II No 90 Z&terd&g 9 September 1922 Verschijnt oeesdags Zaterdags IS Dienstplicht HET CONSULTATIEBUREAU en 7e IJMUIDER COURANT ad Abonnementspriji: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VEI SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden - WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuicen Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 et». Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.86, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voornitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties »adres bureau tan dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing bat oude en het nieuwe adres, NIET aan uen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dergemeente Velsen brengen jter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Ijsfabrieken in Nederland, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een in richting voor het maken van droge verf stoffen, waarin gebezigd zullen worden 3 electromotoren, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie L No 1041 plaatselijk bekend Industriestraat, Wijk C no. 33. Op Donderdag, den 21 Sep. 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schiiftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 7 September 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, Th.J. Wijnoldy Daniëls. W. Landeweert L.B. Wenschen omtrent inlijving. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingescheven en hun wensch om trent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waar om hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter gemeen tesecretarie opgeven. Er kan evenwel geen zekerheid worden gegeven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. Velsen, 4 September 1922. De Burgemeester van Velsen, W. Landeweert l.b. VAN DEN WACHTTOREN. Voorwaardelijke royaliteit. Zoodra jij het zelf betalen kunt, mag je een stoomfiets hebben! De royale vader tegen zijn oudsten zoon. Als je dit jaar op alle rapporten voor alle vakken achten hebt, krijg je een mooie terrier van me! Dezelfde vader. Als ik eens een buitenkansje heb van een paar duizend gulden, dan gaan we met zijn allen een reisje naar Duitschland ma ken. Nog eens de welmeenende vader. Waarop de zoon, die verder dan zijn neusje ziet, opmerkt: Zoo kan men makkelijk praten en goedkoop beloven. Ook de Amerikaansche staatsman Bryan verstaat die kunst. Hij is eenige malen candidaat voor het president schap geweest maar zonder succes, niettegenstaande hij even populair als welsprekend is. Hij heeft het gebracht tot Secr. van Staat onder den vorigen president en is nog steeds een pian van beteekenis. Hij is een der vele Ameri kanen, die Europa wel zouden willen redden. Amerika zelf doet voor die redding nog niet veel. Door hooge in voerrechten weert het de Europeesclic industrie. Het wil aan de verarmde volkeren van Europa ook geen crediet verleenen. Het is alleen geldschieter, als het zoo goed als zeker is, zijn geld terug te krijgen. Van samenwerking met zijn vroegere bondgenooten, om Europa weer op de been te helpen, wil het ook niet weten. Het Engelsche plan, om door alle schulden een streep te zetten, heeft het onmiddellijk en be slist afgewezen. Amerika steekt geen hand uit, om Europa te helpen. Maar Bryan wil thans namens het Congres een commissie naar Europa zenden gemachtigd tot de volgende verklaring: „Zoodra de Europeesche naties het met elkaar eens kunnen worden, op een wijze die zij zelf bevredigend vin den, zoodat dus de wereld gelijktijdig kan ontwapenen, zullen de Ver. Staten een streep halen door de schuld van Europa aan de Ver. Staten." Zoodra dus de Franschen de Duit schers vertrouwen, de Grieken de Tur ken in de armen zijn gevallen, de Bus sen het roode leger naar huis zenden en Polen en Duitschland gezworen ka meraden zijn geworden, Engeland overtuigd is, dat al zijn koloniën zoete kinderen zullen zijn, die den stok niet meer noodig hebben, zal Amerika Europa alle schuld kwijt schelden. Dat duurt nog een paar jaartjes! In elk ge val zal er wel grootere