VELSEN 7e J»arg*Dg No. 80 Z»tf dag 5 Augustus 1922 Verfcch^nt^ oeKsdagt Zaterdags Vervalsching van geneesmiddelen. 1JMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. - - - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „1JMU1DEN" adres voor redactie en administratie N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Tiigezojde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van It en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en in. S regels f 1.26, iedere regel meer 2ó ets. kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Pij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties »adre« hu-eau -an dit biad» 10 ets. extra; voor bezorging van op advertei t;es ii gekomen brieven wordt 0 ets. in rekeniDg gebracht I ovenstaande regelpiijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten slechts 15 Cent per regel. bij DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan aen Iooper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. De kabinetscrisis. Wie tegenwoordig een week geen kranten heeft gelezen en daarna zijn dagelijksche lectuur weer voortzet, merkt niets van een hiaat. De Duitsche moratoriumkwestie, de Russische pro ceskwestie, de Flamingantenvervolgin gen in België, de Iersche burgeroorlog, de strijd tusschen communisten en fas cisten in Italië, de Poolsche ministeri- eele crisis, de Amerikaansche kolen- staking men vindt ze allen terug, ze zijn niets gevorderd, er schijnt niets gebeurd te zijn. Hetzelfde geldt van de kabinetscrisis in ons land. Na de verkiezingen nam het kabinet niet zijn onslag. De stem bus had zijn positie dan ook meer ver sterkt dan verzwakt. Men dacht alge meen, dat een enkele minister vervan gen zou worden, maar bij zulke recon structie zou het dan ook blijven. Een enkele beweerde, dat het kabinet-Ruys afgeleefd en afgewerkt en daarom een totale hernieuwing noodzakelijk was. Toen werd bekend, dat de koningin verschillende politieke leiders bij zich ontboden had. Er was dus wel een ka binetscrisis en wonderlijk laat werd be kend gemaakt, dat de ministers hun ontslag hadden aangevraagd. Is het al leen maar voor don vorm geschied? Om de reconstructie wat makkelijker te maken? Aan oud-minister Ruys is de vorming van een nieuw ministerie op gedragen. Hij wordt dus vrij zeker weer nieuw-minister. En verder? Wat is de zin van het ontslag van het kabinet? Welke gedachte zal voorzitten bij het vormen van een nieuw? Krijgen we een afzonderlijk ministerie voor Land bouw? Weer een afzonderlijk ministe rie voor marine? Gaat de Visser heer' als de dure man, die men bij de bezui niging niet meer gebruiken «kan? En blijft Aalberse, die meerderen ter rech terzijde voor een halven socialist hou den? Is minister de Geer het moeilijke werk der bezuiniging niet moe gewor den? Do nieuwe staatsbegrooting zal zeker het grootste tekort tooncn, dat ons land ooit gekend heeft. En is de mi nister van koloniën niet een zwakke broeder, die in het parlement vaak een droef figuur geslagen heeft, dat hij thans wel van het tooneel zal verdwij nen? Hebben de meerderheidspartijen niet een goed omschreven werkprogram op gemaakt, waarmee het nieuwe kabinet rekening zal moeten houden, ja waar naar het zal worden gevormd? Dit zijn eenige van de belangrijkste vragen, die bij deze crisis aan de orde komen en waarover men lange bespie gelingen kan houden, omdat de huiten- staanders er niets van weten. Kolom men en kolommen worden erover vol geschreven. Men werkt met geruchten van doorgaans welingelichte zijde, met onderstellingen en conclusies uit de politieke verhoudingen opgemaakt, men spreekt zijn vreugde