IJmuider Courant Sinjswels Muziekhandel iaterdag 2 September Tweede blad PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. van Oostrom Soede. 5 uur: Ds. Blauw, pred. te Schoten Zaterdagavond 8 uur bidstond. 900PSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Mej. Ds. Jac. Boerlage van Oud Beierland. GEREF. KERK 10 uur: Ds. N. Buffinga. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink, bevestiging van Ds. Kroese. 3 uur: Ds. W. Kroese, intrede. GEREF. KERK. 10 uur: De heer W. Wiersinga beroepen pred. te Wormer. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDe heer L. Bijvanck, van Amsterdam 10 uur: Kinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. 8 uurEvangelisatie in de Tent. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: de heer H. Wieringa theol. cand. 5 uur Dezelfde SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. van den Berg van Eysinga. Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE. 10 uur: De Heer A. van Dijk te Heemstede. VELSEN. De Noordhollandsclje Tentzending zal van 1 tot 7 September eene tem heb ben te Wijkeroog op het terrein der Christelijke School. Samenkomsten zullen gehouden worden eiken avond om 8 uur. Verschillende sprekers zullen optre den en er zal ook muziek en zang ten gehoore worden gebracht. De heer J. W. D. Schmitz, de wel bekende dansmeester van Velsen en omstreken, zal midden September weer een cursus openen in Hotel „De Prins" te Wijkeroog. De heer Schmitz heeft als lid van den Nederl. Bond van Dansonderwijzers verleden week een Congres van dien Bond bijgewoond te Amsterdam, waar op eenige nieuwe dansen beproefd wer den. :J Avi j Het ongeval met de roeiboot. Tegen Van L., uit Beverwijk, de eenige persoon, die bij het ongeval met de roei- boot op het Noordzeekanaal op Zondag avond 20 dezer er het leven afbracht, terwijl zijn twee vrienden verdronken, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het ver oorzaken van den dood door schuld. Waar ons al verweten werd, dat wij van dit droevig ongeval een onjuist bericht hadden gegeven, omdat naar men zeide de jongelieden in het bootje niet zouden ge schommeld hebben, zijn wij op onderzoek uitgeweest en hebben nog eens personen gehoord, die het ongeval voor hun oogen gezien hebben. En nu moge de waarheid pijnlijk zijn voor de familie-betrekkingen, tot waarschuwing voor anderen kan dit droevig ongeval zeker dienen. Vast staat dan zeker wel, dat drankmisbruik en roe keloosheid (de roekeloosheid zeer waar schijnlijk gevolg van het drankmisbruik!) de oorzaken zijn, dat twee jonge menschen plotseling het leven verloren. De jongelui toch hebben een drietal café's bezocht en daarna zijn ze de vlet gaan huren. Dat was nog wel een vlet van een caféhouder te Beverwijk, waarmee verleden jaar ook al een ongeval was gebeurd en waarbij toen ook een persoon, zekere C. verdronken is. De vlet moet daarna door de politie te Beverwijk afgekeurd zijn om verder te verhuren. Met deze vlet zijn de drie jongelieden, in dezen toestand, terwijl alleen de geredde Van L. kon roeien en zwemmen, het Noord zeekanaal opgegaan op Zondag met prach tig weer: vlak bij de stoomponten, waar het druk is van booten, jachten enz. Ver schillende ooggetuigen hebben gezien dat de jongelui zijn gaan schommelen, met ge volg dat Van L. al te water moet zijn ge raakt, vóór het ongeluk gebeurde, maar toen weer in de boot moet geheschen zijn. Door verschillende menschen zijn ze ook ge waarschuwd, want één van hen zat op den rand van de boot. Toen het ongeval gebeurde, hebben de verdronken personen geen kik gegeven, ze zijn uit de omgeslaande boot in het water gegleden en niet meer boven gekomen. Onmiddellijk "^snelden bootjes] toe, een motorbootje haalde een dreg van de stoom- pont, maar alles