ORGAAN VOOR DE GEMEENTE No. 88 Zaterdag 2 September 1922 7e Jaargang Yerschynt Woensdags Zaterdags DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij OFFICIEEL. Loting voor den Dienstplicht. Velsen, 25 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, RIJ KENS. VAN DEN WACHTTOREN. HET CONSULTATIEBUREAU IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUJDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels f l. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t eani.5 regels f 1.26, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede verpenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties ,adres buteau ■•an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen De Burgemeester van VeTsen maakt be kend, dat de loting voor de lichting van 1923 voor deze gemeente zal plaats hebben in de Gemeentelijke Bewaarschool te Vel- seroord, ingang Casembrootzijstraat, op Dinsdag den 5 September 1922, des voor middags te 9.30 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uit zondering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgesloten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn d. als niet-Nederlander hebben opge houden ingezetene te zijn e als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Neder landers niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzjen van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moe ten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aange geven plaatse aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den Districtscommandant. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de af geroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig ten nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegen woordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of on willig een nummer te trekken, of acht de Districtscommandant het niet aannemelijk, dat de verschijnende persoon de opgeroepene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den gemeenteraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt als dan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Com missaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onder teekend, binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden inge leverd bij den Burgemeester. Van de uit spraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeentesecretarie ge durende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschie den. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekendgemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Een oorlog tegen verkeerde schoenen. Het is de tijd, waarin de komkom mers weer een machtelooze poging doen, om op een killen doornatten grond onder zwaarbewolkte lucht en bij >een Novembertemperatuur rijp te worden. Het resultaat zijn de bitter- smakende, kleine, kommavormige vruchten, die geplukt worden, als ook het wereldnieuws vacantie neemt. De groote bladen komen in zomerformaat uit; er is minder ruimte voor geruch ten en tegenspraak. Zelfs de inktpotten der ingezonden-stukken-fabrikanten blijven dicht. En journalisten babbelen over onderwerpen, die voor de we reldhistorie te nietig zijn. Waarom ook niet een praatje gehouden over de schoenen? Wie met dunne witlinnen schoentjes in de modder wil baggeren of de hak jes van een halve meter schokkend vooruit wil hippelen, moet het weten. Dat schoenenuitverkoop nooit uitver kocht raakt en de spotprijzen schoenen geven, die spotten met de eerste eischen van dichtheid en stevigheid, die men zijn schoeisel stelt, is de erva ring, die het publiek nooit wijzer zal maken. Dat de halve wereld aan voetmis vormingen lijdt, de teenen op een al lerzonderlingste wijze krom tegen el kaar gegroeid zijn, onze onderdanen voorzien zijn met de leelijkste celt- knobbels, om van derzelver oorspron kelijke blanke kleur maar te zw ijgen, mag ondersteld worden naar de enkele bloote voeten, die de mQnseh te zien krijgt. Bij het pootje-baden zorgen de meesten wel, dat zand en zeewater de