Drukkerij Sinjewel De Kamerverkiezingen f schen en tuinen. Bladeren, groote en kleine takken, ja zelfs boomen moesten het ontgelden, terwijl de tuinen door hun omgewaaide rijen en wanhopig met hun ranken slingerende erwten en boonen een treurigen aanblik aanboden Morgen houden de afdeelingen Haarlem, Beverwijk, Velseroord en Zaanstreek van de Vereeniging Ge- meenschappelijk grondbezit een open luchtbijeenkomst op het daartoe wel willend afgestane „Terras". Morgen, Zondag, wordt vanwege een aantal afdeelingen der Vereen. Gemeen schappelijk Grondbezit een openluchtmeting gehouden op het terrein „Terras" aan den Brederoderweg alhier. Als sprekers zullen optreden de heeren F. Kamstra, van Blaricum; J. Methhöfer, algem. ambtenaar der vereeniging en F. Drevers, van Amster dam. Medewerking wordt verleend door de Geh. Onth. Zangvereeniging „D. O. V." van Beverwijk. Met de verplaatsing van ons hulp postkantoor zijn we er niet beter op geworden. Zoo zagen we dezer dagen dat de menschen op straat stonden te wachten, wat niet te verwonderen is, daar de ruimte voor het loket maar zeer beperkt is. Het is den mensch toch niet makkelijk naar den zin te maken. Klaagden men tot voor korten tijd nog over de droogte thans verlangen zij, die gemaaid gras op het land hebben liggen, weer naar zonneschijn IJMUIDEN. Voor de examens M. U. L. O. zijn te Amsterdam geslaagd voor diploma B M. C. Hoogendijk, J. D. Kist de Ruyter en W. Verbeek alhier. Voor het toelatingsexamen voor het Chr. Gym. te Amsterdam, is geslaagd P Verwoerd Pz. en voor bevordering van de 2e naar de 3e klas idem, J. P. Vewoerd Pz van hier. VELSEN. Bij Kon. Besluit van 1 Juli zijn met ingang van 1 September a. s. benoemd aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, tot leerares Mej. M. A. Uhlig, tot leeraar de heeren J. L. van Overbeeke en H. J. Calkoen allen thans tijdelijk aan deze school werk zaam. Tot tijdelijk leeraar is benoemd de heer D. J. Broekens alhier. IN EN OM DE VISSCHERSHAVEN TE IJMUIDEN. Pro en contra? In ieder harmoniecorps van eenige beteekenis is de groote Turksche trom een onmisbaar instrument. Niet zoo zeer voor de muzikale harmonie dan wel om het volumineuse en gewoonlijk zijn de muzikale composities er op be rekend de overdonderende toon van dit instrument een weinig te beheer- schen. Niemand zal dan ook willen beweren, dat de groote of Turksche trom een muziekinstrument is, dat men op zichzelf gaarne hoort. Te minder als daar onoordeelkundig en rauw op losgebonkt wordt. Dan stopt men onmiddellijk de ooren toe en als het gebeuk en gedonder niet op houdt, vraagt men zich af: „Wat zou den man bezielen, die daar zoo on guur, zoo onharmonisch op dat kalfs vel beukt. Is er brand? Is er een drie dubbele moord gepleegd? Of is de Vis- schershaven gedempt met gezonken stoomtrawlers? De geachte schrijver van de artike- len(!) „In- en Om de Visschershaven" heeft wellicht bij zich zeiven gezegd, als wijlen Multatuli „Ik wil gelezen worden." Het eenig onderscheid tusschen bei de is, dat de laatste bleek het lezen waard geweest te zijn, waarmede we allerminst willen zeggen, dat de eerste zijn doel gemist zal hebben, gelezen te worden. De vet gedrukte krasheden nietwaar om het krasse er van te doen uitkomen, moesten ze vet gedrukt wor den, zouden in advertenties a la Wortelenboer, Abdijsiroop, Nierpillen etc.. het effect niet gemist hebben; zoo ook