VAN HERWAARDEN'S Albion Mixture ROOKTABAK Technisch iureau Fs. C. Bremen complete Radio-Stations verplaatst - i Hoed of Pet GEURIGE VOORDEELIGE Deventer Draagt Hart Magazjjn „De Magneet", Haarlem van LANGE VEERSTRAAT 17 naar Kleine Houtstraat 37 Van den Berg's Meubelmagazgn Dagdienstbode Heerenrijwiel Te Koop Huis te koop N.V. Sigarettenfabriek vraagt meisjes jongens Electriciteit en Bjjwielonderdeeüen De H. A. V. „Haarlem" wint den beker. POSTER IJ EN. nette Dienstbode Je Koop Zit Slaapkamer «masessmss» Een groot pakhuis Kinderwagen Nette Slaapkamer v.h. GEBROEDERS MELCHERS BEVERWIJK voor het inpakken van sigaretten en voor het losmaken van tabak. Zich aan te melden Breestraat 60 Beverwijk. Korte leveringstermijn. Concurreerende prijzen. DE BESTE Concurreerendst in Prijs Piqué Overhemden Zelfblnders Strikjes Tennis-Shiilershirts Sokken (katoen, wol, zijde) Wandelstokken vanaf 40 cent tot f 7.50 VERL. PRINS HENDRIKSTRAAT 9 Keizer Wilhelmstraat hoek Pres. Steijnstraat, is het aangewezen adres voor Jongelui die gaan trou wen. Uiterst concurreerende prijzen, groote sorteering, prima afwerking. Neemt eens een kijkje in onze Etalages, het is werkelijk de moeite waard. HANDELS DRUKWERKEN N V. DRUKKERIJ IJMUIDEN IJ muiden: Aangekomen 27 JuliBol- don, st., Sunderland, steenkolen 31 Juli Rayford, st., Boston, id. Vert rokken 28 JuliBoldon, st.' Newcastle, ledig; 1 Augustus: Rayford' st., Engeland,' id. Het Hospitaal-Kerkschip De Hoop is gisteren voor zijn tweede reis bij de haring- visscherij van hier vertrokken. Als predikant is 'meegegaan Ds. J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. predikant te Vlaardingen. Als ge neesheer Dr. van Asperen te Overveen. Ook is medegegaan Dr. Metzelaar, vis- scherijieeraar te Amsterdam voor het op nemen van films van de haringvisscherij. Waterstanden Ijmuiden. Augustus 1922 H. water L. water Dagen 3 4 5 6 v.m. 11.40 0.15 1.18 2.05 n.m. 0.55 1.49 2 33 v.m. 6.58 8.12 9.16 10.05 11.35 n.m. 7.37 8.46 9.43 10.31 7 2.46 3.14 10.48 0.27 11.10 8 3.24 3.50 11.18 1.11 11.48 9 4.00 4.25 0.06 Geen Zomertijd. In de week van 24 tot 31 Juli werden alhier door de sluizen geschut: Bit zee 58 Stoomschepenen 1 Zeelichter, en naar Zee 04 Stoomschepen, 1 Zeelichter 2 Sleepen. en SPORT. Postduiven-Vereeniging Oranje-Nassau. Uitslag van de wedvlucht Angouleme. (Afstand 820 K. M. op Zondag 2 Juli) E. Broek Sr. Ie prijs; E. Broek Tz. 2e en 3e prijs v. d. Lugt 4e prijsZwemmer 5e prijs, 's Maandags geconstateerd. v. Zwieten 6e 9e en 10e prijs E. Broek Tz. 7e prijs; v. d. Lugt 8e prijs, Dinsdags aangekomen. v. Zwieten 11e prijs. Wedvlucht Chartres (Frankrijk) (Afstand 503 K. M. op Zondag 9 Juli) Siarreveld le en 6e prijsJac. Broek 2e 3e en 5e prijs; E. Broek Tz. 4e en 7e prijs. Wedvlucht Bordeaux (Frankrijk) (Afstand 930 K. M. op Zondag 16 Juli) Zwemmer le en 2e prijs op Maandag geconstateerd. v. Zwieten 3e prijs op Dinsdag. Hiermede is het vluchtprogramma 1922 voor oude duiven afgewerkt. Wel was er nog een groot Nationaal Concours uitge schreven op St. Vincent (Spanje) afstand 1050 K. M. maar voor deze wedstrijd bestond te ijmuiden geen animo hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de groote verliezen die geleden werden op deze serie wedvluchten ais gevolg van het slechte