uit over het nieuwe kabinet, dat er nog niet is of ver zekert nu reeds, dat het geeu regeer kracht zal hebben. Kortom men heeft een dankbaar onderwerp, om de inkt potten leeg en de kranten vol te krijgen. De crisis valt in een gelukkigen tijd, de twee maanden vacantie, waarin de we reldgeschiedenis ook pleegt stil te staan en er niets van belang gebeurt. Het is daarom te hopen, dat het nieuwe kabi net nog eenigen tijd op zich laat wach ten; dan kan de kabinetscrisis goed van alle kanten bekeken en beschreven worden. Het prcces te Moskou. Wel zelden zal een proces zoo door de geheele wereld heen de aandacht ge trokken en de veronwaardiging opge wekt hebben als het politieke proces te Moskou. Deze naam is eigenaardig, maar het proces zelf is het niét minder. Een der verdedigers, die hun werk als hopelooos hebben opgegeven en uit Rusland zijn teruggekeerd, de Duitscher Kurt Rosenfeldt heeft te Rotterdam over zijn ervaringen te Moskou gespro ken. Volgens hem is daar geen rechts geding aan de orde maar wordt er een politieke moord beraamd. Van een on partijdig onderzoek naar schuld kan daar niet meer gesproken worden. De regeering beraamt door dit proces slechts een wraakoefening. In de communistische pers werden reeds van te voren op de verdedigers felle aanvallen gericht. Men schold hen uit voor contra-revolutionairen en spi onnen. Men bestormde den trein, waar mee zij aankwamen en sloeg de ruiten kapot. Het eerste, dat Rosenfeldt te Moskou zag, was een hord met het op schrift: In de gevangenis met de verde digers. Niet de hevolking maar de com munisten waren hun zoo vijandig ge zind. De verdedigers kregen de acte van beschuldiging zoo laat, dat er bijna geen tijd wasom er voor het proces nog een vertaling van te maken. Hoe wel in '19 een algemeene amnestie werd afgekondigd, worden den beklaagden misdrijven ten laste gelegd, die reeds in '17 geschied zijn. Er zijn twee groepen onder de be klaagden. De sociaal-revolutionairen, die ontkennen zich schuldig gemaakt te hebben aan de aanslagen op Lenin en Wallodowski. Zij hadden in '17 de meer derheid in de volksvertegenwoordiging, die na de revolutie werd gevormd. Met de wapenen hebben zij zich tegen de Bolsjewiki verzet, toen dezen dit volks- parlement uiteenjoegen. De andere groep erkent de genoemde aanslagen gepleegd te hebben. Zij ge bruikten er vergiftige kogels bij. Zij er kennen schuld en zijn communist ge worden. De eerste groep zou verdedigd wor den door v. d. Velde, Liebknecht en Ro senfeldt. De behandeling dezer zaak leek veel op een theatervoorstelling. De aanklager sprak tot het publiek, dat herhaaldelijk applaudiseerde. De toe schouwers waren allen communisten. Van vrijheid van verdediging was geen sprake. Getuigen tot ontlasting van schuld werden niet toegelaten. Een Rus sische verdediger werd geweigerd. Een stenografisch verslag werd niet ge maakt. Daarom hebben de verdedigers hun taak als hopeloos neergelegd. Men trachtte hun terugkeer te verhinderen; ze hebben een hongerstaking moeten toepassen, om een plaats in den trein te krijgen. Het proces heeft ondertussclien voort gang en het leven der beklaagden loopt gevaar. Catharina Breshkofsky, de grootmoe der der revolutie, die een groot deel van haar leven in ballingschap heeft, door gebracht onder het Czarisme, heeft een oproep om hulp gericht tot vier van de grootste mannen van Europa, groot door hun talent en gedachten: Romain Rolland, Hauptman, Wells en Bernard Shaw. Zij schrijft o.a.: „Schenkt uwe aandacht aan de woor den van een oude Russische burgeres, die haar geheele leven tegen het kwaad heeft gestreden en die zich thans, op