hier niet. Het pakkend hoofd bo ven de in de redactiekolommen ver schenen artikeltjes waarborgden het trekken van de aandacht van ontegen zeggelijk het overgroote aandeel der lezers van de IJmuider Courant. Te recht heeft de geachte inzender im mers doen doorschemeren, dat drie kwart van IJmuiden leeft door en van de visscherij. Zijn succes wat de aan dacht betrof was dus bij voorbaat verzekerd. We willen ons eveneens een weinig schuldig maken aan effectbejag en hebben daarom boven ons artikeltje gezet „Pro en contra". Ook dat zal wel trekken als de redactie het met vette letters drukt. Vraagt men ons echter af of we zelf meenen, dat hier een „Pro et Contra" bestaat, dan moeten we dit in zekeren zin ontkennen. Dien het welzijn van IJmuiden ter harte gaat, kan niet onverschillig zijn voor den gedrukten toestand in het visscherij- bedrijf. De vraag mag echter gesteld of de geachte X in zijn ijver eigen en anderer zaak te dienen zijn eigen doel niet voor bij geschoten is. De groote trom is niet het instrument, dat de toon voor de muziek geeft. Ook al roept het de groo te menigte bijeen en zeggen sommigen: „Jongen, jongen, wat durft die vent op het vel te rauschen". Hoort! Hoort! Op gevaar af van het verwijt te krij gen, dat wij niet genoeg op de belangen van IJmuidens Visscherij weten te let ten, welk gevaar trouwens ieder zou loopen, die het zal wagen met den ge- achten X van gedachten te wisselen, willen we toch ook de welwillendheid van de redactie inroepen voor een meer zakelijke beschouwing van de door X aangeroerde kwestie. Het eerste artikel van de geachten heer X bevat een kleine twintig vragen Van wien verwacht de geachte inzen der daarop het antwoord? De eerste vraag zouden wij ontkennend beant woorden; het kan geen voordeel zijn als twee Hollandsche trawlers moeten verroesten in den hoek voor één vreemde trawler, die in de haven komt Doch wij vragen terug: „Waarom moe ten er twee IJmuider trawlers uit de vaart genomen worden voor één vreemd schip, dat hier komt mark ten?" 't Kan toch niet de bedoeling zijn met dat opleggen en de daaruit voort vloeiende werkloosheid propaganda ie maken? vragen wij. Als de schrijver zegt: „Men zou zoo'n toestand (welke?, dat hier Duitsche trawlers markten? of bedoelt de geachte inzender, wan neer hier bijv. dertig tot veertig Engel- sche haringvisschers aan de markt ko men? Of gaat daartegen niet zijn a-- tie?) in een bedrijf door particulieren beheerd, geen twee weken bestendi gen", dan gelooven we het gelukkig te mogen prijzen, dat niet particulieren als de geachte X uitsluitend het zeg gingsschap op IJmuiden hebben. Daai zijn zeer vele particulieren, die aan den heer X niet gaarne de lakens uit te deelen zouden geven. Daar zijn onder de vele vragen ande re, even ernstige bijv.:, Zijn, er te IJmuiden geen kapitalen genoeg tever geefs gewaagd". Ook deze vraag zal niemand van de vele slachtoffers, die er het finantiëele hachje hebben bij in geschoten, ontkennend beantwoorden. „Is er geen O.W.