kracht noodig zijn, om tot een ontwapend Europa te komen, dat het aangename vooruit zicht van eenige ons geschonken milii- arden. Maar de royaliteit blijkt wel erg goedkoop te zijn, want Bryan noemt de vorderingen van Amerika op Euro pa toch waardeloos. Men kan makke lijk grootmoedig zijn, als er toch niet meer te halen is. Er zal van het plan van Bryan wel niets komen. De ontwikkeling der luchtvaart. De oorlog heeft zonder twijfel, de kunst, om in de lucht te komen en te blijven en er op zijn eigen tijd weer vei lig uit te komen, niet weinig bevorderd Men is thans bezig een toertje rondom de aarde te vliegen, maar vlot gaat dit. nog niet. En het blijft voor ons nog de vraag, of inderdaad op don duur de lucht de groote verkeersweg zal wor den. De kosten en gevaren zijn voor- loopig nog te groot; het nut weegt er niet tegen op. Wie zijn geld in een luchtvaartmaatschappij steekt, heeft meer kans op verlies dan winst. Indien de vliegkunst zich in de komende twintig jaar even snel voortontwik- kelt, als dit in de twintig jaar achter ons geschied is, kan ze echter inder daad ons eens groote diensten bewij zen. Het tijdschrift „liet Vliegveld" geeft ter gelegenheid der opening der I.C.A. B. het oordeel van verschillende man nen over de beteekenis der lgchtvaart. De directeur-generaal der posterijen schrijft, dat het aantal luchtverbindin- gen voortdurend toeneemt en daarmee de mogelijkheid, om steeds grooter tijdwinst boven andere middelen van vervoer te verschaffen. Hij voorziet, dat het vliegtuig hoe langer hoe meer een onmisbare schakel in een vlug en betrouwbaar internationaal postver keer zal worden. De heer Crookewit, voorzitter der Rott. Kam. v. Kooph. noemt het voor Rotterdam noodzakelijk, wil zij haar positie als een der eerste handelsha vens van het vasteland van Europa be houden, hare volle aandacht aan het luchtverkeer te wijden, opdat in de toekomst ook de nieuwe, vaste lucht- diensten hun weg over Rotterdam zul len nemen. Henri ter Hall verzekert, dat er op technisch vlieggebied met hem geen land te bevliegen is. „Maar wel weet ik, dat de lucht vaart een vlucht neemt, waar je ten slotte voor vluchten zou. En ook weet ik, dat heden ten dage aan het reizen Willemsbeekweg 42 Veiseroord is gesloten op de Woensdagen 30 Augustus en 6 en 13 September. per spoortrein, waarvan onze voor ouders altijd zeiden: Je weet wel hoe je d'r ingaat, maar je weet niet, hoe je cl'r uitgaat!" Ieder vogeltje zingt, zooals het ge- lekt is en ter Hall is nu eenmaal een: evuevogel. Zijn lof op de veiligheid der lucht reizen is zeker niet weinig overdreven. De luchtweg is verreweg de gevaarlijk ste, nog gevaarlijker dan een drukke,i smalle weg, waar voortdurend auto's en motors over heen razen. De beide eerste heeren spreken meer bun vertrouwen uit over de toekomst der vliegkunst, dan dat ze het nut van bet tegenwoordige vliegen waardeuren De hoogtevrees, die den meesten eigen is, maakt ons wellicht een wei- j nig wantrouwend in.de voorspellingen, dat onze kleinkinderen evenveel van i de lucht als wij van de rails gebruik zullen maken. Zoolang ei' nog zoovele j (ui ernstige vliegongelukken gebeuren,! zullen de meesten den veiligen vasten grond onder de voeten verkiezen boven het snelle zweven honderJ-m meters j hoog in het luchtruim. Maar de techniek gaat voortdurend j verder in de wereld der onbeg-.vnsde mogelijkheden en daarom durven we de grootsche fantasiën over de vliegen- de wereld der toekomst ook niet al te zeer bespotten. VELSEN IN DEN OUDEN TIJD. Om de Silveren Sweep. „Het gras was gehooid en het koren was binnen De najaarszon gloorde met feest'- lijken glans. ,,'t Was kermis in 't dorp, en de blon de boerinnen „Geleidden de juichende boeier, ten dans." Ons volk, zegt men wel, is wat sen timenteel aangelegd. Dat is in zekeren zin een gelukkig verschijnsel. Hoofd en hart moeten har monisch samenwerken, maar aange zien toch „de liefde de meeste is van allen", kan het op zich zelf geen kwaad als het denken van het hoofd vooral gaat in de richting van het sen