IJmuider Courant Zaterdag 29 Juli PRED IK BEURTEN GEREF. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. 10 uur: de heer A. van Dijk, Zendeling GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. 10 uur Ds.O. A. van der Bergh van Eijsinga. Donderdag 3 Aug. 2 uur nam. dezelfde. Inzegening van het huwelijk van Arie van der Linden en Johanna Margaretha Vader. EVANGELISATIE. NATUURWANDELINGEN. De Velserduinen. Tot de planten die gerekend worden tot de Duinflora, bekleeden ook de Thiim (Thymus Serpyllum L.) en de Parnassia palustris een voorname plaats. Wat de Thijm betreft, ze onder scheidt zich behalve door haar liefelij ke geur, door hare zeer dunne stengels en stevige sierlijke blaadjes, dat ze een plant is van geheel ander allooi dan de weeke sappige planten die in het veenland groeien. De steeltjes zijn dun, taai en houtachtig, de blaadjes van on deren glanzig wit, van boven donker groen, lederachtig; de violette bloem pjes zoo dicht mogelijk in aartjes bij- eengeplant; de geur is sterk aroma tisch; alles toont een karakter naar de omstandigheden,' waarin het plantje verkeert. De ruwe omgeving en de schrale grond spreken uit den taaien in zich zelf teruggetrokken bouw; even als bij den mensch vormen strijd en zorg ook hier en bij meerdere duinplan ten een zelfstandig en krachtig karak ter. De Parnassia is een edel plantje, laag- groeiend met hartvormige donkergroe ne, langgesteelde blaadjes. De bloem pjes zijn ook langsteelig', wit en groen gestreept en regelmatig vijfbladig. De Parnassia draagt een kroon als ken merk van haar adel, n.l. binnen in de bloem, tusschen bloemblaadjes en meeldraden bevinden zich 5 bijbloem bladen, waarvan elk juist het midden van een der bloembladen dekt. Die or ganen, waarvan de bestemming nog onbekend bleef, zijn eigenlijk meer pluimen dan blaadjes en vertoonen den vorm der in architectuur zoo bekende Grieksche Palmetten. De naam is afge leid van den beroemden berg Parnas sus, waar ze reeds door de oude Grie ken werd gevonden. De Parnassia gloeit dus niet alleen in de Holland- sche duinpannen, doch ook in geberg ten zooals in de Alpen, waar ze zelfs tot aan de grenzen der eeuwige sneeuw voorkomt. Nu krijgen we de 3e edele duinplant de Pyrola rotundifolia L., Hollandsche naam: Wintergroen, groeit gaarne op duinhellingen. Het bloeit echter eerst in den zomer, doch houdt tot diep in 't najaar der duinflora op. Wegens be langrijke afwijkingen kon deze plant niet bij de heideplanten worden inge deeld, zoo vormt ze dus een afzonder lijke farfrilie (Pyrolaceae). Bij voldoend vochtig weer kan het Wintergroen geheele duinglooiïngen met een wit bloemenkleed bedekken en vraagt men zich af, hoe zulk een beval lige plant op zulk een mageren grond kan tieren. De blaadjes dezer plant zijn rozetvormig bijeengeplaatst, groot, rond, lederachtig, glanzend en blijven zeer lang groen. Tusschen die bijna al tijd groene bladeren verheft zich de zachtgroene in oranjerood overgaande bloemstengel, evenals die van de Lelie der dalen, doch losser en sierijker. De bloemen zijn betrekkelijk groot, zeer openstaande en sierlijk voorover gebogen, hunne kleur is zacht wit, naar rose overhellend. Het donkere blad, de roode steel en de witte bloemen vormen een uitmuntend geheel. De geur der bloemen is nog zachter en edeler dan die van de lelies der dalen. Pe Pyrola is een dochter der wilder nis en groeit ook gaarne op de bergen; in tuinen overgebracht kwijnt ze spoe dig weg. Aan de landzijde der duinen ziet men ze weinig, doch het meest op verwijderde, eenzame plekjes. Om dezen tijd van 't jaar en nog la ter ziet men in 't duin allerlei soort van Distels, lichtblauwe en donkerblauwe, paarsche en paarschroode, waarvan sommige zeer hoog groeiend. Nu nog iets over den Duindoorn die wij reeds ter loops vermelden als een der hoofdsteunpilaren der anders zoo onrustige zandmassa, onze zeeduinen. Deze forsche plant kan soms 5 voet hoog worden, is zwaar van scherpe doorns voorzien, de takken dicht ineen gegroeid, bloeit wit en vormt tegen het najaar oranjekleurige bessen, die een fraai gezicht