Reclame: 18 April: Commissie voor schoolhygiëne In 1917 was in gemeenschappelijk overleg tusschen de Gezondheidscom missie en de commissie van toezicht op het lager onderwijs een commissie voor de schoolhygiëne gevormd, bestaande uit twee leden van ieder dier commis siën. Zulks geschiedde om bedoelde com missiën, welke in dit opzicht eenzelfde taak hebben te behartigen, bij elkaar te brengen, opdat hun taak vruchtdragend zoude zijn. Door deze commissie werd o.a. aan de verschillende scholen een schrijven ge richt omtrent bevordering van school baden. De gezondheidscommissie kreeg van B. en W. evenwel bericht, dat zij geen commissie erkenden die niet door hun zelf was samengesteld en in 't leven ge roepen. Het gevolg was, dat de rapporten door de gezondheidscommissie moesten wor den ingediend. Hoewel èn de leden der gezondheids commissie èn die der commissie van toezicht op het lager onderwijs veel ge voelden voor de schoolhygiëne, bleek zij ten doode opgeschreven. Bij een bespreking dezer aangelegen heid bleek, dat een enkel lid er voor ge voelde om bedoelde commissie zoo mo gelijk weder in 't leven te roepen, ter wijl andere leden daarvoor weinig ge stemd bleken te zijn. Ten slotte besloot de commissie aan B. en W. kenbaar te maken, dat het hy giënische schooltoezicht in de gemeen te naar haar oordeel onvoldoende moet worden geacht. Volkszangdag. Ten aanzien van een door B. en W. om advies in handen der commissie ge steld schrijven van de commissie voor de volkszangdag, betreffende een te houden volkszangdag werd hoewel het idéé instemming vond bij de leden besloten afwijzend te adviseeren, we gens het gemis aan geschikte leiding, daargelaten nog de vraag of het instu- deeren van bepaalde liederen storend zou werken op het onderwijs in de ove rige vakken. 18 Juli: Leermiddelen aan o.l. school F. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van B. en W. werd een on derzoek ingesteld naar de wenschelijk- hcid van een vernieuwing en aanvulling der leermiddelen aan o.l. school F t< Santpoort. De totaal indruk der commissie w as dat, behoudens enkele noodzakelijk ge achte aanvullingen, de toestand dieï leermiddelen voldoende werd geacht. B. en W. werd in overweging gegeven om, na de schoolvergadering te hebben gehoord, de noodig geachte aanvullin gen te doen plaats vinden. Bij schrijven van 20 Februari 1922 deelden B. en W. mede, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van den 14ei dier maand voor dit doel en mede ii verband met de invoering van het 7 leerjaar aan school F, een extra crediei had toegestaan van f 500. Geneeskundig schooltoezicht. De commissie in 't algemeen het wer: van den gemeentelijken geneeskundig waardeerende, was van oordeel, dat he nuttiger zou zijn indien door dezer meer preventief werk werd verricht i: plaats van zich te bepalen tot het con stateeren van afwijkingen. Slechts de laagste klassen werde-i volledig onderzocht en al de andere bic ven zonder geneeskundig toezicht, ten zij het hoofd der school afwijkinge: constateerde en daarvan mededeelin; deed. Na het volledig onderzoek blijven ook de laagste klassen zonder toezicht. Aan sommige scholen werd door een deel der ouders (in één school zelfs door 40%) het volledig onderzoek niet ver langd, zoodat de leerlingen niet worden beschermd tegen eventueel verborgen afwijkingen. Als reden van het niet onderwerpen der kinderen aan een volledig onder zoek moet o.a. worden aangemerkt de groote afstand welke dikwijls moet worden afgelegd naar en van de plaats waar dat onderzoek plaats vindt. De commissie is dan ook van oordeel, dat het geneeskundig schooltoezicht, zooals dat wordt uitgeoefend, niet be antwoordt aan het doel „het voorkomen van afwijkingen." Zij meent, dat voor de gezondheid van de scliooolbevolking het best wordt gewaakt door regelmatig bezoek, eens per maand als minimum en dat in de tweede plaats dient te komen het volle dig onderzoek van den leerling bij den aanvang, in het midden en aan het eind der leerperiode en, waar