vele jammerlijk mishandelde voeten bedekken. De zuigeling in de wieg heeft aardige, rose voetjes, die het licht kunnen zien, maar de pedicuur moet eiken dag het meest verwaar loosde en verminkte lichaamsdeel aan schouwen en behandelen. Een der oorzaken van dit kwaad is de te nauwe schoen. We willen graag op grooten voet leven, maar door ons schoeisel den indruk wekken-, dat we een kleinen voet hebben. In Chicago is een oorlog begonnen tegen de slecht- passende schoenen. Dat is de reden van deze voetenmeditatie. Dr. Solomon Strouse verzekerd, dat verreweg de meeste menschen een schoen dragen die hun niet past. Vandaar dat de be kende raad over het aantrekken van den passenden schoenen zoo weinig op gevolgd kan worden! Ei zijn maar weinig schoenen, die ons passen. Het verkeerde schoeisel veroorzaakt aller lei kwalen, tot uitputting en zenuwlij den toe. Een Amerikaansehe zaken man had 20 paar schoenen en kon geen paar een week dragen, of hij had er last van. Onder zijn vrienden was een geneesheer, die hem den eenvoudigen raad gaf, voortaan te zorgen, dat niet zijn voeten pasklaar werden voor zijn schoenen, maar zijn schoenen voor zijn voeten. En de man had later nooit meer last van zijn voeten. Dr. Strouse maakt in dit verhand de leuke opmerking, dat schoenen dan pas goed zijn, als men niet merkt, dat men ze aan heeft. Geen twee paar voe ten ter wereld zijn gelijk; het is dus niet makkelijk passend schoeisel te krijgen ente maken. De kooper koopt niet de schoenen, die geschikt voor hem zijn maar die voorradig zijn en een bepaald nummer hebben. Die door zijn schoenen last aan zijn voeten heeft, kan daardoor pijn in den rug krijgen, zenuwzwak worden en zijn heele familie lijdt eronder. Dr. Strouse noemt enn man, die jarenlang patiënt was, totdat de dokter als oorzaak van zijn lijden knellende schoenen vond. De vrouwen hebben leeren inzien, dat nauwe corsetten nadeelig voor hen zijn en hun gezondheid is erdoor verbeterd. Het publiek moet zoo ook het kwaad van slechtpassende schoenen leeren in zien en eischen, dat er een weinig we tenschap gebruikt wordt bij het koopen Willemsbeekweg 42 Velseroord is gesloten op de Woensdagen 30 Augustus en 6 en 13 September. ervan. Betere schoenen beteekent hete re gezondheid. Onze lezers zullen in deze beschou wing wel wat Amerikaansehe overdrij ving vinden, maar er is toch ook een goede dosis waarheid bij en al is het niet noodig éen kruistocht tegen slecht schoeisel te beginnen, wel is het wijs te zorgen, dat de schoen den voet dient en niet hindert. Collins gedood. De Iersche troebelen en moeilijkhe den zijn zoo verward, dat men er moei lijk de draad van redelijkheid in vin don kan. Eerst hebben de Ieren tegen de Engelschen gevochten, thans vech ten ze tegen elkaar. Er is een partij, die de regeling met de Engelsche regee ring, waardoor Ierland zelfbestuur heeft gekregen en tot een vrijstaat is geworden, aanvaardt, maar ook nog een kleinere partij van onverzoenlij ken, die daarom tegen de eerste strijd voert. Zij wil een zelfstandige Iersche republiek. De Valera is haar aanvoer der. Zij heeft zware nederlagen tegen de nieuwe regeering van Ierland gela den en voert thans nog een guerilla te gen het Iersche leger voor haar hope- looze zaak. De Ieren zijn gelukkig het moorden, rooven en branden moe en daar de Valera ook niet meer over geld beschikt, zal hij den strijd wel spoedig moeten opgeven. Zijn benden stroopnn nu nog het land af en verbergen zich in de bosschen en het gebergte. Een der Iersche leiders, de legeraan voerder Collins is dezer dagen in eer hinderlaag gevallen en door de rebel len gedood. Daarmee verdwijnt eert van de voormannen uit de Iersche vrij heidsbeweging, die echter geen afschei ding van Engeland eischte, maar tevre den was met het zelfbestuur van zijn vaderland Ook nu weer blijkt, hoezeer de eer- Jned voor het leven in de tegenwoordi ge wereld is afgenomen. Alles is duur maar het menschenleveu is goedkoop geworden. Overal waar na den oorlog onrust gebleven