dit noodlottig oogenblik richt tot al haar jonge, haar persoonlijk, onbeken de, maar daarom niet minder geachte vrienden. Het is geenszins in naam der barmhartigheid, dat ik u verzoek krach tig te protesteeren en alarm te roepen hij het zien van de misdaad die zich in Moskou gaat voltrekken, waar de dap- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlt Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. perste, de ijverigste voorvechters van de vrijheid, het recht en het geluk van het Russische volk ter dood veroordeeld zullen worden. Het is in naam van de algemeene demokratie, dat ik u smeek krachtig het protest te ondersteunen tegen een veroordeeling, die, is ze een maal voltrokken, niet alleen de eer van de socialistische en vrijzinnige partijen maar de geheele demokratie zou bezoe delen, welke laatste gevoelt het recht te hebben zich te verzetten tegen het op treden en de besluiten van de sterkste regeeringen. Zooveel te minder kan zij den moord op deze martelaren toe staan Deze oproep zal niet nalaten het ver zet tegen het wraakproces te Moskou in Europa te versterken en wellicht de Sovjetregeering weerhouden zich aan het leven der sociaal-revolutionairen te vergrijpen. Dit proces leert wederom, dat de onderdrukten van gister licht tot de tyrannen van heden worden. Het Czarisme trad eens tegen politieke mis dadigers even hard en onrechtvaardig op als thans de Sovjetregeering doet. Zelden is een schoon ideaal zoo met slechte middelen gediend of juister be dorven als in het tegenwoordig Rusland geschiedt met het ideaal van gemeen schappelijkheid als grondbeginsel der maatschappij, dat is het communisme. BINNENLAND. Suppletoir Parlement. Volgens de „Tel." heeft het ex-adspirant Kamerlid, Joh. Göbel Jr, te Amsterdam, de volgende circulaire verzo.iden: De ondergeteekende meent, dat het zijn voordeden heeft, wanneer de bij de jongste verkiezingen gevallen candidaten, die meer dan de helft van den kiesdeeier behaalden, zich vereenigden tot een suppletoir parle ment, ten einde, zoo noodig hun inzichten bekend te kunnen maken. Hij meent dan in de organisatie van een dergelijk parle ment tevens een propagandistische factor zit. De met meer dan de helft van den kies deeier gevallen candidaten zijn geweest: de aftredende leden Van Beresteyn, v. d. Laar, Staalman en Kolthek; verder de heer Hegen, van de Hervormde (Gereformeerde) Sraatspariij en ondergeteekende, No. 1 van de radicaal-economische lijst van den Neder- landschen Bond van Belastingbetalers. Indien u in principe bereid bent, in dit niet-officieele suppletciie parlement zitting te nemen, zie ik gaarne omgaand Uw ant woord tegemoet, en hoop in begin Augustus een conferentie te beleggen, tenzij een der parlementair meer ervaren heeren zoo wel willend zou willen zijn, deze taak van mij over te nemen, indien meer dan twee der zes leden zouden weigeren, zou ik de zaak als nutteloos opgeven. Hoogachtend, (w.g.) JOH. GöBEL Jr. N.B. Hoewei het suppletoir parlement uit den aard der zaak over de meeste principieele kwesties verschillend zal denken, wil het mij toch voorkomen, dat er meer dan eens eenstemmigheid zal worden gevonden, als de Tweede Kamer verdeeld blijkt te zijn of au contraire is. Vooral in verband met eventueele herziening, van de Kieswet, lijkt mij de stem der kleine partijen het best door het suppletoir parlement tot uitdruk king te komen, en wil het mij voorkomen, dat het suppletoir parlement den leiders een doorn in het oog zal worden. Samenwerking met hef comité van Koetsveld lijkt mij inmiddels gewenscht, het recht van bestaan der kleine partijen moet toch worden verdedigd. De