noodig, advies bij de beroepskeuze bij het verlaten dei- school, op grond van bevindingen. De commissie ontveinst zich niet, dat een dergelijke werkwijze veel inspan ning zal vereischen en dat zelfs wan - Te Hilversum is overleden de heerwie men zijn eventueele gifi kan bezorgen. schappen bleven maar bezig met het lezen L. Haremaker, oud-hoofdinspecteur van De heeren JM3root, Doodweg 25, Wijker» j van den bijbel. het Loodswezen. joog; W. L. Kuiper, Stationsweg 31, De Staatscourant bevat de statuten en Arnold van de N. V. Visscherij Mij. Aneta alhier. Bij de laatstelijk gehouden Mercurius examens slaagden voor Fransche Handels correspondentie de heeren J. Lagendijk en L. van Strien, opgeleid door den heer H. van Dijk, leeraai aan de M. U. L. O.-school alhier. Het afscheid van Ds. N. Buffinga van de Oeref. gemeente alhier is nader bepaald op Zondag 10 September en de bevestiging te Rotterdam op Zondag 17 September. VELSEROORD. Alhier is gisteravond een ongeiuk gebeurd, dat bijzonder goed is afgelooptn. Sinds eenige dagen is men bezig met hel afbreken van het bestaande Patronaatsge bouw, waarvoor een nieuw in de plaats gebouwd zal worden. De terreinen van het klooster, waarop het Patronaatsgebouw staat, worden van den Zeeweg gescheiden door een 2 meter hoogen steenen muur. De aannemers hadden tegen deze muur een groote partij zand aangebracht, noodig voor het bouwwerk. De steenen muur heeft het echter niet kunnen houden en is kade 26, IJmuiden, zullen ze gaarne van hen ontvangen. Mèt vriendelijken dank voor de plaatsing Het Comité. Bij de Rolprent. Het is een onweerlegbaar feit De mensch houdt van gezelligheid. Men zit daarom bij Bioscoop hoofd aan [hoofd geleund 't Lijkt noodig dat men bij „de film elkaar [een beetje steunt Heel langzaam gaan de lichtjes uit, Op het doek verschijnt Van Roomijs, Amstelbier en Turf, Van Ranja en Bananen. Of nu de jongelui hun best doen om te [lezen Als ik hun houding zie begin 'k voor te vreezen. Plots flitst het lichteen massaschok, [precies een automaat, Onschuldig kijkt men in het rond tot weer.... [het licht uitgaat. Pathé Revue. De aandacht stijgt, een beeld uit Zwitserland neer de werkzaamheden worden inge- j "w^keYWonYeT 'hoven En louter uit gezelligheid zit men nu hand krompen tot het noodzakelijkste, deze 8IMeraVOna bezweken, wonaer Doven taak voor één schoolarts te zwaar wordt Wünder bevond zich niemand op dat, .-, bereen vinden zii héél moment op dezen anders druk beganen:Lyc uc|gc" vmucn zij ncci weg, waar vaak ook kinderen spelen sneeuw i geacht. Unaniem is zij van meening, dat, in afwachting van een nadere regeling, het geregeld bezoek aan de scholen dient te worden hervat en dat andere werk zaamheden door den schoolarts slechts dienen te worden verricht als de tijd het toelaat en zij acht het een eerste vereischte, dat in of bij iedere school [in hand. mooi, kijk [sneeuw ligt op den top, De straat was over de flinke breedte geheel versperd door zand en steenen, zoodat het verkeer daar langs geruimen tijd gestremd was. VELSEN. De Weleerw. Heer J. Th. M. A. een lokaal beschikbaar is waar de leer- j Qussenhoven, Kapelaan alhier (Wijkeroog) lmgen kunnen worden onderzocht, om- dat het gaan naar het gemeentehuis Hé ja! he ja! men s'chuift wat bij, en eet [elkaar haast op. Een oude juffrouw, erg verzuurd, zit zich [te geneeren, Zij heeft die leuke bezigheid nimmer kunnen [leeren. En jammer voor het oude mensch kwam [er een komisch beeld. Een Strandtafreel. voor de ouders dikwijls groote bezwa ren oplevert en meermalen tengevolge heeft dat het onderzoek achterwege blijft. Een en ander werd bij schrijven van 23 Juli 1921 ter kennis gebracht aan het college van B. en W. Schoolgeldheffing voor het lager onderwijs. Met betrekking tot de door B. en W. in hare handen gestelde ontwerp- schoolgeldregeling voor het lager on derwijs adviseerde de commissie, dat zij daarmede accoord kon gaan. Zij gaf de wenschelijkheid te kennen dat er in die regeling verband werd ge legd tusschen het tarief