is, Rusland, Honga rije, Duitschland, Ierland zijn telk-ms weer menschen gedood en heeft men meerdere leidende persoonlijkheden met de wapenen uit den weg geruimd. Dit bewijst een achteruitgang in be schaving. We gruwen van het kanni balisme, hoewel menschenvleesch on ze tong en onze maag waarschijnlijk zouden streelen. Een van de afschuwe lijkste geruchten over Duitsche oor logsgruwelen is wel het verhaal ge weest, dat de Duitschers vet bereidden uit de lijken hunner vijanden. In Frankrijk hebben velen erin ge loofd en zijn erdoor versterkt gewor den in hun meening, dat de Duitschers onmenschen zijn. Maar het menschenleveu wordt toch minder geacht dan voor den oorlog. i\ien verkwist Vele levens door sport- verdwazing en motorrazernij of on voorzichtigheid. lederen dag meldt de krant immers een paar erge ongeluk ken. En telkens weer worden tegen standers verraderlijk uit den weg ge ruimd. In Duitschland heeft men eoni- ge der beste mannen vermoord en alle staatsmannen reizen onder geleide van geheime politie, die voor hun veilig heid waken moeten. - Eerst als het leven weer dum dei <n het eten goedkooper geworden zal zijn, kan men weer van normale tijden spreken. Naast economisch herstel'is ook noodig ernst met de grondbegin selen der zedelijkheid, waartoe ook be hoort, dat het leven van den naaste ons heilig zij. VELSEN IN DEN OUDEN TIJD. Van den Torenklok. Vast, om 't metselwerk gesloten, Staat de vorm, uit leem gebrand, Heden wordt de klok gegoten, Dus gezellen! bij de hand! Worde.uw voorhoofd heet Gutse u daarvan 't zweet. Zóó zal werk zijn meester eert n; Doch de zegen is des Heeren. Wat we in den diepen aard kuil vor men Geholpen door het krachtig vuur Zal daar omhoog, trots wind en stor men. JLuid van ons tuigen, lang van duur. Ta, duren zal 't, een reeks van dagen, En treffen menig mensch'lijk oor. t Zal met den droeve eenstemmig klagen, En stemmen tot der vromen koor. Wat toekomst hier, den zoon der aarde, De wiss'ling van zijn lot ook draag, Wat hem ooit vreugde of droefheid haarde, Klinkt van de Klok tot ons omlaag. I Uit het Lied van de Klok, van Friedr. von Schiller, vertaald door H. P. De- wal d. t Een klok heeft een stem een stem, die klinkt als een klok. En den mensch, die zijn tonen ver staat, heel wat te zeggen heelt. He schoone lied van de Klok van Schiller beeldt het meesterlijk uit. Als Zondagsmorgens de klokken lui den veraf en dichtbij, daar huiten in 't veld kan men zoo heerlijk en zoo helder hooren, de klokken van de dor pen in den omtrek, dan is 't alsof alles er heel anders uitziet. De menschen in hun Zondag's pak, de tuin en het erf om de woning aan geharkt, en het vriendelijk noodend gelui van de kerkklokken, dat alles geeft stemming aan den Zondagmor gen. Zoo kan klokgelui vrede en rust geven in 't menschelijk gemoed. Niet alleen in blijde, maar ook in Iroeve oogenblikken. Want ook als 't klokgelui een dier bare doode begeleidt naar zijn rust plaats onder de groene zoden van het kerkhof rond het dorpskerkje, is 't als of de klanken omlaag dalen om zoo als v. Schiller het uitdrukt eenstem mig met de bedroefden te klagen. En te stemmen tot berusting. Het doodsklok- je luidt immers voor ieder op zijn beurt. De menschen hebben dikwerf niet zooveel oog en oor meer voor die din gen. De roezemoes van het moderne levn, en de zucht om zich te vergeten in ont spanning en uitspanning, soms zelfs wanneer de inspanning daaraan niet eens is voorafgegaan, zijn mogelijk oorzaak dat de eigenlijke poëzie van het leven aan zoo menigeen voorbij gaat en de schoonheid op den achter grond wordt gedrongen. Geslachten van vroeger dagen kon den zulke mooie dingen maken. Ziet de kerken, stadshuizen, waaggebou wen, en dergelijke stichtingen van voorheen. Een mooie kerk, een mooi stadshuis, een mooi gebouw" waren vaak de trots van een stad of dorp. En dan de klok. Hoe heerlijk klinkt niet menige klok, en hoe interessant is vaak het opschrift, dat soms hoek- declen srr^ëkt or.