Dr. J. J. Conijn ■I Bruijnzeels Petten Mevr. Fischman hecht ile pratüjt M- Heeren-Hoeden Voor allen Burgerwoonhuis Steeds 't nieuwste op dit gebied Hoeden en Petten- Magazijn Concur reerendste pry en. Uitsluitend goede kwaliteit INGEZONDEN. SCHEEPVAART. Waterstanden IJmuiden. VISSCHERIJ. Faillissementen in Nederland. Schieten Burgerwachten. ADVERÏENTIPls" Jacobus Peeters Hein Bakker hervat hare Pianolessen Woensdag 6 Sept. Huisnaaister Zit-slaap kamer Een groot pakhuis Orgel Burgerwoonhuis Kruidenierswaren annex tabak en sigaren, tegen overname van Inventaris en voor raad goederen. Te bevragen bur. IJmuider Courant. Te huur of te koop Vischhandel Nette loopjongen Net meisje II ma Gz. 3, Broekhuizen 410 U, Medik 5-18- 23 v. Zwieten 6-8-13-22-24, ^aggers Starreveld 9-17-19-21, Jae. Broek ;5-J>- 27, Darphorn 16, de Kuiter 26, E. Broek Tzn. 11, v. d. Luyt20. Begunstigd door het mooie heldere weder keerden zoogoed als alle duiven op hun hok terug. Toch hebben zij door den vrij ster ken N.N.O.-wind nog een zvvaren taak gehad, hetgeen blijkt uit het leit dat de vogels 3 3V2 uur werk Lfdden over 150 K.M., wat zonder wind ecu vlucht je van goed 2 uur is. A.s. Zondag wordt gevlogen van Schaerbeek afst. 165 K.M. A Star. Mijnheer de Redacteur! Zeer gaarne had ik van U eenige plaatsruimte om de vraag van den heer van Popta, of door het plaatsen eener zweefmolen de afgeschafte kermis langzamer hand weer ingevoerd wordt, te beantwoor den, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De heer van Popta brengt de zwarte zijde van dit zweefmolen vermaak wel wat sterk naar voren. Men hoede zich voor overdrij ving, één bonte kraai maakt nog geen winter, één zweefmolen nog geen kermis, waarvoor genoemde heer zoo ijs'lijk bang schijnt te zijn. Wanneer men van elke zaak, van elke bedoeling, steeds de schaduwzijde naar voren zoudt brengen, wat is er dan ten slotte nog goed De heer v. P. duidt het mij niet euvel een voorbeeld te gebruiken, al gaat het wel eventjes buiten de zaak om. Elk jaar leest men dat op het landgoed van Jhr. A., of in het duin van Barones B. groote samenkomst worden gehouden, samenkomsten die naar mijn inzien meer gevaar op leveren, als die eener zweef molen, welke in het centrum der plaats gebouwd is en waarop honderden oogen gericht zijn. Toch komt het bij niemand op, de schaduw zijde dezer goed bedoelde samenkomsten naar voren te brengen, en toch bestaan ze, ieder jaar hebben zij plaats, terwijl de zweefmolen voor het eerst na tien jaar zijn intrede heeft gedaan. Ik zeg nogmaals, men hoede zich voor overdrijving. Persoonlijk ben ik geen minnaar van Kermis, integen deel, maar ik maak mij heelemaal niet be angst dat op deze wijze de eenmaal afge schafte kermis zal worden ingevoerd. Wil men van deze soort vermaken niets weten, welnu, ga er niet heen, maar gun anderen die er niet zoo over denken, ook iets, en tracht niet door voorbarigheid koeien te zien waar geen koeien zijn, zooals het spreekwoord zegt. J. F, A. Jungbacker Middenhavenstraat 44, IJmuiden M. de Red. In Uwe Courant dat. 2 9, stelt de heer F. v. Popta de vraag of B. en W. nu maar zoo, zonder vorm van proces, de voor 10 jaar geleden hier afgeschafte kermis weer gaan invoeren. Steller dezes zou hierop graag 'n wedervraag willen doen, en wel deze„Om welke reden stelt de heer P. deze vraag Is het omdat hij, op zijne wandeling door de Kanaalstraat, ter zijde 'n Zweefmolen zag staan, ivaar bij en waarin elk die dit verkoos, gehéel vrijwillig zich konden vermaken naar elks