Sinjewel's Boekhandel Mag. Magneet HAARLEM ONTMASKERD F. H. Blok. D00DENDANS par het feest van stormvogels li STAAT VERBAASD ff. VAN GITTERS. Boekhandel P. F. C. Roeise. OFEÜBill ÏIBIOGPIIS Verdreven van Huis I DrJ.J. CONUN AFWEZIG UtM ii I bi Gebou w CYC LOOP 1? ar IJ m v ar 1 et, gg* i n Hoogerduijns Warenhuis l ARTS Crèpepapier Wielrjjders Groote Prijsvermindering: Hoogerduiios Warenhuis Rjjwiel- en Electri- citeits-onderdeelen schoenmaker Eddie Polo Boemelbaronnen Kinkhoest Pertolan Sigarenzaak fONOEN 12'Ij cent per rol Perceel bouwterrein woonhuis Zit- en slaapkamer Zit- en slaapkamer Levert tegen concur reer ende prijzen V* dU S CH A G CHELSTR A AT 7 BREESTRAAT 7 HAARLEM Bestelt Uw STUDIEBOEKEN enr. in den LOS i> A M K S K A P P E R S Z A A K Si J. BLEEKER C- G. VAN ES Mr. R. J. H. Patijn schrijft in de „N. Rott. Crt." over het regeeringsprogram o.m. het volgende: Blijft het zittende Kabinet aan, dan wacht ons een parlementaire episode, die zeker niet alledaagsch is. De Re geering zal tegenover de Volksverte genwoordiging ongeveer het volgende moeten komen verklaren: „Peccavimus. Nostra culpa, nostra maxima culpa. Nog een of twee jaren van een beleid als door ons gevoerd en er is geen red den meer aan. Gij; geachte afgevaar digden, tot welke partij gij ook moogt behooren, hebt ons wel is waar niets te verwijten, want gij hebt niet anders ge daan dan ons in steeds sneller tempo in de verkeerde richting voortdrijven; maar dat neemt niet weg, dat wij allen te zamen het land in een bijna wanhopi- gen toestand hebben gebracht. Wij zien dit nu in en zullen een eerlijke poging doen om van de dwalingen onzes ge- meenschappelijken weegs terug te ko men. Daarvoor doen wij een krachtig beroep op uw medewerking. Bekeert u voor het te laat is, gelijk wij ons enke le weken geleden bekeerd hebben. Wij zullen het mes in het levende vleesch moeten zetten en gij zult een geheele reeks pijnlijke operaties hebben te on dergaan; maar er helpt geen lieve moe der aan: het is er op of er onder". Al zal de Troonrede van September dit alles wel in eenigszins andere ter men verkondigen, in het wezen der zaak zal de inhoud daarop toch moeten neer komen. De gewijzigde omstandigheden zullen de schuld krijgen. Het Kabinet kan zich daarmede echter van hare ver antwoordelijkheid voor den huidigen stand van zaken niet afmaken. Men mag van den kapitein van een schip eischen, dat hij de branding gewaar wordt vóórdat hij er met zijn schip mid den inzit. Dit geldt zeker in het gegeven geval. In financiëele en economische kringen wist men reeds sedert een paar jaren, dat de koers, waarin gestuurd werd, op een ramp moest uitloopen. Waarom was zich daarvan dan niet be wust de regeering, die beter dan wie ook in staat was uit te cijferen, welke ondragelijke lasten het complex van de door haar voorgestelde maatregelen al lengs op de schatkist legde? toestand, dat de Regeering om haar nieuwe program, nl. een ingrijpend be zuinigingsplan, aannemelijk te maken tot scherpe critiek van haar eigen tot dusver gevolgd beleid zal moeten over gaan. Heeft zij daartoe den moed, zoo veel te beter. Het zou van karakter ge tuigen, indien zij zich tot een eerezaak rekende te herstellen, wat onder hare leiding in het honderd is geloopen. Men vraagt zich echter met eenige zorg af, of men door aan te nemen, dat zij zich aldus in het boetekleed zal ste ken, nog blijft binnen hetgeen in ons parlementair- leven feitelijk mogelijk is te achten. Het gevaar is groot, dat het