IJmuider C ourant OFFICIEEL. Gemeenterekening. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1921, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Velsen, 3 Augustus 1922. Burgemeester en wethouders voornoemd, de Secretaris, de burgemeester Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. wordt door employé's van het gesticht op de Zaterdagmiddagen en in de vacantie- dagen, een en ander zeer ten ongerieve van werkloozen en andere belanghebbenden, die natuurlijk niet gaarne zien dat de vrije tijd op deze wijze wordt misbruiki. DRIEHUIS. Voor het hoofdacte is te Haarlem geslaagd Mej. M. A. L. Smit alhier. INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor den Etalage wedstrijd op 31 Aug hebben zich veel meer deelnemers op ge geven dan verleden jaar, hierdoor beloofd het een ware wedstrijd te worden, en twij felen we ook niet of de Oranjevereeniging zal er succes mede hebben. Bij de onlangs gehouden Mercurius Examens zijn geslaagd voor Engelsch handelscorrespondentie onze plaatsgenoo ten, de H. H. J. v. d. Plas en C. Hin, opgeleic door den Heer W. Renes, onderwijzer aan de M. U. L. O. School en leeraar aan den Handelsavondcursus alhier. Gisteren werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed: Het opnieuw maken van drie opgeruimde remstoelen en van een opgeruimden ducdalf in het buiten toeleidingskanaal, naar de schutsluizen alhier behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal, in drie perceelen, Raming: le perceel f 6200, 2e perceel f 6160, 3e perceel f 5920. Hoogste inschrijving N. V. Uitslager's Aannemersbedrijf te Amsterdam voor le perceel f 8000, 2e perceel f 8500 en 3e perceel f 7900laagste N. V. „Concordia" Maatschappij tot aanneming van werken en verhuring van materialen te Papendrecht voor le perceel f5590, 2e perceel f 5600 en 3e perceel f4990. VELSEN. Voor het examen Fransch L. O. is te 's Gravenhage geslaagd Mej. E. C Versluys alhier. De studieclub „Electra" van de Papierfabriek hield Vrijdag j.l. een feestavond. De heer van Willigen open de de vergadering, waar 28 personen tegenwoordig waren. De heer de Haan, chef der afdeeling, kreeg als blijvende herinnering een palm in pot cadeau. Zijn collega, de heer Mosbeek aanvaard de een inkt- en een takstel. De rest van het beschikbare geld werd opgezonden naar het gezin te Amsterdam, dat ten gevolge van een brand geruïneerd is Te half acht begonnen eindigde deze vergadering reeds voor negen. Onze gemeente secretaris, de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls, zal, wegens zijn geschokte gezondheid, pensioen vragen. Wanneer de Pensioenraad op de aanvraag tot ongeschiktverklaring gunstig zal beschik ken, neemt de heer Daniëls ontslag uit zijn ambt, dat hij hier 29 jaar mocht vervullen. SANTPOORT. in tegenstelling met de aardbeien staan de boonen, dank zij den regen, die in flinke hoeveelheid gevallen is, er uit stekend voor. Is dit dus een gunstige tegenstelling, minder te spreken is men in tuinderskringen over de tegengestelde prijzen, die men juist gaarne in overeenstemming iiad gezien. Mocht hierin geen verandering komen, dan zal ook de boonenteelt absoluut niet loonend zijn. Men deelt ons, in aansluiting van wat wij reeds eerder omtrent de loterij ten voordeele van Rusland schreven, mede, dat, waar alle loten verkocht waren, de opbrengst hiervan was f 125. Hierbij moet echter nog gevoegd worden het bedrag, dat door de catechisanten van Dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga voor een geschenk voor Zijn Eerwaarde was bijeengebracht, doch dat