opleveren en een naar ananas zweemende geur bezitten. Ner gens wordt de Doornstruik in Neder land gevonden dan in de duinen. In Frankrijk groeit ze in de Alpenvalleien va Dauphiné en volgt den loop der ri vieren tot de Middellandsche Zee, ver der is ze er langs de boorden van den Rijn, in den Eizas en ook bij Duinker ken. Ze is ook aanwezig op de eilanden der Oostzee en aan het Duitsche zee strand, zeldzaam in Noorwegen en in Schotland, doch overvloedig in de Deensche, Nederlandsche en Belgische duinen en aan de oostkust van Enge land. De doorn wordt ook gevonden in Kaukasië, noordelijk Perzië en Siberië, in de Oerarl-, Altai- en Baikalgeberg- ten en aan de oevers der stroomen, die van die gebergten afkomen. In Noord-Amerika wordt een ander soort doorn gevonden, de Shepherdia. De doornvlakten en doorngroepen in onze duinen zijn met recht vergader en schuilplaatsen voor het wild, zoo wel voor de konijnen als voor de fa zanten, en laatstgenoemde vogels azen ook op de bessen. Het is voor de jagers dan ook zeer moeilijk om de doorns af te drijven, zonder kleerscheuren er uit te komen; liefst gebruikt men dan ook langharige honden daarvoor. De Hippophaë is onder de planten een uitmuntend, forsch en zelfstandig karakter of type. Hij behoort tot de zeer kleine familie, de Elaeagnae; zijn bouw is evenals zijn standplaats, ruw en geweldig; hij is een ware zoon der vvidernis. Had men zijn hulp om het duin in stand te houden vroeger beter gewaardeerd, hij zou gaarne zijn steke lig harnas hebben geleend tot bescher ming der duinaanplantingen, evengoed als de Helm. Doch de woestijn bleef woestijn, de konijnen werden be schermd, de duinen brokkelden af en de boschjes stoven onder; de duinko ning bood te vergeefs zijne diensten aan Wij zeggen dit van de duinen in 't al gemeen, doch de Velserduinen maken in velerlei opzicht hierop een gunstige uitzondering. De duindoorn wordt in de duinen zoowel aan de landzijde als aan de zeezijde gevonden, zoowel op de top pen als in de dalen, doch zijn eigenlijk gebied is langs de hellingen der val leien, die het dichtst aan de zee grenzen S. Chr. L. P. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op 4 Augustus zal te Haarlem worden aanbesteed het opnieuw ma ken van drie opgeruimde remstoelen en van een opgeruimden dukdalf in de buitentoeleidingskanalen naar de schutsluizen alhier, in drie perceelen. Door J. S., huisvrouw van K. Z. te Wijk aan Zee, is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Haarlem sche rechtbank, waarbij zij wegens het opzettelijk uitlokken van het doen zin ken van den sleepboottrawler Jacob Cornelis Y.M. 463 werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Tot onderwijzeres aan de R.K Meisjesschool ahier is benoemd Mej. C. M. Baars te Castricum. VELSEROORD. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht P. J. v. C. Hij was zeer onder den indruk en toonde diep berouw. Terwijl de Officier van Justitie voorlas, waarvan hij be schuldigd werd, zat hij in het beklaag denbankje te snikken. In Mei van dit jaar had hij gepoogd, in te breken bij C. de R., alhier. Hij was daartoe naar binnen gegaan, had eenige laden open gebroken, maar volgens zijn bewering niets van waarde gevonden en dus niets meegenomen. Getuige De R. meende eerst, een be drag van f 40 te missen, maar nader hand was hij daar zoo zeker niet van. Het O.M. eischte zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, Mr. Ali Cohen, wees op het berouw van dezen bekaagde, die medelijden verdient en noemde de ge- eischte straf veel te hoog. Pleiter drong dan ook op het opleggen van een lich tere straf aan. VELSEN. In de dezer dagen gehouden al gemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. „De Plaatwellerij" alhier werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd en de aftredende commissaris, de heer ir. A. Fokker te Scheveningen, als zoodanig herkozen. In haar verslag wees de directie op de moeilijkheden, welke de vennoot schap ondervindt tengevolge van de abnormale prijzen voortvloeiende uit de valutaverhoudingen en op de stap pen, die gedaan