begeerte, terwijl degenen, die dat niet wenschten, geheel vrijwillig konden doorloopen- Is het soms, omdat de heer P. die paar dagen de Kanaal- en andere straten van onze plaats zag gevuld met dichte drommen van men- schen, met de feeststemming op 't gelaat, trachtend in burgerlijke eendracht voor 'n wijle de beslommernissen van den arbeid op zijde te zetten en in eigen plaats waardig feest te vieren. M. de R., ziet U in boven vermelde feesten 'n zweem van 'n weder invoeren der kermis door B. en W. Of is er soms in dien geest gewerkt door B. en W. We weten nu al wel zoo onge- voor, dat we 'n Burgemeester hebben die in alles laat blijken, de burgers van IJmuiden wel 'n pretje te gunnen. Heeft Z. Ed. achtbare soms pogingen gedaan om de kermis hier weer in te voeren Zoo niet, danhieroverooknietin dien geest geschreven; me dunkt, 't gaat niet op overal direct maar wat uit te disteleeren. Schrijver dezes is ook geen voorstander van de kermis, maar de heer P. zeker wel, want doorzijn „vraag" kon het wel eens gebeuren, dat velen in IJmuiden thans begonnen de leuze aan te heffen„Oeef ons de kermis weerom", en ik ben er van overtuigd, dat zoo het grootste gedeelte onzer gemeentenaren die leus gaan aanheffen, zeer zeker onze Burge meester hun die verlangde afwisseling niet zal onthouden. Had dus dat balletje maar niet aan 't rollen gemaakt M. van P. 't Zal geheel Uw schuld zijn, als thans de kermis terugkeert. U dankend M. de Red. Uw abonné. A. H. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is te IJmuiden in het buiten-toeleidings- kanaal gezonken de met 420 ton steenkolen geladen lichter „Helena Oeertruida" van schipper A. de Vries te Wamel. Met groote moeite zijn de opvarenden, de schipper, diens echtgenoote, zeven kleine kinderen, waaronder een van zeven weken, en een logeetje door de bemanning van den loods- afhaalmotor gered kunnen worden. Ver moedelijk is de lichter met wassend water onder een meerstoel bekneld en vol water geloopen. IJ m u i d e n. Aangekomen 3 September Trane, st., Sunderland, steenkolen. Vertrokken 5 September: Trane, st., Engeland, ledig. Gisterochtend is hier aangekomen en daarna opgestoomd naar Amsterdam het Fransche politie-vaartuig „Quentin Roose velt",dat toezicht houdtjop de visscherij in de Noordzee, en daarom ook de blauw-geel geblokte internationaal overeengekomen wimpel voert. Het vaartuig, dat het aan zien heeft van een groote treiler, heeft één klein snelvuur-kanon aan boord. Na aankomst van de „Quentin^oosevelt" te Amsterdam hebben de havenmeester en een officier van piket der marine de ge bruikelijke bezoeken afgelegd. Het stoomschip „WitteZee"dat Vrijdag van Newcastle met 4000 ton steenkolen te Amsterdam arriveerde aan het adres van Cargadoor M. W. Brandts, heeft de lading in slechts 9 werkuren gelost. Sept. 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 7 3.39 4.02 11.45 8 4.11 4.81 0.05 0.16 9 4.42 5.01 0.36 0.42 10 5.12 5.31 1.08 1.14 11 5.44 6.01 1.33 1.41 12 6.18 6.36 2.04 2.12 13 6.57 7.17 2.36 2.44 Geen Zomertijd. Italiaansche visschers uit Sestri Ponente hebben een vreemd zeemonster opge haald. Op zijq kop heeft het beest een soort olifantsilurf van ongeveer een meter lang. De Snurrevaadvisscherij. Een mcoi succes. Men schrijft ons: Onder de vischmethoden van den jongsten tijd trekt in het bijzonder de Snurrevaadvisscherij de aandacht. Voor deze uit Denemarken afkomstige viseh- methode is ook in ons land nogal recla me gemaakt en zijn ook enkele proef nemingen vanuit Scheveningen en