Kabinet bezwijkt voor de verleiding om, ten einde zichzelve schoon te wasschen, de zaken minder zwart voor te stellen dan zij in werkelijkheid zijn. Geschiedt dit, dan komt er van een bezuiniging op voldoende schaal niets terecht. Want alléén indien aan het volk de oogen worden geopend voor den noodtoestand, waarin het Land verkeert, zal liet be reid zijn de offers te brengen, zonder welke herstel van het financieel even wicht ondoenlijk is. Uit dez hoofde ware het verkieslijk geweest, dat een formateur ware aan gewezen, die vrijer tegenover het verla den staat dan jhr. Ruys de Beeren- brouck c.s. Nu de opdracht aan den te- genwoordigen premier eenmaal heeft plaats gehad, is het in 's Lands belang misschien het beste, dat hij slaagt. Mis lukking van zijn pogingen zou waar schijnlijk wrijving tusschen de fracties der rechterzijde in 't leven roepen, ter wijl bij de tegenwoordige samenstelling van de Tweede Kamer een hecht aan eengesloten rechtsche meerderheid de eerste voorwaarde is voor het verwe zenlijken van een bezuinigingspro gram." Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan de besturen der Vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschap pen en der afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, in antwoord op hun adres sen om maatregelen te nemen ter voor koming van vernieling van wegen door het verkeer met zware motorrijtuigen, petroleumwagens en verhuiswagens, medegedeeld, dat het verkeer met mo torrijtuigen niet in de provinciale ver ordening op de wegen geregeld kan wor den, omdat de Motor- en Rijwielwet om trent dit verkeer algemeene geldende voorschriften geeft. Deze wet geeft echter aan Gedepu teerde Staten eenerzijds de bevoegd heid van wegen buiten de bebouwde kommen geen rijkswegen in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid dier wegen te sluiten voor het verkeer met motorrijtuigen, welke een in verband met samenstel ling en inrichting te bepalen gewicht te boven gaan en anderzijds om van het verbod om over een aldus gesloten weg snel een dergelijk voertuig te rij den onder bepaalde voorwaarden ont heffing te verleenen. Van die bevoegdheid zullen Gedep. Staten waarschijnlijk binnen niet te langen tijd gebruik maken. Bij de te treffen regeling zal echter niet alleen kunnen worden uitgegaan van het eigen gewicht van de voertui gen, doch zal daarnaast als criterium van afsluiting ook de wielbelasting moeten gelden, zooals in het rapport nopens de regeling van het verkeer met zware motorrijtuigen en motorrij tuigen met volgwagens, uitgebracht door de hoofdingenieurs van den pro vincialen waterstaat in Nederland, uit voerig is uiteengezet. Voorts zal de toestand der bruggen niet uitsluitend maatstaf bij het bepa len van het op een weg toe te laten ge wicht kunen worden genomen. Alsdan zouden van bijna alle wegen de motor vrachtwagens geweerd moeten worden. Eenige overbelasting van de verschil lende kunstwerken in de wegen, zal dan ook wil het vrachtautoverkeer niet geheel onmogelijk worden gemaakt in de eerstvolgende jaren nog niet ge heel kunnen wprden vermeden. De zwakke kunstwerken zullen zoo spoe dig mogelijk moeten worden verzwaard of vernieuwd, teneinde huw draag kracht in overeenstemming te brengen 1 met die van de wegen, waarin zij zijn {gelegen. Eventueele bepalingen omtrent petro leumwagens, verhuiswagens en andere, door dierlijke kracht voortbewogen voertuigen zouden te zijner tijd in het Wegenreglement kunnen worden op genomen. Daarbij zal dan