zijn ter verlaging van de productiekosten. Het netto-verlies ad f 56.627, werd geheel op de reserves afgeboekt. De directie vertrouwt evenwel de nog steeds voortdurende moeilijkhe den te kunnen overwinnen, vooral daal de fabrieksinrichtingen belangrijke verbeteringen hebben ondergaan. Tot onderwijzeres aan de Chr. School op Wijkeroog is benoemd Mej. VV. Rasmussens te Nederhorst. den Berg Kon. Ned. Hoogovens- en Staal fabrieken. In de dezer dagen gehouden jaarver gadering van aandeelhouders, is het navolgende jaarverslag uitgebracht. Wij ontleenen hieraan het volgende Bouwwerkzaamheden. In Jeu loop van het jaar werden nagenoeg alle ver dere belangrijke bestellingen >or de installatie geplaatst. Van sommige onderdeelcn werd de bestelling voorloopig beperkt tot het geen noodig is om één der hoogovns in bedrijf te stellen, met de bedoeling de verdere bestelling aan te houden tot na het proefbedrijf met den eersten hoogoven. In den loop van 't jaar werd definitief besloten ook de noodige kooksovons net inrichtingen voor de winning van bijproducten kookszeverij en kolenmen- gerij tot stand te brengen, teneinde de voor het hoogovenbedrijf benoodigde kooks zelf te bereiden. Voor het groot ste gedeelte dezer inrichtingen werd de bouw en bloc besteed en gegund. Wat de bouwwerkzaamheden betreft, kan vermeld worden dat het grondver zet voor de fabriekshaven aan het eind van het verslagjaar zoo goed als gereed kwam, de kaaimuur nagenoeg voltooid werd, evenals het fundamentblok voor de hoogovens en windverhitters, de fundamenten der giethallen en gasrei- niging, de kelders voor de hoogovenlif- ten enz. terwijl in bouw waren de draagmuren van de opslagkranen en het viaduct achter den kademuur. Een aanvang werd gemaakt met de mon tage van de ijzer constructies der hoog ovens, windverhitters, gasreiniging en giethallen, van de los- en opslagkranen aan de buitenhaven, alsook met den bouw der electrische centrale c.a. Met een en ander verband houdende werden uitgebreid de fabriekssporen, de voor loopige zoetwatervoorziening, het elec trische leidingnet, de terreinverlichting enz. Een hoofdmagazijn, verschillende werkplaatsen, locomotiefloodsen voor breed- en smal spoor en de noodige bouwketen enz., alle in tijdelijke uit voering kwamen gereed, evenals het Vrijgezellenhuis en het Casino voor be ambten. Het aangeschafte rollend materiaal voor normaal en smalspoor, locomo tieven, wagens en kranen, waren het geheele jaar in gebruik voor den aan voer van bouwmaterialen, machinedee- len en benoodigdheden. De voortgang der werkzaamheden kon in den loop van het jaar tot eer: be vredigend tempo worden opgevoerd, zij het ook dat de korte arbeidsduur en andere oorzaken 'n belemmerenden in vloed uitoefenen. Deelneming in andere ondernemin gen. Ned. Staalfabr. v.h. de Muinck Kei zer. De algemeene malaise deed zich in dit bedrijf in sterke mate gevoelen; ter wijl de omvang der bestellingen vooi de staalgieterij voortdurend terug liep, maakten de abnormale omstandighe den, in het bijzonder de „valuta-con- currentie", het onmogelijk, de Martin ovens in gebruik te pemen. De waiserij is sedert eenige maanden op beperkte schaal in gebruik tot het uitvvalsen van voorgewalste blokken, uit het buiton land aangekocht. Société Anonyme Carrières de Na- meche. Overeenkomstige oorzaken oefenden ook op dit bedrijf evenals op de geheele kalksteenindustrie aan de Belgische Maas een ongunstigen invloed uit. Het boekjaar sloot dienten gevolge met een verlies. In den loop van het jaar kwam de reeds vroeger voor genomen electrificatie van het krachts- bedrijf der groeve gereed. Phoenix A. G. Het bedrijf was het ge heele jaar door sterk bezet voor binnen- en buitenlandsche bestellingen en ver keert de abnormale omstandigheden in aanmerking genomen bij voort during in bloeienden staat. De voort brenging bereikte zoowel wat de ijzer en staalproductie als wat de steenko- lenwinning betreft c.a. 65% van die in 1913 niet inbegrepen de steenkolen- productie in Zollverein. De beperkte toewijzing van kolen voor eigen ge bruik was het voornaamste beletsel