B Boekhandel P. F. G. Roelse. Sinjewel's Boekhandel Adverteert in dit blad WIJ BLIJVBM ITITirBRIsLOOPEM O. "W. Böttgrer, Prins Hendrikstraat. Badpaviljoen „N oordzee" "W illemsple i n alle seizoen-artikelen voor veel verminderde prijzen. Ziet onze LINGERIE en COUPONS, g 5 KINDERJURKEN, DAMESJAPONNEN, BLOUSES etc. met 10 25 pCt. korting. g MM ENTRE 25 CENT W m O H Q r- H AANBEVELEND,, HENDRIK nette Dagmeid dienstbode Agenten gevraagd. winkelhuis Woonhuis te koop Hoenderpark te koop Promenadewagen RAADSOVERZICHT. Zitting van 25 Juli 1922. De stoomtram HaarlemAlkmaar staat op de nominatie om te verdwij nen,. Niet zoozeer en niet alleen, omdat de exploitatie over de laatste jaren on gunstige resultaten heeft opgeleverd. Daarom alleen heft men in den regel geen middel van vervoer op, dat in een bepaalde behoefte voorziet. Integen deel men tracht door bijzondere maat regelen de inkomsten te verhoogen en de uitgaven te verminderen. We hebben het twijfelachtig genoegen gehad een enkele maal met dezen tram te reizen en het heeft ons niet verbaasd, dat men hem links laat liggen, als er eenig an der middel van vervoer genomen kan worden. De machines zijn uit den tijd; de wagons verkeeren in zoo'n schunni- gen toestand, dat men het niet waagt zijn kleeren te bevuilen op de kussens(!) of de banken. Buiten op staan geeft je een roet- en rookbad en een inconve nient is het stoppen en overstappen aan het Soendaplein. Doch dit zijn nog maar bijkomstigheden. De baan ver keert in zoodanigen toestand, dat al- geheele vernieuwing aan de orde is. Dit zou over het baanvak Haarlem- Alkmaar rond een millioen gulden kosten en over het traject Haarlem Velsen rond f 400.000.Dit heeft de deur dichtgedaan en het doodvonnis over den tram doen uitspreken. Voor de dorpen Velsen, Santpoort en Schoten zou dit een ernstig ongerief beteekenen en onze burgemeester tracht met de hem eigen voortvarend heid dit gevaar van onze gemeente af te wentelen. Op zijn initiatief zijn de hoofden der aan den trambaan gelegen gemeenten bijeengekomen om bespre kingen te voeren op welke wijze de tram zou behouden kunnen worden. Verder heeft hij zich tot de Directie van den tram en tot den Minister van Waterstaat gewend om te trachten den tram te doen voortbestaan en heeft de Minister toezegging gedaan nader over leg te zullen plegen met de Directie van den tram. We wenschen den Burge meester veel succes met zijn krachtig pogen in het belang van een groot deel onzer gemeentenaren. Een puntig adres door ons dagelijksch bestuur opgemaakt aan de Directie van den tram vond dan ook onverdeeld en bijval in onzen raad en we hopen in de naaste toekomst op een electrischen tram met zijspoor naar IJmuiden. Voor den wethouder van Openbare Werken is de avond niet gunstig ge weest. De Commissie van Bijstand voor O. W. heeft zich niet kunnen vereenigen met zijn voorstellen tot verbetering van den Brederodeweg, waarvan de kosten door den Wethouder waren begroot op f 10.000.— Wel wilde hij den post met f 2000.— verminderen door het laten vervallen van tuinhekjes, doch verder wensehte hij ook niet te gaan. De Com missie van Bijstand voor O. W. had een ander plan tot wegverbetering voorgelegd waarvan de kosten door B. enW. werden geraamd op f 4500.Met 9 tegen ,7 stemmen verwierp de raad de voorstellen van Wethouder Dunnebier en nam daarna met groote meerderheid het voorstel van de Commissie aan, waardoor een vijfduizend gulden wer den bespaard. Indien de thans uit te voeren wegverbetering voldoende zal blijken, juichen we deze bezuiniging toe en blijven het betreuren, dat dezelf de Commissie niet een nog grooter be zuiniging op de Hagelingerweg heeft