tevergeefs. Alleen Van L die zwemmen kon, werd gered. Er zijn menschen op den kant geweest, die dachten dat de jongelui een grap uit haalden en dat ze naar den kant zouden zwemmen. Hier is dus wal schrikkelijke roekeloos heid geweest, die zoo ernstige gevolgen heett gehad. En wat nu Van L. betreft, tegen wien een vervolging is ingesteld, hij zal zeer waarschijnlijk wel vrij uitgaan, om dat hij verklaart dat het ongeval ontstaan is bij het overnemen van de riemen. Toen gingen er twee staan en toen is hij uit de boot gevallen. En waar niemand, die het van den wal zagen, kon verklaren dat ook Van L. geschommeld heeft, daar men ze niet uit elkaar kon houden, ontbreekt dus voldoende bewijs. Maar onsympathiek blijft de houding van dezen Van L., die zijn makkers voor zijn oogen zag verdrinken, mkar later vond dat hij er fijn afgekomen was. Kenn. Ed. Voor het examen boekhouden M. O. is in den Haag geslaagd de heer P. Zwart alhier. Bij Kon. Besluit van 26 Augustus is benoemd tot leerares van de Rijks Hoogere Burger School alhier, met ingang van 15 September a.s. Mej. H. Schroder, thans leerares aan de Rijks H. B. S. te Vlissingen. De Rijks Hoogere Burgerschool alhier zal gehuisvest worden in het gebouw der voormalige Rijkstuchtschool aan den Zee weg. De lokalen van de gemeente Bewaar school, waarin zij tot nu gehuisvest was, zijn reeds ontruimd geworden. Het hoofd der openbare school alhier, de heer J. Gr., is Woensdag gearresteerd, als verdacht van zedenmisdrijf, n.l. het ple gen van ontuchtige handelingen met kinderen in de school. Hij is gevankelijk naar Haarlem overgebracht en ter beschik- van de justitie gesteld. VELSEROORD. Dinsdag liep hier in de Trompstraat een meisje van o. g. 14 a 15 jaar met een kind op den arm geld te vragen voor de vieiing van de Koninginnedag. Zij vertelde dat men aan de Zusterschool te IJrnuiden nog niet voldoende geld had en dat men nu besloten had hier en daar nog wat te vragen. Hiervoor zouden de arme kinderen nog wat extra's krijgen. Het meisje had echter geen lijst bij zich en we vermoeden dat, als ze bijdragen gekregen heeft, ze die wel ten eigen bate zal hebben besteed. WIJKEROOG. Begunstigd door prachtig weer is de Koninginnedag te Wijkeroog op prettige wijze gevierd met optochten, opgeluisterd dook muziek, met kinder spelen, ringsteken op versierde fietsen en mastklimmen voor ouderen. Men schijnt het noodig gevonden te hebben om het feest niet door de bevol king gemeenschappelijk te laten vieren, tenminste de eene groep feestte te Wij keroog op een stuk land van den heer I. Hage en de andere in Rooswijk op een terrein van den heer Delcourt. Eéne der feestcommissies zette des avonds het feest voort in het gebouw „Concordia" welwillend daartoe afge staan door de Directie der Papie 'fa briek. Van half zeven tot zeven uur kwam het geformeerde kinderkoor bijeen in de muziektent van het Concordiapark, waar het onder leiding van den heer Kerkhoff de volgende liederen zong: „Wilt heden nu treden", Waar de blan ke top der duinen", Wie gaat met ons mee over zee", „O, schitterende kleu ren" en „Heilgroet aan de Koningin". De liedjes klonken heel aardig en zeker gelooven we, dat de kinderen ze met even veel plezier zongen, als de honder den aanwezigen ze aanhoorden. Hier na stroomde het concertgebouw vol, zoo vol, dat er geen muis meer in kon. Ruim 8 uur trad de heer Smit naar voren om het publiek uit te noodigen 2 coupletten te zingen van psalm 100, onder begeleiding van de muziekver- eeniging „Juliana". Nadat hieraan vol daan was, ging de heer Smit voor in gebed en sprak daarna eenige woorden ter inleiding van het feestelijk samen zijn en van dank aan allen, die meege werkt hadden om den Koninginnedag te doen slagen. Vervolgens zong eene zangvereeniging