IJmuider Courant 11-Jarip Mm irnosÉ. 7 UIACOAC frette Conmensa Zaterdag 26 Augustus Tweede blad OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op 31 Augustus 1922 (verjaardag vanH. M. de Koningin) De ambtenaar van den burgerlijken stand te Velsen maakt bekend, dat op 31 Augustus a.s. (verjaardag van H. M. de Koningin) het bureau van den bur gerlijken stand op verzoek van belang hebbenden tot het doen van overlijdcns- aangiften zal worden geopend tusschen 91/, en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te ver richten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 25 Augustus 1922. De ambtenaar van den burgerlijken stand voornoemd, E. W. DE BOER. PREDIKBEURTEN u IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede. Maandelijksche collecte voor de Kerk. 5 uur: Ds. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur Ds. N. Buffinga. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uur Dezelfde^ VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. J. Weener, van Haarlem. GEREF. KERK. 10 uur: De heer H. Wiersema, theol. cand. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: De Heer Jac. de Koning, Theol. Cand. te Amsterdam. EVANGELISATIE. 10 uur: De Heer Wierstra te Amsterdam. RAADSOVERZICHT. Zitting van 22 Augustus. Deze zitting was, ofschoon niet bijzon der belangrijk, toch niet van beteekenis ontbloot en in sommige opzichten zelfs merkwaardig. Afwezig waren n.l. we gens verlof de Burgemeester en Wet houder Landeweert; een nieuw raads lid moest worden geïnstalleerd; de heer Vermeulen had met groote moeite, naar we later vernamen, gelegenheid gevon den de raadszitting gedeeltelijk bij te wonen om bij de behandeling van één belangrijk punt der agenda tegenwoor dig te zijn; de heer Schilling anti-cham breerde vrijwillig buiten de raadszaal, ofschoon de zitting reeds was aange vangen; op den Secretaris-stoel zetelde als voorheen de heer Wijnoldy Daniëls en in de raadszaal zaten als ongewone belangstellenden de echtgenoote van den heer Daniëls en diens oudsten zoon. Redenen te over voor een journalistie- ken speurneus om iets bijzonders in de lucht waar te nemen, te meer nog, om dat we den heer Baarda, die anders met de grootste kalmte de discussies volgt, thans met grooten ijver het eene blad na het andere zagen beschrijven. De on gewone emotieoneele trilling in de lucht is ons tijdens de zitting verklaard geworden. »- Bij de ingekomen stukken, welke ons bij den aanvang der zitting worden me degedeeld en die ingekomen zijn na het afdrukken van de raadsagenda, verna men we, dat de heer Wijnoldy Daniëls met ingang van 16 Sept. eervol ont slag had aangevraagd uit zijn ambt en uit zijn tegenwoordigheid en die zijner naaste familieleden begrepen we, dat hem dezen avond het gevraagd ontslag zou worden verleend. Is 't louter toeval vragen we ons af, dat het ontslag juist in deze zitting ver leend zal worden nu zoowel de Burge meester als de oudst in dienst zijnde wethouder afwezig zijn? Heeft 't niet anders gekund, dat dezen grijzen nestor der gemeente-ambtenaren, die de ge meente ruim 29 jaren-trouw en met toe wijding heeft gediend de woorden van afscheid moesten worden toegesproken in een half-officieele raadszitting dooi den jongst in dienst zijnde Wethouder. was het niet al te demonstratief, het opzettelijk buiten den raad blijven van den heer Schilling bij het heengaan van dezen verdiqnstelijken ambtenaar. Onwillekeurig gingen onze gedacht"u terug naar het 25-jarig ambtsjubilé van den heer Danëls. Hoe anders was 't toen. Zeker, toen klonk de feesttrompet en thans stonden we voor een afscheid. De omstandighe den waren anders, doch we hadden ons niet kunnen indenken, dat de héér Da niëls op deze wijze zijn ambtswoning zou verlaten. We willen hier allerminst mede zeggen, dat het gemeentebestuur de verdiensten van den heer Daniëls niet heeft erkend en gewaardeerd. De tegemoetkomende houding van ons ge meentebestuur tegenover dezen ambte naar gedurende de laatste jaren in acht genomen moet den heer Daniels wel de