Zjjlstraat 87-87a Waterproof Gabardine E Verkooping Siktpiri tkItkI Ii divtm klurii Fa. A. v. Dam-v. Dijk Vraagt Uw bakker FUNKE'S ROGGEBROOD pSS^KÏÏ W TAllï! El'lE 5 'Verkooping j WARMER's Meubelmagazijn W in terman t© 1st o if en Met Heerenhuis Groote Prijsverlaging Haarlemsciie Bankvereeniging 3EI art L49 2.49 3.50 1.39 Salskin peluche voor mantels. MC JRZL.E XME N.Y. lJmaider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsrerbanden, TIJDELIJKE AANBIEDING Spaarnwouderstraat 52, Haarlem N.V. HARRL P1UTO-CENTRFILE Loket - Kluizen jj Wonden. Minister tjes extra fine H. Rookers F E U IIL.ETON De verborgen vallei 5e huis vanaf de Groote Markt OPENBARE Amsterdamsch Couponmagazyn Kanaalstraat 65, IJmulden Dir.: l. m. Camman Telefoon 103 1. Het stalen loggerschip „Noord-Holland" IJ.M. 182 groot bruto 97.27 ton, ladende 32 last; kantjes, gebouwd in 1907 bij Oebr. v. d. Wint te Vlaardingen. 2. Het stalen loggerschip „Zuid- Holland" IJ.M, 295, groot bruto 110.82 ton, ladende 32 last kantjes, gebouwd in 1916 bij Wed. J. Boot te Woubrugge, beide vaartuigen, met staand en loopend want en volledigen inventaris terwijl de „Zuid-Holland" ook voor de trawl- visscherij is uitgerust. OPENBARE met erf en tuin, aan de Wilhel- minakade C. 84 te IJmuiden, groot 1.55 Are. Enz. enz., te veel om op te noemen - Het goedk. adres - Wij garandeeren eigen werk Stationsplein 11-13-15 Telefoon 1094 Haarlem Beverwijk IJmuiden Effecten en Coupons Vreemd geld Buitenlandsche "Wissels Credieten Deposito's Verstrekt credietbrieven op Binnen- en Buitenland Documentaire Credieten timmerman, metselaar en aannemer WILLEM BARENSZSTRAAT 16 S. Wiersma Wïlhelminahade 2 BEGRAFENISONDERNEMING Jn. Kaper Pzn. AMSTELSTRAAT 12, IJMUIDEN alle daartoe benoodlode werkzaamheden Wordt vervolgd. (wegens liquidatie) TE IJMUIDEN op Woensdag 20 Sept. 1922 'smorgens 10 uur (precies IN HOTEL „NUMMER EEN" ten overstaan van Notaris W. A. Dolleman te IJ muiden Oroote sorteering Donkerblauw ratiné en fantasiestoffen voor Heerenwinterjassen. SEDERT 1839 SEDERT 1839. Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Admlnistratiën f tegen examenvrees, slapeloosheid, onrust, gejaagdheid per kokei 60 cent. FRECO'S MAAOTABLETTEN tegen div. kwalen, als maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust enzper koker 60 cent. FRECO'S HOOFDPIJNTABLETTEN per koker 45 cent, binnen 10 min. afdoende tegen de hevigste hoofdpijn. FRECO'S ZENUWHOOFDPIJNPOEDERS, tegen zenuwkoorts, zenuw in de tanden, per poeder 8 cent, per doos 35 stuks f 1.70. Honderde ongevraagde dankbetuigingen ontvingen wij reeds. Verkrijgbaar OEZ. BARGERBOS Bloemstraat 12 van 3. Een gebouw ingericht voor 2 Woonhuizen met pakhuis, zolders en werkplaats met erf, aan de Middenhavenstraat hoek Reedersstraat, Z Z. Visschershaven, IJmuiden met het recht van erfpacht op den grond tot 14 Febr. 1946, groot 4 A. 58 c.A., benevens: Een groote partij Haring-Vis- scherij Goederen, enz., zich bevindend in bovengemeld pakhuis, een en ander behoorende van de N.V. Zeevisscherij Mij. „de Elf Provinciën" te IJmuiden. Te bezichtigen op 18 en 19 Sept. van 9—5 uur en 's morgens vóór de veiling van 810 uur. De vaar tuigen liggen in de Haringhaven te IJmuiden. Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris Dólleman, voornoemd, alwaar notities verkrijgbaar zijn. TE IJMUIDEN (krachtens art. 1223 B. W.) op Vrijdag 15 September 1922 's middags 2 uur (precies) (IN HOTEL „NUMMER EEN" ten overstaan van Notaris W. A. Dólleman te IJmuiden van Eigendom van den Hr. J. Prins Ezn. Te bezichtigen op 12 en 14 Sept. a.s. van 2—4 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden notaris. JLmeublementenl Door onze enorme voorraad zijn wij genoodzaakt ruimte te maken en de prijzen veel lager te stellen dan een onzer concurrenten. Profiteert van deze gelegenheid Massief eiken Salon-Ameubl., 2 zware Crapauds en 4 stoelen met moquette f 135.— massief eiken Salon-Ameubl., 2 Fauteuils en 4 stoelen, nu slechts f 110.prachtig Leer-Ameubl 2 Crapauds en 4 stoelen, leer naar keuze, f 97.50Salon-Ameubl., 2 Crapauds en 4 stoelen met schildpadleer, spotprijs f 120.