heer Braam (Texelsche lijst) schijnt eenzelfde idee te hebben, Samenwerking met iedere combinatie, die zich aan den electoralen vuurdoop waagde, acht ik echter ongewenscht. De Duitsche bladen melden Men is langzamerhand er zoo aan gewoon geraakt van namaak,, vervalsching en bedrog op nagenoeg elk gebied te hooren en te lezen, dat een enkel geval bijna geen indruk meer maakt, wanneer men er niet zelf bij betrokken is. Dat de vervalschers echter niet terug schrikken, waar het geneesmiddelen betreft, om zich op kosten en tot schade der zieken te verrijken, is vooral na het einde van den oorlog gebleken. De grove vervalschingen van cocaïne, salversaan en andere liggen in het geheugen doch deze werden door de deskundigen weldra ontdekt en aan het licht gebracht. Thans echter worden vervalschingen be kend', welke uiterst geraffineerd zijn. Er moest een algemeen gebruikt volksgenees middel vervalscht worden en daartoe werd Aspirin-tabletten gekozen. Volgens de Apotheker-Zeitung bevatten de vervalschte tabletten niets anders dan dubbelkoolzure soda (zoogen. zuiveringzout), doch de ver- vaischers gaven zich de moeite hun product zoo nauwkeurig mogelijk op de echte tabletten te doen gelijken. Opschrift en fabrieksmerk werden in de valsche biljetten gedrukt en de glazen buisjes waarin ze werden verkocht droegen nauwkeurig het zelfde etiket als de echte. Zooals er volledig ingerichte werkplaatsen bestaan voor het vervalschen van bank papier, zoo zijn er blijkbaar drukkerijen, die zich uitsluitend toeleggen op het maken van vervahchte verpakkingsmaterialen voor geneesmiddelen. Deze vervalschte produc ten gaan veelal naar het buitenland, voor namelijk naar Nederland. Daarheen werden onlangs ook echte tabletten gezonden, die in Duitschland waren opgekocht en aan de grens eerst voor den uitvoer „gefriseerd" waren. Zij werden uit de in Duitschland gebruikte papieren huizen in glazen buisjes gedaan, die met de voor vervalschers gemakkelijk verkrijgbare etiketten en controle-strooken werden beplakt. Hoe hygiënisch die over- pakking geschiedde zullen wij maar in het midden laten. Ook het publiek kan door bekendmaking van opvallende omstandigheden er toe bijdragen, dat aan deze praktijken, die een aanslag op de menschelijke gezondheid beteekenen, een einde wordt gemaakt. De hevige brand te Valkenburg. 1 Over den heviger, brand, die te Val kenburg heeft gewoed, verneemt „De Tel." nader: De brand ontstond in een boek van bet caberet „Rozenhof en werd' tegen 1 uur ontdekt door verschillende omwonende personen. Terstond wer den de bewoners, die zich juist ter ruste hadden begeven, gewekt. Het cabaret, een houten gebouw, van één verdieping, waarin een dansvloer wordt aan den eenen kant begrensd door het hotel Martens. Hier waren 11 Iogé's gehuisvest, uit Amsterdam af komstig. Het gezin Martens bestond uit 6 personen. Aan de andere zijde van het cabaret bevond zich het vroegere hotel „De Leeuw van Vlaanderen" van de wed. Klabbers. Toevalligerwijze bevon den zich daar slechts drie person m, n.l. de wed Klabbers, een huisknecht en een inwonend arbeider. Doordat bet buis van bestemming verandert, waren er geen Iogé's. De familie Martens waarschuwde on middellijk baar logeergasten, welke in bun nachtgewaad op straat vluchtten. De brandweer van Valkenburg was weldra ter plaatse, doch kon weinig uit richten, daar zij slechts over één kleine pomp beschikt. Daarom werd de ge meente Maastricht gewaarschuwd, waarmede Valkenburg een contract heeft, om bij brand hulp te verleenen en de groote stoomspuit te zenden. Tegen half drie was deze spuit ter plaatse. Intusschen bleven