ORGAAN DE G NTE VELSEN No. 81 Woensdag 9 Augustus 1922 7e Jaargang Vergehflnt Woensdags Zaterdags WITTE KRUIS. PLAATSELIJK NIEUWS. Arbeidsbemiddeling Velsen. NATUURWANDELINGEN. iJMU Abonnementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingeii 40 ets. per regelAdvertenties van It cum 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.25, iedere regel meer 2b ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Pij niet con!ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bmeau >an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt Jö ets. in rekening gebracht Fovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente 1 eisen DRINGEND VERZOEK om bij vexhulzing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. en Kleine Advertenties Familieberichten kosten bij VOORUITBET ALIN G slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 4 Aug. 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van C. Smit, van beroep Hovenier, wonende te Jan Gijsenvaart 176 A, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in het Patronaatsgebouw, gelegen aan de Kerklaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 5 Aug. 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester Th. J. Wijnoldy Daniëls. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De alkohol op reis. De bekende journalist Brusse heeft een reis gemaakt naar het rijk der middernacht zon en weer bewezen, dat hij oogen heeft, om te zien en een pen om te schrijven Hij geeft een prachtige beschrijving van de wilde, hoekige, barre wereld van rotsen en klippen en de lenteweelde van bloemen, gelokt door de middernachtzon en van hei wonderlijke verschijnsel, dat avond en och tend elkaar in verheven stemming van vrede ontmoeten met de oneindig groote nuanceering der kleuren van het licht dei gaande en komende zon. De zon neigi naar den horizon, maar raakt hem niet doch verheft zich opnieuw. Brusse is gereisd op een stoomboot vol menschen, die de natuur liefhebben en opzoeken, maar daarbij lekker eten en mooit kleeding niet vergeten. Zelf is deze schrij ver geen geheelonthouder. Hij schreef indertijd een reclameboekje voor den wijn handel met een nog al malle verheerlijking van den wijn. Merkwaardig is, wat hij op zijn reis omtrent alkoholgebruik opmerkte. De Lappen wonen in de wereld der mid dernachtzon. Brusse deelt mee, dat dit volk zich aanstonds een stuk in de kraag drinkt, als zij alkohol kan krijgen. In Noorwegen bestaat dan ook de uitdrukking: Maak toch geen Lap van jezelf. Onze zeelui, die ook vroeger veel in deze wereld kwamen, heb ben die uitdrukking overgebracht en zoo is ons woord dronkelap ontstaan. Voor de Lappen even weinig eervol als het Engel- sche woord „Dutch courage" (jenevermoed) voor de Dutch, dat zijn wij. In Noorwegen zag Brusse, ondanks het alkoholverbod, veel dronkenschap. De dok ters helpen de menschen aan alkohol. Zij mogen die als medicijn voorschrijven en krijgen voor een recept daarvan vijf kroon. Een van deze drankdokters is gerechtelijk vervolgd en bleek 60000 recepten voor cognac afgegeven te hebben. Natuurlijk m?ken '#nS met a"e Noorsche dokters misbruik van hun bevoegdheid, om deze natte recepten af te geven. Maar het kwaad schijnt toch veelvuldig voor te komen. Het meest trof ons in de reisbeschrijving van Brusse een opmerking over Amerikaan- sche passagiers aan boord. De N. R. Crt. Iaat niet na de drooglegging in Amerika als een bespottelijke mislukking voor te stellen. De dolste berichten over de toename van het alkoholgebruik na het alkoholver bod en van de slechte gevolgen der drooglegging kan men telkens weer in deze krant lezen. Maar nu vertelt Brusse, de feuilletonschrijver dezer krant van zijn Amerikaansche medereizigers het volgende: „Wat heeft het droge Amerika hen toch sober in 't drinken gemaakt, want op een heel enkele uitzondering na wordt er zelfs geen flesch wijn besteld". Men zou het tegendeel verwachten, dat de Amerikanen volop de gelegenheid zou den gebruiken, om