tevens worden over wogen of het toezicht op de naleving der bepalingen van het Wegenregle ment mede aan de waterschapsbestu ren moet worden opgedragen. Gedep. Staten kunnen ten volle in stemmen met de opmerking van de al- deeling Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche' Gemeenten, dat, er in de toekomst meer naar gestreefd zal dienen te worden de wegen zooveel mo gelijk te doen aansluiten aan het ver keer, dan wel te trachten het zwaarste verkeer van de wegen te weren. Zij ver zoeken zooveel mogelijk te bevorderen, dat de bij de verschillende gemeenten in beheer en onderhoud zijnde kunst werken zoodanig worden verbeterd, dat zij bestand zijn tegen het moderne ver keer. Net dagmeisje Moderne woning Een burg er woonhuis Bood - Wit - Blauw en Oranje Vischhandel Damesrijwiel Een vrij huis Een groot pakhuis Te koop Kleine Houtstraat 37, Haarlem Zie onze Etalage Zondag 2 voorstellingen 3 en 5 uur te IJmuiden in Hotel „Nommer Een", op Vrijdag 8 September 1922, nam. 2 uur precies ten ov. v. d. in de gem. Velsen gev. notaris, G. D. BOERLAGE Een pakhuis Zondagmiddag 3 uur kinderen 20 cent Timmerman, Metselaar en Aannemer TROMPSTRAAT 97, VELSEROORD. 99 s Stoffeerder, Bedden- en Matrassenmaker, van Heemskerksiraat 23 Keizersgracht 106 - Amsterdam en eenige vertegenwoordig» van het ge-1 meentebestuur. Ook waren vele geestelijke autoriteiten en hoogwaardigheidsbekleeders intvol| ornaat aanwezig. Toen de hooge jubilaris het kerkgebouw binnentrad, brachten duizenden aanwezigen een eerbiedigen groet. De Bisschop droeg de pontificale Heilige Mis op. Na de kerkelijke plechtigheid had op een versierd terrein naast de kerk een huldiging in de openlucht plaats, waarbij 2000 kinderen uit verschillende parochiën het feestlied zongen. Des middags was er een receptie. Een zeer groote gift. Het Ned. Nansen Comité te Amsterdam ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift van f 7.000—, welke buitengewoon dankbaar werd aanvaard, daar, indien het Comité thans uit geldgebrek gedwongen zou zijn hare werkzaamheden niet te voltooien, een groot deel der door haar gevoede menschen toch den alleraf- schuwelijksten dood tegemoet zou gaan. De gever heeft door zijn gift de basis gelegd voor de f 300.000.welke het Comité nog noodig heeft, om zijne actie tot den volgenden oogst voort te zetten. Het Comité hoopt, dat velen dit voorbeeld zullen volgen, opdat de bewoners van de Hollandsch Russische dorpen Holland niet het wreede verwijt zullen maken, van niet zijn hulp enkele maanden te vroeg te zijn opgehouden. Het regeeringsprogram. gevraagd, Mej. Zeilmaker, Velser- duinerbuurtweg 90, Velseroord. te koop aan de Julianakade. Br. no. 1755 bur. van dit blad. Ter overname gevraagd een Centrum IJmuiden of Velseroord, Br. no. 1756, bureau van dit blad. Versche Vischhandel Wed. S. J Groen, vraagt een van circa 16 jaar, voor Pakhuiswerk. Sollicitatie alleen schriftelijk. te koop aan den Kanaalweg te Vel seroord. Binnen 4 a 5 weken te betrekken. Adr. bur. v. d. blad. Qiorl/a Riiiioti Kneirlon 1 HQ O A O qm T aan mor rv orntlRo PritTIO ter overname gevraagd. Br. met uitv. inl. onder B. B. bur. v. d. blad Te koop een goed onderhouden (f 35.