IJmuider Courant Zaterdag 5 Augustus Tweede blad. PRED IK BEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. V. Oostrom Soede. 5 uur: Ds. Eggink, Pred. te Velsen. Zaterdagavond 8 uur bidstond. D00PS6EZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uurDr. Bouman, van N.-Amerika. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. C. J. van Paassen, v. Haarlem Doopsbediening. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Eggink, doopsbediening. 10 uur: Kinderkerk, lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: de Hr. Romijn, Theol. Docts. Haarlem. Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE. 10 uurDs. M. D. Oijsman te Leiden, beroepen Predikant te Zunderdorp. OFFICIEEL. Schouw over de Wateren. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren, heulen, duikers beken en sloten zal worden gevoerd op Zaterdag 12 Augustus 1922. De betrekkelijke voorschriften der Alge meene Politieverordening bepalen art. 50. Met boete van ten hoogste vijf gulden of hechtenis van één dag, wordt gestraft de eigenaar van een perceel, die blijkens de door de betrekkelijke commissie gehouden schouw, niet heeft zorg gedragen, dat de tot zijn perceel behoorende wateren in goeden staat worden onderhouden. Art. 50a. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen, wordt gestraft de eige naar van een perceel, die na daartoe door burgemeester en wethouders te zijn aange schreven, vóör de herschouw niet heeft zorg gedragen, dat de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen, duikers, beken en slooten tot dat perceel behoorende, door hen op advies der schouwcommissie noodig geoordeeld tot het verkrijgen van een goeden waterafvoer of in het belang der openbare gezondheid, zijn aangebracht. ART. 51. Minstens tweemaal per jaar zal over de wateren een schouw worden ge houden op daartoe door burgemeester en wethouders vast te stellen tijdstippen. De herschouw geschiedt binnen veertien dagen na de gewone schouw. ART. 52. De wateren zuilen op den hodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevindende hepl of duiker. De bodems der wateren moeten liggen minstens 5 c.M Reisindrukken uit Oostenrijk. beneden de lijn, welke de bodems der opeenvolgende heulen verbindt. De heulen of duikers zullen minstens moeten zijn 5 d. M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester en wethouders noodigen de schouwplichtigen uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorko ming van moeilijkheden te willen mede werken tot een richtige uitvoering der voorschriften. Velsen, 1 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat op 11 Augustus .as. 12 Augustus d. a. v. circa 10 uur voormiddag zal worden geschoten vanaf het fort bij Velsen tot in zee, circa 500 M. Noordelijk van het Noor derhavenhoofd te IJmuiden. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. VISSCHERIJ. Vischomzet. De omzet in de rijksvischhallen alhier bedroeg in Juli van dit jaar f 730.161. tegen f 676.970.in Juli van het vorig jaar. Gedurende de week van 27Juli t./m. 2 Aug. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 43 Hollandsche 19 Duitsche stoomtrawlers, 41 Zeil-, 2 Motor-, 1 Stoomlogger, 3 Sloe pen, 2 DeenscheMotorkotters, 1 Zeil-haring- logger en 131 Kustvisschers. De Besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 942.tot f3725. Duitsche Stoomtrawlers f 819.— f3079. Zeilloggers f 172.— f 587 Motorloggers f 556.— f 661. Stoomlogger f f 843.— Sloepen f 863.— f 1382. D. Motorkotters f 243.f 470.