ORGAAN VOOR No. 78 Zaterdag 29 Juli 1922 7e Jaargang Verschijnt Woensdsgh Zaterdags Abonnementsprijafl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. IJMUID Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezoi'de mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van I t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f] .25, iedere regel meer 26 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Rij niet con'ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties /-adres hu-eau - an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeeDte eisen en VOORUITBETALING Kleine Advertenties Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per repel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den looper, deen aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Verbetering. Onder een der ingezonden stukken in ons blad van Woensdag j.l. is een naam foutief afgedrukt. Homburger moest zijn Homburg. VAN DEN WACHTTOREN. De arbeidersbeweging en ontwapening. De S. D. A. P. heeft wel den eisch van ontwapening gesteld, maar wil niette min handhaven onze nationale zelf standigheid. Schijnbaar is dit een te genstelling, omdat men bij handhaving der nationale zelfstandigheden gewoon is te denken aan leger en vloot. De S. D. A. P. wil echter geen militaire ver dediging, maar rekent op den Volken bond en de actie der internationaal Yereenigde arbeiders. Op de Alg. Verg. van het Ned. Verb, van Vakvereenigingen heeft de heer E. Kupers gesproken over den strijd te gen het militairisme. Hij wees nog eens op het ontzettende kwaad van den we reldoorlog: bijna 10 millioen gesneu velden en zes millioen verminkten. Wat kort na den oorlog een conserva tief staatsman schreef, dat werd ook door dezen leider der moderne vakbe weging opgemerkt: Uit zelfbehoud moest Europa gaan in de richting van ontwapening. Het tegendeel geschied de: Europa heeft een millioen soldaten meer onder de wapenen dan voor den oorlog. De Volkenbond kan een afweermid del zijn; op de a.s. vergadering komt het ontwapeningsvraagstuk weer ter sprake. Door de conferentie van Was hington zijn de vloten eenigszins be perkt. De vakbeweging moet alleen reeds om redenen van menschelijkheid voor ontwapening ijveren. Steeds groo- ter wordt de groep, die daadwerkelijk verzet tegen den oorlog wil. De hoop groeit, dat het proletariaat, als het noodig is, anders zal optreden dan het in '14 deed. Het Intern. Verb, van Vak vereenigingen heeft onlangs op een congres te Rome besloten, om een nieuwen oorlog met de scherpste mid delen te keeren. Zoo getuigde de heer Kupers van den wil der moderne arbeidersbeweging, om het: Nooit weer oorlog! in vervul ling te brengen. In een lange resolutie werd ten slotte nog de meening uitgesproken, dat de vakbeweging naast haar dagelijkschen strijd voor de verbetering der arbeids voorwaarden den strijd tegen het mili tairisme in al zijn vormen moet verzet ten. Zal het I. V. V. eens de macht zijn, in staat om een opkomenden oorlog te bezweren? Zullen door geweldige sta kingen de aanmaak van ammunitie en het transport der troepen onmogelijk gemaakt worden? Zullen demonstra tieve stakingen van de overgroote meerderheid der bevolking de regee ringen dwingen, om van den weg van den vrede niet af te wijken? Men moet al een groote optimist zijn, als men al deze vragen zonder aarzelen durft ant woorden: Zeker zullen al deze dingen gebeuren; de strijdende arbeiders zul len geen oorlog meer dulden. Maar zeker leeft er onder de milloe- nen georganiseerde arbeiders van alle landen tegenwoordig een hardgrondige afkeer van den oorlog en een vaste wil, om alles te doen tot behoud van den vrede. Of die geest en wil sterk genoeg zullen zijn, om een plotseling opkomen den vloed van nationalisme en oorlogs zucht te keeren, is de vraag. De Volkenbond is zeker nog geen bliksemafleider op het huis van Euro pa tegen oorlogsgevaar. Hoe hij zich verder zal ontwikkelen, weet niemand; maar dat hij zonder verdere ontwikke ling een dure maar nuttelooze instel ling is, staat wel vast. Men wil dus de nationale zelfstan digheid handhaven op een streven on der de arbeiders, dat thans nog niet sterk genoeg is en op den Volkenbond, die thans nog vrijwel machteloos is. Toch lijkt ons deze hoop en steun beter dan