overtuiging hebben geschonken hoe zeer men de door hem aan de gemeente bewezen diensten op prijs stelde, doch indien men eenigermate rekening had willen houden met de persoonlijke eigenschappen van den scheidenden Secretaris zoude men hem het afscheid, dat toch reeds op zichzelf weemoedig stemt, wel minder pijnlijk hebben kun nen maken. De woorden door den heer Handgraaf, die de Voorzitterszetel de zen avond bekleedde, tot den aftreden den Secretaris gesproken waren men leze ze in het raadsverslag een voor beeld van soberheid en blijkbaar met grooten voorzorg op papier gesteld. Met een van groote ontroering getuigen de stem, die niet naliet weerklank te vinden.bij het meerendeel der toehoor ders, dankte de heer Daniëls voor de waardeerende woorden en nam hij af scheid van het gemeentebestuur. Ook hiervoor kunnen we verwijzen naar het raadsverslag. Nog een handdruk gewis seld met de raadsleden en de persver tegenwoordigers en de 'heer Daniëls was getreden in de rij der ambtelooze burgers. We willen het niet verheelen, dat het ons verwonderd, verbaasd, ja zelfs eenigszins pijnlijk heeft aangedaan, dat niet een der raadsleden den aftreden den Secretaris een woord van afscheid heeft toegesproken. Inzonderheid ver wonderde ons dit van den heer Ver meulen, die als oudste raadslid daartoe feitelijk het initiatief had kunnen ne men, mede omdat hij behoort tot de welsprekendste raadsleden. Het moeten ongetwijfeld weloverwo gen redenen zijn geweest, die den heer Vermeulen in alle talen deed zwijgen, waarmede de stilzwijgenheid der ande re raadsleden tevens eenigszins ver klaard werd nu de eerste daartoe ge roepene het blijkbaar beter achtte niet in het publiek het woord tot den heer Daniëls te richten. Ontstentenis van vriendschap of waardeering zijnerzijds meenen we nochthans daarin niet te moeten zien. Als buitenstaanders stel len we ons tevreden met het Fransche spreekwoord: Toutes savoir, c'est toutes comprendre. Wij als persmenschen herdenken den heer Daniëls als een humaan en welwil lend ambtenaar, die ons steeds met de meeste bereidwilligheid de gevraagde inlichtingen verstrekte, ook al droeg dit soms een weinig neerbuigend karakter en wij wenschen hem toe nog vele jaren te mogen genieten van de welverdiende rustpoos na een arbeidzaam leven. De heer Poortenaar werd geïnstal leerd. Na het afleggen der beloften nam hij den ledigen stoel van Mevr. Kerre- bijn in en het scheen ons toe, dat de heer Tusenius verheugd was over de aanwinst van den Vrijheidsbond. De ijver van den heer Baarda stond naar we vernemen in verband met zijne benoeming binnen kort tot schrijver van de officieele raadsverslagen. Hij zal dan de hooggerugde stoel verwisselen met een meer nederige en een of gndere S. D. A. P.er met evenveel of even weinig- stemmen als de heer Poortenaar zal den rooden zetel van den heer Baarda inne men. Blijkbaar is de raad overtuigd van de journalistieke talenten des heeren Baarda om hem zonder oproep van sol licitanten te gaan benoemen met terzij destelling van reeds vroeger gesollici teerd hebbende verslaggevers, 't Is na tuurlijk geen heksenwerk het maken van zoo'n verslag. Vooral tegenwoordig onder leiding van den nieuwen burge meester wordt het al zeer gemakkelijk gemaakt. Doch eenige journalistieke routine is toch wel een geringe eisch, maar bovendien een objectieve weerga ve van het gesproken woord, wat een voorstander van een sterk op den voor grond tredende politieke partij mis schien wel eens partqn zal spelen. Van de agenda zelve willen we één punt iets uitvoeriger bespreken n.l. het ontslag en de wachtgeldregeling van eenige werklieden bij den reinigings dienst. Zooals gemeld is deze dienst gereor ganiseerd, waardoor een aantal werk lieden overbodig wordt en moest tot ontslag en op wachtgeldstelling worden overgegaan. Tot goed begrip van deze belangrijke zaak citeeren we hier ge deeltelijk, wat B. en W. daaromtrent aanvoeren in raadstuk no. 133. Om bij het geven van dit ontslag zoo veel mogelijk onbillijkheden te voorko men, werd in de eerste