de schade in te haler.. Maar hier wordt erkend, dat het alkohol verbod een gunstige werking heeft gehad op de drinkgewoonte, dat Amerikanen van gedwongen al vrijwillig droog zijn ge worden. De gouden zweep. De tijd, dat op den marktdag alle wegen naar de stad vol waren van allerlei soort wagens),en paarden en men den heelen dag het ratelen der wielen en geklep der hoeven hoorde, is lang voorbij. Zelfs het vee wordi al per auto naar de markt gebracht en bijna de heele boerenwereld rijdt op gummi voor zaken en vermaken naar de stad. Het paard heeft zijn beste diensten bewezen. Hij wordt nog op het land gebruikt, maar al minder op den weg. Ook zijn de harddraverijen, althans op de korte baan, veel zeldzamer geworden. De mensch draaft tegenwoordig zelf; het paard heeft rust gekregen. Tot de groote dagen in het oude Fries land behoorde de 18 Juli, de Waterloodag, waarop te Leeuwarden de gouden zweep verreden werd. Ook buiten Friesland zijn in vroeger eeuwen vaak gouden en zilve ren zwepen verreden. En velen dezer sier- zweepen zijn daarna weer vergoten en toi geld gemaakt. Men ziet ze althans zeldzaam. Mr. P. C. J. A. Boelens heeft in een lezing er verschillende bijzo iderheden over mee gedeeld. Voor kort was er in het Leeuwardei museum maar een gouden zweep te zien, de koningszweep van 1876. Het vorige jaar kreeg het museum niet minder dan 44 zweepen, allen eens gewonnen door paarden uit een stal, cadeau van Mej. S. van der Vegt. Zij zijn een kostelijk bezit, omdat ze ook leeren kennen de eens in Friesland zeer bloeiende goud- en zilver smeedkunst. Vroeger werden er in ver schillende steden en bij allerlei gelegen heden dergelijke kostbare zweepen ver reden. Maar in den laatsten tijd bleef het bij de koningszweep den 18Juli te Leeuwar den. In 1823 heeft Willem I bij een bezoek aan Leeuwarden de eerste zweep uitgeloofd. Deze behoort tot de collectie-v. d. Vegt. De laatste koningszweep is in 1887 verreden Hert is wellicht niet bekend, waarom Willem III met dit aardige gebruik brak en uit misnoegen tegen Friesland in '88 geen zweep voor de draverij schonk. De politiek heeft aan den gouden zweep een eind gemaakt. In Maart 88 werd Domela Nieuwenhuis als eerste socialist door het district Schoterland naar de Tweede Kamei gezonden. Een man met de zweep in het parlementeen rooden en geen gouden zweep. Dat hij die zweep slecht hanteeren zou en het kamerlidmaatschap van Nieuwen huis een mislukking zou worden, was toen nog niet te vermoeden. Evenmin dat later de socialisten op een na de sterkste partij in het parlement zouden gaan innemen en, haar woordvoerder door de dochter van Willem III bij zich ontboden, om geraad pleegd te worden. Willem III was ontstemd over het succes van Nieuwenhuis, den man, die hem bij een der leelijkste wezens uit het dierenrijk vergeleken had en de Friezen kregen met de zweep. De gouden zweep werd hun onthouden en is sinds dien ook nooit meer geschonken en verreden. Zoo leeft het oude gebruik alleen nog in de herinnering der ouderen voort en in de zeldzame collectie in het Friesche museum. 0 Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. IJMUIDEN. Bij de politie heeft zich aangemeld S. V., een deserteur van de Ned. Zeemacht. Hij is later door de militaire politie afge haald en op transport gesteld. Gevonden voorwerpen. Een paar kousen in papier, een postduif, een taschje inhoudende twee portemon nai's met geld, een halsband met penning, een bruin lederen portemonnaie met inhoud. Vrijdagavond deed G. D. aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat hij voor een café in de Kanaalstraat had neer gezet. Een uur later kwam hij zeggen dat het weer terecht was. Zaterdagnacht 12 uur deed C. W. aangifte dat zijn rijwiel vermist was, dat voor zijn woning in de Kanaalstraat stond. Dit is nog niet tereent. Aan een drietal werkzoekenden is door de politie nachtverblijf verleend. Met het Vrijdagavond van hier naar Kopenhagen vertrokken Ned. stoomschip Euterpe werd een