idferlsiriB doel nrkip zeer slecht exemplaar is. Dit kan ech ter onmogelijk met zekerheid worden vastgesteld, tenzij de pijpen uit den ke tel worden gehaald. De pijp, die is ge sprongen was juist een der pijpen, die niet waren gekeurd. Getuige had het niet noodig geacht dadelijk alle pijpen te doen vernieuwen. Dat deze pijp zoo gauw is gesprongen, was een ongeluk kig toeval. Na terugkeer zijn alle pij pen naar buiten gehaald en alleen die welke was gesprongen, was zeer slecht liet onderzoek geschiedt altijd alleen door het kloppen der buitenste pijpen Alleen als de geheele ketel wordt gere pareerd, worden de pijpen geperst. De voorzitter, -dr. Taverne, merkte op: „l" heeft tien pijpen gezien en daar in één slechte gevonden. Dan moet u toch rekening houden met de mogelijk heid dat er onder de negentig pijpen die u niet hebt gezien, ook een slechte is". Getuige: „Dat is zeer goed mogelijk maar een ontploffing komt dan haast nooit voor; in 't algemeen worden de pijpen gewoon lek." Getuige geloofde niet, dat de ontplof fing was te wijten aan het werken met te hoogen druk. De Raad zal later uitspraak doen. NED. VER. VOOR KOELTECHNIEK Ket bevriezen van viseh. De Ned. Ver. voor Koeltechniek hield haar vier-en-twintigste algemee- ne vergadering te 's Gravenhage onder leiding van prof. H. Kamerlingh Onnes De voorzitter bracht in zijn openings woord een weemoedige hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid der vereeniging, prof. Lichtenbelt hoogleeraar aan de Technische Hooge school te Delft. Medegedeeld werd dat aan prof. Carl van Linde op zijn 80sten verjaardag een telegram van hulde was gezonden en dat van den Duitschen professor een brief met dankbetuiging was terug ont vangen, waarin met veel waardeering wordt gesproken over het werk van d^n president der Hollandsche Vereeniging De secretaris, de heer J. F. H. Koop man, meende goed te doen om bij de huldiging van prof. v. Linde ook prof. Kamerlingh Onnes te betrekken, waarmede de vergadering met een hartelijk applaus instemde. Vervolgens werden door het Bestuur verschillende mededeelingen gedaan en ingekomen stukken voorgelezen. Het jaarverslag over 1921 werd goed gekeurd, evenals de begrooting voor 1922. De secretaris-penningmeester, Ir. Koopman, werd als zoodanig herkozen. Hierna hield het bestuurslid J. M. Bottemanne, hoofdinspecteur der Vis- scherijen, een inleiding over het onder werp: De beteekènis van het patent Ot- tesen voor het bevriezen van visch en het gebruik en het transport van dit artikel. Het goed conserveeren van versche visch is naar spr.'s meening een pro bleem van groot economisch belang. De belangrijkheid van het visch-be- drijf is evenwel ontstaan ten gevolge van het gebrekkige conserveeren, zoo als dit vroeger het geval was. Groote partijen visch gaan nog vaak ten gevol ge van bederf verloren, andere hoeveel heden moeten noodwendig tegen kleine prijzen van de hand worden gedaan, omdat de handelaar er niet altijd in slaagt de visch in den tijd, dat zij vcrsch blijft, te verkoopen. Hierdoor wordt het bedrijf min of meer specula tief. Wordt de visch goed geconser veerd, dan zal zij op tijdstippen, dat er te veel is, bewaard kunnen blijven en ter aanvulling' dienen, op tijden, dat er te min is. De gemiddelde marktprijs zal daardoor stijgen, terwijl de handel minder speculatief zal worden. Een en ander maakt het dus van het grootste belang, dat er goede conser- veer-middelen ten dienste staan. Spr. gaf vervolgens een technische uiteenzetting van verschillende nadee- len van het bevriezen van visch in de lucht; bij lage temperatuur, waarbij de visch vlugger bevriest, worden de be zwaren iets minder. Bij het laten be vriezen van visch in een vloeibare stof is door verschillende proeven geble ken, dat dit alleen in pekel goed kan geschieden. Maar ook hierbij onder vond men tot dusver verschillende na- deelen. Ottesen nu heeft een procédé uitgevonden, dat ook die nadeelen on dervangt, hetgeen uitvoeriger door den inleider wordt uiteengezet, waarbij hij de verschillen tusschen deze methode en de