-trerit de beroering van het men hel ijk hart. Men leze bijv. li t lied van „Klokke Roeland" uit don zangbundel van Volkszang. Een klok heeft een stem, zoo goed als een mensch. Die stem kan aantrekken en afstop ten. Zoo onaangenaam als het geluid van een schorren zanger of zangeres of van een die valsch zingt, het gehoor kan aandoen, zoo onplezierig is het te moeten luisteren naar het gelui van een gebarsten klok. Maar goed als ei» geneesmiddelen zijn voor schorre zangers en zangeres sen, zijn er ook geneesmiddelen voor gebarsten klokken. Ze kunnen vergo ten worden. De noodzakelijkheid hiertoe -deed zijli in 1745 voor, met de torenklok in het dorp Velsen, waaromtrent het na volgende staat opgeteekend in het 2de Memoriaal van aldehande voorvallen en daar opgenomen besluiten hij Schout en Schepenen van Velsen in de jaren 1735—1746. „7 July 1745 is bij Schout en Schee penen der Ambagtsheerlijkheit Velsen geresolveert vermits de groote kloek die in de toorn hangt ten eenemaal hui ten staat is om langer gebruijkt te cou ncil werden, om dezelve te doen ver gieten of verruijlen zodanig als de Schout met de Kerkmeesteren ten meesten nutte en profijte van 't dorp en de Kerk zullen oordeelen te belmo ren." Het college bestond toen uit Abra ham van Kalker, schout en secretaris en de schepenen Cornelis van Vliet, Barent Busburg, Maarte de Wolf, Wil lem Schüll en Barent Kromhoudt. „Ingevolge het geresolveerde van ze ven July, 1745, is op den tweeden Augustij daaraan volgende, het vergie ten van de gebarste. kloek door de schout uijt naamen van de magistraat en kerkmeesteren besteet aan Cipria- nus Crans Jansz., wonende te Amster dam in de Stadsgeschut en klockegie- terije, om op de nieuwe kloek te setten zodanige waapen of waapens en letters of naamen als bij Schout, Scheepenen en Kerkmeesteren zullen geoordeelt werden, des dat 't snijden van 't waa- pe of waapens zal werden betaeld hij de besteeders, de letters of namen bij de aannemer tot twee regels in 't Ronde meerder letters 'tot laste van de bestee ders ieder letter tot twee st. f 3, waar voor de aannemer met 't vergieten zal genieten van ieder pond vier en een vierde stuijver, en voor ieder pond dat de nieuw te giete klok meerder weegt als de oude derthien stuijvers en dat onder die expresse conditie, zoo de nieuw gegote kloek binnen 't jaar eomt te barste, dat de aannemer voor zijn re kening dezelve moet goed vergieten. - En vermits sedert (volgens 't Rap port van de Schout) de WelEd. Gestr. Heer Gerrit Corver als Heere van Vel sen en de Sandpoort etc. etc. etc. heeft belooft; en aangenomen de oncosten die op 't vergieten van de voornoemde kloek te vallen zal betalen en 't dorp en Kerck daarvan bevrijden, zoo is bij schout, schepenen en Kerckmeesteren geresolveert op dezelve kloek te doen stellen het waape van Welgemelde Heer en daaronder per murieficentiam, amplissima Domini Gerardi Corveri, toparcha Velsens is etc. Consulus Axn- steloedamen sis sua vice praessidis, hac campana renovata Ao. XVCCXLV, 't welk in 't Nederduyts behelst: door Edelmoedig Geschenk van de WelEd. Groot Achtb. Heere Gerrit Corver, Heere van Velsen enz. enz., Burgemees ter van Amsterdam, voor de 8e maal president deze clock vernieuwt en Welgemelde Heer door de Schout, twee scheepenen en de Kerkmeesters te gaan bedanken voor de goedheid dies aan gaande aan 't Dorp en Kerk bewezen. Verder is geresolveert nog twee wij- sers aan de Toorn te laete maeken en egaal met de twee oude op te laete schilderen en vergulden, 't uurwerk door de Orelogiemaeker Meltzer van der Meer te laete vermaeken dat het aan vier seijden van de Toorn wijst; dat het timmerwerk in de Toorn nodig zal werde gemaakt door de Timmer lieden Jacob Gaijkema en Bai'ent Crom- houdt. Laatstelijk is bij Schout en Geregten aan Kerkmeesteren geconsenteerd op haar versoek, om voor haar Rekening een weijser met een cloekje daar boven in 't weste van de Kerk te mogen set- ten, dat 't zelve door 't uurwerk van de

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1