BUITENGEWONE AANBIEDING Ons BEKENO BUIKBANDCORSET, ELASTIEKEN BINNENBAND van 1U5 voor 5. I staakt. Toen werden reeds door Botte- wakkeren? Hier ligt een groot en mooi manne uitgevonden vuurpijlbomhar- j arbeidsveld nog geheel braak. En alleen poenen gebruikt, de voorloopers van de j deze dingen zullen verbetering brengen, tegenwoordige harpoenkanonnen van want daden helpen beter dan veel ge- Foyn uit Tromso. i schrijf, Corsetten-Magaziinen Donderdag 24 Augustus Uits uitend: 1 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Firma A. VISSER-BUISMAN Oranjestraat 9, IJmuiden rarensgasten, maar is door een noodlot jige samenloop van omstandigheden intstaan. De zee was kalm. De waarschuwings tlienst had niet den witten bal uithan gen, wat voor de zeilers beteekent: „Past op bij het zeilen". Alleen aan de kust stond een sterke branding met hoogen golfslag. Toen de bood uit zee kwam en op de bank de branding in ging, kreeg zij een slag van de opstu wende golf, waardoor zij even stuurloos werd. Dit heeft vaak plaats, maar waar schijnlijk is de boot te veel teruggetrok ken door de terugloopende golf omdat ze te licht bemand was. Hadden er een twintigtal passagiers ingezeten, dan zou de boot niet zoo gemakkelijk mee genomen zijn. Nu draaide de boot leenigszins dwars en bij de kort oploo- pende golven, die achter elkaar aan kwamen, is de boot gekanteld. Allen geraakten te water, maar 't jwas gelukkig dicht bij het strand, hoe iwel er groot gevaar bestond van ver drinken door bet onverwachte en den schrik van het oogenblik. Ook leverde de sterke branding gevaar op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Zeestraat. Dadelijk was de vlet van de badinrichting „Neptunus" ter plaat se, terwijl ook de badman dadelijk te hulp snelde. Ook van de andere badin richtingen snelde men toe. Een drietal flinke redders waren dan ook spoedig bij de gekantelde boot, n.l. Koper, Al- bert Kraayenoord en Jacob Kraayen- oord. Ook de jeugdige employé van Ho tel d'Orange snelde het water in en mocht een drenkeling behouden aan wal brengen, zoodat we ook Johan van de Geer bij de redders willen noemen Het omslaan van de boot gaf een op stand op 't geheele strand. In een oog wenk zag het zwart van de zich ver dringende toeschouwers, want toevallig was bet eens een mooie Zondag en daar door bijzonder druk. Een aantal leden der Zandvoortsche Reddingsbrigade waren aanwezig en onder leiding van den heer Gunters werden de noodige maatregelen geno- pien om het reddingswerk zoo onbe lemmerd mogelijk te doen plaats heb ben. Ook de heer Lovink, commissaris van politie en de heer Freeman, waren bijna terstond ter plaatse. Met eenige agenten werd nu voldoende ruimte ge maakt. De reddingsmiddelen van de badin richting „Neptunus" bewezen nu in uitstekenden staat te zijn, want alles werd gebruikt om ter hulp te snellen. Ook de inhoud van de verbandtrommel werd gebruikt voor zoover het diensten kon bewijzen. Gelukkig werden allen, dank zij de van alle kant geboden hulp en de voor I treffelijke maatregelen, gered. Een viertal personen had echter bij i de onvrijwillige onderdompeling zoo- i veel zeewater binnengekregen, dat de kunstmatige, bewerkingen voor drenke lingen op hen moesten worden toege past. Ook werd het zuurstofapparaat nog in werking gesteld. Aanwezig wa ren een viertal doktoren, we hoorden o.a. de namen van de heeren Vigeveno, Gerke, van Zeben en Varekamp. De heer Hoek, bedrijfsleider van Ho tel d'Orange, stelde zijn serre beschik baar om de vier drenkelingen tijdelijk daar een plaatsje te geven. Na van het overtollige zeewater verlost te zijn kwa men ze spoedig weer op hun verhaal. Nu werd hun een slaapkamer van het hotel ter beschikking gesteld, waar en kele uren rust hen wel geheel en al zal hebben opgeknapt. Twee anderen gingen met hun natte pakje met den heer Jac Koning naar diens huis, waar ze van droge kleeren werden voorzien, terwijl de andere twee dezelfde bewerking ondergingen ten