deze wenschte over te dragen aan de hongerlijdende Russische bevolking. - In den omtrek van het provinciaal ziekenhuis alhier ligt het Duinlustpark, bestemd voor villa-terrein. Op het oogenblik wordt daar, naar „Het Volk" meldt, een villa gebouwd, waarbij het grondwerk, tuinaanleg, schilderwerk, enz., uitgevoerd De spoorhoogte te IJmuiden. In een ingezonden stuk, in de IJmuider Courant van Zaterdag 7 Juli j.l. 2e blad geeft de Heer W. K. Nieborg een zeer gunstige recensie over den persoon van onze nieuw benoemden Directeur van O. B. W. de heer E. Brader Ez. Aannemende dat de persoons beschrijving van den Heer Brader juist is, komt het mij voor, dat dan met reden verwacht mag worden, dat het niet aan de aandacht van den nieuwen Directeur van O. B. W. ont gaan zal, dat één der hoofdverkeerswegen de zijpaden der stationshoogte - te IJ muiden in zeer desolaten toestand verkeerd. Meermalen is in den Raad der Gem Velsen de aandacht daarop gevestigd. Maar de eene maal heete het: „voor voertuigen moet de toestand gehandhaafd blijven". De andere maal was het: „er is geen geld' Intusschen kan niet gezegd worden, dat aan dezen weg zorg en kosten worde gespaard. Immers om strijd, strijden wii en O. B. W. om de overwinning. Waait de wind de zwarte moddermassa weg, dan strooit O. B. W. met onuitputtelijke volhar ding weer nieuwe sintels neer. Dat spel heeft zich al zoo dikwijls herhaald, dat met recht verwacht mag worden, dat eir delijk door een nieuweling zal worden ii gezien, dat aan zulk een gemodder ee einde behoort te komen. U, M. de R., dankend voor de plaatsing Achtend, B. G. SCHUITENMAKER SPORT. Wielrijden. Donderdag j.l. zijn we voor he eerst in dit seizoen eens een kijkj gaan nemen op de Stadion Wielerbaan en waar we veronderstellen, dat vel onzer Sportrubriek-lezers wel eens wat van de steeds meer populair wordend wielersport willen weten, zullen we on ze indrukken van dezen avond eens in kort mededeelen. Het eerst kregen we te aanschouwen een wedstrijd voor amateurs over K.M. en waar de baan 400 M. lang is moesten dus 15 baantjes „gemaakt' worden. Nu zou zoo'n wedstrijd tot en met de 14de ronde toe vrij eentonig zijn immers, geen enkele renner wil graag de „kop" nemen en denkt er ook maar aan om bijv. al in de 6e ronde te gaan spurten ware het niet, dat tel kens na vijf ronden gekeken werd, wie het eerst de eindstreep passeert. Na de vierde ronde begint het dus al te span nen. Een half baantje blijven de ren ners dan nog bij elkaar, doch dan schie ten er een paar naar voren. Van den uitslag valt dan echter nog niets te zeggen, want in de laatste bocht staan ons nog allerlei verrassingen te wach ten. De laatste seconden verstrijken on der enorme spanning, totdat de win naar bekend is. Dan gaat het weer in een kalm tempo verder, om in de ne gende en veertiende ronde weer voor spannende momenten plaats te maken. Wedstrijd nummero twee was een wedstrijd met motor-gangmaking. De motoren, die hiervoor gebruikt worden, zijn anders gebouwd dan onze H. ü.'s Indians enz. De renner zit zoover mo gelijk van het voorwiel verwijderd en houdt een ontzettend lang stuur in handen. De wielrenner kan met zijn voorwiel nooit in aanraking komen met het achterwiel van den motor, daar hiervan op een flinken afstand verwij derd een rol zit. Nu is het de kunst, om met het voorwiel zoo dicht moge lijk bij de rol te blijven. Laat een wiel renner zijn motor los, „zwemt" hij dus, dan is hij spoedig zijn gang kwijt en wordt al gauw gepasseerd, of zooals het in vaktermen luidt: Hij heeft zijn eerste „lap" te