onder directie van den heer Van Gee- len een tweetal liederen: „Oranje'.ied" van J. R. Arnold en „Hymne" van N. Brouwer Hierna deelde de heer Smit mee, dat eenige tableaux vertoond zou den worden, welke zouden voorstellen de Nederlandsche vlag onder verschil lende omstandigheden in de onder scheiden tijdperken der vaderlandsche geschiedenis in de jaren 1572, 1672, 1795, 1813 enl914. Het zou te veel plaatsruimte moeten beslaan om toelichtingen te geven bi. die vertooningen, daarom zullen we ons bepalen tot de mededeeling, dat ze schitterend waren en daverend applaus verwekten. Tusschen het 1ste en 2e tableau hield de heer Ds. Eggink de feestrede, die met aandacht gevolgd werd. Na het 2e tableau zong het publiek het lied „Zij zullen het niet hebben" en na het 3e de zangvereeniging de liede ren „Wlhelmus" en „O, Heer, die daar des hemels tente spreidt". Toen het vierde tableau vertoond was, deelde de heer Smit mee, dat de inmiddels gehouden collecte ruim 1' 30.- had opgebracht. Hierna hief het publiek het „Vlagge- lied" aan, waarna de zangvereeniging nog een tweetal liederen ten gehoore bracht „Nederland, Nederland, Erfdeel der vadren" en Lof zij den lieer, den almachtigen Koning der eere" en „Ju liana" een paar liederen speelde, die door allen werden meegezongen. Het laatste tableau verwekte een storm van bijval. Ten slotte sprak de heer Eggink een woord van dank en de zaal stroomde leeg, daar het feest zou besloten wor den met een fakkeloptocht opgeluisterd door de muziek van „Juliana". Na een omgang over Wijkeroog, met een zee van menschen, allen in een vroolijke stemming werd de stoet ontbonden in de Weertsstraat, maar om 12 uur hoor den we de feestelingen nog elkander toezingen: „Houdt er den moed maar in". SANTPOORT. Het begon Woensdagavond reeds flink donker te worden, toen nog een groot aantal vrienden van „Koninginne dag" hun vrije uren opofferden, pm al les maar tot in de puntjes in orde te hebben. En toch was het lang niet ze ker, dat het feest door zou gaan, immers dien dag was reeds menigmaal een flin ke bui neergevallen en ook 's avonds voorspelde de lucht weinig goeds. .Gelukkig hebben de weerprofeten, die beweerden, dat het feest van „Konin ginnedag" letterlijk in het water zou vallen, geen gelijk gekregen, "s Morgens scheen een vriendelijk Oranjezonnetje, dat alle harten van hen, die aan het feest zouden deelliemen, van vreugde deed kloppen. Reeds vroeg waren ze uit de veeren, klein en groot, want om acht zou „Soli Deo Gloria" haar rondgang door het dorp aanvangen. Deze omme gang bracht er al dra de rechte stem ming in. Onderweg groeide de stoet steeds aan, zoodat, toen hij om 9 uur het feestterrein optrad, reeds velen van hun belangstelling blijk gaven. Weldra wa ren hier de wedstrijden voor de kinde ren in vollen gang. Aardige spelletjes had men bedacht, die zich zeer terecht in de belangstelling van de grooten mochten verheugen. Vooral het loopen met hindernissen viel, als altijd zeer in den smaak. Wat ploeterden ze weer, om onder 't zeil vandaan te komen, en wat doken ze moedig de ton in, om echter spoedig te ervaren, dat zoo'n gewone zak je toch leelfjk tegen kon houden. En wat liepen ze ernstig met hun bran dende kaars, om deze toch vooral te be schermen tegen de minsten tocht! En dan dat koddige zakloopen. Dat blijft toch altijd een aantrekkelijk nummer, evenals het tonnetje kruien en karretje trekken. Door de groote deelname was de com missie .genoodzaakt reeds 's morgens met het ringsteken per rijwiel aan te vangen. Al spoedig bleek, dat de paal op een zeer lastige plaats stond en dat on gelukken niet zouden uitblijven. De commissie nam toen het verstandige be sluit de paal te verplaatsen, waardoor het ringsteken wel is waar vergemakke lijkt werd, doch