huize van den heer Weening. Zantvoort is dus voor een ramp ge spaard gebleven. Maar tevens heeft de dadelijke hulpverleening en de redding bewezen, dat de maatregelen aan liet Zandvoortschestrand wel zoodanig zijn, dat men zich met volle vertrouwen in en op zee kan wagen, al blijven onge lukken zooals heden ontstaan door het samenloopen van omstandigheden, al tijd mogelijk. Maar niemand zal kunnen zeggen, dat niet alles gedaan is voor de veilig heid van de verongelukten. Trouwens, de schitterende uitkomst der reddings pogingen toont dat duidelijk aan. Maar dien middag werd er niet meer gezeild. achteruitgang. Het totaalbeeld, de op-ONZE JEUGD. [brengst van f 40.510.842.641/2, met inbe-i [grip van de tabaksaccijns zelfs! Zal het iets geven, wanneer wij iets jf 41.323.732.25, iv dan ook geflatteerd, gaan schrijven over de ongehoorde ver want het toont vooruitgang bij een wer-wildering, die er bij onze jeugd valt op kelijken achteruitgang. te merken? Want hoevelen hebben dit De voordeelige middelenposteri zijn niet al reeds gedaan en hoe vaak? Heb den wandelen, door een kaart aan te! De heer Th. J. Wijnoldy Daniël*, vragen, is nu slechts voor enkelen open, [onze scheidende gemeente-secretaris, heelt omdat ook hierin teveel gesloopt werd. aan de ambtenaren ter secretarie aanj ebo- YYij herinneren ons nog hoe Burge- den zijn portret in kleuren in lijst. Op deze Loren van Themaat metlijst komt een koperen plaatje met daarop in de eerste plaats de inkomstenbelas ting met een toeneming van ruim f 1.264.600 boven Juli 1921, daarnast de suiker met '8 ton, de Successierechten met f 1.300.000. De meeste middelen lie pen achteruit, vergeleken met Juli 1921, de grondbelasting van f 2.751.313.51 tot f 2.719.886.58, de personeele belasting- van f 2.456.666.79 tot f 2.150.329.24, de di vidend- en tantièmebelasting van f 1.868.156.55 tot f 1.707.510.38, de ver mogensbelasting van f 992.538.82 tot f 587.817.68, de zegelrechten van f 1.789.111.06 tot f 1.576.781.93, statistiek- recht van f 327.665.38 tot f 268.206.64. De geheele opbrengst over de eerste zeven maanden van 1922 is f 258.365.958 tegenover f 254.251.421 in 1921. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 10 Aug. t./m 16 Aug. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 55 Hollandsche 16 Duitsche stoomtrawlers 28 Zeil-, 1 Motor-, 1 Stoom-logger, Zeil-haringloggers, 2 Sloepen, 8 Deensche Motorkotters en 73 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 660.— Tot f 4000. Duitsche Stoomtrawlers f 565.f 2799. Zeilloggers f 56.f 410.— Motorloggers f f 544. Stoomloggers f f 671. Zeil-haringl. f 507.— f4438. Sloepen f1134.f 1297. D. Motorkotters f 447.f 1594. terwijl de Kustvisschers totaal f 3681 besomden. De aanvoer bestond uit 735545 K.G trawlvisch, 7462 K.G. beugvisch en 912 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 185505.255 De Rijksmiddelen. De Staat der Rijksmiddelen over de maand Juli vertoont weer een typisch beeld van den huidigen toestand. Of schoon er een aanmerkelijke toename van geldmiddelen is, n.l. van rond f 4.710.000 boven de raming en rond f 1.273.000 meer dan de opbrengst van Juli 1921 (met inbegrip vaq de tabaks accijns zijn deze bedragen zelfs respec tievelijk f 5.523.650 en f 2.585.500), ver- toonen de verschillende post, die een af spiegeling zijn van den economischen toestand, terzelfdertijd een sprekenden Hollandsche Walvischvaart. Aan een voordracht van den heer A B. van Deinse over „de geschiedenis der Ned. walvischvangst", opgenomen in „Natura", ontleenen wij het volgende: De eerste maal dat onze landslieden met de walvisschen kennis maakten, was in 1596, door den bekenden tocht van Heemskerk en Barentz, die eindig de met de overwintering op Nova-Zem bla. Kort daarna, ongeveer in 1600, oe fenden de Hollanders reeds de walvisch vangst bij IJsland uit, zij het in klein aantal. In 1607 bereisde Henry Hudson de Noordelijke IJszee en opende daar door voor de Engelsche