mogelijk, maar ieder begrijpt, dat er geweldige moeilijkheden en gevaren aan deze tocht verbonden zijn. Bij gedwongen daling komt men in een wereld, waar geen mensch en geen hulp te vinden zal zijn. Hoe de reizigers zich iji hun vliegtuig tegen de doodelijke koude zullen moeten beschermen, weten we niet. Een heele bontwinkel zou daar voor onvoldoende zijn. Dan zijn er cle moeilijkheden met de olie- en water voorraad. Deze kan niet aangevuld worden en bovendien dreigt het ge vaar van bevriezen. Peary is de eerste geweest, die G April 1909 de Noordpool bereikte. Sinds dien heeft geen menschelijke voet meer dit uiteinde der aarde beroerd. Zal het Ad- mundsen gelukken dit buitengewone punt onzer aarde op deze nieuwe wijze te bereiken en daar de wetenschappe lijke waarnemingen te doen, die van groote waarde kunnen zijn? Verreweg de meesten zullen denken: Wij blijven liever thuis dan zulke roe- kelooze onderneming te wagen. Maar gelukkig zijn er menschen, die door hun lust, om in het rijk van het onbe kende door te dringen, alles durven en als martelaars der .wetenschap des noods ook hun leven te geven. De Poolreizen bewijzen, dat de mensch nog door hoogere motieven ge dreven wordt dan door geld- en eer zucht alleen De schoone drang, om te onderzoeken en te kennen, drijft er de ze onderzoekers toe, zich ver van de menschenwereld met al haar gemak ken en genoegens in een verlaten, on bekende wereld te wagen, waar de koude als een zwaard snijdt en zelfs het sterkste leven van planten- en die renwereld zich niet kan ontwikkelen. De toestand in Oostenrijk. Sir William Goode, die de laatste ja ren in verschillende functies in Oosten rijk werkzaam is geweest, denkt vrij gunstig en hoopvol over de toekomst van dit ongelukkige land. Het is een rijk met weinig hulpbronnen en met een wereldstad, die gevoed moet wor den en veel te groot is voor zulk een klein landje. Daarom hebben velen ge twijfeld, dat Oostenrijk ooit weer op kracht zal kunnen komen en duur zaam blijven bestaan. Goode denkt daar anders over. Als het land vol hardt bij zijn gezonde politiek, subsi dies afschaft, de belastingen verhoogt, de uitgaven vermindert en door buiten- landsche leeningen geholpen wordt, wanneer zijn regeering politieken moed genoeg bezit, om tot een gezond financiëel evenwicht te komen, dan zal Oostenrijk met een jaar of drie gered zijn. Volgens Goode is de toestand in Oos tenrijk thans reeds oneindig veel beter dan kort na den wapenstilstand. Zijn betrekkingen met de naburige staten zijn veel verbeterd, de handel daarmee aanzienlijk toegenomen, de Ameri- kaansche hulpactie tot voeding der kinderen, is niet meer noodig gebleken. Het aantal werkeloozen is gering. Oos tenrijk kan een nuttig en verzoenend WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot- dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. element worden in dat gedeelte van Europa, als het maar een goede kans krijgt. Men moet het echter aan zich zelf overlaten. De groote mogendheden en de Volkenbond moeten zich niet met de binnenlandsche aangelegenheden bemoeien. Dat is een wel zeer ongewoon opti mistische kijk op de toekomst van Oos tenrijk. Na deze voorspelling heeft Oostenrijk leeningen kunnen sluiten in Italië en Czecho-Slowakije en is daardoor weer voor eenigen tijd aan geld geholpen. Men kan echter vragen, of Goode niet wat al te gunstig oordeelt. Is het moge lijk in Oostenrijk de Staatsuitgaven met de inkomsten in overeenstemming te brengen? Daartoe zullen de salaris sen verlaagd en de toeslagen, om den prijs der levensmiddelen dragelijk te maken, afgeschaft moeten worden. Zal daardoor het proces van verarming en ondervoeding niet bedenkelijk sterk in de hand gewerkt worden? Boven dien is de waarde van den Kroon al weer aanmerkelijk gedaald. Voor een pond sterling krijgt men thans 100000 Kronen. We hopen, dat Goode gelijk krijgt, maar vreezen, dat hij den toe stand wat al te mooi ziet en afschildert RAADSOVERZICHT. Zitting van 27 Juni. De ledige stoel. Is 't louter toeval, of symboliek, of olitieke telepathie, dat de zielige over blijver in den raad van den eertijds zoo roemruchtigen Economischen bond, thans nog de eenige zwaardvoerder •/oor den Vrijheidsbond in onzen raad een zetel meer naar „rechts" is ver plaatst. Wij voor ons, die weten, dat er meer dingen tusschen hemel en aarde zijn, dan waar een niet-politiek wereld- iing met zijn onpolitiek verstand bij kan, wij zien verwantschap tusschen deze opschuiving en het gebeurde in de Prov. Sta ten van Noordholland. Niet dat we het erg vinden, hoe conser vatiever de Vrijheids(i) hond, hoe lie ver het ons is. De „gulden" vrijheid is ons te „gouddorstig". Doch dit tusschen twee haakjes, want van politiek heb- 1 en we geen sjoege. Die ledige stoel recht tegenover de perstribune is een obsessie voor ons geworden. Het eenig mooie „ansicht", het eenig oog-aan trekkelijk schoonheidspuntje in den raad, een holle, zwarte-grondachtige duistere plek geworden, zielloos, ledig. Een lijst zonder schilderij. Noch de zwaar ontwikkelde kleine hersenbundel van den heer Vermeulen, noch de fraai gebogen ruggewervel van den heer Dunnebier, verscholen achter den wethouderlijken zetel, noch het aschvormig restant van den eens zoo Wonden krullebol des heeren Lande- weert, noch de „bros" van den heer Diependaal, zelfs niet de rusteloos ver zorgde, uitgestreken „barberosse" des politieken rooden heeren Dalmeyers kunnen ons schadeloos stellen van het verlies van dit aspect in onzen raad en daarom eens en vooral, alleen de vrouw, 'n mooie vrouw krijgt de stem men, van de persvertegenwoordigers in den raad. Het is het eenige wat hen het leven in de alkoof nog eenigszins aan trekkelijk en der moeite waard maakt. En als de kiezers verstandig doen, kie zen ze alleen knappe vrouwen in onzen raad en ze de kiezers komen om beurten Dinsdagsavond op de publieke tribune luisteren naar de zilveren, pa relende klokstemmetjes, wanneer bijv een politiek ravenzwarte een geani meerd debat voert met een politiek hoogblonde, 't Kan interessant zijn. Stel je voor een college van Burgemees ter en Wethouders, waarbij onze impo sante, presentatieve figuur van den Burgemeester in zijn zwartst gekleeden jas met den sierlijken zilveren ambts keten geflankeerd wordt, door twee in keurige avondtoiletten gehulde of lie ver onthulde dames-wethouders. Dit oninteressant raadsoverzicht is een uitvloeisel van een onbenullige raadszitting. Het eenig pikante (sic.) onderwerp in deze zitting was een ge animeerd discours over de vuilnisbelt, vullis- en vischgromschuiten, straat- en huisvuil en over zoo iets schrijft toch geen zichzelf respecteerend raads- overzichtschrijver, wiens geest vervuld is van de ledige plaats. Mevr. Kerrebijn laat in onzen raad een vacature na, die niet spoedig op dezelfde wijze zal wor den aangevuld. Daartegen verliest de knapste politieker het. Toch rest ons nog een klein intermez zo in herinnering te brengen. De heer Vermeulen, vergissen we ons niet, was eertijds een ijverig voorstander van hooger keurloonen voor In deze ge meente ingevoerd geslacht vee. Thans stelde hij voor liet keurloon voor be- vroren ingevoerd vleesch gelijk te stel len aan het keurloon voor jnlandsch geslacht, 't Was toen, dat de heer Nijs- sen langs zijn neus vroeg, of de heer Vermeulen dit voorstel deed op eigen initiatief of dat zulks soms ook verband hield met zijn functie bij de reedersver- eeniging, die het bevroren vleesch wel op de trawlers zal invoeren. Bij het vullisdebat bracht do heer Sluiters hulde aan den directeur van de gemeentereiniging teHaarlem, waarmede hij den indruk heeft geves tigd of wij de verandering in het vuil- nisvervoer aan dien ambtenaar in de eerste plaats te .danken hebben of te wijten, wat de toekomst zal moeten leeren. Misschien ten onrechte hebben we hierin gezien een verkapte misken ning van onzen directeur van de ge meentereiniging, en zouden we het be treuren als de lieer Sluiters zijn al dan niet gemotiveerde antipathie tegen den heer Verzylbergh, die bij ieder bekend taat als eön ijverig en nauwgezet amb tenaar in de zittingen van den raad ging luchten. Wij meenden, dat ons verdienstelijk raadslid Sluiters hoog genoeg stond pui personen van zaken te kunnen en te willen scheiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Veertig-jarig ambtsjubilé. Ofschoon de heer P. Nuyens, onderwij