vroegere in het licht stelde: Visch, bevroren volgens het procedé- Gttesen, blijft langen tijd enkele maanden haar gewone kleur behou den, terwijl de smaak niet verandert. Er is dan ook zulke visch verkocht in Den Haag en Amsterdam zonder dat het publiek er iets van heeft gemerkt. De bevroren visch laat nu expeditie toe over de geheele wereld, wanneer zij goed geconserveerd is. Spr. deelde ver schillende proefnemingen mede, welke hiermede reeds genomen zijn. Voor het visch-bedrijf te lJmuiden, dat vrijwel stil ligt, doordat er geen goede prijs voor de visch kan worden gemaakt, en voor de stoombootmaat schappijen, die slechts weinig vracht hebben, is het van groot belang, dat liet procedé-Ottesen, dat van de visch een export-artikel maakt, in gebruik wordt genomen. Uit het jaarverslag der vereeniging blijkt, dat resultaten van het afgeloo- pen jaar in den tegenwoordigen tijd van malaise, waar de koeltechniek evenmin buiten blijft, nog bevredigend mogen worden genoemd. Het ledenaantal bedraagt thans 236, waarvan 61 donateurs. Door schenkingen nam de biblio theek met drie werken toe. De vereeniging bleef ook dit jaar di ligent in zake de koeltechniek ten dien ste der vischconserveering in ons land Was er bij het begin van 1921 in de kas der Vereeniging een voordeelig saldo, aan het eind van dat jaar bleef een batig saldo van f 26.15 over. (Corr. Bur.). Gedurende de week van 29t./m.Juni 5 Juli 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 39 Hollandsche, 11 Duitsche stoomtrawlers 39 zeilloggers, 1 motorlogger, 1 Stoom-log ger, 2 sloepen, en 7 kustvisschers. De Besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f4976.— tot f 1227. Duitsche Stoomtrawlers f4202.f1928. Zeilloggers f 1876.f 249. Motorloggers f 739.— f Stoomloggers f .894.f Sloepen f3215.— f 1899. terwijl de Kustvisschers totaal f 272.085 besomden. De aanvoer bestond uit 522410 K. G trawlvisch en 13694 K.G. beugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 157.171,22 BINNENLAND. Drankbestrijding. Waarschuwing Door de Directie der Ned. Spoorwegen is de volgende dienstorder uitgereikt: „Sedert een reeks van jaren zijn tal van ambtenaren en beambten, georganiseerd in eenige spoorwegonthoudersvereenigin- gen, ijverig bezig om het drankgebruik onder het personeel te bestrijden. Er zijn goede resultaten verkregen, doch deze zouden veel grooter zijn, wanneer niet van andere zijde het streven der drankbestrijders werd tegengewerkt, niet alleen door het oor te sluiten voor wat zij aanvoeren, doch ook door den spot daar mede te drijven. Een zoodanige handelwijze is onverantwoordelijk, aangezien de drank bestrijding niet slechts de welvaart en de gezondheid van het personeel, maar ook de veiligheid en de regelmatigheid van den dienst bevordert. Wie de drankbestijding niet wil steunen, mag het laten wie haar evenwel hinder palen in den weg legt, doet schadelijk werk dat een spoorman onwaardig is. Vooral geldt dit ten aanzien van hen, aan wie het toezicht over anderen toevertrouwd is. Van iederen ambtenaar of beambte, wien het belang van het personeel en van den dienst ter harte gaat, wordt verwacht, dat hij zich van genoemde handelingen strikt zal onthouden. Met het oog op het onbetwistbare nut van den door de spoorwegonthoudersver- eenigingen verrichten arbeid, wordt zon der ook maar eenigszins de vrijheid van iet personeel te willen aanranden ge wezen op het belang, dat er gelegen is in iet steunen van de leden der Vereenigingen in de vervulling van hun taak". Een woord te pas! Dienst bij de spoorwegen eischt nuchtere loofden. Waar alcohol heerscht, is nuchterheid zoek. Vandaar dat een spoi rwegman dubbel voorzichtig heeft te zijn. Zeelieden. De Nederlandsche Zeeliedenvereeni- gmg Eendracht heeft den volgenden brief aan de Scheepvaartvereenigingen Voord en Zuid, het Bureau Wijsmuller en de Internationale Sleepdienst Maat schappij gezonden: Ingevolge het besluit van gehouden huishoudelijke vergaderingen zijn wij zoo vrij u bij deze de eischén der ge organiseerde zeelieden kenbaar te ma ken: De loonen moeten