voor Lager on derwijs en uitgebreid lager onderwijs, in dien zin, dat voor kinderen uit één gezin, waarvan sommigen het lager on derwijs en anderen het uitgebreid lager onderwijs volgen, niet voor beide het hoogste tarief wordt berekend, doch dat wanneer b.v. 2 kinderen het l.o. volgen en 2 kinderen het u. 1. o., de laatstbe doelde kinderen voor het heffingstarièf u. 1. o. respectievelijk worden be schouwd als te zijn het 3e en 4e kind. 3 October: Verordening tot regeliny van het vervolgonderwijs. Aan B. en W. werd gunstig advies is ais zoodanig benoemd te Weesp. Zij had zich (zoo vertelde zij) verschrikkelijk Tot Kapelaan alhier is benoemd de Wel-1 [verveeld, eerw. Heer P. J. M. Heskes, Neomyst. Zij vondt het vrees'lijk ordinair dat stoeien Voor het M. U. L. O. examen is te'., 7 !'n bet "at' Amsterdam geslaagd T. A. P. Kramer alhier, jlk beSreeP dat Ter gelegenheid van het in deze Tot slot „de clou" een drama invijfacten maand te Alkmaar te houden concours,! DE BOEVEN VAN PARIJS, uitgeschreven door het stedelijk Muziek- Toen voor het laatst de lichtjes weder zakten corps aldaar, ter gelegenheid van haar [Toen zakten ook gezelligjes de hoofden 50-jarig bestaan, zal de Harmoniekapel Dei [tot elkaar, Eendracht alhier daar een feestconcert geven, j Er kwamen kleurschakeeringen van peen [en vuurrood haar. DRIEHUIS. b-n ..bij" verwenscht de breede rand die Tot Kapelaan alhier is benoemd de F ^aan Y33/ b°ec?ie za' Weleerw. Heer J. R. F. Versteeg. En »z,l drukt u.t gezellighe.d z.jn c.garetter Ruim tweemaal duizend meter film rol SANTPOORT. [voor de oogen heen. Verschenen is het Staatsblad van De boeven strierven ijs'lijk snel, in elke 14 juli, tot nadere wijziging van het Kon. [acte één. Besluit van 2 December 1918, houdende Politie snapten ze allemaal, in stegen en reorganisatie van bet Prov. Ziekenhuis alhier. [in sloppen, De zaal stroomt leeg, en achter blijft eei Het Fanfarecorps Wilhelmina alhier, [vuilnisbak vol doppen. zal in de le Afd. Fanfare uitkomen op hei; deze maand te Alkmaar te houden Nat Muziekconcours. INGEZONDEN. Geachte redactie! Zoudt U zöo vriendelijk willen zijn, onderstaande in Uw blad op te nemen De Commissie, die zich gevormd! J. F. VISSCHERIJ. Een godsdienstdrama op zee. Een schipper van een Scheveningschen logger, die Vrijdag vóór den tijd binnen kwam, heeft een zeer bewogen reis gehad. Toen de logger enkele dagen op ze uitgebracht met betrekking tot de in heeft, om op het graf van wijlen den was, kreeg een der manschappen, dt handen der commissie gestelde out-, heer P. Vermeulen een gedenkteeken te reepschieter L. J. D., 22 jaar en wonendi werpverordening tot regeling van het piaatsen, heeft van alle kanten veel sym-:te Rotterdam, een soort godsdienstwaanzin vervolgonderwijs. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de dezen zomer gehouden Mercurius- examens slaagden voor de Duitsche Handels correspondentie o.a. de heeren H. J v. d. Laan te Velsen en W. Groot te Wijkeroog, leerlingen van den heer J. Kooi, leeraar Duitsch M. O. alhier. pathie ondervonden en zal binnenkort kunnen overgaan tot verwezenlijking harer plannen, 't Was ons echter niet mogelijk, om allen, van wie wij vermoedden, dat ze een bijdrage wilden geven, te bezoeken. De heer Vermeulen had zoo vele goede vrienden. Om nu ieder, die misschien later zou kunr en zeggen„daar had ik ook wel toe willen bijdragen", de teleurstelling van het te laat komen te besparen, willen we hier even eenige adressen noemen, bij Hij beweerde dat de duivel aan boord was en suggereerde de manschappen, dat zij veel in den bijbel moesten lezen om den boozen geest van het schip te verdrijven. De man had werkelijk veel invloed op de mannen, met het gevolg, dat een groo- deel der bemanning den geheelen dag niet anders meer deed dan bijbellezen en de andere noodige werkzaamheden in den steek lieten. Ffoe de schipper hier ook tegen te keer ging, hij bereikte niets en de man- Intusschen maakte D. den angst nog grooter, doordat hij voorgaf visioenen le hebben