pakken. Van de snelheden, die daarbij bereikt worden, kan de leek zich geen voorstel ling vormen. De bekende Victor Linart, een Belg, reed op de Stadion-baan de 40 K.M. in 30 min. 593/6 sec., terwijl hij op de baan te Tilburg in 1 uur 86.28 K.M. aflegde. Dat bij een dergelijken wedstrijd een goede gangmaker onontbeerlijk is, be hoeft natuurlijk geen betoog. Voor hem, die 't allereerst de wielerbaan bezoekt, is het immer onbegrijpelijk, hoe in die steil omhoog loopende bochten geen ongeluk gebeurt. Hier dient er echter op gewezen te worden, dat juist bij een vlakke bocht ongelukken zouden ge beuren, omdat bij dergelijke groote snelheden een vlakke bocht niet te „ne men" zou zijn. De derde wedstrijd was een interna tionale koppelwedstrijd over 50 K.M. (125 ronden). Een koppel wordt ge vormd door twee renners, die dezelfde shirt dragen. Van elk koppel kan slechts één renner tegelijk aan den strijd deel nemen. Na elke' 25 ronden wordt een klassement gehouden. Het koppel NankmanKlaas van Nek was hierbij sterk favoriet. Nankman, de lange afstand-man, reed geregeld het grootste deel van de 25 ronden. Klaas kwam pas bij de eind spurt in de baan. Alleen wanneer „Nankie" dreigde achter te zullen raken, nam Klaas even zijn taak over. Zoo'n eindspurt is buitengewoon in teressant. Als de bel voor de laatste ronde luidt is niemand er „tuk" op, de leiding te nemen. Tenslotte moet na tuurlijk iemand dat doen. Klaas van Nek zat bij elke eindspurt, tot de laat ste bocht aan toe, meestal nummer drie of vier. Dan reed hij naar boven en schoot daarna bliksemsnel naar bene den. Wat 'n snelheid! Je ziet de beenen ontzettend vlug op en neer gaan. Ze vliegen over de eindstreep en dan gaat het weer kalm tot het volgend klasse ment, of en een premie wordt uitge loofd. Deze wedstrijd werd door Nank manVan Nek gewonnen, die na af loop met bloemen in de hand, en onder de tonen van het „Wien Neerlandsch Bloed" een eererondje reden. Wie nog nimmer op de wielerbaan is geweest, raden we aan eens een kijk te nemen. Evenals bij voetbal verkeert men den'geheelen strijd in spanning en moedigt zijn favoriet, want die heeft men al spoedig, aan. Wie er eenmaal geweest is, daar zijn we van overtuigd, is voor de wielersport gewonnen. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. Schier—de Ridder, z. M. H. Schoori—Raaphorst, d.C. Tabernal- Rolloos, z. 1. Luit—Doekes, z.C. H. van AmersfoortHarder, d.A. Zwanenburg van Schinkel, jd. Ondertrouwd: J. Overkleeft en T de Groot. Gehuwd: H. D. Brinkman en E. van den BoogaardTh. L. Niesten en P. G. Klaver; C. Kuilman en C. Oorthuis H. F van der Maden en M. C. J. Couwenberg; A. van der Linden en J. M. Vader. BINNENLAND. De varkens op degrooteLandbouw- tentoonstelling te Alkmaar Uit de tot dusver ontvangen inschrijvingen en toezeggingen laat het zich aanzien, dat de afdeeling Varkens op de Landbouwten toonstelling te Alkmaar buitengewoon mooi zal worden. Niet alleen, dat er veel dieren zullen worden ingezonden, maar vooral ook de kwaliteit zal prima zijn. Van deskundige zijde wordt ons dan ook verzekerd, dat in Nederland nog nimmer een zoo schitterende varkensexpositie is ge houden als het in Alkmaar beloofd te worden. Noord-Holland wil schijnbaartoonen.dat het op 't gebiedder G root Yorkshire Var- censfokkerij een voorname plaats, zoo niet de voornaamste plaats in Nederland, inneemt Belangstellenden in de Varkensfokkerij doen dus wel de Varkensdag, welke zal worden gehouden op Donderdag 14 Septem- 3er a.s. reeds te noteeren en vrij te houden. De bananenschil De