worden hersteld, zooals deze waren in 1920, daarbij ge rekend de z.g.n. bijslag van f 15, zoodat. b.v. het loon van onderofficieren zou «tomen op een minimum van f 145 plus i f 15 is f 160 per maand; dat der stokers j f 135 plus f 15 is 150 per maand; de ma- j troos f 130 plus f 15 is f 145 en de trem- mer f 110 plus f 15 is f 125 per maand, verdient, enz., enz. alles minimum ga ges. Jongens heneden de 16 jaar zullen niet meer gemonsterd worden. Op schepen boven de duizend bruto tons zal voor elk van de logiezen een jongen dienen gemonsterd to worden Op schepen heneden de 1000 tons een jongen Invoering van een 8-urigen werkdag voor alle schepelingen, ook dus voor het civiel personeel. Op schepen waar door gebrek aan plaatsruimte, voor het dekpersoneel de 8-urendag niet door te voeren is, moe ten maatregelen getroffen worden, dat zoo spoedig mogelijk de 8-urendag een feit is. Op alle schepen zal het dekpersoneel dat niet bij de wachten is ingedeeld den 8-urendag genieten. Het aantal stokers zal gelijk staan met het aantal te bedienen vuren, met een maximum van 3. Indien op een der schepen door om standigheden de bemanning incom pleet wordt, zal de gage van de(n) mankeerende(n) persoon(en) verdeeld worden onder die categorie, waar zulks plaats vindt. Opstappers, die niet voor monsteren in aanmerking komen, zullen voor ver goeding een dag loon ontvangen, het loon berekend naar hun functie. Zoowel binnen- als buitenslands zal zoo mogelijk de wacht worden gedaan door een wachtsman van den wal. In dien de schepelingen wacht moeten doen, wordt de betaling als volgt ver langd: Zondags van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur f 9; Zaterdagsmid dags van 1 uur tot 6 uur 's avonds f 4 werkdagen van 'savonds 8 uur tot 's morgens 6 uur f 8. Voor ieder uur meer dan betaalden tijd f 0.80 op werk dagen en f 1.20 op Zondagen. De wacht dienst op Zondag wordt doorbetaald tot Zondagnacht 12 uur. Gemaakt overwerk zal dienen te wor den genoteerd in daarvoor bestemde overWerkboekjes, door de Maatschap pij te verstrekken. De gemaakte over- werktijd zal dienen te worden bekrach tigd door de handteekening van de daarvoor bevoegde officieren. Voor het 'aanmonsteren van schepe lingen op een schip, dat voor de run naar een buitenlandsche haven moet worden vervoerd, zal als minimum loon worden vergoed en vastgesteld; een maand gage, plus vrij reis- en ver blijfkosten, tot op de plaats waarvan men is uitgevaren. Ieder schepeling blijft het recht op zijn gage behouden tot en met den dag- van afmonstering. De gage gaat bij monstering in. De afmonstering zal aan den wal plaats vinden, tusschen 'smor- gens*9 tot 'savonds 5 uur. Het aschwippen wordt zoodanig ge regeld, dat men in geen geval langer dan acht uur per etmaal werkt. Voor motorschoeners, zeilschepen, zeesleepbooten en baggermolens zijn de loonen en arbeidsvoorwaarden, als voor de stoomschepen vastgesteld van kracht. Indien een zeeman Voor de monste ring, bezwaar maakt zich door den dokter, aangesteld door de reederijen, te laten keuren zal hij het recht hebben, zich bij een dokter van zijn keuze te doen onderzoeken en zal de betrokken reederij er geen bezwaar tegen hebben, tegen overlegging van een deugdelijk bewijs den betrokkene te monsteren. Bij indiensttreding moeten die maat schappijen, die het dragen van een uni form eischcn, dit gratis verstrekken Ged.urende het verblijf in warm kli maat zal daarvoor passende kleeding worden verstrekt. Overwerk zal voor civiel-, machine- en dekpersoneel worden betaald met f 0.90 per uur op werkdagen en f 1.20 per uur voor den Zondag. Onder overwerk wordt verstaan al wat men langer staat dan 8 uur per et maal, ook bij vertrek of aankomst. De dagloonen worden bepaald op f S. 1-Iet verblijf buitenslands wordt bij monstering bepaald. Voor het verwerken van lading en ballast, zoomede van kolen zal worden vergoed: a. tijdens den gewonen dienst tijd f 0.75; b. buiten den gewonen diensttijd f 1.25; c. op Zondag f 1.75, tenzij voor dit werk tusschen den ge zagvoerder en den betrokken schepe ling