walvisch vaar ders de vangst in 1608. In 1614 werd de Noorsche Compag nie opgericht, die het uitsluitend recht op de vangst verwierf tot 1641. Toen was voortaan voor ieder Hollander de vangst vrij. In 1645 werd de Noorsche Compagnie ontbonden. Vele belangrijke figuren uit onze ge schiedenis zijn direct of indirect bij de walvischvangst betrokken, als Prins Maurits, die de scheepsbrieven uitgaf, en Hugo de Groot, die de rechten van de Hollanders verdedigde tegen Jacobus 1 van Engeland. Andere vijanden van de Hollandsche walvischvaarders waren Christiaan IV van Denemarken en de Duinkerker kapers, die ten slotte door Tromp bedwongen werden. Op de Waddeneilanden en in Fries land komen nog vele onderkaken van den walvisch voor, die nu als hekken gebruikt worden of in de weilanden staan. Ook schouderbladen vindt men er soms. Tot voor korten tijd stonden nog onderkaken in de weilanden langs de Schie bij Rotterdam, en in den winter van 1917 op 1918 heeft men in deze stad zelfs beproeft met stukken walvisch- kaak, in blokken gezaagd te stoken. Tegen het einde van de 18e eeuw ging onze walvischvaart te niet door het sterk verminderen in aantal van de walvischen. Koning Willem I heeft in 1824 de vangst weer willlen herstellen met steun van het rijk. Nog ruim 40 jaar heeft men, vooral uit Harlingen, de vangst beoefend, maar met weinig succes. Later, in plm. 1870, heeft com mandeur Bottemanne nog bij IJsland aan de walvischvangst gedaan, maar ben wij in ons land niet de Tucht-Unie? En vragen wij ons niet vaak af: wat geeft het, of hoogstaande mannen en vrouwen trachten leiding te geven in de opvoeding van ons volk? Dit zijn alle vragen, die ons pessimis me volkomen billijken. En toch wagen wij 't er op, dit onderwerp maar weer eens aan te voeren. Want de baldadig heid onzer jeugd is in dezen tijd weei schrikbarend. Op allerlei wijze wordt straatschenderij gepleegd en vaak niet alleen door de jeugd, maar ook door vol wassenen. Wij hebben in ons blad nu weken aaneen staaltjes vermeld van het ingooien van ruiten, het opbreken van straten, van mishandeling, vernie ling enz. En het ergste nog is dat deze dingen niet voldoende tot menschel! doordringen, dat men er overheen leest Of vindt men het niet erg dat in het ge bouw der Ambachtsschool te IJmuiden bijkans honderd ruiten vernield zijn en dat in de nu bijkans een jaar leegstaan de pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Y eiseroord zoowat geen ruit meer heel is. Men meene niet, dat men den vernie Iers zoo/maar hun gang laat gaan. Toen genoemde pastorie eenigen tijd verlaten was, klommen de jongens door de dak ramen het huis binnen en hielden ei huis als roovers. Daarop i< een soort stille bewaking ingesteld. De ruiten ble ven echter voortdurend het mikpunt. Als daders werden leerlingen, van de Ambachtsschool (vlak tegenover de pastorie is ook een schoolgebouw vooi het Ambachtsonderwijs) aangewezen. Het is ons bekend dat de Directeur en de leeraren der school den jongens over hun gedrag ernstig hebben onderhou den. Toen er later een brief van het kerkbestuur inkwam, is dat herhaald, maar de Directeur heeft tot zijn grooten spijt moeten verklaren, dat hij hiei machteloos tegenover stond. Dit teekent al voldoende de mentali teit van onze jeugd. Erger nog is, dat ze een medeburger in zijn arbeid bemoei lijken, de ruiten van zijn werkplaats vernielen en hem zelf met steenen be kegelen. Waar moet dat heen, zoo vra gen wij. Wij kunnen hier geen verwijten doen aan de politie. Die doet wat ze kan en als zij zoo'n ruitenvernieler te pakken krijgt, is hij er bij. En toch móet er wat gebeuren. Tot nog toe hebben wij steeds de namen van dezulken, als zij werden verbaliseerd, niet gepubliceerd. Maar het is ons ernstig voornemen om de na men van straatschenders voortaan vol uit in de courant te zetten. Maar er zal meer moeten geschieden. Wij hopen dat het bestuur van de Ver- eeniging voor Ambachtsonderwijs niet zal aarzelen een