toegepast, waarover wij vroeger schre ven. We leven nu eenmaal in een tijd, waarbij niet de vraag: „Hoe zouden we het gaarne wenschen", vervuld' kan worden, doch waarin volstaan moet worden met te voldoen aan de vraag: „Waarmede kunnen we het goedschiks doen." Dat overigens bij B. en W. het parool bezuinigen geen sinecure is, bleek uit de afwijzing van het verzoek van de Vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem om weder de jaarlijksche sub sidie van f 100.te mogen ontvangen. De gemeentefinanciën laten extra-uit gaven niet toe. In dit verband hebben we met groot genoegen vernomen, dat de gewone dienst onzer gemeente over het jaar 1921 sluit met een batig saldo van ruim honderd duizend gulden, en zullen we ongetwijfeld nog de uiterste zuinigheid moeten betrachten om gelij ken tred te kunnen houden met de de pressie in de inkomsten, die te wachten staat. Dit moge wethouder Dunnebier tot troost zijn, dat de raad alleen uit zuinigheid zijn plan heeft verworpen, doch het moge hem tevens een wenk zijn, niet dan het onvermijdelijke te doen en te vragen en de uitgaven tot hel strikst noodzakelijke te beperken. Overigens heeft deze raadszitting weinig stof tot overzichten gegeven en zouden we het er gevoeglijk bij kunnen laten, als niet bij de rondvraag zich een onaangenaam incident had voorge daan, wat wij voor het prestige van den raad ten zeerste betreuren. De heer Vermeulen haalde een oude koe uit de sloot door te herinneren aan een vraag van den heerTusenius inzake een door de gemeente gesloten geldlee- ning in April jl. Dit bracht de tongen weer los en deed een scherpe polimiek ontstaan tusschen den Voorzitter en den heer Tusenius. De laatste had be weerd door een der gemeenteambtena ren verkeerd te zijn ingelicht, wat later onjuist gebleken zou zijn. Daarbij kwam opnieuw de eigenaardige hou ding van den heer Tusenius ter sprake, die in een ander geval een ambtenaar van leugens had beticht, welke ambte naar door een raadscommissie na on derzoek der feiten volkomen gerehabi liteerd was. In beide gevalen deed de heer Tusenius of zijn neus bloedde en hij verwaardigde zich niet zijn ongelijk te erkennen, noch zijn excuses aan te bieden. Hij kreeg daarvoor nu van den Voorzitter een afstraffing, die den heer Tusenius moeilijk zal kunnen negeeren. De Voorzitter voegde hem o.m. het vol gende toe: „Er zijn menschen, heer Tu senius, die zelden een wacht voor hun lippen zetten; er bij alle mogelijke ge legenheden maar wat uitflappen en dan later den zedelijken moed missen om de consequenties daarvan te aanvaarden en dan malle dingen gaan doen. Daar toe behoort ook U". Deze scherpe terechtwijzing liet niet na diepen indruk te maken en het zal d<m heer Tusenius zeker zijn loslippigheid doen betreuren, want het moet voor een vertegenwoordiger van een x rij sterke politieke partij in onze gemeente alles behalve aangenaam en vleiend zijn zóó te worden terechtgewezen. Onze raads voorzitter is een slagvaardig debater en weet de dingen scherp, zeer scherp te zeggen. We meenen wel eens te scherp. Tenslotte willen we gaarne voldoen aan een gemaakte opmerking, door mede te deelen dat we ons wel vergis ten, toen we in ons vorig overzicht vroe gen: „Vergissen we ons niet, dan was de heer Vermeulen een der voorstan ders van hooger keurloon voor buiten- landsch vleesch. De heer Vermeulen heeft gelijk keurloon altijd voorgestaan In dit verband vroeg de heer Nijssen, waarom de heer Vermeulen wel voor buitenlandsch vleesch doch niet voor buitenlandsche visch opkwam. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ter verbetering van de Predikbeurten melden we, dat wegens kerkschoonmaak in de Doopsgezinde Kerk Zondag a.s. geen dienst is. De bediende van den heer O., die op de duozitting had gezeten, ontkende echter stellig, dat links uitgehaald was. De ambtenaar zeide in zijn requisitoir, dat het een hoogst moeilijke kwestie was, waaruit hij evenwel niet de schuld van den beklaagde kon vaststellen, waarom hij vrijspraak vroeg. De verdediger, mr. Folkers uit Amsterdam, kon zich met dit requisitoir vereenigen. Uitspraak de volgende week. De heer J. H. Doderer alhier is benoemd tot onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de Op. Scholen te Amsterdam. Onlangs heeft een aanrijding plaats gehad nabij het boendaplein te Schoten tusschen een auto en een motorrijwiel. De bestuurder van het laatste de heer O., werd van de motorfiets ge worpen, geraakte eenige tijd bewusteloos en werd licht aan een been gekwetst. De autobestuurder de heer D. B. aan nemer alhier, moest terecht staan, terzake, dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Verschillende getuigen a charge en dé charge werden gehoord. Uit de verklaring bleek, dat de motor fietsrijder gelijk op gereden had met de stoomtram in de richting Santpoort. De auto van den heer B„ komende uit die richting, reed ongeveer 15 a 20 M. voor de tram heen stak den weg over, links van een eveneens daar rijdenden vracht auto. Volgens de getuigen a décharge had op dat oogenblik de motorrijder een wei nig naar links uitgehaald en daarbij een spatbord van den auto geraakt, waardoor het ongeluk veroorzaakt was. De ambtenaar van het O.M. zeide, dat het hoogst begrijpelijk was, dat de heer O., die sinds kort motorrijder is, als werk tuigelijk naar links uitgehaald heeft, om dat hij misschien gevreesd had een gevaar, nakend van den kant der tram. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: C. E. Oorthuijsen Dam z., H. C. Rollfs of RoelofsKoster d„ A. RademakersDuinmeijer z., C. Oderkerk— de Klerk d. M. Moot—van Eek z., Kreft Hofman d., B. W. van EekKluft d., T. van Strienvan der Put d., L. M. Verhoef van Rozelaar d. Ondertrouwd: A. Amse en J. C. Eenhoorn, H. van de Reep en D. Droog, K. Hollander en O. A. W Visser, F. van Galen en F. J. de Graaf, A. van der Sluis en J. de Jong. Gehuwd: A. Huijer en J. Daleboudt, W. Zeijlemaker en G. Buis, A. J. Huijsing en P. G. B. Selderbeek, C. Groen en C. Schouten. BINNENLAND. Ir. M. J. van Hattum f In „De Ingenieur" herdenkt prof. dr. ir. J. Kraus den bekenden aannemer ir. M. J. van Hattum van Ellewoutsdijk. .Het schijnt dat men zelf uitvoer der en aannemer van groote werken moet zijn geweest om te beseffen wat het beteekent dit zoovele jaren te heb ben kunnen volhouden als Van Hattum het met onverstoorbare opgewektheid heeft gedaan. Aan den ontwerper toch mogen vaak zware eischen worden ge steld, aan den uitvoerder voorzeker niet minder. Het maken van een werkplan, het zoeken van personeel, het brengen van dit tot harmonische samenwerking het kiezen van het noodige materieel, het vaak zelf ontwerpen en bouwen er van of het volmaken en aanpassen aan bepaalde eischen, het herstellen van de fecten, het regelen van den aanvoer van materialen en de stagnatie daarin, om niet eens te noemen het kampen te gen de weersgesteldheid, en het telkens opnieuw en onder aandrang moeten overwinnen van onverwachte moeilijk heden, dat alles stellt den uitvoerder van het werk voor een moeilijke, soms bovenmenschelijke taak. En zwaarder nog wordt die taak als de uitvoerder aannemer is, dus contracten heeft te sluiten en de economische leiding heeft van het werk in den meest uitgebrei- den zin. Maar dit veel omvattende is het ook wat de taak van den aannemer van groote werken zoo buitengemeen