VAN HERWAARDEN'S Albion mixture Rooktabak "GENEEST DE BOEF Handels- en Roekdrukwerken spoedig, prima uitgevoerd en tegen uiterst billijke prijzen UW HUID Telefoon 153. Wiliemsplein II en 16. Boekhandel P. F. C. Roelse. Huizenen Winkelhuizen THALIA-THEATER IJMUIDEN te huur of te koop gevraagd Woningbureau „Mercurius" te Santpoort (Dorp) HO! Coöperatieve Stoomwassckerjj en Strjjkinrichting annex Badinrichting SNEEUWWITTE WASCH N.V. IJmnider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, De verborgen vallei Timmer-, Metsel- en Stncadoorswerken JE ADRES! FEUILLETON N. B. Aan hetzelfde adres het geheele jaar door witkalk, bruine teer en carbolineum verkrijgbaar. Minzaam aanbevelend, Firma Wed. P. v. Heijst [Heldere Wasch Voor Huid aandoeningen Zorgvolle Behandelino tOtAOOSO «f droog toegeslagen of geheel opgemaakt Speciale afdeeling voor het wasschen van Wollen en Molton Dekens, Ketelpakken Zeemanswasschen door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 57 De vreemdeling sloeg een seconde de, Wordt vervolgd. Telefoon 136j HEDEN WOENSDAG en DONDERDAG, aanvang 8.15 UUR| Boeiend drama uit het leven eener gevangene in 5 afdeelingen In de hoofdrol CAROLA TOELLE. annex ruime werkplaatsen, op drukken stand te Velsen, Bever wijk, Santpoort, Schoten, Drie huizen en Bloemendaal INLICHTINGEN BIJ HET N.V. Drukkerij Sinjewel Een paar druppels O.D.D. zijn al vol doende om die ondragelijke jeukr dat brandende gevoel, die pijn te doen be- daren. D.D.D. kan alle huid- SjA aandoeningen die het leven ondragelijk maken, genezen. Vele lijders die voor ongenees- wMW 4 lijk werden gehouden, zijn door D.D.D. weer hersteld De leni gende vloeistof dringt door de poriën tot diep in de huid door en dood» de ziektekiemen. Probeer het dadelijk; koop heden nog een flesch Hoofdagent B. MEINDERSMA, Den Haag, van wien uitgebreide brochure voor huid lijders gratis te verkrijgen. Prijs 0.75 en f 2.50 per fl. bij alle apothekers en drogisten. Vraagt ook de geneeskrachtige D.D.D.-zeep ft. i I BELEEFD AANBEVELEND. Ondergeteekende beveelt zich wederom beleefd aan voor levering der op de H. B. S. te Velsen of op andere inrichtingen van Middelbaar of Hooger Onderwijs in den omtrek in gebruik zijnde studieboeken en andere leermiddelen. Voor spoedige en accurate levering wordt ingestaan. De ondergeteekende firma WED. P. v. HEIJST, Aannemer te VELSEN, maakt u allen bekend, dat zij heeft opgericht een filiaal voor het maken van allerlei voorkomende enz. in de KRUISSTRAAT L 28 te WIJKEROOG. MV* MVt Verkrijgfe&w te IJnmideii bfl: S. Smit, Oes. Bargerkes; VelseroordTh. c. Suk, C. Ritskes. I^MUIDEN Snelliusstraal Telefoon 307 De Badinrichting is geopend: Woensdags van 2—6, Vrijdags van 4—10 en Zaterdags van 2—6 uur n.m. Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir.: L. M. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administratiën Adverteert in dit blad. En ik zou in werkelijkheid ook geer man willen hebben die zoo vreeselijk braaf was. Je moet nooit zoo heelemaal zeker van hem wezen een zweempje gevaar moet er bij zijn." Kitty bloosde en keek schuldbewust om zich heen, als vreesde zij, dat iemand die schandelijke gedachte had kunnen beluisteren. Zij klemde de lip pen opeen, en ging weer aan 't strijken. „Wat ben ik nog onnoozel," dacht zij „Annie weet veel meer dan ik. Kwam ze maar eens hier!" Kitty's gedachtenloop werd plotse ling onderbroken door het geluid van voetstappen om het blokhuis. Zwaar en ongewoon klonken zij, zoodat zij on willekeurig luide naar buiten liep: „Bent u daar, vader?" Er kwam geen antwoord. Zij liep om de strijkplank heen, teneinde 'n onder zoek in te stellen. Op hetzelfde oogen- blik verscheen in de deuropening de donkere gestalte van een vreemdeling, in. wiens treurige, jammerlijke figuur men slechts de schim van een man had kunnen herkennen. Een oogenblik leef hij zoo staan, toen sloeg hij neer voor Kitty's voeten. Eén arm was naar haar uitgestrekt als in smeeking; de ander lag onder hem dubbelgevouwen. Kitty gaf een gil van schrik en stond aan den grond genageld. De man be woog zich niet. Hij had geen geluid ge geven toen hij ineenzeeg. Jim Shoito kwam doodsbleek van de werkplaats aangerend. Hij struikelde bijna over het lichaam dat voor den drempel lag, en stond, als zijn dochter, gelijk ver steend. Hij herstelde zich echter spoe dig, dank zij zijn stalen zenuwen. Hij •knielde bij den man neer. „Help mij even hem om te draaien, kind," zei hij rustig. Het gelaat met zijn ingezonken, baar dige wangen en pijnlijk vertrokken lip pen scheen Kitty tamelijk oud toe. De oogen waren gesloten. Jim legde zijn hoofd luisterend aan de borst van den man. „Hij leeft nog," zeide hij kort. „Een schouder ontwricht uitputting. Geef mij het scherpste mes