Vlaardingen gedaan. De verkregen re sultaten bleven evenwel vrij wat bene den de gekoesterde verwachting en zoo is er in Nederland tot nu toe meer over die visscherij gepraat dan dat er aan werd gedaan. Het laat zich nu evenwel aanzien dat er ook in ons land eenige vooruitgang op dit gebied zal komen. Door de V. E. M. (Vereenigde Exploi tatie Mij.) te IJmuiden is een harer stoomdrifters de Victoria IJM. 325 met dit vischtuig uitgerust en ter visscherij op de Noordzee gezonden. Hoewel eerste proefnemingen in den regel nog al met bezwaren gepaard gaan en dientenge volge niet aan de verwachting voldoen, mag hier worden geconstateerd dat reeds aanstonds een mooi succes werd verkregen, want hoewel door omstan digheden maar een paar etmaal kon worden gevisclit, bi-acht de Victoria niet minder dan 400 manden visch aan en dat wel van de allerbeste qualiteit, waarvoor f 2100.besomd werd. In aanmerking nemende dat deze vissche rij minder kolen en minder arbeids krachten vordert is dit resultaat ook fi- nantieel zeer verblijdend. De met de Snurrevaad gevangen visch heeft in het net veel minder te lijden dan de visch die met de Trawl wordt gevangen en is derhalve de visch van veel betere hoedanigheid, hetgeen natuurlijk van groot belang is, niet alleen voor de ver bruikers, maar voor het geheele bedrijf. Maar daarnaast is het nog meer van di recte beteekenis dat hier iets wordt ge daan om het geheele visscherijbedrijf uit het verval te helpen, en de V. E. M. verdient voorzeker een woord van er kenning voor de energie waarmede zij de zaak en de wijze waarop ze deze uit voerde, waardoor de resultaten reeds aanstonds zooveel beter waren dan die in Vlaardingen en Scheveningên be reikt. De omzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in Augustus van dit jaar f 804.600.tegen f 936.656.in dezelfde maand van het vorig jaar BINNENLAND. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Sept. in Nederland uitgesproken 78 faillissemen ten tegen 32 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Sept. 1922 1931 faillissementen tegenover 1389 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De economische toestand. Mr. S. van Houten schrijft in zijn i laatste staatkundige brief dat de in- j rum" langs Nolens en Aalberse tot on zen tegenwoordigen economischen toe stand heeft geleid, waarin overheidsbe moeiingen, belastingen en eischen van vakbonden de ondernemers gaandeweg tot oppositie hebben gedreven, ook in Roomsche kringen. „Alles heel natuurlijk en geen sterve ling kon denken dat hiermede de Room sche Kerk als zoodanig mee te maken had. Bij Roomsche en on-Roomsche wekte daarom onverdeelde verbazing, toen de geestelijke Roomsche machthebbers de leden der Nieuwe Katholieke Partij ver boden hun recht als burgers uit. te oefenen om voor hun candidaten goede Roomschen te ijveren en pro paganda te maken. 't Gaat ons niet rechtstreeks aan, want die Roomschen worden niet door eenig burgerlijk gezag genoodzaakt om te gehoorzamen, behoeven zelfs niet Roomsch te blijven, Een vrije Neder- landsche burger mag ongehoorzaam, maar ook gehoorzaam zijn. Maar ons gaat wel de vraag aan of een niet enkel geloovige, maar naar huidige begrippen gehoorzame Roomsche geschikt is om de hoogste plaats in de Nederlandsche ambtelijke wereld, die van minister te bekleeden, als de bisschoppelijke macht zich zoo ver uitstrekt. Actueele vraag van den dag is of on- Roomschen mogen medewerken tot de vorming van een ministerie, waarin ge hoorzame Roomschen de meerderheid vormen en geen einde mag worden ge maakt aan het overwicht van Nolens-*- Aalberse, omdat deze de bisschoppen aan |hun zijde hebben. 