vliegweder op de laatste acht Zondagen, zoodat de meeste liefhebbers bevreesd waren hun beste matriaal op zoo'n geforceerde afstand te wagen. Uitslag van de wedvlucht Roosendaal (afstand 104 K. M. voor jonge duiven op Zondag 23 Juli) Starreveld le, 9e, 13e en 14e prijs; van Zwieten 2e, 7e, 12e, 25e, 31e prijs; Jac. Broek 3e, 18e, 26e en 27e prijs; E. Broek Tz. 4e Darphorn, 5e, 6e, 8e, 15e, 16e, 17e, 32e en 33e; Broekhuizen 10e, 11e, 23e, 24e, 28e, 29e en 30e; v. d. Lugt 19e, 20e 22e; Medik 21e. Met deze vlucht is begonnen het vlucht programma voor jonge duiven. Ondanks de zware regens had deze wedstrijd een zeer gunstig verloop en werden bijna geen verliezen geleden. De eerste duif werd geconstateerd om 9 uur 47 min. 17 sec. en de 33ste prijs werd verdiend om 9 uur 54 min. 12 sec. Zondag 30 Juli werd gevlogen vanuit Duffel (België) afstand 152 K.M. Door leden der Turnvereeniging „Ijmuiden" is een Korfbalclub opgericht, waarvoor zich bereids 8 dames en 8 heeren als lid opgaven. Het bestuur bestaat uit Mej. M. de Boer, secr., Wilhelminakade en de heeren A. v. d. Boogaard en J. Heijkoop. Meerdere dames en heeren kunnen zich nog bij de secretaiesse opgeven. ATHLETIEK. We zijn Zondag j.l. eens naar het mooie „Haarlem"-terrein getrokken, waar het puikje van Nederlands voetbal-athleten elkaar de eer der overwinning betwistten. Jammer werkte het weder niet mee. In de eerste plaats ontbrak het voor een dergelijken dag zoo noodzakelijke zonnetje en ten tweede stond een straffe wind, die vooral voor de loopnummers zeer hinderlijk was. Desniet tegenstaande dat, hebben we van goede sport genoten en werden er zelfs een drietal records verbeterd Opmerkelijk is het, dat zoo weinig ver- eenigingen met een volledige of zoo goed als volledige ploeg aan deze wedstrijden deelnemen. Van de meeste clubs verschijnt niemand, van sommige een „zelfstandige" deelnemer, en slechts van enkele een ploeg athleten, wien het er om te doen is, hun vereeniging den Xerxes-beker te doen ver overen. Onze plaatselijke voetbalvereeni- gingen „Stormvogels" en „V. S. V." be hoorden helaas niet tot de laatste groep. Waarom niet? Hebben we hier geen snelle loopers, geen goede springers, geen sterke mannen? Wij weten wel beter. Wij kennen er wel, die, bij ernstige oefening, in staat zouden zijn, records op hun naam te brengen. Is men dan niet van het nut van athletiek overtuigd? Ook dit kunnen we moeilijk aannemen. Ieder voetballer weet toch, dat elke trainer er op staat dat zijn spelers de lichte athletiek beoefenen. En wie heeft nooit bemerkt, hoe spoedig men in de eerste wedstrijden van het seizoen vermoeid is! Zou dit iemand, die in de voetbal-rustperiode de athletiek beoefend heeft, ook overkomen? En dan ten stotte: Hij, die de voetbalsport gezond voor zich acht, hoeveel gezonder zal hij de athletiek moeten prijzen, waar zij een veel meer alzijdige lichaamsoefening geeft. Thans terugkomende op de wedstrijden van Zondag, zij allereerst gewezen op de fraaie prestatie van den Zwollenaar Keizer, die het Nederl. record Polstok-hoogsprin gen, dat met 3.45 M op zijn naam stond, bracht op 3.517 M, bijna 7 cM. hoog dus. 'tWas werkelijk een schitterend gezicht den lenigen Z. A. C.