gehad, waarin hem was geopen baard, dat de logger onmiddellijk naar de kust terug moest, daar anders de duivel het schip naar de kelder zou jagen. De anderen smeekten den schipper hieraan te voldoen, maar deze weigerde pertinent. Op de hoogte van de Shetlandsche eilanden heeft daarop D. het rad van den donkey overboord geworpen, zoodat de schipper nu wel genoodzaakt was terug te keeren, op welken terugtocht de godsdienstangst der verdwaasden nog tot allerlei rumoerige scènes aanleiding gaf. D. is bij aankomst van den logger door de Scheveningsche politie gearresteerd, maar ook daar zet hij zijn zonderlinge verhalen voort. MODERNE VISCHVANGST. De hulp van vliegmachine en draad- looze tclegraphie. De nieuwste wetenschap die haar diensten aanbiedt aan de vischvangst is de biologische oceanografie. Haar -doel is de verhuizingen der visschen vooruit te kunnen voorspellen door den tempe ratuur, de doorzichtigheid, :1e dicht heid, het zoutgehalte en de diepte van de gebieden waarin zij graag leven te onderzoeken, verder de richting en snelheid der winden die de bovonstroo- men regelen, waardoor het plankton, het voedsel der visschen, wordt aange voerd. Door deze onderzoekingen meent men de opbrengst van de vischvangst te kunnen vermeerderen, en de kans op succes zoo groot mogelijk te maken. Een belangrijk hulpmiddel bij de te genwoordige vischvangst is wij schreven er onlangs over de draad- looze telegrafie. Hierdoor kan men een schip, dat een visschenschool vindt/ de andere visschers waarschuwen. In Aug. 1921, zoo herinnert de „Intransigeant", stootte een trawler uit Boulogne op een belangrijke school makreeleri; met be hulp van de draadlooze telegrafie kon den de andere schepen worden gewaar schuwd. Dien dag haalden verscheiden schepen 25 ton visch. In 1911 deed de draadlooze telegrafie haar intrede op de trawlers van Area- chon. Einde 1918 waren 30 trawlers van draadlooze telegrafie voorzien, in De cember 1920 reeds 200. Verder kunnen voor de vischvangst zoowel de bestuurbare ballon als de vliegmachine van groot nut zijn. Dooi de snelheid van deze machines kan men groote uitgestrektheden in een mini mum van tijd onderzoeken en de sche pen per draadlooze telegrafie waar schuwen. Vooral voor de sardiuen- Vangst, een visch die aan de oppervlak te zwemt en die een snelheid van 80 K.M. per 24 uur kan bereiken, is een waarneming vanuit eeu luchtballon of vliegmachine van groot belang. De Amerikanen hebben het opsporen van vischschoien door vliegmachines reeds in practijk gebracht, en eenige fa brieken van geconserveerde visch bezit ten zelf haar eigen machine die de vloot vooruitgaat en inlichtingen geeft. Het ideaal station voor vischvangst zou een haven zijn met een draadloos station aan de kust en met een vlieg machine als „oog" van den visscher. „De Tel." SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 26 Juli.- Barshaw, st„ Blylh, steenkolen, papierfabriek 28 uli: Maridal, sb, Uleaborg, papierhouf, id. Gannef, st„ Rochester, otn te laden, Noord zeekanaal; 29 JuliOosterland, St., Swansea, steenkolen, papierfabiiek. Vertrokken 27 Juli: Barshaw, sb, Shields, ledig; 29Juli: Gannef, St., Grimsby, ruit; 1 Augustus: Dubhe, sb, IJmuiden v.o., ledigOosterland, st., Engeland, id. Reisindrukken uit Oostenrijk. door G. Voet. II. Zij, die Weenen bezoeken, brengen na tuurlijk een bezoek aan Schönbrunv het vroegere keizerlijke lustslot, waa keizer Frans Jozef in 1916 is gestorvc Men betaalt een geringe toegangspri, en wordt dan bij groepen rondgeleid door schitterende zalen. Wij hebben 4 kamers bezichtigd en de pracht daai van is niet te beschrijven. Hier is eoi weelde en een luxe tentoongespreid, db u steeds meer zal verbazen. En zoo is ook in den Hofburg te Weenon, dier wij 's middags bezichtigden. Daar zagci wij 47 kamers en zalen, indien mogelij' nog meer luxueus. In deze twee paloizer. is een rijkdom aan schilderijen, in dt eerste plaats natuurlijk veel familie portretten, maar ook vele historische stukken. In den Hofburg zagen