't Is mogelijk, dat deze trouwens voor de hand liggende moeilijkheid de vor ming van, het ministere-Ruys onmoge lijk maakt en wij vrij plotseling staan voor de noodzakelijkheid van een zui ver cabinet d'affaires met de eischen van den dag: een budget zonder tekort en een betere kieswet. Daarop moet men althans voorbereid zijn. Het kan ook met het oog op die mo gelijkheid niet genoeg herhaald worden, dat óf een ministerie uit de thans bo vendrijvende groepen óf een zaken-mi nisterie uit alle mannen van zaken de moeilijkheden moet oplossen, die haar oorsprong hebben in de veranderingen van de waarde van den gulden en de wijze waarop in de naastvoorgaande ja ren zoowel de Staat en al zijn directe en indirecte organen tractementen en pensioenen, als eveneens de vrije on dernemingen haar loonen als gevolg van de daling in waarde van den gulden hebben verhoogd." Als wordt vastgehouden aan de goe de gedragslijn, om den gulden weder op goudwaarde te brengen, moeten, naai de meening van mr. Van Houten, al die verhoogingen weder worden herzien. Ambtenaren en gepensionneerden verliezen hun recht op de verhoogingen, welke hun.wegens de minderwaardig heden van den gulden zijn toegekend in dezelfde mate, waarin die waarde zich weder herstelt. Bij vrije ondernemingen met groot- werkliedenpersoneel, hangt het voort bestaan af van de verlaging der loonen Op deze economische noodzakelijkheid kan niet genoeg gewezen worden. Be langhebbenden hebben inderdaad geen andere keus dan of minder guldens of minderwaardige guldens. Te hooge looneischen zullen ook niet Hanger door steun uit openbare kassen bevorderd kunnen worden. Geen ministerie zal zich toch bij den toenemendon nood der schatkist geld middelen beschikbaar stellen voor werkloosheid, enkel ontstaan uit loon eischen, waaraan de ondernemers niet kunnen voldoen. BINNENLAND. Verschenen is het programma voor de schietwedstrijden van Burgerwachten in de provincie Noord-Holland te houden op 9, 10 en 11 September 1922, op de banen te Overveen. Het eere-comité bestaat uiteere-voor- zitter Jhr. Mr. Dr. A. Röeli, Commissaris der Koningin in Noord-Holland eere-leden Luit.-Gen. b. d. H. C. A. de Block, in specteur der Burgerwachten Gen.-Majoor A. M. Koliewijn, Commandant der Stelling van Amsterdam K. van Len'nep, voorzitter van den Ned. Bond van Vrijw. Burger wachten; j. T. Cremer, oud Minister van Koloniën C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem; R. G. Rijkens, Burg meester van Velsen; Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester van BloemendaalJhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede; F. F. F. Führhop, Burgemeester van Schoten; Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden, oud- Burgemeester van Haarlem Majoor C. J. A. Kruyt, Commandant Landstorm, Kenne- merlandRitmeester W. J. Jeltes, Garnizoens commandant te Haarlem. In het Provinciaal Comité hebben o.a. zitting: Jhr. O. van Lennep, Commandant Burgerwacht Haarlem, voorzitter; C. Eider- mans, Commandant Burgerwacht, Bloemen daal Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, Burgemeester van Beverwijk; C. G. Daniels, te Heemstede A. F. Bos Hzn., te Overveen S. Reitsma, te Haarlem; J. Viers, te Haar lem; J. Amesz, ,te Heemstede; P, Louis, administrateur Burgerwacht Haarlem, Se cretaris-Penningmeester. POSTER IJ EN. Postkantoor Velsen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2 