te gen verdere toeneming der ijzer- en staalproductie. Het. aandeelenkapitaal werd in den loop van het jaar tot R.M. 275 millioen nominaal uitgebreid, waarbij onze deel neming naar verhouding ongeveer op hetzelfde peil bleef. Als dividend over 19201921 werd 25% uitgekeerd. Balans en winst- en verliesrekening: In verband met de tegenwoordige waardevermindering der deelneming in aanverwante ondernemingen stelt de directie der aandeelhouders voor, op die deelneming tot een bedrag van f 190.528 af te schrijven, zijnde het sal do der winst- en verliesrekening 1921- 1922, vermeerderd met het onverdeeld winstsaldo 1920—1921 ad f 94.032. Aan de halans per 31 Maart j.l. ont leent het Ild.bl. het volgende: Actief: Aandeelhouders nog te stor ten f 7.375.000 kosten voorbereiding en oprichting f 674.443, terreinen, kantoor gebouw, woonhuis f 1.741.729. bouwre- kening f 6.157.990, deelneming in aan verwante ondernemingen f 9.432.640, deb. f 130.341, kas en kassiers f 4.917.882 Passief: Aandeelenkapitaal f 30.125.000. Crediteuren f 98.551. Onopgevraagd di vidend preferente aand. f 5500. Statu taire reserve f 10.448. Afschrijving op deelneming in aanverwante onderne mingen f 190.528. De verlies- en winstrekening over 1921/22 vermeldt: Debet: Algemeene onkosten f 266.869, afschrijving op deelneming in aanver wante ondernemingen f 96.495. Baten uit deelneming in aanverwan te ondernemingen f 125.511. Interest f 224.312. Exploitatie terreinen en op stallen f 13.541. Aan de toelichting op de balans per .31 Maart onteenen wij nog: Per 1 Juli 1922 zal de vijfde storting, groot 15 pCt., plaats vinden, zoodat dan in totaal 90 op de gewone aandeelen gestort zal zijn. In den post Kas- en Kassiers zijn de vreemde valuta's ten bedrage van f 1.707.337 begrepen, welke in verband met de in het buitenland geplaatste be stellingen zijn aangeschaft. Tot de 2e klasse: J. N. v. Lent, Engel de Groot, J. B. G. Croes, G. Toornvliet, N. van Calcar en Wilha. Donkers. BINNENLAND. UIT DE GEMEENTE. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem werden bevorderd uit onze gemeente: van de le naar de 2e klasse, afd. werktuigbouwkunde en electro-techniek: A. W. Klumper en H. M. C. Rings. Van het 2e studiejaar naar het praktische leerjaar, afd. electro- techniek H. van Donselaar. Tot de Rijks Hoogere Burger School alhier zijn toegelaten: tot de le klasse: Cornelis Mets, Georgina Küthe, Wil helm J. Fourier, J. v. d. Kuil, Trijntje Spits, B. de Graaf, W. v. d. Kaaij, A. v. d. Plas, Anna v. d. Werf, Pietje J. Brou wer, Gerharda Groenendaal, Engeltje Gouda, R. v. d. Mast, J. de Nobel, K. Broeksma, Loeke Dalhuijsen, Maria A. Donker, Nora Kolkman, Willem Lan- gendijk, Karei G. Boon, Pieter Wieben- ga, G. J. Langendijk, P. Stevens, A. T. Marlet, Johannes W. Smit, L. Maters, Lena Kuiper, G. van Heijst, F. W. YVo- nink, Hendrika M. Sluiters, Margare tha Groene wout, L. Pet, J. de Swart, M. J. Aldenkamp, P. J. Holstein, Arie Riet dijk, A. I. C. Vriend en E. Gonnerman. Tweede blad IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. V. Oostrom Soede. Maandelijksche collecte voor de kerk. 5 uurDs. V. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROÏ.-BOND 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. 10 uurDs. Buffinga. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. F.,W. A. Korff, van Heemstede 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. van West-Jave. 10 uur: Kinderkerk, lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Boerkoel. H. Avondmaal. 5 uurDezelfde. Dankzegging. SANTPOORT. 10 uur: De Weleerwaarde Heer J. Makkelie te Amsterdam, Zendeling zeemanszending. Zitting Centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Cen traal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Donderdag 3 Aug. a.s., des voormiddags 10.30 uur, ten einde over te gaan tot de verkiezing van één lid van den gemeenteraad, wegens het niet-aanne- men der benoeming door den heer M. van Praag. Velsen, 27 Juli 1922. De Voorzitter voornoemd. RIJ KENS. Voor hét Dieren-Asyl werd nog ont vangen van Jopie Slim, Velserduinerbuurt- weg Velseroord f 2.85, van den Algemeene Inspecteur der N. V. A. B. v. D. f 1.