zer en plaatsvervangend hoofd aan school C op het Willemsplein alhier de nadrukkelijke wensch te kennen had gegeven, dat zijn veertig-jarige ambts vervulling op 1 Juli 1922 ongemerkt zou voorbijgaan zijn hem toch dien dag de blijken van aanhankelijkheid, waar deering en belangstelling niet onthou den. Moge 't dan niet aan de groote klok gehangen zijn en geen bijzonderen luister dit mooie jubilé naar buiten heben doen spreken, minder mooi is deze staat van dienst er niet om. Veer tig jaar in dienst van het kind, van de wetenschap, van het onderwijs. Veer tig lange jaren achtereen kinderen van anderen opgevoed in alle maatschap pelijke deugden, 't Is een schitterende dienstprestatie. Kinderen storen zich niet aan conventie en hadden daarom lak aan het verlangen van hun gelief den onderwijzer, dat de dag onge merkt, dat voor hen synoniem met „saai" is, moest voorbijgaan. Zij had den het schoollokaal keurig versierd en zongen den jubilaris toe en schon ken hem een fraai cadeau. Alles „on- gemerkt". En de vrouwelijke en man- nelijke collega's en het hoofd der school hadden ook het bevel overtre den en complimenteerden den heer Nuyens in school en in de familiekring en kwamen met een fraai geschenk en des middags kwamen velen den jubi laris en zijne familie hartelijke geluk- wenschen toespreken. Zoodat de dag voor dezen verdienstelijken ambte naar, in strijd met zijn verlangen om hem ongemerkt voorbij te laten gaan, aan de vergetelheid is ontrukt en ook wij dus niet strijdig handelen met do wensch van zijn dankbare leerlingen en van zijn vele vrienden om dit heug lijk ambtsjubilé in onze kolommen te memoreeren, al strookt zulks mis schien niet met de groote bescheiden heid van dezen onvermoeiden en be kwamen opvoeder der jeugd. Zaterdagnacht is tegen verschil lende personen proces-verbaal opge maakt wegens verboden aanplakken. Zij behoorden tot verschillende politie ke -partijen. Zondag is aan de politie bij de Ylkmaar Packet kennis gegeven dat een jongen van Sch„ hoofdagent van politie te Amsterdam, door een hond zoodanig is gebeten, dat doktershulp moest worden ingeroepen. De hond be hoorde aan P. V. in de Kanaalstraat. Zondagmiddag had in de Willem Barenszstraat een vechtpartij plaats tusschen K. D. en B. G. Nadat ze elkaar wat hadden toegetakeld, kwam de po litie tusschenbeiden en zond ze naar huis. Proces-verbaal werd opgemaakt. Maandag deed de 24-jarige G. B. aangifte, dat hij mishandeld was door don Scheveningschen stoker J. C. R. Deze werd even later wegens openbare dronkenschap opgebracht, waar hij wegens deze mishandeling in arrest werd gehouden. Voor het eindexamen der hoogere handelsschool te Alkmaar is geslaagd ïc heer P. C. Cremer alhier. Ds. W. Luikinga alhier ontving een beroep naar de Doopsgez. Gemeen te te Bovenknijpe. De Directeur der Visscherijschool alhier wil de lezing van Dr. J. Metze- lnar over de trawl- en beugvisscherij ook doen houden voor het publiek, waartoe Dr. Metzelaar zich bereid ver klaarde. Deze lezing zal na de vacantie, in September plaats hebben. VELSEROORD. Maandagmorgen had op den 1 eek van de Trompstraat en den Velserdui- nerbuurtweg alhier een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de ijs- handel Spronk te Haarlem en een mo torwielrijder. Op het motorrijwiel wa ren gezeten de gebroeders Valter, bei den electricien te IJmuiden. De gebroe ders werden tegen de straat geslagen en beiden gewond. Zij werden het café De Griffioen binnengedragen, waar Dr. Oosterwijk spoedig aanwezig was en ze verbond. Beiden werden per rijtuig naar IJmuiden overgebracht. De bestuurder had een gat in het been, maar zijn broer was er erger aan toe. Van deze bleken beide enkels ge broken, waarom hij 's middags nog naar een ziekenhuis An Haarlem werd vervoerd. Naar wij hoorden is er van schuld bij geen der partijen sprake. Men wilde nog uithalen, maar een botsing was on vermijdelijk. Nu de Trompstraat een drukke verkeersweg wordt, is het zaak op deze rechte hoek zacht te ij Jen en goed uit te kijken. De heer A. Smit, onderwijzer aan de Chr. Nat. School alhier, is benoemd aan de Aeneas Mackayschool te 's Gra- venhage.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1