-belasting genoeg betaald?" Dat kunnen we maar niet zoo bevestigend beantwoorden. Onge twijfeld heeft IJmuiden naar verhou ding een groot bedrag betaald. We heb ben wel het cijfer van ruim 5 millioen hooren noemen. Of alles binnen geko men is, willen we hier buiten beschou wing laten. Doch 5 millioen O.W. be lasting, beteekende 15 (zegge vijftien) millioen O.W. Zoodat toch nog het, niet onbeteekenende bedrag van 10 millioen O. W. voor de gelukkigen(?), die O.W. maakten overbleef. Zoo zouden we het steekspel van vraag en antwoord en wedervraag kunnen voortzetten, zonder dat we daarmede meer bereiken, aan vermoe delijk de geachte schrijver dezer arti kelen met zijn pennevrucliten zal be reiken. De volgende artikelen van den heer X kunnen we veilig beschouwen als een herhaling van het motief op zijn stra mien geborduurd. De korte zin van de lange rede, is, wat ons allen bekend is en zeker niet minder na aan het harte ligt als aan den heer X, dat IJmuiden, wat zijn hoofdbron van leven en be staan uitmaakt, het stoomvisscherij- bedrijf in een noodperiode verkeert. En dat het dringend, zeer dringend noodig is, naar middelen of wegen uit te zien, om uit deze impasse te geraken. We meenen te mogen betwijfelen of het geluid door den heer X te hooren gegeven de ware muziek is, die tot aan dachtig luisteren noopt. Dit geldt voor al de fanfares in de eerste artikelen, die langzamerhand echter wat minder hard voor de gehoorvliezen zijn ge worden en daarom niet zoo schril heb ben aangedaan. Schrikkelijk sloeg de heer X in het eerste artikel om zich heen. „Slachtoffers door aangemoedig de sleepboottrawlers"; de regeering heeft het voorrecht gesteld elkander dood te drukken; elkander in het klein zielige in den weg te staan; elkander het licht in de oogen niet te gunnen; elkander te misleiden, omdat men zoetjes aan gemeen en gemeener wordt". Als dit treurig beeld het beeld van IJmuiden is, is 't dan niet naief daarvan de regeering de schuld te ge ven. Als dit kwaad zoo ernstig heerscht, zou men dan de bron niet in andere dan regeeringsboezem zoeken. Het heeft ons leed gedaan, dat de heer X, die blijken geeft de IJmuider toestanden zoo goed te kennen en zij het dan ook uit welbegrepen eigenbe lang om middelen schreeuwt, die het zieke IJmuider visscherijbedrijf ge zond kunnen maken, niet op meer waardige wijze tot zijn doel heeft willen komen, dan op zoo rauwe wijze den grooten trom te slaan. Tot zijn ware proporties terugge- bi'acht hooren we in het ruwgeluid, de ze twee stroplien herhaaldelijk klin ken: „Het IJmuider trawlbedrijf moet door de regeering gesteund worden," en „De Duitsche stoomtrawlers zijn de ondergang voor het eigen bedrijf." In een volgend artikel hopen we op deze beide zaken eenigszins uitvoeri ger terug te komen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Gaarne zou ondergeteekende van Uw gastvrijheid gebruik willen maken voor plaatsing van onderstaande in Uw veel gelezen courant. Met 1 Augustus a.s. zal de nieuwbe noemde Directeur vair Openbare Wer ken, den heer E. Brader Ez., gemeente architect te Veendam zijn functie in de gemeente Velsen aanvaarden. Naar aanleiding der gevoerde discu- siën in de onlangs gehouden Raadsver- gadering in verband met deze benoe ming wensch ik gaarne het volgende oixder de aandacht te brengen van Uwe lezers en lezeressen te brengen. Van 1872 tot 1875 heb ik te Veendam verblijf gehouden eix was Veendam toen, naar ik meen, een der welvarend ste plaatsen in de provincie Groningen maar wat stratenaanleg en huizen bouw betreft heel gewoor* In latere jaren heb ik er, met enkele jaren tusschenruimte, enkele keerei een bezoek gebracht maar toeix heb ik geen zeer in het oog loopende verande ringen of verbeteringen opgemerkt, totdat ik in Augustus 1918 een