wij et-r iioilandsch zeestuk, een zeeslag van v. Eerveldt. Voorts is er in deze paleizen eon schat van gobelins, zooals wij ze nog nooit bij elkaar hebben gezien. Wij hebben ze in ons land ook schitterend (wonder mooi zijn b.v. die in de Abdij te Middel burg), maar hier in Weenen is een rijk dom van oudere en nieuwere gobelins, als wel op weinig plaatsen bijeen zal zijn.. Van iedere zaal of kamer zou een be schrijving te geven zijn. Hoe schitterend mooi is de spiegelzaal, de porseleinen kamer, de Japansche kamer enz. Wat een kostbaarheid aan pendule's en aan het heerlijkste marmer ziet men hier. Als men deze twee paleizen bezichtigt, overleeft men in korten tijd de geschie denis van het Oostenrijksche Keizerrijk sedert de middeleeuwen. Zeer veel her innert natuurlijk aan Maria Theresia, de groote vorstin, gehuwd met den Duit- schen keizer (Frans I van Lotharingen). Veel ook natuurlijk aan Frans Josef en zijn vermoorde gade, keizerin Elisabeth Door deze paleizen wandelend, is ons de aloude spreuk „Sie transit gloria mundi" voortdurend in gedachten. Want tot voor eenige jaren zetelden hier een jonge vorst, en zijn vrouw. Hij, kei zer Karl, een zwakkeling, zij, Zita, de Italiaansche prinses, warmbloedig en eerzuchtig. Wij zagen de slaap- en woonvertrekken van het jonge paar en van hun kinderen, de prachtige ont vang-, zit- en toiletkamers der keizerin. Nu is alles leeg en verlaten. De jonge keizer is als balling op Madeira gestor ven, de keizerin verkreeg met haar kin deren een onderdak in Madrid. Wij hoorden weinig meer over het keizerlijk huis praten. Is het, omdat de keizer dood is en zijn kinderen nog jong? Zita is over 't algemeen niet be mind bij het Oostenrijksche voolk. Zij behoort tot het volk, dat ze in Oosten rijk de verraders noemen en wij heb ben menschen gesproken, die overtuigd waren, dat hun keizerin aan dat ver raad mede schuldig was. In Schönbrunn gaan we ook het prachtige park bij het paleis bezichti gen en beklimmen de Gloriëtte, een eind verder recht tegenover het lust slot gelegen, waarbovenop men eenj heerlijk uitzicht heeft over de omgeving In den Hofburg een nog grootere pracht, maar daar zullen wij maar niet meer over uitweiden. Beneden in dei Hofburg zijn thans verschillende bu reaux gevestigd, van allerlei comité's ook van het Evangelischcs Mittel- standshilfswerk te Rotterdam, waar wij even moeten zijn. Des avonds zijn wij naar den Prater gegaan. Daar hadden we 's middags ook al gewandeld. Het is een schttermi- de breede allee, onafzienbaar lang en een geliefde wandelplaats van de Ween sche bevolking. Ook is 't het uitspan ningsoord, want 't is er dage lij ksch ker mis. Er zijn tal van vaste gebouwen met, stoomdraaimolens, rodelbanen en ande re vermakelijkheden. Theaters zijn er en de nooodige restaurants. Met het Riezenrad hebben wij een tochtje om hoog gemaakt. Het is een enorm groot rad, waaraan verschillende huisjes (kleine tramwagens zou men ze kunnen noemen) hangen. Men stapt in en gaat omhoog. Boven aangekomen, blijft men op 't allerhoogste punt een poos stil „hangen" en wonder-mooi is dan 's avonds de aanblik op die verlichte wereldstad. Zeer druk heeft het ook de Hoch- schaubahn, een soort rodelbaan, die langs rails voert berg op en af .en door spelonken en tunnels. De wagentjes hebben 12 a 14 zitplaatsen en 2 bestuur ders, één voorop en één middenin. De beweegkracht is electrisch en in vlie gende vaart gaat het omhoog en dan weer bergaf naar beneden. In tunnels en spelonken geven de kleine electri- sche lampjes een fantastisch effect en beneden ziet men een water, waar groepjes jongelui in bootjes op speleva ren, waarvoor men de bootjes ook hu ren kan. Wie niet bang uitgevallen is, maakt natuurlijk een tocht met het Rie- senrad en met de Hochschaubahn. Des anderen daags zouden wij wat van de Weensche musea gaan zien. En voor den middag stond op het programma een autotocht naar Lauchsenburg, het voormalige lustslot van keizer Karl. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2