X gadering, heeft dit toen genoemd mijn ambtelijk tehuis. En dat was het tot heden. Ik werd er verwacht door de ka meraden, zooals ik thuis werd' ver wacht door mijn huisgenooten. Ik had er mijn eigen werkvertrek, als thuis. Ik vond er goeddeels het dage lijksch brood voor de mijnen, een lange reeks van jaren. Ik mocht er spreken in de trouw zaal over liefde, als het hoogste goed. Dat zal straks alles tot het verleden behooren. Maar het stemt niettemin tot dankbaarheid. Hoevelen niet moeten het voor recht missen tot in het 63ste jaar op hun post te blijven. En 't moet erkend dat waar de arbeid volwaardige krachten eischt de ouderen moeten plaats maken voor de jongeren Het gemeentehuis zal straks voor mij niets anders zijn, dan het is voor ieder ingezetene, een gebouw bestemd voor den openbaren dienst Ik zal er voorbij gaan, als een, die tot het verleden behoort. Maar toch, ondanks dat alles, zal mijn hart er aan blijven hangen en mijn geest er telkens in terugkee ren. Dankbaar, dat ik er wérk en brood mocht vinden. De vriendelijke woorden, tot mij gesproken, zal ik bewaren als een goede herinnering. De vriendelijke wijze, waarop mijn afscheid mocht geschieden stel ik op hoogen prijs. Mijn komst hier, mijn koperen en zilveren ambtsfeest, mijn afscheid 't zullen dagen zijn, die ieder met eigen herinneringen in mijn geest zullen blijven voortleven. Ik hoop van ganscher harte dat het offer van mij gevraagd, de ge meente ten goede moge komen, en dat het de gemeente Velsen en U allen mogen wel gaan. De heer Wijnoldy Daniëls (wiens echt genoote en zoon bij deze plechtigheid tegenwoordig waren) neemt hierop af scheid van de raadsleden. De heer Schilling komt ter vergade ring. Deze vraagt of hij nog even terug mag komen op de ingekomen stukken De heer Vermeulen is daartegen, daar spr. voor een enkel punt is gekomen Maar de heer Schilling kan er bij de rondvraag op terugkomen. Het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit inzake de verpachting van het vischrecht in de Jan Gijsenvaart en de Delft wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot het verleenen van - ontslag en op wachtgeldstelling van eenige werklieden van het bedrijf Reini gings- en Ontsmettingsdienst zegt de heer Sluiters dat er ook twee werklie den vrijwillig ontslag vragen. Spr. wil hier echter ernstig tegen waarschuwen, want naar spr. heeft vernomen zijn deze menschen niet pensioen-gerechtigd. De heer Schilling zegt spijt te hebben dat hij in een onbewaakt oogenblik vóór dit voorstel heeft gestemd. Het is geno men uit een oogpunt yan bezuiniging maar het gaat ons nu al heel wat kosten. Spr. verschilt van gevoelen met den heer Sluiters wat de twee be treft, die vrijwillig heengaan. Alleen vindt spr. het verkeerd dat dezen men schen, nu ze feitelijk moeten gaan, op hun pensioen wordt gekort. Ook zou spr. willen dat de wachtgeldregeling voor de ontslagen arbeiders wat gunstiger wordt. De heer Vermeulen zegt er bij de be handeling van het voorstel tot wijziging der vuilophaling reeds op gewezen te hebben dat dit ons nog heel wat zou kosten. Deze voorstellen, zooals ze hier liggen, zullen ons nu reeds f 8534 kos ten en van bezuiniging zullen we hier door in de eerste jaren wel niets mer ken. Spr. vindt dat er dadelijk teveel men schen worden ontslagen. Men moest di rect niét zooveel mogelijk, maar zoo uei- nig mogelijk werklieden willen ont slaan. 