plaats aan de werklieden van genoemden tak van dienst verzocht op te geven, of er onder hen waren, die onder zekere voorwaar den voor ontslag in aanmerking wenschten te komen en welke deze voorwaarden dan zouden zijn, terwijl in de tweede plaats omtrent deze aange legenheid overleg met de werklieden- organisatie's werd gepleegd. Als gevolg van het verzoek, hierboven in de eerste plaats genoemd, meldden zich 2 werklieden aan, n.l. H. Nenman en G. de Boer, die verklaarden voor ont slag in aanmerking te willen komen, als hun, in afwachting van hun pen sioen, waarop zij, krachtens liet bepaal de in artikel 48, 2e lid, der Pensioenwet 1922 S. 240, ingeval van reorganisatie van het dienstvak, recht kunnen doen gelden, een bedrag in eens, werd uitge keerd, gelijk aan 9 maanden vol loon, zijnde het maximum-bedrag dat hun, krachtens het werkliedenreglement, bij eventueel ontslag, aan wachtgeld in ter mijnen zou kunnen worden uitgekeerd. Aangezien deze werklieden reeds ge- ruimen tijd in dienst der gemeente zijn, zoodat hun bij een eventueel ontslag toch het maximum-wachtgeld zou wor den toegekend, hebben burgemeester en wethouders tegen deze wijze van han delen geen bezwaar. Zij stellen den gemeenteraad dan ook voor hen te machtigen, aan H. Nijman en G. de Boer een bedrag in eens uit te keeren gelijk aan 9 maanden vol loon of" aan elk hunner f 1404.^-. Verder deelen burgemeester en wet houders den gemeenteraad mede, dat door hun college, na het overleg hier boven in de tweede plaats genoemd en na ingewonnen advies van de commis sie van bijstand in het beheer der open bare werken is besloten: a. behalve aan de bovengenoemde personen, aan de werklieden A. Sieuwertsen, J. Bijl, A. Ilornstra, G. Vermeer, G. Schalk en C. E. Post. eervol ontslag te geven, om dat hun diensten in verband met nieuwe organisatie van het dienstvak niet meer noodig zijn; b. aan Sieuwertsen en Bijl, voor noemd, in afwachting van hun pensioen, waarop zij, mede krach tens de bovengenoemde wetsbe paling, recht kunnen doen gel den, een wachtgeld uit te keeren gelijk aan 6 maanden vol en 6 maanden half loon of wel de eer ste 6 maanden f 147.en de vol gende 6 maanden f 74.per maand; r, aan Hornstra, Vermeer, Schalk en Post, voornoemd, voor elk jaar dat zij in gemeente-dienst hebben doorgebracht een wachtgeld uit te keeren gelijk aan 1 maand vol en 1 maand half loon of wel aan: Ilornstra 3 maanden f 156.en 3 maanden f 78. Vermeer 3 maanden f 147.en 3 maanden f 74. Schalk 372 maand f 147.en 37? maand f 74.en Post 4 maanden f 156.en 4 maanden f 78.per maand; d. te bepalen, dat het wachtgeld we kelijks op den betaaldag ten kan tore van den boekhouder van het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst kan worden geind. Burgemeester en wethouders stellen den gemeenteraad voor, de hiervoor noodige credieten toe te staan. De discussies over deze zaak hebben een groot deel van den avond in beslag genomen en het was voor .dit speciale punt, dat de heer Vermeulen een deel van de zitting heeft bijgewoond. Nadat de heer Sluiters zijn twijfel had uitgesproken over de pensioenge rechtigdheid van de werklieden Sieu wertsen en Bijl kwam de heer Vermeu len met o.i. alleszins gemotiveerde be zwaren tegen de uitkeeringen inééns vam 9 maanden vol loon aan de werk lieden Nijman en^de Boer, die daardoor als het ware uitgekocht worden .Te recht wees de heer Vermeulen er op, dat deze plus minus f 3000.wel eens een strop voor de gemeente èn voor de werklieden zeiven kon worden. Bij overlijden of wangedrag of andere ver- beurdte van het wachtgeld voor de ge meente; bij mislukking of achteruit gang van de voorgestelde op te richten zaken met deze uitkeeringen in eens voor de werklieden. Met nog meerder klem kwam de heer Vermeulen in de bres voor de 4 gehuwde werklieden Hornstra, Vermeer, Schalk en Post, va ders van gezinnen, die met een betrek kelijk gering wachtgeld de straat zullen worden opgestuurd, terwijl een aantal jonge, ongehuwde tijdelijke werklieden in dienst zouden worden gehouden. Met grooten