— Zeil-haringl. f fH75._ terwijl de Kustvisschers totaal f 11849. besomden. De aanvoer bestond uit 676772 K.G. trawlvisch, 8883 K.G. beugvisch en 68 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 149379.93. Ter haringvangst. BINNENLAND. De jaarwedden der gemeente ontvangers in Noord-Holland. Een stoomjacht voor onze Koningin? De „Indische Post" deelt mede. dat op initiatief van den heer J. van de Wall te Rotterdam het voornemen was uitgewerkt aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum een zeewaardig stoomjacht aan te bieden, waarop zij o.a. naar Ned.-lndië zou kunnen reizen. Eenige vooraanstaande mannen steunden het plan en hadden een behoorlijke regeling voor het welslagen ontworpen. Helaas, eenige hooge ambtenaren hadden vooroordeelen, de regeering durfde blijk baar niet mee werken, de stad Amsterdam was eigenwijs en had een eigen plan en het resultaat was, dat de vooraanstaande personen, die de leiding hadden genomen, het plan niet durfden uitvoeren. Toch is dit buitengewoon te betreuren, want in Indië had men de Koningin gaarne ontvangen en zeer zeker zou voor een zeevarende en koloniale mogendheid als Nederland zulk een geschenk aan de Lands- vorstinne van buitengewoon nut en actuali teit zijn geweest. Gemeenteblad. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer C. Hin slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen handels correspondentie. Centraal-Administratie-Bureau. Gevonden voorwerpen. door G. Voet III. Om alles van de Weensche Musea te zien, zou men minstens een week noo dig hebben. Tegenover elkaar, met daar- tusschen een prachtig park, zijn gele gen het Kunst-historisch en het Na- tuur-historisch Museum, beide schitte rende gebouwen. Wij hebben op een morgen een ge deelte van het Kunsthistorisch Mu seum bezichtigd. Tot onzen spijt was de schilderijen-afdeeling dien dag ge sloten. De verschillende afdeelingeri zijn n.l. op bepaalde dagen geopend. Dien dag b.v. alleen het Hochparterre. Maar daarin was dan ook zooveel te zien, dat wij ons nog moesten haasten om op sluitingstijd (1 uur) al die zalen door te zijn. In dit Hochparterre is een rijkdom pud-Egyptische en oud Grieksche en oud-Romeipsche kunst, dat men er weder versteld van staat. Welk een pracht van sarcophagen, beelden, gobe lins, vazen en potten! Tevens deed hij uitspraak betref fende de ketelontploffing aan boord van het stoomvischersvaartuig „Zeehond" YM. 70. De Raad is van oordeel, dat het onge val is toe te schrijven aan den ondeug delijken toestand, waarin zich een der vlampijpen bevond. Een ontploffing als de onderhavige, waarbij een vlampijp plotseling wordt ingedrukt of inge scheurd, behoort tot de groote zeld zaamheden. Gewoonlijk zal zich de slechte toestand van een vlampijp door lekkage openbaren, in welk geval dan tijdig zulk een pijp kan worden gerold of afgestopt. In zooverre kan hier dus wel van een ongelukkig toeval word' n gesproken. Den schipper en d"n opva renden, in het bijzonder het macliine- kamerpersoneel, kan ten deze geen en kel verwijt treffen, evenmin de reederij, die aan den door het Stoomwezen ge stelden eisch heeft gevolg gegeven, al vorens het schip te laten vertrekken. Er zal weer een Zantvoortsche logger zee kiezen. Niet dat het vaartuig in Zantvoort is ingeschreven, maar de ge- heele bemanning zal uit Zandvoortsche visschers bestaan. Wel heeft Zandvoort veel van het Voorts ia er een verzameling van oude munten en van sieraden (ringen, broche's armbanden, halskettingen, enz.), zoo rijk en zoo kostbaar, dat men steeds meer verbaasd wordt. En wat een wondermooi werk, zóó fijn en zóó teer, dat we vol bewondering zijn voor de kunstenaars, die dit schoons hebben gewrocht. Nog meer komt men onder den in druk, wanneer men de verzameling Hokken ziet. Daar zijn geweldige groote en kleinere hij, maar iedere klok is een kunstwerk van onschatbare waarde een meesterstuk van smeedkunst en techniek. Daar