't Kan best zijn dat binnenkort zal blijken, dat er teveel zijn ontslagen. Spr. zegt dat men somhiigen het wacht geld in eens wil geven. Daar is spr. niet voor. Een wachtgeldregeling moet zoodanig zijn, dat de menschen voorloo- pig verzorgd zijn, tot ze een andere be trekking hebben gevonden. Wanneer wij 't bedrag in eens uitkeeren en iemand sterft of vindt een anderen werkkring, dan is ons geld weg. Spr. vraagt of er niet wat op te vin den is dat niet alle voorgestelden wor den ontslagen. B.v. er zijn vier jonge lieden in lossen dienst der gemeente. Zou 't niet kunnen dat 4 der ontslage nen in lossen dienst komen met behoud van het thans geldende loon gedurende 2 jaar. Wellicht dat in deze 2 jaar zij weer een plaats in vasten dienst zouden krijgen. Spr. vraagt of B. en W. hier toe be reid zijn en of zij het ontslag van deze 4 menschen dan zouden willen aanhou- strenge den, Spr. dringt hier ernstig op aan, het zijn alle menschen met gezinnen. De heer Davidson zegt met gesproke ne van den heer Vermeulen te kunnen meegaan. Spr. vraagt ook of er geen an der werk voor enkele menschen is, hij toch heeft gezien dat particulieren wel rijwerk voor de gemeente verrichten. De heer Dunnebier zegt het niet eens te zijn met den heer Sluiters. B. en W. hebben hun licht opgestoken en deze twee ontslagenen hebben alle recht op pensioen. Wat het verzoek van den heer Ver meulen betreffende 4 werklieden be treft, spr. is er niet tegen dat B. en W dit nog eens overwegen. Verder zegt spr. dat men nu vreest dat er niet veel bezuinigd zal worden, spr. zegt dat er meer bezuinigd zal wor den, dan men denkt. Het zal best mee vallen. De heer Schilling zegt dat we ons hiermede in een avontuur gestoken hebben, maar wij zullen de schuld er van moeten dragen. Of het wel zooveel bezuinigen zal, we zullen er 't, volgend voorjaar, als er wellicht een winter is, wel over spreken. Spr. vraagt of er geen adres is inge komen van de werkliedenorganisaties. Deze, die wel terzake kundig zullen zijn, meenen dat een toeslag op het pensioen zeer wel mogelijk is. Wat het toekennen van het wachtgeld betreft, spr. meent dat de ontslagenen recht hebben op een vast bedrag, hetzij ze werk krijgen of niet. Immers wanneer ze na een jaar nog geen werk hebben, zorgen wij toch ook niet verder voor hen. Spr. vraagt hoe 't staat met den op zichter bij den reinigingsdienst. Hij heeft gehoord dat deze zich tegen ont slag verzette, maar als deze gemist kan worden, moet ontslag toch volgen. De heer Vermeulen wijst er nog op dat er nog tal van aanvragen zijn om premie voor particuliere bouwnijver heid, naar spr. hoorde voor 250 huizen.. Als die er komen en nog pas zijn er ver schillende premies toegestaan, betee- kent dit meer werk. De heer Sluiters blijft bij zijn eerst geopperd bezwaar. Heeft men de noo- dige zekerheid? Spr. onderschrijft hel gesprokene door den heer Vermeulen ook op Santpoort heeft spr. meermalen 6 of 7 personen aan wegen werkzaan gezien, die niet in gemeentedienst wa ren. De heer Dalmeyer zegt de begrooting voor 1923 gezien te hebben, maar op dc begrooting van den Reinigingsdienst heeft spr. nog geen bezuiniging kunner vinden. Spr. zegt dat zich bij deze zaak nog zooveel kwesties voordoen, dat spr voorstelthet geheele voorstel aan t( houden. De heer Dunnebier zegt dat als 't ont slag van den opzichter noodig was ge weest, dit gebeurd zou zijn, ook zou d( opzichter er in moeten berusten, als hi weer koetsier moest worden. De direc teur zegt echter het niet zonder den op zichter te kunnen doen. Spr. verdedigt het voorstel van B. ei W. Het voorstel-Dalmeyer tot aanhou ding wordt met 132 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Dunnebier en Handgraaf. De heer Vermeulen verlaat de verga dering. Het voorstel tot huur en verhuur va; een gedeelte zeestrand te IJmuiden wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot grondo ver dracht voor wegverbreeding te Velseroord zeg de heer Sluiters dat dit alweer f 160' kost. De Voorzitter zegt dat we tot wegvet breeding moeten overgaan, als de gel< genheid hiertoe zich voordoet. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot verlenging van dei termijn van ontruiming van eenige on bewoonbaarverklaarde woningen t< Velseroord zegt de heer Netscher dat d. Gezondheidscommissie afwijzend advi seert. Spr. zal dan ook tegenstemmen De Voorzitter zegt dat den menschen toch niet op straat gezet kunnen woi den. De heer Netscher vraagt of 't waar i- dat, wanneer van een onbewoonbae verklaarde woning een pakhuis worci gemaakt, dat ook wel eens een men- schenpakhuis wordt en dat B. en W dit soms bevorderen. De Voorzitter: Dat is wel eens ge beurd. De heer Netscher. Het is schandelij dat B. en W. zoo iets doen. De heer Schilling zegt dat hij natuur lijk voor goede huisvesting is, maar dc heer Netscher kan als lid van de Huur commissie weten hoe de toestand is. Nog pas hebben te Velseroord menschi brandduur der straatverlichtng wordt besloten te berichten dat uit financiëel oogpunt hieraan thans niet kan worden voldaan. Wat betreft de subsidie-aanvrage ten behoeve van de R.K. Bewaarschool, uit gaande van de R.K. Schoolvereeniging St. Laurentius te Velseroord luidt het prae-advies van B. en W. dat het perso neel en zijn salariëering niet voldoen aan de gestelde voorwaarden om in aan merking te komen voor subsidie. Wat de stichting van het tijdelijk schoolge bouw betreft, wordt voorgesteld inge volge art. 9 der Verordening voor een maal 25 procent van f 20625 of f 5156.25 toe te staan, benevens over 1921 en 1922 resp. f 118.19 en f 354.575. Op verzoek van den voorzitter wordt het voorstel tot toekenning van een ver goeding voor het bezit van het diploma gasfitter en van een gratificatie aan j. Schliker voor het leiden van een cur sus ter opleiding van fitters, aangehou den, wegens afwezigheid van den heer Landeweert. Goedgekeurd wordt de wijziging der verordening betreffende het gasbedrijf van en de gaslevering door de ge meente. Bij het voorstel tot de vaststelling- onieuw der Verordeningen op de hef fing en invordering eener straatbelas ting (Ged. Staten verlangen dat deze verordening op 1 Januari 1922 zal in gaan) zegt de heer Tusenius dat hij zou willen dat deze op 1 Januari 1923 ingaat Spr. is er heelemaal tegen. De Voorzitter zegt dat de straatbelas ting toch is aangenomen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Te gen de heeren Peek, Poortenaar, Slui ters, Tusenius en Netscher. Aan de Vereeniging voor Ambachts onderwijs in Kennemerland wordt voor 1920 een extra-subisdie van f 2214.48 toegekend. Bij het verzoek van de R.K. Vereen voor Kraam- en Ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis te Beverwijk orn sub sidie voor 1922 vraagt de heer Tusenius waarom deze menschen geen lid van Velsen's Ziekenfonds worden. Spr. vindt het voorgestelde bedrag (f 400) nog al hoog. De Ver. Velsen's Ziekenfonds kreeg indertijd maar f 500. De Voorzitter zegt dat Velsen's Zie xenfonds niet meer vroeg, voorts dat deze Ver. niet aan Kraamverpleging doet. Het subsidie wordt verleend .Tegen de heeren Dunnebier, Tusenius, Poorte naar en Netscher. Goedgekeurd worden de financiëele besluiten en de vaststelling-opnieuw der Verordening op den Keuringsdienst 1919. Op de aanbevelingen ter benoeming van leden van het college van zetters worden geplaatst in de vac. J. G. Hand- graaf de aftredende en P. Keers; in de vac. P. Heere de aftredende en D. Bais in de vac. N. C. Hin de aftredende en J. P. Klaassen. Tot onderwijzeres in de gymnastiek aan de Op. scholen wordt benoemd Mej. C. E. van Ekeren alhier. Mede op de voordracht stonden Mej. D. Zuiderbaan te Leeuwarden en Mej. G. Reekers te Almelo. Tot lid der Commissie van bijstand voor de Financiën wordt benoemd de heer L. Poortenaar. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Schilling zegt dat de twee woningen op het Hanenland hem een walg in het oog zijn. Spr. vraagt ze te verhuren of ze te sloopen. De heer Dunnebier zegt dat als het speelterrein der Rijks H. B. S. in gebruik was genomen, de woningen moesten dienen om er het speelmateriaal op te bergen. B. en W. zouden ze ook gaarne willen verhuren. De heer Schilling wil nog even wijzen op het door den IJmuider Bestuurders- Bond ingezonden adres inzake bestrij ding der werkloosheid. Spr. zegt dat de Bestuurdersbond deze zaak voorzichtig heeft aangepakt, omdat het bestuur weet dat de Minister niet erg willig is om op deze verzoeken in te gaan. Wel is deze eindelijk aan het onrecht, den Noordzeevisschers aangedaan, tegemoet gekomen en heeft hij dus erkend dat er malaise heerscht in het Visscherijbe- drijf te IJmuiden. Maar er zijn nog tal van andere menschen, vakarbeiders als kuipers, mandenmakers enz., die geen werk hebben en waarvan velen naar het armbestuur moeten loopen. Wij hopen nu dat deze menschen ook uitgetrokke- nen zullen worden, maar liever hebben wij dat ze aan werk worden geholpen. Spr. zal niet meer terugkomen op den te IJmuiden al is ingekomen. Zoo niet dan zou spr. het rijden van zware mo torvrachtwagens daar over willen ver bieden, alvorens er ongelukken gebeu ren. De heer Dunnebier zegt dat men met het onderzoek bezig is en hoopt dat het advies spoedig binnenkomt. De heer Netscher dringt nog eens aan op regeling der woonwagen-kwestie op de grens van Santpoort en Schoten. Hierna wordt de vergadering gesloten PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. PROGRAMMA voor de feesten der kinderen en volwassen,| ter gelegenheid der verjaardag van H. M.l Koningin Wilhelmina, op 31 Aug. 1922. 8.30 uur: Koraal-muziek in de tent op het Willemsplein door de Harmonie-vereeni-] ging „Concordia" 9—12 uur Rondgang, der Jury voor dej Wanneer op 31 Augustus een vroolijk Oranje-zonnetje schijnt, belooft het feest te houden door en voor de leden van onze plaatselijke vereeniging „Koninginnedag", schitterend te zullen worden. Het is het be stuur gelukt eeg mooi programma samen te «tellen, terwijl de prijzen, dit zagen wij deze week wel, uiterst gelukkig gekozen zijn. Meer mogen we van het laatste niet zeggen. Wel van het eerste: Voor het R. K. Fanfarecorps „Soli Deo Gloria? van Driehuis is het reeds vroeg aanpakken. Reeds om 8 uur in den morgen trekt het door het dorp, om de feeststemming er al vast in te brengen. Tegen negen uur arri veert het op het feestterein. gelegen aan het Kerkpad, welwillend afgestaan door den heer Vorstelman. Hier luistert het korps de kinderspelen, die gehouden worden van 9 tot 12 uur op, Deze spelen zijn uitsluitend bestemd voor jongens en meisjes van 6 tot en met 14 jaar. Na een korte pauze, tot één uur, komen de grooteren van 15 tot 20 jaar aan de beurt. Voor dezen staat o.a. op het pro- Etalage-wedstrijd, om 12.30 uur uitreiking I gramma, Gecostumeerde voetbal, ringrijden der prijzen (Gebouw Chr. Belangen); jper fiets, fietsrijden met hindernissen en 10—12 uur: Ringsteken op fietsen voor [veldloop. dames en heeren, rijweg bij de Vissche- rijschool, deelnemers (sters) moeten 9.30 uur bij de hoek Fultonstraat aanwezig zijn 10—12 uur: Voorstelling der Poppenkast voor alle kinderen der bewaarscholen 1 uur: Verzameling van alle kinderen voor alle scholen. Begin: Kerkstiaat bij School A en verder optocht met muziek naar alle scholen tot het Willemsplein, vanwaar een rond gang door de plaats naar het feestterrein; 2—5 uur: Aanvang der Kinderspelen en voorstelling der Poppenkast, tevens mu. ziekuitvoering door „Concordia". Volks spelen opgeluisterd door de Muziek vereniging „Wilhelmina", deelnemers voor deze Volksspelen moeten om 1.30 uur op het terrein aanwezig zijn 5,15 uur: Optocht voor de schoolkinderen met de Muziekvereeniging „Concordia" door IJmuiden naar het Willemsplein, waar de stoet wordt ontbonden 6.30 uur: Optocht met versierde rijwielen en andere groepen (muziek door „Wil helmina) 8 uur: Prijsuitreiking in de muziektent Willemsplein, voor de winnaars der optocht 8.159.30 uur Concert in de muziektent Willemsplein, te geven door Muziekver eeniging „Concordia 9.45—11 uur: Concert muziektent door| Muziekvereeniging „Wilhelmina". Bovengenoemde Kinder- en Volksspe len zullen alle worden gehouden, op de terreinen aan de Rijksstraatweg voormalige Barakkenkamp. Het Bestuur. Medailles welke voor de Etalage-wedstrijd aangeboden zijn door Boaz-Bank; Haari. Bank; IJ. V. V. Storm vogels Dr. Rommeling; Ds. van Oostrom Soede; IJmuidens Mannenkoor; S. Koster, Dir. der V. E. M.Sociteit „Onder Ons" IJmuider Courant; Hanze Bank; Tooneel vereeniging „Varia"Chr. Gem. Koor Looft den Heer"Firma Buckmann en Pool; Dr. de Vries Robles; J. J. H. Schneiders, Dir. „Visschershaven"Ds. Erdman Harmonie „Concordia". Er zijn in het geheel 19 medailles en een publieksprijs voor de Etalage-wedstrijd beschikbaar gesteld. Wat de publieksprijs betreft zal dit in de bladen worden toe gelicht (zie advertentie in dit blad). Alle medailles en prijzen voor de spelen en wedstrijden, worden Dinsdag en Woens dag a.s., in het schoenmagazijn van den heet van Leeuwen, Kanaalstraat 81, voor het publiek ten toon gesteld, wat verbaasd zal ii Mi'it liior \rr\r\r open- Om half vijf wordt vooreen aantal dames en heeren onder leiding van den heerj.v. Dommelen „De bruiloft van Klorisen Roosje" uitgevoerd. Om half negen vangt de muziek- en zanguitvoering, te geven door „Soli Deo Gloria" en Vox Humana" aan. Soli Deo Gloria" zal ten gehoore bren- 1 't Wilhelmus (Oude toonzetting). 2 Waria I olonaise van Andrieu. 3 Jubel Ouverture van Chr. 'Bach. 4 Jubileum Marsch van Sam Vlessing. 5 Finale. Het programma van „Vox Humana" ziet er als volgt uit. 1 Wilhelmus. 2 Lentezang van Fr. Roeske 3 Gelukkig Vaderland van Valerius. 4 Bede voor t Vadetland van Valerius. 5 Zondagmorgen vanjac. Bonset. Het slot van den avond zal een lucht bioscoopvoorstelling zijn. De storm van Woensdag heeft, be halve het schade aanbrengen aan vrucht- boomen en boonenvelden, ook nog op zijn geweten, dat het concert van Wil helmina niet kon doorgaan. Laten we hopen, dat het uitstel en geen afstel is. VELSEROORD. Mej. P. Adriani, onderwijzeres aan school D alhier, is benoemd tot onderwij zeres aan een openbare school te Weesp. De onlangs hier opgerichte Chr. Mannenvereeniging „Bid en Werk" heeft plannen opgeval om gelden in te zamelen Vt>or een nieuw orgel in de Herv. Keik. BINNENLAND. Ter gelegenheid van het 80-jarig be staan der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffiag van alcoholhoudende dranken zal 9 September in den Dierentuin te's-Gra- venhage, het reizend drankweermuseum worden geoperreb— Zondagmiddag d. a. v. Izal daar een zangersfeest plaats hebbenen 's avonds vindt er de eigenlijke herdenking plaats. 