Deen, zekere L., uit ons land gezet, op last van den hoofdcommis saris van politie te Rotterdam. Deze Deen was een gevaarlijk sujet, vandaar zijn uit zetting. Een hoofdrechercheur ging ooi mede ter bewaking. Door J. J. M. uit de Pres. Krugerstraat werd Zaterdag aangifte gedaan van de- vermissing van zijn kind. Hef bleek later in Heemskerk aangekomen te zijn, vanwaar het weer naar hier is teruggebracht. Aan het politie bureau werden Zondag avond 5 minderjarige kinderen gebracht uit Amsferdam. Zij hadden geen reisgeld meer en zijn toen naar Amsterdam gebracht en daar aan het politie-posthnis Centraal station afgegeven. Aan het zeestrand werd een 6-jarige jongen, P. B., onwel. Het ventje, dat leed aan vallende ziekte, werd per draagbaar naar zijn woning vervoerd. CONCERT te geven door de Harmonie „Concordia" Directeur S. Vlessing op Vrijdag a s. in de Muziektent op hel Willemsplein te IJmuiden 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Holiday's, American March, Lauwerijns 2. Ouverture Si j'étais Roi, A. Adam 3. Fantaisie Cabaret Prinses, Kalmann Vlessing 4. The Song of duch mills, S. Vlessing 5. Festmarsch Richard Strauss 6. Ballet Egyptien, A. Luigini 7. Muzikale Revue, S. Vlessing 8. Marche finale Zondag liep op het strand te Zand voort een 5-jarig kereltje naar zijn ouders te zoeken. Hij was zonder kousen en schoenen en had pootje gebaat. En nu kon hij zijn ouders niet vinden. Andere menschen namen het ventje onder hun hoede en trachtten te weten te komen, waar hij woonde. Maar hij antwoordde bij vader en moeder, over de brug. De heer KI. en zijn vrouw uit Velseroord, die er bij stonden, begrepen dat dit „over de brug" in IJmuiden moest zijn. Zij vroegen of het ventje ook wist wat vader 'deed en in welke straat deze woonde. En daarop antwoordde de kleine man „In de Huy- gensstraat over de brug en vader is kapper". Toen wist de heer KI. genoeg. Het kind was blijkbaar een zoontje van deft kapper Gr. uit de Huygensstraat. De kleine mar werd achter op de fiets meegenomen en aan buren in de Huygensstraat afgegeven, want de ouders zochten in Zandvoort nog naar hun kind. De logger Cornelia IJ.M. 225 van de Visscherij Mij. Cornelia, in liquidatie alhier, is tot geheimen prijs naar België verkocht. De visscherijgoederen van deze Maatij. brachten f 5500 op. In de gehouden Bondswedstrijden van den Ned. Schaakbond behaalde de heer G. Sant alhier in de Tweede Klasse B. een derden prijs met twee winstpunten. De volledige uitslag voor het opnieuw maken van 3 opgeruimde remstoeien en van een opgeruimden dukdalf in de buiten- toeleidingskanalen naar de schutsluizen alhier, is als volgt: N. V. Uitslager's Aannemers Bedrijf, Amsterdam: perc. 1 f8000; perc. 2 f8500; perc. 3 f 7910 D. Stada, alhierresp. f 6443, f 6530 en f 5980 N. V. Concordia, Papendrechtresp. f 5590f 5600 en f 4990. Twee biljetten waren ongeldig. Voor het examen Fransch M. O., akte A is in den Haag geslaagd de heer H. J. C. Pas alhier. VELSEROORD. Zondag werd in de Concertzaal Tivoli alhier een vergadering gehouden om te komen tot wederoprichting van een mu ziekcorps. Er gaven zich bijkans 20 leden op, zoodat tot de oprichting werd overgegaan. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren Dries, Stam, Mantje en den Braber. Deze week zal nog eens worden vergaderd om een definitief bestuur te kiezen en de Vereeniging een naam te geven. De verkoop van speldjes voor Her wonnen Levenskracht (R. K. Tuberculose bestrijding) bedroeg alhier f70.13. VELSEN. Onze bevolking. gemeente naar de verschillende godsdiensten is als volgt M. Vr. Totaal Ned. Hervormd 5185 5441 10626 Waalsch Hervormd 8 10 18 Remonstranten 19 41 60 Geref. Kerken 1350 1342 2692 Christ. Geref. 127 137 264 Doopsgezinden 229 233 462 Evang. Luthersch 154 150 304 Herst. Evang. Luth. 13 35 48 Roomsch Kath. 4081 4072 8153 Oud Roomschen 731 718 1449 Ned. Israël. 19 26 45 Port. Israël. 