is onze tijd, met zijn stoom en electriciteit, zijn machines enz., toch niets bij. Zulke wonderwer ken, waaraan één meester soms vele ja ren arbeidde, worden thans niet meer gemaakt. Het is nu alles massa-produc tie. Er was ook kerkelijke kunst en nog veel meer. Te kort konden wij bij alles vertoeven en toen het tegen sluitings tijd liep, zijn wij de vele wapenzalen maar vlug doorgeloopen. Al die oude harnassen en wapens interesseerden ons ook minder, Wel hadden wij gaarne de schilde- rijenafdeeling gezien, want Weenen be- karakter van visschersdorp verloren, maar het zeevaren zit onze wakkere zee- gasten, die bij menige gelegenheid too- nen zoouitstekend met de zee vertrouwd te zijn, nog altijd in het bloed. Dat bewijst deze poging om weer het brood op den zilten plas te willen gaan verdienen. Dat men het wil wagen is mogeijk ge maakt door de bemiddeling van de commissie van steunverleening bij werkloosheid, die zich daarvoor alle moeite heeft gegeven. Voor beide partijen is het. te werischen dat de proef goed zal slag-n. Kenn. Ed. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak betreffende het lek worden van den ketel van het stoomvisschers- vaartuig „Petrus Paulus" YM. 266. De Raad is van oordeel, dat de lekka ge aan vlampijpen en steekbout van ge ringe beteekenis is geweest. Het is den betrokkene niet gelukt om, nadat het schip was binnengesleept, aan den baasketelmaker het scheurtje in de ke telplaat aan te wijzen. Het putje, dat zich in de plaat bij den lekken steek bout bevond, is door den betrokkene zelf, door het gebruik van een beitel, veroorzaakt. Nadat alles was verricht wat noodig was, is het schip den volgen den dag naar zee vertrokken. Voor het toepassen van een dicipli- nairen maatregel zijn echter, naar 'sraads oordeel, geen termen aanwezig, nu het ongeval, d.w.z. het lek worden van den ketel, niet door een daad of na latigheid van den betrokkene is veroor zaakt. Wel is hier duidelijk gebleken, dat het staken van de visscherij door de „Pe trus Paulus" en het zich laten sleepen naar IJmuden, geheel onnoodig ware geweest, indien de betrokkene de be kwaamheid en het beleid had getoond, welke van een goed machinist mogen worden verwacht. Tenslotte wenscht de Raad nog een opmerking te maken naar aanleiding van den ongewenschteu toestand, wel ke zich meermalen en ook hier, heeft voorgedaan, n.l. dat de machinist van het schip, aan welks ketel of machine iets gerepareerd moet worden, de noo- dige reparatie opgeeft i.e. door het klaarleggen van een briefeje en dat hij zich verder niets er van aantrekt. Naar het oordeel van den raad, moet de machinist van het schip zich op de. hoogte blijven houden. Hij is degene, die met de machine moet werken, hij moet zich dus overtuigen, dat de gebre ken, welke hij op de laatste reis heeft geconstateerd, ook werkelijk verholpen zijn en zich daartoe c.q. in verbinding stellen met hen, die voor de uitvoering vran het werk zorg dragen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, door de wijze waarop, na'de vol ledige inwerkingtreding van de wijzi gingen bij de wet van 30 December 1920 in de Gemeentewet aangebracht, thans le plaatselijke inkomstenbelasting wordt ingevoerd, in de piceste gemeen ten de ontvangers van ccn belangrijk leel hunner taak worden ontheven en dat door verschillende gemeentebestu ren, in verband hiermede, op verlaging van de jaarwedden van den ontvanger is aangedrongen, zooals die is vastge steld bij de regeling, opgenomen in het Prov. blad no. 882 van 1919, Met het oog hierop zullen Ged. Staten gaarne vernemen of, naar het oordeel zit een schat van oud-Hollandsehe meesters, waaronder vele stukken van Rembrandt, Onze autotocht naar Lauchsenburg