we voor ongelukken ge spaard bleven. Na een'korte pauze van 12 tot één uur werd het ringrijden voortgezet en stelden op het Kerkpad en Enschedé- straat de deelnemers en deelneemsters aan de veldloop zich op. Dit was een zeer aardig nummer, dat tevens liet zien, hoe weinigen zich in dit onderdeel der athletiek bekwaamd hebben. Voor de meisjes liep de weg van de Enschedé- straat via „Terras" en Brederodeweg naar het punt van vertrek en voor de jongens van het Kerkpad via Kruidber- gerweg en den particulieren weg van den heer J. T. Cremer eveneens weer naar het punt van vertrek. Inmiddels was op het terrein het mastklimmen voor ouderen aangevan gen. Menigeen beproefde hier zijn spier kracht, doch velen tevergeefs. Het be gon anders al goed. Nummer één be machtigde reeds dadelijk den eersten prijs eneen extra prijs, zijnde een rookworst. Onder applaus komen dan de gecos- tumeerde voetballers op het terrein. De spelers er waren twee elftallen hadden werk van hun costuums ge maakt. Behalve aardige costuums, wa- ,ren er werkelijk zeer mooie bij, bijv. het Tiroler-costuum van Aart v. Leeuwen, en het Cowboy-tenue van H. Wis Voorts bleek, dat voetbal in het boeren land ook reeds is doorgedrongen. We ontdekten althans een zeer goed spelen den boer en boerin. Zelfs een zigeunerin netje trapte lustig mee, terwijl een def tig gekleede dame had zij niet oen voile voor? het niet beneden zich achtte één der doelen te verdedigen. Al leen die rokken zaten haar wat in den weg en als zij die bij het uittrappen van den bal wat hoog optilde, nou, dan ging er een gejuich op! Het waarom behoe ven we zeker wel niet neer te schrijven. Na den wedstrijd waren al spoedig de meeste spelen afgeloopen en kon „De Bruiloft van Kloris en Roosje" aanvan gen. Onze verwachtingen omtrent dit tooneelspel waren werkelijk hoog ge spannen, doch we willen wel direct zeg gen: Ze zijn door het sjpel van Jan van Dommelen c.s. nog overtroffen gewor den. En dan die costuums! Wat waren ze prachtig en wat gaven ze een tiis- schen gloed aan het geheel. Reeds di rect bleek, dat onder leiding van den heer Jan van Dommelen iets goeds be reikt was. Er werd zéó vlot en vrij ge speeld, dat velen dachten eer met be- roepe-tooneelspelers dan met dilletan- ten te doen hebben. Zonder aan de prestaties der anderen afbreuk te willen doen, zouden we als de meest op den voor grond, tredenden willen noemen: Mevr. van Dommelen en partner, Mevr. de Groot, den heer Jan v. Dommelen en den heer Perquin, om wiens corpulent li chaam en snuggere uit- en invallen on bedaarlijk gelachen is. Mevr. de Groot en de heer v. Dommelen hadden groot succes met hun bede voor ons konings huis en laatstgenoemde natuurlijk bo vendien nog als leider van 't geheel. De heer Jan v. Dommelen heeft ons waar lijk iets schoons te zien gegeven! Juist toen het spel ten einde was begon het te regenen. Hierna was er pauze tot 8.30 uur. On danks het dreigende weer was toen zoo ongeveer heel Santpoort uitgeloopen om het concert van „Soli Deo Gloria" en „Vox Humana" bij te wonen. Ook hier is werkelijk te genieten geweest, niet alleen, omdat het door beide vereoni- gingen ten gehoore gebrachte van uit stekende kwaliteit was, maar ook, door dat het publiek zoo prachtig meewerkte Hebben wij wel eens geklaagd, dat bij concerten voor hen, die uitsluitend om de muziek kwamen, niet te genieten viel, aangezien de lieve jeugd er wel voor zorgde, dat de muziek overstemd werd door hun lieflijk keelgeluid, thans heerschte bij het optreden van beide vereenigingen een orde, die prettig aan deed. Tusschen de verschillende nummers in, draaide de heer Van Beek eenige keurige natuuropnamen en komische films af, waarmee hij zeer veel succes had. Het verloop der wedstrijden: Ruit springen: 