-man zijn lichaam over de de lat te zien werpen. Zijn prestatie werd met luid applaus begroet. Onze beste speerwerper O. W. Schild(vrijwel) bij de Rijksregeling en de direc deed een succesvolle poging om het record tiej telkens pogingen om billijker maxima speerwerpen, links en rechts op zijn naam te brengen. Het stond met 72.98 M op naam van Van der Ley en Schild bracht het op 77.59M. In het nummer 4 X M estafette werd tusschen D. V.C. (Delft), Haarlem en Quick (Nijmegen) vinnig gekampt. Eerstgenoemde vereeniging bleek tenslotte het snelst. Zelfs verbeterde zij het Nederlandsch record, dat Vlug en Lenig indertijd met 3 min. 468/u sec. veroverd had, door dezen af stand te loopen in 3 min. 45l/5sec. Een door ons nog niet gezien nummer was de teamrace over 3000 M. Elke deel nemende vereeniging moest hiervoor 3 deel nemers aanwijzen, die steeds bij elkaar moesten blijven loopen, dus ook gezamen lijk de eindstreep moesten passeeren. D. S. V. uit Amsterdam won onbedreigd in den tijd van 11 min. 251 /'6 sec. Deze tijd lijkt ons nog wel voor verbetering vatbaar. Zeer nieuwsgierig waren we naar de ver richtingen van den bekende athleet Paulen. In de 200 M. viel hij bepaald tegen, een bewijs dat een goede start het halve werk is. In dit nummer toonde Broos van U.V.V. zich de sterkste in den tijd van 23% sec. Bij het nummer 800 M. hardloopen, toonde Paulen zich in zijn element, en won zonder i eenige inspanning in 2 min. 9% sec. (Nederl. res 1.58% op naam van Paulen. Verder kwan hij voor Haarlem in de 4 X 400 M. estafette uit en het was vooral door zijn toedoen, dat Haarlem slechts één sec. boven het Nederl. record bleef. Een andere bekende athleet is Oscar van Rappard. Hij is een specialiteit in de 110 M. hindernissen. Het is een lust hem de horden te zien „nemen". Hij springt er niet over, hij stapt er over. Zooals wij reeds boven zeiden, was het jammer, dat de wind zoo krachtig was, anders had hij op het prach tige Haarlem-terrein een mooie kans gehad zijn record 16 sec. te verbeteren. Thans bleef hij er 1 sec. boven. In het nummer speerwerpen was hij met een worp van 41.08 M. eveneens nummer één. De voornaamste resultaten zijn hiermede vermeld. Wij willen echter niet eindigen, alvorens den wensch te hebben uitgesproken, dat „Stormvogels" en „V. S. V." het vol gende athletiek-seizoen tot de deelnemende vereenigingen behooren. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF 8t Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Juli in Nederland uitgesproken 58 faillissemen ten tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Juli 1922 1647 faillissementen tegenover 1187 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het spoorwegtekort. De „Vrijzinnig-Democraat" schrijft Inderdaad genieten de hoogere ambtena ren bij het slecht rendeerend spoorwegbe drijf een salaris zóó hoog als nergens anders gevonden wordt. Dit hooge salaris is op geen enkelen grond te verdedigen. Immers, waar de loonregeling voor de middelbare en lagere ambtenaren aanslujt vast te stellen met een beroep op die Rijks regeling verwierp, daar gaan de salarissen van de hoogereipoorwegambtenaren hoog uit boven die der Rijksregeling. Was het «poJrwegbedrijf winstgevend, dan zou men over deze niet te rechtvaardigen mildheid heen kunnen glijden Nu de zaak echter anders staat, nu moet ingegrepen worden en moeten