— Huiskamer-Ameubl., onverslijtbaar met leer naar keuze, f65.— reuzen sorteering massief eiken Buffetten, nu slechts f82.50; massief eiken Theekisten, I rondom glas en los theeblad, f 17.50; Salontafels, massief eiken, f 17.50. Vrachtchassis voor 500 K.G. van f 1230.voor f 1080. Vrachtchassis voor 1000 K.O. van f 1430.voor f 1240. Touring 4 pers. open van f 1730.voor f 1500. Runabout 2 pers. open van f 1680.voor f 1460. Sedan 4 pers. gesloten van f 2615.voor f 2270. Coupé 2 pers. gesloten van f 2230.— voor f 1990.— Fordson Tractor van f 1650.— voor f 1440.— Vraagt DEMONSTRATIE of PROEFRIT aan bij de rechtstreeksche Vertegenw. der FORD MOTOR COMPANY aa' ilf - Kwaliteits 6 cents Sigaar - Licht Sumatradek - Neemt proef Alleenverkoop voor Ij muiden tengevolge van doorliggen, smetten en jeuken bij kin deren, brand-, snij- en ver vuilde wonden,winterhanden en -voeten, gesprongen lip pen, ruwe huid, huidver- schilvering, kloven, barsten, zweren, open beenen, pijn lijke bloedende in- en uit wendige aambeien geneest men met Wortelboer's Zalf vanjacoba Maria Wortelboer. Verkrijgbaar 75 cent bij de verkoopers van Wortelboer's Artikelen. loor HULBERT FOOTNER, ?oï Nederland bewerkt door - L. A LET HI NO. 72 Ralph stond zwijgend voor zich heen te staren. Er was iets trotsch in hem; zijn gelaat was volkomen rustig: alleen zijn pogen glansden vreemd als was hij een bovenmenscheiijke smart ten prooi. Met oen sombere voldoening dacht hij aan de bodemlooze, gapende kloof die hc. riviertje geluidloos in zich opnam. „Een stap naast de balkenbrug, en alies is .oorbij!" zeide hij bij zichzelf, en met ongeduld verlangde hij, daarheen te ko men Toen zij zich op weg zouden begeven, en de helling af gaan aan den voet waarvan zij het riviertje moesten vol gen. wierp Nahnya, ongerust over Ralph's stilheid, een snellen blik op zijn gelaat. Haar scherpziende oogen lazen daar wat hij van plan was, zoo zeker, als had hij het uitgeroepen. Zij werd doodsbleek. Wacht!" gebood zij zwak. „Ik ik a; ce dooi- de grot. Wacht bij den in gang op mij!" Tot Ralph zeide zij, zon der hem aan te zien: „Ik moet je wat ggenW Een uitdrukking van nieuw ontwaakte hoop, twijfel en pijn vloog over zijn gelaat het was de pijn, die een mensch voelt, wanneer hem, ter wijl hij Vreedzaam den verstikkings dood ingaat, de prikkelende, leven wekkende zuurstof in de longen wordt geperst, welke hem terugsleept van over de grenzen van het hiernamaals. Nahnya zag, dat hij zijn plan niet zou ten uitvoer brengen. Philippe, Ralph en Kitty verdwenen in de grot. Nahnya nam St. Jean Ba- teese terzijde, liet hem een eindje de helling oploopen, en heette hem toen naast haar te gaan zitten op den rots- rand. De jongens konden hen niet hoo- ren. „St. Jean," begon zij. „Ik ga nu weg. Ik kom niet terug." De oude man sloeg verschrikt de oogen naar haar op. Toen hij haar in het gelaat zag, las hij daarop een vast beslotenheid, die hem deed inzien, dat elke poging, haar te weerhouden, nut teloos was, en zijn bevende stem zweeg „Dat is het beste," ging Nahnya voort. „Ik heb alles overwogen. Ik ben half-blank. Ik hoor hier niet. Op deze plaats willen wij een nieuw rood ras grondvesten, sterk en vrij. Ik ben een half-blanke. Zie, welk ongeluk en ge vaar ik over allen breng! Ik ga weg. Al les zal zoo verder gaan, als wij bepaal den." „De blanken zullen morgen de Vallei binnendringen!" jammerde St. Jean. „De blanken zullen nooit hier komen - langs dezen weg," sprak Nahnya vast. „Daar zal ik voor zorgen." Tranen biggelden langs St. Jean's rimpelige wangen, smeekend streek hij Nahnya over de hand. „Ik ben oud," jammerde hij. „Je bent verstandig," z'eide Nahnya. „Huw je wijsheid aan Charley's kracht en maak een man van hem. Hij moet de hoofdman zijn, wanneer jij bent heengegaan. Vertel hem .alle verhalen van ons volk, en leer hem alles wat zij kenden, dan gaat niets verloren. Nie mand moet weten, dat ik niet terug kom. Laat hen naar mij uitzien, terwijl de zomer voorbij gaat. Dan kun je zeg gen, dat je een gevoel hebt, dat ik dood ben. De jongeren zullen mij vergeten!" „De oude man zuchtte, liet het hoofd op