kon tot onzen spijt niet doorgaan. Er was dien n.l. een demonstratie van de arbeiders. Toen wij 's morgens uit ons hotel de stad ingingen, merkten wij al dat er iets bijzonders was. Bijna alle winkels waren gesloten. Dat was een eigenaardig gezicht, al die winkels met ijzeren rolluiken ervoor. Wij vertelden het aan onze Weensche vrienden en deze wisten wat dit beteekende. Demon straties. Wij gingen een Wechselstubbe binnen, maar konden nauwelijks geld gewisseld krijgen. Iedereen was zenuw achtig. Wat zou dit geven? In de trams zat een ieder in de och tendbladen verdiept. Wij keken 0(>k een courant in. Het ging tegen een moge lijke verhoogipg van den broodprijs. Aan één of twee fabrieken staakten de arbeiders en een paar duizend waren naar het parlement getrokken om daar maatregelen van de regeering te vragen Het was van geen beteeekenis, de be tooging van een paar duizend arbeiders in een stad als Weenen beteekende na tuurlijk niets. De zakenmeii3chen zijn echter zeer voorzichtig, zoodra ze maar van de raden der gemeenten, een her ziening van de jaarwedde van den ont vanger wenschelijk is en zoo ja, op welk bedrag de aan het amht verbonden jaarwedde zou dienen te worden gesteld Ged. Staten wenschen intusschen reeds aanstonds te doen opmerken, dat indien zoodanige herziening tot stand komt, deze voor de tegenwoordige titu larissen in geen geval een financieele achteruitgang zal mogen beteekenen, zoodat zij eerst in werking zal kunnen treden bij eventueele vacature. Inmiddels zullen Ged. Staten er geen bezwaar tegen maken, indien aan den ontvanger voor het geval zijn ambts taak niet meer geëvenredigd is aan zijn bezoldiging, daarnevens andere werk zaamheden worden opgedragen, die ge acht kunnen worden rechtstreeks of zij delings met zijn functie verband te hou den. Het Geïll. Gemeenteblad, dir.-uitgever II. C. Pons te 's Gravenhage, brengt met de Juli-aflevering ons naar het oude Veere. Mooie kieken illustreeren dit ar tikel, evenals dat over de kerkelijke herdenking te Naaldwijk. Verder bevat het blad Amstelodamiana, restlooze- vergassing, een nieuw stadhuis te 's Gravenhage en over de Pensioenwet 1922. IJMUIDEN. In de Woensdagmddag alhier gehou den Jaarlijksche Algemeene Ledenver gadering werden het jaarverslag, de Rekening en Verantwoording, de om slag en het reservefonds over het boek jaar 1921 goedgekeurd. De rekening der Algemeene Kosten en afschrijvingen, verminderd met sub sidies enz. wijst een door omslag te dekken nadeelig saldo aan van f 8839. Door enkele leden werd met klem aangedrongen, dat het bestuur bij de Regeering zal aan dringen dit te kort geheel of gedeeltelijk te dekken, met het oog op de enorme arbeidsbesparing, die het C. A. B. aan den Raad van Ar beid geeft. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. F. C. Bückmann en R. S. v. d. Veen; tot lid van de financieele Commissie de heer J. C. Slis en tot leden van een demonstratie hooren, doen zij hun winkels dicht, bang als ze zijn voor plundering. De lucht was trouwens vol electrici teit dien dag. De regeering beraad slaagde over nieuwe maatregelen inza ke den wisselkoers enz. Zooals het daar iederen dag gaat. De Weensche bladen zijn voor ons ongenietbaar om te lezen. Zij staan dagelijksch vol over de ellende van de stad en het land. Noodkreten over de immer voortgaande daling van den Kroon; over het steeds duurder worden van alles, over de vele nieuwe belastingen, die de regeering en het ge meentebestuur van Weenen steeds zit ten uit te denken. En als men dan den zelfden dag leest, dat het loopende jaar met een tekort van 600 milliard, zegge zeshonderd maal duizend millioen kro nen zal sluiten, dan is het om te duize len. En dan is sluiten het