niet de salarissen, die gelijk staan met de Rijksregeling, worden ver minderd, want daarmede begaat men een groote onbillijkheid. Echter een nivelleering der salarissen der hoogere ambtenaren met die der Rijksregeling bevat in zich geen enkele onbillijkheid. Er zijn talrijke hoogere ambtenaren bij de spoorwegen, die zelfs het middelbaar onderwijs gevolgd hebben en aanmerkelijk hooger bezoldigd worden dan hoogleeraren, hoofdofficieren, enz. Het behoeft dan ook niemand te verwon deren, dat officieren van land- en zee macht zoo tuk zijn op een „baantje" bij de spoorwegen. Zóó uit het leger of van boord af na betrekkelijk korten tijd bij voorbeeld inspecteur bij den dienst van vervoer, een leidende functie over eenige duizenden spoorwegmannen. Nu spreken wij nog maar niet van de directeuren met elk f 30.000 's jaars, van chefs van de ver schillende diensten, die boven de f 10.000 's jaars gesalarieerd worden. Ook niet van het groote aantal onderafdeelingschefs, re ferendarissen, hoofdcommiezen en was dies meer zij, waarvan een flink percen tage gevoeglijk kan gemist worden. Waar de loonsverlaging beginnen moet en beginnen kan zal ieder nu wel duidelijk zijn. Nieuwe vrachtdien st Aikmaar-Londen Maandagmiddag is de nieuwe directe vrachtdienst van Alkmaar op Londen plech tig geopend. Deze dienst stelt zich ten doel om voorloopig éénmaal per week (als meerdere beurten noodig blijken, zal vaker worden gevaren) een vrachtboot te doen vertrekken naar Londen en wel des Maan dagsmiddags, opdat de te vervoeren goe- deien vooral vleesch, nog des Woensdags op de markt te Londen zijn. Er was zeer veel belangstelling voor de eerste afvaart, o.a. waren aanwezig de bur gemeester en een der wethouders van Alk maar, de heeren P. A. de Lange (Alkm. Veem) IJff en Grauwenkamp uit Ijmuiden; (scheepvaartmaatschappij N.-Holland, die den nieuwen dienst exploiteert, en eenige politie autoriteiten en de heer Pieters uit Amsterdam (cargadoor). De burgemeester hield een korte toespraak, waarin hij er o.m. op wees, dat de malaise, de ellende en de verarming allerwege om ons heen de bronnen van welvaart hadden afgesneden, zoodat het noodzakelijk was geweest naar nieuwe uit te zien. Met de inrichting van den nieuwen dienst was men gelukkig geslaagd en spr. bracht allereerst daarvoor dank aan wethouder Thomsen, die het initiatief had genomen, en dan aan alle anderen, die hadden meegewerkt. Voor den Burgemeester van Londen gaf burgemeester Wendelaar een brief mede, waarin de aandacht werd gevestigd op de nieuwe onderneming, terwijl hij daar aan toevoegde een exemplaar van den nieuwen Gids van Alkmaar en een kaasje. Prov. Drankweer-Comité In de te Haarlem gehouden vergadering van het Provinciaal Drankweer-ComHé in Noord-Holland, nam de voorzitter, de heer M. A. Reinalda aldaar, afscheid Zijn plaats zal worden ingenomen door den heer J. Duinker te Zaandam en zoo deze bedanken mocht door den heer G. A. Aaiderink te Velseroord. Mej. A. M. P. Stam te Amsterdam en de heer G. Voet le Velseroord (secr.-penn.) werden in het moderamen herkozen. Op haar verzoek werd de onlangs opgerichte afd. Noord-Holland van den Ned. Cbr. Geh. Onth. Bond tot het Comité toegelaten. Medegedeeld werd dat op het verzoek aan de Prov. Staten om verhooging der subsidié nog geen beslissing is genomen. Op verzoek van het Hoofdbestuur van den Nat. Bond voor Plaats. Keuze werd besloten drie plaatsen op te geven, als in aanmerking komende voor het houden van een proef stemming. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 29 Juli 1922. 2 timmerlieden 1 mandenmaker7 kui pers 1 zeilmaker1 boetsler6 kantoor bedienden; 2 typografen; 13 zeevisschtrs 3 plaatwerkers 2 loodgieters1 koper slager1 smid; 6 bankwerkers; 1 metaal draaier 1 vuurwerker5 machinisten 3 stokers en 74 los arbeiders. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: G. Hoogerwerf-van Beek z., J. M. Wijker—van der Veldt z., VV. S. Kool-Martens d., D. Brakenhoff-de Biauw d., M. A. van den BoogaardHaezer d., W. A. de Looff—Sijmons z., H. A. Venus— Smit d. Postkantoor IJmuidcn, Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1922., brieven binnnenland Gebr. Fiüps, Amsterdam Nettie Govers, Ijmuiden Th. Kranenburg, Amsterdam Ontvangkantoor directe belastingen, Am sterdam. briefkaarten binnenland. Agathagesticht (zusters), Lisse; M. Bouw meester, Puttershoe'kD. A Duiverman, Amsterdam Mej. M. de Hoog Drees, Amsterdam 2 zonder adres. briefkaarten buitenland Onleesbaar, JapanAntonsen, Esbjerg. Opgave Rijkspostspaarbank gedurende de maand Juli 1922. Inlagen aantal 381, bedragf22411.77. Terugbetalingen f20737.35 Nieuw uitgegeven boekjes aantal23. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Santpoort (Station) en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juli 1922 ingelegd f 15637. Terugbetaald f 9713.79. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3212. Wordt gevraagd te Bloemendaal voor terstond een als meisje ?lleen in klein gezin. Zich aan te melden bij Mevrouw Breitenstein, Stationsweg, Velsen. gevraagd, Zondags vrij. Adres Mej. H. HENDR1KSE, Zeestraat 1. te koop, GEBRUIKT. BRUIJNZEEL's Hat Company, Verlengde Prins Hendrikstraat 9. op gunstige voorwaarden, een zoo goed als nieuw huis in Nieuw- IJmuiden. Te bevr. Hadleystraat 31. Heer vraagt met degelijk Pension. Brieven met prijsopgaaf letter R 115, Boekh. Roelse. te huur, in de Bloemstraat voor alle doeleinden geschikt te bevr. bij D. Bais Jzn., Aannemer Ijmuiden. LEVERT en INSTALLEERT te koop, goed onderhouden. Adres Burau van dit blad. Twee perceelen gelegen te Velser oord. Perceel T Café (verlofzaak) perceel 2 Winkelhuis. Koopsom billijk. Br. franco bureau IJmuider Courant onder no 728. Een gedeelte der koopsom kan als le hypotheek op de perceelen blijven beleend. gevraagd, voor een of twee perso nen. Br. no. 1740, bureau van dit blad. in onmidd. nabijheid van het station Velsen. Mooie stand, sol. geb., bev. vier gr. kamers, hal, zolder, bad kamer, keuken, keldertje en schuur tje, erf en voortuin, dir. te aanv. Koopprijs f9800. Brieven No. 1737 aan het bureau van dit blad. voor alle doeleinden onder garantie. Vraagt prijsopgave en inlichtingen van onze 1 K.W. en l1/, K.W. Sets, systeem Telefunken, complete zend- en ontvangstations, zeer geschikt voor trawlers en sleepvaartondernemingen. TIMMERMAN, METSELAAR EN AANNEMER WILLEM BA RENZSSTRAAT 16 rT-rwarriT»; - - 3iffirftrciPnTv;;rig;;ir i B5i. ESÊÉSISSïïaür?-. Onze prima eiken Slaapkamers f 235.— HET ADRES VOOR IS W1L LEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3