aandrang gaf hij dan ook het college in overweging deze onge huwde, tijdelijke werkkrachten op te ruimen en de 4 voor wachtgeld voorge dragenen in hun plaats in dienst te hou den met bijbetaling van het verschil in loon tusschen de vaste en de losse ar beiders en wel voor een tijdvak van ten minste 2 jaren, omdat dan zeer wel de mogelijkheid zal geschapen te worden deze menschen in vasten dienst terug te nemen. Dit sympathieke voorstel vond nagenoeg algeheele instemming bij den raad en ook bij den betrokken wethouder. Een voorstel van den heer Dalmeyer om in dit verband het geheele voorstel van B. en W. aan te houden werd daar op met op twee na algemeene stemmen aangenomen en is verwezenlijking van het idee van den heer Vermeulen daar mede in uitzicht gesteld. Zeker tot groo te vreugde van de gezinnen der vier ge noemde werklieden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Dieren-Asyl. Twee aardige logeetjes van den heer B. Prins Hendrikstraat IJ muiden, hebben hei initiatief genomen, met kaarten en geschriften te colporte«ren, mei het verrassend resultaat, dat zij f 41.75 binnen brachten voor hei goede doelHulde aan deze kloeke jongt meisjes, die getoond hebben, een warm hart te hebben, voor het noodlijdende dier. Namens het bestuur, Mej. E. A. KERBERT Secretaresse, at'd. Velsen en Omstreken. De heer H. A. Struycker Boudier, hulpsiuismeester bij de Noordzeesluizer alhier, is benoemd tot sluismeester te Vianen. Dinsdagavond deed de heer J. V. aangifte dat hij een zeil vlet had verhuurd aan zekere H. Deze had de vlet echter niet teruggebracht, maar op het strand laten zitten, waardoor de vlet vernield was. De politie stelt een onderzoek in. Door J. B. werd aangifte gedaan dat hij gebeten was door een hond van de K., waardoor zijn pantelon werd vernield. Hij vraagt daarvoor schadevergoeding. —Woensdagnacht vond de politie de deur open in de schutting van het aanbouw zijnde perceel van Geb. Bisschof in de Neptunustraat. Bij onderzoek bleek er echter niets vermist te worden. Op Vrijdag 15 September zal te Haarlem worden aanbesteed het verwisselen van 14 ijzeren deuren van de oude Noordzeesluizen alhier en het uitvoeren van herstellingen aan die deuren, behoorende tot de werkeh van het Noordzeekanaal. De raming bedraagt f 21000. Zondag j 1. heeft onze plaatsgenoot, de Eerw. Pater R. F. Lijding, die 15 Augustus j 1. te Utrecht tot priester werd gewijd, alhier in de kerk zijn eerste H. Mis opgedragen. Daarbij werd hij geassi steerd door den Eerw. Kapelaan Jansen Schmidt alhier en den Eerw. Pater E. Ver meer. De feestrede werd gehouden door. den Zeereerw. heer Lansance, pastoor alhier. Het zangkoor voerde de driestemmige Mis van Cuypers uit en na de H. Mis de Priestercantate. De kerk was stampvol. Vele ingezetenen hadden de driekleur uitgestoken. Woensdagavond werd onder veel belangstelling het nieuwe orgel in de Chr. Geref. Kerk alhier in gebruik ge nomen. Nadat eerst Psalm 122: 1 zon der begeleiding was gezongen, ging Ds. Croes voor in gebed, waarop de aanwe zigen, nu met begeleiding van het orgel, zongen Psalm 150: 1 en 2. Ds. Croes las daarop Psalm 148 en Psalm 150 en hield daarop een rede, waarin hij uiting gaf aan de dankbaar heid van het kerkbestuur en van de ge meente, nu het orgel in gebruik kon worden genomen. Spr. dankte allen, die door hun gaven het mogelijk hadden gemaakt, dat het orgel er gelijk met de nieuwe kerk kon komen, dankte ook de bouwers, de firma A. S. J. Dekker te Goes en de firma Keuter te Velseroord, die het geschilderd had. Na 't zingen van Psalm 68: 10 kreeg de heer D. Klut alhier, die 't orgel be speelde, gelegenheid den aanwezigen de schoonheid van het instrument te doen hooren. Hierbij deelen wij even mede dat het orgel is een pneumatisch instru ment met 5 stemmen, n.l. gamba, fluit, prest. 