politie te Amsterdam is begonnen mei iet strenger optreden tegen hen, die door het werpen van bananenschillen aanslagen plegen op het leven hunner medeburgers. Ongeveer een maand geleden is de politie tegen deze onmaatschappelijke daden gaan waarschuwen. Van nu af zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen de schillenwer- pers op grond van art. 24 van de Algemeene olitieverordening, welke het werpen van voorwerpen op den openbaren weg ver oiedt. De prijzen in Duilschiand. De heer G. Nypels schrijft in het Handelsblad: Een van mijn familieleden studeert in Aken en betaalt thans, na de laatste duikeling van de markt, 4000 mark per maand voor vol en voor zijn Holland- sche maag zelfs vrij goed pension. Toen de mark nog 1 cent stond, betaalde hij 2600 mark. Zijn best betaalde Duitsche collega's kregen toen enkele weken geleden van de meest royale ouders 3000 mark per maand en konden het daar, volgens hem, goed van doen Doen Hollandsclie corpsleden het ook van 30 gulden per maand? Maar, om bij de prijzen, die reizigers interesseeren, te blijven: een slaapwa gen Mtinchen-Frankfort, 2e klasse kostte een maand geleden 110 Mark Dus thans, met 50 pCt. toeslag, 165Mrk (Een 2e klasse slaapwagen bij de Mitro- pe staat, voor twee menschen, die samen reizen, vrijwel gelijk met le klasse Wa gon-Lits, daar men ook slechts in afdee- lingen van twee bedden slaapt.) Twee van mijn kennissen logeerei thans in den Harz (niet bezette gebied) voor 300 mark vol pension per dag voov hun tweeën. Een ander betaalt daar, in een le klasse hotel hetzelfde voor zich alleen. Twee andere kennissen zijn in Beie ren, bij de Tegernsee, en betalen 160 Mark per dag per persoon, waarbij daar dan nog bijkomt ed Steuer, die onlangs voor Nederlanders 800 Mark voor het gezinshoofd en 1200 Mark voor een ge heel gezin per 14 dagen bedroeg. Een ander die daar ook in de buurt zit, schrijft ons dat hij het er zeer goed beeft voor 200 Mark per. dag. Een heele familie uit mijn kennissen kring vertrekt morgen naai" Nideggei in den Eifel (bezet gebied) en zal daai betalen voor vol pension 220 Mark pei persoon per dag. De prijzen, die ik tien dagen geledi in Aken, in een der fijnste en werkelijk zéér goede restaurants noteerde, waren daar ook gisteren nog geldig. VJeescb groenten en aardappelen voor 50 Mark is zeker, thans belachelijk goedkoop Maar ook als de mark nog een cent waard ware, of als het nu spoedig 125 mark zou gaan kosten, zou het nog spotgoedkoop zijn. En een Baedeker kost thans in Aken -- >n. waarschijnlijk dus in den geheelen Duitschen boek handel van 44 mark voor een klein tje (bijv. van Thüringen( tot i96 Marl voor een groote (bijv. Zwitserland). VISSCHERIJ. De toestand der zeevisscherij in Juni Naar de Visscherijinspectie ons me dedeelt, was ook in Juni de zeevisscho- rij in het bijzonder wat de haringdrijf netvisscherij betreft, van veel kleineren omvang dan in de overeenkomstig! maand van het vorige jaar; ook vom de beugvisschei'ij waren minder vaar tuigen in de vaart, terwijl voor de trawl visscherij, wat de stoomvaart betref! wel een grootere vloot in de vaart was, maar het grootste deel daarvan d; vangsten in Engeland aanbracht. De hoeveelheid en opbrengst der door alle Nederlandsche en vreemde vaartui gen hier te lande aangevoerde trawl beug- en drijfnetvisch bedroegen vol gens voorloopige opgave respectievelijk 3.503.000 K.G. en f L 104.700 tegen 3.463.000 K.G. en f 1.277.200 in Juni van het vorige jaar. De -concurrentie der Duitsche stoom trawlers deed zich ook deze maand weer scherp