IS et Meisje gen. Deze achtten het niet mogelijk te bepalen, wie beroepsvisschers zijn en zagen ook niet in hoe men beroepsvis- scher zoude kunnen worden,, wanneer men om een akte te kunnen krijgen, beroepsvisscher zoude moeten zijn. Naar Imnne opvatting moet het aan een iegenlijk vrij staan om met inacht neming van de voorschriften der wet te visschen. Eindelijk wenschte één der leden, dat het jaar waarvoor de akten geldig zijn, zoude aanvangen met 1 Januari, omdat b.v. in Noordholland de visch- wateren voor een of meer kalenderja ren plegen verpacht te worden. Daar echter de tijdperken, waarvoor vissche- rijen gemeenlijk verpacht worden in de verschillende deelen van het land uiteen loopen en bijv. in het zuiden des lands met Juni of Juli aanvangen, ga ven de overige leden aan het behoud van de bestaande regeling de voorkeur. Het bepaalde in art. 16, 7a heeft tot moeilijkheden aanleiding gegeven, welke zijn te ondervangen door te re- digeeren. „Het verbod van het eerste lid geldt niet: a. voor hem, die in dienst van den houder van een vischakte, de in die akte genoemde visscherij uitoefent, in dien hij of een persoon, met wien hij vischt, die akte bij zich heeft." Eenige leden achten het beter de vischakte zuiver persoonlijk te maken en mitsdien het in 7a bepaalde te iocn vervallen. Ook omtrent het in art. 16, 9 bepaalde bestaat verschil van meening. De meerderheid ziet niet in, waarom vischakten niet uitgereikt zouden mo gen worden aan veld- en boschwach ters en aan de overige in dit lid van art. 16 genoemde ambtenaren. De min derheid acht het niet gewenscht, dat met toezicht op de visscherij belaste ambtenaren aan de visscherij kunnen deelnemen en wil boven bedenking zien gesteld, dat ook bakenmeesters onder het verbod vallen. Eén lid van de minderheid achtte het echter noodig, dat een uitzonde ring werd gemaakt voor de onbezoldig de veldwachters. bureau Visschershaven: twee zakken. een mand met PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij Ministriëele beschikking zijn de studenten van de Technische Hoogeschool te Delft L. Kleinjan en K. Bouman gedurende de Zomervaeantie geplaatst als buitengewoon opzichter bij den sluisbouw alhier. De Minister van Justitie heeft aan P. Blonk, brigadier-rechercheur van de gemeente-politie te 's-Gravenhage; D. Voortman, rechercheur van de gemeen te-politie aldaar, en J. C. Baart, recher cheur van de gemeente-politie te IJmui- den, allen tevens onbezoldigd Rijks veldwachter, zijne bijzondere tevreden heid betuigd wegens het beleid en den ijver, door genoemde rechercheurs be toond bij de opsporing in zake het op zettelijk doen zinken van visschers- vaartuigen, welke geleid heeft tot ver oordeeling van verschillende verdach ten. De Haarlemsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N.V. Scheepsexploitatie Mij. Maas stroom, directeur de heer J. de Nobel alhier. Aan deze Maatschappij behooren de stoomdrifters Maasstroom I IJ.M. 193 on Maasstroom II IJ.M. 215. Donderdag 20 Juli a.s. zal in de Geref. Kerk alhier een bijeenkomst worden gehouden, waarin Ds. N. Buf- finga alhier meededeelingen zal doen over het Kerkelijk leven in Hongarije. Deze samenkomst vangt om 8 uur aan. Het aantal processen-verbaal we gens openbare dronkenschap, dat in de jaren 1919 en 1920 onrustbarend groot was, is in 1921 afgenomen. Over de laatste 5 jaar waren zij voor onze ge meente als volgt: 177 in 1917; 100 in 1918; 331 in 1919; 416 in 1920 en 288 in 1921. Woensdagavond geraakte bij den steiger van de Alkmaar Packet een 8- jarige jongen, H. W. genaamd, te wa ter. Hij werd door den heer C. V. alhier in bewusteloozen toestand uit het Ka naal gehaald en door toepassing der kunstmatige ademhaling weer bijge bracht, waarna de politie hem weer naar de ouderlijke woning transpor teerde. In den nacht van Woensdag op Donderdag vond de politie het pakhuis der firma Alb. Heyn in de Oranjestraat open. De filiaalhouder werd gewekt, maar er bleek niets vermist te worden. Voor 't examen „Kantoorstenograaf 130 Nederlandsch", afgenomen door de Federatie voor Stenografie „Groote", slaag den deze week te Amsterdam o. m. onze plaatsgenooten, de dames J. Greve,J. Hen- kes en N. Huisman, allen leerlingen van den heer F. de Fries, alhier. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen bruin kinderschoentje, rentekaart, een pas nummerplaat van een motor. Inlichtingen politiepost alhier. VELSEN. Door de wijkzusters van het Witte Kruis werden in deze gemeente in 't afgeloopen kwartaal 3481 bezoeken ge bracht; n.l. door Zr. v. d. Hoek alhier 1069; door Zr. Valkenier te IJmuiden 809; door Zr. Tulp te Santpoort 865 en door Zr. de Beurs te Velseroord 738. Onze dorpsgenoote Mej. J. J. G Degenaar is geslaagd in haar over gangs-examen naar de 3e klasse der meisjes-H.B.S. te Haarlem. -Onze dorpsgenoote Mej. Corrie Groeneveld is geslaagd in haar examen voor stenographic systeem Groote. Ze was leerling van den heer Oder kerk alhier. Ten behoeve der kas van „Kindei vreugd" heeft de Harmoniekapel „De Eendracht" met de Zangvereeuiging „Zang Veredelt" een concert gegeven op het a.s. feestterrein te Wijkeroog en dit is zeer goed geslaagd, daar er 1000 toegangsbewijzen a 11 cents verkocht zijn. Na afloop dankte de voorzitter, de heer P. van Willigen de beide vereeni gingen voor hare groote wel willendheid en meende de groote opkomst van het publiek voor een be langrijk deel te kunnen toeschrijven aan de groote sympathie, welke voor „Kindervreugd" gevoeld wordt, on danks de pogingen door sommigen aan gewend om de handelingen van het Be stuur in een verkeerd daglicht te stel len. Hij meende er op te moeten wijzen dat de vergaderingen de plaatsen wa ren om critiek te oefenen op het bestuur Hij zou te zijner tijd wel antwoorden op het ingezonden stukje van de mu- ziekvereeniging „Juliana" in de IJmui- der Courant. Nabij de stoomponten is in hef Noordzeekanaal een in gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Deze week zijn geslaagd voor examen stenografie „Groote", de heeren P. Milatz en H. van der Kuyl te Wijkeroog en Mej. J. v. d. Dool te Velseroord. SANTPOORT. Het diploma van onderwijzer in de Stenografie, systeem „Groote" werd dezer dagen behaald door onzen dorps genoot, den heer G. J. Bremerkamp. Woensdagochtend j.l. was het al vroeg „verzamelen" voor de leerlingen der hoogste klassen van onze openbare school, wijl dien dag het jaarlijksche schoolfeest zou plaats vinden en de reis zich niet minder ver zou uitstrek ken dan tot Dordrecht. Eerst ging het per trein tot Rototerdam, waar de ha venwerken bezichtigd werden, en van daar per boot langs de Noord, r ar Dordrecht, waar o.a. de Kerk werd be keken. Wel vermoeid, maar met van vreugde stralende gezichten keerde de jeugd huiswaarts. Maandagavond zal Ds. Boer van 's-Gravenhage in de Nederl. Herv. Kerk voor de leden dezer Gemeente spreken over den nood der Ned. Herv. Kerk en den weg ter ontkoming. aangenomen. Tot de tegenstemmers be hoorden de Westelijke eerste klassers, uitgezonderd Feijenoord. Het volledige voorstel luidt: Het Westelijke district worde verdeeld in 2 afdeelingen elk met één eerste klasse van 12 clubs twee tweede klassen van 10 clubs vier derde klassen van 10 clubs Voor de niet ingewijden zij vermeld, dat het Westelijk District een vereeni- ging is van clubs, spelende in het Wes ten. Vóór de Algemeene Vergadering houden deze vereenigingen een bijeen komst als boven bedoeld, doch hebben slechts een adviseerende stem. De Alge meene Vergadering van Zondag a.s. beslist. De kwestie van vermengen dateert al van 1919. Toen waren de 1ste klassers echter zóó fel tegen vermengen, dat zij met uit den bond treden dreigden. Ter wille van de eenheid namen toen de 2e en 3e klassers voorloopig genoegen met de Overgangsklasse. Hoe het thans zal gaan zal ons de dag van morgen leeren. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De gevaarlijke draad. Het is te hopen dat iedereen den goe den raad van het Prov. El. Bedrijf op volgt, en een lijstje van deskundige personen bij zich draagt, voor het geval iemand weer eens tegen een electrische draad aanloopt. Het zal een heele troost voor zoo'n slachtoffer zijn, dat men hem zeggen kan: wacht eventjes, de naaste redder woont twintig minuten gaans heb zoolang geduld. Misschien is hij dadelijk dood. Maa ook daar heeft het P. E. B. raad voor haal óok een dokter. Is hij per abuis nog niet dood als hulp komt, dan komt de dokter ook te pas. In een fabriek waakt de Arbeids-in spectie nauwgezet voor allerlei kleinig heden: stroomleidingen mogen binnen handbereik niet onbedekt zijn, bijna tot in het overdrevene wordt van ieder dingetje nagegaan, zou het gevaar kun nen opleveren? En dan treft het nog in den regel ge varen, die 't personeel bij normale op lettendheid altijd ontgaan kan. Maar wie is midden in den nacht ver dacht op een doodbrengende draad die onzichtbaar op den loer ligt? Moge de P. E. B.-heeren zich eindelijk hun verantwoordelijkheid bewust wor den, of moge anders de officier van ju stitie of desnoods de wetgever hen wak ker schudden. Een Velsenaar. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 12 Juli: Fume st., Lowestoft, om te laden; Aeolus, st. Memel, papierhout, Papierfabriek; 14 Juli: Fume, st., Lowestoft, om te laden Vertrokken 12 Juli: Fume, st., Lowe stoft, met aardbeien; 14 Juli: Fume, st. id., id. Mast gevonden. De sleepboot Titan, van het Bureau Wijsmuller, heeft hier binnengebracht een mast van een visschersvaartuig, waaraan nog een gaffel met een gedeel te van het zeil verhonden was. Een en ander is aangetroffen dwars van Eg mond en is hoogstwaarschijnlijk af komstig van den motorbotter HD 185, welke de vorige week met man en muis is vergaan. (Sch.) M. Koopman—van Meurs, z.P. P Water- lander—Binkhorst, d.O. Smakman- Dol, d. Ondertrouwd: Th. K. Niesten en P. G. Klaver, C. Groen en C. Schouten, W. Zeijlemaker en G. Buis, A. J. Huijsing en P. G. B. Selderbeek, C. Kuilman en C. Oorthuis. Gehuwd: W. Bilderbeek en l.J. Mul der, J. P. Gomes en G. C. Smit, E. C. H. Lampe en J. van Nederpelt. BINNENLAND. VISSCHERIJ. VOETBAL. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie, inhoudende een penning; een bladvormig gouden broche; een klein zwart schoentje; een rijwiellantaarn; twee vesten, blauw en grijs van kleur; een hondenhalsband met penning van 1921 (no. 690)aan het Vermenging? Gedurende de week van 6 Juli t./m 12 Juli 1922, kwamen alhier de navol- jende vaartuigen binnen 42 Hollandsche 11 Duitsche stoomtrawlers, 41 zeilloggers, 2 motorlogger, 5 sloepen, 1 Deensche motorkotter en 7 kustvisschers. De Besommingen waren als volgt: Hollandsche van f1411.— tot f4200.— Stoomtrawlers Duitsche Stoomtrawlers Zeilloggers Motorloggers Sloepen D. Motorkotters f1227.— f 154.— f 184. f 1076.— f f3735.— f1482. f 694.— f 2180. f 984.— f 5755.