1. S. Visser, 2. M. Handgraaf, 3. Z. van Dillewijn. Tonkruipen: 1. J. Nol, 2. H. Kaasenbrood, 3. L. Ger ritsen. Hindernisloopen (jongens) 1. W. Balen, 2. B. Cornegge, 3. C. Kochx, R. Maarschalk, 4. A. Nis, 5 G. Meijer, 6. B. Schrama, 7. S. Kors, 8. K. Mooyman. Hoogspringen: (meisjes): 1. A. Smit, 2. Sluyters, 3. Joh. Corne- lissen. Zakloopen: 1. K. Handgraaf, 2. J. Böhm, 3. N. Uitendaal, 4. H. Sluyters, 5. M. Maar schalk. Kartrekken: 1. C. Vlaarkamp, 2. L. Grapendaal, 3. G. Spanjaard. Hindernisloopen: 1. T. Tromp, 2. C. den Tuinder, 3. N. Handgraaf, 4. L. Maas. Hardloopen: 1. G. v. Dillewijn, 2. B. Cornelissen, 3. T. Tervoort, 4. J. Niemandsverdriet. Hoepelen (Jongens): 1. C. Korthouwer, 2. H. Sluiter, 3. M. Gerrits, 4, N. Meyer, 5. G. Wagner, C. J. Bierman. Turfrapen: 1. W. Ebins, 2. A. Nijssen, 3. Lena Warmerhoven, 4. L. den Tuinder, 5. G. Heeremans, 6. M. Oudendijk, 7. J. N. Gerritsen, 8. M.Steltenpohl. Kaarsendragen: 1. N. Tromp, 2. G. v. Dillewijn, 3. P. Mooijman. Mastklimmen: 1. W. Tervoort, 2. J. Cornelissen, 3. M. Smit, 4. L. Maarschalk. Tonrijden: 1. A. v. Me u' s, 2. A. Pletting, 3. S. Kochx, troostprijs B. Gerritsen. Veldloop (dames): 1. C. Landeweert, 2. A. Tervoort, 3. A. Berade, 4. A. Droog. Veldloop (meisjes): 1. T. Uitendaal, 2. F. Visser, 3. A. Sing, 4. M. Handgraaf. Mastklimmen (mannen): 1. D. Wesselman, 2. B. Daas, 3. W. v. Inger. ADVERTENTIES Net meisje, Net dagmeisje Degelijk pension Net kosthuis Ongem. kamer Te koop 25 cis. per nummer W1LLEMSPLE1N. Mastklimmen (jongens): 1. J. Blom, 2. H. Korthouwer, 3. T. Pe eters. Hindernisloopen (jongens): 1. A. Blansjaar, 2. H. Handgraaf, 3. II. Keers, 4. J. Kors. Fietsen met hindernissen: 1. A. Half, 2. N. v. Dillewijn, 3. J. Boon, 4. J. Maarschalk, 5. S. Heeremans. Veldloop (mannen): 1. A. Blansjaar, 2. N. v. Dillewijn, 3. J. Soeters, 4. M. Keers. Ringsteeken (heeren): 1. N. Boon, 2. J. Maarschalk, 3. J. Boon 4. H. Landeweert, 5. J. Schoon, 6. A. Blansjaar. Idem (dames): 1. N. Vreeken, 2. J. Molenkamp, 3. B. v. Brussel, 4. P. Wighert, 5. C. de Graaf, 6. A. Meinders, 7. A. Bierman. Mooiste voetbalcostuum: 1. A. v. Leeuwen, 2. H. Wesselman. Eigenaardigste costuum: 1. A. Half, 2. H. Korthouwer, 3. C. Nol. Zooals uit bovenstaande reeds vol doende gebleken is, is deze dag uitste kend geslaagd De afwerking van het programma had een vlot verloop, wat hoofdzakelijk te danken was aan het groot aantal personen, dat zich beschik baar had gesteld als leider op te treden. Zooals wij reeds schreven, er zijn heel wat uurtjes belangloos voor het goede doel opgeofferd, doch het bestuur van Koninginnedag, bestaande uit de hee ren Jac. Bakker, voorz., J. Th. Bohm, IQ jaar*biedt zich aan voor hulp in de huishouding intern. Brieven onder letter A Boekh. J. v. rfouwe- lingen Velseroord. gevraagd. Adres Mej. Moot, Prins Hendrikstraat. aangeboden voor 2 heeren (vrienden) desgew. met zitkamer. Hadleystr. 51 IJrnuiden. aangeboden, aan hetzelfde adres een nieuwe regenton te koop. Adr. te bevr. Boekh. J. v. Houwelingen. Aangeboden voor juffrouw alleen en keuken. Br. onder letter A bur. van dit blad. in Nieuw-IJmuideneen burgerwoon huis. Zeer gunstige conditiën. Direct te aanvaarden. Te bevragen Wil- helminakade 83 rood. LANGE, Blumenlied, Grossmiitterchen BADARZENOSKA, Gebet einer Jungfrau Erhörtes Gebet MENDELSOHN, Frühlingslied Hochzeits-Marsch RICHARDS, Der Vöglein Abendlied Marie KÈLER BÈLA, Ouverture Joyeuse WAGNER, Marsch und Chor aus Tann hauser HaNDEL, Largo SCHUMANN, Schlummerlied Traumerei WEBER, Jubel Ouverture BRANNGARDT, Waldesrauschen FELDMANN, Egyptische Nachte La Reine de la Nuit Gitana Walzer JENSEN, Die Mühle HÉROLD, Ouverture Zampa IVANOVICI, Donauwellen ADAM, Si j'étais roi.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5