timent, van een goed hart. Zoo heeft „de zieke jongeling" van Jan van Beers, langen tijd opgeld ge daan in reciteergezelschappen en der gelijke. De tegenstelling van vreugde en jo lijt, van zang en dans aan de eerie zij de en van lijden en droefheid aan de end ere zijde, geeft een levensbeeld, dat rog onveranderd is waar te nemen in de wereld, ook al zijn de kermissen goeddeels afgeschaft. En zijn de blonde boerinnen en de juichende Loeren veelal uiterlijk niet meer te onderscheiden van andere menschen. Maar al behoort de kermis in de meeste plaatsen, gelukkig maar, tot het verleden, de feestelijkheden, be- lroorende tot de kermisvreugde, zijn daarom nog niet alle afgeschaft. Zoo heeft men op de dorpen hier en daar nog in eere gehouden, de ringrij- derijen, harddraverijen enz. Liefheb bers van ringrijden nu kunnen te Sant poort hun hart ophalen. Op den straatweg voor het logement „de Weijman" wordt meest ieder jaar een ringrijderij gehouden, waarna de prijzen in het logement worden uitge reikt, en de dag wordt besloten met muziek en dans. Dit feest trekt altoos veel toeschouwers uit het dorp <m de omgeving. Ook voor Haarlemmers is het wel de moeite waard om eens eer kijkje te komen nemen. Zoo'n ringrij derij wordt op touw gezet en georga niseerd door een commissie uit de in gezetenen, die een en ander regelt, prijzen aanschaft en uitreikt, en doet wat er verder al zoo bij behoort. In den ouden tijd ging dat eenigszins anders toe. Het plaatselijk bestuur be moeide zich in hoogst eigen persoon lijkheid met de zaak, ut maakte een officieel relaas of proces-verhaal op van een en ander, dat behoorlijk werd opgelegd in het archief. Zoo kan men dan nog precies nagaan wat er ge schied is met een hardrijderij om een silveren sweep, op touw gezet, door de „hospita van de Weijman" op 1 Aug. 3 752. Het betrekkelijk document luidt als volgt: „Op den len Augustij 1752 soo pre senteert Maria Sebouts, wed. Dirk van Schuijlenburg, hospita in de Weijman te Sandpoort, ten overstaan van Schout en Scheepenen der Ambagtsheeriijk- heid Velsen en de Sandpoort als deei- i curs, de Liefhebbers van de harddra verij te laten draven om een fraaie sil veren sweep, voor dengeone wiens paard het hardste draaft, on dat onder, de navolgende conditiën: 1. Eerstelijk dat de Rijders geen zweep, karwas, of iets dergelijks, onder het rijden in de hand zullen vermogen hebben, veel min den een voor den ande ren zijn paard iets te werpen, op poene van versteken te zijn om te rijden. 2. De paarde zullen moeten draven an voorbij het begin van 't rit, op 't j woord Voort, van die van 't Geregt al daar staande, tot het gestelde pari-., en wJens paard niet draafd zal niet gere i-ent werden, al ware het het eerste ge- v eest, maar van dat Rit.(verder is het document beschadigd). 3. Een ieder zal gehouden zijn te rij den op die zijde of midde van de weg daar hij bij 't lot valt, sonder voor den gëènen overhalen die met hem Rijd, zul- loncffe dengeenen die zulks doet en het eerste verbij het gestelde park is, weder om met zijn partij moeten verrijden, en dat soo menigmaal zulks zal bevonden worden. 4. Dengeene, die de zweep wind, zal voor de Liefhebbers, die gereden hebben, ten de2e huijse moeten geven een half anker Wijn. 5. Sullende de uijtspraak van alle cjuestiën in dese te vallen, aanstonds'bij die van den geregten alhier present uijt- gesprooken werden, waarna sig de ver schillende partij zullen moeten regule ren, sonder in eenige cavillatiën gehou den te zijn." Het eerste Rit No. 1 Tjeert Hendriksz is een winder Xo. 2 Uleken Heerens is een verlieser Het tweede Rit No. 1 Tjeert Hendriksz is een winder No. 2 Hendrik v. d. Mooie is een verlieser Het derde Rit No. 1 Pieter IJssendijk is een verlieser No. 2 Hendrik v. Lennep is een winder Het vierde Rit No. 1 P. IJsendijk voor Tjeert Hendriksz is een verlieser No. 2 Tjeert Hendriksz is een winder No. 3 Hendrik v. Lennip is een winder Het vijfde Rit No. 1 Hendrik v. Lennip is een verlieser No. 2 Tjeert Hendriksz is een winder Alzoo heeft Tjeert Hendriksz