— De dag van morgen is een zeer be langrijke voor de Westelijke voetbal wereld in het algemeen voor Storm vogels in het bijzonder. Dan toch zal in de algemeene Vergadering van don Ne derl. Voetbalbond worden beslist, of de Westelijke le klasse met de Overgangs klasse zal worden vermengd, ja of neen In de vergadering van het Westelijk district, is een dergelijk voorstel, af komstig van de vereeniging van 2de en 3de klassers, met groote meerderheid terwijl de Kustvisschers totaal besomden. De aanvoer bestond uit 569698 K.G. trawlvisch en 24429 K. G. beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 163.553.98. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. VisserHeere, z.A. van SchinkelBont, d.J. M. H. Kool— Krijts, d.H. O. Koedijker—Sol, d.A. RechtsteinerBroek, z.J. Molenaar— Meyer, z.B. Marinus—Seegers, d.J. C. Stoomtram HaarlemAlkmaar. Op de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier is besloten bij den Minister aan te dringen op behoud van de stoomtram Alkmaar-Haarlem en de besturen der aanliggende ge meenten tot samenwerking in deze uit te noodigen. BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Kniertje Agatha, dr. van Johannes Dekker en Cornelia Zwart. GEMENGD NIEUWS. Een gedenkplaat voor Verhaeren. Den 23sten Juli zal een gedenkplaat worden aangebracht op den gevel van Emile Verhaeren's geboortehuis te St. Amand. Reclamegevel- wedstrijd te Utrecht. Het „Utr. Dgbl." deelt mee dat de re clame-gevel-wedstrijd te Utrecht, ter gelegenheid van de volgende Jaarbeurs wegens geringe belangstelling, geen doorgang heeft. Een uitbreker. Een ladelichter die Woensdag te Vee- nendaal zijn slag wist te slaan, doch nog bijtijds werd ingerekend, is des nachts door verbreking der tralies van zijn cel, ontvlucht. Amerikaansche toeristen. Het aantal Amerikaansche toeristen in de Europeesche havens, in een tijd vak van 4 maanden, eindigende 30 Ju ni j.l., aangekomen, bedraagt 79.748. Dit aantal was over hetzelfde tijdvak in 1921 65.357, in 1920 73.359, in 1919. 26.314, in 1913 11.984. Ondeugdelijke karnemelk. Er deden zich in Purmerend en dén Zuid-Oosthoek van de Beemster geval len voor van maagdarmstoornis. Bij onderzoek bleek, dat de aangetaste personen allen karnemelk hadden ge dronken. Ongeveer anderhalf uur na het gebruik begonnen zij te braken, terwijl na een uur het braken ophield. Vooral in het gezicht zagen de patiën ten zeer mager en vervallen. Doordal de karnemelk van verschillende ven ters was genomen, weet men niet, waai' de slechte karnemelk vandaan komt. Ernstige gevallen deden zich niet voor, dank zij het spoedig ingrijpen der me dici. Een oude muur. Volgens de „Zutphensch.i Courant" is te Baak bij de herberg de Groene Jager door den Waterstaat in den Lïs- sel een oud muurwerk gevonden, lang 10 M., dik 90 c.M., dat ongeveer 75 a 100 centimeter boven den rivierbodem uit stak en blijkbaar de fundeering van een oud gebouw uitmaakte. Het muur werk is opgeruimd en de steenbrokker zijn op den IJsseloever gelegd. De correspondent van de „N.ILCrt." meldt, dat daar in de middeleeuwen en kerk heeft gestaan, „een bewijs, dat de IJssel in dien tijd veel meer wes telijk heeft geloopen. In de brokken muur vond hij metselsteenen, die stel lig uit ongeveer 1400 zijn." Een hevig onweer. Een heftig onweer, gepaard met ha gelslag heeft de Tsjechische badplaats Mariënbad onder water gezet. Het wa ter staat in de kelders een halve meter hoog en het plaveisel der straten is op verschillende plaatsen vernield. Een geschenk. Mr. S. N. B. Halbertsma, rechter te Rotterdam, in 1905 student te Leiden en hoofdpersoon van de maskarade, heeft aan de commissie voor de Laken- ïal te kennen gegeven, dat hij zijn sta- tiekoets, afkomstig uit de stallen van koningin Victoria, bij die maskarade gebruikt, aan het museum wil afstaan met als bruikleen de door hem gedra gen statiegewaden. B. en W. stellen voor, dit geschenk dankbaar te aanvaarden. Het vliegongeluk bij Antjol. Naar Aneta verneemt, zal de conclu sie van de commissie, ingesteld