leger en vloot. Vooral om re denen van menschelijkheid. Het zwaard kan niet anders doen dan ver woesten en verwarren; het is geen scheppende macht. Bovendien echter achten wij leger en vloot als waarborg voor onze zelfstandigheid volstrekt niet grooter dan de antimilitairistische gezindheid der arbeiders en de Volken bond. Duitschland heeft eens een groote vloot gebouwd en het sterkste leger ter wereld geformeerd ook tot behoud zij ner zelfstandigheid. Welk nut hebben deze beide machten afgeworpen? Maar vooral het lot van een klein volk hangt maar in geringe mate af van zijn uiteraard altijd zeer geringe weer macht. Daarom komt ons de ontwapenings- leuze der S. D. A. P. en van een paar kleine politieke partijen niet alleen schoon maar ook redelijk voor. Eindoordeel van de Crisis-enquête commissie. De regeeringscommissie, die naar aanleiding van allerlei grieven en be schuldigingen in zake de crisismaatre gelen ingesteld is, heeft haar taak vol bracht. Zij heeft een groot en moeilijk werk verricht en aangetoond, dat er bij de crisiswetten en maatregelen meer fouten gemaakt zijn dan geknoeid is. In haar eindrapport maakt ze bekend, dat de kosten der verschillende crisis-af- deelingen 571 millioen bedragen hebben Zij heeft bij haar onderzoek last onder vonden van het ontbreken van stukken of het bijeenhouden van stukken van waarde en van geen waarde in groote pakketten. Men zou anders verwachten, dat in den Haag op het gebied van ar chieven alles volmaakt in orde is. Als eindoordeel spreekt de commissie het feit uit, dat er ernstige fouten zijn ge maakt; van corruptie op groote schaal is niets gebleken. Onwaar en overdre ven is de critiek geweest. De ministers Posthuma en van Ysselsteyn zijn vaak zeer onbillijk beoordeeld. Een fout is geweest, dat ambtenaren soms ook be langhebbenden waren. Verder werden voor crisiswerkzaamheden vele jonge menschen aangesteld, die de weelde van hun macht niet altijd konden dra gen en meermalen uit de hoogte en on billijk tegen het publiek optraden. Dat heeft vaak ergernis verwekt. Enkele crisisinstellingen mislukten en brach ten groote schade door geheel verkeer de leiding; zoo de bereiding van vee voeder uit afvalproducten. De fouten, die gemaakt zijn, verklaart de commis sie aan het slot, wegen bij verre na niet op tegen de omvangrijke en schier bo- venmenschelijke taak, waarvoor de overheid gepaatst werd. Op bevredigen de wijze heeft de regeering met hare dienaren gewerkt tot behoud onzer economische kracht en ten bate van ons volk. Het verslag eindigt dan ook met een woord van waardeering. GEMEENTERAAD. Vergadering van 25 Juli 1922. Voorzitter: Burgemeester Rijkens. 1 Vacature. Ingekomen waren de volgende stuk ken: Brieven van Gedeputeerde Stalen om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van hetzelfde collego dat de rijksuitkeering per inwoner over 1922 is bepaald op f 44.338.41. Als voren dat de nooduitkeering van het Rijk aan de gemeente eveneens is bepaald op f 44.338.41. B. en W. stellen voor, tegen de vast stelling van deze bedragen geen beroep in te stellen. Het verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente over 1921. Een proces-verbaal van de op 20 Juni 1922 gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaraan het volgende kan worden ontleend: De ontvangsten, diensten 1921 en 1922 bedroegen f 7.016.029.89®de uitga ven voor die diensten bedroegen f 6.894.289.99, zoodat in kas moest zijn f 121.739.90®, welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der opname bleken te zijn bijgehouden. Een bericht van den Commissaris dei' Koningin, dat herbenoemd zijn tot le den der gezondheidscommissie de hee- ren P. A. Barentsen en P. J. van der Linden. Alle voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de vereeniging voor wijkverpleging „Het Wit-Gele Kruis" te Beverwijk, om een subsidie van f 450 voor het jaar 1923. Te behandelen bij de begrooting voor 1923. Een verzoek van het Schoolbestuur der te 's-Hertogenbosch vanwege den Ned. R. C. Politiebond St. Michael ge stichte poli tie vakschool: a. om een geldelijke bijdrage te wil len verleenen over het tijdvak 1 Juli 31 December 1922 en over het jaar 1923. b. om het door hem uit te reiken di ploma te willen erkennen en de be staande bepalingen nopens het verlee nen van een toelage wegens het bezit van een diploma van toepassing te ver klaren. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van A. Hibma, onderwij zer aan school G. te Wijkeroog, om eer vol ontslag als zoodanig met ingang van zoo spoedig mogelijk. Voorgesteld wordt het gevraagde ci.t- slag eervol te verleenen met ingang van 5 October 1922 of zooveel eerder als in de vacature is voorzien. Een verzoek van de ouder commissie van school E, mede namens de ouder- commissiën der scholen D, G en TI, be treffende de aansluiting van het lager onderwijs aan het middelbaar onder wijs. Om advies naar B. en W. Verder zijn ingekomen: k. een schrijven van het bestuur der Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Wijkeroog, waarbij het een bedrag van f 257.70 verzoekt in verband met de volledige invoering' van het 7e leerjaar (burgemeester en wethouders om advies); 1. een ongezegeld verzoek van H. Hendrikse, te IJmuiden om medewer king te verleenen dat hij weer voor 10 uur des morgens versch brood mag verkoopen. (als ongezegeld ter zijde ge legd; opgemerkt zij, dat belanghebben de zich ter zake zou kunnen wenden tot den hoofdinspecteur van den arbeid, hoofd van het 6e district der arbeids inspectie te Haarlem. Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 13a. Aanbieding van de gemeen- rekening over 1921. Deze rekening zal overeenkomstig de bepalingen der verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der commissie van bijstand voor de finan ciën in handen dezer commissie wor den gesteld. Zij sluit met een batig saldo op den gewonen dienst van f 110.624.70. Titulatnur personeel vleeschkeu- ringsdienst. Met betrekking tot punt 4 der agenda zij nog medegedeeld, dat de beide keur meesters van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst, die onder de werking van de vleeschkeuringswet „hulpkeurmeester" zullen zijn, hebben HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg <2, Velser- oord. Hei onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. verzocht hun tegenwoordigen titel te mogen behouden. Bij burgemeester en wethouders en den veterinair Inspecteur bestaan hiertegen geen bezwaren. Daarom word t voorgesteld art. 21 van de instructie voor de hulpkeur- meesters als volgt te lezen: „Op de thans in dienst zijnde keur meesters van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst, die den titel van „keurmeester" blijven voeren, is van toepassing hetgeen bij de voor gaande artikelen ten aanzien van de hulpkeurmeesters is bepaald. Ter -berekening der periodieke ver hoogingen van hunne jaarwedden tel len mede, de jaren door hen in dienst bij deze gemeente doorgebracht"; en als art. 20 in de instructie voor den keuringsveearts, hoofd van dienst, ook op te nemen de eerste alinea van deze overgangsbepaling. Medegedeeld wordt. Ingevolge raadsbesluit van 16 Mei 1922 is aan A de Groot Lzn. te Santpoort en J. Ph. Eggink te Velsen een bedrag respectievelijk-van f 150 en f 83.33 ver leend als toelage in de studiekosten hunner kinderen die het gymnasium te Haarlem bezoeken. Inzake verbetering van den Bredero- deweg van de grens van Bloemendaal tot de Velserenderlaan en van den Duinweg heeft de commissie voor O. W. geadviseerd tot terugneming van het door B en W. voorgestelde plan, dat f 10.000 zal vorderen en vragen om een goedkooper plan, hetwelk volgens B. en W. naar de inzichten der commis sie toch f 4500.zal kosten. B. en W. meenen, dat de door de commissie voorgestelde verbetering onvoldoende zal zijn en handhaven daarom hun voorstel. De heeren Tusenius, Dalmeyer, Ver meulen, Nijssen en Netscher onder steunen met klem het voorstel der commissie van O. W. Van B. en W. is op hun voorstel een concessie gedaan, waarvoor de kosten zouden worden teruggebracht tot f 8000.—. 11 Daardoor zouden de voorgestelde plantsoenhekjes komen te vervallen. Het voorste 1 van B. en W. wordt met 9 tegen 7 stemmen verworpen, dat der commisie van Openbare Werken met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. De wegverbetering zal dus hoogstens f 4500.