helft der maand Augustus 1922. Briefkaarten buitenland Mad.Ile G. Jeltes Pontresina Brieven binnnenland Directeur Boazbank Apeldoorn fa. Frankenhuis Almelo Briefkaarten binnenland. A. v. Wachem A'dain J. Minneboo Leeuwarden N. de Croos zonder adres BettekeSalm Midden beemster H. Kalkman Wijier W. Kalkman Wijier Ambtenaren Havendienst A'dam De Horst A'dam Andriessen 's Bosch de Jong zonder adres Mark postwissel A'dam Geboren: CARL AUGUST zoon van JOHANNA MICHELS en J. SCHARPFF IJmuiden, 3 September 1922. Geboren JAN MARINUS zoon van M. Dekker en N. Dekker-de Korte IJmuiden 5 September. Hlarmeda vervul Ik den treurigen plicht u kennis te geven van het overlijden, in het St. Elisabethsgast- huis te Haarlem, van mijn innig geliefden Echtgenoot ia den ouderdom van 47 jaar. Uit aller naam, Wed. J. Peetere—Over en Kinderen IJmuiden, 2 Sept. 1628. Adrianaetraat 10. Hiermede vervullen w\j den treu rigen plieht u in kennis te stellen met het plotseling overladen van onzen lieven Man en Vader in leven gep. Scheepsdiepgangmeter, in den ouderdom van 59 jaar. Namens z|jn bedroefde Echtgenoote en Kinderen Wed. M. Bakker—Blom T, Minneboo—Bakker C. Minneboo Helder, 4 September '32 Molengraeht Ne. 30 De Familie's J. Root Krugerstr. 90 en van der Harst Bloemstraat, betuigen hun welgemeenden dank voor de belangstelling be toond bij het ontslapen van hun Zoon en Behuwdzoon, den Heer CORNELIS ROOT te Leiden. Voor aanmelding van nieuwe leerlingen, adres te Haarlem Ael- bertsbergstraat 70, of te IJmuiden per adres Kruger, Kanaalstraat 11. Spreekuur Donderdag 3.15 uur te IJmuiden. gevraagd. Adr. Mej. Schenk, Tromp straat 87 Velseroord. te huur met aparte kookgelegen heid, waterleiding en electrisch licht, gemeubl. of ongemeubl. Adr. Wil- lebrordstraat 32. te huur, in de Bloemstraat voor alle doeleinden geschikt. Te bevr. bij D.BaisJzn., Aannemer I|muiden. Te koop een goed onderhouden Bloemstraat 16. te koop met vrije poort en erf, aan de IJm. Straatweg. Adr. te bevr. Boekhandel J. v. Houwelingen Vel seroord. Te koop in oud IJmuiden zaak in een soliede gebouwde middenstands woning voorzien van gas en electr. metflinken tuin te bevragen Stations- K 26 Velsen. te koop aangeboden annex woon huis bev. 3 kamers, keuken, zolder, telefoon enz. benevens pakhuis met zolder en stal, voorzien van water leiding, Electr. enz. Omtrek Visch- hal en station. Koopprijs f 10.000 Br. letter V bureau van dit blad. goed kunnende fietsen, kan tegen Maandag a.s. geplaatst worden. Heeren Modemagazijn, Kanaalstraat C 22—24 JOH. DE WAARD. te koop, gelegen Lagerstraat Velser- oord, met drie weken te aanvaarden. Adres bureau van dit blad. Keizersgracht 106, Amsterdam Spreekuyr 23 uur. Velseröord. die zich zwak en lusteloos gevoelen; die gedurig ver moeid zijn, zoodat hun alles te véél is; die na uitputtende ziekten niet weer op kracht kunnen komen; die te veel vergden van hun krachten, of die door andere oorzaken het weerstandsvermogen hebben verloren, is sanotinose een versterkingsmiddel van den eersten rang, dat alle dergelijke middelen vèr achter zich laat; dat snel en afdoende ingrijpt in de oorzaak van bovenge noemde kwalen; en door dui zenden in en buiten ons vader land met dankbaarheid wordt geroemd. SANGUINOSE lost per ft. f 2.— per 0 9. f II.— 12 ft. f 21.—. Te verkrijgen bij Apothekers en Dro gisten. WACHT U VOOR NAMAAK VAN DAM CO., De Riemerstraat 2e/4 Den Haag FJtssehtn worden teruggenomen. VERL. PR. HENDRIKSTR. 9

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3