met een blespaard van de heer mr. Jan Frederik i'orewout de silveren Sweep gewonnen de gehaalt. Aldus gedaan ten dage en plaatse in 't hoofd dezes breder gemeld. geteekend Abraham van Kalker Barent Kromhoudt Harmanus Bakels Jan Crouwel Mij present Secretaris J. v. Kalker. Als men zoo over den „goeden ouden tijd" spreekt, dan denkt men daar wel eens aan, als aan een soort luilekker land, waarin ook de overheid het werk op de slofjes af kon. Maar als men dan iu de stukken ziet, wat er al niet go- eischt werd van de oude luitjes;, die in dertijd het bestuur vormden varïkle \m- 1 agtsheerlijkheid, en hoe Schout en Scheepenen letterlijk in alles hadden te voorzien, in bestuur, in rechtspraak, enz.; hoe alle bescheiden met een veeren pen op geschept papier, vaak twee, drie maal moesten geschreven worden, zon der eenig hulpmiddel ter vermenigvul diging van het geschrevene en dat de zelfde persoon soms meerdere ambten gelijktijdig bekleedde, als die van Schout, bode en doodgraver, zooals bijv. 'de schouten Jan van Wijk, eti bij provi sie Abraham van Kalker, dan neemt men toch de hoed af voor de werkzaam heid van deze menschen. F.n voor het keurige werk dat zij veelal .hebben ge leverd,, en dat nu nog tot voorbeeld kan dienen. De hardrijderij om een „Silveren Sweep" ondernomen door de hospita van de Weijman in 1752, was oen her halingvan eenzelfde hardrijderij in 1751 w aaromtrent volledige gegevens ontbre ken. Waarschijnlijk was de hospita van de Weijman een practisch monsch, dat v. ist te geven en te nemen, on 't nuttige met het aangename wist te vereenigen, zoodat het vermoedelijk wel niet zal zijn gebleven bij een paar harddraverijen in den loop der tijden. De „winder" kreeg zijn „Silveren Sweep" en gaf zijn „half ankertje wijn" dat met de mededingers werd genoten in de Weijman, en het „blespaard" kreeg misschien een extra.portie haver. Laten we 't hopen voor 't dier dat zon der „sweep, karwas of iets diergelijks", z jn best heeft gedaan. De Weijman is, behoudens de aanbouw van een serre, uiterlijk niet veel veran derd, naar 't schijnt, in den loop der tij den, en heeft nog altoos het gemoede lijk en gezellig aanzien van ie dorps herberg en logement uit den ouden tijd. Waar de dilegence stilhield in de „doorreed" om de paarden gelegenheid t geven om eens even uit te rusten en de reizigers om het buffet van den hos pes of de hospita te inspecteeren en wat dies meer zij. Een aardig plekje van vroeger. De Zweefmolen. De vraag van A. H. in zijn ingezon den schrijven in ons blad Van j.L Woensdag, of wij in de gehouden fees ten 'n zweem van 'n weder invoeren der kermis door B. en W. zien, was ons bij het vluchtig doorlezen ontgaan. Ons antwoord is neen, de toestem ming van den burgemeester tot plaat sing van een zweefmolen geeft ons geen vrees, dat de kermis weder offi ciéél zal worden ingesteld. Dat kan al leen geschieden met medewerking van den gemeenteraad. Zien we echter naar Wijkeroog, waar thans een formeele kermis wordt ge houden, dan lijkt ons de vrees van een consequenten tegenstander der kermis niet geheel en al ongegrond. Al of niet officiéél ingesteld maakt in liet wezen der zaak al bitter weinig verschil. Zonder de neutraliteit van ons blad to schenden, mo'gen wij hier zeker wel verklaren, dat wij een weder invoeren der kermis niet zouden wenschen, maar evengoed mogen we hier wel tot wat meer verdraagzaamheid aansporen. Een zweefmolen waarmede een deel onzer inwoners zich op gepaste wijze vermaakt of een tooneelvoorstelling waarin een ander deel geen kwaad ziet, geeft geen onzer het recht een ander zijn wil als wet op te leggen. Redactie. NATUURWANDELINGEN. XV. De Buitenplaatsen van Bloemendaal en Overveen. Wanneer men per trein van IJmui den of Velsen naar Haarlem reist, dan rijgt het landschap reeds even voor- hij Driehuizen een rustiger, boschrijker doch ook vruchtbaarder en welvaren der aanzien. Voorbij station Santpoort eindigt het onafzienbare kreupelhout en de trein snort door vruchtbaar wei-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1