aantrekkelijk maakt, aantrekkelijk moest maken voor een werkzame en krachtige natuur als die van Van Hat tum. Hij heefDzich daar ten volle aan gegeven en is in het harnas gesneuveld Hier volgt een lijst van eenige der voornaamste werken, die mede onder zijn leiding zijn tot stand gekomen: strekdam, van 4500 M. in de Zuider zee riabij Schellingwoude; een deel van de visschershaven te IJmuiden; verscheidene forten van de Stelling Amsterdam kademuren te Amsterdam, Y-eilan den met baggerwerk en loodsenbouw; de bouw van het nieuwe station Hen gelo met het omhoog-brengen van de spoorlijnen; de pneumatische fundeering van de Velser spoorbrug met den onderbouw; een kaaimuur van gewapend beton te IJmuiden, in samenwerking met de Amsterdamsche Fabriek van Cement- werken, systeem Monier; de spoordijken ter weerszijden van de nieuwe Hembrug, waarbij de grond tot elf meter boven water door een zui ger werd opgespoten; verwijding van het Noordzeekanaal; opspuiting van ongeveer 85 H.A. ter rein bij Amsterdam en verscheidene andere grondophoogingen; een deel der werken voor het nieuwe kanaal Gent—Terneuzen; baggerwerk in den Niéuwen Water weg; werken voor de, prise d'eau der Am sterdamsche Duinwaterleiding; het herstellen en verbeter-n der Noord-Hollandsche dijken van Amster dam tot Volendam na den dijkbreuk van Januari 1916; medewerking bij het droogleggen van Waterland en enkele daarin gelegen polders na de overstrooming; grondophoogingen, haven- en kaai- muurbouw te 's-Hertogenbosch; verbetering van de haven van Puerto- Militar in Argentinië; baggerwerk in de toegangen tot de haven van Le Havre; bouw van havenbekkens te Neuss en nabij Hamburg; belangrijke baggerwerken in het Noord-Oost-Zeekanaal. Hierbij ware uiteraard een veel lan gere lijst te voegen van werken, die een uitvoerige studie hebben vereischt om inschrijvingen bij openbare ot beperk te aanbesteding voor te bereiden. Die voorbereiding geschiedde altijd met grooten ernst, want, hoewel er niet te gen opziende om op zijn tijd groote ri sico's te aanvaarden, bleef Van Hattum toch een door en door voorzichtig man. En het stond bij hem voorop, dat hij de op zich genomen verplichtingen onder alle voorwaarden loyaal zou uity >eren, zonder ooit te pogen exceptie te doen gelden. Daarbij wist Van Hattum nog voor tal van andere dingen tijd te vinden. I Geboren: zoon van J. KOLK en C. KOLK—Hofman Velseroord, 25 Juli 1922. Bij D. J. BA IS gevraagd. Kanaalstraat C. 43. Mevrouw HELLEMA, Wilhelmi- nakade 80 alhier, vraagt voor TERSTOND een nette voor dag en nacht. Zich aan melden des avonds na 8 uur. te Soliede Spaarkas in huish. arti kelen (wekelijksche contributie 6 of 12 cent) vraagt te IJmuiden, Vel seroord en Velsen, soliede actieve agenten tegen hooge provisie. Br. met opgaaf van werkkring onder no. R. 114 adv. bur. P. F. C. Roelse. TE KOOP het Oranjestraat 9, Wed. A. VISSER. aangeboden, gelegen Rijks straatweg 64 Velseroord. Aanvaar ding half Augustus. Adres J. G. SCHAAF, Oranjestraat. waaronder schuur van 50 M\ oppervlakte, 2 broedmachines, 2 kunstmoeders, 300 M. gaas van 1.80 M., 3 toornen kippen, waar onder Wyandotten, Barnevelders en Minorca's, kuikens met en zonder kloek. Ook afzonderlijk. Adres Julianakade 75, achter BRAAM. TE KOOP of in ruil voor wan delwagentje. Adres bur. v. d. blad. onder leiding van den heer J. W. F. v. DIJK. 30 JOL! BALOPRU1M1NG De op de H. B. S. te Velsen in gebruik zijnde studieboeken en verdere leermiddelen zijn voorhanden in en kunnen dus direct na bestelling uit voorraad worden afgeleverd door den IJmuiden, Kanaalstraat hoek Oranjestraat. Telefoon 97.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6