leerling, die op straat schenderij wordt betrapt, hare school minstens voor een jaar te ontzeggen. Ook de ouders zullen moeten meewer ken en die in de eerste plaats. En dan juist doet het ons leed te moeten zeg gen, dat wij in dit opzicht groote vrees hebben. Want tal van ouders zijn zor geloos en laten de jeugd hun gang gaan. Honderden kinderen zijh 's avonds veel te laat op straat. Aldus wordt den kin deren de zoo noodige nachtrust onthou den en tevens groeien zij verwilderend op. Wil dit beter worden, dan zullen vele ouderen bij zichzelf moeten begin nen. Er zal nog meer gedaan moeten wor den. Goede speelplaatsen voor de kinde -en zijn in onze gemeente broodnoodig. In IJmuiden hebben wij er één gehad, maar die is helaas weer verdwenen. Hieraan moet de overheid niet alleen haai' aandacht wijden, maar ook zor gen dat er iets in deze richting gebeurt. Voorts wekken we ouders en opvoe ders op om iets voor de jeugd te doen. Wij wilden dat het tot allen, die bij het onderwijs werkzaam zijn, doordrong, dat hun taak bij de school niet af is. Wij hebben hier een predikant gehad,, die er met de jongens op uittrok naar het bosch of de duinen, maar er was helaas niet één onderwijzer of onderwijzeres, die hem in dit mooie werk wilde bij staan. Vaklieden kunnen ook helpen. Waar om kunnen wij hier geen huisvlijt-cur- sussen krijgen, zooals op andere plaat sen? En Floralia-vereenigingen, die het kweeken van planten en bloemen aan- meester ver groote verontwaardiging over de Hol landsche straatschenderij kon spreken en er dan op wees, hoe anders dit was in de landen, die hij had bezocht. Hoe er in Engeland en Amerika een nauwe samenwerking is tusschen politie en burgerij, om de geringste straatschende rij tegen te gaan. Wij hebben Mr. ver Loren wel eens een jongen bij z'n lurven zien pakken, die het goed van een ander niet met rust kon laten. Misschien zal 't nog wel noodig blij ken dat alleen de knoet ons verlossen kan van de straatschenderij. De meeste jongens toch vreezen een flink pak ram mel. Toch is dit middel het allerlaatste en daarom wekken wij hier op om 't op andere wijze te probeeren. Laten wij de jeugd opvoeden in dezen zin, dat zij eer gevoel krijgt en daarnevens schaamte gevoel. Want een leerling van een Hoo- gere Burger School of van een Am bachtsschool moest zooveel eergevoel hebben, dat hij er zich voor schaamt om moedwillig een huis te vernielen. Alleen zelfrespect, zin en liefdé voor de natuur en al 't schoone, benevens eerbied voor den nevenmensch kan hier redding geven. Zoolang de jeugd deze kwaliteiten echter nog niet bezit, past tegenover brutaliteit alleen groote ge strengheid. En wij hopen dat politie' en opvoeders, zoowel onderwijzers als ouders, daarvoor niet zullen vreezen. „Aan mijne kameraden ter gemeente secre tarie 1 Juni 1893 15 September 1922. De ambtenaren hebben het bij request aangeboden aan de gemeente, met verzoek het een plaats te geven op het gemeen tehuis, bij voorkeur in de raadzaal. Waar deze reeds meedere portretten bevat en ook een beeltenis in gips van Mr. Dr. ver Loren van Themaat, zal ook aan het conterfijts-' i van den heer Wijnoldy Dariiëls zeker een plaatsje worden geschonken. Voor de hoofdakte is te Haarlem ge slaagd Mej. H S. Veitman alhier. SCHEEPVAART. Waterstanden IJmuiden. Dagen 24 25 26 27 28 29 30 31 1922 H water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 3.41 4.11 11.53 1.50 4.27 4.56 0.17 0.36 2.37 5.12 5.39 1.03 1.20 3.23 5.58 6.24 1.47 2.03 6.45 7.12 2.32 2.49 7.37 8.05 3.20 3.35 8.41 9.15 4.08 4.29 9.58 10.36 5.10 5.42 Geen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. reeds in 1872 werden deze pogingen ge- In 1910 is wederom te Rotterdam ge-Zóó kan het niet blijven! tracht een walvischvaartmaatschappij Ons aardige plantsoen op het Konings- op te richten. Door gebrek aan mede- plein blijft gesloten, omdat men vooruit werking is hier echter niets van geko- weet, dat het in een paar dagen totaal