dat je hebt, dan kan ik zijn mouw lossnijden. En haal een kussen om onder zijn hoofd te leg gen. En zet water op." Kitty vloog weg om aan de verschil lende bevelen te voldoen. „Ik zal zijn schouder weer in het lid brengen vóór hij bijkomt," ging Jim za kelijk voort. „Dan voelt hij minder van de pijn. Een beroerd geval nu hij er zeker wel een week mee doorgeloopen heeft. Kun je er tegen?" Kitty knikte bevestigend. „Houd hem dan zóó vast." Ondanks zijn vijftig jaren bezat Jim Shoito nog grooter kracht dan zijn bei de zoons. Maar hij moest al die kracht tot het uiterste inspannen om ten uit voer te brengen, wat hij nu wilde onder nemen. Het gezwollen, koortsige vleesch was vreeselijk om aan te zien. Kitty sloot de oogen, klemde de tanden opeen en hield*den romp vast. Een diep, zacht kreunen verried de pijnen, die de man onder Jim's behandeling leed, zelfs in zijn bewusteloosheid. Eindelijk een droog, knappend geluid als stieten twee biljartballen tegen elkaar: toen was het gedaan. Jim stond op, en droogde zijn voorhoofd. Nu het hoogst noodige verricht was, begonnen de nieuwsgierige vragen te rijzen. „Zag je hem aankomen?" vroeg hij. Kitty schudde het hoofd. „H'm!" zeide Jim. „Wel merkwaardig dat hij juist deze verlaten streek en ons uitzoekt om een bezoek te brengen. Kijk, zijn mocassins zijn heelemaal doorgesleten." „Wat zou hem overkomen zijn?' vroeg Kitty. „Dat zal niemand anders je kunnen vertellen dan hijzelf," antwoorde Jim. „Misschien is hij den weg kwijt geraakt of is het zoo maar een inval van hem geweest naar deze streek te komen. Misschien heeft hij iets bij zich, dat ons eenige opheldering kan geven." Jim knielde weer naast den man neer Zijn zoekende vingers voelden een klein pakje dat vast genaaid was aan de binnenzijde van het hemd. Hij torn de de steken los met de punt van zijn mes, wikkelde het zeemleer af, en zag, toen hij het laatste eind had omgesla gen een fijnbewerkte, platina halsket ting, met een prachtigen, glanzenden smaragdhanger. Vader en dochter staarden elkander verbaasd aan. „Dat is een vreemde geschiedenis," vond Jim. „Berg het goed op." oogen op, en een zwakke zucht ontvlood zijn lippen. „We moeten hem in jouw bed leggen," besloot Jim. „Jij moet hem nu maar verzorgen, dat is meer jouw werk. Is er nog wat gecondenseerde melk?" „Ja, ik heb nog een bus." „Los ze dan op, en warm ze; laat hem dan, als hij weer kan slikken, wat brood eten, dat je daarin geweekt hebt. Leg warme doeken om zijn schouder. Waarschijnlijk krijgt hij wel koorts. Geef hem gelseminum en aconiet. Je kent de doses." „Zeker," knikte Kitty. Het scheen, of zij een nieuw tijdperk van haar leven was ingegaan. Tegen over de feiten, waarvan de realiteit zich onweerstaanbaar aan haar opdrong, was haar onbestemde verdrietigheid weggevaagd als morgennevel. Kitty voelde vaak de hartstochtelijke behoef te om iemand als een moeder te mo gen verzorgen, waaraan echter nooit vodaan was, want allen behandelden haar als een kind, en geen hunner was ooit ziek. Aanvankelijk was de zieke, uitgeputte man die onbekende vreemdeling van niemand-wist-waar niet meer dan een voorwerp, waar aan zij die behoefte, dat verlangen, kon bevredigen. Slechts langzamerhand be gon hij een persoonlijkheid voor haar te krijgen: het eerst op 't oogenblik dat zij de verrassende ontdekking deed dat hij jong was. Dat maakte zij op uit de frischlieid van zijn stem. I-Iij lag in ijlkoortsen. Den geheelen nacht, den volgenden dag en nacht daarop, lag hij zich heen en weer te gooien en te praten in zijn koorts. Toch was het duidelijk te zien, dat hij op den weg naar beterschap was. Kitty dacht niet aan slapen, en was volkomen gelukkig. Eerst waren de klanken, die hij nu en dan uitbracht onsamenhangend en verward. Later zag hij Kitty met zijn groote, glanzende oogen strak en langzaam aan hij sprak met een onnatuurlijke duidelijk heid, en een zekere regelmaat. Zij lui sterde zooals men naar een verhaal hoort belangstellend en geboeid, maar niet vermoedend dat het berustte oy iets dat werkelijk bestond. Daarvoor scheen het te veel een spel zijner ver beelding, zijn lang verhaal over een schoone vallei, die in de bergen ver borgen lag en die men kon binnenko men door een grot, en over een moedi ge, bekoorlijke vrouw, die daar heerschte als meesteres: Nahnya noemde hij haar. Die naam zeide Kitty niets. „Hij is een dichter," dacht zij, met eerbiedigen schroom. In haar eenvoud schreef zij het alles op in de nachtelij ke uren, om het hem later te kunnen vertellen. Den tweeden morgen, toen zij, zit tend op een stoel naast het hod, even was ingedommeld, schrok Kitty plot seling weer klaar wakker, toen ze hem met een zwakke, zachte stem hoorde zeggen:

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 4