meest onge schikte woord, want het sluit niet en kan zoo nooit sluiten. We vragen ons dan ook telkens af, waar dat heen moet. Want één ding is duidelijk: dat het zoó niet kan bijven gaan. Dit land zinkt straks weg in een afgrond. En met Duitschland gaat het denzelfden weg op Geen wonder, dat men in de bladen niets anders leest dan over hulp van in den raad van toezicht de heeren C. Gouda en A. Blom. De belangstelling voor clezc vergade ring was zeer gering, wat waarschijn lijk een gevolg was van het vooraf in druk aan de leden rondzenden van het jaarverslag. Voor het Kantongerecht te Haarlem werd tegen P. S., arbeider alhier, drie dagen hechtenis geëischt wegens het hinderlijk volgen van een werkwillige tijdens de staking aan het Hoogoven- bedrijf. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde in den Haag Mej. H. H. Tjaden alhier. Het Chr. Fanfarecorps Wilhelmi- na alhier, dat op het concours te Naald wijk een tweetal prijzen behaalde, zal heden, Zaterdagavond, een ommegang door onze plaats maken. Dinsdag werd hier een 2-jarig kind vermist. Des middags bleek het echter weer terecht gekomen Een ring met sleutels, een paar kin derklompen; een oud damesrijwiel, een hond. Een, 15-jarig meisje, K. de B. ge naamd, is door een jongen zoodanig op het hoofd geslagen, dat Dr. van Leeu wen schedelbreuk constateerde en zij naar een ziekenhuis in Haarlem moest worden overgebracht. Bij den caféhouder v. d. K in de Oranjestraat werd uit de waranda een rieten stoel en een bloemenmand ge stolen. Mej. W. uit de Mahustraat deed aangifte van diefstal van een rijksdaal der uit een tasch, liggende in haar woonkamer. Bij de stoompont te Velsen had een aanrijding plaats tusschen twee personen. Een van hen werd gewond en in de tent op het Noordzeetrand alhier verbonden. Van een der twee werd ook nog diens portemonnaie met inhoud ge rold. De politie verleende deze week aan eenige werkzoekenden meerdere nachten een onderdak. VELSEROORD. Donderdagavond kregen twee broeders alhier twist. De een, de beken de vischventer de W., kwam voorbij het huis van zijn broer aan den Stations weg en maakte toen een praatje. Spoe dig echter werden het verwijten, ook over drankgebruik en hier was liet juist de niet-drinker, die boos werd, een stoel nam en die op het hoofd van zijn broeder stuk sloeg. Maar ook het hoofd van den koopman was stuk, want hij bloedde best en een buurman verleende hulp. Een vreeselijk iets tusschen broeders. VELSEN, In de vacature Mevr. J M. Kerre- bijn, voortdurende door het bedanken, van de heeren K. van Pel en M. G. van. Praag, is Donderdag door het Centraal1 Stembureau gekozen verklaard de heer- L. Poortenaar te Driehuis. buiten, maatregelen van de regeering. enz. Er was ook een lichtstraal: de Ge- alliëerden hadden de panden, als doua nen, tollen enz. vrijgegeven. De regee ring beraamde nu nieuwe maatregelen, De invoerrechten b.v. zouden voortaan, in goud betaald moeten worden. Wij hebben bij voorkeur geen couranr. ten ingezien, omdat men anders zijn heele vacantie vergald. Men hoort er trouwens genoeg over praten. De mid denstanders doen immer verwijten aan de arbeiders, dat deze niet willen wer ken en de arbeiders wijten den slechten toestand aan de rijken, vooral aan de „schieber". Wij zullen het wellicht in een afzon derlijk artikel nog hebben over de eco nomische verhoudingen in dit zwaar beproefde land. Daar wij niet naar Lauchsenburg konden gaan, omdat de directeur-generaal der automobielenfa- briek, die ons dezen tocht had aangebo den, moeilijkheden van arbeiderszijde vreesde, vertrokken wij den volgenden morgen vroeg uit Weenen naar Graz, de hoofdstad van Stiermarken. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6