— Rijks H. B. S. Onze kranige zeelui Volgens bij Bureau Wijsniüiler alhier ontvangen telegram is de Nedeilamlsche zeesleepboot Friesland van Aden te Tand jong Priok aangekomen mei twee zwaar geladen kolentransporleurs op sleeptouw. Waar men door verschillende omstan digheden eerst op 20 Mei, dus te laat, van Aden kon vertrekken om nog vóór het intreden van den Z.W. Moesson in den hidischen Oceaan, de Noordelijke 10 te via Colombo of Sabang te kunnen nemen, moest, vertelt het V. a. d., de Zuidelijke route via het 17» graads kanaal worden genomen, hetgeen den afstand Aden Batavia op ruim 4000 mijl brengt en waar over de sleepboot met haar sleep 56 dagen gevaren heeft zonder eenige haven te hebben kunnen aandoen. Onder Engano had de sleepboot uit de lichters 30 ton steenkolen overgenomen, voldoende voor 3 dagen stoomen, zoodat de sleepboot Friesland van de bij het vertrek van Aden aan boord aanwezig zijnde hoeveelheid steenkolen, en met een zwaten sleep achter zich, 53 dagen gevaren heeft, hetgeen gerust als een record kan worden aangenomen. Zondag zijn de Nederiandsche zeesleep booten Willem Barendsz en Gelderland het eiland St. Vincent der Kaap Verdische Eilanden gepasseerd met het 4(00 tons droogdok der Argentijnsche Regeeiing op sleeptouw. Zaterdag lOJuni van Emden vertrokken, iegden ze den afstand EmdenSt. Vincent, 2800 mijl, aan één stuk in 36 dagen af, zonder een enkele haven binnen te loopen. De Gelderland had alleen den sleep een paar dagen te voren losgegooid en was j.l. Vrijdag te St. Vincent aangekomen om te bunkeren. Na het innemen van kolen is ze naar den sleep teruggevaren om de Willem Barendsz te vervangen en deze in de gelegenheid te stellen haar voorraad aan te vullen. Aldus ligt het in het voor nemen van de beide gezagvoerders Hem mes en Jansen, indien eenigszins mogelijk, het traject St. VincentBuenos-Ayres, on geveer 4000 mijl, aan één stuk verder af te leggen. Het dok zal dan gedurende de reis in geen enkele haven zijn binnen geweest. De reis van de Friesland werd gedaan voor rekening van de Nederlandsen Indische Steenkolen Handel-Maatschappij te Amster dam, terwijl het droogdok wordt uitgesleept voor rekening van de Argentijnsche regeering De drie hier genoemde sleepbooten behooren tot de vloot van Bureau Wijs- muller's Scheepvaart, Transport en Zee sleepvaart Maatschappij. ESPERANTO. Bij een officieel schrijven aan Dr. Privat, President van de Internationale Conferentie te Genève betreffende „Esperanto op de Scholen" deelde de Albaneesche Regeering mede, dat het Ministerie besloten had tot de verplichte invoering van Esperanto op alle middelbare-, hoogere- en Handelsscho len bij dicreet No. 475 van 3 Juni '22. JAARBEURZEN EN ESPERANTO. De bekende Scandinavische jaarbeurs te Malmö (Zweden) gebruikt voor haar corre spondentie en reclame, evenais d jaar beurzen te Leipzig, Lyon, Frankfurt en Reichenberg e. a., de wereldhulptaal Espe ranto. DE PADVINDERSBEWEGING EN ESPERANTO. Het Eerste Braziliaansche Padvinders congres nam bij acclamatie een motie aan, waarin aan alle Padvinders wordt aange raden ESPERANTO te leeren, daar de behoefte aan een internationale hulplaal voor de Padvinders zich meer en meer doet gevoelen. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 6 Juli t./m. 12 Juli 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 50 Hollandsche 27 Duitsche stoomtrawlers, 20 Zeil-, 3 Motor-, 1 Stoomloggers, 3 Sloe pen, 1 Deensche Motorkotter, 2 Zeil-haring- loggers en 89 Kustvisschers. De Besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 859.tot f2643. Duitsche Stoomtrawlers f 657.f2413. Zeilloggers f 90.f 517. Motorloggers f 162.f 489.— Stoomlogger f f 836. Sloepen f 1503.f 1877.— D. Motor kotters f f 1657. Zeil-haringl. f 1375.f5619. terwijl de Kustvisschers totaal f 8481. besomden. De aanvoer bestond uit 768473 K.G. trawlvisch 15928 K.G. beugvisch en 189 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 168576.935.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5