gevoelen. Zij deden niet minder dan 117 reizen op IJmuiden en losten daarbij 929.000 K.G., welke f 252.800 opbrachten. In verband hier mede nam onze stoomtrawlvloot slechts in beperkte mate aan het bedrijf deel. In het geheel waren slechts 70 van onze stoomtrawlers in de vaart, waar van 10 uitsluiend en 5 gedeeltelijk hun vangsten in Engeland losten. Verleden iaar Juni waren 109 onzer stoomtraw lers in de vaart, waarvan echter 104 uit sluitend of gedeeltelijk in Engeland ha venden. Toenmaals werd dus veel druk ker in Engeland gemarkt. De aanvoer onzer stoomtrawlers hier te lande was slechts weinig grooter dan die van de Duitsche stoomtrawlers. Hij bedroeg 1.122.000 K.G. met een op brengst van f 323.700 tegen 570.000 K.G. met een opbrengst van f 200.100 in Juni 1921. De gemiddelde vangst der stoomtraw lers per reisdag in de Noordzee was iets kleiner dan toenmaals. Zij bedroeg 969 K.G. tegen 980 K.G. in Juni van het vorige jaar. Er namen thans meer motorkustvis- schers en zeilloggers, doch minder zeil- kustvisschers aan Je trawlvisscherij deel. Over het algemeen waren de besom mingen lager dan m Juni 1921. De zeil loggers vingen gemiddeld per reisdag 148 K.G. tegen 205 K.G. in Juni van bet vorige jaar, de motorkustvisschers en zeilkustvisschers per reis respectieve lijk 454 K.G. en 139 K.G. tegen toenmaals 453 en 184 K.G. Aan de beugvisscherij namen deel 17 vaartuigen, waarvan 7 stoom- en 10 zeilschepen, tegen 23 vaartuigen, waar van 10 stoom- en 13 zeilschepen in Juni 1921. De totale aanvoer van betigvisch be droeg 159.0Ö0 K.G. opbrengende f 103.800 tegen 182.000 K.G. opbrengende f 89.800 in Juni van het vorige jaaf. Zoowel de stoombeugers als de zeilbeugers bcsom- den thans gemiddeld meer. De drijfnetvisscherij op haring werd nog op veel beperkter schaal uitge oefend dan in dezelfde maand verleden jaar, tengevolge van een loongeschil tusschen reeders en bemanningen. Er namen nog slechts 170 loggers, waar van 22 stoom-, 5 motor- en 143 zeillog gers aan deel, tegen toenmaals 296 log gers, waarvan 23 stoom-, 23 motor- en 250 zeilloggers. De vangsten waren niet, zoo klein, als verleden jaar Juni; de prijzen ech ter waren over het algemeen lager. Gemiddeld per reisdag werd respec tievelijk gevangen en besomd dooi* de stoomloggers 933 K.G. en f 329.(ver leden jaar Juni 702 K.G. en f 255.door de motorloggers 448 K.G. en f 166. (verleden jaar Juni 252 K.G. en f 116.—) en door de zeilloggers 399 K.G. en f 140.- (verleden jaar Juni 255 K.G. en f 100. De totale aanvoer en opbrengst be droegen nog slechts 562.000 K.G. en f 198.400, tegen 988.000 K.G. en f 383.800 in Juni van het vorige jaar. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Guurtje, dr. van Cornelis Buis en Jansje Stam; Pieter, z. van Leen- dert Blok en Leentje Glas. Getrouwd: Johannes Vet en Adriana Immerentiana Ruigewaard. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 2 Augustus Ask, stSundsvall, laatst van Amsterdam; houtstof, Papierfabriek. Vertrokken 4 Augustus: Ask, st., IJmuiden v. o., ledig. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressoi teerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1922 inge legd f 13874.40 Terugbetaald f 13603.16 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7850. Aan het postkanfoor San'pooit (slation) en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Mei f 17485.68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3184. Een advertentie geplaatst in de heeft steed's succes a- Abonneert op Blad!

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2