8 en 4 voet en bourdon 16 voet. Ondertusschen had Ds. W. Hendrikse van Amsterdam den kansel beklommen en nadat Psalm 33: 2 gezongen was, hield deze een toespraak naar aanlei ding van dit Psalmwoord. Spr. schetste den strijd tegen het orgel in de Prote- stantsche kerken, dat nu bijkans overal burgerrecht heeft verkregen, wees ook op de plaats, die de instrumenten onder Israël in den eeredienst innamen en De Feestcommissie brengt hiermede dank aan allen, die er toe hebben medegewerkt, het Stormvogelsfeest zoo uitstekend te do< n slagen. Dank mede aan alle vereetiigingen die op den herdenkingsdag van hare beG' in stelling zoo ondubbelzinnig blijk gaven. Bij gunstig weder Zondag „TIVOLI" Velseroord. gevraagd, geen beroepskosthuis. Adres te bevragen, J. v. Houwelingen. Boekhandel Velseroord. raadde hen, die er meer van wilden we ten, Worp's Muziekleer aan te schaffen. De heer Klut bespeelde daarop weder om het orgel en gaf twee stukken, het eene, waarin de fijnheid van de zachte' registers uitkwam, het andere, waarin vele stemmen gehoord werden en de volle klank van het schoone instrument goed uitkwam. Het was een mooie avond voor de Chr. Geref. gemeente, die met kleine kracht toont toch een rijk g$meentele- ven te kunnen ontplooien. In „Het. laatste Nieuws", Ant- werpsch Dagblad, lezen we over onzen plaatsgenoot, dén heer Sam Vlessing, het volgende: De heer Van Averbeke, de gunstig be kende dirigent der Harmoniekoncerten van onzen Dierentuin, heeft ons zoopas gelegenheid gegeven kennis te maken met een zeer belangwekkend werk n.l. „Drie Karnaval Tooneelen" van on zen voormaligen stadgenoot Sam Vles sing, die nu reeds sedert jaren te I Jmui- den verblijft, waar hij, als orkestleider, een uitnemenden faam geniet. Sam Vlessing studeerde hier onder leiding van Edward Keurvels en was ook een tijdje leerling van Benoit. Hij komponeerde o.m. twee operetten, nl. „Rose Marie" en „Marion de Mar ketenster". De hartelijke bijval die zijn Karna- valtooneelen behaalde, zal menigeen doen verlangen ook eens in de gelegen heid te-zijn kennis te maken met een van de operetten van dezen musicus. Gevonden voorwerpen. Een hondenhalsband; een zwart bruine hond; een portemonnaie met in houd; een collier; een kindersportwa- gentje; een kinderhandtaschje met in houd; een gouden medaillon; een kin derschoentje; een kinderkous; een hee renrijwiel; een militairen ransel met in houd; een nikkelen beursje met inhoud; een hondenpenning, gemerkt no. 79; een postduif, gem. 31638; een rozenkrans; een portefeuille; een damesportemon- naie met inhoud; een huissleutel; een zilveren ringetje. VELSEN. De verkoop van de speldjes ten bate van Herwonnen Levenskracht, de R. K. vereeniging voor Tuberculosebestrijding, heeft alhier f 240 opgebracht. Voor het examen boekhouden M. O. is geslaagd de heer P. J. v. Hofwegen alhier Bij Kon. Besluit van 21 dezer zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger School alhier Dr. U. Hubert Noodt te Meppel, G. M. W. Margadant en J. T. Groosmuller, beiden te Haarlem. Behalve de door ons reeds vermelde feestelijkheden, georganiseerd door de ver- eeniging Kindervreugd, zullen er nog meer plaats hebben. De kinderen van de Chr. school op Wijkeroog, zullen 's middags ook feestvieren. De kinderen gaan in optocht naar het terrein op Rooswijk, waar kinderspelen zullen plaats hebben en zij zullen worden onthaald. Des avonds half acht is er een feestver- gadering in het gebouw Concordia, wel willend door de directie der Papierfabriek beschikbaar gesteld. Ds. J. Ph. Eggink alhier zal de feestrede houden. De zang- vereeniging „God is mijn Lied" verleent haar medewerking, terwijl tableaux-vivants zullen worden vertoond. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. 1 bril in étui, 1 oude heerenportemon- naie met inhoud. Vanwege de afd. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond wordt a.s. Dinsdagavond in Flora alhier een vergadering gehouden, om te trachten te komen tot wederoprichting van een afd. Velseroord van dezen Bond. Bij ondQrhandsche aanbesteding is het leggen der buizen voor de uitbrei ding van het buitzennet van gas- en wa terleiding in onze gemeente opgedragen aan de firma Zijlmans en Co. alhier.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5