de borst zinken en begroef zijn ma gere vingers in zijn dunne lokken. „De jongens kunnen je zien," zeide Nahnya gebiedend. „En van jou móe ten zij leeren pijn te verdragen." Nog enkele oogenblikken van invven- digen strijd toen hief hij het noofd weer op. De tranen hadden opgehou den te vloeien en het gelaat vol groe- drukte weer die stoïcijnsche kalmte uit, welke voor zijn ras specifiek was, alleen de oude handen beefden nog, en trachtten Nahnya's hand te omvatten. „Zooveel hebben wij met elkaar ge sproken," ging zij voort, „dat je alles weet wat ik mij voorgesteld had. Wan neer de lente weer komt, en nieuw sap in de hoornen, dan is het tijd voor den jongen om te huwen. Het zal een kruis- huwelijk zijn. Mijn moeder moet Aha- weh alles leeren wat gedaan moet woy- tlen, wanneer de tijd komt, dat de meisjes kinderen zullen dragen. Geen mensch zal ooit weer langs dezen weg de vallei betreden of er uitgaan," ver volgde Nahnya. „Als er ooit hongers nood mocht komen, of wanneer het heel noodig is, dat je de vallei verlaat, is er nog een andere weg. Ga over de waterscheiding in de vallei noord waarts: aan het eind van het dal is een klein riviertje, dat uit de bergen komt. Na vele dagen moeilijk reizen brengt het je naar de Stanley. Je moet Char- 'ey niet van dien weg vertellen voor hij verstandig is, of voor dat je zelf het einde nabij voelt. Dat die weg bestaat, moet bekend blijven. Vele jaren later zullen er meer vrouwen voor de jonge mannen hier noodig zijn. De kinderen van broers en zusters moeten niet hu wen: hun kinderen zijn niet sterk." „Alles zal worden gedaan als je zegt," nompelde gehoorzaam St. Jean Batee- se. Nahnya legde haar hand in de zijne. Een snellen druk toen sprong zij op, en beklom den heuvel tot zij hoog ge noeg stond, dat zij over de hoornen heen kon zien. Hier wendde zij zich om. Thans vertoonde haar gelaat het strak ke masker niet meer. Met oneindigen ernst rustten haar oogen op het lieflij ke panorama het meer dat glansde als een pauwenborst; de grazige oevers met hun witte stammen; de bergen vol majesteit, bestraald door de avondzon. En dan de kleine hutten met haar fijne rookkronkelingen er boven, en nauwe lijks zichtbaar, de gestalten der vrou wen, die zich er voor bewogen. Nahnya nam het alles nog eens in zich op, toen lie,p zij terug .de helling af, en verdween in de grot. De oude man bleef zitten, waar zij hem had achtergelaten; de bevende handen over de knieën, staarde hij voor zich heen. Nahnya zag het gele oog van Philip pe's fakkel reeds ver weg in de grot, en gunde zich niet den tijd om er een voor haar zelf aan te steken. De anderen wachtten op haar bij de kloof, die het riviertje in zich opnam. Philippe zat Beveelt zich beleefd aan voor aas&^ii«!s3 op een rotsblok kalm te rooken, Kitty zat op den grond en Ralph liep onrus tig heen en weer. Toen hij haar hoorde aankomen, prong hij op haar toe, niettegenstaan de hij gebonden was; zacht riep hij haar naam; een blijde verlichting klonk in zijn stem. En Kitty moest dit aanhooren! Zelfs in het onzekere fak kellicht zag Nahnya het verlangen en de smart in zijn oogen. Ook Kitty zag het. Nahnya kon dien blik niet verdra gen. „Laten wij verder gaan," zeide zij snel. Philippe had reeds de halken weer over de kloof gelegd. Hij ging er het eerst overheen; Kitty volgde; toen kwam Ralph Nahnya verloor geen seconde zijn bewegingen uit het oog. Toen ook zij aan de anderen kant was, bukte zij zich, en deed als wilde zij den veter van haar mocassin vastmaken. Philippe en Kitty waren reeds een eind vooruit; Ralph bleef naast Nahnya staan. Waar het licht steeds minder werd, naarmate de afstand tusschen hen en Philippe zich vergrootte, kon hij niet zien wat zij deed, maar hij hoor-j de de balken over den rotsbodem schu ren, terwijl zij de kleine brug naar zich toe haalde; toen vernam hij een zwa- ren slag tegen den wand van de kloof, en even daarna een doffen plof uit de peillooze diepte. „Nahnya!" riep hij verbaasd. „Ga je niet terug?" „Neen," fluisterde zij. Kitty's stem kwam plotseling uit de verte tot hen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 4