een tarief is overeengekomen. Een extra toelage per maand voor aanschaffing van beddegoed, oliegoe deren, waterlaarzen, gamellen, zeep, etc. Afschaffing van getuigschriften, doch alleen invulling van het dienst verband, zonder invulling van het ge drag, de bekwaamheid of den ijver. Afschaffing van advence-notes. Baar geld bij monstering. Voor iederen Zondag op zee. na bin nenkomst vrije dagen met behoud vun gage en kostgeld. De monstering moet ten minste 24 uur voor vertrek van hei schip plaats vinden. Voor schepen die voor meer dan een reis zijn gemonsterd, zal der bemanning ten minste 24 uur vrijaf ge geven moeten worden, alvorens mort de nieuwe te maken reis aanvangt. De TABAKSWET. Een adres van tabaksvergunuing- houders. Het bestuur van den Ned. Bond van Tabaksvergunninghouders heeft e adres tot den minister van Financiën gericht, waaraan wij het volgende out leenen: De Tabakswet heeft een onhoudbar en toestand geschapen en alle bedrijfs- en zakenleven op een dergelijke wijze ontwricht, dat nog langen tijd na de zen, de schade hierdoor toegebracht zich zal doen gevoelen. Er heerscht op dit oogenblik in de tabaks- en sigarenindustrie een werk loosheid als nooit te voren gekend Door hot stilstaan van den export-han del, den invoer van Duitsche sigaren bestond reeds veel werkloosheid doch de Tabakswet is thans een van de voornaamste factoren, waardoor werk loosheid nog aanmerkelijk is toegeno men. Het is dringend noodig, dat voor een zekeren tijd de invoer van Duitsche si garen wordt stopgezet, omdat anders na het afwerken van de order der Spaansche Regie, de werkloosheid nog meer zou toenemen. De belastingzegels zijn zoodanig af gewerkt dat er groote kans op namaak bestaat en het is daarom raadzaam, de ze zegels niet meer te laten aanmaken doch te doen vervallen en te vervangen door andere op de wijze als de bons van f 2.50 zijn vervaardigd, of althans zóó dat namaak zeer moeilijk wordt. De stipste naleving van de wet zal zooveel ambtenaren vereischen, dat de opbrengst v/d. tabaksbelasting aan sa larissen en uitvoeringskosten zal ver loren gaan. Zoodoende moet het Neder landsche volk een nieuwe groep van ambtenaren onderhouden, zonder dat de staat daardoor evenredige inkom sten trekt. Het gevolg hiervan zal zijn, dat bin nenkort weder een belastingverhoo- ging zal nloeten komen waardoor 't verbruik nog meer zal afnemen en de werkloosheid weder grooter wordt. Vele fabrikanten en winkeliers moes ten er bij al hun misère toe over gaan van hun winst de belasting' zelf te be talen, omdat het publiek, welks koop kracht minder is geworden, bij een prijsverhooging der tabaksfabrikaten minder zou gaan consumeeren. De Tabakswet legt handel en indu strie lasten op, doch biedt hun geener lei bescherming. De practijk heeft reeds bewezen, dat de Tabakswet in den huidigen vorm strijdt met het rechtsgevoel, handel en industrie doodt, werkloosheid en ellende brengt De minister kan staat maken op de dankbaarheid van een groot deel van het Nederlandsche volk indien hij mocht willen medewerken, dat de Ta bakswet, die op het meest ongelegen tijdstip is gekomen, gezuiverd, vereen voudigd en rechtvaardiger gemaakt zal worden. Het zou gewenscht zijn, de Verdere uitvoering van de Tabakswet voor een zekeren termijn op te schorten totdat de nieuwe Tweede Kamer zich kan uit spreken over de voortzetting in een meer passenden vorm. Landbouwtentoonstelling Alkmaar. Hoewel het Hoofdcomité van ge noemde tentoonstelling reeds een zeer uitgebreid programma deed verschij nen, is toch al reeds weer onvolledig gebleken. Op verzoek der Rundveefokvereeni- ging „Beemster" welke zelve de me dailles beschikbaar stelde is het pro- grama nog aangevuld met een nummer koeien met hooge productie gegevens, n.l. voor drie-jarigen welke ingeschre ven zijn in de registers eener fokver- eeniging melk met minstens gemid deld 3 vet hebben gegeven in een na der te bepalen qwantum. Hiermede is dan de afdeeling hoog productie vee volledig. Ook zal getracht worden op da ten toonstelling demonstratief te doen ex- poseeren eenige