de vlammen uitslaan en weldra stonden beide bui zen en het cabaret in volle vlam. Een koolzuurflesch sprong plotseling met een hevigen slag uit elkaar en verwoest te een deel van den gevel van hotel Mar tens. Toen de Maastrichtsche brand weer, die in twintig minuten de rit MaastrichtValkenburg had gemaakt, arriveerde, werd met volle kracht het vuur aangepakt en was men weldra den brand meester. De Iogé's, welke zich met behulp van anderen op straat gedeeltelijk gekleed hadden, werden eerst verzorgd in liet tegenover gelegen Protestantsche kerk je en later in verschillende hotels on dergebracht. Niemand bekwam letsel. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand vernemen wij, dat bij bet cabaret een bergplaats is van rijwie len voor menschen, die naar het Open luchttheater gaan en den avond in Val kenburg doorbrengen. Vermoedelijk heeft een dezer bij het terugbalen van zijn rijwiel zijn lantaarn aangestoken en een lucifer onachtzaam weggewor pen tusschen een reet van d m dans vloer. Onder dien vloer bevindt zich een open ruimte, waarin touw, krullen enz. Vermoedelijk is dit aan het branden ge gaan en is vervolgens de vloer aange tast. In elk geval was de plaats van de rijwielstalling slecht gekozen. Beide gebouwen zijn geheel uitge brand. Alleen de gevels staan nog. De geheele inventaris verbrandde en even eens de meeste kleeren van de logeer gasten. De eigendommen der artisten, die in het cabaret optraden, gingen ook in de vlammen op Zoo verloor o.a. hel duo Canis uit Amsterdam, een bariton- zanger en zijn echtgenoote, al hun mu ziek, costumes enz. en het orkest zijn instrumenten. Naar wij vernemen zijn beide eigenaren verzekerd. UIT ONS PARLEMENT. Overeenkomstig de artikelen 194 en 195 onzer Grondwet moeten na de aan name van een voorstel, waarin de wij zigingen nadrukkelijk worden vastge steld, wet geworden is, de beide Kamers der Staten-Generaal worden ontbonden en moeten daarna de nieuwe Kamers het door haar voorgangsters goedge keurde voorstel overwegen, waarbij voor aanname een meerderheid van twee derde der uitgebrachte stemmen noodzakelijk is. Deze bepalingen heb ben de jongste verkiezingen tengevolge gehad. En de uit die verkiezingen voort gekomen Kamers zijn nu ter overwe ging van de voorstellen tot Grondwets wijziging bijeengekomen. Veel meer zullen ze blijkbaar niet te doen krijgen. En het was dus natuurlijk dat de Troonrede, die de Koningin bij de ope ning uitsprak slechts kort was. „Ik stel Mij voor Mij nader te verkla ren nopens de maatregelen in 's Lands belang, die in de volgende zitting Uwe medewerking zullen behoeven". Het is de zitting, die, als gebruikelijk, den 2den Dnsdag in September wordt geopend, waar-op de Koningin hier doelt. De thans aangevangen zitting zal dus bi zonder kort duren. En het is daarom begrijpelijk, dat de heeren overeenkom stig het voorstel van den heer Dressel- huys met het afdeelingsonderzoek be gonnen zijn. Vooraf is in de Tweede Kamer de nominatie voor het voorzit terschap opgemaakt en heeft Mr. Koo ien opnieuw het voorzitterschap aan vaard, terwijl ook de leden van de vas te commissies voor buitenlandsche za ken en voor de verzoekschriften zijn be noemd en de voorzitters en onder-voor zitters der afdeelingen gekozen. In de Eerste Kamer, die de Troonrede met een adres beantwoordde, teekende Mr. Mendels verzet aan tegen de toela ting van den heer Croles, omdat deze bij zijn verkiezing door de Provinciale Sta ten van Friesland zelf had meegestemd. De Kamer bleek het echter niet met hem eens, dat dit de verkiezing ongel dig zou maken.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1