11 September wordt een congres gehou- Iden, waar de heeren prof mr. W. A. Bon- ger, dr C. P. Gunni g, dr. F. L. Miijers en dr. A. de Vletter zullen spreken. Den volgenden dag heelt de algemeene ver gadering plaats, na afloop waarvan hoofd bestuur en afgevaardigden door B. en W. Ivan Den Haag zullen worden ontvangen. staan over het vele mooi's wat hier voor gegeven is. P. S. Voor de Etalage-wedstrijd zal de ury uit drie leden bestaan en begeleid worden door den heer Tjaden. De verdeeling der winkels bestaat uit groepen, er zijn 57 deelnemers. SANTPOORT. Op den 5den Juni waren alhier een paar jongelui aan het fietsen. Opeens rende naar Hl. Dbl. meldt uit een er villa's een hond op hen af, geweldig laffende. Gevolg was, dat de hond onder een fiets geraakte en dat een der fietsers cwam te vallen. De eigenaar van den hond, W. D. S., ie zich Donderdag had te verantwoorden wegens het „niet zorg dragen voor hef onschadelijk houden van den hond beweerde dat het dier heelemaal geen kwaad beest is en dat het alleen wat uitgelaten van de pret was, omdat het dacht dat het nachten op de straat gebivakkeerd. En dan zegt spr. nog beter in een onbe woonbaar verklaarde wonig, dan op de straat. Het voorstel wordt goedgekeurd. Te gen de heer Netscher. Op. het verzoek van A. de Groot Lz. te Santpoort inzake wijziging van den Opi ZiCLl lllCk ïJtxccii ugn.uiAiv/11 vavii «ïirroan IJmuider Straatweg, want de regeering met ^n ba^ zou g juffrouW( die| zou willen dat deze rijksweg met ons inmiaaeis vcl*,a wor,LH geld zou worden opgeknapt; ook over als £?tu,{*e Yer i 6 - - jaar de hond op haar ook was komen aanvliegen en dat zij toen van de fiets op den grond was gesmakt. Het O. M. eischte ditmaal in deze zaak f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Het zeide echter, dat, indien er weder eens iets met den hond mocht gebeuren, het een zeer| strenge straf zou vorderen. de ophooging van de Biezen niet, want dat beteekent ook niets. Er is nog wel iets anders en beters en spr. heeft een geschikt werk gevonden. Echter wil spr. deze zaak liever eerst met zijn mede commissieleden bespreken. De heer Sluiters vraagt of het advies van den ingenieur over de nieuwe brug De wegen in Noord-Holland. Op de vragen van het lid der Prov Staten, den-heer H. L. J. Lommen, in zake het provinciaal wegenplan, luidt het antwoord van Ged. Slater, als volgt: ,De hoofdingenieur directeur van den Prov. Waterstaat heeft voor eenigen t d een overzicht ingezonden van alle wegen in deze provincie, met vermelding, weike z. i. voor het doorgaand verkeer in het gewest van beteekenis en welke meer in het bijzonder van plaatselijk moeten wor den geacht. Dit overzicht is bij Ged. Staten in onderzoek en vormt inmirfdels een lei draad voor hunne beslissingen op subsidie aanvragen of verzoeken om andere maat regelen ten behoeve van wegverbeteringen. Van een bepaald „provinciaal wegenplan" kan echter" op dit oogenblik nog niet worden gesproken. De toestand van vele wegen in de pro vincie eischt, ook naar het oordeel van Ged. Staten, verbetering. Zij zullen echter de vraag, of de provincie bij de heerschende minder gunstige economische toestanden voor die verbetering belangrijke bedragen beschikbaar zal willen en kunnen stellen, eerst aan het oordeel van de Vergadering der Staten kunnen onderwerpen na afloop van het onderzoek, bedoeld in het antwoord op de eerste vraag." Een gouden priesterfeest. Ter gelegenheid van het gouden priester feest van mgr. Caljier bisschop van Flaarlem, was de kathedraalkerk „St. Bavo" te Haarlem Dinsdag versierd met groen en witte rozen Aan de muren en pilaren hingen 116 ba nieren. Onder de aanwezigen waren de commis saris der Koningin in Noord-Holland, jhr mr. A. Röell, de burgemeester van Haarlem,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2