om naar de oorzaak van de vliegramp bij Antjol te zoeken, waarschijnlijk luiden, dat het toestel overbelast was, zooals oorspronkelijk algemeen vermoed werd, doch dat bij een lichtere belas ting het ongeluk waarschijnlijk voor komen zou zijn. De bestuurder Hussni was de bekende Turksche oorlogsvlie ger, later in Duitschen dienst. De heer Van Huut dankt zijn leven aan het feit, dat hij de eenige passagier was, die niet vastgebonden was, aangezien de riem te klein bleek. Hij werd in de bocht uit het toestel geslingerd en viel van een hoogte van 50 M. in het struikgewas. De Indische pers verzamelt gelden voor de oprichting van een monument voor de gevallenen. Bijtijds gesnapt. De Breslauer politie heeft een bende valsche munters ingerekend, die alles in gereedheid had gebracht om valsche dollarbiljetten te gaan drukken. Hoe het rijke weeuwtje haar schulden betaalde. Na zes maanden hardnekkig chica neeren heeft een zekere mrs. Frank Townley Brown, een rijk weeuwtje te Chicago, dezer dagen geheel in den vorm een invitatie gezonden aan haar tallooze crediteuren om samen met haar den lunch te gebruiken en de gel den, die zij te vorderen hadden, in ont vangst te nemen. Meer dan 200 hande laars kruideniers, groentenhande- laars, melkhandelaars, bakkers en slagers verzamelden zich dienover eenkomstig Maandag j.l. 0p het gras veld vóór haar verblijf, in rijcostuum gekleed, ontving de weduwe haar schuldeischers, die haar het leven zoo lastig hadden gemaakt, zeer hoffelijk. Zij serveerde hun een zeer rijkelijken lunch en hield ten slotte ook nog eeri redevoering, waarin zij zeide dat het een onrecht zou zijn geweest tegenover de nagedachtenis van haar echtgenoot, „den meest punctueelen man wat be treft de betaling van rekeningen", de schuldeischers in den waan te laten, dat hij haar insolvent had achtergela ten en als verklaring voor den langen tijd, dat de schuldeischers hadden moeten wachten, mededeelde, dat zij om zijn nalatenschap een moeilijk pro ces had mooeten voeren, dat gunstig voor haar was geëindigd. „De nacht merrie van deurwaarders en crediteu ren," zoo zeide zij, „is thans geëindigd". Mrs. Brown ging daarna, bijgestaan door een stevigen politie-luitenant in uniform en tweee helpers, over tot het uitschrijven van cheques, hetgeen haar twee uren bezig hield. In totaal schreef zij voor een bedaag van 36.000 gulden aan cheques uit. Het weeuwtje keek echter goed uit haar oogen, want onder de gasten ontdekten zij er twee, die haar met gefingeerde rekeningen wil den oplichten. Zij liet zich niet ver schalken en de oplichters arresteeren, 's Avonds kreeg mrs. Brown een ruiker toegezonden met het bijschrift: „Van twaalf crediteuren, die steeds aan de zen dag met de vriendelijkste gedach ten zullen denken." Of deze heeren hun rekeningen met dubbel krijt geschre ven hebben, vermeldt de geschiedenis niet. IN EN OM DE VISSCHERSHAVEN TE IJMUIDEN. Verbetering, In het laatste 1. en o, d. V., staat in den zin „Op de wijze van een gedwongen referendum spreekt dan de IJmuider Volks wil". In dezen zin dient het woord „ge dwongen" in „ongedwongen" veranderd te worden. OFFICIEEL. Zitting Centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Donderdag, 20 Juli a.s., des voormiddags 10'/, uur, ten einde over te gaan tot de benoeming van één lid van den gemeenteraad, wegens het niet aannemen der benoeming door den heer K. van Pel Jr. Velsen, 14 Juli 1922. De Voorzitter voornoemd, J. P. Handgraaf l.b. Mevr. CAMMAN, Kanaalstraat 65, vraagt tegen 1 Augustus een EEN WOON- EN EEN WINKELHUIS EN 2 PAKHUIZEN MET BOVENWONINO op besten stand. Brieven aan bur. IJmuider Courant onder no. 1728.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6