—). Adres bureau van dit blad, te huur begin October, f 12.per week. Br. onder No. 1753 bureau van dit blad. te huur, in de Bloemstraat voor alle doeleinden geschikt. Te bevr. bij D. Bais Jzn., Aannemer IJmuiden. te koop, gelegen op besten stand te Velseroord aan den Stationweg hoek Briniostraat over de Wille- brordstraat. Adres: O. Apekrom, Bloemstraat 22, IJmuiden. Wegens omstandigheden te koop een solied leegstaand op nette stand te Velseroord. Koop som f 4000.ook geschikt voor geldbelegging. Br. Fr. onder no. 1752, Bureau van dit blad. Aangeboden met Pension, op goede stand, nabij IJmuiden. Trompstr. 83, Velseroord. Aangeboden voor jongelui z. k. gemeubileerde met vrije Keukenop goede stand nabij IJmuiden, direct te aanvaarden. Trompstraat 83, Velseroord. Sterke Buitenbanden 1.98, 2.49 en 3.50 een jaar garantie Prima Binnenbanden 0.69, 0.98 en 1.25 een jaar garantie Grootste keuze Carbid-, Kaars- en Électrische-lantaarns Batterijen 0.20 De beste j Carbid 0.35 Zware Bagagedragers op de as 0.85 Groote Voet- pompen 0.69 Een partij Vlinders voor het opwaaien der rokken 0.35 Dunlop-buitenbanden 3.98. KANAALSTRAAT - i; ZATERDAG 26 AUGUSTUS, 8.15 UUR Hiermede bericht ondergeteeken- de het geachte publiek van Velser oord, dat hij zich heeft gevestigd als en hoopt door zeer degelijk vak kundig uitgevoerd werk en scherp concurreerende prijzen Uw gunst waardig te worden. Trompstraat D179, bij de Kor- tenaerstraat. 6 ACTEN Een nieuwe serie avonturen van de vrouwelijke detective, MAGDA HENWAY, de Millioenairsdochter in hare jacht op schurken uit de „High Live". ZONDAG EN MAANDAG 27 en 28 AUG. 8.15 UUR Een zeer sterk realistisch drama, uit het mondaine leven der hoogere kringen. 5 ACTEN. Inmaakpotten vanaf f 1.00 Rieten koffers vanaf f2.00 Waschmachines Wringers Fluitketels (met hout handvat) f0.65 TEL. 316. i emGtssn&imstWH tn •immmaamÊ** Iedere voorstelling als axtra nummer de schitterend gelaagde film Kaartenverkoop doorloopend. Bespreekt tijdig uw plaatsen Zondag-en Maandagavond geen toegang beneden 16 jaar. en lacht van blijdschap, als u direct profiteert van mijn reuzen- aanbieding SPREEKMACHINES met gegarandeerd binnenwerk Pathefoon-model met 20 nummers naar keuze f25.- Platen aller merken. Laatste nieuws in orkest, Cabaret- en operanummers. Prima naalden vanaf 25 cent per doosje. Binnenwerken, Weer gevers en alle onderdeelVn in aller billijkste prijzen. Harmonica's voor leerlingen vanaf f2.25. Extra fijn met 10 toetsen, 2 korig, 12 Balgvouwen, Nikkel beslag. Pracht model f3.75. Twee rijers vanaf f 7.50. Mondorgels vanaf f 0.20 tot f 4.50. Fluiten, Occarino's, Snaarinstrumenten, enz. Thans zijn alle op de H. B. S. in gebruik zijnde boeken nog in voorraad Spoedige bestelling dus aanbevolen van met kantoor, en het recht van erfpacht op den grond, kad. bek. gem. Velsen (afd. IJmsectie L. nos 1031 en 913, samen groot 17 A. 91 c.A. aan de Industriestraat en de Loggerstraat. Eigendom van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onr. goederen „De Spurn". Nadere inl. ten kant. van Not. BOERLAGE te Velsen. P ZATERDAG 26 EN ZONDAG 27 AUGUSTUS Een kolossaal Programma als Hoofdnummer zeldzaam mooi aangrijpende film in 5 Acten, ontroerend spel en onvergetelijk van inhoud Van ons bijprogramma noemen wij alleen IN HET NOODLOTTIGE SCHOT Spannend Cowboy-drama in 2 Acten Lachen Lachen thans gevestigd met 4 Salons, JANSSTRAAT 69 TEL. 883 HAARLEM gf Lachen groote klucht in 2 Acten KOOPT UW PLAATSEN VOORUIT! Zenuw-, kramp- en slijmhoest, bron chitis, asthma en andere hoest-, keel- en luchtpijpaandoeningen ge- noest men met 99 van Jacoba Maria Wortelboer, van Oude-Pekela Te bekomen a. f 2.— rer flacon bij de verkoopers van l Wortelboer's Artikelen. tot nadere aankondiging

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3