fiets tocht maakte van uit de stad Gronin gen om Zuidbroek, Scheemda, Heiliger- lee enz. naar de Veenkoloniën (een fietstocht om aan te bevelen) en bracht o.a. een bezoek aan Veendam, en den aangenaam verrassenden indruk dien ik toen ki'eeg van Veendam zal ik nim mer vergeten. Bij het aanschouwen van de prach tig aangelegde ixieuwe ruime wegen en van de mooie en solide gebouwde ge meente- en particuliere gebouwen heb ik genoten. (Ook heb ik bij die gelegen heid de toen in aanbouw zijnde wonin gen van de Volkshuisvesting bezich tigd en vond' ze degelijk van bouw, en het systeem doelmatiger als dergelijke in onze gemeente gebouwde woningen; en volgens ingewonnen informaties be langrijk lagei' in prijs per w oning). Ik vertrouw dat de-heer Brader zoo- wel als onze Burgemeester in dien be langrijke verbetering en verfraaiing van Veendam een werkzaam aandeel heeft gehad. Zoo ik mij niet vergis zal de tijd spoe dig aanbreken waarop ieder die belang stelt in de vooruitgang der gemeente Velsen en waarneemt dat we op den goeden weg zijn tot practische bezuini ging, dengene dankbaar zal zijn die hebben medegewerkt tot de benoeming van den heer Brader. U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de verleende plaatsruimte. W. K. Nieborg. Santpoort, Juli 1922. BINNENLAND. Verbetering van Landbouwwerktuigen. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier overtuigd van het groote be lang, dat voor onze kleine landbouw bedrijven gelegen is in het bezit van werktuigen, die berekend zijn op een belangrijke arbeidsbesparing, zonder daartegenover door hooge aanschaf- fings- en exploitatiekosten het gelde lijk voordeel der arbeidsbesparing weer te niet te doen, heeft een commissie in gesteld, aan welke de taak is opgedra gen, verbetering van onze landbouw werktuigen in deze lichting en het ont werpen van nieuwe werktuigen zoo veel mogelijk te bevorderen. De Commissie, welke bestaat uit de heeren P. Stapel Cz. te Hoogcarspel, voorzitter; Ir. C. Nobel te Haarlem, secretaris, Joch. Blauboer Gz. te Bar- singerhorn, C. Kramer Glynis te Stom- petoren en P. J. Visscher te YV ieringer- waard, heeft zich tot de Land - en Tuin bouworganisaties binnen den kring der vereeniging gewend met liet verzoek haar de uitvoering van hare taak te willen vergemakkelijken door het toe zeggen van een geldelijke bijdrage. Het spreekt vanzelf, dat er veel geld noodig zal zijn om op dit gebied inder daad iets van belang tot stand te bren gen, maar de voordeelen, die aan een geslaagde poging in deze richting voor het bedrijf verbonden zijn, kunnen ook zoo groot zijn, dat de daaraan bestede geldelijke offers daarbij in het niet ver zinken. De Commissie stelt bovendien voor iedereen, die in een bestaand werktuig een verbetering meent te kunnen aan brengen of een nieuw werktuig heeft ontworpen, dat naar zijne meening met voordeel in het akkerbouw-, veehoude rij- of tuindersbedrijf toepassing zou kunnen vinden, de gelegenheid open om met haar over de uitvoering daar van en de oplossing van de geldelijke bezwaren in overleg te treden. SCHEEPVAART. Een zeeramp herdacht. Woensdag was het 40 jaar geleden dat Hr. Ms. rammonitor „Adder", on der bevel van den luit. ter zee le klasse E. Simon van der Aa, op de reis van IJmuiden naar Hellevoetsluis, in het gezicht van Scheveningen, in volle zee omsloeg, waarbij 7 officieren en 56 min deren verdronken. Op