men. De Duitschers stichtten in 1911 een dergelijke maatschappij, welke nog tot midden 1914 groote winsten heeft ge maakt. vernield zou zijn, als het geopend werd zonder het noodige toezicht. Het heer lijke Velser- en Heereduin, waar zoove- len vroeger des Zondags gratis in kon- IJMUIDEN. Voor het examen Nijverheidsonderwijs akte Nb., is te 's Gravenhage geslaagd de heer H. van Roest alhier. VELSEROORD. - Begunstigd door prachtig weder gaf het Symphonie-orkest „Euphonie" Maandag avond een concert in den tuin van Tivoli. Euphonie wordt steeds meer ingeburgerd in Velseroord, gezien de flinke opkomst, want de tuin was stampvol. De met vele electrische lampjes verlichte muziektent maakte een mooi effect, terwijl de boomen in den tuin met brandende lampions waren behangen. Wij hebben veel genoten, de ten gehoore gebrachte muziek was zeer mooi, vooral muntte uit „Lustspiel" en „Die Schmiede im Walde". Jammer was dal de pianissimo's niet tot hun recht kwamen, door het lawaai van eenige jongelui. De zulken weten kunst nog niet te waardeeren en komen alleen voor 't plezier. Wij hopen dat Euphonie nog meerdere van zulke avonden zal geven. VELSEN. De heer Th. P. L. Petit, ingenieur bij de N. V. Fransch-Hollandsche oliefabrieken Calvé-Delft, is met ingang van 26 Augustus j.l. benoemd tot bedrijfsleider van de Cokes- fabriek der N. V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. Gomes—Maas, z.M. P. van Donselaar—van Straten, z.S. E. J.de NobelTijssen, z.J. H. de ReusWoltei- man, d.W. M. NukoopDaems, d.J. Hagedoornde Bruijn, z.M. van Schie Koelewiin, z.M. de WeersSiam, z.A. Muddede Bie, d.G. van Dorp—van der Wijden, d.G. de FeberKoster, d.C. MeijerDazerta, z.J. van Deudekomde Lange, z. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 19 Aug. 1922: 3 letterzetters2 timmerlieden 1 meu belmaker 3 mandenmakers5 kuipers 1 zeilmaker2 broodbakkers5 kantoor bedienden; 7 zeevisschers 4 bankwerkers; 1 metaaldraaier1 voorslaander1 smid 2 plaatwerkers2 loodgieters1 koper slager4 stokers; 7 machinisten en 71 los arbeiders. SANTPOORT. Hedenavond geeft ons fanfare-korps „Wilhelmina" aan het Kerkpad zijn eerste zomerconcert. O. a. worden de nummers ten gehoore gebracht, waarmee het korps te Alkmaar den eersten prijs behaalde. De jeugddag van de Nederi. Jeugd centrale voor Drankbestrijding, j.l. Zondag op de Harddraverslaan van Mevr. Wüste was, het mooie weder in aanmerking ge nomen, slecht bezocht. De Jeugdmenschen lieten zich daardoor echter niet ontmoedigen en brachten een prettigen dag in onze schoone omgeving door. J.S. van hier had Zondag het ongeluk ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk in botsing te komen met de auto van Notaris D. Hoewel de bestuurder zeer snel remde, kon een botsing niet worden voorkomen. Het rijwiel werd deerlijk vernield, terwijl ook de kleeren van den jongen man het moesten ontgelden. BINNENLAND. FaiUIssem enten In Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Aug. in Nederland uitgesproken 64 faillissemen ten tegen 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Aug. 1922 1807 faillissementen tegenover 1315 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Droevig ongeluk. Voordezoo- veelste maal heeft de stoomtram Haarlem- Alkmaar te Schoten een slachtoffer geëischt, Ditmaal was het een l'/s-jarig kind van de familie Van P., tegenover de lighal aldaar. De kleine schoot ondoordacht het hekje uit, juist toen de in volle vaart zijnde tram uit de richting Santpoort naderde. Het kind werd overreden en onmiddellijk gedood. Eenkostbaartransport. Via Kleef is deze week, een transport van 380 kisten met zilvergeld, juweelen enz. naar Holland verzonden ter waarde van 30 millioen Mark van het Oostenrijksche Comité van levens- middelenvoorzienirg. 99 99 uit zware Coutii en roestvrije baleinen met 95 Alleen deze 3 dagen dezen buitengi Profiteert hiervan lagen prijs Verkrijgbaar bij

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3