4 1 5 Overige godsd. gez. 275 333 608 Geen Kerk. gez. 1848 1421 3269 14043 13960 28003 Waarschijnlijk in verband met de feestelijkheden te Alkmadr en zeer zeker in verband met den zonneschijn was het Zondag weer enorm druk bij de stoom- pont, op een gegeven oogenblik verlangden 25 auto's en 5 rijtuigen met paarden over tocht, ongerekend een groot aantal voet gangers en fietsrijders. Dank zij de politie ging alles zeer ordelijk toe. Schipper Blom van de stoompont heeft Zondag geen voordeelige dag gehad. Uit zijn hut op het dek heeft men zijn jekker gestolen. Door de Ant. Rev. Kiesvereeniging alhier is ten bate van het Miljoenfonds der Ant. Rev. Partij een vierde storting gedaan, groot f96. De heer W. Veken, werkman aan de Papierfabriek der firma Van Gelder Zonen alhier, herdacht Zaterdag den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst dezer firma trad. Hij werd 's morgens op het kantoor ont vangen en door de Directie geluk gewenscht, waarbij hem de gebruikelijke enveloppe werd aangeboden. Des avonds bracht de Harmoniekapel den jubilaris een serenade. Voor het examen Engelsch M. O., akte A, is te 's-Gravenhage geslaagd de heer M. J. Maten alhier. Vrijdag heeft een 10-jarige jongende ouderlijke woning op Wijkeroog verlaten, met medeneming van een zilveren horloge met gouden ketting. Hij was echter spoedig weder terug en zal nu we! niet veel plezier hebben van zijn uitstapje. Als werkloos ingeschrèven op 5 Aug. 1922 3 letterzetters, 2 timmerlieden, 2 manden makers, 1 meubelmaker, 7 kuipers, 1 zeil maker, 1 broodbakker, 6 kantoorbedienden, 1 smid, 1 vuurwerker, 3 bankwerkers, 3 machinisten, 3 stokers, 2 metaaldraaiers, 1 voorslaander, 2 plaatwerkers, 1 koper slager, 2 loodgieters, 10 zeevisschers en 79 los arbeiders. XI. Augustus. De maand Augustus levert op natuur gebied allerlei afwisseling op. Ze heet Oogstmaand, en is dit ook in velerlei opzicht. De hooioogst is nagenoeg binnen en was dit jaar in vele streken zeer onvoldoende; alleen de veenlanden gaven tamelijk goede uitkomsten. Nu begint de graanoogst, eerst van rogge en haver daarna van de tarwe enz. terwijl velderwten en paardenboonen iets vroeger geoogst werden. Tijdens de oorlogsjaren wasdegraanbouw zeer voordeelig en zag men vele landerijen, die vroeger voor andere doeleinden of tot weidegrond werden gebruikt, voor de teelt van granen omgeploegd. Het is een prachtig gezicht om tusschen de korenvelden te gaan of per rijwiel, de polders zooals de Haarlemmermeer, de Houtrak, IJ polder enz. eens door te rijden en de schoven aan rijen te zien staan. Tusschen de lange akkers geel gekleurd van den daarop staanden rijpen oogst, loopen echter dikwijls ook helder groene, het zijn die welke met beek- en mangelwortelen bezet zijn en nu in Augustus hun besten groei nog moeten hebben. Vroeger werd het graan meestal uit de hand met een sikkel of zigt gemaaid en de schoven evenzoo met de hand gebonden, thans gaat alles, vooral bij groote graan- bouwers, met de machine, die niet alleen den sikkel vervangt maar ook het gemaaide netjes op maat aan schoof bijeen brengt, bindt en terzijde werpt. In Augustus kan de zon geducht branden en verlangt deoogst éénerzijds zoo mogelijk droog en warm weer, terwijl het etgroen der weiden en de tuinen anderzijds gaarne zoo nu en dan een regenbui verlangen. Nu is het de tijd der vacantiën en van uitgaan. Voor den minnaar van stil natuur genot is het thans geraden de drukke ver keerswegen en die plaatsen die door het groote publiek worden bezocht, eenigszins te ontwijken. De groote massa die naar buiten gaat is vrijwel onverschillig en meer geneigd tot rennen en vliegen op motor fietsen en in auto's dan op bedaard natuur onderzoek uit te gaan. Vele landgoederen en duinen zijn ook gesloten moeten worden wegens het wangedrag en de vernielingen aan boomen, planten en bloemen door onverschillig en roekeloos publiek toege bracht. Terwijl vele zomergewassen in Augustus rijp zijn of afsterven, begint er in de tuinen zich een nieuwe flora te vertoonen. Het

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1