het kerkhof te Huisduinen is ter hunner nagedachtenis een grafmonu ment opgericht. Velsen. Aangekomen 4 Juli: Oberpre sident Delbrück, st., Libau, papierhout Papierfabriek; 5 Juli: Hollandia I, st Libau, id., id,; IJmuiden. Vertrokken 5 Juli: Trost st., Hartlepool, ledig. VARIA. Zoo wordt men lid van de Tweede Kamer. Op zekeren dag kwam iemand op het origineel idee om een Bond van Belas tingbetalers te stichien. Die Bond had een prachtig perspectief, want belasting betalen doen we zoowat allemaal. Als we wel zijn ingelicht, beslaan er evenwel belastingbe talers, die nog geen lid van den Bond zijn Toen verschenen de Kamerverkiezingen ter kimme. In de harten van enkele Belas tingbetalers bondsleiders rijpte aanstonds het verlangen naar een zetel. Er werden eerst wat ruzietjes uitgevochten, maar het eind was toch, dat er candidatenlijsten werden ingediend. Dat ging overal niet even fortuinlijk. In Den Haag schijnen maar 11 heeie belastingbetalers te wonen, want meer handteekeningen kreeg de lijst daar niet. Ook in enkele andere kieskringet mislukte de indiening. In de meeste ging het evenwel goed. Nu echter de propaganda. Dat ging maar niet zoo ordinair met vergaderingen en biljetten plakken en straten bekalken. Dat ging meer gedistingueerd In het „Handelsblad" werd een adver tentie gezet, waarin aan „heeren en dames uit den netten stand die eenige ontwikkeling hebben ruime bijverdiensten worden toe gezegd". Ieder, die daarop schrijft krijgt twee blieven thuis. !n den eenen brief staat, dat de andere 25 keer moet worden ovYrge schreven en aan 25 kennissen moet worden toegezonden. Die sneeuwbal-brief is een ophemeling van de leuzen van den Belastingbetalers- bond en vooral van no. 1 dier lijst, den heer Joh. Göbel Jr. en bevat tevens de aansporing om aan drie kennissen denzelf den brief te sturen. „Eenige ontwikkeling" is dus nogal euphemistisch. Een schooljongen kan het ook. De belooningen voor deze propaganda- actie zijn evenwel vele. le. Vier jaar lang een abonnement op het weekblad „De Belastingbetaler". 2e. Alle propagandisten krijgen tezamen 10 cent per uitgebrachte stem. Berekend wordt dat ieder ongeveer f 50 krijgt. 3e. Worden er van de lijst meer dan candidaten gekozen dan krijgt iedere propagandist nog f 100 extra. Dat is nog eens principieele verkiezings actie! Na de gokkerij met chocolade-reepen krijgen we nu die met belastingbetalers- stemmen. N. Hl. Ct. Een verkiezingsidylle. In een juiisch dorpje moest voor 2 zetels in den Gemeenteraad herstemming plaats hebben en de dominé was één van de candidaten. net geheele dorp waren echter slechts enkele kiesgerechtigde inwoners en een uur voor het sluiten van het stembureau had den zoowel dominé als z'n tegen-candidaat 12 stemmen behaald. Er moest dus nog een kiezer gevonden worden die de be slissing zou brengen. Mismoedig kijkt dominé door de ramen van het gebouw den weg af. Plotseling verheldert een triomphankeiijke lach z'n gelaat. In de verte nadert langzaam langs den zonnigen? weg een boer die een koppel varkens hoedt. Dominé herkent in hem 'n kiezer en snelt hem tegemoet. Buiten adem bereikt hij den landbouwer en roept „Wensel, ik heb je noodig, ga eens gauw naar het stembureau en kies mij Olimlachend ziet de boer den predikant aan en zegt langzaam „Alles goed en wel dominé, u weet dat 'k u graag een plezier doe, maar ik kan mijn varkens zoo maar niet laten loopen Den Raadszetel blijkt dominé meer te waardeeren dan z'n waardigheid en terwijl hij Wezel naar het stembureau stuurt, neemt hij diens taak als varkenshoeder over. Drie kwartier blijft 't boertje weg, dominé spoedt zich verheugd naar het verkiezingslokaal en hoort dat hij geslagen is. Wensel was door den tegen-candidaat opgevangen en naar behooren „bewerkt". Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: E. R. LankhaarFilarski, d., P. van Leeuwen Brouwer, z F. Engel hartDobbelaar, z., P. Hansden Heijer, d., G. T. BoogaardZuidewind, z., G. Zeil makerPost, z., W. Veldmeijer— Ekstra, z. J. GrapendaalVerhagen, d., J. de Jong Verhoede d. Ondertrouwd: J. A. A. Keulemans en A. M. Melker, J. A. P. Slootjes en C. A. Lipman, H.J, Langevoort en H. B. de Geest, J. Stam en C. Tellier,O. J. Kaijk en J, Buding. G e h u w d J. A. Corten en W. Groen. C. A. M. Dicker en H. J. Gomes C. N, van Kaam en A. de Feber, C. Duineveld en C. F. van Zutphen. Overleden: L. Blok, 27 j. vrouw van C. Molenaars. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Elisabeth, dr. van Teunis Blok en Neeltje Groen, Poliltiepost Velseroord. Gevonden voorwerpen Een gele gummiejas, kinderportemonnaietje met inhoud, twee huissleutels, fantasiebroche grijze pet, soldatenmuts met een ranselriem. De Tweede Kamerverkiezingen deze week hebben geleid tot een stevige rechtsche meerderheid van 60 tegen 40. Direct gekozen zijn Vrijheidsbond: Visser van ljzendoorn, Jo hanna Westerman, prof. van Gijn, Van Rappard, Dresselhuys, Gerretsen, Abraham Staalman, Bierema, Boon en 1 er Hall. Groep Van Houten-Paubelmr. S. van Houten. Christ. Hist. UnieSchokking, e Geer, De Visser, Snouck Henkemans, Weitkamp, Gerretson, Bakker, mej. Cals, Krijger, fulanus en Van Boetselaer. Anti- RevolutionnairenRuigers, Monté Verloren, Van der Molen, Smeenk, Coiijn Scheurer, Zijlstra, Leenstra, Beumeren Duy- maer van Twist, Sch uten, minister Heem kerk, Van Dijk, De Wilde, Van der Voort van Zijp, A. Coiijn. Staatsk. Qeref PartijKersten. R. KStaatspartijNolens, Ruysde Beeren- brouck. Bongaerts Hermans, Anient, Sasse van IJ -selt, Fleskens, Deckers. Wintermans, Rijckevorsel, Rijzewijk Feber, Juten, Fruy- lier, Wijnbergen, Sehaik. Suring, Bulten, Kolkman, Van Vuuren, Van Dijk, mevr. Bronsveld, Stulemeyer, Bomans, Van den Bilt, Reymer, mr. Kooien, Meerei, Engels, Kuiper en Van Voorst tot Voorst. 5. D. A. P. Troelstra, Van den Tempel, Gerhard, Vliegen, Kleerekoper, Braambeek, J. ter Laan, Jsuze Groeneweg, Zadelhoff, Brautigam, K. ter Laan, IJzerman, Duijs. Van der Waerden, Schaper, mevr. De Vries, Hugerholz, Sannes, Hiemstra en Aibarda. Vrijz.-Dem. Bond: mr. Marchanf, (vier maal) en mevr. BakkerNort. Communistische Partij-. Wijnkoop en dr. v. Ravensteyn. PlattelandersbondBraai, De Niet-Herkozenen. Niet herkozen zijn Vrijheidsbond-, Bijleveld, DrionDe Groot, De Muralt en Orto. Anti-Rev. Partij: J. F. Heemskerk. R. R.: Arts, Haazevoet en mr. Swane. S. D. AP.: Jhr. de Jonge, Ossendorp, ^ugge en v. Stapele. CommunistenDs. Kruyt. Soc. PartijKoithek, Chr.-DemA. P. Staalman. Chr. Soc.: v. d. Laar, Wilden: Jhr. v. Beresteyn, Teenstra en Groenendael. :zm- -jr..;. wjr^ Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 Levert alle Boek- en handels drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen billijkst berekende prijzen

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6