varkens uitmuntend geschikt voor baconbereiding, ten ein de dit product beter dan tot nog toe, dit product van vleeschvarkens fokke rij en mesterij naar voren te doen ko men. Zendingsfeest. Het jaarlijksche Zendingsfeest van het Centraal Zendings-Comitc voor Haarlem en Omstreken zal gehouden worden op Woensdag 26 Juli op het landgoed „Meer en Berg" van de fami lie Deutz van Lennep te Heemstede. Als spreker zullen optreden de hee- ren J. D. L. v. d. Roest, oud-zendeling der Utrechtsche Zendingsvereeniging te Utrecht; A. van Dijk, zendeling op West-Java, met verlof te Heemstede; Ds. J. Ph. Eggink te Velsen; Ds. T. J. van Oostrom Soede te lJmuiden; Ds. G. van Dijk te Lisse en Ds. H. T. Ober man te Rotterdam. Noord-Zuid-Hollansche Tramweg Mij. De winst- en verliesrekening over 1921 is als volgt samengesteld: Debet: interestrekening f 141.396, vernieuwingsfonds f 7378, koersver schil en onkosten op de obligatielee- ning f 84.000, onkosten op de uitgifte van aandeelen f 4529, magazijngoede ren f 1965, koersrekening f 64.543, af schrijvingsrekening f 52.625, vernieu wingsrekening f 52.625. Credit: exploitatierekening: Lei- den-Noordwijk f 99.717. Leiden Heem stede f 18.665, Heemstede-Haarl.-Over- veen f 191.496 af verlies: Haarlem-Alk maar f 9055, blijft f 300.824, brandstof subsidie: stoomtramwegen over 1921 (10 maanden) f 34.430, electr. tramwe gen over 1920 (het geheele jaar) f 72.422 totaal f 106.852, huren f 1388. Het Zilveren Regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. Door verschillende Oranjebonden zijn in onderscheidene plaatsen des Lands besprekingen geopend, om het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin (Sept. 1923) op waardige wij ze te vieren. Besloten werd alle oranjegezinde vereenigingen uit te noodigen tot deel neming aan de vorming van een Landscomité, ten einde gezamenlijk voorbereidende maatregelen vast te stellen. Er zal weldra een vergadering wor den gehouden van afgevaardigden van de vereenigingen, die hunne medewer king toezegden en instemming met het plan betuigden. Opgaven tot deelneming kunnen worden ingezonden aan het bestur van den Oranjebond, Luthersche Burgwal 13, Den Haag en aan den voorzitter van den Nationalen Oranjebond „Wat ook val, trouw sta pal": den heer A. v. d. Horst, Emmastraat 10, Amsterdam. De N. B. t. II. heeft zich behoudens nadere goedkeuring der Algemeeno Vergadering in beginsel tot deelne ming genegen verklaard. IJMUIDRN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juni 1922. brieven binnneniand Ambtenaar Openbaar Ministerie, Haarlem. briefkaarten, binnenland Mej.M. Noppe, den Haag; Familie Schwartz, Amsterdam; Matroos le klasse, Amsterdam; Bethsie v. d Bogaerde, Vlaardingen Mej. F. Vreeburg, AmsterdamJ. Hopman, tlburg Mej. S. Molenaar, Amsterdam G. Hamaker Haarlem; G. Baünerink, Haai lem Hamaker Haarlem; J. Poveé, Amdt-rdam; Familie Draijer, Haarlem; li. ijksira, Haarlem; D. Kolk, Lobith Familie Üikkeboom, Rot terdam H. Roos, Amsterdam; D. Sundert, Amstndam; A. W. Grandic, geen adres; P. Groen, lJmuiden; M. Bruijnzeels, alhier. brieven buitenland Alfred Bauer, Linz donau. briefkaarten buitenland. Cook, New-York; Karl Scheuroth, Deutsch- land; V. van den Branden, New-York; Mis Schramm, Lehe Bremerhaven. Spaarbankopgaaf over de maand Juni 1922. 336 Inlagen f 24.659.78 254 Terugbetalingen 20.661.785, 21 Nieuwe Boekjes. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantóren werd gedurende de maand Juni 1922 inge legd f 15580.52 Terugbetaald f 13050.36 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7828. Aan het postkantoor Santpoort (Station) en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juni 1922 ingelegd 15271.53. Terugbetaald 12753.12. Het laatste door dat kantoor uitgegeven joekje draagt het nummer 3198. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: acoba, d. van J. C. J. Broek en A. Onrust; ohannes, z. van T. Broek en D. van Duuren Antoon, z. van Corn. Zwart en L. de Groot anny, d. van W. Stoker en Corn. Groen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2