— kosten. Vastgesteld wordt een verordening regelende het veeartsenijkundig toe zicht op de veemarkt. In verband daarmede wordt op voorstel van B. en W. de voorjaarsmarkt opgeheven. De heer Vermeulen vraagt of niet tevens kan worden overgegaan tot afschaf fing van de najaarsmarkt. Spreker kan zich vereenigen met een voorstel van den Voorzitter om voor afschaffing van de najaarsmarkt eerst het advies van de landbouwvereenigingen te vragen. De vaststelling van instructiën voor het personeel van den vleeschkeurings dienst wordt op voorstel van den lieer Netscher aangehouden op grond, dat deze niet in behandeling is geweest bij de commissie van georganiseerd over leg. Tot het laatste wordt besloten. Aan J. F. van Doorn wordt visch- recht in de Jan Gijsenvaart en Delft verpacht voor de som van f 210.- - tot 31 Augustus 1924. Door B. en W. is een ontwerp-adres opgemaakt'tegen de opheffing van den tramdienst op de lijn HaarlemAlk maar, welk adres ter goedkeuring aan den raad wordt voorgelegd. De Voorzitter deelt mede vernomen te hebben bij de Directie van de tram dat tot opheffing besloten is, omdat fei telijk de geheele baan vernieuwd moet worden, wat tot Alkmaar van Haarlem één millioen en van Haarlem tot Velsen vier ton gouds zal kosten. Verder heeft de Voorzitter zijn bezwa ren bij den Minister ingediend en van deze, na uitlegging van den feitelijken toestand, vernomen, dat de Minister over de opheffing nader zal confereeren Het ontwerp-adres wordt goedge keurd. Een voorstel van B. en W. om in te trekken de. gebruikgeving van het gym nastieklokaal van school F. tot het hou den van kookcursussen door de Saut- poortsche Vrouwenclub, op grond van hygiënische bezwaren, ondervindt be zwaren bij de Soc. Dem.-raadsleclon. De heer Baarda vraagt bij intrekking van het raadsbesluit aanwijzing van een andere localiteit. Het voorstel van B. en W. wordt met 14 tegen 2 stemmen aangenomen. De aanwijzing van een andere lokaliteit zal aan goedkeuring van den raad worden onderworpen. De aanvragen van bijzondere school besturen te Wijkeroog en Velseroord om toekenning van de benoodigde gel den voor de inrichting van een 7e leer jaar worden afgewezen. B. en W. hebben tot afwijzing gead viseerd op grond van in dergelijke ge vallen genomen beslissingen van Ged. Staten, waarbij het aanschaffen van schoolmeubelen voor een bestaande school niet geacht kon worden te zijn verandering van de inrichting van het gebouw der school. De heer Vermeulen en Tusenius stem den tegen het. voorstel van B. en W. Bij benoeming van een keuringsvee arts, hoofd van dienst, vraagt de heer Sluiters, of wij wettelijk verplicht zijn tot aanstelling van dien ambtenaar. In dien niet, wenscht hij deze zaak bij de begrooting te behandelen. De heer Netscher vraagt of de voor- gedragene niet reeds naar een andere gemeente solliciteert. Tot benoeming wordt door B. en W. voorgesteld de heer R. H. P. Fischer, thans tijdelijk hoofd van den vleesch keuringsdienst. De raad gaat in besloten zitting over, naar aanleiding van de sollicitatie van den heer Fischer naar een andere ge meente. Na heropening wordt op voorstel van B. en W. besloten den heer Fischer te benoemen onder bepaling, dat de in structie en het salaris nader zullen worden vastgesteld; het laatste met te rugwerkende kracht tot 1 Juli 1922. Be noemd wordt dè heer Fischer. Tot leden der commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering wor den herbenoemd de heeren J. E. Slui ters en J. Stolp. Rondvraag. De heer Peek vraagt naar de plannen voor de productieve werkverschaffing. Voorstellen te dierzake kunnen in een volgende raadsvergadering ingewacht worden. De heer Vermeulen vraagt nadere in lichtingen omtrent hetgeen de lieer Tu senius in de zitting van April heeft ge zegd over de leening der gemeente en over diens uitlating, dat hij door een ambtenaar verkeerd was ingelicht. De Voorzitter herinnert er aan, dat geble ken is, dat de heer Tusenius niet ver keerd was ingelicht. Hij zegt daarop tot den heer Tusenius: Er zijn menschen heer Tusenius, die zelden een wacht voor hun lippen zetten; er bij alle mo gelijke gelegenheden maar wat uitflap pen en dan later den zedelijken moed missen om de consequenties daarvan te aanvaarden en dan malle dingen gaan doen. Daartoe behoort ook U. De heer Netscher vraagt opnieuw maatregelen tegen de woonwagens, verder vraagt hij hoe woningen \\m

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1